De Nieuwe Modelijn 112 aimie laak Maison de Nouveauté tlOËBEN AMERSFOORT LAN6ESTO. HOEK, KROMMESTk LUCHTVAART BINNENLAND Utr. weg 33 - Tel. 302 Alle soorten garneering .Wol en wol met zijden Ondergoederen in groots verscheidenheides vindt U op volmaakte wyze uitóedpuktin onze pyke eo/leet/ëó Hepfd-en Wintepmodellen. cAfdee/in# Onze meep en meep uitgebreide sonteeping geeft U een volledig over dekt van de nieuw. cste penned welke dibeizoen gebpacbt worden doop de voor. aanstaande ffran- sehe- VJeensche-en ênpehehe-Nuizen DE VLIEGTOCHT VAN LUITENANT KOPPEN BEN NOENMAAL Bit DEN COUV. GENERAAL MILITAIRE HULDE Batavia, 14 Oct. (Aneta). De gouver neur-generaal biedt Zondag aan de Kecren Koppen, Frijns en Elleman een noenmaal aan. De Ckravernour-Gcnoraal. 1 Bandoeng, 14 Oct. (Aneta). De offi cieren van het wapen van de Artillerie hebben foftenont Koppen gehuldigd. Generaal Lager werf! bracht een heildronk uit op H. M. de Koningin, waarna hij luitenant Koppen en diens moeder toesprak. Luitenant Koppen dankte voor de hem gebrachte hulde. Tegelijkertijd huldigde de Onderofficicrs- rereenlging Ors Aller Belang de heeren Frijns «n Elleman. In de militaire sociëteit bleef men nog lang fn geestdriftige stemming bijeen. DE DUITSCHE VLIEGTOCHTEN DE D 1230 OP DE AZOREN AANGEKOMEN Het Duitsche vliegtuig D 1230, dat trachi Oost-West over den Atlantischen Oceaan te vliegen, is gisteren uit Lissabon te Horta op de Azoren aangekomen, waar monteurs van de fabriek het toestel thans nazien. De vliegers weiden bij hun aankomst met luid gejuich be groet. Naar verluidt, zal de D 1230, wanneer het weer zulks toelaat, reeds vandaag den tocht naar New Foundland voortzetten. De Oosten- rijksche tooneelspcelster mevr. Dillenz is voor nemens m elk geval verder mee te gaan. De piloten van de D 1230, die gistermiddag te Horta op de Azoren op het water 7-iin ge daald, hebben de gelukwenschcn van Europa overgebracht aan mej. Elder en kapitein Hal- demen met hun redding DE VLIEGPLANNEN VAN MEVROUW GRAYSON OPNIEUW UITSTEL KOPENHAGEN IN AFWACHTING Uit Old Orchard (staat Maine) wordt ge meld, dat mevr. Grayson het vertrek opnieuw heeft uitgesteld wegens slecht weer. Ofschoon het fiog niet volstrekt zeker is, «dat miss Francis Wilson Grayson den Oceaan over zal vliegen, heeft men te Kopenhagen toch reeds alle voorbereidende maatregelen voor een feestelijke ontvangst getroffen vooi het geval, dat miss Grayson er in zal slagen Kopenhagen te bereiken. Te Kastrup, de vlicg- haven, heeft men de noodige toebereidselen getroffen O.m. is do haven in een omtrek van 4 kilometer door roode lichten en groot© zoeklichten verlicht. In het marinevliegkamp zijn eveneens de noodige maatregelen getroffen, zoodat het dus voor de vliegers mogelijk zal zijn óf aldaar veilig te landen, óf in de Sond, waar duikbooten en verlichte schepen zullen worden gemeerd. De offldeele ontvangst zal geschieden dooT den garnizoenscommandant en burgerlijke autoriteit©? EEN LANGE AFSTANDS- VLUCHT DERTIENDUIZEND MIJL IN EEN KLEIN VLIEGTUIG Londen, 14 Oct. (V. D.). Gistermiddag heeft een klein twee-persoonsvliegtuig het vliegveld Croydon verlaten, met bestemming naar Australië. De inzittenden zijn captain Lan caster en mrs. Keith Miller; het vliegtuig, waarmee zij dezen 13.000 mijl langen tocht, de langste, welke ooit door een vrouw per vliegtuig werd afgelegd, is gedoopt Red Rose. Hun tocht leidt eerst dwars over Europa naai Afrika, vervolgens langs de luchtlijn naar In- dië, vandaar over Burma, Siam en Neder- landsch Indië naar Port-Darwin. DE TIENDUIZENDSTE PASSAGIER OP SCHIPHOL. Men meldt aan het Haogschc Anetakantoor d.d. 14 Oct.: Van de in 1927 vertrekkende, aankomende en doorgaande passagiers op de Amsterdam- sche luchthaven Schiphol, was heden de En- gelschman Robert C Reynolds uit Kingswood de tienduizendste. De beteekenis hiervan wordt het best geken schetst door het feit, dat in 1926 in totaal 7623 vertrekkende, aankomende en doorgaande passagiers op Schiphol werden geteld. De