UIT DE STAATSCOURANT Wederom tijdelijk benoemd aon de R. H B. School te Deventer, tot leeraar H. Drijfhout en P. A. ter Weer en tot leerares mcj. C. A. Stuitje; idem te Purmerer.d, dr E. J. O. Wie- bols tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H. B. School te Oud-Beyerland, tot leerares mej. J vand en Sigtenhorst te Haarlem; idem te Gou da, tot leeraar dr. H. J. Tiele te Gouda idem te Oostburg, tot leeraar dr. E. C. A. Philips, te 's-Hcrtogenbosch benoemd aan de R. H. B. School te Helmond tct leeraar dr. A. G. M. Lieruur en R. H. V. baron v. Lansinck, beiden thans tijdelijk; idem te s-Hertogenbosch tot leerares mej. C. J. Janssen, thans tijdelijkidem te Venlo tot leeraar J. W, van der Gulden, thans tijdelijk op verzoek ontslagen mej. H. G. Huetinck, tweede preparatrice bij het Centraal Instituut voor Hersenonderzoek te Amsterdam. benoemd tot hoofdingenieur der telegrafie in algemeenen dienst de hoofdingenieur der telegrafie Ir. S. J J. H. van Embden, te 's-Gra venhage; tot directeur van het posttelegraafkantoor te Broek op Langendijk A. C. J. van Pepe ring, thans idem te Lobith-Tolkamer; op verzoek eervol ontslagen mr. H. W. W. Andreae als secretaris van den Voogdijraad Utrecht; benoemd tot lid tevens voorzitter van den Voogdijraad Leiden: mr. E. J. M. H. Bolsius, advocaat en procureur, wonende te Leiden; tot plaatsvervangend lid van het Hoog Mi litair Gerechtshof te 's-Gravenhage professor mr. J. V. van Dijck, raadsheer in den Hoogen Raad; alphabetische aanbeveling voor rechter in de rechtbank te Leeuwarden mrs. J. G. Bergs ma, advocaat-procureur en kantonrechter-plaats- vervanger te 's-Gravenhage; B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooien, ambtenaar openbare ministerie bij de kantongerechten, ter stand plaats Leeuwarden; J. Meihuizen, substituut griffier bij de rechtbank te Leeuwarden mr. C. Veen, substituut-griffier bij de recht bank te Winschoten is met lot afgevallen te gen een van bovengenoemde candidaten. bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw is op verzoek van belanghebbende, ingetrokken de benoe ming van dr H. W. Talen tc Leiden tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer; is wederom benoemd tot leeraar aon de Rijkslandbouwwinterschool Goes E. Vis- scher te Middelburg; benoemd tot president van het Hoogge rechtshof in Nederlandsch-Indië mr. F D. E. van Osenbruggen, thans raadsheer in voor meld hooggerechtshof; op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. P. W. C van der Goes te Oegstgeest als secretaris van den Armenraad te Leiden; benoemd tot opzichters 2de klasse de bui tengewone opzichters van den dienst der Zui derzeewerken M. Hartog en A. N. Dekkei. WETHOUDERSVERKIEZINGEN. Hcllevoctsluis. Door de enorme .achteruitgang van Helle*- voetsluis van 4400 inwoners tot 2200 is de Raad der gemeente van elf op zeven zetels te ruggebracht. De Raad bestaat nu uit 4 leden links en drie rechts. Bij de stemming voor de wethouders verkiezing. waar geen meerderheid kon worden gehaald, zijn bij loting gekozen de heeren A. M. van Doisser (V -B altr.) cn Ph. Haas (Wil de Partij, \rije lijst). Rijssen. Gekozen zijn tot wethouders dezer gemeente de heeren J J. ter Horst (V.-B.) en J. W. Otten (Geref. St. Partij) Zalt-Bommel. Tot wethouders dezer gemeente zijn gekozen de heeren R. Rutgers (C.-H. aftr.) en J. Moo ring (S D. A. P.l Het vorige college bestond uit 1 C-H en 1 V.-B. Apeldoorn. Een voorstel om het aar.tnl zetels met een te verminderen is verworpen l'o» wethouders zijn herkozen cle heeren M van Wijhe (C H) D Gosker (A. RK. \an Tmt» JS D.) - J H. Plet (onafh). Allen hebben hunne benoeming oonvanrd Deventer. De heer A Kelderman en mevr. Saunders Blaouboer, die tot wethouder zijn gekozen, hebben deze benoeming aanvaard. Voor de bezetting van de overige zetels zal dc Raad de volgende week weer bijeenkomen. Goor. Tot wethouder zijn benoemd dc heeren A. Lobstein (aftr., van de groep Lobstcin) en Th. G. G. Moorman (r.