VLAA'S AM EDSFOOöTSCH BAGBIAÏ) BINNENLAND. TWEEDE BLAD Vrijdag 17 Februari 1928 MAISON OE JAGER FEUILLETON. Martin's Verjongingskuur. 26e IAARGANG -DE EEMLANDER" No. 197 EERSTE KAMER. Voortgezet werd Donderdag de behandeling van het defensie-ontwerp. De heer Ver kouter e.n (c.~h.) wenschl geen streep te halen door het schoone verle den onzer vloot en zou willen, dat men vooi de vloot even royaal was als voor de sociale wetgeving" en het onderwijs. Met het ortwerp bederft de minister, wat hij voor het leger tot stand bracht. De heer Van Embden (v.-d.) betoogt uit voerig, dat het ontwerp geen enkel element van ontwapening bevat, doch dat de vrijzinnig-de mocraten voorstemmen, omdat de kans bestaat op bezuiniging en in verband met den tegen stand der ergste militaristen. Verwerping van het ontwerp zou de Kamer assimileeren met het standpunt der ultra-militaristen. De heer Janssen (r.-k.) juicht het ontwerp toe, omdat het versobering brengt. Hij wijst er op, dat de splitsing van de baan is, en meent, dat het verzet uit mannek ringen veel invloed oefent op de tegenstanders. Dc heer Van Lanschot (r.-k.) is voor stander van het ontwerp. Hij bestrijdt de rede voeringen der chrislelijk-historischen, welke hij tc onzakelijk acht. Hij is niet bang voor split sing en verwacht zeker bezuiniging van de voorgestelde maatregelen. Hij merkt op, dat bij de defensiebegrooting over uitwerking kan worden gesproken. Spr. ontkent, dat het beheer van het depar tement ven defensie te zwaar is voor een per soon en wijst op vorige ministers die twee militaire departementen met goed gevolg be heerden. Hij vraagt nu de minister-president de verklaring dat het ontwerp»- niet strijdt met de belangen der verdediging van Indië. De heer Br iet komt op tegen de opvatting van minister Lambooy, dat de minister van Koloniën verantwoordelijk zou zijn voor de ver dediging van Indie. Spr. vraagt of de minister van plan is de verdediging onder te brengen bij Koloniën zonder dat aan de eenheid van dt raai ine afbreuk gedaan wordt en wat de minis ter verstaat onder splitsing. Het eenige doel van het ontwerp is het omverhalen der organi satie waartoe spr. niet wil meewerken. De heer Steger zou me^.un, dat twee he- tegogene zaken als deze "iel door één per soon beheerscht kunnen worden. Spr. wacht nog eenige inlichtingen af van minister alvo rens stem te bepalen. Rationeele verdeeling der gelden lijkt spr. eerst mogelijk indien men op het gebied van leger, zoowel als vloot deskundig is. De een heid in voorschriften lijkt onmogelijk. Minister Lambooy betreurt dat sommige leden reeds hun steun bepaalden, waardoor de regeering de pas werd afgesneden Door net te voorschijn roepen van spookgestalten is het ontwerp in een sluier gehuld en is de sfeer van wantrouwen geschapen. Volgens den minis ter heeft zijn oplossing van het personeelvraog- stuk zonder splitsing de eenheid der marine in de hand gewerkt. De vergadering wordt ver daagd. TWEEDE KAMER. De behandeling van de begrooting van Cu- ra<^ao wordt Donderdag voortgezet De heer B ij 1 e v e 1 d (a>r.) acht de regee- ringspolitiek voor dit gewest weinig vooruit strevend. De autonomie moet zooveel moge lijk worden beti6cht. De heer Joekes (v.-d.) noemt verschillen de factoren, die tot ontevredenheid onder de bevolking van Curaipao hebben bijgedragen. De burgerlijke politie moet z.i. worden uit gebreid en de militaire politie op den achter grond gehouden. De heer Droogleever Fortuyn con- Lansestraat 56 Telef. 