5- &l. Schoteiman &- ££n. graves Supéüeui p" STADSNIEUWS. DE TELEFONISCHE VERBINDING MET AMERIKA RADIO-PROGRAMMA SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREIC De Amersfoortsche 1 andheélkundige Polikliniek Bergstraat hoek (Jtrechtscheweg Tel 294 Geopend op Werkdagen van 9-12 uur Dinsdag Vrijdag j van 78 uur n.m. Vast tarief Wijnhandel Gevestigd 1878. Utr. str. 17 lel. 145, Bijzonder aanbevolen Per ankei f 63 MINISTER BEELAERTS, STAATSSECRETARIS KELLOGG EN ANDEREN SPREKEN ELKAAR TOE GESPREKKEN TUSSCHEN AMSTERDAM EN NEW YORK Gistermiddag kwart voor drie mir is het te lefoonverkeer met Amerika officieel geopend door een gesprek van den minister van bui- tenlandsche raken jhr. Beelacrts van Blokland, met den Amerikaanschcn staatssecretaris Kel logg te Washington. De minister van buitenlondsche zaken jhr mr. F. Beelaerts van Blokland, sprak den staatssecretaris van buitenlondsche zaken, den heer Kellogg, als volgt toe Mijnheer de staatssecretaris, mag ik u bij dezen mijn oprechte groeten en beste wen- schcn doen toekomen als eerste bericht van Nederland aan de Vereenigde Stoten langs de zen bewonderenswoardigen, nieuwen, openba ren tak van dienst. Ik meen, dat het post onze bewondering en dankbaarheid uit te spreken voor de vindingrijkheid en volharding van al degenen, aan beide zijden van den Atluntischcn Oceaan, die samengewerkt hebben om de moei lijke problemen op te lossen, waarvoor men stond, alvorens dit nieuwe middel van ver keer tot stand kon worden gebracht. In ver band hiermede moet speciaal hulde gebracht worden aan de American Telephon and Te legraph Company. In de oude, steeds harte lijke betrekkingen tusschen Nederland en de Vereenigde Stoten is dit oogenblik het begin van een nieuw tijdperk, in zooverre, dat Ne derlanders en Amerikanen van nu af aan niet meer uitsluitend afhankelijk zullen zijn, vooi de verbinding van land tot land, van schrifte lijke berichtgeving. Wanneer men bedenkt, hoeveel meer mo gelijkheden van misverstand ontstaan bij schrif telijke dan bij mondelinge gedachtenwisseling, dan is het zeker niet een alledaagsche uit drukking van formeele internationale beleefd heid om te zeggen, dat deze nieuwe tak van dienst ertoe zal leiden een steeds nauwer en beter begrijpen tusschen de beide landen tot stand te brengen. Het verheugde ons een draadlooze telefoni sche verbinding tusschen Nederland en Ned.- Indië tot stand te hebben gebrachthet ver heugt ons evenzeer, dat een dergelijke verbin ding met de Vereenigde Staten nu voor het publiek geopend is. De heer K e 11 o g g, staatssecretaris van bui tenlondsche zaken in Amerika, antwoorde als volgtIk ben zeer onder den indruk, jhr. Bee laerts, van de beteekenis van dit oogenblik, hetwelk door het persoonlijk gesprek tusschen de ministers van buitenlondsche zaken dei twee regeeringen de inwijding van een draad looze telefonische verbinding tusschen Den Haag en Washington inluidt. De laatstverloo- pen jaren hebben den meest opmerkelijker» vooruitgang m internationale verbindingen door middel van de draadlooze telefonie gezien. De onlangs tot stand gekomen directe telefonische verbinding tusschen Nederland in Europa en Nederland in Azië en nu deze nieuwe dienst tusschen de Vereenigde Staten en Nederland, welke wij heden inwijden, zijn een voldoening- gevend bewijs van doze vooruitgong. De nieu we voordeelen, aldus tot stand gekomen, zul len ongetwijfeld een nuttig gevolg ten opzichte van de betrekkingen tusschen de volken onzer landen teweeg brengen. Wij zijn dankbaarheid verschuldigd aan de technische bekwaamheid en het gemeenschaps gevoel aan weerszijde