tweede blad. FEUILLETON. ONRECHTMATIG BEZIT, Z6e laargang No. 110 AMËRSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" 7 Maandag November *927 uit de staatscourant de gaskwestie gas verstikk in g vreem deun gen verkeer en de olympiade minister v.d. vegte te ijmuiqen overeenkomst met de schelde een kwestie te amsterdam de haagsche corruptie centrale filmkeuring american tariff commission- de malversaties te halsteren Op verzoek eervol ontslagen G. van Boeke- ren als notaris te 's-Grovenhage. Overgeplaatst bij het reg. grenadiers de le luitenant K. F. Puffius en N. D. Nannenga, resp. van de staf der infanterie en van het 9e reg. infanterie. Bij regiment-dagers Kapitein W. L. A. C. Van Woerden van het T5e reg infanterie. V*D. STEL CONTÉ A DE VEREEN ICING HIJ STELT HOOGE EISCHEN Naar het „Volk" verneemt, heeft de heer Van der Stel door zijn advocaat in een con clusie van repliek tegen de Vereeniging van Gasdirecteuren doen eischen, intrekking van het onrechtmatig royement, dat hem belem mert in het vinden van een passende betrek king en waardoor hij van technisch studiema teriaal verstoken blijft, benevens een schade- vergoeding van 6000 per jaar, over dien tijd, dat het hem door de handelingen van de vereenifeing van Gosdirecteuren niet mogelijk is een betrekking in overeenstemming met zijn capaciteiten te vinden en eventueel een scha devergoeding voor het gemis aan weduwen- ondersteuning bij zijn mogelijk overlijden, die gekapitaliseerd wordt gesteld op f T00.000. Hz*, EEN DEFECTE GEYSER DE OORZAAK Vrijdagmiddag ongeveer half vijf bemerkte de xoon van den directeur van gemeentebedrij ven, den heer A. Hildemisse te Alphen o. <L Rijn, dat een sterke goslucht in het huis aan wezig was. Het bleek,, dat uit een defecten geyser gas ontsnapte. De heer Hildemisse was reeds bedwelmd. Dlings ontboden geneesKeeren trachten tevergeefs met zuurstofapparaten het leven weer op te wekken. Het slachtoffer was reeds 20 jaren directeur van de gemeentebe drijven. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Vrijdagmiddag zou een Belg J. J. C. D. uit Seraing over de grens geleid worden. Hij werd mitsdien met den middagsneltrein naar Eysden vervoerd. Tusschen Grondveld en Eysden even wel zag hij kans uit den trein te springen. Hij bekwam eenige hoofdwonden en ontvellingen. HET BOREN NAAR STEENKOLEN BEËINDIGD. Naar „De Geldersche Bode" verneemt, zijn thans alle boringen naar delfstoffen in de om geving van Groenlo definitief geëindigd. De eenige boortoren, die nog niet afgebroken is, nX die te Meddeho, zal eerstdaags verdwij nen en naar Heerlen terug getransporteerd worden. Het bureau van de Ned. Mij. tot het Verricht ten van Mijnbouwkundige Werken, dat geves tigd was in het huis „Landzicht" aan den Win- terswijkschen weg, is aangewezen als woonhuis voor den voormaligen boormeester. BRAND. De behuizing vanJ. Dijkstra te Ter Apel is een prooi der vlammen geworden. Dc schuur met koren verbrandde ook. DE DOODENDE STROOM. Onder de gemeente Diepenhcim is de 36- jarige landbouwer ten H., met een electrische dorschmochine in aanraking gekomen, welke door een defect van den toevoerkabel onder stroom stond. De man kreeg den stroom door zijn lichaam en was onmiddellijk dood. EEN PROPAGANDAWERKJE Door de Nederlandsche Spoorwegen in sa menwerking met de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag is bij de firma Engers en Faber een propaganda- werkje verschenen met het doel het reizigers verkeer, bij gelegenheid van de 9e Olympiade in 1928 zooveel mogelijk te bevorderen. Dit eenvoudige, doch goed uitgevoerde boekwerk je dat verlucht is door een groot aantal foto's van personen, die in de een of andere tak van sport van zich hebben doen spreken, zoowel buitenlanders als sportsmen uit ons landje, cn waarvan binnenkort ook de Duitsche en Engel- sche aflevering zal verschijnen, moet mede werken om zooveel mogelijk auslander naar Nederland te trekken, niet slechts naar Am sterdam, maar ook naar andere deelen van-ons land. De heer J. Hoven, hoofdredacteur van „Dc Olympiade" geeft de wordingsgeschiedenis van de Olympische spelen weer