heer Reynolds, die toevallig een goede bekende van de K. L. M. was en sinds 1922 geregeld op haar lijnen reist, ontving een aan denken aan dit voor het Nederlandsche lucht verkeer zoo belangrijke feit. De plannen van de D 1220. Gemeld wordt, dat de D. 1220, die gister middag te Amsterdam is geland, heden naar Lissabon zal vertrekken, of, indien het weer niet gunstig is, in ieder geval zal trachten een Soaonsche haven te bereiken DE REDDING VAN MISS ELDER HOE HET VLIEGONGEVAL ZICH TOEDROEG KAPITEIN GOOS VERTELT De eerste opwindende mededeeling over de redding van miss Elder was een draadloos telegram van kapitein Goos van de Barcn- drecht, door de United Press te Parijs ont vangen. Do vliegers vochten gedurende acht uur tegen den storm, waar ze buiten wisten te geroken door ver van de voorgenomen route af te wijken. De meter voor den oliediuk be gon toen te weigeren, daar de leiding gebar sten was. De vliegers wisten zoo nog vijf uur verder te vliegen, elk oogenblik vreezend, dat de motor zou weigeren. Ten slotte kregen ze de Barendrecht in 't zicht en wisten op het water te dalen en langszij te komen. Het vliegtuig werd «aan het stoomschip gebonden en do vliegers klommen aan boord, ongedeerd, maar vermoeid. De kapitein van de Barendredht trachtte het vliegtuig ook te redden, dat on beschadigd was. Plotseling vlogen de benzine tanks in brand, waarschijnlijk doordat de ben zine over de oververhitte motor liep. Twee ontploffingen volgden en het vliegtuig ging in vlammen op. Doordat de loding van de Barendrecht in gevaar kwam, moest de kapi tein het vliegtuig aan zijn lot overlaten. Het verbrandde zoo snel, dot niets meer gered kon worden. New-York, 14 Oct. (H.N.) De Amerl- kaansche bladen brengen uitvoerige berichten omtrent de redding van miss Elder en den bestuurder Holdeman door het stoomschip Ba rendrecht Kapitein Goos van de Barendrecht heeft draadloos uitvoeriger bijzonderheden meegedeeld, waaruit blijkt, dat de Barendrecht Donderdagmorgen tegen ongeveer 10 uur plotseling het groote vliegtuig uit de wolken te voorschijn zag komen, dot vervolgens dicht bij het stoomschip op zee neerstreek. De in zittenden gaven het teeken dot 'zij hulp ver langden, waarop het stoomschip langzaam naar het vliegtuig opstoomde en de beide rei zigers aan boord nam. Haldeman stond erop, dat miss Elder het eerst aan boord van het stoomschip zou gaan. Miss Elder was klaar blijkelijk zeer vermoeid, doch glimlachte toch, toen zij aan boord kwam. Door het verbran den van het vliegtuig is niets gered kunnen worden, zelfs niet de persoonlijke bezittingen van de inzittenden. De kapitein bood miss Elder terstond zijn hut aan, doch kon han» verdc geen gemakken aanbieden, daar het schip niet voorhet van passagiers ingericht is Grootc vreugde in Amerika. De luchtvaart-medewerker van het Hbl. schrijft nog: In Amerika heeft het.bericht, dot miss Ruth Elder en haar tochtgenoot door een Nederland sche vrachtboot waren gered, groote vreugde teweeg gebracht, hoewel een groot deel der bevolking de onderneming als een onvergeef lijke roekeloosheid blijtt beschouwen. Juist in den middag, toen het kantoorpersoneel zich tegen lunchtijd op straat begaf, kwamen de bla den met extra-edities uit, meldende, dat miss Elder was gered. De krantenverkoopers werden als bestormd en New-York barstte in een spon taan gejuich uit, een schouwspel waarvan de stad zoo dikwerf getuige is geweest. De uiting van vreugde in het zuidelijke plaatsje Anniston, Alabama, waar Ruth Elder woont, overtrof alles wat dit stadje op dit ge bied heeft gekend. De sirenes en fluiten huil den, alle klokken en bellen werden geluid, ter wijl de publieke gebouwen ijlings met vlaggen en groen werden versierd. De gelukkigste be woners van Anniston waren de vader en moeder van de waogholzige aviatrice. Ze waren den geheelen nacht opgebleven, in de hoop eenig gunstig nieuws te vernemen. Mevrouw Eldei verloor bijna het ^bewustzijn en kon de eersto oogcnblikken geen woord uiten, toen bekend