S OPTIEK G. VAN DUIN Amerik. stoppage PAlTHE UIT DEN OMTREK. HOLLAND -1ND IE DOOR DE LUCHT Wij hebben ook voor U den juist passenden bril Uitgebreide keuze in diverse monturen juwelier Tel. 898 Opticien De Amersfoortsche Tandheelkundige Polikliniek Bergstraat hoek Ltrechlscheweg Tel. 294 Geopend op Werkdagen van 9 12 uur Dinsdag Vrijdag van 7S uur na Vast tarief Hoofdticpöt: Utrechtschestraat 47 ALMELO TeL 557 Depots; J. A. BRONSDIJK. Arnh straat en Firma KOK Utr.weg. Tel 539 VERDUISTERING VAN EFFECTEN DE GEARRESTEERDE DIRECTEUR DER ROTT. DEPOSITO EN EFFECTENBANK WAT EEN KNOEIERIJEN! Naar aanleiding van de arrestatie van den directeur van de Rotterdamschc Depositie., en Effectenbank aan de Aert van Nesstraat, op grond van verduistering van effecten is aan gehouden, wordt nog meegedeeld, dat deze bank in Juni van het vorig jaar is geopend Al spoedig trok deze instelling de aandacht van de centrale recherche door haar hande lingen en ook door mededeelingen welke bij de politie binnen kwamen. Zoo is o.m. gebleken, dat een bewoner van den Heemraadsingel cn iemand uit Vlaardingen op Aandringen van den Rottordamschen bank directeur als sub-lcdcn zijn toegetreden tof een Ocstersyndicaat, dat hun zegsman zcide gevormd te hebben met een Amsterdomsch bankier. De naam van dezen bankier werd opzettelijk verzwegen, omdat de beide heeren dan stellig hun geld niet gewaagd zoudch hebben in deze onderneming. In dat syndicaat heeft de Rotterdammer als surplus 10.000 gestort en de Vlaardinger 5000 nominaal aan effecten. De aandeden van het syndicaat de „Ned. Mij. voor kunstmatige oesterteelt te Ierseke" stonden drstijds op 60 pet., maar de Rotterdamsche bankier gaf als zijn mceming te kennen, dat de aandcelen wel tot 150 op zouden loopen. Dan kon men weer verkoopen. Inderdaad lie pen de aandeden op tot 140. Met den Am- sterdomschen bankier en de beide syndicaats leden is de directeur van de Rotterdamsche depositobonk toen overeengekomen de aan- deelen te verkoopen. De verkoop geschiedde tegen en koers van 140, maar de verkooper maakt zijn klanten wijs. dat hij ze slechts voor 125 van de hand hod weten te doen. De Rotterdammer nam met deze koers genoegen, de Vlaardir.ger be dong echter een koers van 135, omdat de procuratie-houder van de Depositobonk hem een tip had gegeven, dot hij meer dan het gebodene bedingen kon. De directeur van de Depositobank, die op 2eer grooten voet leefde hij trok in de stad langen tijd zeer de aandacht met een grooten, lichtgrijzen auto raakte, nu hot op betalen aankwam, danig in moeilijk. Hij vroeg nu bij den Amsterdamschen bankier betaling voor den vervaldag en kreeg van dezen f 2500 onder beding, dat de rest van het geld 15.000) in een nieuw syndicaat; het „syndicaat-Moll", zou worden gestort. De Rotterdamsche bankier stemde hierin toe en zoo kwam het geld vast te staan en kon hij daordooT zijn veipüchtingen per 1 December tegenover zijn cliënten niet nakomen. Dezen trachten toen hun geld los te krij gen, hetgeen niet gelukte. Toen hun bleek, dat het geld in het syndicaat-Moll was gestort, hebben zij de politie gewaarschuwd, waarna o.m. aan het licht is gekomen, dat de 5000 nominaal aan effecten, welke de bank in on derpand had, verkocht waren. Dit feit, ge voegd bij andere door de bank bedreven on na uwkeurigh eden, is aanleid'ng ge we es' dat tegen den directeur een strafvervolging is in gesteld. In totaal is komen vast te staan dat voor 10.000 is benadeeld. Er zijn nog andere schuldeischers, die een advocaat in den arm hebben genomen. Uit de in beslag genomen boeken der bank is o.m, gebleken, dat begin