26eJaargang No. 9* AMÉRSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" EEN TWEEDE PERSBEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN BINNENLAND TWEEDE BLAD. Woensdag *9 October 927 DE TWAALFDE PROVINCIE „Want die werken, hoe grootsch, hoe belangrijk ook, komen tot stand met veel opoffering van comfort en met veel trotseeren van de ruwheden van het weer DE WERKEN IN DE WIER INGER MEER INPOLDEREN EN AFSLUITEN TEGELIJK DE PROEFPOLDER BIJ ANDIJK De directie der Zuiderzeewerken, die de Ne derlandsche dagbladpers in Juni had uitgenoo- digd tot een bezoek aan haar groot en belang rijk arbeidsterrein, was van oordeel, dat eenige der in uitvoering zijnde werken thans zoodanig waren gevorderd, dat het voor het groote pu bliek wellicht van belang zou zijn, daarover iets naders te vernemen. Dus richtte zij een tweede uitnoodiging tot de bladen om door hun ver tegenwoordigers zich te overtuigen van den ge- stadigen en tevens snellen arbeid, die het giootsche werk moet volbrengen om aan Ne derland zeven procent van zijn oppervlakte toe te voegen, te weten 224.000 H.A. Dat is een onderneming, zooals er wellicht aan importantie geen tweede is aan te wijzen Tweehonderd vier en twintig duizend H.A. land, dot vóór dien zee was, drooggelegd in vier blokken: oen Noord-West polder, ten Zuiden van Wieringen: 20.000 H A.; een Zuid-West polder, ten Zuiden van Hoorn. 5GOOO H.A.; een Zuid-Oost polder, ten Westen van Hai - derwijk en Elburg 95.000 H.A.; een Noord-Oost polder, ten Westen van de Lemmer, Kuinre, Blokzijl en Vollenhove: 53 0C0 H.A. Die vier bloken omsluiten Westelijk, Zuide lijk en Oostelijk het toekomstige IJselmeer, dut de afwatering ven IJsel, Eem en Vecht mogelijk moet maken en in het Zuid-Oosten, bij het Zwolsche Diep beginnend, smal in Z.- Westelijke richting loopend, daarna in Noord westelijke richting zich verbreedt, totdat het, op zijn grootste breedte van de Noordzee wordt afgesloten door den grooten afsluitdijk van dertig kilometer, die van Den Oever, 't uiterste Oostpunt van Wieringen, loopt naai do Fricsche kust bij Zurig, ten Zuiden van Har» lipgen. Dat IJselmeer loost zijn water door vijf en twintig sluizen, in vijf groepen te bouw°n, n.l twee groepen van vijf sluizen op korten afstand vun de Fricsche kust en drie eveneens van vijf sluizen, dicht bij de rneest Oostelijk ge- h-gen kust van Wieringen. Elke sluis heeft een breedte van 12 Meter, zoodot het water van het IJsselmeer zich door een gleuf van 300 meter in de Noordzee kan storten. Die wa teren worden bij de Westelijke kust van Wie ringen reeds teruggehouden door den reeds lang voltooiden afsluitdijk van 2500 M. ge legd tusschen van Ewijcksluis op het vaste land van Noord-Holland en genoemde Weste lijke kust van Wieringen bij van Ewijcksluis geeft echter een nieuw gegraven kanaal door een sluis de gelegenheid aan de schepen om den Helder te bereiken. Dit een en ander is bekend. In Juni is er uitvoerig over geschreven. Daarop behoeft dus niet teruggekomen te worden in tal van bij zonderheden. Ook de langdurige en zeker be langrijke historie van de droogleggingsplan nen behoeven niet herhaald te worden. Sedert Lceghwater, de molenaar van de De Rijp, in 1641 zijn denkbeelden publiceerde om de Haarlemmermeer droog te leggen, is, na lang durige stilte te dien opzichte, te beginnen met het midden der vorige eeuw in ons land öf aar drooglegging gedaan öf zijn pionnen daar toe beraamd. De Haarlemmermeer ging