N.V. COMPAGNIE LYONNAISE AMERSFOORT A cC£Hirondelle SK. van £Rossum Opruiming WEGENS OPHEFFING STADSNIEUWS. MANTELS JAPONNEN HOEDEN MAGAZIJN VOORWAARTS, LANGESTRAAT 60 DER ZAAK TOTALE UITVERKOOP WACHT NIET TE LANG MET UW INKOOPEN Utrechtscheweg 10 TELEFOON 179 VANAF MAANDAG a.s. Langestraat 16-18 Amersfoort Hoeden Confectie Daar alles totaal uitverkocht wordt kunt U nu bijzondere koopjes maken vooral in de betere artikelen als Engclsche ser viezen, Theekoppen, Gero-zilver, Alpacca, Gouda plateel, Kristal, Messen, Lepels, Waschstellen, Tafelserviezen en verdere luxe artikelen. De Amersfoortsche 1 andheelkundige Polikliniek Bergstraat hoek Utrechtscheweg Tel. 294 Geopend op Werkdagen van 9—12 uur Dinsdag Vrijdag van 78 uur n.m, I Vasl tarief VER. VAN ONDEROFFICIEREN „ONS BELANG". Voordracht van den heer F. Brandwijk over de Capilu- lantenwet. Donderdag j.l. hield de afdeeling Amersfoort der onderofficiersvereeniging „Ons Belang" een openbare vergadering in „het Boompje", woa; het HJB.-lid, de heer F. Brandwijk, sprak ovei „de Capitulantenwet"; wat zij is, wat haar doel is en waarom zij verwerpelijk is. De zoal was geheel gevuld. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer Burmeistcr, op, dat het H.B het noo- dig en nuttig achtte, het volk voor te lichter» wat zij van de capituluntenwet kan verwachten en de onderofficieren te wijzen op het gevaar wat voor hen dreigt. De heer Brandw'ijk, het woord verkrijgende, wees er op, dat inderdaad het Nederlandsche volk er meer belang bij heeft, dan over het al gemeen wordt verondersteld. Immers, het zal de capitulanten moeten geven. Het is daarom noodzakelijk dat het goed ingelicht wordt over de voorwaarden, waaronder de capitulanten in het leger komen en zullen verblijven Hoe is deze wet? De capitulant (g'cwezen dienstplichtige sergeanten) dient 4 jaar en krijgt als salaris 1000 met 2-juarlijksche verhoo gingen van 100, dus maximum 1200, ver der voor elk jaar dienst 200 premie. Na afloop dier verbintenis zal hij het leger moeten verlaten, tenzij hij tot de besten behoort; in dat geval zullen per jaar 108 capitulanten over gaan naar het beroepskader. Dit zal echter pes na 13 jaren mogelijk zijn. Elk capitulant, die in de eerste 13 jaren zich zal verbinden, zal niet over kunnen gaan naar het beroepska der, omdat de minister 650 capitulanten- onderofficier wil hebben in het leger, het ver loop bij het huidige berocpsperspneel kan wor den gesteld op 50 per jaar en er dus 15 jaren noodig zijn om het slclstel te doen doorvoeren zoo als do minister zich dat voorstelt. Wordt door de invoering der capitulantenwet bezuiniging verkregen? Spreker meent, dat het niet zoo veel zal zijn, als globaal wordt be rekend in de M. v. A. Immers een beroepsser- geant kost in 12 jaren tijds 17.500 min 8 Vz premie voor eigen-, weduwen en wezen pensioen 1487.50) 16012 50. 3 capi tulanten (3X4 jaren) kosten ƒ13500.