Wat men in elk Huisgezin noodig heeft, koopt men bij: V.P.N. Krommestraat 63. Opfokvoeder en Kuikenzaad, allerlei pluimvee benoodigdheden, Broedmachines en onderdeelen bij de G. Drieënhuizen Maison Vonk, J. S. v. d- Werf Bosman - Kamp 8 Meubelen en Kinderwagens Gymnastiekschoenen Seriemerk „VELASQUES" H. ZWAN, Hof 22 E. J. KRAUSE VERGADERING GEMEENTERAAD. Agenda voor de Openbare Vergadering van den Raad op Vrijdag 28 October des avonds om zeven uur, voort te zetten op Woensdag 2 November des avonds om zeven uur. 1. Ingekomen stukken en mededeclingen. 2. Voortzetting van de behandeling van do gemeentebegrooting dienst 1928 en de daar* bij behoorende stukken. 3 t.m. 40. Behandeling der reeds op de agenda voor 24 October 1027 mede gedeelde punten. DE SALARISSCHAAL VAN DEN RAAD VAN ARBEID TE AMERSFOORT. De salarisregeling voor de contro leurs 2de klasse door de Kroon vernietigd. In Staatsbl. 327 is opgenomen het Kon. Be sluit tot vernietiging van het besluit van den Road van Arbeid te Amersfoort van 27 Mcl 1927 tot vaststelling van artikel 33 van het Ambtenarenreglement voor dien Raad, voor zooveel betreft de vaststelling van een salaris schaal voor de controleurs der 2de klasse. Bedoelde salarisschaal loopt van 1600 tot 2400 met 4-jaarlijksche verhoogingen van 100 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 100. De Verzekeringsraad had verklaard er geen bezwaar tegen te hebben, dat die salarisschaal iets gunstiger werd gesteld don die van klerk volgens het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925, welke loopt van 1100 tot 2000. Echter kwam do schaal van 1600 tot 2400 voornoemden Raad te hoog voor mede in vergelijking met de salarisregeling voor de controleurs der 2e klasse bij andere Raden van Arbeid. Enkele Raden van Arbeid hadden, met goed keuring van den Verzekeringsraad voor de con troleurs in voornoemde klasse een salarisschaal van 1300 tot 2200 vastgesteld. De Raad van Arbeid te Amersfoort was ech ter van oordeel, dat de eischen, welke aan een buitendienst-ambtenaar in den rang van con troleur der 2e klasse worden gesteld, de toe kenning van een jaarwedde volgens de vastge stelde schaal wettigen, welke meening, naar InalstgenoemdeRaad oordeelde, ook steun vond in de salarisregelingen van ambtenaren van overeenkomstigen rang bij enkele andere Ra den van Arbeid. Echter was den Verzekeringsraad welke deze aangelegenheid bij de Kroon aanhangig maakte, gebleken, dat slechts één der Raden van Arbeid, waarop de Raad van Arbeid van Amers foort zich beriep, voor zijn controleurs der 2e klasse een eenigszins gunstiger salarisregeling heeft dan de schaal 1300 tot 2200 voor welke regeling echter in verband met door de betrokken ambtenaren verkregen rechten een bijzondere aanleiding bestond, welk uitzonde* ringsgeval ten aanzien van den Raad van Ar beid te Amersfoort niet aanwezig was. Aangezien het algemeen belang vordert, dat de salarisregelingen voor ambtenaren in over eenkomstigen rang en met overeenkomstige taak bij de onderscheidene Raden van Arbeid niet te zeer uiteenloopen, besloot de Kroon het besluit van den Raad van Arbeid te Amersfoort van 27 Mei 1927, wat betreft de salarisregeling voor de controleurs der 2c klasse bij dien Raad, te vernietigen, als