December van het vorig jaar de bank is geslotem. DE GASBEDRIJVEN HET RESULTAAT DER DOETINCHEMSCHE RAADSCOMMISSIE DUIZENDEN GULDENS NADEEL Men seint uit Doetinchem aan het HbL De raadscommissie inzake event corruptie in dc gemeentebedrijven heeft zich gisteren in een rapport tot B en W. en den raad gericht waarin zij verklaart bij haar onderzoek van meet af te zijn tegengewerkt door dc combinatie-Picterson-Versink (resp. dir. gas- fubriek en wethouder der bedrijven). De heer Vet sink ging zelfs zoover, den directeur te ontraden voor de commissie te verschijnen De commissie zegt verder, dat zij de re sultaten van haar onderzoek nog niet heeft medegedeeld, omdat het nog pas goed be gonnen is. De medcdeeling van dc resultaten zou ongcwenscht zijn daar het de tegenpartij maar gelegenheid zou geven zich bijtijds te wapenen. De vrijhicd die de directeur zich heeft veroorloofd om een zg. rapport uil te brengen noemt de commissie een brutale aan matiging het had op den weg van den di recteur gelegen vrijwillig een onderzoek aan te vragen en daartoe alle mogelijke medewer king te verleenen. De commissie acht zich volkomen gerechtigd dc uitgaven van den directeur els privé persoon te controlccrcn ci. aan zijn inkomsten te toetsen. In het rapport wordt bevreemding te kennen gegeven dat buiten den vastgestelden ontvangdag de di recteur een der heeren van de firma Gautsch heeft ontvangen Het beroep op zijn waardig heid en blanco verleden noemt de commissie holle woorden, een verdacht maken van wel- mcenende personen, die de commissie zich als deskundigen assumeerde en die den di recteur niet eens kenden dus nog minder iets tegen hem korden hebben. Dat de commissie de namen harer adviseurs niet aan den be- tiokken kassier mededeelde geschiedde om dat de kassier daarmede niets te muken had en zij dit niet in het belang' van het onder zoek achtte, misschien had anders de kassier ook de vlucht genomen. De bewering van de Dordtsche meterfabriek dat de heer Pieterson geen retourcommissie van haar aangenomen heeft kan zonder meer niet als waarheid worden aangenomen daar alle meterfabrieken 10 pet volgens vaste af spraak geven en die 10 pet. nooit door de gemeente Doetinchem ontvangen is en bo vendien van de facturen niet is afgetrokken. Bovendien gaven diverse meterfabrieken leu genachtige verklaringen aan diverse gemeen ten af De vertegenwoordiger der Dordtsche fabriek durfde niet voor de commissie lo komen en de directeur dier fabriek weigerde met een beroep op art. 219 We tb. van Strafr verklaringen aangaande corruptie onder eede af te leggen, daar hij zelf anders verdacht zou kunnen worden. De commissie is van oordeel dat een per soon, die volkomen vrij uit goat, geen rechts kundigen bijstand van nocde heeft. Dc schoo- ne lei bij de justitie van den directeur heeft slechts betrekking op de firma's Gautsch er» Wilson. De commissie is eenparig van oor dcel dat zij in het belang der gemeente bet onderzoek aanvaard, vooral daar haar reeds gebleken is dat dc gemeente reeds voor dui zenden guldens benadeeld is. Zij handhaaft onverminderd al de door haar verrichte han delingen en genomen besluiten. JHR. J. A. MAZEL, f Bisschop der Vrije Kath. Kerk. Zeist. Alhier is in den ouderdom van 58 jaar overleden jhr. J. A. Mazel, bisschop van de Vrije Kath. Kerk voor Nederland en Ned.