voor do Zuiderzee volgt. En dot is geen fantasiebeeld, dot is werke lijkheid. De verbinding van Wieringen met Noord-Hollands kust is zoozeer realiteit, dat auto's en vrachtwagens daveren over den dijk cn ccnig begrip geven van wat het later zal zijn, wanneer een dubbelspoor Friesland met Wieringen en dus met Noord-Holland vercenigt. Da* is zoozeer realiteit, dat de Nederlandsche journalisten, die in Juni hun eersten indruk kregen van de werken der Zuiderzee, thans zelf den geweldigen vooruitgang konden con- stateeren een sluisput, destijds ter nauwer* nood drooggelegd, nu reeds gevorderd tot den bouw der sluizen nieuwe steunpunten van den afs'uitdijk boven de wateroppervlakte verrij zend den afsluitdijk verder voortkruipend naar do overzijde; het ontgonnen land, landbouwkundig beproefd en het verrassend getuigenis afleggend van dc snelle droog-wor- ding van den bodem, zoowel als van de be reidwilligheid van den bodem om het gezaai de te doen ontkiemen. Er is „go" in het werk, het vordert, het vordert ziender oogen. Dat is waarschijnlijk ook de glossing van de opge wektheid, die men bij.ide leidende mannen, bij de uitvoerende ingenieurs, bij den directeur dei aangenomen werken bespeurt. Want die werken, hoe grootsch, hoe belang rijk ook, komen tot stond met veel opoffering van comfort en met veel trotseeren van de ruwheden van het weer 't Is niet alles een pietje, wanneer de regens neerplossen en de winden striemen, af te dalen naar den glibbe- rigen bodem, in een omgeving van isolement met grauwe luchten, water en nevel tot begren zing. En töch 1 Met rustige verzekerdheid en hoopvol enthousiasme werd èn op de verkre gen resultaten èn op het werk, dat nog wacht te, gewezen. Hier is Nederland in zijn kracht, in zijn durf en in zijn historisch vertrouwen aan den arbeid om een werk tc volbrengen, waarvoor de geheele wereld eerbied heeft. Srhrijver dezes herinnert zich, hoe hij met de officiecle Fronsche journalisten, die destijds piesident Fallières vergezelden bij zijn bezoek aan koningin Wilheimina, van Enkhuizen naar Stavoren voer, op een prachtigen dag Hij had toen kaarten van de plannen in zake de droog legging der Zuiderzee bij zich en bij dc koffie op de keurige veerboot ontvouwde hij die en vertelde wat Nederland wilde De heeren ke ken met verwondering om zich heen, naar dien onmetelijk schijnenden plas cn zeiden aarzelend „Maai dat is onmogelijk I Een zee te dempen I" Welnu, laten ze terugkomen. De mogelijkheid is in aanvang werkelijkheid ge worden. Dezen keer bepaalde het bezoek der journa listen zich tot dc werken om de Wieringermcer (den Noord-Westelijken polder: 20.000 H.A.) en het procfpoldertje van pl.m. 40 H.A., dot den 12en Augustus van dit jaar was droog gelegd bij Andijk. Bij de Wieringermeer waren het de sluizen en de verschillende steunpunten, waaruit de toekomstige Oostelijke afsluitdijk moet groeien. Wnt de eerste, dc sluizen betreft, hadden we in Juni de diepten betreden, waar de sluizen gebouwd zouden worden, thans zagen we aan Wieringens Oostpunt, den Oever, het werk ver gevorderd. De fundatie van de kunstwerken was in vollen gang, gedeeltelijk zelfs voltooid. Het oogenblik was goed gekozen om den ar beid te toonen. De groote put, waarin de drie groepen van vijf sluizen zullen gebouwd wor den, is als een kleine polder, 30 H.A. groot, die thans geheel droog ligt. De bodems, be stemd voor de drie groepen, verkeeren thans in verschillend stadium; de