Maison de Jager m.i«r8«.,no.uo amersfoortsch dagblad „de eemlander feuilleton. ONRECHTMATIG BEZIT. TWEEDE BLAD. UIT DE STAATSCOURANT Langestraat 56. Tel. 115' it /rijdag ece abcr 1927 j c Voornaamste Kon. besluiten. Op verzoekJecrvol ontslagen uit 's Rijkdienst met donk mr.ff. W. Filet, als lid van den Raad van Ned.-Indie; benoemd met 5 Januari 1928 tot lid van dien Raad mr. H. G. P. Duyfjes, thons procureur- generaal bij het Hooggerechtshof in Ned.- Indië; eervol ontslagen uit 's Rijksdienst wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd de eerste teekenaar bij het departement van Marine N. J. Groridhout; bevorderd tot eerste teekenaar de teekenaar Ie klasse A. Verzeveldt; tot teekenaar Ie klasse dc teekenaar 2e klasse J. v. d. Wal. EEN DIEF, DIE TERUG KWAM. Eerst gratis gelogeerd en toen tot tweemaal toe ingebroken in een pastorie. In den tuin bij de pastorie van dc r.-k. kerk aan de Hoflaan te Rotterdam staat oen klein gebouwtje, dat is ingericht als stookplaats voor dc centrale verwarming. Aon het einde van de vorige week werd gemerkt, dat een onbekend gebleven man geregeld 's nachts dit gebouwtje binnendrong, om er te overnachten. De onge vraagde gast werd verjaagd. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd in den keuken van de pastorie ingebroken. Er werd eenig geld gestolen en de dief bleek zich aan den voorraad in de kosten te goed te heb ben gedaan. In den nacht van Dinsdag op Woerisdag werd de kapelaan wakker, doordat hij eenig gestom mel in het vertrek, naast zijn slaapkamer hoor de. Voorzichtig ging hij noar de verbindings deur, opende deze op een kier en zag toen een man, die den inhoud van een kast onderzocht. Een raam stond open en een groote bijl lag op tafel. De dief en de weggejaagde logeer gast bleken dezelfde te zijn. De kapelaan hoastto zich de pastorie-bewo ners te alarmeeren. Toen men bij het vertrek kwam, waar de dief was gezien, bleek de man verdwenen tc zijn. Den bijl had hij laten liggen. Bij een verder onderzoek zag men, dat een ladder tegen het venster was geplaatst en dat dc dief dus langs dezen weg was gekomen en gegaan. Uit de kost werd een geldkistje met ongeveer 30 vermist. Dit kistje is later terug gevonden in den tuin. De politie is gewaarschuwd en deze bewaakt MEUWSEN-FONDS. De Raad van Beheer van het Meuwsen-Fonds instelling van den Kon. Ned. Middenstandsbond, heeft, in verband met het feit, dat het in het komende jaar 10 jaren geleden zal zip, dat het Fonds werd gesticht, in zijn laatst gehouden vergadering besloten de besturen van alle plaat selijke organisaties, aangesloten bij den Bond, uit te noodigen om op een nader aan te geven datum een feestavond voor den middenstand ter plaatse te willen orgonisecren, ter gelegenheid waarvan dan op een of andere wijze gelden in gezameld dienen te worden ten bate van het Meuwsen-Fonds. Het ligt in de bedoeling deze bijeenkomsten onder den naam van Meuwscn- fonds-avond zoo mogelijk in het geheele land op 15 Februari a s. te doen houden. DOODSLAG. De Rechtbank te Leeuwarden heeft tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld den 19-jari- gen boerenarbeider C. de J. te Nes op Ame land, die na een twist J. Kooiker met een re volver had doodgeschoten. Het O. M. had acht jaar gevangenisstral geeischt. Weihnachtstollen Kerstkransen Kerstgebak Kleine Kerstgebakjes Tweede Kamer. Een aantal wetsontwerpen en conclussies worden in dc zitting van Donderadg z. h. s. aangenomen. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot regeling der belasting op land goederen tot bevordering van het behoud var» natuurschoon betoogt de hécr Van Braam beek dat hij teleurgesteld is, omdat het vraag stuk van het behoudt van natuurschoon niet is opgelost. Inventarisatie van het bezit aan natuurschoon en vorming van een fonds waar uit aankoop van natuurschoon bestreden wordt, zijn noodig. Dit ontwerp brengt slechts belas tingheffing naar de normale waarde inplnats van naar verkoopwaarde. Onder de wet moeten voorts deelen van landgoederen en boerderijen kunnen vallen. Dc heer Van Rijckevorsel stemt met het ontwerp in, in afwachting van een alge- meene wet tot het behoud van natuurmonu menten. Minister de Geer deelt mede, dat het vraagstuk dor natuurbezittingen in studie is bij een kleine commissie en dat dc quaestie der taxttic voor verkoops- of gebruikswaarde niet aan de orde gesteld zal worden, daar het in deze Kamer uitvoerig is uitgemeten. De heer Van Braambeek verdedigt twee amendementen: het eerste om het ont trekken van een landgoed aan de wet eerst na 25 jaar magelijk te maken; het tweede om het vellen vae een bosch afhankelijk te maken van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. De heeren Boon, Lovink en Rijcke- v o r s e 1 bestrijden de amendementen, die dwang opleggen. No bestrijding door de hee- den van Voorst tot Voorst, van Gijn en minis ter de Geer trekt de heer Van Braambeek zijn amendement tn. Het wetsontwerp woidt z. h. s. aangeno men. Voortgezet wordt de behandeling van de In dische begrooting. Minister Koningsberger zet zijn rede voort. Inzake dc raadpleging van den Volksraad omtrent de wetsontwerpen zijn moeilijkheden die wellicht opgelost kunnen worden door toe zending van ontwerpen na behandeling door den Raad van State aan den Volksraad en daarna opnieuw behandeling in don Raad van State. De snelle evolutie van Indië wórdt behecrscht door de nationalistische opleving, de econo mische evolutie, en de kwaadwillige actie tegen het gezag. Van de eerste moot men geen overdreven voorstelling hebben. Economische evolutie vond uiting in vormen van vereenigingen als de Sarckat Islam, wendden zich tot de streken zooals Bantam en de Westkust van Sumatra en tot het leger. De regeering reageerde op de nationalistische opleving welwillend en be* ordert de ontwikkeling van het intellectueel maatschappelijk peil van de bevolking. De sociaal economische ontwikkeling wordt door dc regeering door tal van maatregelen be vordert Tegen kwaadwillige actie wordt op getreden door versterking der machtsmiddelen en straf en intemeerjng der misdadige elemen ten waarbij waarborgen tegen onjuist opleggen van internecring liggen in de behandelings wijze. Ook wordt opgetreden door voorlichting van bevolking en door weren van ongewensch- tc elementen uit Indië. De Financicele toestand wordt meer normaal verband daarmee is de houding der regee ring inzake de Fin. baten niet roekeloos. Dc bestuurshervorming wordt voortgezet hetgeen een blijk is van aanvankelijk succes. Bij de beantwoording der verschillende op merkingen betoogt de Minister dat het oprum- kwood bestreden en het onderwijs krachtig be vorderd worden. Bij de replieken dient de heer J o o k e s (v,d.) een motie in, waarin de Minister wordt uit- genoodigd de Kamer inlichtingen te verschaf fen omtrent de resultaten der bestuurshervor ming, opdat zij de wenschelijkheid van wijzi ging der bestaande bepalingen kan overwegen. De vergadering wordt geschorst tot 's avonds. DE GESTRANDE LOGGER DE BERGÏÏIGSPOGINGEN GESTAAKT DE BEMANNING TE DEN HOEK GELAND De ijzeren motorlogger Voorwaarts