-Indië. Jhr. Mazel heeft zijn wetenschappelijke op leiding genoten in Delft, en is daarna naar Indië gegaan, waar hij lid is geworden van een inge nieursbureau in een der groote steden op Java. Daar maakte hij omstreeks 1911 kennis met den bekenden theosoof C. W. Leadbeatcr, die in 1916 een der voornaamste leiders werd van de in 1915 gestichte Vrije Katholieke Kerk; door den vrij-kath. bisschop Wedgwood in dat jaar te Sydney tot bisschop voor Australië be noemd, werd hij later Voorzittend Bisschop van het Kerkgennotschap der theosofen. Jhr. Mazel had zich bij de denkbeelden van Lcadbeater aangeslotenhij verbleef geruimen tijd met hem in het theosofische hoofdkwartier Adyar in Britsch-Indië en later to Sydney door Lcad beater werd hij tot priester van dc Vrije Kath. Kerk benoemd en later door hem aangewezen tot bisschop van de Kerkprovinciën Nederland en Ned.-Indië van deze kerk als zoodanig keerde hij, na nogmaals Java te hebben bezocht, in 1925 naar Nederland terug en vestigde zich tc Zeist. Te Sydney was jhr. Mazel voordien in het huwelijk getreden met een Engelsche, mej. D. V. Shaw. De crematie van het stoffelijk overschot van Jhr. Mazel zal heden op Westervcld na aan komst van .den trein van 12.45 u. plnats hebben ONS LAND MOET AAN DE SPITS VAN DE CIVIELE VLIECDIENSTEN KOMEN TE STAAN LUITENANT KOPPEN VERTELT GROOTE TRAMVERTRAGING TE LEIDEN. Hedenmorgen om half negen is het tramvcr keer te Leiden ongeveer 25 minuten gestoord geweest, doordat van een groote Brockwsy- autobus van den dienst Leiden—Haarlem d« remmen waren vastgcloopen, waardoor de bus, die juist op de rails stond, niet heen of weei kon. Op een gegeven oogenblik stonden ach ter de autobus te wachten een interlocale tram trein naar Katwijk, twee tramtreinen van de H T. M naar den Haag en vier stadstrammen Met een kraanwngen heeft men getracht de autobus te verwijderen, doch dit lukte aanvan kelijk niet doordat een der kabeltouwen brak Met behulp von een twintigtal omstanders is men er tenslotte in geslaagd de auto weg te x ui.en, waarna het tramverkeer kon worden hervat HERZIENING VERMOGENSBELASTING. De Nederlandsche Vereeniging ter Bevorde ring van het Levensverzekeringwezen heeft zich tot de leden van dc Eerste Kamer gewend met een uitvoerig adres, waarin met klem van rede nen verzocht wordt het welsontwerp tot her ziening van de Wet op de Vermogensbelasting niet aan te nemen. WEER EEN MOLEN TEN DOODE OPGESCHREVEN. Gedep. Staten van Gelderland verleenden goedkeuring aan het geërfdendngbesluit van den dorpspolder Deil, om den achtersten wa termolen in den winter 19271928 publiek voor afbraak te verkoopen. Deze molen is ten gevolge van den bouw van het electrische ge maal niet meer noodig. Ds. H. J. L POORT, f Ned. Herv. Prcd. te Streefkerk. In Eudokia te Rotterdam is overleden ds. H J. L. Poort, in leven predikant bij do Ned. Herv Kerk te Streefkerk. Sinds 1899 diende hij deze gemeente, vooraf was hij predikant te Middel burg, Hnrmelen, H. I. Ambacht en Aagtekerke Bijna 45 jaar heeft hij de Ned. Herv. Kerk ge diend. De overledene was voorzitter van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. Dc begrafenis zal Dinsdag plaats hebben op het kerkhof te Streefkerk. INGEZONDEN STUKKEN# Buiten want woordelijkheid der Peda dié, De co pie wordt niet terug fgeven. Mijnheer de Redacteur. Met zeer groote instemming las ik in uw Blad, van Donderdag 12 Jan. LI., de mededeo- ling, dat door do Afdëeling Amersfoort van den Nederl. Bond van Koffiehuis-Restaurant houders en Slijters, een adres is gericht aan den Raad der Gemeente Amersfoort, met het dringende verzoek met redenen omklemd „het klokkenspel van den groeten toren 's nachts buiten werking tc stellen." „Immers, door mij is ook reeds meerdere maler», en in uw blad, èn in een verzoekschrift aan de politie, gewezen op de vele, storende geluiden 's nachts, welke best achterwege kun