zijnde in strijd met het al gemeen belang. PERSONALIA. Bij Koninklijk Besluit is op verzoek eervol ontslagen, uit 's Rijks dienst, de heer A. F. var Beurden als hypotheek-bewaarder te dezer ste de. BIOSCOOP AMICITIA. Twinkletoes. De bioscoop Amicita zal als hoofdnummer vertoonen de film „Twinkletoes", de bloem van Whitechapel. De inhoud van dit verhaal luidt aldus „Twinkletoes", het aangebeden lievelingetje van het Londensche Limehouse-district, tracht de voetsporen van haar overleden moeder te drukken, door een danseres van naam te wor den. Op zekeren dag slaagt zij erin een vechtpar tij in de straten van Limehouse tegen te gaan en door voor de verzamelde menschen te gaan dansen verhindert zij, dat het volk door de in middels toegeschoten agenten wordt gemoles teerd. Bij deze gelegenheid ontmoet zij Chick Lightfoot, een kampioenbokser, wiens vrouw, Cissie,, de aanleidende oorzaak was tot de ruzie. Chick wordt op het eerste gezicht verliefd op Twinks. Zijn vrouw is een door drankzucht verlangd creatuur, slordig en onaantrekkelijk. Twinks tracht zich, met alle kracht die in haar is, te verzetten tegen den indruk, dien ook Chick op haar gemaakt heeft, maar op een nacht, als hij haar redt uit de klauwen van een gemeen Limehouse-individu, bemerkt zij haar onmacht. Ondertusschen heeft Twinks, na eindelooze repetities, het zoo ver gebracht, dat zij aar» het hoofd van de „Quayside Kids" op xzal tre den in een music-hall van Limehouse, welke onder directie staat van Roscleaf, een gedege nereerd type, die Twinks onophoudelijk met zijn attenties lastig valt. Terzelfder tijd is de jaloersche Cissie tot de ontdekking gekomen, dat de vader van Twink letoes, die overdag het beroep van schildei uitoefent, zich 's avonds onledig 'houdt met dieverijen en uit wraak verraadt zij hem aar» de politie. Als de groote avond in het theater gekomen is, behaalt Twinks een enorm succes. Roscleaf tracht haar mee te krijgen naar een fuif, die hij op den goeden afloop wil geven, maar zij haast zich naar huis, naar haar vader, die ter gelegenheid van haar schitterend debuut iets extra's zou klaar maken. Thuisgekomen vindt zij hem echter niet, want gewaarschuwd dat de politie hem zoekt heeft hij hulp gezocht bij Chick, om hem te helpen de gestolen goe deren te doen verdwijnen. Twinks, die het wach. ten thuis moede geworden is, gaat hem zoeken in een buurt-café, waar zij de waarheid om trent haar vader verneemt, hetgeen haar zóó aangrijpt, dat zij bewusteloos neerzinkt. Rose- leaf, die ook in dat café aanwezig is, neemt haar op en vervoert haar naar zijn woning. Chick krijgt van dit feit kennis en rent haar ter hulpe, maar vóórdat hij bij Roseleaf aan komt, is Twinks reeds weer verdwenen. Hij vindt Roselaef bewusteloos op den grond lig-, gen, in een worsteling met Twinks is hij met het hoofd op een kachelplaat terecht gekomm. Door alle onaangename ondervindingen van den laatsten tijd is Twinkletoes geheel ontdaan. Als zij dan nog verneemt, dat haar vader ge arresteerd is, loopt de maat over en in een vlaag van moedeloosheid werpt zij zich in de donkere rivier. Chick arriveert helaas te laat, geen hulp kan meer baten KANTONGERECHT. Benoeming griffier. Tot griffier bij het kantongerecht alhier is