115. Wie den vleier volgt, neemt een zinnelooze tot wegwijzer. Door RAFAEL SABATINL Uit het Engelsch door C M. G. d. W. 2 Hij snuffelde even, draaide zich om op zijn hiel, zonder een woord of bewijs van groet voor Garnache, en liep naar het andere ta feltje, waar hij bij zijn kennissen ging zitten. Garnache zag hem na; zijn oogen gloeiden van onderdrukten toon. Nooit in zijn leven had hij zich zelf zoo zeer in bedwang gehou den. deed het ter wille van dat kind boven, en omdat hij de gedachte steeds voor den geest had, dat haar grievend leed zou worden aan gedaan, wanneer hem iets overkwam. Maar hij bedwong zijn drift ten koste van zijr. eetlust. Hij kon niet eten van woede. En hij schoof zijn bord weg en stond op. Hij wendde zich tot Rabecque en wat de be diende zag op zijn gelaat, deed hem een paar passen achteruit gaan van schrik. Garnache wees naar de tafel: „Eet, Rabecque," zei hij, p>en kom dan boven." En gevolgd, even als straks, door de oogen van den vreemdeling en zijn metgezellen, liep Garnache de kamer uit en ging naar boven om troost te zoeken in een gesprek met Valé- rie. Maar hoe veel moeite het hem kostte de beleediging die hij had ondergaan te verzwij gen, hij zei er geen woord van tot het meisje, wit vrees haar rust te verstoren. I stateert, dat de gouverneur op hoop van zegen I naar Curasao is teruggekeerd. De politie moet in burgerlijken trant worden georganiseerd. Dc heer Cramer beveelt aan de •drink watervoorziening te brengen onder het toe zicht van den directeur der openbare werken. Minister Koningsberger zal bij de begrooting van 1929 tegemoetkomen aan dc desiderata van het bijzonder onderwijs onder zeker voorbehoud bij niet-sluitende begroo ting. De gouverneirr heeft sprekers -vertrouwen. Diverse z+g. klachten bleken op losse gronden te berusten. De hier bepleite politieuitbreiding zou 7 a 8 ton vorderen, waarnaast een garnizoen in stand zou moeten worden gehouden. Spr. heeft zooveel mogelijk concessies te dezen opzichte gedaan. Bij repliek draagt de heer B ijl e v eld voorloopige terugneming van een gedeelte van den post militare politie voor tot het overleg volledig resultaat heeft. Verder repliceeren de heeren IJzerman en Joekes. De heer Van Vuuren vraagt nadere po sitieve toezegging inzake gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Krijgt hij die niet, dan zal zijn fractie ernstig overwegen of zij voor de begrooting kan stemmen. Nog repliceeren de heeren Beumer, Boetzelaer en Lingbeek. Na dubliek van den minister wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag -één uur. UIT DE STAATSCOURANT Met ingang van 15 Februari op verzoek eer vol ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse A. ten Bruggencate van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht en benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse bij dat personeel. Voor tenminste vijf jaren verlengd de termijn vtm benoeming als zoodanig van dc reserve- paardenartsen der 2e klasse M. Karsemeyer, H Woudn, P. H. Kleinjan en M. A. G. de Groot van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onderscheidenlijk met ingang van 26 Februari, 23 Maart, 21 Juli cn 21 Juli as. Op verzoek eervol ontslagen de reserve-eer ste luitenant A. van Weideren baron Rengers, W. N. H. van der Vorm, M. J. Schiltman en W. J. Rot, onderscheidenlijk van het 1c rag huzaren, het 6e, het IÖe en het 5e reg. inf., voor zooveel betreft de drie eerstgenoemde re- serve-officieren onderscheidenlijk met ingang van 15 Februari, 2 Mei en 3 Juli 1928. Op verzoek eervol ontslagen met Ingang vau 5 Maart de reserve-majoor A. H. P. Blaauw van het 5e regiment infanterie Benoemd tor burgemeester der gemeente Gorssel L. R. Wentholt. toegekend het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau aan dr. Hugo de Vries, oud- hooglccraar van de Gem. Universiteit te Am- sterda m, wonende te Lunteren toegekend de bronzen eeremedaille der O N.