en een verdee ling der spelen, terwijl de opname van het ge- heele programma het werkje stempelt tot een waardevol bezit, wat nog verhoogd wordt door het afdrukken van een plattegrond van Am sterdam met de aanduiding van de voornaam ste straten en bezienswaardigheden en een interessante beschrijving van de stad der Olym pische spelen en naaste omgeving. We zijn er dan ook vnn overtuigd dat dit boekskc voor vele vreemdelingen een handige gids zal blij ken te zijn. DE OEVERVERBINDING Gisteren heeft minister Van der Vegte zijn toegezegd bezoek aan LJmuiden gebracht. Hij was vergezeld van de heeren P. H. A. Roscn- wald, administrateur aan het departement; ir. W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem; ir. G. Redeker, hoofdingenieur in het arrondissement het Noordzeckonaal, te Amsterdam. Van de geboden gelegenheid om bij dit bezoek aan wezig te zijn maakten van de zijde van het ge meentebestuur gebruik dc wethouders ir. K. H. Fusenius en J. P. Nijssen, én de gemeente» secretaris de heer M. K. Hofstede. Per boot begaf het gezelschap zich naar den steiger bij de semaphore, en vandaar te voet langs de westzijde van de haringhaven tot het sintelpad, en over dit naar het zeestrand. Ter plaatse en vervolgens in een directiegebouw hebben de vertegenwoordigers van de gemeente en de voorzitter van IJmuidcns Bloei den minister trachten te overtuigen van het dringend nood zakelijke om terug te komen op de afwijzing van het verzoek van B. cn W. om der ge meente toestemming te verleenen tot den aan leg van een straatweg in de plaats van het sintelpad. Er bestaat gegronde verwachting, dat de minister en zijn adviseurs overtuigd zijn, dat een betere verbinding naar het strand achtei de zuidpier mogelijk en noodzakelijk is. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om met den minister o.a. te spreken over los- en laadplaatsen aan het Noordzeekanaal in Vel- zen, de oeververbinding in IJmuiden en den spoorwegaanleg aan de zuidzijde der Visscherij- haven. HET GEHEELE PERSONEEL ONTSLAGEN. Donderdagavond na afloop van de alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Machinefabriek en Ijzergieterij „Indus trie", gevestigd te Swalmen, werd aan het uit 23 arbeiders bestaande personeel medege deeld, dat de fabriek gesloten zal worden. Ver moedelijk zijn financieele moeilijkheden de oor zaak van deze stopzetting. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Bussum is do 47-jarige juffrouw Rosen uit Leiden, toen zij van de fiets stapte, door een wagen overreden. Zij kreeg de wielen over haar lichaam. Zwaar inwendig gekneusd werd zij naar de Majella-stichting overgebracht, waar zij aan de gevolgen overleed. Wi© vriendschap en liefde nooit zocht, is armer dan die beide verloor. Naar het Engelsch van Dr r j Door Mr. G. KELLER Maar de mannen hadden geen tiid nen te storten. Reeds had een schare der jon gere dee'~'~ nn de processie een do booten losgemaakt, welke doorgaans gebruik! werden als steun, waarop de brug drijvend werd gehouden, maar die nu onder de over hangende wilgen verborgen lagen. De pries ters, Tjonïerdragers alsmede de in het wit ge* kleede meisjes werden naar het dek van de boot geleid om op die wijze naar de overzijde te worden overgebracht. Toen de menschen met ernstig gelaat keken naar de boot, die zij niet zouden kunnen volgen, zagen zij ineens een enkele gestalte aan de andere zijde van de rivier, welke, zoover mogelijk naar voren tredend, zijn handen als een trompet voor zijn mond hield en trachtte zich aan hen verstaanbaar te maken. Het was nog een jonge kerel zonder baard of snor, maar met de houding van een edelman, en in een nationale kleedij, zoo veel kleurig, dat hij deed denken aan een vogel met schitterende pluimage, die daar boven op den rogvd yetf* 4® !