van den Atlantischen Oceaan, welke dezen nieuwen schakel tusschen Nederland en de Vereenigde Stoten mogelijk hebben gemaakt Het is mij een vreugde, mijn heer de minister van buitenlondsche zaken, om met u tezomen deel te hebben aan deze veel belovende gebeurtenis en om u en door u het Nederlondschc volk mijn hartelijke groeten tot uiting te brengen. De Amerikaansche zaakgelastigde mr. Nor web voerde daarna een gesprek met den Ame- rikaanschen gezant in ons land mr. Tobin, die op dit oogenblik in Washington vertoeft. Vervolgens sprak de directeur-generaal der P en T. ir. Damme met den Nederlandschcn gezant in Amerika mr. dr. Van Roycn. De gesprekken werden gevoerd in de werk kamer van den heer Damme in het gebouw van het hoofdbestuur der P. en T. te Den Haag. Nader meldt men ons nog het volgende Na hunne speeches hebben de heeren Bee laerts cn Kellogg nog eenige persoonlijke vriendelijkheden met elkaar gewisseld. Onmiddellijk nn dit gesprek kwam in Was hington onze gezant aldaar, mr. van Roycn, aan de telefoon, die in het Nederlandsch het woord voerde tot den duetteur-generaal dei Posterijen en Telegrafie, ir. Damme De heei van Royen maakte de Nederlandsche admin'- strotie een compliment voor het feit. dot zij deze moderne verbinding heeft he!p°n in het leven roepen, terwijl hij de verwacht'ng uit sprak, dnt van deze nieuwe verbinding een belangrijk gebruik zal worden gemaakt In antwoord op deze toespraak zeide ir. Damme, dat het een voldoening voor de P. T T dat deze verbinding kon worden toon gevoegd aan de reeds bestaande en dot hij zich erkentelijk gevoelde jegens de Engelsche en Amerikaansche collega's, die door hun be langrijke prcataties het in de eerste plaats mo gelijk hebben gemaakt om de verbinding met Amerika ook voor ons land te bereiken. Verder bedankte de heer Domme den gezant voor de door dezen verleende medewerking aan de Nederlandsche delegatie naar het te Was hington gehouden congres voor radiotelegrn- fie, waarbij hij nog den wensch uitte, d t de nieuwe verbinding ook zal mogen bijdrager» tot een betere gedachtenwisseling tusschen de legaties cn de Regeering (Dit laatste in ver band met het feit, dat de telegrafische ge dachtenwisseling bij het laatste congres niet altijd even onberispelijk is geweest). Ook na dit gesprek volgden van weerszij den eenige persoonlijke vriendelijkheden. Vervolgens kwam de verbinding met Neto- York tot stand, waar thans de bij onze Regee ring geaccrediteerde gezant der Ver. Staten, de heer Tobin, vertoeft. De heer Tob:n voerdo een vriendschappelijk gesprek met den heei Norweb, Ten secretaris bij de legotic in den Haag De heer Norweb zeide verheugd te zijn naar den welstand van den gezant te kunnen vragen en de stem van den heer Tobin weei te hooren. Voorts sprak minister Beelaerts nog eenige woorden met den Ameriknanschen gezant, waarna in New-York Prof. Barnou aon het toestel kwam, die eveneens eenige woorden met Jhr. Beelaerts wisselde. Tenslotte kwam de heer Tobin weer voor de telefoon, die nog een kort gesprek voerde met den heer Swift, 2den secretaris van zijn legatie. Na afloop van de officieele opening stond de heer Domme de vertegenwoordigers van de pers tc woord, waarbij hij mededeelde, dat dc gesproken wooiden zeer goed overkwamen, hetgeen ook bleek uit de antwoorden, welke op verschillende vragen werden ontvangen Er behoefde zelfs geen woord herhaald te worden, terwijl do stem van den heer Tobin, den eenige der sprekers aan de overzijde van den Oceaan, wiens stem bij de hier aanwezi gen bekend wos, zeer duidelijk was te her kennen. Voorts deelde de heer Damme nog mede, dat