benoemd rar. C. H. van Duro, thans griffier bij het Kantongerecht te Zaandam. Het verkeer in gevaar. Voor het kantongerecht stond gisteren nog terecht een autobestuurder uit Apeldoorn. Hij zou in de Sohimmelpenninckstraat het verkeer in gevaar hebben gebracht door tusschen twee andere voertuigen en een tweetal fietsen door te willen rijden, zonder dat daarvoor de noo- dige ruimte was. De beide fietsers waren door deze manoeuvre in het nauwgedreven de een kon nog juist voor de ander komen, doch de laatste moest zich op zij van zijn fiets laten vallen, wilde hij niet door de auto wor den overreden. Het bleek bij do verdere behandeling, dat verdachte inderdaad ter linkerzijde heeft in gehaald, terwijl de ruimte hiervoor niet vol doende was. De ambtenaar van het O. M. achtte uit de getuigenverhooren het ten laste gelegde bewezen, wilmie echter in aanmerking nemen, dat verdachte overigens als een goed en betrouwbaar chauffeur bekend staat cn eïschte een geldboete van 25. Uitspraak a.s. Woensdag. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Voorwereldlijke planten en dieren. Voor de Natuurhistorische Vereeniging hield de heer P van dor Lijn gisteravond een le zing met lichtbeelden over7 de voorwereldlijke toestanden, dieren en planten. De genetis der aarde, gecondenseerd in het poëtische scheppingsverhaal, zooals we dat vinden in het boek Genesis van onzen Bijbel, kan door geen enkele geoloog worden aan vaard. Dat er vele oprecht geloovige geologen zijn, behoeft hiermede niet in strijd te zijn. De ouderdom der aarde werd bij kerkelijk decreet in de 17e eeuw op 5600 jaren vast gesteld, maar herhaaldelijk werd de onhoud baarheid daarvan aangetoond. De door talrijke geleerden gemeten afzetting van slib aan de meer- en zeeoevers, blijkt minder te zijn dan een meter in de 1000 jaar terwijl de diluviale zandlagen op de Vcluwe reeds met hun dikte van veel meer dan 100 M. reeds een afzettingstijd van 100.000 jaar vereischen, komt men voor het totaal der sev dimenten ter dikte van 20.000 M. tot min stens 20 miljoen jaren. De afslijping der gesteenten bedraagt hoog stens een meter in de 10000 jaren. Naar den inhoud berekend der sedimenten, van de Alpen afkomstig, zouden deze eenige kilometers zijn verlaagd, en de tijdsduur daarvoor benoodigd alleen reeds eenige miljoen jaren vorderen. In het water der zeeën, welker oppervlakten en diepten en zoutgehalte men kent, zit ruim 35000 miljoen ton zout opgelost, terwijl de rivieren per jaar ongeveer 100 ton keukenzout naar zee voeren. Voor het totale hoeveelheid zeezout is dus 350 miljoen jaren noodig ge weest. Uraniumertsen bevatten radium, dat helium- gas en lood als afbraakproducten bevat. Die omzetting gaat met een constante snelheid, onafhankelijk van temperatuur, vochtdruk of andere factoren. Na verloop van zekeren tijd ontstaat dus een bepaalde hoeveelheid helium en lood, en uit het gehalte bciekent men den tijd, die daarvoor noodig was. Zoo kwam men tot diluviale zirkoon van den Vesuvius tot 100000 jaar, wat vrij goed klopt met uitkom sten langs andere wegen voor het Diluvium verkregen. Voor devonische gesteenten uit Noorwegen kwam men tot 54 miljoen jaar. Voor Uraniummineraal uit het Devoon kwam men tot 370 miljoen jaar, een veel