-k.) Alkmaar In dc gehouden raadszitting werd na lang durige discussie besloten, het aantal wethou- derszetels van vier op drie terug te brengen Tot wethouders werden herkozen de heeren mr. Leesberg (r k Ringers (c.h.) en Thomson (v.b.). De sociaal-democraten, waarvan vooiheen één lid zitting had in het college, kondigde met de v.-d. een felle opposilie aan en wei gerden de commissievergaderingen, waarin zij werden benoem 1, bij te wonen Middelburg. In de ve.-gcdeTg van den gemeenteraad werden de heeren mr. A. A. dc Veer (a.r.) en J. Ondeidijk (s.d.a.p) herkozen als wethouder. Vlissingcn. Tot wethouders zijn herKOzen de heeren P- G. Laernoes (a.r M. Larernoes (v.b.) en Harts (v.d). AUDIËNTIES. De gewone audiënties von den minister van Financiën zal op Maandag 12 September a.s. niet plaats hebben. DE GEWONDE POLITIE- INSPECTEUR Co TOESTAND IETS GUNSTIGER EEN SUMMIER VERH30R Gisterochtend is de gearresteerde H. J. R. ter beschikking gesteld van de justitie en in gesloten in het Huis van Bewaring te den Haag. Om kwart over elf werd dc 37-jarig© man uit zijn cel in het arrestantenhuis op het Alexanderplein naar de gereedstaande politie auto gebracht. Blootshoofd, het reeds grijze haar fladde rend in den wind, in hemdsmouwen, de armen op den rug, de polsen zwaar geboeid, liep do man met vlugge passen naar den wagen. Rechercheurs liepen ter weerszijden van hem en omringden de auto. Nieuwsgierig keek hij het groepje journa listen aan, dat zich toevallig op de binnen plaats van het hoofdbureau bevond en daar door getuige was van de overbrenging van dezen misdadiger. Toen stapte hij den celwagen binnen, re chercheurs gingen mee, terwijl wielrijders den wogen escorteerden. De politie hield er zegt de H. Ct. re kening mee, dat R. onder zijn kornuiten als een der eersten „in het vak" staat aangeschre ven en dat zijn daad bij zijn trawanten verde digers vindt. De man, die aangehouden was en zich sedert cenige dagen op het Alexanderveld bevond, verdacht de tweede, gevluchte inbreker tc zijn, is weer op vrije voeten gesteld. In verband met den iets gunstiger toestand van den inspecteur Paul, die de vorige weck bij het achtervolgen van een inbreker levensge vaarlijk is gewond, werd aan den commissaris van politie der afdeeling C, den heer Kramer, die met het onderzoek in deze zaak belast is, met toestemming en in tegenwoordigheid van dc doktoren Exalto en Tromp in het Roode Kruis ziekenhuis toegestaan den heer Paul een summier verhoor af te nemen; echter slechts bestaande in het stellen van enkele vragen, welke zoodanig waren geformuleerd, dat de patiënt alleen met ja of neen had te antwoor den of te knikken. GEMEENTERAAD VAN GOES. Dc Vrijheidsbond buiten de commissies. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad De Raad, eertijds links (7 tegen 6) is nu rechts (8 tegen 3). Vóór gestemd werd voor wethouders, werd een breedvoerige dis cussie gevoerd. De Vrijheidsbond achtte den eisch van rechts (twee rechtsche wethouders) onredelijk. De rechterzijde, bii mende van mr. Goedbloed, verdedigde haar standpunt. Waar de Raad zoo sterk rechtsch is, moet deze ver houding ook tot uitdrukking komen in B. cn W De burgemeester behoort tot de linkerzijde, dus de beide wethouders moeten uit dc recht sche fracties komen. Gekozen werden daarna, gelijk gemeld, de heeren mr. J H. M Stieger (R. K) en A. L. van Mellc (C. H.) De Vrij heidsbond verklaarde hierna, dat geen zijner leden zal zitting nemen in de raadscommissies. Deze werden vervolgens samengesteld. Werd een Vrijheidsbonder gekozen dan bedankte