werd, dat haar dochter was gered. Mr. Cornell en Mr. Mc Ar die, twee der backers, die d© vlucht mogelijk maakten, waren eveneens bij zonder verheugd, toen het blijde nieuws bekend werd. De heer McArdle verklaarde: „U kunt niet begrijpen wet een pak van m'n hart door deze tijding is genomen. Ik neem direct de eerste boot naar Europa om de vliegers te begroeten." Aangaande het vertrek van de Stinson van New-York wordt nog bericht, dat miss Elder in de oogenblikken voor dc vlucht niets van de kalmte en beheersching had, die bij miss Doran en prinses Loewenstcin-Wertheim viel waar te nemen en die, zooals bekend, beiden in den Oceaan haar graaf vonden. Miss Elder barstte bij alles wat tegen haar gesproken werd, vóór zij in het toestel stapte, in een hard gillend gelach uit, zoodat zij op de omstanders den indruk maakte in een formeelcn toestand van hysterie te verkeeren. De positie van de Barendrecht, toen ze het vliegtuig oppikte, was ongeveer 2300 mijl van New-York, waaruit blijkt dat dc vliegers, toen zij gedwongen werden op zee neer te strijken, meer dan twee-derde van d§n totalen weg had den afgelegd. Het bericht der redding werd niet rechtstreeks door de Barendrecht naar het con tinent geseind, daar deze kleine boot over een betrekkelijk zwakke zender beschikt, doch op gevangen door de Bayono, die op een afstand van 200 mijl achter haar in dezelfde richting voer. Dit schip gaf het bericht weer door aan de groote Engelsche mailboot, de Olympic, die met haar krachtige d.t.-installatie de tijding di rect naar Amerika en Europa doorgaf. Tege lijkertijd werd het bericht door twaalf andere groote mailbooten opgevangen en doorgegeven, zoodat gedurende een uur de lucht vol was van berichten aangaande de redding. De poging van Ruth Elder om over den Oceaan te vliegen, is de veertiende, die dit jaar is ondernomen. Slechts zes van deze pogingen werden met succes bekroond, terwijl zes an dere vluchten een noodlottig verloop hadden en eindigden in een totale verdwijning van vlieg tuig en bemanning. De overige Oceaanvlucht pogingen moesten kort na het vertrek door mechanische of atmosferische oorzaak worden opgegeven GEORGANISEERD UVLRLEG LANDMACHT BEOORDELINGSLIJSTEN VOOR OFFICIEREN HET ONTWERP AMBTENARENWET In hare jongste vergadering heeft de com missie voor Georganiseerd Overleg Landmacht A. Officieren beraadslaagd over uit te bren gen adviezen in zake wijziging in het Voor schrift Beoordeelingsslijsten en inzake het Ontwerp Ambtenarenwet 1927. Met betrekking tot het Voorschrift Feoor- deelingslijstcn waren ingekomen een ontwerp van den Minister ven Oorlog, alsmede voor- ctellen van V. I. N. L. en van A. R. K. O. In algemeenen zin vereenigde zich de Com missi e met het ontwerp van den Minister van Oorlog tot vereenvoudiging en verbetering. Ton opzichte van enkele hoofdpunten had de Commissie echter eene andere zienswijze. Het overleggen te eischen van blanco-straflijsten achtte men algemeen af te keuren. Eveneens werd algemeen bezwaar gemaakt tegen ver mindering van het aantal beoordeelingen van verlofsofficieren, waarbij juiste scherpe selectie geboden is. Met algcmeene stemmen werd aan genomen het voorstel van dc Alg. R. K. Offi- cierenvereeniging, om den Commandant van het Veldleger wel te laten oordeclen over de officieren, die binnen korten tijd in aanmer king zouden kunnen komen voor den hoofd officiersrang. Met 6 tegen 2 stemmen werd verworpen het voorstel van A. R K. O., om gelijk in het Indische Leger den officier steeds met zijn beoordeeling in kennis ie stellen ten einde ver schil van opvatting te voo.homen omtrent hetgeen al of niet moet worden medegedeeld. De tegenstanders achtten de nadeelen grooter dan de voordeelen. Algemeen was dc Com missie echter van meening, dat niemand mag worden voorbijgegaan voor bevordering op grond van zijn beoordeeling, indien hij met de ze niet vooraf volledig in kennis werd ge steld. Met 5 stemmen togen 2, (I blanco), werd verworpen het voorstel van A. R. K. O. om den