groote» getal, wat wijst op onzuiverheid bij de me* tingen en waarnemingen. Niettemin, langs nog meerdere wegen kwam men tot waarden, welke in elk geval in de miljoenen liepen. Een overzicht te geven van de indeeling van dezen langen tijd, zooals spreker dit gaf aan de hand van veel lantarenplaatjes en fos sielen uit Spr. verzameling, is hier niet doen lijk. Alleen zij opgemerkt, dat de reeds meer dan 50 jaren bestaande indeeling, naar d& aardlagen èn naar de daarin gevonden fossie len, nog door geen enkele geleerde is omver geloopen, hoc men ook overal in de aarde wroet, en hoe het aontal geologen sindsdien ook is vermeerderd. Ook het Feit, dat in de oudste, de diepste sedimenten de eenvoudig georganiseerde we zens worden gebonden, zooals radiolariën, kwallen, borstel wormen, en in hoogere lagen insecten, reptielen, daarna vogels en zoogdie ren worden aangetroffen, valt niet te weer leggen, al is daarmede nog niet herwezen, dat een mensch van een aap zal afstammen I Laat de wetenschap eerlijk zijn, met de evo lutie zit zij «tog wel wat in de maag. Niet alleen met lichtbeelden doch ook met voorwerpen in naturo, bewijsstukken uit aller lei perioden illustreerde de Hr. v. d. Lijn voor een aandachtig gehoor zijn zeer interessante lezing. SOCIËTEIT AMICITIA. Dansavond. Voor leden der sociëteit Amicitia zal op Dins dag I November a.s. gelegenheid zijn tot dan sen, na afloop der tooncelvoorstelling. VEILING. Rectificatie. In ons blad van gisteren stond abusieo.vlijk als naam van den kooper van pand Teut 17-19 H. Kuilman. Dit moet zijn wed. Y. Heere. AGENDA. V D a g e I ij k a t Cinema Royo!, Langestraat. Hotel Monopole, Middag- en Avondconcert, en Dancing. Kunstzaal „Sierkunst", Utrechtscheweg 111. Grafisch werk Edith Pijpers, lampem-ont- werp Acronius, handweefwerk München en Hagen. Museum Flehite, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek, Muurhuizen 9 Prïncess-Toom. Zondag middag- en avond concert Danszaal Klaessen. Zondag Dancing. De Arend. Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop. Hotel Nationaal. Dansen. Gebouw Armen de Poth. Tentoonstelling „De Brug". 27 Oct Amidtia. Amersf. Kunstkring. Ver. Tooneel ,JDe man van Jacqueline 27 Oct Remonstr. Kerk N. P. B. Lezing Tony de Ridder. 28 Oct. Arr.icitia Algemeen Nederl. Ver bond uur. LezingPater Molkenboer over „Vondel". 29, 30 en 31 Oct. Amicitia. Bioscoop. 29 Oct. de Valk Feestavond P. T. T. 1 Nov. Amidtia. Ver. v. Huisvrouwen. De monstraties. Half 3. 1 Nov. Amidtia. Het Schouwtooneel. (in abonnement) „De Geveltoerist" 8 uut. 2 Nov. Remonstr. Kerk. Wijdingsavond „Allerzielen". 5, 6 Nov. Amicitia. Kunst na Arbeid. 5 Nov. de Valk. Feestavond A. Z. en P. C. 8 Nov. de Volk. VolksuniverslVtóti. 11 Nov. De Volk. Nooit meer oorlog-fede ratie. Herdenking Wapenstilstanddag Spreker: Prof. Dr. van Embden en den heer van Zadelhof. Half 8. 11 Nov. Amicitia. Chr. Mannenkoor „Jubal". 12 Nov. de Valk. Feestavond B A. N. S. 12, 13 en 14 Nov. Amictin. Bioscoop. 15 Nov. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Le zing de heer Brijs. Half 3. 16, 17 Nov. Amidtia. 't Nut. 18 Nov. de Volk. Propaganda-avond NcdcrL Blindenbond. 19 Nov. de Valk. Frysk Selskip Feestavond. 