nen blijven, zonder cenige schade, voor wie(n) ook, welke geluiden echter zeer hinderlijk zijn voor zieken en voor hen, die bijna steeds aan slopeloosheid lijden; storende geluiden: zoo- als: in casu, het zich loten hooren, elk kwar tier, van het klokkenspel; auto-getoeter, hon- den-geblaf, honen-gekraoi cn, niet te vergeten, de diverse geluiden, welke 's nachts geregeld van het rangeer-terrein van ons spoorweg emplacement tot ver vandaar doordringen. Waar wij geheel machtelocs staan tegenover het geloei van stormen en het geruisch van zwiepende regen-vlagen, beukende en klette rende tegen deuren en ramen, en de vele en diverse signalen, gegeven bij het rongeeren van treinen allicht, althans ten decle, wèl nood zakelijk, dus onvermijdelijk zijn, daar is dit laatste toch een ander geval met het 's nachts doorspelen van het voor zeer velen hoogst hin derlijke en slaapstorende klokkenspel, dat ons elk kwartier weer duidelijk maakt, hoe snel dc tijd voort vliegt, dat er alweer 15 minuten in dc eindelooze tijdsruimte zijn opgenomen, en niet minder met honden-geblaf en hancn-gc- krnoi. Zij, die zelden of nooit 's nachts, liggende op hun ziekbed, of lijdende aan chronische slapeloosheid, gekweld zijn geworden door ol die hinderlijke, noodelooze geluiden tc dui delijker waarneembaar door de overige stilte an den nacht waardoor het (in)slapen hun moeilijk, meestal onmogelijk werd elk kwar tier b.v. schrikt men weer op van dat getjin- gel van af den hoogen toren en is de kans vun inslapen weer voor een kwart uur voorbij 1 zij kunnen niet beseffen welk een hinder, gevolgd veelal van ergernis, waardoor de cirkel nog vicieuzer wordt, daardoor wordt verwekt, enals door het elkaar hooren toeblaffen van verschillende honden, bij lichte maan b.v., wici eigenaars toch gemakkelijk bij politic-maatre gel op straffe anders met den kantonrechter daarvoor in aanraking te zullen komen kon den worden gedwongen, hun lieve huisdieren *s nachts binnenshuis te houden. En welke liefhebberij zoovele stads bewo ners noopt er al die kraaiende hanen op na te houden, gaat boven mijn begrip van al- tiuïsme I Hennen leggen toch even goed eie ren, of in dat gezelschap nu telkens een haan dat feit mede uitkraait, dan wel of zij «Hoen door een zacht getjokkel van dat groote feit de wereld kondschap doen 1 Waar verder, door een dergelijke maatregel als bovenbedoeld, niemands belangen worden geschaad, integendeel ettelijke burgers er voor bun nachtrust groot profijt van kunnen heb ben, hoop ik ten zeerste, dat bovenaangehaald adres een gunstig onthaal bij onzen Raad moge hebben, cm dat deze Raad dan nog een paar stappen verder wil gaan en ook de eigenaars van honden en hanen verplichtingen wil op leggen, gelijk boven aangegeven. Technisch zal er toch tegen het stilzetten 's nachts van het carillon wel niet veel be zwaar zijn. In Zal t-Bommel althans, waar het klok' kenspel zichboven het „Ziekenhuis" be vindt, wordt dit eiken avond om 10 uur tof den volgenden morgen 7 uur uitgeschakeld, om, na die rust, even lustig als den vorigen dag, den Zalt-Bommelaars den voortspoeden' den tijd, met vroolijke en ernstige wijsjes en melodlën, aan te geven. Met dankbetuiging voor de verleende plaats ruimte DR. D. H. N. ADRIANT. Amersfoort, T3/1 7928. Soesterberg. Gisteravond hield de bekende HoliandIndië-vlicger, luitenant G. A. Koppen, in de tooneelzaal van „Het Zwaan tje" alhier een lezing over zijn tocht met de Postduif". De zaal, die aan ongeveer 400 personen plaats biedt, was tot berstens toe gevuld. Luitenent Koppen begon eerst oen inleh- dend woord te geven, waarin hij