WOENSDAG 128 DECEMBER WEER S» Cognac Vieux xxx Wijnhandel J. A. SCHOTERMAN Zn. per flesch f 4.50. STADSNIEUWS. UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 UIT DEN OMTREK. KEITJES" van I5 regels f 0.50 Bij 3 x plaatsing f 1 Elke regel meer 10 cent. Uitsluitend bij vooruitbetaling. O HET RIJKSWEGENPLAN CEBREK AAN EENHEID? HEN BROCHURE VAN EEN AUTOMOBILIST Wij ontvingen een brochure „Het Rijkswe genplan, in verband met het internationale on plaatselijke nutomobielverkeer; enkele opmer kingen van een automobilist, die voor zijn be roep alle afstonden, dwars door Europa, per auto nflegt. door Jacq. Harms Tiepen. Hoofd redacteur van „Bedrijfsauto" Hierin wordt door den schrijver gebrek ann eenheid in dit plan geconstateerd, in de ver schillende districten is het begrip „weg voor doorgand verkeer" verschillend opgevat, ge volg van angst voor critiek, voortvloeiende uit provincialisme, zoodot in het Ncorden b v. een weg als de elftollenweg, welke weinig betecke- nis heeft voor doorgaand verkeer is opgeno men als primaire weg, en b.v de goheele Zaanstreek, een industrie-streek van beteekenis in het Rijkswegenplan ontbreekt en aan de zorg van de provincie wordt overgelaten. Twee wegen loopen in het westen van ons land van noord naar zuid en moeten aansluiten op het Belgisch wegennet. Maar in beide wegen wordt in Rotterdam een knoop gelegd schrijver noemt dit een kardinale fout van het Rijkswe genplan juist in deze groote havenstad, waar de auto's alreeds in lange rijen bij de Moqs- bruggen den goedpn tijd verkwisten. „Hoe kan men zoo dit reeds door verkeers congesties slecht ademhalende Rotterdam vcigetcn heb ben, dat men het doorgaand verkeer van beide groote wegen tusschen het plaatselijk verkeer over de Maasbruggen wil, wringen", vraagt Harms Tiepen Dat het anders mogelijk is, toont de schrijver in een bijgevoegde kaart aan. Aan de voortzetting van deze lijnen waar van de een bij Numansdorp in het watei ver dwijnt, wijdt de schrijver een apart hoofdstuk, dat interessant is, omdat het juist behandelt de verbinding naar België via Roosendaal, welke in dit deel van ons land zoo vele stemmen heeft doen opgaan. Schrijver wijst op de ver binding aan het Duitsche wegennet, waar de vierhoek, Holten—Goor—Hengölo— Wieden f.ls primaire wegen strijdt met het begrip weg voor doorgaand verkeer, en propageert o.m. een verbinding langs de Oostgrens van Hen gelo tot Groningen, waardoor verschillende industrieën ineens goede verbindingen langs het Rijkswegennet zouden krijgen. De schrijver, hoofdredacteur van het weekblad „Bedrijfs auto", geeft zijn critiek vanuit het standpunt der automobilisten en industrieëlcn die hun transport langs den weg doen geschieden, en waar voor dit weggebruik de wegen worden verbeterd, is de meening van den weggebrui ker zelve, neergelegd in ditg oschrift. van be teekenis. DE SNEEUWVAL Treinvertraging. Men meldt ons uit Amsterdam d.d 26 Dec. Tengevolge van de ijzcl en tevens, door den j zworen sneeuwval in Noord-Holland heeft het J treinverkeer op Zondagavond ((eerst Kerstdag) nogal vertraging ondervonden Op het electri- schc spoorwegnet Velzen—Haarlem waren cent- ge voedingsdraden gebroken, waardoor het ver keer met de electrische treinen gehandicapt werd en elders konden ook de stoomtreinen hier en daar niet verder door de sneeuw, die op verschillende plaatsen 2 n 3 voet hoog lag. Maandag was het spoorwegverkeer Noordholland echter weer vrij normaal. VORST EN IJZEL. Telegraaf- en telefoonstoringen. Men meldt ons uit Amsterdam d.d. 26 Dcc.: Het is