WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. WOLLEN VESTEN PULL-OVERS en DEUX-PIÈCES Maisett de Nouveauté Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- BINNENLAND. „U SHirondelle" 9kantels Najaavs SHoeden Postuums UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 SPORT UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. Engelsche Wollen Kousen Wol zijden Kousen Utr. weg 38 Tel. 302 W. K. vanRossum 16\18 Langestraat Amersfoort Atelier voor het maken en vervormen van Hoeden BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER met 3 min. tusschenruimte gêstart. Lengte van het parcours 67 K.M., waarin begrepen een gedeelte terrein door snippers en merkteckens afgebakend, aan het eindpunt waarvan men zich op de kaart moet oriënteeren.' Aan het einde der Rollye Paper wordt TO min. ver* plichte rust gehouden, waarna de deelnemers in volgordo van aankomst met ten minste 3 min. tussch en ruimte worden gestart voor de cross country ter lengte van 3200 M. De Cross Country van den Hezenberg wordt gehouden op Donderdag 13 October in den geest van vorige jaren. Het parcours wordt geloopen om T uurde start heeft plaats om 2.30 uur, waarbij alle deelnemers gelijktijdig vertrekken. Lengte van het parcours ongeveer 4500 M. (N. R. Ct.) DE VERWONDING VAN INSPECTEUR PAUL DE TWEEDE VERDACHTE EEN ARRESTATIE Men meldt ons int 's Gravenhagc De politie is er thans in geslaagd een per soon aan te houden, tegen wien ernstige ver moedens bestaan, dat hij de medeplichtige is geweest van den reeds gearresteerden R., die eenige weken geleden een brutalen inbraak pleegde bij den kapitein G. aan den Nieboer- weg. Bij de achtervolging van de inbrekers heeft R. toen den inspecteur van politie Paul met twee revolverschoten zoodanig verwond, dat men geruimen tijd voor zijn leven vreesde. R., de aanvaller van den inspecteur, werd op de plaats van het misdrijf gearresteerd, de tweede inbreker had echter kans gezien te ontvluchten. Men zag hem in de richting van de duinen vluchten en sindsdien heeft men ondanks alle nasporingen, niets meer van hem vernomen. De politie wist echter, dat R. steeds in een clubje van vrienden verkeerde, die allen wel eens of meerdere malen met de justitie in aan raking waren geweest. Zooals vanzelf spreekt heeft de politie dozen vriendenkring nauwkeu rig geobserveerd, daar zij verwachtte, dat de tweede betrokkene bij den aanslag op den in specteur wel onder dit troepje zou schuilen. Het had nu de aandacht getrokken, dat één van het gezelschap, de 22-jarige Hkorten tijd na het voorgevallene bij den Nieboerweg was verdwenen. Later is gebleken, dat hij zich naar Antwerpen had begeven. Dezer dagen werd hij weer in den Haag gezien. Op het politic-archief berustte een foto van H., welke het vorig jaar gemaakt was toen hij gearresteerd werd terzake van een vermogens delict. Onze fo*o werd aan enkele getuigen ver toond, en allen verklaarden zij dat dit het por tret was van den metgezel van R. De politie besloot toen tot arrestatie over te gaan. Maandagavond begaven zich eenige re chercheurs naar de adressen waar H. zich ge* woonlijk 's avonds ophield. Werkelijk kwam men hem tegen TO uur op den hoek van de Hoefkade en Koningstraat t^gen. Ooogenblik- kelijk werd hij door de politiemannen gegre pen en geboeid naar het hoofdbureau overge bracht. Gisteren is hij met de verschillende getuigen geconfronteerd: allen verklaren pertinent, dat de aangehoudene de gezochte persoon is. H. heeft reeds eenige vonnissen achter den rug weten. inzake van verduistering. Hij ontkent iets van de inbraak bij kapitein G. en den daarop ge volgden moordaanslag op den inspecteur af te De toestand van inspecteur Paul blijft bevre digend. De doktoren zijn tevreden. DE STRANDING VAN HET S.S. AMERSFOORT GEEN GEVAAR VOOR MENSCHENLEVENS Bij de directie der K. N. S. M. te