<>t$ g§t Vele dfifilnsmsisJjZAn aan de processie kenden hem als Stas Swigello, den twintigjarigen zoon van den grijzen graaf, die aan het hoofd van de tweede processie siond. Men kon duidelijk zijn slanke gestalte en zijn gebiedende gebaren onderscheiden, doch zijn woorden bereikten de overzijde niet. Maar daarom deed hij geen moeite ze te herhalen. Hij sprong van den oever tot den kant van de rivier en kortweg iets bevelend tot hen die achter hem stonden, greep hij een der planken van de afgebroken brug en begon haai weer in haar oorspronkelijke positie te bren gen. In oen oogwenk stonden een dozijn hem ter zijde, daarna zeker wel honderd. Langs den oever krioelde het van bedrijvige men- schen en aan den overkant weerklonk een luide kreet. Men had zijn plan begrepen en zette zich ook Jaar aan het werk. Geen oogen» blik van aarzeling was te onderkennen. De ken nismaking met dc sabels van de Kozakken had den hen niet terug doen deinzen en zij zouden evenmin wijken voor de golven van de Nie- men. Met koortsachtige ijver werkten zij door, terwijl zij intusschen elk oogenblik verwacht ten het gedrom van paardevolk en het reeds eenmaal vernomen bevel„charge met getrok ken sabel I" te zullen hooren. Maar geen soldaat vertoonde zich. Het bleel alles stil van den kant van de stad. Het over rompelde stadsbestuur zag zich in zijn plannen gedwarsboomd en beraadslaagde nu verbijs terd, zoodat er tot geen doortastenden maat regel kon worden besloten. Met dertigduizend paar handen vlot een werk, zelfs onder een Augustuszon. In nog geen twee uur lag de brug weer over de rivier, niet veel wankeler dan gewoonlijk en betrekkelijk veilig trokken de bedevaartgangers in dichte drommen er over heen, om letetrlijk in de armen te vallen hun landgenooien cn menige vreemde EEN UITGANG NAAR ZEE Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van een overeenkomst met de N.V Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingcn gesloten betreffende het verschaffen aan de werf diet maatschappij van een ruimen uitgang naar de zee cn de ontbinding van de overeenkomst van April 1913, goedgekeurd bij dc wet van 1 De cember 1913. Betoogd werd o.m., dat aanneming van dit wetsontwerp, niettegenstaande de ernstige be zwaren, welke daartegen zijn aan te voeren, het eenige middel is om af te komen van het zeer ongunstige crfpachtscontract, hetwelk in 1913 met dezelfde maatschappij werd gesloten. Uit dien hoofde verklaarden sommige leden zich bereid hun stem aan het ontwerp te geven. Andere leden achtten het ontwerp in het belang, zoowel van Zeelond als van Vlissingen en merkten o.m. op, dat de sluis, die ihans moet worden gebouwd, er evenzeer zou moeten ko men als dc overeenkomst van 1913 niet had bestaan. De regeering zou zich aan dien sluis bouw niet hebben kunnen onttrekken. Weder andere leden vroegen of de nadcelen, voortvloeiende uit dc overeenkomst van. 1913, niet hadden kunnen zijn voorzien en welke de waarde is van de gronden en gebouwen, die, bij aanneming van'het ontwerp, in eigendom aan de Mij. „De Schelde" zullen overgaan, zonder' dat daarvoor betaling plaats heeft. Overigens waren zij van oordeel, dat art. 13, waarin dc staat zich in zekere gevallen verplicht tot ver goeding van belastingen of losten aan de maat schappij „De Schelde", bezwaarlijk door den beugel kan. In 't bijzonder moakten zij er de regeering een grief van, dat zij van de ge meente Vlissingen verlangd heeft het risico op zich te nemen, hetwelk voor den staat uit dit artikel voortvloeit. DE VOS CONTRA LULOFS EEN NIEUW ONDERZOEK Het is reeds geruimen tijd geleden, dat de heer Wijnkoop eenige vragen tot B. en W. van Amsterdam richtte om eindelijk eens opening van zaken tt doen betreffende de reeds lang ook publiek aanhangige kwestie van den tcch- nischen hoofdambtenaar De Vos contra den directeur der G.E.W., Dr. Lulofs. De heer De Vos had gedocumenteerde beschuldigingen van vervalschingen in het bedrijf der G.E.W. aan B. cn W. ter hand gesteld, maar een resultaat was nog niet verkregen. Wel had Weth. Wi- baut dc zaak in onderzoek. Wethouder Wibaut is echter opgevolgd doo* "Wethouder Ter Haar, die het beter oordeelde, nu hij de vera rit woordelijkheid draagt, een ge heel nieuw onderzoek te doen plaats vinden; ook was hij lot de ontdekking gekomen, dat het onderzoek nog steeds niet geëindigd was. Den geheelcn avond, tot circa twaalf uur, is de Raad met deze kwestie in geheime Zit ting bezig geweest. B. en W. gaven van hun voornemen kennis een nieuwe commissie van onderzoek in te stellen, waarin behalve de Wethouder ook zou den zitting hebben een accountant uit ge- meentedient en twee technici. Ook werd de meening geopperd, dat het wel raadzaam kon zijn oud-Wethouder Wibaut in deze commis sie te benoemen. Een beslissing werd niet aan genomen, aangezien B. en W. zelf de samen stelling ddr commissie uitmaken. Wel ging de Raad er accoord mee, dat een geheel nieuw onderzoek zal worden ingesteld. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om twee uur is de 27-jarige Willem Tore, afkomstig uit Slochteren, bij de Boteringebrug te Groningen met zijn rijwiel onder een gemeentelijke autobus geraakt. Do wielen gingen den ongelukkige over het hoofd, dat onherkenbaar werd verminkt. Hij was dan ook op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. NIET ALLEEN GASDIRECTEUREN In verband met de corruptie in eenige Haag- sche gemeentebedrijven verneemt „Het Volk" nog, dot het onderzoek van den officier van justitie inzake de retourcommissies aan ver schillende gasfabrieken, aan het licht heeft gebracht, dat ook andere employé's dan direo teuren, van de firma Wilson bijzondere gun sten hebben genoten. In een klein kasboekje stonden de namen vermeld van die personen aan wie giften wer den verstrekt. De officier van justitie moet hiervan mededeeling gedaan hebben aan de betrokken gemeentebesturen. Deze mededeelingen hebben in Den Hoog de zaak aan het rollen gebracht. INVOERING DER BIOSCOOPWET Het ligt in de bedoeling om de bureaux der Centrale Filmkeuring ingevolge dc Bioscoop wet te vestigen in de perceelen Ven Imhoff- plcin 3 en Joon von Hoomstraat 1 te Den Haag. woer vioegcr de bureaux van het Rijks- pospoortennkantoor gevestigd waren. Men is thans bezig die perceelen in te richten voor de nieuwe bestemming. Vermoedelijk zal de Bioscoopwet niet met 1 Jan. a.s. ingevoerd kunnen worden, doch eenige weken later. GOED AFGELOOPEN. Zaterdag kwam ccn met boomstammen ge laden schip, bestemd voor de Picusfabriek te Eindhoven, bij de veemarkt te 's Hertogenbosch in aanvaring met de brug over de Zuid-Wil lemsvaart. Een zoon van den schipper Lutoz uit Rotterdam kwam onder de rollende boom stammen bekneld, doch bekwam slechts schaaf wonden aan het been. De moeder, die het roer bediende, werd overboord geslagen. Arbeiders, die in de buurt bezig waren een schip te los sen, wisten de vrourw te redden. MOLEN BEHOUDEN. Do vergadering van Ingelanden van den Stommeerpolder te Aalsmeer heeft met alge meene stemmen besloten om den windwater molen te moderniseeren volgens het systeem van den heer A. J. Dekker, molendeskundige te Leiden. Hierdoor is een mooie molen, staan de in een mooi polderlandschap, die op het punt stond te verdwijnen om plaats te maken voor een moderne bemaling behouden. De Ver eeniging „De Hollandsche Molen" heeft hier met succes ingegrepen. BRAND TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht om half drie werd dc brandweer gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken Ringdijk 33, waar de krui denierswinkel van den heer Schmits in lichten laaie stond. Dc winkel brandde uit en ook van de opkamer achter den winkel bleef niet veel over. Deze laatste kamer diende als slaapvertrek voor den heer Schmits en diens huisgenoot den heer Vink. Deze laatste werd wakker door het geknetter van de vlammen. Met den heer Schmits zocht hij achteruit een goed heenko men. Zij waarschuwden buren en brandweer. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Vink meent een knal gehoord te hebben, wat op kortsluiting zou kunnen wijzen, maar met zekerheid is niets te zeggen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gis terenavond te omstreeks tien uur een hevige brand uit in de boerderij van den heer L. Wol- ters te Vlodrop. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een minimum van tijd het grootste gedeelte van de boerderij en de groote landbouwschuur in de vlammen opgin gen. De aangrenzende perceelen konden slechts met veel moeite behouden worden. Een groote hoeveelheid hooi, hout en graan, bene vens een aantal landbouwwerktuigen gingen verloren. Verzekering dekt de schade. VERTEGENWOORDIGERS NAAR NEDERLAND DE PRODUCTIEKOSTEN VAN LIJNOLIE Vertegenwoordigers van dc American Tariff Commission zullen binnenkort in Europa aan komen, om {jen onderzoek in loco in te stellen naar de productiekosten van verschillende ar tikelen. Vooral de kosten der lijnolicslagerijen in Engeland zullen, volgens de Times, een punt van studie uitmaken, doch het onderzoek zdl zich óók uitstrekken tot Nederland- Men wete, dat lijnolie een der producten is, waarop Amerika sinds lang een hooger invoer recht wenscht te heffen reeds eerder werd hieromtrent door bedoe'dc commissie rapport aitgcbracht aan president Coolidge, doch ge zien de vrij sterke minderheid, welke tegen de hoffing was, wees de president de zaak aan voor een nieuw onderzoek. Eenigen tijd geleden zou een dergelijk on derzoek ingesteld worden in Argentinië, doch de Arg. regeering gaf te kennen, dat zij niet bereid was de gevraagde faciliteiten aan de commissie te verleenen. De Times voegt er echter aan toe, dat niet bekend is, of ook aan dc Eng. en Ned. regee ringen dergelijke faciliteiten zullen worden ge vraagd. (Hbld.) DE GEMEENTESECRETARIS WEI GERT ONTSLAG TE NEMEN Zooals men weet, hebben indertijd malver saties plaats gehad ter gemeente-secretarie te Halsteren. Een onderzoek, door een commissie uit den gemeenteraad ingesteld, had tot resul taat dat de gem.-secrctaris verplicht werd tot terugbetaling aan de ingezetenen van 50 der achtergehouden gelden, en tot betaling aan de gemeentekas van een bedrag van ongeveer 300.— benevers de kosten van het onderzoek. Verder werd den secretaris in overweging ge geven zoo spoedig mogelijk zijn ontslag aan te vragen. Met het eerste nam deze onmiddellijk genoegen, op der tweeden eisch wenschte hij niet in te gaan. Hij bleef dus in zijn functie. Dit besluit werd evenwel niet met onverdeelde instemming ontvangen. Het groote aantal benadeelde ingezetenen van wie één hunner 700.— wegens achterge houden kostwinnersvergoeding had te vorderen nam met een uitkeering van 50 geen ge noegen. De commissie van onderzoek en wethouder Testers spanden zich thans er voor in om een bevredigende oplossing in deze onverkwikke lijke kwestie te verkrijgen, hetgeen echter niet zoo eenvoudig ging. Thans hebben genoemde wethouder en de raadsleden P. dc Leeuw en Akkermans, leden d-.r commissie van onderzoek, het rapport van Mr. Dr. Buriks, die als deskundige met de lei ding van het onderzoek in zake de gemeente administratie van Halsteren belast is geweest, met een aantal bewijsstukken, aan de leden der Stnten-Generaal gezonden. De gedupeerde ingezetenen hebben thans hun hoop op de volksvertegenwoordiging gevestigd. (De Ct.) EEN DROEVIG ONGELUK. Te Oude Pekela had, meldt de Pr. Gr., j.l. Vrijdagmiddag een droevig ongeluk plaats bij de stroocartonfobriek „Ceres". Een voor een daar staanden wagen gespannen paard schrok van het geluid van plotseling ontsnappende stoom en sloeg op ho'i. Hierdoor kreeg een jongetje een slag van den wagen tegen het hoofd. Het ldnd werd ernstig gewond opgeno men en binnengedragen bij een in de buurt won en den opzichter. Helaas mocht geneeskundige hulp niet mee* baten. Zaterdagmorgen is het land aan de be komen verwondingen overleden. drukte zijn trillende lippen op die van een on bekende en tal van landbouwers zogen zich door een edelman aan het hort gedrukt. Nadat eindelijk dc ontroering plaats had ge maakt voor een rustiger stemming, werd de processie opnieuw opgesteld cn trok men naai de kerk van het naburige dorp, welke steeds het doel van den tocht was geweest. Hier bo gen zich vele duizenden knieën, en duizenden monden smeekten om betere tijden voor Polen. Maar het slot van den dag bracht ook een blijder oogenblik. Van de treden der kerk deelde de grijze graaf Swigello aan de schare mede, dat allen op dezen dag zijn gasten wa ren, en hij ging hun vooraf op weg naar zijn voorvaderlijk landgoed, dat dicht bij was gelegen. Hier kon men ten slotte uitrusten van alle inspanning. Tot op dit oogenblik waren zelfs