gemerkt K.W. 140, die gelijk gemeld is, te Hoek van Holland is gestrand, is een vrachtlogger, wel ke met 750 vaten haring onderweg was naar Vlnardingen. Het schip behoort toe aan de reederij N. Haasnoot te Katwijk. Schipper is de heer C. Haasnoot. De bemanning bestaat uit 15 koppen. Zoodra de legger was gestrand ongeveer 2 uur gisternacht heeft men noodseinen ge geven. Het heeft geruirnen tijd geduurd eer deze seinen op de kust werden gehoord en begre pen. Inmiddels had men al op eigen kracht getracht vlot te komen, maar dit is niet ge lukt. Dc deklast en een deel van de lading uit dc ruimen, in het geheel 200 vaten, zijn daar op overboord geworpen, maar de pogingen bleven tevergeefs. Het schip is vrijwel bij hoog water vnstgeloopen. Toen het water tc veel was gevallen, heeft men de bergingspo gingen gestaakt. Gistermiddag tusschen I en 2 uur heeft men bij hoog water het werk hervat. De Meermin en de Kever hebben evenwel tevergeefs ge trokken De Rozenburg, welke naar binnen was gekomen, is opnieuw ter assistentie uit gevaren. De bemanning heeft gisteren te kennen ge- gegeven, het schip vóór het invallen van dc duisternis te willen verlaten. Dit voornemen is gisteravond inderdaad uit gevoerd. De bemanning van de KW. 140 heeft het schip met eigen boot verlaten en is aan den Zuidwal geland. Van Hoek van Holland uit is men vertrokken om hem te halen. Nadat wordt gemeld, dat de bemanning te Hoek van Holland is geland Voor het bergen van schip en lading is een contract afgesloten met L. Smit en "Co.'s Intern Sleepdienst, Zoo- dra de weersomstandigheden het toelaten, zullen ankers met staaldraden worden uitge bracht. PROTESTANTISME IN DE MIJNSTREEK. Te Heerlen is opgericht de afdeeling Mijn streek van het Nederlandsche Bijbelgenoot schap, omvattende alle mijngemeenten van Kerkrede tot Lutterade en enkele Maasdorpen Secretaris-bibliothecaris is ds. G. J Ponticr te Heerlen. HET IJS Rivierbcrichlcn. 22 December: Keulen, drijfijs. Nijmegen, drijfijs over V% der rivierbréedte. St. An- dries, Zoltbommel, drijfijs over A der rivier- breedte. Goiinchem, drijfijs over A der li- vierbreedte Dordrecht, drijfijs over A der rivierbreedte. Schoonhoven, drijfijs over 1/10 der rivierbreedte. Krimpen, drijfijs over dc volle rivierbreedte. Deventer, Zutphen, drijfijs over der rivierbreedte. Kampen, boven de brug rivier dicht, beneden de brug drijfijs over A der rivierbreedte. Veolo, drijfijs. Grove, drijfijs over de volle rivier- breedte. Heusden, drijfijs. Moerdijk, drijf ijs over der rivierbreedte. Het verkeer bij Grave. Men meldt ons uit Grave: De overtocht te Grave over de rivier dc Maas is geheel hersteld; dit geldt ook voor auto's en andere voertuigen. De rivier is nog i'oor één kwart met ijsschotsen bedekt. Overtocht IJsel voorloopig ge stremd. De overtocht over den IJsel nabij het Kater- veer is tengevolge van het kruien van het ijs voorloopig gestremd. Ameland nog steeds geïsoleerd. Men meldt ons uit Hollum d.d. 22 December: Ameland is nog steeds gcisoleerd. De post boot kon ook heden niet varen door het ijs, dot zich met den Zuidelijken wind op de kust zette. In drie dagen kregen de bewoners één post. Er kunnen geen passagiers van en naar het vasteland. Door dc mist was de ijsgang op het Vord moeilijk te constoteeren. Het Amelander gat was zoo ver men kon zien vrij van ijs. Langs dezen weg zouden dus ook heden post en passagiers vervoerd kunnen worden. Alleen was hiervoor noodig een vei lige ligplaats voor een stoomboot op de Zuid- Westelijke kust van het eiland. SCHEEPSONGEVALLEN