Amsterdam is hedenmiddag van den kapitein van het s.s Amersfoort een telegram ontvangen, volgens hetwelk het stoomschip gestrand is nabij Bar buda, even ten Noorden van Antiqua. De rui men maken water, behalve de ruimen 5 en T Hij heeft telegrafisch verzocht de opvarenden aan land te brengen. Er bestaat geen gevaar voor mcnschenlevens. Het aantal passagiers aan boord van de Amersfoort bedraagt onge veer 40, het aantal leden der bemanning onge veer evenveel. RAD IO PROGRAMMA Vrijdag 23 September. Daventry, (Experimenteel station) 491.8 M. 3.20. Orgelconcert door B. Hollins uit St. Mary-lc-Bow Church. A. Collins, viool. 4.20. Dansmuziek door de London Radio Dancc Band. 6.05. Kinderuurtje. 6.50. Tijdsein en weerbericht. Nieuwsberich ten. 7.05. Een licht Concert door het Birm Studio Orkest. 8.20. B. B. C. Promenade concert uit Queen's Hall te Londen door het Symph. Orkest. T0.00. Weer- en nieuwsberichten 10.15. Vervolg Promenadeconcert. T0.50—TT.35. Dansmuziek door de Riviera Club Dance Band o. 1. v. H. Robbins uit de Riviera Club. Hilversum, 1060 M. 12.00. Politiebericht. 12.352.00. Lunchmuziek. 5.30—7.00. Dinermuziek door het Kling-En semble. 7.00—7.45. VP.R.O.-uitzending. De H-moll- suite. Bach. Voor fluit en strijkkwartet. Her mann Ehrenfeld, fluit. 7.45. Politiebericht. 8.10. Uitvoering van het Requiem van W. A Mozart, a. Tuba Mirum. b. Rccordare. c. La- crymosa. d. Benedictus. Door het Amstcr- damsch Vocaal kwartet. Het A N.R.O.-orkcst o. 1. v. Nico Treep. 8.35. Pianoconcert door Alex Adema. 9.00. Populair concert door het A. N. R. O.- orkest o. 1. Nico Treep. 10.30. Persbericht. 10.3012.00. ('s avonds). N.O.V. Concert Lichte muziek door het N.O.V.-ensemble Jules Dreese. Langenberg, 469 M. 1.302.50. Middagconcert door de Kapel Mario Iseglio. 2.50—2.55. 5 Minuten voor de Huisvrouw 4.50—5.20. Kindcruurtje. 5.20—5.50. Voor de jeugd. 5.55—6.50. Orkeslconcert door het Wcrag- orkest o. 1. v. O. J. Kühn. 8.008.20. Voor de vrouw. 8.50. Gustav Herrmann spreekt over allerlei Medewerkenden G. Herrmann. Kapel Mario Iseglio. Daarna laatste mededeelingcn en sDort- bericht. Tot 12.20 Concert door de Kapel Mario Iseglio. Londen 361.4 M. en Daventry 1600 M. 10.50. Tijdsein en weerberichten (alleen Dav.). 12.20. David Wise, viool en Frank Tapp, piano. Sonate in A, Franck. 12.50. Orgelconcert door Walker-Robson, ganist en dir. van het Koor Christ. Church, Crouch. Londen. I.202.20. Lunchmuziek door het Orkest Colombo o. 1. v. A. Mantovani uit Hotel Me- tropole. 4.10. Concert voor schoolkinderen door de People's Concert Soc. in samenwerking met de B. B. C. 5.20. Miss E. A. RobertsonFamous Wo men Pirates. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Frank Westfield's Orkest uit de Prince of Wales Playhouse. 6.50. Tijdsein en weerbericht, nieuwsber. 7.05. Frank Westfield's Orkest (vervolg). 7.35. Orgelconcert door E. T. Cook uit de Southwark Kathedraal. 8.05. Voriëté. 9.20. Weer- en nieuwsberichten, plaatselijke berichten. 9.35. (alleen Dav.) Scheepsberichten. 9.55—11.20. Concert en Vertellingen. S. Austin, bariton. H. Mortimer, clarinet. K. Tay lor, piano. II.20—12.20. De Riviera Club Dance Band o. 1. v. Harry Robbibs uit de Riviera Club. ORDEVERSTORINGEN OP STRAAT. Waarom de leiders niet gestraft Het Tweede Kamerlid Braat heeft den mi nister van justitie gevraagd Is het den minister bekend, dat de leiders van volksbetoogingen, die in de laatste weken in onze groote steden plaats hadden, waar door menigmaal de orde op straat werd ver stoord, daarvoor niet gestraft zullen worden Acht de minister het niet een algemeen be lang, dat bedoelde leiders, die wanordelijkhe den op den publieken weg veroorzaken, waar door de politic genoodzaakt wordt extra op te treden, streng gestraft worden Is de minister bereid dit te bevorderen HET JUBILEUM VAN PATRIMONIUM. In verband met het