UIT DE STAATSCOURANT Voornaamste Kon. besluiten In zijn rang- is overgeplaatst bij het leger hier te lande bij het wapen der infanterie de tweede luitenant der infanterie L. F. F. J. S. van Embden van het leger in Nederl. Indië; bij het leger in Nederl. Indië de tweede lui tenant op non-activiteit H E. M. Bakhuys van bet wapen der infanterie van het leger hier te lande. Benoemd tot notaris te Brummen mr. J. H. F. Hytink, candidaat-notaris te Harderwijk op verzoek eervol ontslagen P. R. Borger als consul-generaal der Nederlanden te Singapore; erkend en toegelaten als consul-generaal van de Vereenigde Staten van Amerika te Am sterdam voor de stad Charles L. Hoover. Op verzoek eervol ontslagen A. J. M. Bracke als leeraar aan de RHB.S. te Vlissingen. Benoemd tot leeraar aan de R.HUB.S. te Oostburg E. P. van der Werff, thans tijdelijk 'leeraar aan die school. Met ingang van 1 Februari 1928 benoemd tot burgemeester der gemeente Vlaardingen A. van Walsum, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Krimpen aan den IJsel. Benoemd tot burgemeester der gemeente RijckholtJ. H. Roosen. benoemd tot burgemeester der gemeente Waal re Dr. S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen. INBRAAK IN EEN BONTWINKEL EEN AANTAL BONTMANTELS EN PELTERIJEN MEEGENOMEN VERMOEDELIJK VOOR MEER DAN F 6000.— Hedennacht is ingebroken in een bon twin- kcl in het perceel Utrechschestraat 33 te Am sterdam. De inbrekers zijn binnengekomen door over een schutting te klimmen, die voor een aangienzend in verbouwing zijnd perceel is geplaatst. Een aantal bontmantels en ver dere pelterijen hebben de inbrekers medege- oanen. De waarde van het gestolene kan nog niet definitief worden vastgesteld, hoewel men gelooft dat voor meer dan 6000 gestolen is. Van de daders geen spoor. HR. MS. HERTOG HENDRIK Blijkens een bij het departement van Mari ne ingekomen telegram is Hr. Ms. Hertog Hendrik den 27en Januari von Barbados ver trokken. MARINEOVERPLAATSINGEN. Bij beschikking van den Mimister van Ma rine a.i. is de tweede-luitenant der mariniers P. J. van der Einde den 16en Februari a.s. bij de Marine-kazerne -te Willemsoord ge plaatst. HET RUKSVEER WILLEMSDORP— MOERDIJK Een adre9 van bedrijfsauto houders. De Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land heeft een adres gericht tot den minister van Waterstaat, waarin er op gewezen wordt, dat gedurende den winterdienst op het Rijks- veer WillemsdorpMoerdijk de eerste afvaart van Willemsdorp eerst plaats vindt om 8.30 v.m. en dat de laatste vaart v. Moerdijk naar Willemsdorp reeds cm 8 uur n.m. geschiedt. Zakenlieden, die van dit veer moeten gebruik maken en zich per auto naar Noord-Brabant of Limburg moeten begeven is het daardoor vaak niet mogelijk, in één dag heen en weer te reizen. Daarom verzoekt adressant een her ziening van de dienstregeling, opdat -ok in den winter de eerste afvaart van Willemsdorp te 7 uur 30 v.m. en de laatste van Moerdijk te 10 uur 's avonds plaats vinden. DE BRAND BIJ DE LEIDSCHE COURANT. Een nieuw gebouw aangekocht. De Directie van de Leidsche courant wel ker gebouw eenige weken geleden is afge brand, heeft voor f 32.600 aangekocht, ten eide daarin de nieuwe drukkerij te vestigen, de vier perceelen aan de Paj>engracht. waarin voorheen de drukkerij der firma Prak was gevestigd en welk een oppervlakte van 933 M2. heeft. TRAGISCH ONGEVAL. Machinist van een stoomboot verongelukt. Men meldt ons uit Hoofddorp: Gistermiddag te ongeveer vijf uur zou de sleepboot, welke een groote Rijnaak op sleep touw had, uit het Spoarne de Ringvaart nabij de „Cruquius" ter hoogte van Vijfhuizen op varen. Bij het nemen van de bocht had de Rijnaak te veel gang. waardoor deze tegen het kleine sleepbootje bo'stc dat dwars in de Ring vaart