toch nog in verschillende dcelen van ons land een witte Kerstmis, althans een witte 2e Kerstdag geworden. Op vele plaatsen viel Maandagmorgen sneeuw en daalde de tempee ratuur. Deze laatste was oorzaak, dat vooral in de Noordelijke provinciën van ons land ijzel vorming plaats had. Het gevolg van den ijzel was, dat Maandag alle telegrafische en telefo nische verbindingen met het grootste gedeelte van de provincie Noord-Holland verbroken wa ren. Uit Amsterdam kon men slechts via één lijn over Groningen verbinding krijgen met Leeuwarden. Alle andere verbindingen met Friesland en Groningen waren gestoord. Ook met verscheidene andere piaatsen in het land, vooral ten Noorden van de groote rivieren kwamen hedenmorgen storingen voor. Van het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt vernamen wij Maandagmorgen, dat uit het Noord-Noord'-Oosten een koude lucht stroom over ons land trok. Hierdoor had allereerst in de Noordelijke provinciën ijzelvorming plaats. Hedenmorgen was in het Zuiden van ons land de tempera tuur nog ver boven het vriespunt, te Maastricht b.v. nog 8 graden Door den kouden lucht stroom zal tegen den avond ook echter in het Zuiden van ons land de temperatuur dalen. De weersverwachting is voorloopig vorst. PERSONALIA. De heer D. J. v. <L Bos, stationschef bij de Ned. Spoorwegen te Doetinchem, zal togen T Februari 1928 den dienst met pensioen ver laten. A. E IMMÏNK. f Te Den Haag is overleden de heer A. E. Im- mink, pwh-a5sist«nt-resident« De sneeuwval te Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam. Nadat het de beide Kerstdagen verschrikkelijk geregend had te Rotterdam begon het in den namiddag van den tweeden Kerstdag te ijzelcn en tegen zes uur des avonds woedde er zelfs een vrij felle sneeuwstorm. In betrekkelijk korten tijd lag eet» flink pak sneeuw op stroten en pleinen. Het tramverkeer was al spoedig in do war. Niette genstaande onmiddellijk met pekelen was aan gevangen waren de wissels en de kruisingen van de verschillende lijnen spo» dier vastge raakt Vooral lijn 15 ondervond in Crooswijk meer don een uur vertraging Bij informatie aan het station bleek, dat aan het station Mans en het station van de elec trische, Hofplein in treinenloop vrij geregeld ging. Tot half negen was dit ook het geval aan het station Delftsche poort. Toen was het even wel gaan vriezen en tengevolge doarvon vroren de wissels vast. Men had nu ge -n last van de ijzel aan de bovenleiding of gladde sporen doch van bevroren wissels O a. kon de trein, welke gereed stond voor Hock van Holland niet ver trekken omdat het uitrijspoor vast zat De trei nenloop uit het Zuiden had ook veel stagnatie. De trein uit Vlissingen was bijna twee uur te laat. Laat in den avond is men bij de tram op nieuw gaan pekelen, doch reeds waren tal van lijnen ingesneeuwd. JHR. A. T. BAUD. De gezantschapssecretaris te Ber lijn gewond bij een auto-ongeluk. Op de Platz Republik te Berlijn heeft Zater dagmiddag een botsing tusschen twee auto's plaats gehad, waarbij de Nederlandsdhe lega- tiesecretoris, jonkheer A. T. Baud, ccn zware hersenschudding heeft gekregen. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd. De Bcrüjnsche correspondent van het Hbld ernam nader, dat de toestand van den heer Baud niet direct levensgevaarlijk is. Waar schijnlijk heeft hij, behalve een hersenschud ding, ook een schedelbt euk. De toestand is echter, als gezegd, van zoodanigen aard, dat de doctoren niet pessimistisch zijn. BEN GEMEENTE ZONDER LICHT. De gemeente Nieuwkoop had Donderdag avond van vijf uur af geen clectrisch licht Eerst in den nacht schijnt het gebrek hersteld te zijn. Do centrale te Leiden moet Nieuwkoop van licht voorzien. DE CHARLESTON IN DE BEEMSTER „Het zal wel ofzokken." In de gisteren te Oudendijk gehouden raads vergadering heeft de heer Joh. Kramer bij de rondvraag het voorstel gedaan den charleston in deze gemeente te verbieden. Er was hem n.l. tei oore gekomen, dat een dokter in de Beem- ster reeds 24 charleston-patiënten in behande ling had moeten nemen, hoofdzakelijk tengevol ge van losse nieren. Als je het schudden van die kinderen ziet aldus spreker kun je je dat best indenken. De voorzitter gaf den heer Kramer in over weging zijn voorstel in te trekken, omdat spre ker zich niet voldoende deskundig achtte om den charleston van een anderen dons te onder scheiden. De heer Breeuwsma noodigde het college uit a.s. Zondag een dansavond in een café bij te wonen, waar men van een en ander een aan- ONTGINNING VAN WOESTE GRONDEN. Opgedragen aan de Mij. „Myvo". Naar men ons mededeelt, hebben de ge meenten Tilburg en Goirle aan de Maatschap pij „Myvo" te Amsterdam beschikbaar gesteld 450 H A. heidegronden voor cultiveering met stedelijke afvalstoffen. Hierdoor heeft genoemde Maatschappij de beschikking over ongeveer ICOO H.A. gemeen tegronden voor cultiveoring alleen in Noord- Brabant. De gronden liggen alle aan spoor of groot-vaarwater,, RADIO-PROGRAMMA Woensdag 28 December. Da ven try (Exp. station) 491.8 M. 3.20 Kamermuziek door het „Harold Mills" Piano Trio. 4.20. Dansmuziek door de London Radio Dance Band. 6.05. Kinderuurtje. 6.50. Tijdsein, weerbericht, nieuwsberichten. 7.05. Licht Concert door het Birm. Studio Orkest. 8.50. Militair Orkest. Orkest door „The City of Birmingham Police Orkest". 10.20. Weerbericht, nieuwsberichten. 10.3511.35 Dansmuziek door de Rivcira 8.00. N.C R.V. Concert Mevr. W. Canté Five uit Kettner's Restaurant. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.35—2.00 Lunchmuzièk. 3 00—4.00 Maakt het zelf I door Mevr C. Schaakc-Verkozen. 5.00—5.30 Lezing door Dr. P. H. Enthoven: Sport en hart 5 30—7.15 Din er-muziek. 7.15—7 45 Gczondheidshelfuurtjc. Spreker Dr J H. J. Carstens, kinderarts te Utrecht. 7.45 Politieberichten 8.10 Uitzending van de revue Hallo Porijs uit het Flora theater te Amsterdam Huizen T950 M. (v. 4-6 1840 M.) 12.30—1.30. N.C.R.V. Mevr. R. v. d. Horst, piano. E. v. d. Horst Jr. cello. P. A. Koch, viool. 5.15—6.15. N.C.R V Kinderuurtje door Mej. N Verhaar, R'dam. 7.00-8.00. N.C.R.V. Concert. Mevr. J S. van Soans-Bree, sopraan. Mej. Bep Folkers, piano. 8.00. N.C.R.V. Concert Mevr. W. Cante— v. Amerongen, sopraan. Mej. N. Huguss, alt. Tabe, bas-tenor. J. Stroomenberg. bas. Spr. M. J. Leendertse seer. v. d. Chr. lit. Essajis- tonkring De kleine Johannes van Fred. v. Eeden. Langenberg. 469 M. T2.25—T.50. Concert. 5.20—6.20. Concert o.l.v. Rignalda. 7.35. Robert Koppel-avond. Klein Werag- orkest. Daarna dansmuziek met zang en or kestbegeleiding Vervolgens tot 1T.2Ó Dans muziek. Londen en Da ventry 1600 M. 10.50 (alleen Daventry) Tijds. en weerbe richt. 11.20—12J20. (alleen Daventry) Het Dav. kwartet. 12.20. De London Radio Dance Band. T.202.20. Frascati's orkest. 3 20. Ballade concert. 4.205.35. Licht klassiek concert door hei Dav. strijkkwartet. 5 35. Kinderuurtje. 6.20. Het Davontry-kwartct. 6.40. Tuinbouwcauseric. 6.50. Tijds., nieuws- en weerber. 7.05. Het Daventry-kwortet. 7.35. De grondslagen der muziek. Pianowor- ken van Mendelssohn. 8.05. Concert. Pianowerken van Schumann. 9.20. Weer- en nieuwsberichten. 