gouden jubileum van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium heeft Dinsdagavond in de Domkerk te Utrecht een wijdingssamenkomst plaats gehad. Daar waren o. m. aanwezig oud-minister Co- lijn, de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht, dr. H. T. s'Jacob, de burge* meester van Utrecht dr. J. P. Fockcma Andreae en vele andere plaatselijke autoriteiten. Het woord werd gevoerd door de predikan ten Martens van Scvenhoven, dr. Wielenga en Bcrkhoff. Woensdagmorgen ving in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen de algemeene ver gadering van Patrimonium aan, die in verband met het jubileum een zeer bijzonder karakter droeg. De voorzitter de heer P. van Vliet Jr. uit Utrecht dankte in zijn openingswoord voor het vertrouwen, in de 25 jaren dot hij zijn functie waarneemt, genoten. In deze vergade ring zou een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden. Na langdurige beraadslagingen vond de ver- keizing van een voorzitter plaats. Uitgebracht werden 99 stemmen op den heer C. Smeenk, wethouder van Arnhem cn lid der Tweede Kamer, 53 stemmen op den heer Hollander en 3 op den heer G. Baas, die te voren medege deeld had, een benoeming niet te zullen aan vaarden. De heer Smeenk hield de benoeming in beraad. In het Gebouw voor K. en W. recepiecrde 's middags het bestuur. De burgemeester var* Utrecht, vergezeld van den secretaris en wet houder Dc Boer,, bracht namens het gemeen tebestuur gclukwenschen over. Daarop voerde* de heer K. Kruithof als voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond het woord en bood «en ameublement aan. Verder maakten nog hun opwachting de heeren Beumer en Zijlstra namens de A.-R. Kamerfractie, de oud-minis ters De Vries en Bijleveld namens het Centraal Comité der A.-R. Partij en de heer J. v. d. Molen, burgemeester van Renkum, oud-redac teur van „Patrimonium". Verder waren aan wezig afgevaardigden van talrijke Christelijke organisaties, het bestuur van het R.-K. Werk liedenverbond, vele Utrechtsche raadsleden, enz. De ministers De Geer. Donner en Slotemn- kcr de Bruine, benevens dc oud-ministers Iden- burg en Van Dijk en de burgemeester van Amsterdam, de heer De Viugt, zonden telegra fische gclukwenschen. 's Avonds vereeni^de men zich in een feeste lijke bijeenkomst. KONINKLIJKE MILITAIRE SPORT- VEREENIGING. Voor de Rallye Paper van Vorden, die 27 dezer gehouden wordt, zijn de volgende deel nemers ingeschreven N. J. den Tex, res. luit. art.; C. L. Hollertt, ritm. huzaren J. van der Meulen, kapt. veld- art.H. J. Strootman, kapt. veld-art.A. H. van Heek, res. luit. huz.G. J. van Nijnatten, luit rijd. art.A. Asman, kapt. veld-ort.W. Kist, luit. huzarenH. Barendregt, luit. veld- art. C. F. Pahud de Mortanges, luit. huzaren, J. B. van Eekelen, luit. huzaren B. J. Mom- ma, luit. veld-art.C. M. Stoffels, luit. vcld- art. Het terrein der dressuurproeven op Dinsdag 2*7 dezer is bij gunstig weer vermoedelijk een voetbalveldbij ongunstig weer worden deze afgenomen in de manege „Cromhoffsbleek". Aanvang 3 uur in verband met aankomst trein te Enschede. Na afloop der dressuurproeven zoo noodig bespreking over het parcours der Rallye Paper in de „Groote Sociëteit", Lange straat. Woensdag 28 Sept. vertrekt de eerste deelnemer om 8.00 uit de Manege Cromhoffs bleek te Enschede. De overige ruiters worden KENNISGEVING. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien art. 41 der gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag, den 29 Septem ber aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, den 21 September 1927. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Agenda voor dc Openbare Ver gadering van den Raad op Don- derdag, 29 September 1927, des namiddags om zeven uur. 1. Installatie van het raadslid den heer N. van Nieuwenhuyzen. 2. Ingekomen stukken en mededcelingen. 