kwam te liggen. Het gevolg hiervan was, dat door de patrijspoorten water binnen kwam De 23-jarige machinist J. Aantjes, afkomstig uit Dordrecht, die zich in de machinekamer bevond, schrok doordat plotseling water bin nenstroomde en sprong door den uitgang van de machinekamer de Ringvaart in. De man zonk onmiddellijk naar de diepte. De schip per van den Rijnaak gooide hem nog een haak toe, maar het mocht niet boten. Na twee en half uur dreggen vond men het lijk van den man. De machinist was onge^- trouwd. H. B. J. VAN RUN. Oud-burgemecsteT van Venlo. In 3en afgeloopen nacht is in den ouder- dam van 86 jaar overleden de heer H. B. J. van Rijn, oud-burgemeester van Venlo, Offi cier in de Orde van Oranja Nassau en Ridder 2e klas in de Orde van den Rooden Adelaar van Pruisen. OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS EN KINDERBRIEFKAARTEN Een uitnoodiging aan gegadigde vereenigingen. •Alle vereenigingen, stichtingen en instellin gen. die in aanmerking wenschen te komen voor een aandeel in de opbrengst der van 15 December tot en met 15 Januari j.u. uitgegeven kinderpostzegels en kinderbriefkaarten, worden verzocfht zich te melden vóór 15 Februari a.s bij de secretaresse van de Centrale Propagan- da-Commissie mr. J. E. B. Alting von Geusou, Nicolaïstraot 17 te 's Gravenhage, ten einde een formulier ter invulling te ontvangen. Aan hen, die een aandeel genoten van de vorige opbrengst is op 21 Januari j.l. reeds een for mulier ter invulling toegezonden. Nog wordt er aan herinerd, dat Ingevolge beschikking van den minister van binnenland- sche zaken en landbouw, de opbrengst strekt ten bate van den arbeid van het bescherming en hulpbehoevende kind. EEN NIEUW RAADHUIS TE WAALWIJK. De raad van Waalwijk heeft met U tegen 1 stem aangenomen hei voorstel van B. en W om te besluiten tot aankoop van de panden van het café de Korenbeurs en die van den heer Van Mil, tot een bedrog van respectieve lijk 40.000 en 30.000 gulden voor den bouw van een nieuw raadhuis GIROQUIT ANTIËN. Het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie deelt mee Door den postdienst worden, behalve gewo ne quitontiën, ook z.g. giroquitantiën ter in vordering aangenomen, welke slechts éénmaal werden aangeboden. Dit zijn quitantiën met aangehecht stortings formulier, waarvan de bedragen dodelijk na in vordering op de postrekening van den bewaar gever worden gestort. Thans is het, door wijziging van het postbe- stuur, mogelijk gemaakt om met ingang van Februari a.s. ook deze quitantiën twee maal te doen aanbieden. De bewaargevers kunnen op het borderel het aantal zichtdagen aangeven, dan wel de aanwijzing „geen zicht". Indien ter zake niets op het formulier is vermeld, wordt dc quiton- tie, welke niet dadelijk is voldaan, 7 dagen lan ter voor de tweede maal aangeboden. Het tarief blijft onveranderd, t.w. 15 cents voor een quitantie tot een bedrag van 500 en 20 cents voor bedragen boven f 500 tot f 1000. NATIONALE UNIE. Jaarverslag 1927. Uit de in de vergadering van 27 Novem ber 1927 uitgebrachte en besproken rappor ten is door het Hoofdsecretariaat der Natio nale Unie het jaarverslag over 1927 samen gesteld In het eindverslag der commissie tot be strijding van het Nederlandsch-Belgisch ver drag wordt gewezen op het belangrijk aan deel, dat de Unie hierin heeft gehad. In het Unie-memorandum aan de Staten-Generoal werd een stelling uitgewerkt, die op den strijd een merkbaren invloed geoefend heeft, al mocht het niet gelukken een in de vergode- ring der fractieleiders overwogen motie, welke deze stelling zou belichamen, ingediend te krijgen. De ontworpen motie werd echter kort daarop door het Nationaal Comité van Actie in zijn loötste vergadering letterlijk overge nomen. Omtrent den tegenwoordigen