betonning, die noo- dig is voor den onderbouw, was bij de eene groep juist aangevangen, bij de tweede half, bij de derde geheel voltooid. Bij de eerste twee zagen we het beton uit machtige slurven van geweldige kranen neerstorten op de ijzeren g2- raamten, die den bodem, omlijnd door ijzeren ploten, welke diep in den grond zijn gedreven, doch daarboven een ommuring vormen van 1 M., bedekken. Locomotiefjes, die kipkarre- tjes aanvoerden, puften aan weerszijden vaivj den put, zoodat gelijktijdig twee kranen haar werk kunnen doen, wat don ook gebeurt zonder ophouden, dag en nacht. De armen der kranen zijn, als de buizen van sommige tuinsproeiers, naar alle zijden beweegbaar, zoodot zij alle hoeken van het terrein kunnen bereiken. De kipkarretjes met hun gemengden inhoud van zand, kiezel, en cement, worden omhoog getrokken, ledigen hun inhoud in een molen, die alles verblijzeld en met water dooreen- mengt, en keeren teiug voor het halen van Droog t* lAsry^a Wter/rraermrtv 20.000ff A WERKEN NABIJ MEDEMBLIK EN AAVUK. U ii/ D E R Z E E Ulijfl Usselmeer. ntf' m»n tiyhm/ nieuwe vrachten. Inmiddels is dat, wat zij los ten, verbrijzeld, vermengd en uitgelost op den bodem. Dogclijks wordt aldus 1000 M3. beton oangevoerd. Van 'i jaar zal de geheele put klaar zijn daarna kon begonnen worden met den sluizenbouw. De grootste nauwgezetheid moet bij dit werk in acht genomen worden eerst wordt door hydraulische persen, die met centenaars zakken met zand bezwaard zijn, de soliditeit en de g e 1 ij k e soliditeit van den bodem beproefddaarna komt de eerste be- torlaag, die den bodem afsluit, waarna de ver dere zware betonning volgt. Bij de storting van het beton op de ijzeren roosters wordt door een heir van werklieden met lange stokken ge wapend, toegezien, dat alle gaten worden ge vuld, zoodat het beton een sterk aanééngeslo ten geheel vormt. Op een dergelijk goed be proefde, stevig en nauwkeurig opgebouwde ba sis zal het groote sluizen-complex rusten, dat de Zuiderzee in haar nieuwe gedaantede vruchtdragende poldeis en het IJselmeer, moet verdedigen tegen den grooten belager daar buiten, de Noordzee, en tevens het scheep vaartverkeer verzekeren tusschen de Noordzee en het IJselmeer. IL Oorspronkelijk had men gedacht eerst den goheelen afsluitdijk te maken, van den wol tot Wieringen en van Wieringen tot de Fric sche kust Dus eerst het IJsselmeer vormen. Daarna zou men beginnen met de inpolderin* gen. Dat plan heeft men laten varen. De afsluit dijk zou acht jaren vorderen, dan het inpolde ren ook nog zeven a acht jaren; eindelijk het betrouwbaar worden van den grond, de ont* zilting waarmede al weer een jaar of zeven gemoeid zouden zijn Dat vond de heer Lovink te lang men wilde eerder resultaten zien. Dus werd op andere wijze geprocedeerd. Er wordt nu ingepolderd g e 1 ij k t ij d i g met het aan leggen van den afsluitdijk Dat is tijdelijk wel duurderer is rekening tc houden met de gewijzigde stroomwegen in het water, met eb en vloed do dijken moeten nu hooger zijn de dijken van de polders manrnu wordt ook eerder rendabel land gewonnen. Men is begonnen met de Wieringermeer droog te leggen. De afsluitdijk van den Oever naar M^'Vmblik is achttien kilometer hij zal in drie j' arbeids klaar zijn. Men is thans op drie plaatsen daaraan bezig: bij Wieringen, bij een plek halverwege Medcmblik cn die „Ha ven" zal heeten, en bij Medcmblik zelf. Voor dit werk zijn groote gemalen noodig, die zoo als bij Medemblik