3. Benoeming van een Voorzitter van dc Commissie van toezicht op de Arbeidsbeurs (vacature-Jorissen). 4. Benoeming van 5 leden uit den Raad voor dc Commissie voor georganiseerd ove leg. 5. Voorstel van Curatoren van het Gym nasium tot verlenging van de tijdelijke aan stelling van mej. M. W. van Holk als leerares in dc Fransche taal. 6. Voorstel van B. en W. tot vergoeding aan het Grondbedrijf van de waarde van den grond, bestemd voor den bouw van een open bare school aan den Ouden Soesterwcg. 7. Advies van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van J. Emeis om ontheffing van de verordening betreffende dranklokaliteiten ten aanzien van het perceel Varkensmarkt 3 8. Voorstel van B. cn W. om aan J. J. Mo lenaar vergunning te verleenen tot het plaat sen van «en paal voor een telefooncel in het autopark. 9. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het leggen van een rioleering in den Berkenweg. 10. Voorstel von B. en W. tot gewijzigde vaststelling van de begrooting 1926. 11. Voorstel van B. en W. om e«n perceel grond aan den Utrechtsche weg tegenover het Berghotcl uit het grondbedrijf terug te nemen. 12. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan den Bis- schops.veg, groot 605 M'. voor 4300 aan M. A. van Bemmel. 13. Voorstel var» B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan den Leusdcrweg groot 738 M5. voor 3900.— aan L. J. van Nieuwenhuizen. j 14. Voorstel von B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 5 Juli 1927 houdende verkoop van een tweetal nabij den Heiligen- bergcrweg gelegen pérceelen weiland aan H van der Knoop. 15. Ie Suppletoir kohier van de hondenbe lasting dienst 1927. 16. Reclames hondenbelasting dienst 1927 17. Ontheffing straat- en rioolbelasting dienstjaar 1927. GARNIZOEN. Het 21e Regiment naar Amers» foort terug. Op 24 September a s. wordt het 21e Regi ment Infanterie nh het vertrek met groot verlof der hcrhalingslichtingen weder van uit Harderwijk op zijne standplaots te Amers foort gedirigeerd. Bij het Regiment zijn dan nog aanwezig de dienstplichtige-sergeantcn (Janusriploeg lichting 1927) en de dienstplich- tige-soldaten, in opleiding lot Onderofficier. Mutaties, enz. De Kapitein J. A. Brederode, van den Vrij- willigen Landstorm te Alkmaar, wordt op 24 September a.s. ontheven van zijne detachec- ring bij het 21 e Regiment Infanterie. NOOIT MEER OORLOG-FEDERATIE. Lezing Prof. van Embdcn. Voot de plaatselijke afdeeling van de Nooit Meer Oorlog-Federatie alhier zal prof. dt. van Embden een voordracht houden op 11 November a.s., 's avonds te 8 uur in de Valk. BOUWWERKEN. Gunning. Aan de N.V. Amersfoortsche Betonmaatij. is r.a onderhandsche aanbesteding opgedragen hei gewapend-betonwerk bij den bouw der H. Harikerk in het Oudwijkkwartier te Utrecht voor 32.257. ORGELBESPELING. In de St. Joriskerk. Gisteravond wederom een orgelconcert in de St. Joriskerk. Ditmaal bespeelde dc heer Ger- rit van den Burg het orgel, terwijl de heei Jac. Caro, bariton uit Utrecht zijn medewer king verleende. De belangstelling voor dit con cert was zeer groot. Vooral vele militairen woonden deze avond bij, die wederom goed geslaagd mag heeten. Dc diverse nummers, die het programma bracht werden met aandach tige stilte beluisterd. Do heer Caro zong o.a. een aria uit het Weihnachts oratorium van Bach, „Gebet" van Hugo Wolf en „der Heilige Joseph singt" van Wolf Reges. Van dc orgel nummers noemen wij een praeludium en een fuger van Bach, een sonate von Mendelssohn, terwijl het progTamma nog een nummer ,.op verzoek" vermeldden.l. Passacagüa van Bach. Het was een mooie avond. DE STAKING ONDER DE TRANSPORT ARBEIDERS. De betrokken arbeiders wcnschcn niet anders dan tegen het verlang de tarief tc werken. De vorige week maakten wij reeds melding van de gedeeltelijke staking onder transport arbeiders, aangesloten bij den R.