stand der on derhandelingen werd de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat in het Unie-memo randum destijds in overweging gegeven was, om, zoo het ontworpen verdrag zou vallen, zonder de hervatting der onderhandelingen af te wachten, aan België een onvoorwaardelijke oplossing van het doorvaart-vraagstuk door de Maastrichtsche enclave aan te bieden iets, waarop bij den politieken maaltijd door dc Nationale Unie, na de verwerping gegeven, opnieuw werd aangedrongen. Hoewel de Minister van Buitenlancische Za ken aanvankelijk het standpunt mnem, dat van eene partieele oplossing geen sprake kon zijn, heeft men echter thans het doi/r de Unie erdedigde standpunt aanvaard blijkens eene dezer dagen bij monde van den Minister van Waterstaat afgelegde verklaring, zal, door eene eenzijdige tegemoetkoming onzerzijds, die op zich zelf de goede verstandhouding der beide nabuurvolken slechts kan ten goede komen, eene scheiding worden tot stand ge bracht tusschen de belangen van het Luik- sche bekken en die van Antwerpen, waardoor een scherpe spits der Brusselsche anti-Neder- landsche politie zal blijken te zijn afgestompt Nog heeft de Commissie uitgebreide en veel tact vcreischende bemoeiingen verricht, ten einde de afzonderlijke groepen bestrijders met elkaar in verbinding te brengen en te houden Behalve aan het hoofdsecretariaat, bracht dc voorzitter der Unie zijn nadrukkelijken donk aan Prof. Dr. C. Gerretson. Met het oog op de omstandigheid, dat het ideaal van bezuiniging door de Regeering weer minder wordt in het oog gehouden, heeft de Raad van Bestuur een nota aan den Minister van Financiën gestuurd. Ook is er een voorstel ingediend door den Raad van Bestuur om oen actie te beginnen inzake de wijziging van de Staatsinrichting van Ned.-Indië. Vervolgens wordt nog een uiteenzeting ge geven van het door den Raad van Bestuur ge volgde beleid. MR. J. F. VAN EWIJCKf Kantonrechter te Delft. In het ziekenhuis Bethel te Delft is overleden mr. J. F. van Ewijck, kantonrechter aldaar. De overledene is in 1863 te Zeist geboren Hij studeerde te Utrecht, waar hij op 15 Mei 1890 promoveerde. Op 17 April 1899 werd hij tot griffier te Ridderkerk benoemd; 5 Juh 1906 volgde zijn benoeming tot kantonrechter; 9 November werd hij te Delft tot kantonrechter benoemd. De overledene zoo zegt de N. R Ct. was algemeen bemind door zijn hoog* beschaving en eenvoud in den omgang met al len, rechtvaardig, hulpvaardig en belangstel lend in anderei leven en moeilijkheden. Het stoffelijk overschot zal vermoedelijk Dinsdag a.s. in het familiegraf te Zeist bijge zet worden. Prol. DUBOIS. PROF. DR. EUGENE DUBOIS HULDIGING BIJ ZIJN 70STEN VERJAARDAG AANBIEDING VAN EEN GESCHILDERD PORTRET In een versierd vertrek van het gebouw dei universiteit van Amsterdam heeft Zaterdag namiddag een huldi ging plaats gehad /an prof. dr. M. S. F. T. Dubois, hooglecraat in de mineralogie en kristallographie, phy- sische aardrijkskunde, geologie en palaeon- tologie, die Donder dag 1.1. den 70-jari- gen leeftijd bereikte en dus aan het einde van dit leerjaar zijn hoogloeraarsambt zal neerleggen. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig, o. a. dc rcctor-mognificus prof. dr. H. Burger en de secretaris van den Acodemischen Senaat, prof. dr. J. H. Scholte; collega's en oud-colleges, o. a. prof. dr. P. Zeeman; prof. dr. F. A. F C. Went, voorzitter van de Afdeeling Natuurkun de der Koninkl. Academie van Wetenschappen; oud-minister dr. C. Lely (a. i.); dr. J. W. IJzer man cn ir. Th. F. A. Delprat. Allereerst heeft de rector-mognificus prof. dr. H. Burger het woord gevoerd. Hij releveer de de bescheidenheid van Dubois cn verzeker de, dat diens arbeid roem heeft gebracht aan de universiteit. Daarvoor brengt de Senaat