20 en 21 Nov. de Valk. Operette de Kleine Stem. 21 Nov. Amicitia. Het Hofstadtooneel „De Spooktrein" (niet ïn abonnement). 22 Nov. Rem. Kerk. N. P. B. Lezing. Ds. hi C. van Wijhe. 23 Nov. de Volk. Nederl. Chr. Reisvereeni- ging. 24 Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing Mr. W. P. A. Smit. 8 uur. 25 Nov. Remonstr. Kerk. Wijdingsavond Voordracht mevr. Flothuis van Dommelen. 26 Nov. do Valk. Alg. Ned. Bouwvakarbei ders Bond. 26, 27 en 28 Nov. Amidtia. Bioscoop. I Dcc He Volk. Jongelingsvereeniging 3 en 4 Dec. de Valk D. I. U. Tooneel cn Bal 10 Dec. de Valk. Nederl. Reisvereeniging. 10. 11 en 12 Der Amicitia Bioscoop. 15 Dec. Amidtia. Het Nieuw Rottcrdamsch Tooneel (in abonnement) „De Pastoor van Neuvillette". 15 Dec. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Le zing mej. Dr. v. d. Graft. Huif 3. 17 Dec. do Valk. Sociëteit Eensgezindheid. 24. 25 en 26 Dcc. Amicitia. Bioscoop. 28 Dec. Amicitia. 't Nut. Kindermatinee 7 Jon. de Valk. Frysk. Selskip 14 Jan. do Volk. P. T. T. tooneel. 21 Jon. de Valk. Zong-vereeniging Mendels sohn. Uitvoering. 22 Jan. de Valk Instituut Arb Ontw. 28 Jan. do Volk. Radio-uitzending der V. A. R. A. 30 Jon. Remonstr Kerk N. P B. Lezing Ds G. Horreus dc Haas. Masqué. 4 Febr. do Valk. Soc. Eensgezindheid. Bal II Febr. de Volk. Korfbolvereeniging. 14 Febr. Rem. Kerk. N. P. B. Lezing. Dr. R. Miedema. 25 Febr. de Volk. De Stem des Volks. 3 Maart, do Volk. Frysk Selskip. 10 Maart, de Valk. Nederl Reisver. TooneeL 17 Maart, de Volk. P. T. T tooneel. 18 Maart, de Valk. Instituut Arb. Ontw. 28 April, de Valk. Soc. Eensgezindheid. UTRECHT, Stadsschouwburg. 27 Oct. N.V. Rottevd. Hofstad Tooneel „De Spooktrein" 8 uur. 28 Oct. Vereenigd Tooneel. „Hallo 2-8888." Acht uur. «sy. R. BERKtNBOSCn ifP®. voorheen C. J. Prins Brood- Eischuit- oo Bankttbakkeri] Hoj/aranour T. on' h. m. da Kon'roj'utrectitschewen ït lel. 89i Poelier Krommestraat 7 Tel. 750 Hot soliedste adres voor Rtiwielen en toebehooren is toch maar bi) G. DE JONG. Soosterwefl 55. TeL 915. Agent Veeno Rijwielen. Schoenmakerij H. J. ZUUR VEEN SL Andriesstraat 26. Prima Schoenreparatie wordt ten uit- f voer gebracht met le klas leder. Kok en Banketbakker Langestraat 87 Tel. 50 J. de Winter, Behanger Stoffeerder Bedden- en Matrassenmaker. SCHERBIERSTRAAT 14. Vacant Lavendelstraat 11 Tal. 949 Orqel-, Piano- en Muziekhandel Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Fotohendel voor Am >tenrs. Lijs'on. A. LOS Manafactnrenmagaziln OUDE SOESTERWEG L J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 531. Je adres voor fijne vleeschwaren. Het fijnste rookvleesch 20 cent per ons. vindt nerqens roedkooper als bij ons 22-27 28-34 35-42 R. ten Hoeve Groenten, Fruit en Gelicatessen. Utr. weg 53 Tel. 568 Sigarenmag. „Centrum" Langestraat 21 Boter Kaae 1' ieren Verfc. Zuivelfabriek „Juliana Achterveld" Drogisterij het „WITTE KRUIS" Fa. EIKELENBOOM Ass. Apoth. Puntenburgtrlaan 53. Chemicaliën Verbandstolien. Homoeopatische geneesmiddelen. No TTÏÖ Tl 5t> 'tl.75 elk paar gegarandeerd. W, Steenbeek&Zn.uSS'm' Electro-Technisch-Bureau coesterweg 29 Tel. 680 Voor plaatsing In deze ADRESSENLIJST vrage men inlichtingen aan de admini- stratie van het Amersfoortsch Dagblad. TeL 513.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 7