-orde aan Ph. Hol'ebrand, winkelbediende en tuinman bij dr. Preij, apotheker te Oost burg benoemd tot belasting-ontvanger te Gen nep de surnummerair der dir. belastingen, inv en accijnzen P. Al ter directie Amsterdam tot belasting-ontvanger te Nieuwerschans (station) de adjunct-commies der dir. belas tingen, inv. en accijnzen F Wedemeijer -ter inspectie Leiden le afd. EERSTE KAMER De behandeb'ng van het defensie- ontwerp. Voor de behandeling van het defensie-ont werp in de Eerste Kamer was gisteren wreei veel belangstelling van de zijde van marine officieren en oud-officieren der zeemacht. Ook Tweede Kamerleden bevonden zich op de ge reserveerde tribune. In de vergaderzaal verschenen in den loop veui den dag o. a. de ministers Kan, Slotema- ker de Bruine, van der Vegte en Waszink, en in de middaguren woonde ook de minister president, de heer De Geer, de beraadslagin gen bij. HOOFDSTUK VIL De val wordt opengezet. Garnache deed dien nacht in Grenoble geen oog dicht; het grootste gedeelte van den nacht hield hij de wacht daar hij den angst van Valérie nergens beter door kon wegnemen. Toch gebeurden er diennacht geen vijandelijk heden van de zijde der Condillocs, zoonis Valérie vreesde en zooals Garnache beweerde, dat niet zouden, niet konden plaats hebben. Den volgenden morgen zond hij Rabecque reeds vroeg naar de Auberge de France voot het beloofde rijtuig en gebruikte zijn ontbijt in de gelagkamer, terwijl hij tevens den terug keer van zijn bediende afwachtte De vreemde ling van den vorïgen avond zot daar reeds, nu echter alleen en scheen geen plan meer te hebben zich met Garnache te bemoeien. Gar nache vroeg zich af of dat misschien kwam omdat hij alleen was, neen toch niet alleen, hij had niet zooals gisteren drie vrienden bij zich, maar slechts één daardoor was hij mis schien niet zoo dapper. Aan een ander tafeltje zaten twee heeren, Hij wist niet waar zij vandaan kwamen een voudig gekleed en met goede manieren. Hij lette eerst niet veel op hen, totdot een slanke man, met een haviksneus en een donker voor komen, plotseling opstond en even schrikte, toen hij den Parijzenaar zag en hem dadelijk bij zijn naam noemde. Garnache zweeg even en stond van tafel op, hij draaide zich half om en zag den heer met het donkere uiterlijk op lettend aan, maar herkende hem niet. Hij ging naar hem toe. „Heb ik de eer bij u bekend te zijn, mijn heer?" zei hij half vragend. „Parbleu, mijnheer de Garnache!" riep de ander met een gullen lach, des te innemender daar de rest van zijn gezicht zeer somber was. Js er een man in heel Parijs, die u niet kent? HUGO DE VRIES EEN FEESTELIJKE BIJEENKOMST TE TUBINGEN EEN HOOGE ONDERSCHEIDING Ik heb u dikwijls in het hotel de Bourgone ge zien". Garnache bedankte voor de beleefdheid met een hoofdknikje. „En," ging de ander voort, „eens heb ik de eer gehad aan u voorgesteld te worden door mijnheer den hertog zelf. Mijn naam is Gau- bert, Fabre Gaubert". Terwijl hij zich zelf voorstelde, stond hij op uit eerbied voor Gar nache, die was blijven staan. Garnache kende hem totaal niet, toch twijfelde hij niet aan zijn woorden; de man had een beleefd, innemend uiterlijk; daarenboven bejjon Garnache zich eenzaam te voelen in de onherbergzame stre ken van Dauphiné, zoodat hij verheugd was iemand te ontmoeten dien Tuf nis