hem hulde en dank. Spr. verbond aan zijn grootcn dank den wensch voor de toekomst; nog langen tijd van lichamelijke gezondheid en geestelijke frisch- heid, hetgeen hier wil zeggen: onverpoosd voortgezette wetenschappelijke arbeid. Daarna bracht prof. J. C. H. de M eye re den dank der faculteit voor alles wat prof. Dubois gedurende vele jaren op haar gebied gedaan heeft. Prof. dr. G. A. P. M o 1 e n g r a a f f, de derde spreker en de eigenlijke feestredenaar in zooverre hij tevens het huldeblijk aanbood, bracht in zijn rede meer uitvoerig in herin nering wat prof. Dubois voor de geologische wetenschap gedaan heeft en nog doet. Daarna onthulde hij het door Frans Oerder geschilderd portret van prof. Dubois. Prof. Sluiter sprak vervolgens als vriend cn bioloog. De volgende spreker, dr. C. M. A r i e n s Kappers, zegde als hersenanatoom hem dank voor hetgeen door hem is bijgedragen tot de neurologie. Ten slotte heeft dr. P. Tesch, directeur tot Geologischen Dienst, geschetst de gevolgen die de wetenschappelijke arbeid van Dubois heeft gehad voor de kennis van onzen bodem en huldigde mevrouw Wibout hem namens leer lingen en oud-leerlingen. De gehuldigde gof in zijn woord van dank zijn hoorders een interessant overzicht van zijn leven en werken. Na afloop van de huldiging was er receptie in de Senaatskamer. LASCHAPPARAAT GESPRONGEN Zondagmiddag omstreeks half drie is in de Hollondiafiibrieken van Kattenburg Co. aan den Valkenweg te Amsterdam een ernstig on geval gebeurd. Bij het lasschen van buizen der electrischa verwarming is een zuurstofapparaat uit elkaai gesprongen, waarbij de 30-jarige lasscher Jules Zoedjes, wonende in de Edammerstraat 6 ernstig gewond werd. Een hevige knal was hot gevolg der ontplof fing, die groote opschudding bij de bewoners aan den overkant van het IJ teweeg bracht Behalve het slachtoffer waren er drie arbeiders in de fabriek aanwezig, die hevig ontsteld naai het nieuwe gedeelte van de fabriek, waar de ontploffing was geschied, waren gesneld. Een vrij ernstige verwoesting was daar in de fa- brieksruimte aangericht. De ruiten waren ge sprongen; stukken ijzer van het uit elkaar ge sprongen laschapparaat waren met geweldige kracht naar buiten geslingerd. Een paor stuk ken ijzer kwamen zelfs op honderden meters afstand bij het Noord-Hollandsch Kanaal te recht. Een woonschuitbewoner kwam deze stuk ken bij de politie inleveren. Hoewel de assis tentie van de brandweer was ingeroepen, be hoefde deze, geen dienst te doen. Het slachtoffer was erg aan toe. Een der rib ben was hem in de longen gedrongen. In hoogst gevaarlijken toestand werd hij per auto- brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. EMIGRATIE NAAR CANADA GEEN TOELATING VAN STEUN- GENIETENDE LANDVERHUIZERS DE REDENEN TOT DIT BESLUIT De Rottcrdamsche correspondent meldt nog: In Januari 1927 hebben wij in eene beschou wing over de emigratie naar Canada medege deeld, dat de Canadeesche emigratie-autori teiten daar niet gesteld zijn op landverhuizers, die met steun van regeering, gemeente of cor poraties naar hun land verhuizen. De Cana deesche immigratiewetgeving bevat op dit purt tiouwens een bepaling, dat voor dergelijke per sonen een bijzondere vergunning voorgeschre ven is, omtrent welker verlcening het oordeel aan de regeering is. Hier te lande schijnt de regeering aan deze bepaling geen aandacht te hebben geschonken, toen zij het besluit nam, zich bereid te verkla ren aan onvermogenden, die naar Canada wil den vertrekken, 200 bij te dragen in de reis kosten, waardoor het bedrag, dat dc betrok kene zelf nog had bij te dragen, slonk tot f 80. In Canada is men niet onkundig gebleven van den Nederlandschen maatregel, die in strijd is met de Canadeesche immigTatiebepalingen. De