DUITSCH SCHIP AAN DEN GROND EEN VRACHTLOGGER GESTRAND Men seint ons uit Hoek van Holland: Naar gemeld wordt is het Duitsche stoomschip „Es- schersheim", dat onderweg was van Tómes- haven naar Rotterdam, na de koers kwijt ge raakt te zijn, in het Brouwershavensche Gat aan den grond geloopen. Nadat om assistentie was verzocht, vertrokken d« sleepbooten „Oostzee", „Gele Zee" en „Wodon" uit Mans- sluis derwaarts. Uit Hoek van Holland: Hedenmorgen vroeg werden bewesten den Waterweg noodseinen gehoord. De stoomreddingsboot en slcepboo- ten zijn uitgevaren. Volgens een nader telegram uit Hoek van Holland zijn de noodseinen afkomstig vnn de vrachtlogger K. W. 140. geladen met visch, op weg van Plymouth naar Schevoningcn, die achter den Zuiderpier gestrand is. BRAND TE AMSTERDAM. Ongeval van den hoofdbrund» meester Brunei de Roche- brune. Hedennacht te ongeveer half vier is brand uitgebroken in het winkelhuis van de Eersrè Nederlandsche Stoompersinrichting „Quicker than Quick" in de Gruvenstroat te Amster dam. Toen de brandweer verscheen, sloegen du vlammen reeds naar buiten. Niettemin wist zij met eenige stralen op de motorspuit binnen enkele minuten het vuur te bedwingen. Het winkelhuis is echter grootepdeols uitgebrand. Tijdens het blusschingswerk is nog een klein ongeval gebeurd, doordat de hoofdbrandmoes- ter, dc heer Brunet de Rochcbrunc, bij het uitstappen uit zijn auto op de gladde straat kwam te vollen. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen. DE PROVINCIALE WET Dc wijziging treedt 1 Februari in werking. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de wet tot wijziging en aanvulling van de Piovinciale Wet, wanneer de uitvoeringsvoor- schriften genoegzaam zullen zijn voorbereid, op 1 Februari 1928 in werking zal treden. NIET GOEDGEKEURDE STATUTEN Oorzaak de vereenvoudigde spelling. De heer Moller heeft aan den minister var. justitie de volgende vragen gericht 1 ls het juist, dat de minister geweigerd heeft do gewijzigde statuten van den R.-K Onderwijzersbond in het bisdom Den Bosch goed tc keuren, totdat de vereenvoudigde spel ling, waarin ze geschreven zijn, is vervangen door de spelling De Vries en Te Winkel? 2. Zoo het antwoord op de eerste vraag be vestigend is, wil de minister dan mededcclen, op welke gronden volgens artt. 7 en 8 van de wet op het recht van vereeniging de minister dio' goedkeuring heeft geweigerd DE MOEILIJKHEDEN ONDER DK GEREFORMEERDEN. Een tusschen partij. Naar de Rotterdammer verneemt, is de vo rige week te Utrecht een vergadering ehou- den van vooraanstaande personen uit de Ge reformeerde Kerken ten einde te komen tot oprichting van een week- of maandblad, waar in de vraagstukken die door de synode van Assen en de 'ncidenten, die er zich om heen groepeerden, op het doode spoor geraakten, opnieuw in bespreking kunnen worden ge bracht. Tegen de bestaande bladen (De Re formatie en Woord en Geest) heeft men in deze kringen, die een soort tusschonpartij vormen, bezwaren. Het ligt in het voornemen, zich in het uit te geven blad te onthouden van een polemipk zooals die in De Reformatie. Woord en Geest e.d. gevoerd wordt GEHEIME DISTILLEERDERIJ Bij den landbouwer V, in de Haarlemmer meer hebben rijksambtenaren een volledig in werking zijnd distilieer-toestel in beslag ge- DE RIJKS VERZEKERING- BANK MUTATIES IN DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK VOOR HET PERSONEEL EEN NIEUWE VOORZITTER T er voorziening in de ten gevolge van perio dieke aftreding met ingqng van 1 Januari 1928 in de commissie van onderzoek voor het