ziin gelijke kon beschouwen. Hij stak de hand uit. „Ik ben zeer vereerd, dat a mij niet vergeten is., mijnheer", zei hij. Hij was op het punt er bij te voegen, dat het hem bijzonder veel ge noegen zou doen te vernemen, dat mijnheer Gaubert ook naar Parijs ging en hem gezel schap kon houden op die vervelende reis; maar hij hield die woorden bij tijds in. Er was wel geen reden om dien heer te verdenken, maar toch, alle dingen wel beschouwd, bedacht hij plotseling, dat hij wijs deed zoo voorzichtig mogelijk te zijn. Met een vriendelijk, nietszeg gende beleefdheid over de ontmoeting met mijnheer Gaubert in deze streek, liep Gar nache door, cn was weldra bij de deur Hij bleef even staan bij den uitgang, waarbij het raadselachtige uithangbord van het Zuigende Kalf knarste en kraakte bij iedere windvlaog, een koude Alpenwind. De regen had opge houden, maar de lucht was donker en zwaar van woeste wolken. De mannen van zijn geleK de zaten op zijn bevel reeds te paard, klaar voor de reis. Hij wisselde een paar woorden met den sergeant en toen kondigde het ram melen van een zware koets uit de Auberge de France zijn komst aan. De wagen, een kolos- MELKVERV ALSCH ING MELK MET B0°„. EN 70% WATER STRENGE STRAFFEN saai ding van hout en leer, getrokken door drie paarden, bleef vóór de deur van de herberg staan. Rabecque kwam haastig naar buiten en werd dadelijk weggezonden om mademoiselle te halen. Zij zouden oogenblikkclijk vertrek ken. Rabecque keerde zich om, om naar boven te gaan; maar op dat zelfde oogenblik werd hij op zij gestooten door een man, naar het scheen een knecht, die üit de herberg kwam, met een valies in de hand. Vlak achter hem, met het hoofd in den nek en recht voor zich uit kijkende, kwam de vreemdeling van gister avond, zonder acht te slaan op Garnache. Rabecque, die met de schouders tegen de lijst van de deur aan stond, waar hij tegen aan geduwd was, bleef staan en zag den kerel, die hem zoo ruw behandeld had, woedend aan. Garnache, aan den anderen kant, keek ver baasd naar den oprécht uitzienden man, maar nog zonder cenig vermoeden van zijn voorne men. Voordat de knecht het portier had open gedaan en het valies in het rijuig geworpen, had Gornache zich niet veTToerd. Voordat de vreemdeling zijn voet op de trede van den wa gen gezet had om in te stappen, had Garnache geen woord gezegd. Mijnheer", riep hij hem nu toe, „wat goot u doen met dat rijtuig?" De vreemdeling keerde zich om en keek Gornache aan mot een blik van verbazing, die handig veranderde in een smadelijken blik. Hij herkende hem. „O?" zei hij de wenkbrauwen optrekkende „De excuscsmakende mijnhecrl Wat zei u?" Garnache trad nader, gevolgd niet alleen door Rabecque, maar ook door mijnheer Gau bert, die een seconde te voren voor def\ dég was gekomen. Achter hem, aan den ingang, stond do vriend van den vreemdeling en weer daarachter zag men het groote gezicht en de DE STORM GESTRANDE SCHEPEN BANGE UREN OP ZEE Het Frensche stoomschip JFort de Trayon" is drie mijlen bezuiden de boei van het Bricl- schc Gat gestrand. De sleepboot „Inius" zal ter assistentie vertrekken De „Fort de Trayon" wos op reis van Ant werpen naar Schiedam waur het bij de firma Wilton gerepareerd zou worden. Het gestrande Frfinschc stoom schip. De motorreddingsboot, die gisteren van Stellendam is uitgevaren, om qssistenrie tc ver- leenen aon het gestrande Fransche stoomschip, is langszij van het stoomschip geweest. De bemanning wil het schip niet verloten. De slccpbooten Wotan en Waterweg hebben ver binding met het gestrande schip De sleepboot Iris is in