hij en werd vervangen door een rechtsch lid. HET NASPEL VAN EEN RELLETJE. Oprocrmakendc losse spoorweg arbeiders. Voor den kantonrechter te Delft hadden zich te verantwoorden H. B. en T. W. S., laatstge noemde gedetineerde. Op 12 Juni j.l. hadden des nachts te Berkel en Rodenrijs relletjes plaats tusschen werklieden aan de spoorbaan en opzichters aon een werk. Verschillende werklieden weigerden te arbeiden, gevechten ontstonden met de opzichters, terwijl met stee- nen naar passecrende treinen geworpen, werd De beide genoemde personen, waarvan S. terzake mishandeling gedetineerd is, was ten laste gelegd het zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen langs dc spoorbaan. De verd. be weerden in dienst der spoorwegen te zijn en vroegen voorts aanhouding van deze zaak, tot dat de rechtbank in de mishandelingszaak uit spraak zou hebben gedaan. De bouwkundige bij de Ned. Spoorwegen, de heer H. M. Nieuwenhuis, verklaarde als ge tuige, dat hij beide mannen ontslagen had cn al waren zij in dienst geweest, nergens anders hadden mogen loopen dan bij het werk. Nadat de verbalisant, die de beide personen verwijderd had, nog gehoord was, werd iedei van de verdachten tot 2 boete subs. I dag hechtenis veroordeeld. Zij teekenden appèl aan MINISTER KAN IN FRIESLAND. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, heeft na de vergade ring van de F. N. Z. (Zuivel) te hebben bijge woond, gistermorgen, voorgelicht door den heer J. Wuite, voorzitter van de Friesche maat schappij van Landbouw, een rondgang gemaakt op de groot© tentoonstelling te Leeuwarden Daarna is de minister met den heer Meyer de Vries, Rijksinspecteur voor de werkverschaf fing, naar de gemeente Ooststellingwcrf ver trokken waar hij, vergezeld van de heeren Fal- kena, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Friesland en T van Maanen, adj.-directeur der Neder1. Heidemaatschappij, het ontgin- ningsbedrijf der gemeente Ooststellingwerf cn de ontginning „Het Encrveld," eigenaresse de N.V. „De Drie Provinciën", in oogenschouw heeft genomen. TRAM ZUTPHEN—EMMERIK. Bestaat 25 jaar. De tramweg-maatschappij Zutphen—Emme rik herdenkt 12 dezer haar 25-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid is een gedenkboek versche nen, waarin de directie o a meedeelt, dat eer lang begonnen zal wordc-n met het invoeren van motor-tractie in plaats van stoomtractie. het eerst op de ljin^Zutrvhen.—Deventer- CHR. WERKGEVERS- VEREEN IGING AUG. JAARVERCAEERING Dezer dagen kwamen dc Christ. Werk- geversvereeniging, Vereeniging van Christ. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland in het Kurhous te Scheveningen in jaarvergade- ring bijeen. De voorzitter, de heer F. L. v. d. Bom, las Ps. 119 33—48, ging vervolgens voor in ge bed, om hierna het woord te verleenen aon den voorzitter van de regelingscommissie der ont vangende club, oud-minister H. Bijleveld, lid der Tweede Kamer, teneinde hem in de gelegen heid te stellen een enkel woord van welkom tot de congressisten te richten. Nadat dit welkomstwoord was uitgesproken, hield de voorzitter de heer F. L. v. d. Bom de openingsrede, waaraan we het volgende ont- leenen: In verband met het Oranje Boven, dat een week geleden allerwege door ons land klonk, sprak d e voorzitter over de beteekenis det openbaring van het positief Ghristelijk volks leven, over den invloed, daardoor geoefend tot versterking van den band met Oranje. Dit po sitief christelijk leven is ook de wortel, waar de Vereeniging op stoelt. Met enkele woorden geeft Spr. rekenschap van de beleving van het Christelijk beginsel als Vereeniging op maat schappelijk gebied. Hij wijst op de werkeloos heid en beziet die niet uit het oogpunt van den nood, welke daaruit voortvloeit voor den arbeh denden stand, maar