vertegenwoordiger van het Canadeesche depar tement van Immigratie cn Kolonisatie hier te lande heeft deze week de aandacht der be trokken stoomvaartmaatschappijen en -agenten erop gevestigd, dat, indien zij immigranten vervoeren die tot de genoemde categorie be- hooren, zij gedwongen zullen worden deze passagiers voor eigen rekening naar Nederland terug te brengen. Deze mededeclmg is later nog gevolgd door een stuk van den hoogsten vertegenwoordiger der Canadeesche immigra tie in Europa, die te Londen zetelt, waarbij zonder meer verboden wordt deze emigranten te vervoeren. Zooals reeds opgemerkt is, steunt dit verbod op de bepalingen der immigratiewetgeving. Ook de algemeene opinie in Canada is daar mee in overeenstemming. Men oordeelt daar, zoo is ons meegedeeld, dot het onwenschelijk is, lieden toe te laten, die niet op eigen initia tief en eigen risico naar het land komen. De landverhuizer, die zijn laatste bezittingen tc gelde heeft gemaakt en den tocht naar Canada onderneemt, slaagt zoo goed als altijd, omdat hij moet slagen. Men vreest echter, dat per sonen, die met steun hunner regeering of van eenige corporatie zijn overgekomen, zich niet voldoende zullen kunnen realiseeren, dat zij in het nieuwe land een eigen toekomst moeten scheppen. Ook wordt de vrees gekoesterd, dat deze categorie van men9chen niet den waren settlersgeest zal blijken te bezitten, die noodig is om in Canada vooruit te komen. R UITENKRASSBR BETRAPT. Een jeugdig zwerver de schuldige. In den afgeloopen nacht is te Amsterdam weer een ruitenkrasser aan het werk geweest. Ditmaal had hij de Kalverstraat als operatie- veld uitgekozen. De politie was echter op haar qui vive en de agenten speuren al eenige dagen of zij niet een individu zien, dat het op de ruiten der winkels heeft voorzien. Vannacht zag een agent van het bureau Singel een jongeling, die, naar hij meende, op een ruit kraste. Ze kerheid had hij echter niethij riep de hulp van een paar rechercheurs in en gezamenlijk ging men den jongeling na. En de politiemannen hadden succes. Even later bekraste de jongeling weer een ruit. Nu was het feit met zekerheid geconstateerd en de politie rekende den jongeling in. Hij bleek te zijn een 20-jarige zwerver. Zijn oudera wonen wel in de hoofdstad, maar in verband met 's jongelings gedrag mag hij niet meer thuis komen. De politie kon niets uit hem krijgen, zoo dat het niet zeker is, of hij zich ook schuldig heeft gemaakt aan de krasserij een paar da gen geleden in dc Vijzelstraat en de Utrecht- schestraat. Maar zoo er al meer vernielers zijn, één is er alvast betrapt. Het is nog de vraag of hij voorloopig kan worden vastge houden, maar zoo dit niet mogelijk is, zijn naam is in elk geval bekend (Hbld.) WIELRIJDER AANGEREDEN. D<>or dc Gooische stoomtram. Op den Middenweg nabij de Kruislnan te Amsterdam is hedenmorgen een wielrijder door den locomotief von de Gooische stoom tram aangereden, tengevolge waarvan hij een ernstige hoofdwonde bekwam. In bewuste- loozen toestand is de man neer het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Dc wielrijder had links voor dc tram uit in dc richting van Amsterdam gereden. Een aut<\ dtie rvan Amsterdam kwam aanrijden, week juist bij het pnsseeren van de tram uit voor een vrachtwagen, die ook op weg in de richting-Diemen was. Door deze manoeuvre schijnt de wielrijder zenuwachtig geworden te zijn. Hoewel do weg daar zeer smal is, ging de man rechts van de trambaan rijden, waar het ongeval gebeurde. De wielrijder kreeg een stoot van de machi ne, waardoor hij op de straat geslingerd werd. De fiets werd geheel vernield. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Medici, die aan dergelijke praktijken medewerken. Wegens onbevoegd uitoefenen der genees- kust had zioh een dame uit Rotterdam voor den kantonrechter te Zwolle te verantwoor den. Twee agenten en een inspecteur hadden de dnme, in opdracht van den commissaris von politie, op haar spreekuur bezocht. De politiemannen simuleerden kwalen, waartegen verdachte kruiden voorschreef, die nagezon den zouden worden. Na het onderzoek moes ten de „patiënten" f 6 voor de kiuiden en 't porto betalen. Verdachte liet zich assisteeren door een arts uit Amsterdam die zich echter wiet met het onderzoek der patiënten inliet. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. antwoordde deze arts, dat hij er ab soluut van overtuigd was, dat verdachte geen hulp kon verleenen in geval van kanker, lu pus, e.d., zooals in haar attestboekjes voor gegeven. Verder verklaarde deze getuige, dot zijn honorarium 30 per dag bedroeg en dat er degelijk 20 30 personen behan deld werden. In zijn requisitoir zeide het O. M., dat ver dachte, blijkens het deskundig onderzoek, aan haar patiënten kruiden voorschreef met pur- geerende werking. In gevallen van blinde darmontstekingen is het innemen van zulke pillen uiterst gevaarlijk. Verdachte's inkomen bedroeg 200 per dog. Spr. acht het onbe grijpelijk, dat menschen hun lichaam aan een kwakzalfster toevertrouwen, terwijl zij er toch niet aan zouden denken, hun horloge bij den smid te brengen. Spr. achtte bewezen dat verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst daar zij medicijnen voorschreef als een pa tiënt klaagde. De handelwijze van medici, die meewerken aan dergelijke praktijken, noemde spr. uiterst onprettig cn overeenkomend met oplichting. Daar verdachte recidiviste op dit gebied is, eischt spr. de maximum straf, n.l 2 maanden gevangenisstraf. Vcrdachte's gemochhtigde, mr. H. v. Noort uit Den Haag, zeide, dat verdachte geen ge neeskundige handelingen heeft uitgeoefend want er is geen diagnos gesteld, terwijl de patiënten niet eens zijn aangeraakt PI. vroeg vrijspraak, subs, een lichte boete. De kantonrechter zal volgende week schrif telijk vonnis wijzen. (Tel.) DE FRIESLAND IN HET IJS PASSAGIERS NA VEEL MOEITE EN ONT BERING TE LEMMER AANGEKOMEN DE HULP VAN DE IJSVLET Zaterdag tegen den middag is de vlet, die Vrijdag over het ijs naar de Friesland ver trok, naar Lemmer teruggekeerd. De beman ning van de vlet deelde mede, dot de Fries land cn dc assisteerende sleepboot beide het roer defect hebben. Aon boord van de Friesland bevonden zich vier passagiers, waarvan de vlet er één, een Scheveninger visscher, heeft meegebracht. De drie vrouwen dorsten de reis over het ijs niet te doen. De vlet was Vrijdagavond tc vijf uur bij do Friesland en de sleepboot, na een zwaren tocht over het ijs, aangekomen. Alle inzittenden van de vlet waren bek of. Zaterdagmorgen om acht uur vertrok de vlet weer naar den vasten wal. Met den kapitein van de Friesland werd afge sproken dat getracht zou worden het roer te herstellen. Indien dit niet luktte, zou de kapi tein vier stootte op de stoomfluit geven en zou de vlet opnieuw naar Friesland vertrek ken om levensmiddelen aan boord te brengen, waarvan er nog slechts weinig zijn. Wonneer het roer kan worden hersteld zou opnieuw ge* tracht worden open water te bereiken. Een der vrouwen, die op reis was naar Lcm- ijsbreker zal trachten in den loop van Maan- der te bezoeken. Deze is evenwel Vrijdagavond overleden. Nader meldt men ons uit Lemmer, d.d. 28 Januari. De persfotograaf, die hedenmiddag met een ijsvlet en vier visschers vertrok om foto's te maken van de in het ijs zittende boo ten, was hier hedenovond nog niet terug. Men vermoedt dat hij aan boord overnacht om mor gen foto's te maken. Omstreeks 3 uur werden door de „Friesland" vier stooten op de stoom fluit gegeven, ten tceken dat de booten geen kans