BINNENLAND, TWEEDE BLAD 'AHERSF00RT5CH DAGKIM» 26e JAARGANG EEMLANDER' No. 208 Donderdag 1 Maart 1928 N.V. COMPAGNIE LYONNAISE VOORJAARSMODELLEN OOK NAAR MAAT sÊÊ 1P FEUILLETON. Martin's Verjongingskuur. UIT DE STAATSCOURANT Op verzoek eervol ontslagen met dank met ingang van 16 April voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten mr. J. H Hingsi als president van de rechtbank te Leeuwarden en is hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd met ingang van 16 April tot presi dent van voormelde rechtbank mr. C. \V. Sthec- man als vice-president dier rechtbank. Benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof te Den Haag mr. dr. A J. Warren, thans rechter in do rechtbank te Rototerdam. Benoemd tot officier der Oranje Nassau-ordo met de zwaarden de kapitein-luitenant ter zet titulair R. H. Wijman. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw is benoemd tot assistent aan de landbouwhoogoschool te Wa peningen ir. G. G. Bolhuis aldaar Op verzoek eervol ontslagen, op grond vat, leeftijd A M. van Oyen, als tcchnisch-ambte- naar le klasse der genie. Benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, bij den Vrij willigen landstorm, bij het vrijwillig land stormkorps luchtwachtdienst, tot reserve-eer- ste-Iuitennnt voor speciale diensten de heer L T. J. Kint. Verlof verleend aan J. Souren, koopman to Utrecht, tot het aannemen van het vreemde eereteekenridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote van den Heiligen Sioe en is aan E H Krclage, te Haarlem, voorzitter der Algemeene Vereen, voor Bloembollencul tuur, verlof verleend tot het aannemen van de- benoeming tot „Officier du Mérite Agricole" van Frankrijk. AMSTERDAM EN DE BOVENRIJN CONFERENTIE OP NET DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT NOG GEEN BESLISSING Aangaande de conferentie over de verbete ring der verbinding van Amsterdam met den Bovenrijn, j.l. Maandag 's middags en 's avonds op het departement van waterstaat onder lei ding van minister Van der Vegte gehouden, verneemt het Hbld., dot daar de minister nog geen beslissing heeft genomen De vertegenwoordigers van het Amsterdam- sche gemeentebestuur en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken uit de hoofdstad drongen er met klem op aan dat de minister zou dccideercn in welke richting het voor Anv- sterdam zoo belangrijke vraagstuk zal worden opgelost. Met klem hielden zij vast. aan het graven van een kanaal van Utrecht naar Wijk bij Duurstede; de hoofdingenieur Kohier heelt daarbij de nu ook in regeeringskringen over bekende argumenten andermaal naar voren ge bracht. Daartegenover heeft de hoofdingenieui "Wentholt wederom de oplossing, zooals hij die voorstaat, toegelicht, d.w.z. géén nieuw ka naal en het gebruik maken van den bestaanden vaarweg en van de sluizen te Vreeswijk. De beraadslagingen hebben zooveel tijd ge vorderd omdat de Amsterdamsche delegatie, in de verwachting dot dit de laatste conferen tie over het onderwerp met de regeering zou zijn, zelfs geen critiek op eenig onderdeel van de route, die zij had bepleit, onbeantwoord wilde laten. Minister Van der Vegte was ech ter van oordeel dat ten minste nog één be spreking van dezen aard noodig zal zijn, eerst daarna zou de regeering hare houding kunnen bepalen. De volgende conferentie, dan hoogstwaar schijnlijk de laatste over dit onderwerp en van dezen aard, zal waarschijnlijk eerst in den loop van April worden bijeengeroepen. Tweede Kamer. oensdag is de behandeling voortgezet vai het ontwerp betreffende de belasting op uit wonende Nederlanders. De zitting wordt bijge- woond door den directeur-generaal der belas tingen als regeeringscommissaiis. De heer Van Voorst tot Voorst acht het ontwerp in strijd met het internationaal recht en den arbeid van den Volkenbond. Het is onbillijk uitwonenden belastirg te doc-n beta len van wat zij in het buitenland verdienen. De heer De Wilde acht theoretisch de hef fing te verdedigen, maar practisch verwerpelijk wegens moeilijkheden en onbillijkheden. De heer Oud acht de heffing van belasting- vluchtelingen onuitvoerbaar Het departement heeft dit ook gevoeld en daarom een algemeene regeling getroffen, die echter een nieuw begin sel in de wet brengt. Spr. meent, dot het belastingsysteem gebouwd moet zijn op een nationaliteiten beginsel of op een beginsel der economische eenheid van volksgemeenschap, welk laatste hier te lande terecht wordt gevolgd. Afwijking van dit be* rinscl leidt tot onbillijkheden en moeilijkheden Hij ontkent de noodzakelijkheid van dc gelegen- heidswet, die door dc regeering niet is aange toond. De heer Boon bestrijdt het ontwerp, dat als maatregel tegen belastingvlucht geen zin hcoft daar aanleiding voor zulk een vlucht practisch niet meer bestaat en hij verwacht moeilijkheden en onbillijkheden. Do