de nabijheid. Het stoomschip zit dwars van de roodc ion no 4 Nieuwe Gat op de Hindcrribben, onge veer in dc richting N.O. Met L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst is contract gesloten, het gestrande stoomschip Fort dc Troyon vlot te brengen. Gistermiddag zijn de pogingen daartoe zonder succes gebleven. Het bergingsvnartuig Meer- min is binnendoor naar de strandigsplaots ver trokken. Uit Volendom Gistormorgcn omstreeks half zeven geraakte de Bunschotcr botter ..BU i87". schipper J- Blokhuis, ten Noord Oosten van Volendam in, den vliegenden storm. Dc giek brok midden door en een der stukken trof den schipper tegen het been, waordooT hij een ernsiige beenbreuk bekwam. De 22-jarige knecht kon niets an ders doen dan voot anker gaan en dc ..BU 73 die in de nabijheid was. om hulp te vra gen. De „BU 73" kon echter onmogelijK ver binding krijgen en zeilde toen near Voiendam om daar hulp te holen Schipper C. Kes voer toen met do „VD 102" uit en na veel moeite gelukte het aon de ,.BU 187" vasf te maken Tegen twoolf uur hedenmorgen werd het vaar tuig behouden in de haven van Volcndnm bin nengesleept. De schipper werd onmiddellijk door dokter Wevers behandeld en verd, nadat hot eerste verband gelegd was, naar het zie kenhuis te Purmerend overgebracht. OUD-MINISTER VANDERVELDE, TE AMSTERDAM. Lastige debafors. No afloop van de te Amsterdam door den oud-minister Vondervelde gehouden lezing werden eenige vragen gesteld, o.m. een betref fende; het geschil in de ontwopenings-politiek van België en die elders. De inleider verklaarde, naar wij in het Hbld. lezen de opportunistische houding der Belgische socialisten uit vorschil in Jigging van België en die der overige landen. Vervolgens kwam spreker op de houding van zijn partij inzake de Vlanmsche beweging. Hierbij beantwoordde de heer Vandervelde eenige vrogen inzake zijn houding in de am nestie. De heer Vandervelde meende o.a. het best te doen voor zijn Nederlandsch publiek zich voor Flamingant te laten doorgaan. De heer Van dervelde verklaarde een warm strijder te zijn voor Vleamsche universiteit en Vlaamsche volksverheffing. Toen een der aanwezigen tegen deze voor- stelling protest wilde annteekenen bleok het debat plotseling gesloten te zijn, op verzoek nog wel van den heer Vandervelde, die dezo poging tot interpellatie, vóór nog een woord gesproken was, als fascisme brandmerkte. De voorzitter sloot de vergadering, waarop de aanwezigen „de Internationale" inzetten, al spoedig bijgestemd door een krachtig gezongen „Vlaamsche Leeuw" Bij den ingang waren brochures verspreid van de hand van Van Extcgem, politiek ge vangene te Antwerpen, welk geschrift een Sterk protest behelsde tegen het antKVlaamsch be leid van den heer Vondervelde als minister van justitie. starende, eenigszins verschrikte oogen van den herbergier. „Mijnheer", zei Garnache, die zijn toom weer voelde opkomen, „ik vroeg wat u van plan wos met mijn rijuig?" „Met u w rijtuig?" herhaalde de andere met toenemend beleedigende aanmatiging. „Voyons, mijn excuscsmakende vriend, behooren alle dingen hier in Grenoble u toe?" Hij wendde zich tot den jongen uit het posthuis, die er dom uitzag. „Jc bent uit de Auberge de France, niet waar?" „Ja mijnheer", entwoordde dc jongen. „Dit rijtuig is gisteravond besteld door een heer, die in het Zuigende Kalf logeert". „Juist", antwoordde de vreemdeling, bij wijze van slotzin. „Het was door mij besteld". En hij was op het punt zich om te draaien en heen te gaan, toen Garnache nog een stop nader kwam. „Mag ik u doen opmerken mijnheer", zei hij