de zenuwen der kinderen dermate overspan nen geweest, dat,zij niet eens bemerkt hadden hoe uitgeput en hongerig zij waren. Maar bij het gezicht van de tafels, die gereed waren gezet op de grasvelden, en die beladen waren met koud vleesch, met stapels broodjes en bergen van vruchten, van de vaten, welke naar buiten waren gerold en er op wachtten aan geslagen te worden, eischte de menschelijke natuur haar rechten op. Ook helden moeten op bepaalde oogeriblikken hun honger kunnen stillen en deze menschen hadden sedert den morgen gevast. Een gevoel van blijde verade ming was nu getreden in de plaats van de zoo lang volgehouden ijzeren vastberadenheid. Aan de landelijke tafels en op dc uitgestrekte gras velden raakten ten slotte de tongen los en op verschillende wijze werden de gebeurtenissen van den dag besproken. „Ken iets duidelijker zün, dan dat de hemel Polen beschermt?" „Maar als nu de order van den gouverneur vijf minuten later was gekomen „Die kon niet vijf minuten later zijn geko men, daar zij door den hemel was gezonden. De gouverneur moest haar uitvaardigen, om* dat de hemel dit beval." „En als de ulanen nu eens een charge had* den gedaan, wat dan nog?" „Een aantal goede dooden, misschien zou den die wel beter dood hebben gevonden dan dien wij misschien eenmaal zullen sterven." En de spreker zuchtte alsof hij het bijna betreurde, dat een goede gelegenheid was voorbijgegaan. Binnen in het groote, witte huis, boven welks ingang een in steen gehouwen groot familiewapen prijkte, werden de leiders der processie verkwikt met edeler drank dan bier. „Laten, wat mij betreft, mijn kelders een menschenlevenlang ledig zijn", zeide de graaf tot zijn majordomus, „maar geen mensch mag vandaag dorstig huiswaarts keeren." En niemand mocht ook hongerig heengaan. Om daarvoor te zorgen bewoog hij zich tus schen de op het gras onder de hooge linde- boomen gelegerde schare, een statige oude ge stalte met sneeuwwitten baard en mej woorden van welkom op de lippen. „Als in den ouden tijd, juist als in den ouden tijd", konden zij hem hooren prevelen. „Maar het zijn er haast te veel om voor te zorgen. Denkt Stas wel om alles?" Maar Stas vergat niets. Met vluggen tred en een glimlach op de lippen, bewoog hij zich tusschen de schare, die genoot van de gast vrijheid zijns vaders, even rap als hij den bouw van de brug had ter hand genomen. Zijn handen waren deerlijk geschaafd mooie, blanke handen, verzorgd als de handen van een dame en zijn lichtblauw zijden wambuis was Sgescheurd en gevlekL maar hü lette cr niet. op, terwijl hij zich tusschen de scharen bewoog, met groote opgewektheid gastvrijheid bewij zend, welke na den strijd altijd de grootste vreugde van de Swigollo's was geweest. Wie zou het hem euvel kunnen duiden, dat het licht blauwe wambuis vaker in de nabijhdid van de witte gewaden dan bij andere kleedij werd gezien, waar zooveel knappe gezichtjes boven die witte kleeren uitstaken? Een meisjesgek? Neen, na wat hij op dezen dag had gedaan, mocht men hem niet zoo noemenl „Zeg, Panna Zasia", zei hij, staan blijvend voor een in het wit gekleed meisje, dat het middenpunt v vormde van een kring van be wonderaars, „ge zult zeker nooit meer dat kleed laten wasschen Er klortk een tikje grappigheid uit zijn stem, terwijl hij wees naar de bloedvlek, die zich had afgeteekend op den mouw van haar moeselinen kleedje, hij was zoolang ernstig gebleven als zijn aard hem veroorloofde. Maar het blond- harige meisje hief haar ernstige, lichtblauwe oogen op onder de kroon van papieren bloe men, welke haar hoofd omgaf, en antwoordde: „Neen, dat laat ik nooit meer wasscheii. Ik bewaar het om het aan mijn kinderen te laten den." Een gemompel van instemming volgde op deze woorden. Was dit niet een der heldinnen van den dag? Overal waar zich dergeb'jke groepjes vormden, kon men er zeker van zijn, dot een dier meisjes in het wit er het midden punt van vormde, soms met een verbonden hand, en de bloedvlekken op haar kleed ver- toonend met een trots, die te onschuldig was om hem kinderachtig te heeten. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5