de ontwik kelingsgeschiedenis van zijn plan om naar In dië te vliegen nog eens nader uiteen zette. De vraag of zijn tocht, na dien van Van der Hoop en Geyssendorfer en Scholte, nog noodig was beantwoordde hij ten stelligste bevestigend, aangezien het hem erom tc doen was om met zijn 3-motorige Fokker dagen achtereen zoo groot mogelijke afstanden af te leggen en om binnen één maand het antwoord mee te bren gen op de brieven, welke hij zou meenemen naar Insulinde. Het moest zuiver een post- vlucht worden en Holland mocht toch niet achter blijven bij de buitenlandsche records. Dat hij dit record gehaald heeft, dankte hij voor een groot deel aan Frijns en Elleman die hem zoo trouw hebben bijgestaan. 'Alvorens tot den tocht over te gaan, moesten verschil lende omstandigheden nader onder de oogen gezien worden, zooals de tijden waarin de meeste regen valt, het lichtverlies ?nz. Zoo bleek dat de beste tijd was April en Ocrobcr, zoodat wij besloten om den tocht in dien tijd aan te vangen. Aan het betoog van luitenant Koppen over den tocht zélf ontlecnen wij het volgende Met de Postduif op weg naar Batavia. Het feit dat wij op het traject Amsterdam- Sofia een lichtverlies van 75 minuten zouden hebben, is aanleiding geweest tot onze vroege stort. Wij zouden een uur vóór Zonsopgang opstijgen, maar door het springen van een bond verloren wij niet minder dan 1 uur en 7 minuten. Het is alleen aan de buitengewone capaciteiten van de Postduif" te danken ge weest dat wij de eerste étappe in den geraam- den tijd hebben afgelegd. Op deze route heb ben wij in de Hongoarsche laagvlakte ontzet tend veel regen gehad, wij konden niet in rechte lijn doorvliegen, zoodat wij door het Morawa-dal zijn gekoerst naar Sophia dat wij veilig en wel bereikten. De goede afloop van deze étappe 1860 K.M. gaf ons weer moed voor de volgende reis. De volgende route zou zijn naar Aleppo. Hadden wij in Europa steeds dc zwaarste wolken boven ons, zoodra wij dit werelddeel verlaten hadden, strekte zich een vlekkeloos blauwe hemel boven ons uit totdat we in vóór-Indië kwamen. Wij zijn ten Noorden van Aleppo geland en daar har telijk verwelkomd door Fransche officieren. Direct was er een motorrijder gereed om ons naar Aleppo te brengen, want „de stad moes ten wij toch zien". Den volgenden dog zijn wij weer gestart voor Bagdad waar wij even eens op tijd aankwamen. Vanaf Bagdad zou de moeilijkheid beginnen; wij kregen een traject waar veel zandstormen heerschen. Hoewel wij tot op 3000 meter stegen, zaten wij nog tegen het zand, doch zonder dat wij daar nu bepaald veel last van ondervonden. Zoodra wij boven de Perzische Golf kwamen zagen we Bushir al liggen. Natuurlijk moesten wij, daar aorgeko- men, een slaapgelegenheid hebben, doch wij hadden niet veel zin om bij die Perzen te gaan slapen. Opeens kwam een heer op ons af die ons meenam. Wij kwamen terecht in het Fram- sche consulaat waar 'dadels en eieren ter grootte van die van een duif in groote hoeveel heid voorradig waren. Wij hebben don gesla pen, d.w.z. een poging daartoe aangewend, aangezien wij voortdurend wakker gehouden werden door het gebalk van ezels. Den volgenden dag moesten wij over het Perzische Hoogland, ongeveer 3000 3500 meter hoog. Niets dan een vieze, grijze, grau- massa strekte zich onder ons uit, zoodat er absoluut geen kans was om in geval van nood hier te kunnen dalen. Wij moesten 450 K.M. over zee vliegen hetgeen wij alleen op het kompas konden doen en heel behoorlijk gelukt is. Toen wij in Karachi aankwamen was het eerste wat de Engelschen ons vroegen Waar kom je vandaan?" „Uit Amsterdam was