per soneel der Rijksverzekeringsbank ontstane vaca tures zijn le bij beschikking van den minister van ar beid. hondel en nijverheid van 19 December 1927, no. 2900, afd. A. V., aangewezen elf lid en voorzitter van voornoemde commissie J. B. van Dijk, lid vnn de Tweede Kamer der Staten-Generaul, te Amsterdam en als lid én plaatsvervangend voorzitter van voornoemde commissie mr. J. H. C. Busing, directeur der Rijkspostspaarbank, te Amsterdam 2e.. door het bet bestuur der Rijksverzeke» ringsbank aangewezen als lid mr. L. Th. Jorissen. raadsheer m het ge rechtshof te Amsterdam en als plaatsvervan gend lid mr. H P van Berkum, rechter-plaots- vervanger in dc arrondissementsrechtbank te Amsterdam 3e. door de groep ambtenaren der Rijksver zekeringsbank, omvattende den secretaris-gene raal, den medischen adviseur, de administra teurs, referendarissen, hoofdcommiezen, com miezen, geneeskundigen bij dc medische qfdoe- ling, ingenieurs en inspecteurs der agenten, ge kozen als lid mr. dr. J. H. van Zanten, directeur van het Gemeentelijk Statistisch Bureau te Amster-r dam en als plaatsvervangend lid mr. W H M Werker, lid van den VerzekeringsrnnrJ, te 's- Gravenhage, en H. Amclink, to de Bildl 4e. door de groep ambtenaren der Rijksver zekeringsbank, omvattende de adjunct-coinmifi- zon, klerken, schrijvers en bedienden, gékozen als lid J. J. Faro, te 's-Gravenhage en als plaats vervangend lid F. Perdok Hztl, te s-Qraven- hoge en W. J Bossenbroek, te Amsterdam 5e. door den groep ambtenaren der Rijks verzekeringsbank, omvattende de controleren de geneeskundigen assistent-controleerendo ge neeskundigen en agenten, gekozen als lid mr P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer dei Staten-Generaal, te 's-Gravenhege en als plaatsvervangend lidF Bortelink. te s-Gra- vorhagc un C. J. A. Soutcndam, hoofdaministra- teu.' der gemeenteziekenhuizen tc Amsterdam A VOOGD, f Onthulling van een gedenkteeken. Op het graf van Voogd, die jarenlang voor zitter van dc Rotterdamsche Journolistenver- eeniging, ondervoorzitter en penningmeester van den Nederlandsrhen Journalistenkring is geweest, is gistermorgen jn allen eenvoud ed> gedenkteeken onthuld, daar geplaatst door de zorgen van zijn vakgenooten. Toen tal van belangstellenden zich om het graf hadden geschaard, heeft de voorzitter van den Ncderlandschen Journalistenkring, de heer D Hans, het gedenkteeken overgedragen aan de familie, waarna de voorzitter der Rotter damsche Journalistenvereniging mr. P. C Swart het woord voerde en de broeder van den heer Voogd dank zegde voor de belangstelling. Het gedenkteeken bestaat uit een bronzen medaillon, op een staonden hardsteen Het is vervaardigd door den beeldhouwer P. Tulling. Het medaillon draagt het randschrift A. Voogd, geboren 1 December 1866. gestorven 21 December 1926. DE Nil EU WE BELGISCHE GEZANT. De nieuwbenoemde Belgische Gezanl bij Hr Ms. Hof, de heer Charles Maskens, h.->eft gister middag zijn opwachting gemaakt bij den Mi- nisier van Buitenlandsche Zaken, Jhf. Mr. Bee- laerts van Blokland. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De 82-jarige weduwe B. uit de Langestraat te Leiden, wier kleeren ccnigc dagen geleden toej» zij een kooltje vuur uit de kachel trilde halen in brand geraakten, is in het academisch ziekenhuis aan de bekomen brandwonden overleden. Naar het Engelsch van Door Mr. G KELLER 43 Lang voor het drie uur had geslagen op de kerkklok van Zakiew, zat zij te wachten op de door haar bedoelde bank, vol angst het oog ge richt houdend op het smalle pad tusschen de bruine stammen van de denneboomen. Hier la gen geen vergeelde bladeren, of verwelkte bloe men, niets anders was op den grond te zieh als groote verweerde paddestoelen, die, zoo als zij tusschen de boomen verspreid lagen, deden denken aan een partij gebroken aarde werk, achtergelaten door een of andere mon ster-picnic, blijkbaar van reuzen. Maar met de lichte rottingslucót, welke zij verspreidden wa ren zij een duidelijke aanwijzing, dat de zo mer ten einde was, die kostelijke zomer, welke voor Katya alle heerlijkheid en alle verwarring van een droom had opgeleverd. Nu en dan ging haar blik van het pad naar het primitieve beeld aan het kruis vlak bij haar, waarvan de doorn kroon verborgen was onder een bundel blauwe gentianen, ctoor een vrome hand onlangs er op gelegd. Het afdakje boven het kruis, dot blijk baar ten doel had het beeld tegen regen te be schutten, was met uit hom gesneden kwasten versierd, welke aan touwtjes er aan bengelden. Een onder den voet krakend takje deed Katya haar blikken vol angst naar het pad richten. Ja, dat was hij, die eenzame wandelaar, aan zijn gestalte onmiddellijk te herkennen, tusschen de rossige boomstammen met snelle passen op haar afkomend. Iets zei haar om op te staan en hem tegemoet te gaan, maar iets anders kluis terde haar aan de bank. Met leden zoo zwaar nis lood, bloef zij roerloos zitten, den man aan starend, die tot nog toe haar minnaor was ge weest, maar die nu. al wist hij het nog niet. weldra als haar rechter zou optreden. Als niet iets zijn gedachten in beslag had genomen, zou hij zelfs nog vóór hij bij haar gekomen was, op haar gelaat gelezen hebben, dat er iets ge wichtigs op til was. Maar blijkbaar hinderde hem iets. Telkens keek hij ongeduldig op, en al op twintig pas afstands kon Katya zien, dat er een diepe rimpel op zijn voorhoofd lag „Zoo'n vervelende kerel!" waren de verras sende woorden waarmee hij zijn verloofde be groette. ,Jk zou hem bijna voor een particulieren de tective gehouden hebben, hoewel we hier voor waar niet in Rusland zijn. De man achtervolgt mij sinds vanmorgen in de kerk, toen hij mij met all* geweld wild- helpen ore. je in de bC- tenlucht te brengen. Zoo'n onbeschaamde vent! Hij sluipt sinds ik mijn hotel heb verlaten al maar achter mjj aan. Ik heb alle moeite gehad om aan hem te ontkomen". „Maar wat bedoel je Tadeusz? Wie heeft je achtervolgd? vroeg Katya met verbazing „Dat is meer dan ik je kan zeggen, lieveling Een lange, tanige kerel die aan een bokking doet denken, en om welke denkbare reden, kan ik niet snappen, daar ik er volkomen zeker var-, ben. dat ik hem geen cent schuldig ben. Doch we zullen maar hopen, dat hij het spoor bijstei is geworden. Denk er maar niet langer ovet, Katya, en vertel me eens wat je op je hart, hebt. waarvoor je mij hier hebt laten konten. Weet je wel, lieve schat, dat je je kleur nog niet te rug hebt gekregenl" Met innige toegenegenheid in zijn oogen, maar blijkbaar niet bewust van den ernst van het oogenblik, koek hij glimlachend op haar neer. Een of andere onschuldige bekentenis, een vluchtige vrijage, of zoo iets, verwachtte hij te hooren, en hij gevoelde zioh te zeker van haar liefde om zich door zoo'n kleinigheid van de wijs te laten brongen. „Kom er maar mee voor den dag. Katya!" zei hij opgewekt, nadat hij haar hand aan zijn lippen had gebracht en bleef voor haar staan, in afwachting maar niet ongerust. ..Wil je me geen kus geven, Tadeusz?" vroeg z;i 'rijna nederig, „we zijn alleen". Zonder dien kus, wellicht den laatsten, ge voelde zij niet de kracht