beoordeel?ar geen kennis te doen nemen van vroegere beoordeelingen, teneinde beïn vloeding tegen te gaan. De tegenstanders vreesden oppervlakkiger bcoordeeling. Onbeslist bleef de stemming over het voor stel van A.R.K.O., om de lagere beoordeelaars geen gevolgtrekking te laten maken uit hun karakter- en persoonsbeschrijvingen, doch dit over te laten aan den hoogsten bcoordcelaer in een verzemelbeoordeeling. Met 6 stemmen tegen 2, werd aangenomen het voorstel von A.R.K.O., om den compag nie-commandant te maken b^oordeelaor in eerste aanleg. Met algcmeene stemmen werd aangenomen om in 't algemeen het aantal beoordeelaars t© beperken tot 1 of 2, afhangende van den rang van oen beoordeelde. Met olgemeene stemmen weid aangenomen het voorstel van de Vereeróging van Officie ren van de Ned. Landmacht, oin het aange groeide voorschrift overzichtelijker te maken en waar mogelijk te vereenvoudigen, ten einde bureaucratisch formalisme tegen te gaan. Met olgemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van A.R.K.O. om de bepalingen voor verlofsofficieren afzonderlijk te groepee- Vesten Pull-overs Ceux pièces Handschoenen ZATERDAG AVOND PRAATJE Met algcmeene stemmen werd aangenomen het voorstel van V.O.N.L., om beoordeelingen op grond van b.v. écn oefening, niet tcc te laten. Met 4 stemmen togen 3 en 1 blanco werd aangenomen het voorstel ven de A.V.v.V.O. N.L. en Z., om verlofsofficicren, die in vre destijd een commando vervullen, ook ten op zichte van beoordeelingen de volledige be voegdheid te geven, j Met algcmeene stemmen werden aangenomen voorstellen van Nederlandsche Christelijke Offi cieren Vereeniging, om bij gegronde recla me Te. achteruitgang in de ranglijst onmogelijk te maken en 2e. tot volledige vernietiging van onjuist gebleken beoordelingen te geraken. Ten slotte werden met olgemeene stemmen verschillende vereenvoudlgingsvoorstellen van V. O. N. L. aangenomen. De Commissie vereenigde zich in algemee nen zin met het Ontwerp-Ambtcnarenwet 1927 maar acht het noodzakelijk, dat de officieren niet worden uitgesloten met betrekking tot die onderwerpen, die geen verband houden met de krijgstucht. De practische bezwaren, die daartegen in d© Memorie van Toelichting worden genoemd, worden door de Commissie niet gedeeld. Algemeen werd de behoefte gevoeld aan een omschrijving van hetgeen deze wet onder mi litairen verstaat, o.m. in verband met de vrij willige en dienstplichtige verlofsofficieren. Algemeen was het gevoelen dat het ontwerp de verhouding tot de gewezen ambtenaren als pensioengerechtigden onvolledig, althans on overzichtelijk Tcgelt. Ten opzichte van den Tllen Titel (inhouding, beslag en korting) werd met algcmeene stem men besloten t© adviseeren de geoorloofde ma xima voor bezoldigingen en pensioenen geÜik te maken en om een eenvoudig en regel te ma ken over het samengaan en de rangorde van inhoudirg. be«danr en korting Werkelijk, er zijn m de afgeloopcn weck weer een paar gebeurtenissen in onze goede stad geweest, waardoor Amersfoort in derdaad leek op een grootc stad. Wanneer men 's middags zoo tegen een uu\ af twaalf of even daarna door de binnenstad wandelt en men ziet dan het gekrioel van auto's, wielrijders en voetgangers, dan hebben we wel eens iemand hooren zeggen, dat het dan niets min-ier druk is dan in Amsterdam, den Haag of Utrecht. Allen heerscht die druk te hier maar enkele oogenblikken van den dag terwijl zij ginds steeds voortduurt. En zoo zijn cr wel meer dingen tc noemen, waardoor Amersfoort zich langzaam maar zeker in de rij van grootere steden in ons land gaat plaat sen. Al staan daar natuurlijk yeer andere din gen tegenover, die het weer ineens doen te rugvallen als een echt provinciestadje, heel gemoedelijk waar ieder precies doet wat hij zelf wil en zich aan niemand en niets stoor: Om een enkel voorbeeld te noemen: hoevele malen kan men het niet aanschouwen dat lang-gerekte colonne's artillerie met ramme lende bespanningen door de binnenstad trek ken, en dat liefst op de meest drukke tijden als 's middags tegen twaalven. Herhauldelijk ge beurt het dat daardoor het heele verkeet wordt gestremd. In Amersfoort kan zulks heel genoegelijk geschieden, maar laat men dot eens in Amsterdam of Den Haag probeerenl En daar is tenslotte de stad nog veel ruimer dan hier. Maar toch gebeurt het daar met. Waai- om daar niet en hier wel?! 