met het oog op het be drijfsleven als zoodanig, dat er door bedreigd wordt Hij noemt verschillende voorbeelden, waaruit de malaise spreekt en ook omstandig heden, die als oorzaken worden genoemd. Spr. wees er verder op hoe dit vraagstuk de aandacht der Vereeniging heeft als werkge vers, als handelaren, maar ook bijzonder als geloovigen en staat dan stil bij het gevaar om over de roeping als patroon heen te glijden. Daarna wees hij op de bijzondere beteekenis van het lid-zijn eener Christelijke vereeniging, dat gekenmerkt wordt door het buigen voor de Souverciniteit Gods. Tenslotte beantwoordde spreker dc vraag, of de oprichting van een Christelijke patroons- en middenslandsbcroeps- en vakcentrale vooi de Vereeniging aanleiding kan zijn om het dooi haar tot dusverre ingenomen standpunt te her zien en in plaats van als stands-vereenicring, als vakvereeniging te gaan optreden. Een definitief antwoord wil hij nog niet geven, daar het be stuur zich hierover zal hebben uit te spreken. Persoonlijk meent hij, dat deze verandering in strijd zou zijn met het Christelijk beginsel. Af zonderlijke vakvereenigingen oprichten, zooals in den arbeiderskring is geschied, zou alleen mogen geschieden, indien men om des begin sels wil verplicht werd een dergelijke vakver eeniging te verlaten. Oprichten van afzonder lijke vereenigingen op anderen grond acht hij ir» strijd met de eenheid, die in het maatschap pelijk leven tot openbaring' moet komen cn daarom voor den Christen geoordeeld. Met een opwekking om inderdaad ook in eigen vakkring als Christen te staan en daartoe sterking te zoeken, opende hij de vergadering. De voorzitter richtte hierna enkele woorden van welkom tot afgevaardigden van verwante corporaties, alsmede enkele gasten, waarna hij ■hel woord verleende aan den referent voor deze eerste zitting dr. J. A. Nederbragt, chef van de afdeeling Economische Zaken aan het Departe ment van buftenlandsche zaken, om te spreken over: de beteekenis der Economische Volken bondsconferentie voor de Nederlandsche Han delspolitiek." UIT DEN RAAD VAN GOUDA. Een voorstel tot minder wethou ders verworpen. Onder voorzitterschap van burgemeestei Gaarlandt is de gemeenteraad van Gouda Dins dagmiddag in voltallige vergadering bijeenge komen. Vóór den zetel van het nieuwe lid mevr. Van Dantzig—Melles prijkten roode rozen. Nadat de bij de wet gevorderde eeden waren afgelegd, wenschte de voorzitter de leden ge luk met hun benoeming. Een bijzonder woord \on welkom richtte hij tot de tweede vrouw in dezen raad, mevr. Van Dantzig—Melles. Alvorens tot de wethoudersbenoeming werd overgegaan, kwam aan de orde het voorstel vnn de heeren Vingerling, Kamphuizen en Van Wijnen, om in plaats van vier, drie wethouders te benoemen. De voorzitter, die zich niet wenschte uit te laten over het voorstel, zeide, na de discussie, da: als straks door aanneming van het voors stel het werk met 1/20 vermeerderd mocht worden, dit meerdere gaarne op zich tc zullen nemen. Het voorstel-Vingerling werd verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Bij dc benoeming van 4 wethouders stelde de heer Potharst bij elk der stemmingen den heer J. A. Donker (r.-k.) candidaat. De raad benoemde echter het eerst den aftredenden s-d. Lafeber tot wethouder, daarna den aftrc- denden r.-k. wethouder Koemans, vervolgens den heer K. R. van Staal (s.-d.) en ten slotte den heer J. A. Donker, zoodat de heeren Bok hoven (vj>.) en Muylwijk (a.-r.) niet werden herbenoemd. De heer Donker wenschte eerst gebruik te rroken van den termijn van beraad. De heer Potharst wees op het bezwaar, dat hierdoor ontstaat bij de benoemingen in verschillende commissies van bijstand. Op grond van dit bezwaar verklaarde de heer Donker zijn wet houdersbenoeming te aanvaarden. Nadat eenige benoemingen in de commissies hadden plaats gehad, vroeg de heer Potharst het woord om te constateeren, dat dc s.