het antwoord. „Nu al? Diit kan niet be staan, zoo gauw". Wij zijn daar schitterend onthaald en hebben heerlijk gerust. Bij ons vertrek vroegen we wot sandwiches en koude thee, maar in plaats van koude thee zónder suiker en melk voor den dorst wij moesten 10 uur vliegen boven een gloeiend heete woestijn bracht men ons met de beste be doeling gloeiende thee mèt suiker en melk. Na een uur gevlogen te hebben vroeg ik Frijns om wat thee; hij proefde als goed mecanicien het eerst doch trok onmiddellijk zoo'n zuur ge zicht dat ik meteen ol wist hoe laat het was: De melk was zuur geworden. Negen uren moesten wij nog vliegen zonder iets tc drinken. Toen wij dan ook op de plaats van bestemming aan kwamen, hadden wij tongen als leer. De En gelschen kwamen direct met groote hoeveel heden whiskey soda aandragen, waarmee w'j onzen dorst direct konden lesschen, terwijl ook dc persmenschen ons feestelijk onthaal den. Inmiddels ontvingen wij van den direc teur van den civielen vliegdienst in vóór-Indië een telegram waarin hij mededeelde, dat er boven de Golf van Bengalen een cycloon woedde. Wij zijn daar toen overheen gevlogen Vanaf Allahabad hadden wij een hevige storm die ons noopte terug te keeren. Het vliegter rein dat eerst slecht was door den hevigen regen, was iets beter geworden, doch bij den start zakte ons „duifje' niet minder dan 60 c.M. in den modder. Nn lang zoeken vonden we een kriek om het toestel op te vijzelen Den heelen dag hebben we gewerkt tot 's avonds elf uur toe met als resultaat dat de machine 10 c.M. opgevijzeld was en een hevig vermoeid lichaam. In plaats van ons den volgenden morgen, zooals wij verzocht hadden, om half vijf te wekken, liet men ons slapen tot half tien. „Wij hadden wel een beetje rust noodig" beweerde men. De bedoeling was goed, maar daar waren wij niet bij gebaat. De commandant van het fort Allahabad was 's morgens vroeg met zijn mannetjes uitgerukt en heeft den weg verhard en met 200 man de Postduif uit den modder getrokken, zoodat wij een kwartier later reeds in de lucht waren. Aangezien wij Akyab niet meer konden halen, zijn wij geland in de twee de stad van het Engelsche rijk met haar 4 mil- liocn inwoners: Calcutta. Von deze plaats zijn wij via Akyab in Birma, waar de Engelschen het vliegveld keurig in orde gebracht hadden, maar waar wij niet daalden door ons opont houd gedurende de vorige dogen naar Ran goon gevlogen. Na Rangoon kwamen we eerst langs een eilandengroep, later in het hoogge bergte om weer later over de vlakte van de Irawadi te zweven over niets dan rijsi velden cn nog eens rijstvelden om zoodoende de Golf van Mentawnn te bereiken. Boven de vlakte van Siam hebben wij weer veel regen gehad en moesten op 2000 meter vliegen. Later zijn wij weer van koers veranderd en gestegen tot 3000 meter, omdat wij niet wisten of wij ber gen of zee onder ons hadden. Al vrij gauw zagen wij een klein gaatje, waardoor wij kon den waarnemen dat wij vlak bij de kust en vlak bij Bangkok waren. Het terrein was daar erg slecht en moerassig, hier en daar een kluitje grond dat boven het water uitstak. Wij hebben toen een groot deel van ons proviand achter gelaten om zoo licht mogelijk op te stijgen; wij hebben toen 750 K.M. over water gevlogen. Ik dacht al „wat schieten we toch slecht op", totdat ik tot de ontdekking kwam dat de schaal van m'n kaart, die ik uit Londen had laten komen, niet juist was en in plaats van 7 50.C00, 1 77.COO was met het gevolg dat de afstand naar Muntok veel grooter was dan ik me voorgesteld had. Wij zijn toen in Singapore op dc renbaan geland waar alle maal Chineezen waren. De