vooral de heeren Norweb en Swift zeei onder don indruk waren van het feit, dat zij een gesprek konden voeren met iemand in hun vaderlend. Tenslotte gaf ir. Vos eenige technische in lichtingen over de wijze van uitzending in En geland, waarna nog werd medegedeeld, dat er reeds een aanvrnog voor een particulier ge- spek met Amerika was binnengekomen. Men meldt uit Amsterdam aan het Vad.: Op het bureau van de Ned. Amerikaanscha Kamer van Koophandel aan de Keizersgracht alhier waren gistermiddag te tien minuten voor half vier met den voorzitter van deze instelling, mr. W. Westerman, cn van het gedelegeerd bestuurslid, mr. E. von Baumhouer, aanwezig verschillende bestuursleden van deze kamer, F. H. G. Beer, van den General Post Office to Londen, ir. Bast, van onzen Rijkstelefoon- en Telegraafdienst, en vOorts als genoodigden de heeren Ch. Hoover, consul-generaal en O. Spamer, consul der Ver. Staten te Amsterdam, J. F. van Wiekei, handeisattaché bij de Ameri kaansche Legatie en andere belangstellenden. Op hetzelfde oogenblik bevonden zich op het bureau van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York, Broadway 32, mr. W William Booth, voorzitter von deze Kamer, en andere belangstellenden in het handelsverkeer tusschen de Vereenigde Staten en ons land, Amerikanen en Nederlanders. „Hallo, London vroeg de ingenieur van de Engelsche post-administratie door het tele foontoestel aan de Keizersgracht, onder hoor bare stilte van do daar aanwezigen. Daarna: „Who are you Mr. Booth Amsterdam calling; mr. Westerman wishes to speak to You I" En dan nam de heer Westerman de telefoon over om zijn college, den voorzitter der Neder landsche Kamer van Kóóphandel te New York, op diens bureau te begroeten. Het gold n.L een proefgesprek tusschen Am sterdam en New York, op aanstichting van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel alhier mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van de Nederland sche en de Engelsche Post- en Telegraaf-admi- r.rtrotiën. Zoowel ie Amsterdam als te New York Is het gesprokene woord, daargelaten eenige kleine storingen, duidelijk verstaanbaar geweest. „Door d2 welwilleuheid van de Nederland sche cn dc Britsche post- en telegraaf-adminl- straties", zoo sprak de heer Westerman hict tot den heer Booth -te New York» ,J>en ik op dl» oogenblik in de gelegenheid foor .het eers» draadloos met u te spreken. Dit bcteekent een nieuwe ontwikkeling, welke onze Kamer meent te mogen beschouwen als een begin van een nieuw tijdperk van nog nauwere samenwerking met uw Kamer. Ons beider taak is niet gemak kelijk; wij moeten den handel tusschen onze beid» landen bevorderen, en hun belangen van handel en nijverheid loopen veelal niet parallel. De gevolgen van hun fundamenteel verschil tus schen een vrijhandelsland cn. een land dat zich met een hoogen tariefmuur omringd heeft, zul len altijd tot op een zekere hoogte het vrije goederenverkeer tusschen beide landen belem meren. Niettemin hebben onze gezamenlijke pogingen verheugende resultaten bereikt, on wij vertrouwen dat de toekomst onze pogingen met welslagen zal blijven bekronen. De moge lijkheid om gemakkelijk contact met elkaar te hebben, moeilijkheden en misverstanden in een kort gesprek uit den weg te ruimen, een moge lijkheid welke de combinatie van draad- en draadlooze telefoon ons gebracht heeft zal, naar ik hoop, de betrekkingen tusschen onze landen nog nauwer en belangrijker maken. Als voorzitter van den raad can commissarissen van de Holland-Amerika Lijn stel ik hierin na tuurlijk het levendigste belang, en evenzeer als voorzitter