9.50. Plaatselijk nieuws (alleen Daventry) scheepsberichten. 0.55. Concert door het Radio-orkest. 11.20—T2.20. Dansmuziek door Kettner's restaurant. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. De heer Swane (R.K.) opende Vrijdog- a\ ond de rij der sprekers bij de voortgezette behandeling over het fröbelonderwijs. Spr. verklaarde voor het eerste voorstel Van Lier te zullen stemmen (algeheele stopzetting der gemeentelijke bemoeiingen met het fröbel onderwijs), om redenen van financieelen aard- Wordt dit voorstel verworpen dan moet de heer Van Lier geen resultaat van zijn ondere voorstel verwachten. Want don zou hij vast- loopen op het door de commissie uit te bren gen rapport. Bezuiniging op het openbaar onderwijs is in hoofdzaak slechts mogelijk door bezuiniging op de salarissen en dan valt er niet veel te verwachten. Spr. adviseerde den heer Van Lier om, mocht diens eerste voorstel worden verworpen met de leden van den V. B. voor het \oorstel von B. en W stemmen. Wethouder De Boer beantwoordde de ver schillende sprekers. Hij meende de klacht van den heer Quarles van Ufford dat men op het stadhuis niet coulant zou zijn tegenover het bijzonder onderwijs, te moeten afwijzen. Het combinecren van klassen is bij dit college geen systeem. Al zal dit af en toe niet kunnen worden voorkomen, toch mag er nog wel t-ens op gewezen worden dat het aantal leerlingen per klasse in Nederland, vergeleken met an dere lenden tot de lnogsten behoort. Ook het combineeren van scholen zal onder zekere omstandigheden niet geheel te vermij den rijn. Spr. betoogde dat op het gewoon vak on denvijs den laatsten tijd ruim J 3000 werd bezuinigd en op het U. L. O. c.ft. 1500 In h'et onderwijs aan sprnakgebrekkige leer lingen wordt voorzien aan de school voor bua- tenarewoon onderwijs. Komende tot het fröbelonderwijs zeide de wethouder dat aan het voorstel van B. en W. elke politieke gedachte vreemd is geweest. Naar de meening van de meerderheid van dat college waarin spr. de minderheid vertegen woordigde was geen andere besparing tot het voorgestelde bedrag mogolijk zonder dat ook het fröbelonderwijs hierbij zou worden be trokken op de wijze als in de voordracht neer gelegd. Het denkbeeld van mevr. Wolthers om h'et bedrag dat nu aan het bijzender onderwijs in subsidievorm ten goede zal komen gelijkelijk over bijzonder- cn openbaar onderwijs te ver doelen achtte het college niet juist. Hierbij zou voor het openbaar onderwijs niets te bereiken vallen. Subsidieert men het bijzonder fröbelonderwijs dan geeft men elke richting gelegenheid dat onderwijs te kiezen dat zij wensoht hetgeen niet mogelijk zou zijn bij subsideering van het openbaar fröbelonder wijs. Spr. meende dat instandhouding van h'et openbaar- en subsïdiecring van het bijzonder fröbelonderwijs langzamerhand tot een soort pacificatie geworden was in Utrecht, hetgeen hij uit de historie afleidde. Vanef het oogen- blik dat men zooals ook in den Raad tot uiting is gekomen, aan de fröbelscholen het karakter ven voorbereidende vorming tot het lager on derwijs toekent, geldt wat wijlen de Savornin Lohman heeft geschreven n.l. dat de vrijheid van consciëntie eischt dat er overal openbare scholen cn dus ook fröbelscholen zijn. Dit aan het adres van den heer Van Nierop. Spr. verklaarde zich tenslotte als minder heid van het college vóór algeheele afschaffing cn tegen het tweede voorstel Van Lier. De heer R e ij n d p r s (SD.A.P.) noemde de tc nemen beslissing buitengewoon belangrijk. Van de replieken verwachtte hij weinig