-d. fi actie met twee leden zijner (r.-k.) fractie te veren alles in kannen en kruiken had, hetgeen hii eer. schande noemde voor partij. Dc voorzitter antwoordde, dat dit een interne aangelegenheid betreft. Het komt meer voor, dat overleg wordt gepleegd. De vergadering was niet zoo rustig als mocht worden gewenscht, de voorzitter deed dsn ook een ernstig beroep op de raadsleden, het decorum in den raad te bewaren. Aan het slot der vergadering nam de voor zitter afscheid van de afgetreden wethouders NEDERLA-DSCH FABRIKAAT ALGEMEENE VERGADERING TE ARNHEM OPENINGSREDE IR. J. VAN DUSSELDOFP De algemeene vergadering van de Vereeni ging Ncderlandsch Fabrikaat werd gisteroch tend te Arnhem geopend door den heer ir. J. van Dusseldorp, voorzitter der vereeniging, met een rede over de voordeelen, welke Ne derland ten goede komen wanneer men aan Nederlandsch Fabrikaat de voorkeur geeft. Spreker wees er in de eerste plaats op, dat het maakloon, het verschil tusschen grondstof en fabrikaat in Nederland wordt verdiend Maar ook de meerdere verdienste wordt ten deele weer gebruikt om Nederlandsche goe deren te koopen vandaar, dat het voordeel veel grooter is, dan men zou denken. Als Ne derland voor een millioen gulden aan boter uitvoert en voor een millioen fabrikaten in voert, is de invoer door den uitvoer betaald. Maar als het inplaats van een millioen fabri kaat een millioen grondstof invoert en het laat die door andere werkeloozen verwerken tot stel twee millioen fabrikaat, dan krijgt het voor zijn millioen boter niet één, maar twee millioen fabrikaat. Een tweede voordeel is de verruiming van het afzetgebied van de binnenlandsche in dustrie en daardoor de verlaging van don kostprijs. Want afzet is bij de productie een evengroote factor als prijs. Een ander voordeel is de meerdere ervaring die de industrie opdoet bij meerdere en veel- zijdigcr orders een meerdere ervaring die bij volgende leveringen tot goedkooperc aanbie ding in staat stelt. Verder komt in aanmerking dc steun, die een zich ontwikkelde industrie verleent, zoo wel aan hen, waarvan zij dc grondstoffen en hulpwerktuigen koopt, als aan hen, waaraan zij haar producten verkoopt. Ontstonden bij voorbeeld niet naast de fabrieken van stoom ketels en stoommachines, fabrieken van ap pendages, en leveren deze beide him fabrika ten niet aan spinnerijen, die hun product weet leveren aan weverijen Ontstond niet naast de gloeilampen-industrie een amballage-indu- strie, die menig ander Nederlandsch bedrijf thans ten goede komt De zoogenaamde ver ticale concentratie in de industrie is dan ook een meer en meer op den voorgrond tredend verschijnsel. Vermindering van werkloosheid geeft, be halve de moreele verheffing van den vroeger werkelooze, nog twee andere voordeelen het verhoogde inkomen van den vroegere werke loozen en de verminderde uitbetaling aan werkeloozen-steun. Voorts kunnen de belastingen vcrlaagfl worden Te doordat er minder steun aan wer keloozen behoeft te worden betaald, 2e. door dat van hetgeen werkgevers en werknemers meer verdienen gemiddeld 30 pCt. aan belav- tingen in de schatkist komt. Velen, die geen werkkringn kunnen vinden in de productie, gaan in de distributie, ver kleinen aldaar elkanders afzet en verhoogen den kostprijs. Verlaging van kostprijs wordt dus verkre gen uit vierderlei hoofdeTc. door vergroo ting van afzet bij de productie, 2e. door groote ervaring van industrieelen, 3e. door verlaging der belastingen, en 4e. door kost prijsverlaging bij de distributie. Behalve voor den Nederlandschen consu ment is een gToot voordeel van kostprijsver laging de vergrooting van de export-moge