van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel en de Nederlandsch» Amerikaansche Fundatie Wij hier in Amster dam zenden u en uw collega's te New York onze hartelijke groeten." Daarop heeft mr. Booth te New-York een geestdriftig antwoord gegeven, dot wij natuur lijk niet konden hoorén. En vervolgens hebben verschillende aanwezigen van de gelegenheid gebruik gemaakt om met de hoofdstad det Vereenigde Staten te spreken. Er waren twefe bijzonder aardige momenten. Het eerste was, toen mr. Westerman aan het toestel toegeroe pen werd, en met een lach van blijde verras sing riep: Willy, kerel, hoe gaat het Het was zijn zoon, met wien hij sprak, die zich te New- York op het bureau der Nederlandsche Kamer van Koophandel bevond. En doamö werd aan de Keizersgracht mevTouw Ravelli aan het toe stel geroepen, om haar echtgenoot aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan te vertellen, dat de kinderen het puik maakten en dat ze hem zoo goed verstond als thuis Ook heeft de ccnsul-generaal van Amerika alhier, mr.'Ch. Hoover, nog een gesprek ge voerd met mr. Montaine, den Nederlandschen consul te New York. Dc proef-nansluiting heeft bijno drie kwar tier geduurd en is slechts eenmaal door een korte storing onderbroken geweest. Gistermiddag kwart over 7 heöft het Alge-* meen Handelsblad te Amsterdam een radio- telefonisch gesprek gevoerd met de Journal of Commerce tc New York. De gesprekken waren over en weer zeer goed hoorbaar. DE GASBEDRIJVEN DE DOETINCHEMSQHE DIRECTEUR WEER IN FUNCTIE IN TILBURG GEEN CORRUPTIE B. en W. van Tilburg hebben op verzoek van den Raad een omstandig onderzoek ingesteld naar mogelijke corruptieve handelingen van directie of personeel der gemeentelijke licht fabrieken. Uit het thans verschenen rappoit blijkt, dat er niets, maar dan ook volstrekt niets, „aon dc hr. id" geweest is. Waar voorts, aldus B. en W., voor zoove- ons is kunnen blijken cn wij hebben kunnen nagaan, het bedrijf der gemeente gas- en electriciteitsfobrieken steeds zoo zuinig en economisch mogelijk is beheerd, komt het ons voor, dot deze zaak, hiermede als afgedaan kan worden beschouwd en dat er geen termen aanwezig zijn, om in deze verdere maatregelen te treffen, zoodat ook het benoemen van eene commissie van onderzoek, als zijnde geheel overbodig, kan achterwege blijven". Dc raadscommissie van onderzoek naar eventueele corruptie bij de gemeentebedrijven te Doetinchem heeft tot B. en W. het verzoek gericht den directeur von het gasbedrijf, wiens termijn van schorsing. Zaterdag afliep, opnieuw te schorsen. B. on W. in spoedvergadering bijeen, heb* ben geen termen aanwezig geacht, aan dit ver zoek tc voldoen. In verband met de nota van B. en W. van Dordrecht aan den raad in zake eventueele corruptie aan de gasfabriek aldaar, heeft, naa: de Tel. meldt, mr. Nöthorn te Zutfen een uit*- voerig adres tot den raad gericht, waarin hij o.m. schrijft, dat het college nog altijd in ge breke is gebleven, aan te toonen, waar de 10 korting op do gasmeters gebleven is Nog altijd meenen B. en W. de nog niet vol ledige bewijslevering te kunnen motiveeren, door te pogen, een ander, die hen naar ver mogen, belangeloos en in goed vertrouwen in lichtte, naar beneden te halen Mr. Nöthorn komt dan tot de slotsom, dat het onderzoek van B. en W. nog ondeskundi ger, oppervlakkiger en minder ernstig is ge voerd dan hij had verwacht. PROF. LORENTZ. Een telegram wit België. De natuurkundige verceniging Dodonea heeft Zondag te Gent haar 40-jarig bestaan gevierd. Prof. dr. C. de Bruyne. rector van de Gcntsche universiteit, zat deze vergadering voor. Besloten werd o.m. tof her sturen von een