en ofschoon de toon waarop hij sprak en zijn wóórden beleefd waren, men hoordé aon het trillen van zijn stem, dat hij zich daar voor moeite moest geven, „mag ik u doen opmer ken, dat het rijtuig gehaald is door mijn eigen bediende, die er mee hier naar toe gereden is". De vreemdeling zog hem van het hoofd tot de voeten aan met een glimlachje om de lip pen. En op spottenden toon zei hij„Het schijnt wel mijnheer, dot u een onbeschaamde kerel zijt zoools zoo velen die een heer aan vallen om er zooveel mogelijk profijt van te trekken." Hij haalde een beurs voor den dag en deed die open „Gisteravond wos het mijn soirper dat u toeeigende. Ik hc-b dat geper mitteerd. Nu wou u hetzelfde doen met mijn rijtuig en dat zal ik niet veroorloven. Maar daar hebt u wat voor uw moeite, don ben ik tenminste van uw gezelschap af En hij wierp den Parijzenaar een zilverstukje toe, l (Wordt vervolgd.j Zooals reeds was aangekondigd heeft de Universiteit te Tübingen. waar verschillende geleerden zich speciaal mot de door Hugo de Vries behandelde onderwerpen bezighouden, den tachtigsten verjaardag van den „vader dei erfelijkheidsleer" j.l. Dinsdag ïh een bijzondere bijéénkomst gevierd. Voor de stampvolle collegezaal van het Bo tanisch Instituut sprak in de eerste plaats prof Th. J. Stomps uit Amsterdam, die leven en werken van De Vries uitvoerig schetste. Daar na voerden nog het woord prof. E. Lehmann, prof. F. Ochlkers en dr. J. Schwemmle, die de heteekenis van Hugo de Vries voor onder scheiden takken dar botanie deden uitkomen Ook sprak nog prof R E. Oeland uil Balti more, specialist op het gebied van do cytolo gie von Oenothera, die voor zijn onderzoe kingen tijdelijk te Tübingen vertoeft. Na de voordrachten volgde oen feestelijk sa menzijn, waarin een fraai geteekende oorkon- ,de in ontvangst werd genomen door prof Stomps, die haar dezer dogen te Lunteren aon prof, de Vries zal overhandigen. Bij Kon. Besluit is toegekend het grootkruis .n de Onde van Oranje Nassau aan dr. Hugo de Vries, oud-hoogleeraur aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, wonende te Lunteren. Ter gelegenheid van den 8Östcn verjaardag van prof. Hugo de Vries is gistermiddag in de gehoorzaal van de Hortus Botanicus te Am sterdam een buitengewoon college gehouden, waar prof. Th. J. Stomps en prof. Th. Weevers de wetenschappelijke verdiensten van den toch- tigjarigen hebben geschetst. De collegezaal was met een groot aantal be langstellenden gevuld. Onder hen bevonden zich dc curatoren van de universiteit, dc wet houders Vos en Ketelaar, verschillende hoog leeraren en vele studenten. Prof. Stomps heeft in zijn rede den levens loop van prof. Hugo dc Vries geschetst. Daarbij hééft hij in het bijzonder beschouwingen ge houden over de wetenschappelijke verdiensten van den jubilaris, die een wereldnaam heeft. Prof. Weevers heeft meer in het bijzonder de gioote diensten uiteengezet, welke prof. Dc Vries door zijn onderzoekingen aon de zuivere plantenphysiologie heeft bewezen. HOOG WATER DE MAASDIJK BI] NEDER-ASSELT GEEN DIRECT GEVAAR De waterstand van de Maas heeft zoo'n hoogte bereikt, dat de Mqasdijk nabij Neder- AsseJt gevaar loopt door te breken. De zwakke plek in den dijk ligt op eenfgen afstand stroom afwaarts van de plaats waar de dijk op Oude jaarsdag 1925 is doorgebroken. Men is mot man en macht bezig den dijk te versterken en hoopt hem te kunnen behouden. In den dijk is een welgat ontstaan, waardoor het water in den polder binnendringt. Men is reeds den ge- heelen dag bezig om hot kwelwater te keeren. Gisteravond werd nader