zien de open zee te bereiken. Op dit sein vertrekt kapitein Doomsplect morgen vroeg om half zeven met een vlet met levensmiddelen naar dc booten. Ook is hier bericht binnenge komen, dat er morgen een zeer sterke sleep boot uit Amsterdam komt, om de beide in het ijs zittende booten te assisteeren. Kap. Doorn spleet rapporteerde, dat de „Friesland" op 7 KM. van de kust zit. Vanaf de kust kon men met een kijker zien, dat de persfotofraaf mef zijn helpers om ongeveer drie uur dicht bij de booten waren. Toen kwam een nevel opzetten die alle uitzicht benam. Een verslaggever van de Ct. is er met de ijs* vlet op uit geweest en heeft van een moeite vollen tocht der bemanning, dc Friesland kun nen bereiken. Het geen hij vertelt stemt over* een^ met het hierboven reeds medegedeelde. Ten slotte deelt hij mede Zondagmorgen om negen uur begon onze terugreis. Niettegenstaande allerlei waarschu wingen, besloten de beide Friezinnen, mej. Iekema en mej. Licnes, met de ijsvlet mede terug te gaan. Zij wilden de vrijheid terug, al komt dit haar op natte voeten en beslijkte kleeren te staan. De terugtocht was al weinig voorspoediger dan de heenreis, doch de meisjes werden'zoo veel mogelijk voor de gevaren gespaard. Doch welke maatregelen de schippers van de ijsvlet ook namen, zij konden niet verhoeden, dat af en toe ook de meisjes tot aan het middel door het ijs zakten en dan verschrikt om hulp rie pen. Doch de stevige knuisten van de moedig© schippers grepen steeds op de hachelijksto oogenblikken in en voorkwamen noodlottige gebeurtenissen. Eindelijk, na een inspannende en gevaarvolle reis, die geen der inzittenden naar een her- holing deed verlangen, arriveerde de ijsvlet om 12.30 te Lemmer. De bevolking had vooral medelijden met do beide meisjes, die er nat, koud en ontdaan uit zagen. Van allen zijn de schoenen bedorven, do kleeren ontoonbaar van het vele zeeslib. Ge lukkig, de hulpvaardige hotelier Boersma had droge kleeren en warme dranken gereed staan. Een warme kamer was de grootste weldaad op dat oogenblik. Geheel Lemmer blijft wachten op een ijs vrije 2ee Zondagmorgen heeft een twevde ijsbreker uit Amsterdam na een moeitevollen tocht ver binding met de beide schepen gekregen. Dezo ijsbreker zal trachten in den loop van (Maan dag de schepen uit het ijs naar Stavoren op te laten stoomen. BRANDEN. Brand tc Schaesberg. Zondagmiddag brak brand uit in de boeri derij van den heer Steinbusch in de hoofd straat te Schaesberg. Het achtergedeelte, dat als bergplaats werd gebruikt van landbouw gereedschap en landbouwproducten brandde geheel uit. Het voorste gedeelte, waarin het woonhuis bleef behouden. De brandweer van Heerlen verleende hulp. Het blusschingswerk duurde tot half acht Tijdens het blusschen viel een gedeelte muur in, waardoor een brandweerman uit Heerlen een wond aan de linkerhand bekwam. Brand te Groningen. Zondagmorgen brak brand uit m de kiosk Bisschop op het Zuiderdiep te Groningen. Er werd voor eenige honderden guldens schade aangericht, die door verzekering wordt ge dekt. ïn den namiddag kon de kiosk weer worden heropend, zoodat de Groningers niet van hun gebruikelijk voetbalnieuws verstoken behoefden te blijven en de Zondagsche straat- voetbaldebattcn hun voortgang Iconden heb ben. (Maandagmorgen). AUTO TEGEN EEN HUIS OPGEREDEN. De chauffeur ernstig gewond Te Sliediecht heeft Zondagmorgen omstreeks 4 uur een autoongevHl plaats gehad. De heef C E. Prins uit Dordrecht reed met zijn auto in de richting Dordrecht en bleek zijn stuur niet neer te kunnen houden, zoodat zijn auto tegen een huis opbotste De auto werd zwaar beschadigd en de chauffeur ernstig gewond. Hij is in het ziekenhuis te Dordrecht ter ver pleging opgenomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6