't Is te hopen, dat als eenmaal de nieuwe weg buitenom gereed zal zijn, de binnenstad bevrijd zal worden van dergelijke optochten Doch we dwalen af. We hadden het er over, dat Amersfoort deze week op een groote stad heeft geleken. Waarom? Wel, men heeft in de Langestraot van Vrijdag tot en met Don derdag, avond aan avond „en queu" geslaan voor de bioscoop. Honderden en honderden hebben daar gestaan, dicht opeen gepokt in een lange sliert, va.ak een half uur en meei achtereen. Zelfs de politie moest er aan te pas komen om voor een geregelde doorschuiving misschen zouden we beter kunnen zeggen, „ooorrollingvan de straat in het theater zorg te dragen. Dat was werkelijk iets groot- stecdsch. Zooiets ziet men hier niet eiken dog I En als het dan eens een enkele keer ge beurt, trekt het des te meer de aandacht. Verder hebben we deze week een radio- tentoonstelling gehad. Men heeft er kunnen genieten van Muziek en toespraken, tenminste als dot genot niet verstoord werd door het jankend gehuil, dat met den Mexicaanschen hond pleegt tc noemen. Hetgeen een onkel© maal nog wel eens voorkwam. Waarmee wo zeggci. willen, dat het demonstreeren op een tentoonstelling nog niet altijd je ware is. Het is en blijft een lastige kwestie, waarvoor we zelf ook geen afdoende oulossing weten Maai hoe het ook zij de radio-tentoonstelling is er geweest en de ladio is daardcor weer bij velen het dagelijksclie onderwerp van het spek geworden. En daarover zal nog wel r worden gesproken, nu we binnen een afzien- beren lijd radiodistributie krijgen. Merkwaar dig inlusschen dot dot mobilisatie-wnord nog zoo gebruik blijft I Vroeger aardappelen en cokes en van-alms-en-nog-wat-distributic; nu radio-distributie. Alleen is het laatste wel wat prettiger en genoegelijker dan de eerste soor ten! ERNSTIG TRAMWEGONGELUK. Toen gisteravond ongeveer 7 uur op den grooten weg van 's Hertogenbosch naar Waal wijk, baron Van Ryckevorsel van Kessenich liep te wandelen, werd hij door de tram gegre pen en ongeveer 35 passen medegesleept. De bestuurder remde uit alle macht. Hem treft dan ook geen schuld. Met een zware hoofd wonde werd het slachtoffer opgenomen cn naar het Grootziekengasthuis per autobrancard ver voerd. Zijn toestand is niet meer levensgevaar lijk. De marechaussee heeft de zaak in onder zoek DE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Een burgemeester die werk- willigen werpt. Het Tweede Kamerlid de heer Brautigam heeft den Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dot door den burgemeester van Huizen een circu'nire ven onderstanden inhoud wordt verspreid „We gens stoking bestaat bij de Scheep vaar tver- eeniglng Noord te Amsterdam groote vraag naar werklieden. Loven boven kost en ligging 5.60 per dog. Aanmelden Donderdag 73 October vóór des morgens half tien bij den Burgemeester ten Rnadhuize D? Burgemees- ter van Huizen, (w.g.) Egberts." Acht de Minister het juist, dat een burge meester zich aldus, door als aanwerver van werkwilligen cp te treden, partij stelt in een conflict tusschen werkgevers en werknemers DAGBLAD: „HET VOLK". „Het VolV' bevestigt het bericht inzake d© benoeming van den heer J. G. v. d. Veeï«, hoofdredacteur-directeur van het dagblad „Voorwaarts" te Rotterdam, tot algemeen di recteur-technisch hoofdredacteur van „Het Volk". Het blad voegt er aan toe, dat de benoemde tevens directeur-hoofdredacteur van het dag blad „Voorwaarts" blijft dat directeur Mase- recuw von „Het Volk" om gezondheidsredenen ontslag hoeft gevraagd uit zijn functie en de heer J. F Ankersmit blijftpolitiek hoofd redacteur van „Het Volk",

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2