lijkheid. Hier heeft men de groote heilzame wissel werking tusschen prijsverlaging en export- vergrooting, die leidt tot overvloedig© pro ductie tot lagen prijs. Tegengesteld daaraan had men in den oor logstijd door het overheidsingrijpen en de stilzetting van vraag en aanbod de bekende vicieuse cirkels met klimmende kostprijzen. Ten onrechte beschouwt men het streven der Vereeniging wel eens als in hoofdzaak te zijn een fabrikantenbelang. Ten onrechte, want het fabrikantenbelang is een quantité né- gligeoble vergeleden bij het belang der salaris- en loontrekkenden. Volgens de jaarcijfers T904/T9T3, uitgegeven door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, was de belaste winst aller Naamlooze Vennootschappen in Neder land in die tien jaren gemiddeld 7.T3 pCt. Rekent men daarvan 5 pCt. als gewone rente, dan blijft over 2.T3 pCt. overwinst. Neemt men aan, dat de ondernemers hun kapitaal tweemaal per jaar omzetten, dan bevat de prijs van het product 1.065 pCt. is 1 pCt. ruim overwinst. Inderdaad een quantité négll- geable tegenover de salarissen en loonen. Ik heb getracht besloot spr. eenigs- zins uitvoering de voordeelen uiteen te zet ten, die te verkrijgen zijn, wanneer niet alleen u en ik, maar wanneer zooveel mogelijk Ne derlanders aan Nederlandsch fabrikaat de voorkeur geven. Onze vereeniging tracht al die Nederlanders te bereiken, o.a. door onze geschriften, door filmvoorstellingen, bij en door vergaderingen als dezemaar een groot deel van ons succes danken wij aan de pers, die zoo bereidwillig al onze propaganda krach tig steunt. Moge ons aller samenwerking voe ren tot bestrijding en vermindering van de drie euvels, waaraan wij in Nederland lijden de werkeloosheid, de duurte en de abnormaal hooge belastingen. Na afhandeling van de huishoudelijke za ken heeft prof. ir. J. Klopper gesproken over het belang, dat Nederland en Ned. Oost- Indië onderling hebben op industrieel gebied. HET WETSONTWERP OP DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Het congres betreffende de zakenwereld en het wetsontwerp op de Naamlooze Vennoot schep, dat zal gehouden worden op initiatief van vertegenwoordigers van Handel, Industrie, Landbouw, Bankwezen, Effectenhandel, Scheep vaart, Notariaat en Middenstand, zal plaats hebben op Vrijdag 23 September des voor middags 10^ uur in de groote zaal van hotel „De Twee Steden" aan het Buitenhof te 's-Gra venhage. Het secretariaat berust bij Mr. B. C. Slote- maker, Mauritskade 5 den Haafr- NICO GERHARZ ZIJN AFSCHEID VAN DE H.O.V. De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft haar laatste concert gegeven onder leiding van den heer Gerharz. Een commissie had zich ge vormd om den dirigent te huldigen. De heer Hulsebosch sprak namens deze commissie zeer waardeerende woorden tot den heer Gerharz en bood een lauwerkrans en een schemerlamp aan. Namens de Liedertafel „Zang en Vriendschap" sprak dr. Broese van Groenou; namens de Chr. Oratoriumvereenigïng de heer Hogenbirfc, ei\ namens de Zangvereenigjng „Caecilia" de heer Koper. Van het personeel van het Concertge bouw ontving de heer Gerharz een bloemstuk. De heer Gerharz legde er in zijn dankbetui ging den nadruk op, dat de H. O. V. het zal moeten hebben van steun van regeering en ge meente, maar toch vooral van de belangstel ling van het publiek. MR. S. H. VENING MELNESZ. Gehuldigd als griffier der Staten van Noord-Holland. Namens Prov. Staten van Noord-Holland werd gistermiddag mr. S. H. Vening Meinesz tér gelegenheid van zijn 1224-jarig jubileum, als griffier der Staten door de heeren mr. L. M. de Jong Schouwenburg en A. Asscher te zijner» huize te Haarlem gehuldigd. De heer De Jong Schouwenburg hield een zeer waardeerende toespraak, waarin 'hij de dankbaarheid der Statenleden vertolkte