telegram, waarin de wensch wordt geuit voor een spoedig en algeheel heTstel, aan prof dr. Lorentz. VANGEN VAN WATERWILD. De minister van binnen landsche zaken et» landbouw heeft nader bepaald, dar in het ge- hecle Rijk het vangen van smienten, pijl staarten, talingen en slobeenden door middel van eendenkooien en netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, alsnog zal zijn toegestaan tot 4 Maart 1926. Woensdag I Pebruarf. Da ven try (Exp. station), 49T.8 M. 3.20. Kamermuziek door het Mapy Abbótt Piano Trió. 4.20. De London Radio Dance Band. 6.05. Kinderuurtje. 6.50. Tijds, ween-, nieuwsber. 7.05. Licht Concert door het Corelli Win- deutt's Orkest. 10.20. Weer- en nieuwsber. 10.35. Dansmuziek door Herman Darewski en zijn Band en Leon Abbey en zijn Band uit Olympia Dance Hall. 11.2011.35. De Riviera Club Dans Band uit Riviera Club. Hilversum 1060 M. 12.00. Politieberichten. 12.30. Lunchmuziek door het Radio Trio 3.00. Maak het zelf door Mevr. C. Schanke Verkozen 6.00. Dinermuziek door het Radio Trio. 7.15. Gezondheidshnlfuurtjc door Dr. P. dc Viies. Ond. „Geneeskundig Schooltoezicht". 7.45. Politiebericht. 8.00. Orkestmuziek en Hoorspclavond, het ömroep-orkest o.l.v. Nico Trecp. 8.45. „Dc Zwerver". Hoorspel in één bedrijf naar het Engclsch van Louis Parker". 9.45. „Dc Anjers" een Mystificatie in dén bedrijf von Hughes. 10.00. Persberichten van Vaz Dias. 10.10. Voortzetting van het Concert. Huizen, 1950 M. (v. 4-6 1840 M.) 12.30—1.45. Concert met medewerking van de heeren N. de Graff, vioolWinckel, ce'lo; D. v. Wilgenburg, piano. .5.15—6.15. Kinderuurtje, verzorgd door den heer J. Hobmu te Utrecht. De liederen worden gezongen door Mej. M. J. v. d. Berg te Utrecht. 7.00—7.30. Lessen Instit. Schoevers. N.D.O. Cursus Stenographic Groote. 8.00. Concert vanuit dc Ned. Herv. Kerk te Boskoop. Spreker de heer P. A. Colijn, burgen» van Boskoop. Onderw.Dc beteekenis van Boskoop als Cultuurplaats. Muzik. medew ver- leenen Chr. Gem. Koor Sursum Corda, Chr. Zangver. Hosanna, Chr. Kinderkoor Klein Ho sanna, Chr. Muziekvereen. Concordia, Chi Strijkorkest Laus Deo. De heer J. Erkelens, orgel en piano. De heer J. Schoutstra, viool. Mej. van de Steen sopr. Langenberg, 469 M. 12.25—1.50. Middagconcert. 5.206.20. Vcsperconcert. 6.357.00. Voor de Arbeiders. 7.35. Bocrenjool. MedewerkendenHans Mühihofer, Wilhelm Wahl, declamaties. Eugen Schmidt-Carl en bas-bariton. Daarna Laatste berichten. Tot 11.20. Concert uit Handelshof, Essen, oj.v. Farkas Miska. BAARN I—QUICK I 8-2. Een wedstrijd, waarbij Quick ieder jaar met eertige invallers speelt. Deze keer gaf het zelfs heel wat moeite om een elftal bij elkaar tu krijgen. Tenslotte bonden 10 Quick-spders den strijd aan tegen een volledig Baarn-clftal Binnen vijf minuten hed Baorn de leiding. Het duürde evenwel niet lang of Jap Hehen- kamp Schoot een penalty hard in Het Quick- tientel zwoegdb, dot het een lust was en bi] de stand 3—1 voor Baorn, wist Bóelie Bak ker een lage voorzet van links te benutten, terwijl hij even later door goed in loopen den keeper het leder uit de henden liep, waarbij de bal net langs de paal uit rolde Dat was bepaald dé veine. Baam pakte nu stevig aan en zorgde dar de rust inging met een 52 voorsprong. De reserve keeper van Quick had uitstekend ge keept. Hij belooft wat voor de toekomst. Na rust overheerschte Baarn absoluut. Quick was uitgespeeld. Toch kon Boarn slechts 3 doelpunten maken, dank zij dc uit stekende buitenspeltactiek van Jaap van Goor en Haantje. Vrijwel iedere aanval werd dooi buitenspel onderbroken. Scheidsrechter Bulte had een goede kijk er op, hetgeen de