gouverneur-gene raal van de Streets kwam ons uitnoodigen om bij hem te komen eten. Hij bracht aan tafel ook een dronk uit op den Terschen president. Toen hij merkte dat ik mij hierover eenigszins verwonderde zei hij „Dat doe ik uit beleefd heid tegenover m'n adjudant, dat is een Ier" Van Singapore zijn wij via Muntok, waar wij allerhartelijkst ontvangen zijn, naar Palembang gegaan waar wij een half uur te vroeg aankwo- men en alleen den resident en diens echtgc- noole aantroffen. Op zijn verzoek om nog een half uurtje rond te vliegen ben ik weer opge stegen met hem en zijn vrou.v als passagiers en na een half uur weer geland. Hij vloog toen als een hans uit dc machine naar de trh bune en kwam, alsof er niets gebeurd was r\ho: oiis toe om ons te ver velkonvm, zoodot het pub jek niet eens vee' van zijn vlucht ge- merkt heeft. Van Palembang zijn wij recht streeks naar Batavia gevlogen, waar ons ook een buitengewoon enthousiaste menigte op wachtte. Terug naar Pr. trio. Op den terugweg kreeg de Postduif voor 23.000.aan post mee. Het toestel ge raakte in Siam weer in de modder en werd onder Jeidi'ig van E'Vmon uit z»jn be ne "den toes.and gered. Ik b*'n toen voor za- ken mor den gezant te Banglok gegaan er» heb k'ër de stad bezichtigd en een schitte rende processie aanschouwd De Konings- prouw was geheel verguld en werd gerceid d >or in rood gekleed»* mannen, die na eiken slag de roeispaan over hun schouder legden Een processie die, zooa's mij verzekerd word, door heel weinig Hollanders, die niet in deze st id wonen, gezien wordt. In Calcutta hadden de Engelschen alles reeds klnnrgeze'. Fen wiel brak echter; na lang zoo' n vonden we s nachts om bs!f urie iemand die het wilde repareeren. In Allahabad hebban we e^n pic nic gehouden onder de vleugels van enze machine Op weg naar Karachi dan vd? de clio- d-uk. zoodat wij in Bender A bh es mocstm landen waar wij den vlieger Könnecke en Graaf Solms ontmoetten. Bij een noodlanding van Könnecke brak graaf Solms, die tusscber de benzineblikken zat, een paar ribben en kreeg tevens een flinke hersenschudding. Ten slotte heeft deze maar besloten om per boot terug te keeren, volgens hom de esnige 1 ons om Duitschland nog levend terug te zien! In Aleppo hebben wij weer geslapen met het ge volg dat Frijns geheel opgezwollen was. Op m'n vraog hoe dat kwam zei hij: „Ik geloof dat ze eer. waar feestmaal op me hebben ge houden" In Belgrado moest ik een telegram verzenden naar Batavia. De juffrouw ann het telegraafkantoor wist niet eens waar Batavia lag 1 Een groot aantal lantaarnplaatjes lichtte den tekst toe. De economische beteckenis ran dezen tocht. Door deze vlucht is het mogelijk geweest, clai op een vergadering van de K.P.M. voor stellen behandeld konden word» n die brnno» 16 dager vanuit Batavia naar Den Haag vey- zonden en telegrafisch beantwoord waren. Indien men nachtvluchten gaat in voeren za7 het mogelijk zijn om 'sMaandngs vanuit Am sterdam te gaan en Donderdags in Batavia aan te komen! Hiervoor is echter noodig e€n uitstekende verlichting der vliegterreinen ei» een goed werkende radia-peildienst. „Laten wt beginnen met één maal per maand een vaste verbinding met Indië tot stand te brengen in den tijd van 12 dagen". Holland moet aan de spits van den civielen vliegdienst komen te staan. Het spontane applaus, dat aan het einde ven deze zeer interessante lezing weerklonk, heeft voldoende getuigd van de ingenomen4* heid der aanwezigen met het betoog van luito nant Koppen. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 439.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 10