voor de toewijding van den jubilaris. Als stoffelijk bewijs van waardeering en van appreciatie der aangename samenwerking met den griffier bood de heer De Jong Schouwenburg den heer Vening Meinesz een fraaie zilveren schaal aan, met het wapen der provincie er in gegraveerd. De heer Vening Meinesz dankte daarop vooe de getoond© waardeering. Van den commissaris der Koningin, van de Statenleden en van de ambtenaren van de grif fie ontving de heer Vening Meinesz nog eenige fraaie bloemstukken. HET HOOGOVENBEDRIJF TE LJMUÏDEN. Bij het hoogovenbedrijf te IJmtriden is Maan dag de tweede cokesbotterij in bedrijf gesteld cn heden zou een der hoogovens, die eenige maanden buiten bedrijf was voor een perio dieke reparatie, weer opnieuw worden aangew stoken, zoodat er thans wederom met de volle capaciteit wordt gewerkt. HET MOTORONGEVAL TE BERGEYK. Ook het tweede slachtoffer overleden. Omtrent het doodelijk motorongeval te Bergeyk vernemen wij nader, dat gisteravond om half zeven ook de bestuurder van het mo torrijwiel, de heer J. Vogels, in het ziekenhuis te Eindhoven aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij laat een vtouw en drie kinderen achter. WETHOUDER S VERKIEZINGEN. Dordrecht De Gemeenteraad heeft tot wethouders ge kozen de heeren Van Huiden (V.B.), Jansen Maneschijn (A.R., aftr), Reinhardt (S.D.) en Sanders (S.D.). EEN VECHTPARTIJ IN EEN CAFÉ. 1 Een caféhouder op den Burgwal te Haarlem weigerde te tappen aan twee broers, die gister avond het café bezochten. Het gevolg hiervan v/os, dat er een vechtpartij ontstond, waarbij één van de broers zich als een kannibaal ont popte, door den caféhouder een oor af te bijten. De man werd naar het politiebureau overgebracht. DE INBRAAK BIJ CENTRAAL BEHEER. Nog twee personen gearresteerd, Op 25 April j.l. is in Cenaraal Beheer aan de Zeestraat te den Haag ingebroken. Een bedrag van ongeveer vijf duizend gul den werd uit een brandkast gestolen. De politie slaagde er spoedig in, een der daders, een zekere 7., te arresteeren en deze werd door de Haagsche rechtbank tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thans is de politie er in geslaagd nog twe« personen, de gebroeders v. d. M., aan te hou den als verdacht van heling. Men vermoedt, dat 7. benevens de thans aangehoudenen ook betrokken zijn bij de in April j.l. gepleegden inbraak in de wasscherij van den heer H. aan de Haringkade aldaar. BRAND TE 'S GRAVENHAGE. Een brandende kaars te dicht bij een spiritusvat. Hedenochtend, omstreeks kwart over tien, ontstond brand in den kruidenierswinkel van den heer v. d. L. aan de Hobbcmastraat 2T5 te Den Haag. De heer v. d. L. wilde een klant helpen en vulde een flesch met spiritus. Hij beging de onvoorzichtigheid een brandende kaars in de nabijheid te houden, waardoor de spiritus vlam vatte. De brand greep snel om zich heen en tastte ook de achter den winkel gelegen keuken aan. De brandweer kon niet voorkomen, dat deze geheel uitbrandde. Ook in den winkel is vrij veel schade aangericht. De heer v. d. L. probeerde dadelijk zooveel als in zijn vermogen was den brand te blus- schen. Iemand, die in den winkel was, de heer V., wonende in dezelfde straat, hielp hem daarw bij. De heer V. liep echter vrij ernstige brand wonden op aan zijn beide voeten. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het Zieken huis j LEON DAUDET IN ONS LAND. Nader wordt gemeld, dat de leider der Fran-» sche royalisten, de heer Leo?. Daudet, is begin October hier te lande een serie letterkundige leringen zal houden. 4 October spreekt dc hecT Daudet te 's-Gra venhage over :„Les humanitées", 5 October te Amsterdam over: „Les salons littéraires" en 6 October te Rotterdam over „Ronsard et Mis«< tral".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6