-- ver schil 2512.bezuiniging. Echter, hicivan moet worden afgetrokken het bedrag benoo- digd voor. inkoop-premie, aannemende dat deze 3 capitulanten ccn rijks- of gemeente-be trekking krijgen, in het burgelijk-pensioen- fonds: 2 (de helft voor rekening capitulant en de helft voor rekening van het D. v. o.). Vei dei moet het bedrag nog worden verminderd met de kosten van de gratis aan den capilutanl te verstrekken dienstklecding, wat wel gesteld mag worden op 100.per jaar. Er is dus van geen bezuiniging sprake. Zoo zal de toestand zijn in de eerste 13 jaren, want dan zal iedet capitulant dus premie moeten hebben of een rijks-burgerbetrekking. Wat zijfn deze burgerbctrekkingen? De mi nister weet het zelf nog niet. In ieder geval staat dit vast; dat als een capitulant over gaat in een rijks-burgerbetrekking zijn jaren in mi!i- tairendienst doorgebracht mede tellen voor sa- larisverhooging. De andere departementen krijgen dus een edwongen verhooging van hun salaris last. Is er dan bezuiniging op de algemeene uitgaven? Immers, neenl Bovendien zal een commissie (die ook al geld zal kosten) uitmaken of een en welke betrek king aan capitulanten kon worden vergeven Voor een beslissing dier commissie is geen hooger beroep mogelijk. De capitulant is dan aan het einde van zijn diensttijd 24—26 jaar oud en mogelijk reeds gehuwd, levende van 1200.per jaar. Gaat hij dan over in een rijks-betrekking, dan kan hij een salaris genieten van 1000 tot 2000 per jaar. Verwacht mag- dus worden, dat niet het beste deel van Nederlandsch jongelingsschap zich voor capitulant zal luten winnen, maar dat het in hoofdzaak zij zullen zijn, die in de burger maatschappij hebben afgedaan en middels het leger hopen op een boffertje als ambtenaartje ol beambte. Zij zullen echter door hun te lage bezoldiging een pauper zoowel in het ondet of ficiers- als in het ambtenaarskorps zijn. Hel onderofficierskorps verzet zich dan ook tegen de capitulantenwet, omdat het niet gebruikt wil worden tot doorgangshuis voor werkeloozen. Spreker haalt nog enkele voorbeelden aan, waaruit blijkt, dat ook het leger, door het ver» lies van 650 geschoolde krachten en er 650 minder geschikte krachten voor terugkrijgende in waarde zal verminderen. Vervolgens maakt hij vergelijkingen met het capitulanten stelsel in Frankrijk. Daar echter is geld bijzaak en krijgt de capitulant na 15 of 25 jaar direct in gaand pensioen, vrije kleeding, vrije zit en siaopkamer, heeft strafbevocgdheid als ieder ander onderofficier in het\ Franschc leger, enz. In Frankrijk is de wet dus ingevoerd, het koste wat het wil, hier echter wordt juist om te be zuinigen de wet ingediend. „Ons Belang" stelt zich dus tegen invoering der wet, omdat zij is tegen proefnemingen in het onderofficierskorps die toch op niets uit loopen, het gehalte van het korps zal dalen, schade gebracht zal worden aan tucht en orde in het leger en paupers gekweekt zullen wor den in het leger en de ambtenarengroep. Ten slotte werd met algemeene stemmen de motie aangenomen, die wij in ons blad van gis tel en reeds opnamen. Daarna werd de verga dering gesloten. EEN LANDSPEL TE AMERSFOORT. Vergadering op 30 Januari a.s. Van den Burgemeester dezer gemeente ont vingen wij een circulaire, waaraan wij het volgende ontleenen De voorzitter van den Nationalen LandspeJ- raad heeft zich tot mij gewend met de vraag, of het mogelijk zou wezen in Amersfoort een landspel op te voeren hieronder verstaat men vertooning