-K. en Cen- tralen Bond van Transportarbeiders. De opgezette loonactie door den Centraleh en R.-K. Bond van Transportarbeiders vooi de lossers van schepen aan den Koppel, werd door de diverse werkgevers verschillend beant woord, aldus „de Eembode". De sleeperspatroons, die het meeste werk hebben, bleken tenslotte bereid aan dc nieu we loontarieven te voldoen en reeds betaalden eenigen van hen daarnaar. De handelaren in bouwmaterialen daarente gen toonden zich niet bereid non de wenschen tegemoet te komen, waardoor bij een enkele reeds een conflict is en bij onderen een con flict onvermijdelijk zal zijn. In hun laatst gehouden gecombineerde ver gadering, die zeer druk bezocht was, besloten toch de betrokken arbeiders eenstemmig dc respectievelijke werkgevers te laten weten, dat door hen niet anders dan tegen het ver langde tarief zal worden gewerkt. EEN VERLATEN REIZIGER. Een minder gebruikelijke slaap» plaats. Gisteren weTd de politie door den stations chef gewaarschuwd, dat zich in een trein een beschonken reiziger bevond, die geen geldig plaatsbewijs in zijn bezit had. Bij onderzoek bleek, dat bedoelde persoon, een Zweedsch varensgezel met nog drie kameraden van Rot terdam gereisd had op een biljet, geldig voor 4 personen. De man in kwestie was echter in een compartiment van den wagen, waar men slechts enkele oogenblikken pleegt te vertoe» ven, in slaap gevallen. Intusschen waren zijn kameraden, met het reisbiljet verdwenen. De man is naar het politiebureau overgebracht, waar hem een nachtleger is verstrekt. Vandaag is hij weer naar Rotterdam teruggezonden en ter beschikking van het consulaat aldaar ge steld. AANRIJDING. Met ernstig gevolg. In de Langestraat had gisteren een aanrijding plaats tusschen een met paard bespannen sleeperswegen en een handkar, die door een 14-jorigen jongen bestuurd werd. De jongen verwondde bij deze botsing den linker wijs vinger zoodanig, dat die geheel moest worden geamputeerd. De politie stelt in deze zaak een onderzoek in. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VROUWEN VREDEBOND. Openbare vergadering van de efdecling Amersfoort in de Valk. De Amersfoortsche afdeeling van den Alge- meenen Nederlandsdhen Vrouwen Vredebond hield gisteravond in de groote zaal van de Valk een openbare vergadering, waar als spreekster optrad mevrouw Nine Minnema uit Brussel. Dc presidente, mej. Van Wijngaarden, heette in haar openingswoord de talrijke aanwezigen IN GROOTE VERSCHEIDENHEID Speciale aanbieding in vanaf f 1.E5. per paar hartelijk welkom en sprak daarbij den wensch uit, dat men van deze vergadering iets mag meedragen, dat het werk \an den Bond ten goede kan komen. Het woord was hierna aan mevr. Minnema, die sprak over„De onbekende soldaat en zijn moeder". Mevrouw Minnema memoreert in den aan vang van haar voordracht, dat Brussel thans zijn tweede onbekende soldaat heeft gekregen. Eerst de onbekende Franschman, nu een Bel gische poilu, omgekomen op Belgisch grond gebied. Als men 's avonds bij het graf van den onbekenden soldaat vertoeft, ontwaart men tallooze personen, die hier langzaam langs dooien, het meest vrouwen. En vraagt men die vrouwen, wat zij hier doen. dan krijgt men van do meeste ten antwoord. Het is mis schien „mijn" jongen, die hier ligt. Spreekster wijst op de zeer groote beteekenis van het graf van den onbekenden soldaat te dien op zichte. Sprekende over het anti-militairisme brengt mevrouw Minnema in herinnering, dat Lind bergh, de bekende Cceoan-vliegcr, op groot- sche wijze gehuldigd is. Ook zijn moeder heeft deelgenomen aan die 'huldiging, zij heelt er deel van uitgemaakt, doch over zijn va der daar wordt niet over gesproken, hoe wel die pas in 1925 was gestorven. En waarom werd over Lindbergh's vader niets geschre ven in de pers Omdat Lindbergh's vader anti-militairist was, hetgeen