en den moed te heb ben om uit te spreken Gedurende een oogenblik klemde zij zich aan hem vast met een hartstocht, die hem ver restte, met hijgenden boezem en gesloten oogen. Toen zij deze weer opende, wierp rij een verbaasden blik over zijn schoudr-ï. „Iodeusz, wij zijn riet alleen, daar komt iemand aan' Hij keerde zich ijlings om en tegelijk met haar bemerkte hij een smalle donkere gestalte, die onder de schaduwen van de denneboomen naderde op het tapijt van dennenaalden, dat alle geluid verstikte. „Alweer die particuliere detective I Die blik- semsche kerel 1 Laten we verder gaan." „Laten we liever wachten tot hij voorbij is' „Als hij voorbijgaat Hij maakt dpn indruk alsof hij mij wat te zeggen had" „Hij zou toch niet de onbeschaamdheid heb ben om dat in mijn bijzijn te zeggen, niet waar „Hij lijkt mij er best toe in staat. Laten we intusschen een praatje over het weer houden, hij kan bijna hooren wnt wij zeggen. Wat denkt u er van. Panna Sagorska, zouden we morgen regen krijgen Aldus sprak Tadeusz, terwijl hij voor de bank was gaan staan en zich zoo breed mo gelijk had gemaakt ten einde Katya te bo- schermen tegen de onbescheiden blikken vnn den onbekende. Zij gaf zoo goed mogelijk een antwoord als hoer gespannen zenuwen wilden veroorlooven. terwijl zij intusschen probeerde langs hem heen te kijken om te zien of de indringer al of niet was voorbijgegaan. „Mijn eerbiedige groeten. Panna Malkoff P Haar hoofd bleef naar voren gericht, haar gestalte verroerde zich niet door een gevoel dat niet zoozeer uit angst, als uit ongeloof voortsproot. Vanwaar kwam die stem Was het hier Zalkiew niet Blijkbaar was zij nog niet bekomen van den schok van dezen mor gen. Met een nijdig gebaar keerde Tadeusz zich om en toen vertoonde zich aan haar oogen de keurige gek le ede maar weinig aantrekkelijke gestalte van den afvalligen Pool, die bleek van kwalijk bedwongen opwinding en zwakjes hin nikend, terwijl hij trachtte te glimlachen, steeds maar voor Katya bleef buigen. „Mijn eerbiedige groeten. Penna Malkoff herhaalde hij, ditmaal elk woo'd een nadruk gevend, alsof het naalden waren, die hij in haar hart vilde steken. Tadeusz' rechterhand balde zich dreigend, maar gedachtig aan Katya's aanwezigheid hield hij zich voldoende in om koel te zeggqn: „U vergist zich in de dame T>it is Panna Sagorska „Ik vermoed, dat u zich in de dame vergist" luidde het arrogante antwoord „Zolang ik haar ken, heeft zij altijd geant woord op den naam van Malkoff*. De aderen op Tadeusz' slapen begonnen tc zwellen. Intusschen sprak hij nog even kalm als tevoren „Mijnheer, ik weet geen verklei ing voor uw vergissing te geven, zoolang ik mag aanne men, dat u nuchter is. Alleen zou ik kunnen onderstellen, dat u wet op de mouw is ge speld door iemand, die een grnpjé wilde ma ken". „Er is ongetwijfeld iemand iets op de mouw gespeld, maar mij niet, zou ik denken", ant woordde Klobinski meesmuilend, toch blijk- baor niet volkomen op zijn gemak, daar de hem aangeboren onbeschaamdheid ten slotte niet volkomen opgewassen was tegcp deze hooghartigheid. „Ik onderstel, dot u mijn woord zaj aan nemen. wanneer ik u verzeker „Alleen het woord van hoar en van niemand anders. Kijk haar eens aan, Pon Swigcl.» o jn, ik ben even goed op de hoogte vnn uw naam als vnn den herenkijk hoor eens aan, en vraag haar de waarheid! Laat zij mij in mijn gezicht verklaren, dat haar naam Sa gorska is, dan zoJ ik hoor gelooven, maar niet eer P Onstuimig keerde Todeusz zich noer do bank om. (Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5