van een gebeurtenis uit de plaat selijke geschiedenis in vorige eeuwen of wel van een sage of legende, vooitlevend in de streek, waar het spel gegeven wordt, met op tocht, volkszangen, volksdansen. Dat op de verwezervlijkirg van een dei gelijk plan moet worden aangestuurd, is m. i. buiten twijfelhet karakter van onze volksfeesten zal daardoor verbeteren, terwijl Amersfoort in elk opzicht voordeel zal hebben van dergelijke feesten. Nu de vraagop welke wijze kon zulk een Landspel worden verwezenlijkt IVI.i. vooral door de hulp van die organisaties, wel ke zich min of meer bewegen op het gebied van het geven van voorstelling van verschillen den aard, toon eel, muziek, dans, gymnas tiek welke aard intusschen verband houdt met het doel, terwijl natuurlijk de hulp van particulieren, die bijzondere geschiktheid en belangstelling voor het onderwerp hebben, niet kan ontbeerd worden. Bedoelde voorzitter, gep. generaal-majooT Fr. de Witt Huberts en dc* secretaris D. J. van der Ven bekend om hetgeen hij deed voor het behoud van de folklore, willen gaarne eene voordracht houden men zal dan kunnen vct- nemen, wat in ons land en elders op dit ge bied wordt gedaan, terwijl lichtbeelden dit na der zullen verduidelijken. In „de Kampioen' van deze week schrijft dc heer de Witt Hu berts over „het Landspel in Nederland". Op Maandag 30 Januari ten 7XA ure zal in het Militair Tehuis aan de Korte Gracht oen vergadering worden gehouden, teneinde zoo mogelijk na de voordracht te kunnen komen tot samenstelling van Centrale Commissie cn subcommissies om het onderwerp verder te bestudeeren en tot verwezenlijking te bren gen. CHRIST. BESTURENBOND. Openbare vergadering. Woensdag 25 Jan. a.s. houdt dc Christ. Be sturenbond een openbare vergadering in Eben Hnëzer. Als spreker zal optreden de heer H. Arae link met het onderwerp: „Medezeggingsschap" NED. CHR. VROUWENBOND. Afdeeling Amersfoort. De afd. Amersfoort van den Ned. Christ. Vrouwenbond zal Vrijdag 27 Jan. a.s. in Eben Haezer een vergadering houden, waarin als spreekster zal optreden mej. M. H. Lui- tingh van Amsterdam met het onderwerp „Dc Christenvrouw als draagster van het licht". LEGER DES HEILS. Kapitein p. Bakker. Men deelt ons mede, dat de heer P. Bakker als kapitein van het Leger des Heils te Amers foort is opgetreden. Genoemde heer heeft 15 jaar op Java gearbeid. WAARSCHUWING. Van Politicwcgo. De C. v. P. te Wageningen geeft bezitters van viuchlboomen in overweging niet in te ijaan op aanbiedingen van rondtrekkende pet- sonen, om hun vruchtboomen te laten zuiveren van insecten, door z.g. bespuiting, alsvorens -bij den Planteziektekundigen dienst te Wageningen inlichtingen te hebben ingewonnen Zeer nood zakelijk is dit ten opzichte van de navcrmelde perscnen T. P. Knepper, boomkweeker, wonende Al- berdingk Thijmstraot III te 's Hage, voorheen te Boskoop, zich noemende Knepper van Bnr- kenstein, specialiteit in de behandeling van plantenziekten. 2. J. v. d. Toorn, voorgevende te zijn Bos- kooper. 3. Johan Wagenaar, voorgevende te Wage ningen gediplomeerd te zijn, deze woont Dorp straat 95 te Wageningen 5. H. G. v. Someren, deze geeft voor te Boscoop te wonen. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 4 uur 55 min. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEKERS. Morgen en de geheel© week 's nachts, heeft dienst de apotheker D. H. G. Ittmann (fa. van der Zoo de Jong). ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Duyvis, Eggink en van Enst. PREDIKBEURTEN Zondag 22 Januari. Ned. Herv. Kerk. Sint Joriskerk. 10 uurDienst. 6 uurDs. Pannebakker. Nieuwe Kerk 10 uur Dienst. 6 uur Dienst. Bethelkerk 10 uur Dienst. Gasthuiskerk 10 uurDienst. Wiikgcbouw Monnikenpad 10 uur Kinderkerk. Diaconieschool ('t Sluisje). 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Ehen-Haëzer", (Muurhuizeni. 10 uurJeugdkerk. Remonstrantsche Kprfe (Heerenstraot). 10.30 uur Dr. R. Miede-ma. Evang. Luth. Kerk (Langestraat). 10.30 uur Ds. J. G. de Jongh. Doopsgezinde Kerk (Blankenheimstraat). 10.30 uur Ds. F. Kuiper Vrijzinnig Hervormden. Doopsgezinde Kerk (Blankenheimstraat). 7 uur Ds. M. C. van Wijhe. Geref. Kerk (Langegracht). 10 uurDs Schouten 5.30 uur Ds. den Boeft. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur Ds. den Boeft. 5.30 uur Ds. Schouten Getef Kerk in Hersteld Verband (Appelweg). TO uur Ds. S. P. Vermeer, van Oufle Mir- dum. 5 uur Ds. S. P. Vermeer. Christ Geref Kerk (W. v. Mechelenstraat). 10 uur Dienst. 5.30 uur Dienst. Vrije Geref. Gemeente. 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening. Oud-Kath. Gemeente. Seminarie-kerk, Muurhuizen 104. 10 uur H. Dienst. 6.30 uur Vesper. Leger des Heils (Langestraat 94). TO uur Heiligingssamenkomst. 8 uur Heils-snmenkomst. Leider P. Bakker. Christian Science (Laantje 3). 10.30 uur Engelsche dienst. Ned. Herv. Kerk. BARNEVELD 9.30 uur Ds. van Montfrans. 5 uur Ds. van Montfrans. HOEVELAKEN 9.30 uut Ds. van Boven 2 uur Preek lezen. HOOGLAND. 9.30 uur Ds. Reesci LEUSDEN 10 uur Ds. Schallenberg. NIJKERK 9.30 uurDs. van Mclle. 2 uut Geen dienst. 5 uur Ds. van Melle. AGENDA. D a g e 1 ij k s Cinema Royal, Langestraat Kunstzaal „Sierkunst". Utrechtscheweg 111 Museum Flehite, Westsinge' Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Gebouw Theos Ver Regentesseiaan (Zaterdags van 56 uur) Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek, Muurhuizen 9 R K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Hotel Monopole, Zoterdag en Zondag, Con cert en Dancing. Princess-room' Zondag, middag- en avond*- concert, Danszaal Klaasson. Zondag Dancing. De Arend Vrijdog, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop De Keizerskroon. Zaterdags en Zondags Cabaret en dansen. Hotel Nationaal. Zondags dansen. 21 Jan de Volk. Zang-vereeniging Mendels sohn Uitvoering 21 Jan. Amicitia. Padvinders-soirée. 22 Jan. De Valk, Filmavond Inst. v. Arb Ontwikkeling Zij, die vergeten worden 7% uur. 23 Jan. Amicitia. Lezing luit Koppen. 23 Jan. Gebouw Theos. Ver. Regentessel. 21. Oïde van de Ster. Lezing J H. Bolt. 23 Jnn. Gebouw St. Aechten, 't Zand. Con** cert Dubbelkwartct. Kon. Utrechtsche Zangver- eeniging, 8 uur. 25 Jan. Amicitia. Concertavond Amersf. Mannenkoor. 25 Jan. de Volk. Festvavind N. V. R. H. 26 Jan. Amicitia Feestconcert Amersf. Man nenkoor. 27 Jen. Amicitia. Het Ver. Rotterd. Hofsto$ TooneeL „Hofjoden" (abonnements-voorstel- ling). 