taak van de veided.'ging verlichtte. De Quick-voorhocdc was nog slechts spo radisch gevaarlijk. Een scherp schot von Bosselaar en een hooge bel van Bakker ga ven den Buarn-kceper nog moeilijkheden. Zoo eindigde deze wedstrijd in een zware, doch absoluut niet oneervolle nederlaag voor het Quick-tiental. Scheidsrechter Bullte was de beste man in het veld Zijn fluiten was „af". ATHLETIEK OP BIRKHOVEN. In de te Utrecht gehouden olgemeene ver gadering van den Utr. Prov. Athletiek Bond is besloten, dat de U. P. A. B. uit propagan distisch oogpunt en ter verkrijging van oen nauwer en vriendschappelijker bondsen ver- eenigir.gsverband zal overgaan tot het orgo- niseeren van avondwedstrijden. Deze avond- wedstrijden zullen tevens gebruikt worden om een Jaoriijksch Tienkamp te verwerken. In verbond met den aanleg van een sintel- baan op Birkhoven is op voorstel der Tech nische Commissie besloten deze wedstrijden op Birkhoven te houden. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Utrecht. De Kamer van Koophandel er> Fabrieken voor het gebied Utrecht heeft be sloten aan dc Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht voor >het jaar 1928 een subsidie te verleenen van 3000.—. HET ABRI OP HET AUTOPARK. Een onverwachte verschijning. Geheel plotseling, zelfs bijno onverwacht is het verschenen, het abri op h-et autopark Een paar dagen tc voren was men bezig ge- weest met het leggen van een tegelvloer, doch dat het huisje zelf daar reeds zoo spoe dig zou verrijzen hadden we niet durven denken. Binnen enkele uren stond het er gistermiddag. Het wachtlokaal zelf lijkt ons wel aan zijn doel te zullen beantwoorden. Het is een flink, stevig gebouwtje, geheel van hout samengesteld met bouten cn moeren, zoodat het ten ellen tijde uit elkaar geno men kan worden. Alle zijden zijn vocrz.en van glasruiten, zoodot er ook voor het noo- dige licht is gezorgd. Minder gelukkig lijkt ons de plaats. Misschien kan hei in de prak tijk meevallen, maar zooals het huisje nu stoat, is de open zijde naor het Noord-Westen gekeerd, ten ontvangst ven den wind uit den regenhoek. Beter had men o.i. gedaan met het een plaats te geven aan dc plantsoenzijde tusschen dc boomen, waar hot, in groene kleur gehouden, zeker niet zou misstaan. Gelukkig daarom dat het huisje gemakkelijk verplaatsbaar is en men altijd nog een betere plaats kan uitzoeken. EEN LANDSPEL TE AMERSFOORT Een toelichtende voordracht van de hcerx de Witt Huberts en van dc Ven. Op initiatief van den Burgemeester dezer gemeente had gisteravond in het Militair Te huis aan de Kortegracht een bijeenkomst plaats in verbond met de pionnen om te komen tot de opvoering van een landspel te dezer stede. De druk bezochte vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigeis van allo orgarisatie's, die bij de opvoering van zulk een landspel hunne medewerking zouden kunnen verleenen, terwijl ook verschillende poiiiculierenr die zich hiervoor interesseeren aanwezig waren. De vergadering werd geleid door onzen Bur gemeester, die de bijeenkomst oper.de met een korte toespraak, waarin hij het doel van dezen avond uiteenzette, h;L ie komen tot een alge meen volksspeleen volksspel, dat een feest zal geven, waarin de burgerij van Amersfoort in alle schokeeringen zal kunnen deelnemen. Na nog oen enkele toelichting te hebben gege ven werd het woord gegeven aan den voor zitter van den Nationalen Lnndspelraad, gcp. generaal-mojoor Fr. de Witt Huberts, die allereerst een uiteenzetting gaf van het doel on het streven van den Notionolen Landspel- raad. Het doel van dezen Rand is n.l. door het opvoeren van een landspel in