nut. Aan spr.'s voorstel om de discussies over dit onderwerp thans te sluiten verbond hij een voorstel dat hij mede namens de S. D. A. P. indiende n.l. om B. en W. te verzoeken een commissie uit den Raad samen te stellen, wel ke den Raad zal dienen van bericht en raad ten aanzien van eene regeling van het voor bereidend onderwijs, welke tengevolge zal hebben dat het openbaar en bijzonder fröbel onderwijs ten hoogste 224.000 per jaar zal kosten in dier voege dat naar verhouding van het leerlingental van beide soorten van onder wijs de bezuiniging toegepast zal worden en schorst inmiddels de behandeling van dc aan hangige voorstellen. Dr Oomcn (R. K.) verzocht in verband met dit voorstel schorsing van dan Raad ge durende een kwartier tot het plegen van over leg met de fracties. Ook de heer v. Nierop (A R.) ondersteunde dit voorstel. De voorzit ter vond geen aanleiding dit verzoek te wei geren. Nadat de vergadering tot half twaalf was geschorst verklaarde dr. Oomen zich met zijn fractie en de andere rechtsche groepen tegen het voorstel-Réijnders. Spr. verzocht van re plieken af te zien en dus hedenavond een be slissing te nemen. De heer Scttf ur (R.K.V.P.) verkloarde dot hij, gehoord de verschillende argumenten zijn standpunt gewijzigd heeft en tegen het voorstel-Reijnders en voor het voorstel van B en W. zal stemmen. Bij de nu volgende stemming werd het voorstel-Reijnders verworpen met 22 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de gehcele rech terzijde cn de heeren De Boer en Serton (V. B Het voorstel-Van Lier om alle bemoeiingen met het fröbel-onderwijs in Utrecht stop te zetten werd hierop met 23 tegen 16 stemmen aangenomen. Vóór stemden de soc.-democraten, dc V.- Democraten. de Vrijheidsbond, en van de rechterzijde de heeren Botterweg en Vermoo- ten (A.R.), v. d. Veen en v. Wermeskerken (C.H.) en v. Zinnicq Bergman (R.K.). Zaterdagmiddag heeft de Utrechtsche raad de debatten over het hoofdstuk onderwijs voortgezet- Aangenomen werd een voorstel van mevr. WolthersArnolli om de regeling voor het gebruik maken van rijwiclbergplaatsen voor stalling van een rijwiel door scholieren aldus te wijzigen, dat hiervoor géén jaarlijksche bij drage van scholieren wordt gevorderd, maar kostelooize stalling wordt toegestaan, uitslui tend aan leerlingen die buiten een bepaald rayon, voor iedere school afzonderlijk te be palen, wonen. Bij het hoofdstuk fröbelonderwijs deelde de voorzitter mede, dat er m totaal ongeveeT be zuinigd wordt 125.000 (over 10 maanden), door het daags tevoren aangenomen voorstel- Van Lier. Bij de post „Schoolbaden" betreurde de heer Sparenburg (S.D.A.P.) het, dat ook dit jaar niet kon worden overgegaan tot den bouw van een volksbadhuis in de Rivierenwijk. Wethouder Smulders antwoordde, dat een ge deelte van een binnenkort te verkoopen terrein voor den bouw van een dergelijk volksbad huis zal worden gereserveerd. Een voordracht voor dien bouw was echter voorloopig niet te verwachten. •Bij de post schoolvoeding en schoolkleeding drukte de heer Sparenburg (S-DAP.) er zijn spijl over uit, dat voortaan de kinderen, dio nu de fröbelscholen nog bezoeken, van school voeding en schoolkleeding zullen zijn versto ken. Spr. vroeg daarom deze voeding en klee ding gedurende de Kerstvacantie te willen i yeretrakkaiw De heer Van Someren (A.R.) drong erop aan de resten van dit voedsel niet langer als veevoeder te verkoopen, doch den directeur van dezen dienst te machtigen het aan de al lerarmsten der stad uit te reiken. Wethouder de Boer zeide dat de uitreiking