28 Jan. de Valk. Radio-uitzending der V A R. A. 28 Jan.. Danszaal Klaassen, Soiree. 2831 Jan. Amicitia. Bioscoop. 30 Jan. RemonstT Kerk N. P B. Lezing Ds. G Ho»reus de Haas. 31 Jan. Gebouw Theos. Ver. Amersf. Loge Lezing Mevr. W. A. L Ros-Vrijman, den Haag. 1 Febr. de Valk. Warta-Sari-film. 2 en 3 Febr. Amicitia. Warta-Sari-film. 3 Febr Eben Hnëzer, Fecstel. Jaarverg. Ned. Chr. Reisvereeniging. 7% uur. 4 Pebr Danszaal Klaassen, Bal Masqué. 4 Febr de Valk Soc. Eensgezindheid. Bal Masqué 4 Febr. Amicitia. Kunst na Arbeid. 6 Febr Amicitia Amersf Kunstkring 2e Abort* nemcntsconcert Hendrik Rijnbergen en Willem Pijper 7 Febr. Geref. Kerk in Herst. Verband. Win- terlezing 10 en 11 Februari. Amicitia Amersf. Opera- Vereeniging De Dochter van Mmme. Angot. 11 Febr. de Valk Korfbalvereniging. 13 Febr. Amicitia. Uitvoering Kamermuziek- vereeniging 14 Febr. Rem Kerk. N P. B Lezing. Dr. R. Miedema. 14 Febr. Amicitia. Tooneelavond „Ons Be* lang." 15 Febr. Amicitia. Volksavond Chr. Gymn. Ver Wilhelmina 8 uur 16 Febr. Amicitia. Uitvoering Chr. Gymn. Ver Wilhelmina 8 uur 17 Febr Gebouw Theos Ver Regentesse iaan Amersf Loge T. V. Lezing Tony de Ridder, uit Velp. 18 Febr De Valk Muziek Ver. Huygen en Geveke 18 Febr. Amicitia. H B. S.-soirée. 20 Febr. Amicitia Amersf Kunstkring Abon nementsconcert Max Kloos en Anth. van der Horst. 20—21 Febr. de Valk. Maggic-film. 23 Febr. Ned. Ver. van Staatsburgeressen. Lezing Mevr. Bakkcr-Nort. 23 en 24 Febr. Amicitia. Tooneehritv. Mij, tot Nut van 't Algemeen. 24 Febr. de Valk. Verg. Chr. Spoorwegper soneel. 25 Febr de Valk De Stem des Volks. 2528 Febr. Amicitia. Bioscoop. 29 Febr. Nieuwe Kerk. Sursum Corda. „Het lied van de klok". 29 Febr. Amicitia. Liefdadigh. tooneeluitvoe- ring „Maas en Waal." 2 Maart. Amicitia Concert Blok. 3 Maart de Valk Frysk Selskip 4 Maart. Dc Valk. Feestavond Isr. Ver. 8 Maart Geref. Kerk in Herst Verband. W.'nterlezing Ds Buskes Jr. 9 Maart. Gebouw Theos. Ver. Amersf. Loge: Lezing W. L. v. Warmelo (Laren). 10 Maart, de Valk Neder! Reisver Toonee!. 17 Maart de Valk PTT tooneel. 18 Maart, de Valk. „Nut en Genoegen 23 Maart, Amicitio, Volksuniversiteit. Voor drachtavond Charlotte Kohier, 8 uur. 31 Maart, Amicitia, Volksuniversiteit, Lezing Hans Martin, Alg Seer. K L. M. 8 uur 12 April Amicitia. Amersf Kunstkring Abon nementsconcert Het Hollandsche strijkkwartet. 28 April de Valk Soc Eensgezindheid. T8 Maan de Volk Instituut Arb Ontw 24 Maart De Volk Gymn. Ver. Excelsior. Feeslavond. 25 Maart, de Valk. Inst. voor Arb. Ontw. Muziekavond. 31 Maart, de Valk. N. B. A. S. 11 April, de Valk. Feestavond Neptunus. 14 April, de Valk. Groninger Club. UTRECHT. Stadsschouwburg 21 Jan. N. V. Het Schouwtooneel. „Een vij and van 't Volk" (Abonn. UI) Kwprt voor 8 22 Jon. N. V. Het Schouwtooneel „Zijne Hoogheid De Prins" 8 uur. 23 Jan. N.V. Het Schouwtooneel „Een vij and van 't Volk" (abonn II). Kwart voor 8. 24 Jan. N.V Italiaansche Opera. „Butterfly" Half 8. 25 Jan. Vcreenigd Tooneel „Genesius" Half 8. 9 Februari. Fritz Hirsch Operette. Ich hab mein Herz in Heidelberg verloren. HOFLEVERANCIER RESTANTEN

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 10