uit Neder-Assclt geseind Oogenblikkelijk gevaar voor den Maasdijk schijnt niet meer te bestaan. Den geheelen dag zijn er zakken zand op den dijk aange bracht. Er heeft een afschuiving plaats gehad van gedutende den zomer aangebrachten grond. De dijkgraaf acht den toestand na de genomen voorzoigsmaatregelen niet gevaar- lijk. Hedenavond is het aanbrengen van zak ken zand gestaakt; morgenochtend zal hiermede worden voortgegaan. Gedurende den nacht wordt de dijk bewaakt Men seint ons uit Grave d:d. 16 Febr.: De stand der rivier voor Grave is heden wei nig veranderd. De peilschaal teekende heden morgen 8 uur 10 M. 74 NA.P., om 2 uur 10 M. 75 en om 4 uur 10 M. 76. Er schijnt dus stijstand in den was te komen. Voor het Kantongerecht te Middelburg heb ben Woensdag terecht gestaan 40 melkvee houders van verschillende plaatsen uit Wal cheren, wegens het afleveren of doen afleve ren van vuile melk en van melk die ondeugde lijk van samenstelling was. Er was er een bij, zekere C. J., melkveehouder te Middelburg, die melk afleverde waarin zich n.L 80 pet. en 70 pet water bevond. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie eisrhte tegen een melkveehouder 1000 boe. te of ICO dogen hechtenis en drie maanden principieele hechtenis De Kantonrechter ver oordeelde dezen verdochte tot een geldboete van 800 of 100 dagen hchtenis en drie maanden hechtenis De overige verdachten werden veroordeeld overeenkomstig den cisch van hei O M. tot geldboeten varicercnd tus- schen 25 en 100. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK DE BEKLAAGDEN VRIJGESPROKEN Culemborg. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden de verdachten in de Culemborg- sche moordzaak Swceris eé Vroege vrijgespro ken. DE SUIKERSMOKKELARIJ TE ROTTERDAM VONNIS TEGEN EEN VERIFICATEUR DER BELASTINGEN EN EEN CARGADOOR De rechtbank te Rotterom heeft uitspraak ge daan in de zaak von W. P. J. B., 52 iuar, veri ficateur-secretaris der invoerrechten cn accijnzen, geditincerd, die op 2 Februari had terecht gestaan, verdacht van volschheid in geschrifte door op eenige aangiften ter be koming van vrijpaspoort voor de invoer van suiker, de namen van twee andere ambtenaren te plaatsen en door in de bij die aangifte bc- hoorende generale verklaring de aanzuivering in strijd met dc waarheid te parofeeren, en bo vendien zich had te verantwoorden gehad tc? zake van het 2ich laten omkoopen als ambte naar. W. P. J. B. werd veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. Het O. M. hod 4 jaar gevangenisstraf ge- cischt De tweede verdachte in deze smokkelnffoire, de 45-jerigë cargadoor N. J. S.. eveneens ge detineerd wien het uitlokken van het eerste mis drijf door B was ten laste gelegd en het om koopen van den ambtenaar B., werd veroor deeld tot T jaar en 3 maanden gevangenisstraf De cisch tegen S. was 3 jaar gevangenisstraf geweest. P. W. JANSSEN-ZIEKENHUIS. Het Fonds van Oud-patiënten van het sana torium P. W. Janssen Ziekenhuis te Almcn heeft van een onbekende een gift von 4000 ontvangen voor de aanschaffing van een z.g. ^.piëerbank voor massaproductie van ver schillende voorwerpen. DE WIJZIGING DER MILITAIRE ONDERSCHEIDÏNGSTEEKENEN. Een overgangsmaatregel gevraagd. Het hoofdbestuur deT vereenlging van orv- derofficieren „ns Belang" heeft aon den mi nister van Oorlog een request gezonden, waar in wordt aangedrongen op een overgang» maatregel bij de voorgenomen wijziging van onderscheidigsteekenen nog gedurende vijf ja ren of te drogen, zooals die tot heden worden aangebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5