doodgezwegen moest worden. Ook andere dergelijke voorbeel den worden door spreekster aangehaald. Waar om zijn dc jonge soldaten, zoo vervolgt spreek ster, als het ware door dc moeders r.aar het front gedreven Omdat de moeders niet meer tevreden waren met hun gewone jongens, het moesten helden worden. Spreekster verhaalt voorts van het slagveld in den oorlog; zij vertelt hoe de vele jonge strijders in het gevecht gestorven zijn. Want men moet niet denken, dat de getroffene in eens dood is. Men zegt, dat in den rusttijd tijdens het gevecht het Roode Kruis rondgaat om de gewonde soldaten op te halen. Inder daad, het Roode Kruis gaat rond, doch kan lang niet alle gewonden meenemen. Een zeker aantal wordt naar de ambulance gebracht, doch de rest blijft liggen, gewond en ster vende. Spreekster verhaalt verder van de gru welen van den oorlog, van dc gasaanvallen, van de vliegtuigbombardeeringen, van de prik- keldraadverspei ringen enz. cn deelt mede, dat de hoogere officieren van het Belgische leger spraken over „vischafval", waarmede zij be doelden de gewonde en stervende soldaten, die op het veld achter bleven. Zoo wordt er gesproken over uw jongens, aldus spreekster. Mevrouw Minnema schildert vervolgens met gloedvolle bewoordingen de ellendige en hart verscheurende tooneelen, die zich afspeelden op het gevechtsveld, temidden ven de gewon de en gedoode jonge mannen, bekende en onbekende soldaten. En hoe door de gezeg- vocrenden over dc jonge mannen gesproken wordt, toont mevrouw Minnema aan door het citeeren van enkele gedeelten uit pers-artike len, waarin gesproken wordt over „versoh vleesch", wanneer er bedoeld wordt nieuwe troepen voor het slagveld. „Versch vleesch", dat zijn dus dc zoons, die door de moeders naar den oorlog gedreven werden. In het vervolg harer rede, behandelt spreek ster dc gevolgen van den oorlog, ziekten, tu- beculose, venerische ziekten, blindheid, doof heid en achterlijkheid van kinderen, velerlei vormen van criminaliteit, alle het gevolg van den oorlog. Van verschillende dezer gevallen geeft spreekster enkele voorbeelden en cijfers. Uit een en ander meent spreekster te mo gen concludeeren, dat de gevolgen van den oorlog even erg, misschien nog veel erger is dan den oorlog zelf. Terugkecrende tot de onbekende soldaat spreekt mevrouw Minnema ten slotte nog en kele woorden ter propaganda niet mede te werken aan het leveren van „vcrsch vleesch" voor den oorlog. Met de woorden, „hoelang zullen wij het militairisme nog dulden", be sluit spreekster haar voordracht. Na de pauze sprak mevrouw Minnema over „De weg naar het licht". In dit verband zegt spreekster dat zij meer gelooft aan de geeste lijke dan aan de materieele kracht. En het zijn de vrouwen, die de geestelijke kracht hebben om het leven beter te maken, om het leven meer liedevol te maken. Doch dan moet in de eerste plaats gestreden worden tegen den moord. Men moet zich bewust worden, dat de eene mensch niet het recht heeft te be schikken over het leven van zijn medemcnsch. Toen Lindbergh van Amerika naar Parijs ge vlogen is, is hij gehuldigd, in hoofdzaak van Militaire zijde. Waarom? Omdat imcn door deze oceaanvlucht tot de conclusie kwam dat men van uit Frankrijk bommen kon werpen op New-York en vanuit Amerika op Ptirijs. Dat is de ondergrond van Lindbergh's vlucht. •Mevrouw Minnema wijdt vervolgens enkele woorden aan verschillende regeeringen en re- geerings-handelingen in verband met den oor log. Wil men verbeteringen in dc huidige maatschappij aanbrengen ten aanzien van het militairisme, dan moet men niet vragen aan regeeringen of aan politieke partijen, doch men moet vragen aan zijn eigen geweten. Spreekster brengt in dit verband hulde aan de Holland^chc jongens in Schcveningen, dio geweigerd hebben het moorden te willen lee-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2