zoools door den heer Van Someren werd be doeld, reeds tegen betaling plaats vindt, maar dat hij kostelooze verstrekking zou overwe gen Den heer Sparenburg merkte de wethou der op, dot hij nu geen verband moet leggen tusschen de bezuiniging op het fröbelonderwijs verkregen en den doorhem voorgestelden maatregel Spr. meende dot deze quaestie eigenlijk behoorde bij den geneeskundigen dienst en int dien hoofde voelde hij eT niet veel voor. Hij gaf hem in overweging een voorstel m te dienen, daar het moeilijk is zon der voorbereiding over deze zaiak te oor deel en. Bij den post studiebeurzen voor hooger on derwijs werd door den heer G. L. de Haas voorgesteld hiervoor 1000 uit te trekken. De post kwam „pro memorie" op de begroo ting voor. Wethouder de Boer betoogde dat in 1923 al geen geld voor dezen post kon worden uitgetrokken en dat er dus op dit oogenblik zeker geen aanleiding voor bestond. Bovendien waren er genoeg studiebeurzen en was Utrecht daarenboven van alle mogelijke studiebeurzen rijkelijk voorzien. Het voorstel-De Haas werd hierop met 23 tegen 13 stemmen v^nvorpen. KENNISGEVINGEN. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennas, dat bij hun besluit van 23 De cember 1927, aan G. Jonkman en zijne recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bakkerij door vervanging van een gewonen bakoven door een hoetwateroven met gasverwerming in het perceel alhier gelegen aan do J. v. Dieststraat No. 9. Amersfoort, 24 December 1927. De Secretaris, K. KAAN Jzn. B en W. voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. B. en W. van Amersfoort, maken bekend, dat bij vonnis van den Kantonrechter te Amersfoort, is veroordeeld Gerritje Korlaar, weduwe van J. ven Diermen, wonende te Bun schoten, Spakenburg C 98 tot 10.— boete of 10 dagen hechtenis, wegens het te Amers foort waren verkoopen, ten aanzien waarvan riict voldaan is aan dc eischen, gesteld krach tens de Warenwet. Amersfoort, 19 December 1927. B. en W. voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. BEKROOND PLUIMVEE. Onze stadgenoot, de hoer J. Lagerwaard behaalde op de internationale phrimvec»-ten- toonstelling van Ornithophilio te Utrecht met 5 inzendingen blauwe hollandsche witkuiven, 3 eerste en 2 tweede prijzen benevens 3 eere prijzen. Te Roermond legde de heer Lagerwaard met dezelfde inzendingen beslag op de verg. zilv. med. voor de mooiste collectie in één kleur van hetzelfde ras, welke medaille beschikbaar gesteld was door minister Kanverder won de heer Lagerwaard een beker, 6 eerste, 5 tweede, 2 derde en 4 eere-prijzen. Hij heeft den naam der Amersfoortschc kippent'okkers hoog gehouden BIOSCOOP AMICITIA. „De Gouden Clown" geprolon geerd. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie zal in de bioscoop Amicitia ook van avond nog een voorstelling gegeven worden vat): „De Goudeil Clown". Zij, die nog verzuimdei) deze mooie film te gaan zien, hebben dus van» avond nog de gelegenheid hiervoor. CINEMA ROYAL. Ook de „Goldrush" dagen verlengd. eemge De „Goldrush", waarin Charlie Chaplin da hoofdrol Speelt en die oorspronkelijk -Zondag-» avond voor het laatst zou draaien heeft zooveel belangstelling getrokken, dat de directie van de Cinema RoyaJ besloten heeft deze film ook van-* avond, morgen- en Donderdagavond nog te ver# toonen. Tevens zal daarnaast het tweede hoofdn nummer „Onschuldig Veroordeeld" of „De gele hondschoen" worden gegeven. Wij verwijzen ïn dit verband ook naar de desbetreffende adver# ten tie in dit nummer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2