het water 7!? Meter omhoog moeten voeren. Medemblik zal trotsch kilnnon zijn op het feit, dat zijn gemoal het grootste ter wereld is 2000 P.K. De gemalen kunnen met olie of electrisch (kolen) gedreven worden en 200 a 250 M3. per minuut verwerken of zelfs zoonis bij Medemblik 1200 M3 Is deze afsluitdijk klaar, don moeten de pol derlanden kunnen afwateren. Daarvoor zal een konaal zorgen, dat langs de kust ten noorder» van Aartswoud noordwaarts zal gaan en door het Boerenrreer, ten zuiden van den dijk van Ewijcksluis-Wieringen, cn door middel van de, hierboven reeds genoemde ofwateringssluis, verbinding heeft met het kanaal naar den Hel dor. Tenslotte nog dit het procfpoldertje. Inderdaad het is maar een poldertje, niet veel grooter dan de put voor het sluizen-complex bij Wieringen. Maar het is goed gekozen, hoewel door zijn ligging ten noorden van Andijk bloot gesteld aan alle noordwestelijke stormen. Maar de zeebodem bood daar alle grondsoorten, die voor bebouwing in aanmerking komen. Snel is een afsluitdijk, iets als een rechte hoek, gezet op de inbuig-'ng der kust bij Andijk. In Augus tus was het stuk zeebodem drooggelegd, uit- gemalen op ccnigszins primitieve wijze, waarbij van een oud schip gebruik werd gemankt om er de buizen over te leggen. Naarmate de water hoogte verminderde, zakte het schip; de buizen bleven daardoor hun zelfden stand houden en de iritmoling ging ononderbroken voort. Over groote steencn, met mosselschelpen be dekt, daalden we van den ouden hoogen dijk in het poldertje af. Op den bodem konden we loopen, zonder diep in den bodem te zakken. Dp grond was in stevige brokken gescheurd, niet ongelijk aan een reusachtige legkaart er» daarin de spleten tusschen de brokken, eenig groen gewas, zooals we ook reeds hiei en daar aan den bovenkant van den bodem eenige vegetatie hadden bespeurd. Dat was het uitgezaaide koolzaad, dat zich reeds nu in klei ne blaadjes en stengels vertoonde. Welke conclusie uit dat alles te trekken? Dat de grond spoedig droog en hard wordt, kondon we constateeren. Onze wandeling over den bodem bewees het.'Dat de ontzilting zeer snel gaat Dit vermoedden wc. Gelukkig, dat onze uitspraak en ons vermoed geen weten schappelijke waarde moeten hebben. Doch de zeer bekwame mannen, de deskundigen van Wogeningcn, de vooraanstaanden op landbouw gebied zullen hier hebben te beslissen en vin den zeker in hetgeen in het procfpoldertje te zien is kostbare aanwijzirgen voor de pro cedure. die later gevolgd moet worden, wan neer de tienduizenden hectaren in cultuur moe ten worden gebracht Deze procfpolder is o.i. volkomen terecht aangebracht. Door zijn ver schillende grondsoorten biedt hij een kos'baar terrein, waarop de ervaring latei haar instruc ties kan geven. Een dure polder", heeft men gezegd. Ja, wel licht op zich zelf. Maar een goedkoope polder, wanneer men de or kosten verdeelt over de 224.000 H.A. aan het geheele groote werk der Zuidcrzee-drooglegging. Een winstbeloven- de polder, voor wie denkt aan de onschatbare wenken, die door de prooven, hier genomen, worder. gegeven. Onze dag was om, vermoeiend doch belang rijk. We waren even hupsch als in Juni ont«- vangen door de hoofdingenieurs Kamp en Var der Wol, die, later bijgestaan door de ingenieur Verhey en Ringeling en door den directeur de» Maatschappij tot uitvoering der Zuiderzeewer ken, den heer Ringers, ons al'e noodige inlich tingen verstrekten. Bij van Ewijckssluis begon nen, ging