verschillende plaatsen van ons land oude volksgebruiken te. eeren en te bewaren. Het landspel is dan de vertooning van een gebeurtenis uit de plaatse lijke geschiedenis in vorige eeuwen of wel van een sage of legende, voortlevend in de streek, waar het spel gegeven wordt, eventueel met optocht, zolkszangen en volksdansen. Hierdoor verkrijgt men tevens veredeling van het volks vermaak en het wekken van liefde voor de geschiedenis. Dit kan men bereiken door het biengen van mooie volksfeesten. Aon de hand van een zeer uitgebreide serie lichtbeelden deed spreker zijn auditorium ken nis maken met verschillende dergelijke volks feesten, zooals die op vele plaatsen in het buitenland plegen gehouden te worden, waar voor meestal een geschiedkundige gebeurtenis den ondergrond vormt. We zullen de tallooze beelden, die op het doek verschenen niet op den voet volgen, doch er slechts enkele me- moreeren. Zoo zagen wij de bekende Tell- Spiele in Pfaffikon, waarbij spreker er op wees, dot met betrekkelijk geringe middelen gewerkt wns,.doch dat er een tooneel voor het open luchtspel is opgebouwd met gebruikmaking van hetgeen er in de natuur reeds is. Voorts zag' men een historisch bruiloftsfeest als landspel in een plaatsje in Zuid-Beieren, volksfeesten in NördJingen, een rococospel in Anspach, de Schüferslauf in Markgröningen, enz Van deze en van nog vele andere „Fest-spiele" werden zeer vele beelden op het dook gebracht, waar uit men kon zien, dot het landspel in het bui tenland reeds op talrijke plaatsen burgerrecht hoeft verkregen. In hef vervolg van zijn voordracht zag spre ker dc vraag onder oogen. of zulk een land spel zulk een volksfeest ook hier in Amersfoort gebracht kan worden. Is er stof voor en zou er liefhebberij voor 2ijn Spreker is von oordcel deze vragen bevestigend te mogen beantwoor den. Hij voegt er echter dc waarschuwing bij. dat men zulk een landspel niet te grootsch moet opzetten. Want dan worden de kosten veel te hoog en zou men na één opvoering nimmer tot een herhaling kunnen komen, He» zou dan zijn zooals met vele dingen„eens on nooit weer." Na de causerie van den heer dc Witt Hu- berts, waarin meer het historische van een landspel naar voien was gebracht, besprak de secretaris van den Nationalen Landspelraad, de heer D. J. van de Ven het volksfeest vanuil een folkloristisch standpunt bezien. De heer van de Ven wees er op, dat men voor de op voering van een landspel moet beschikken over „gangmakers", over groote activiteit. Er moet een ruime tijd van voorbereiding zijn en in dien tijd zit reeds een wezenlijk element van feestvreugde. Spreker memoreerde verier, dat men ook werkelijk liefde voor het landspel moet hebben. De leiders of organisatoren moe ten niet slechts rondloopen met een gewichtig gezicht onder een hooge zijden, doch zij moe ten zeer zeker bekend zijn met het volksver maak en er zoo noodig een werkzaam aandeel in nemen. In een breedvoerig betoog deelde de heer van de Ven mede op welke wijzen men een landspel in elkaar kan zetten, zonder daarbij te komen op abnormaal hooge kosten. Amersfoort, aldus spieker, Is een marktsmd met een eigen marktdag. Men zou b.v. een feestelijke marktdag kunnen houden een feest- wcek met een kinderdag, met een boeren- en visschersdftg, een bloemencorso of riijool enz. Een ën andeT wordt door spreker nader toege licht. Sprekende over het feest zelf wees de heer van de Ven erop, dat zulk een volksfeest nimmer mag ontaarden of verloopen. Een der gelijk feest kan ontaarden wanneer er niet genoeg gebeurt. Er moet zooveel gebeuren, dat

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2