onze tocht per auto naar den Oevei. daarna per stoomschip „de Flcvo" naar Medem blik vervolgen. Werd in de donkerheid van den laten namiddag de tocht per auto voortgezet naar Andnk, vanwaar we na bezichtiging van 't procfpoldertje eveneens per auto naar Hoorn reden. De avond was gevullen, toen we in de oude „Doelen" aankwamen. De treinen gaven ons anderhalf uur gedwongen rust. Aan tafel werd uitgerust en overdacht wat men gezien had. En waarschijnlijk is de tweede indruk, dien we aan de Zuiderzeewerken kregen, niet minder diep dan do eerste Hier wordt een werk van reusachtige afmetingen met een kracht ten uit voer gebracht, die eveneens reusachtig is. Hoe veel intelligentiën, hoeveel geestelijke en licha melijke krachten hier samenwerken, is niet zoo in een oognblik met een cijfer aan te duiden, doch duidelijk is het, dat hier wordt opgericht een monument der eeuwen, dank zij Nederland sche wetenschap en Nederlandsche energie dank zij der ontploiiing van die grootheid, waarin ook een klein volk zich kan opbeuren boven zijn kleinheid. A. J. BOTHENIUS BROUWER. NEDERLANDSCHE VETTEN NAAR POLEN. Beperkende invoermaatregelcn op geheven. In verband met een groot tekort aan vetten in het land, hoofdzakelijk in de industriecentra, zooals Lodz en Bialystok, heeft, naar het Hbld. meldt, het Poolsche ministerie voor han del en indjustrie de beperkende invoermaat- regelen voor Nederlandsche dierenvetter en oliën ingetrokken, zoodat men zonder speciale vergunning van genoemd ministerie elke hoe veelheid invoerer mag. Na afkondiging van genoemd besluit zijn dc prijzen van vetten en oliën op de Poolscho markt gedaald. HOFBERICHT Maandagavond waren aan 't diner van H.M. dc Koningin ten Paleize Het Loo genoodigd de gep Vice-Admiraal H. F. Sluys, gewezen Chef van den Marinestaf en mr. N. J. L. Brant- ics. Gouverneur van Curasao. CONSULAIRE DIENST. Bij K.B. is aan den heer M. van Duyk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Consul der Nederlanden tc Horbin (Mantsjoerijq). De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer L. van der Hoeven. De Consul der Nederlander te Recife is met verlof, gedurende de afwezigheid van de heet Frederik van Söhsten zal het Consulaat wor den waargenomen door den heer Gerald C. Nares. KONINKLITK BEZOEK AAN NIJMEGEN BIJ DE OPENING VAN HET MAAS-WAALKANAAL De opening van het Maas-Waalkanaal door de Koningin is definitief bepaald op 27 dezer-. De Koningin komt aan het station Nijme gen aan des voormiddags om II uur 12 en be geeft zich onmiddellijk per rijtuig naar de kanaalsluis, om het kanaal te openen. Na een korte rondvaart keert de Koningin naar den trein terug, om in haar salonrijtuig het noenmaal te gebruiken. 's Middags om I uur 50 begeeft de Koningin zich stadwaorts. Tegen 2 uur aankomst ten raadhuize waar de leden van den gemeenteraad aan H. M. zullen worden voorgesteld. Om uur zullen daar Nijmeegsche vercenigingen de- fileeren. Om 3% uur vertrek van het stadhuis voor een rijtoer, waarna de Koningin per trein Nijmegen verlaat. HOFHOUDING. H. M. de Koningin heeft met ingang van T7 dezer benoemd tot Haar Dame du Palais mevrouw H. Snouck Hurgronje, geboren jonk- vrouwe van Tets tc 's-Gravenhage. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in September 39,986,800 opgebracht, of 1,563,600 minder dan verleden jaar. Voor de ccrs:e negen maanden van 1927 was er echter, bij «cn opbrengst van 379,533,000 een voor- dcelig verschil van 14,669,000. EEN ABATTOIR TE ZUTPHEN. De gemeenteraad van Zutphen besloot tot den bouw van een abattoir met koelinrichting, uit te voeren volgens het rapport van het Bu reau Koopmans to 's-Gravenhage. De kosten zijn begroot op 267,000. OVERTREDING DER LOTERIJWET. De Exprss Bank. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Express Bank te Schiedam, wuarvoor terecht hebben gestaan de 31-jarige G. T., de 48-jarige F. S. en de 44- jarige J. S., allen te Schiedam, wegens over treding van de loterijwet. Zooals men weet, bestond het systeem, vol gens hetwelk de Express Bank het publiek in de gelegenheid stelde mede te dingen naar hooge geldprijzen, hierin, dat zij verkocht ge nummerde coupons. Wanneer do optelling van drie van zulke coupons leidde tot een vooraf bekend gemaakf getal, don volgde uitkeering \an een eveneens vooruit bekend gemaakt be- diag. Hiertoe waren echter noodig zooge naamde sluit- of prijsnummers, die echter in zeer beperkt aantal in omloop werden ge bracht. De rechtbank heeft het vonnis van den kan tonrechter te Schiedam, waarbij de verdachten werden vrijgesproken en ten deele van rechts vervolging ontslagen, vernietigd en opnieuw rechtdoende ieder der verdachten veroordeeld tot een geldboete van 100, subs. 14 dagen hechtenis. SCHOUT BIJ NACHT JHR. SCHORER. Schout bij nacht jhr. G. L. Schorer, uit No derlandsch-Indië tc 's-Gravenhage aangeko men en die bestemd is naar men weet om op te treden als chef van de afdceling Materieel aan het Departement van Marine, is thans aan het Departement geplaatst, om te zijner tijd de functie over te nemen van vice-admiranl Zeeman, den tegenwoordigen titularis. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Op de Nnssaukade vlak bij het Tramgebouw te Amsterdam is een man overreden door een vrachtauto. De man heeft ernstige wonden aan het hoofd bekomen en is door den Ge neeskundigen Dienst naar een der ziekenhui zen vervoerd, waar hij kort na aonkomst is overleden. PLU1MVEEVEREENIGING BUSSUM EN OMSTREKEN. Op 25, 26 cn 27 November e.s. houdt bo vengenoemde vereeniging haar vijfde tevens jubileum, groote internationale Tentoonstelling in de gebouwen van „Concordia" te Bussum". Gevraagd worden alle rassenkleurslagen cn variëteiten van hoenders, watervogels, post en sierduiven, konijnen, zangvogels, enz. In het vraagprogramma zijn een keur van prijzen vermeld, waarvan wij slechts noemen de medaille van H.M. de Koningin en Koningin Moeder, van Zijne Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken cn Landbouw en van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Bovendien van de besturen van verschillende Gooische gemeenten, van een 42-tal zuster- vereenigingen uit den lande, van Redactiebu- reaux en particulieren, w.o. tal van wisselbekers ruim 100 jubilcumbekers, 250 eerelinten, enz. enz. 13 speciaalclubs brengen hun clubtentoon- siellingen bij deze show onder, wedrbij dc Bondstcntoonstelling van den Nederlandschen Konijnenfokkersbond, die dan tevens zijn 30- jarig tubileum viert. T KON NIET NOODLOTTIGER Zaterdag boden in dc Morschstraat tc Lei den twee personen, J. W. W. en D H. de J., steenkolen te koop aan, die zij in een hand wagen vervoerden Tot hun ongeluk bleek de persoon, aan wien zij dit aanbod deden, een rechercheur van pc.tic te zijn en toen kwamv aar. het licht, dot zil deze hadden gestolen op hei terrein dei Ned. Spoorwegen. Zij zijn in arrest gesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5