heer Van den Tempel staat niet of- wijzend tegenover het ontwerp en blijft op het standpunt, dat belastingvlucht moet worden tegengegaan. Hij acht de aangevoerde actie onsympathiek. Spr. wenschtc chter gegevens over perceptie kosten en opbrengst en behoudt zich zijn stem voor. Dc heer Von G ij n verdedigt het ontwerp, dat nog steeds belastingvlucht kan tegengaan, daar de belastingen in het buitenland nog altijd veel lager zijn dan hier. Spr. meent dat maatregelen alleen tegen be lastingvlucht niet gemakkelijk zijn, omdat moei- 'ijk tc bepalen is wat onder belastingvlucht is te verstaan en stemt ook daarom met het ont werp in. Spr. zou de sancties voorloopig ge schrapt willen zien. Zij kunnen desnoods later ingevoerd worden mei terugwerkende kracht tot I Mei 1028. De Minister vangt zijn rede aan en breekt haar af. De vergadering wordt verdaagd. DE NALATENSCHAP VAN NOTARIS ARF.NDTS. Het faillissement uitgesproken. Dc rechtbank te Winschoten heeft het fail lissement uitgesproken over de nalatenschap van J. W. Arondts, in leven notaris te Finstcr- wolde. MR. DR. W. F VAN LEEUWEN. De vice-president van den Rood van State, mr. dr. van Leeuwen is van zijn veibliif om gezondheidsredenen in het buitenland, tc 's-Grnvenhagc teruggekeerd. Na zijn terugkeer ui: het bui onland heeft mr. dr. van Leeuwen gisteren zijn werkzaam heden hervat. ONZE NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL. De nieuwbenoemde gezant van Nederland te Brussel, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, is te 's Gravenhogc in het hotel de Bellevue aangekomen. De gezant is voornemens binnen enkele Jagen, na het houden van eenigc besprekin gen, naar zijn post te vertrekken. U'rech'scl e weg 10 -> Tel 179 Amersfoort FILMKEURING DE BIOSCOOPWET EN DE NAKEURING IN HET ZUIDEN EEN VERGADERING VAN DIRECTEUREN Gisteren heeft te Roermond een drukbe zochte vergadering plaats gehad van bioscoop directeuren, die hun bioscoop gevestigd heb ben in de gemeenten, aangesloten bij de „Ver eeniging van Noord-Brahantschc en Limburg- schc gemeenten van gemeenschappelijke film keuring" gevestigd te Eindhoven. De vergadering, die onder leiding stond van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond, werd door afwezigheid van der bondsvoorzitter gepresideerd door den secre taris, den heer A. L. Hoogenstrotcn uit Utrecht. De bondsadministrateur, de heer A. de Hoop uit Amsterdam, hield een inleiding over de totstandkoming von de Zuidelijke keuring en van de Bioscoopwet Spr herinnerde aan het request van den Ned Bioscoopbond aan H. M. de Koningin en deelde mede, dat de Kroon alle verordeningen der onderscheidene gemeenteraden, welke ge meenschappelijke nakeuring van films voor schrijven, niet heeft goedgekeurd. De vergadering verklaarde zich na zeer ge animeerde gedachten wisseling over de tc tref fen maatregelen, occoord met het besluit der bedrijfsnfdeolfng van filmverhuurders, v/aui nr ep ook het hoofdbestuur instemde, om na I Maart uc geen films meer oan een gemeen schappelijke filmkeuring, die in strijd met dc wet is, te doen onderwerpen. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF DE ONDERHANDELINGEN OVER DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST De bestaande Collectieve Arbeidsovereen komst in de Tyografïe loopt einde Maart van dit jaar af. In verband hiermede zijn de leiders der patroons- en nrbeidersorganisatiën eenigon geleden met elkander overeengekomen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tc on derhandelen. Deze Onderhnndellngscommissie bestaande uit II patroons- en II arbeidri sleden koos tot Voorzitter den heer J. H van Lonkhuyzen, met als secretarissen aan werkgeverszijde mr. d:. A. A. von Rhijn cv» aan werknemerszijde den heer W. C. van Haaien. Van de zijde van de patroons werden in hoofdzaak de volgende voorstellen gedaan: Het invoeren van een tweeploegenstelsel in het machinale bedrijf tusschen 6 uur voorm. en 10 uur n.m., inplaots Van tusschen 6 uur v.m en 7 uur n.m.; de mogelijkheid om jongere werknemers tot reserve-mochinczetters op te leiden; een kleine loonsverlaging voor oudere werknemers, wier prestaties achteruit gaan; een andere indecling in de personeelsverhouding, waardoor op elke 10 werknemers niet meer dan 6 vol beloonde krachten zouden behoeven te zijn. Van werknemerszijde werden eveneens in grijpende voorstellen ingediend. Men wenschte in hoofdzaak inkrimping van het plocgenstel- sel; meerdere beperking van den lecrlingenaon- kweek; een loonsverhoeging van 2 ets per uur en een andere indeeling in gemeenteklassen; vacantietoeslag en meerdere beperking van het omslag. Over deze voois'c'lcn werd in dc maanden Janu^" en Feo"»ari ecnige dagen per week vergaderd. Het resultaat was, dat geen dei beide partijen geneigd bleek ,aan do wenschen van dc andere groep tegemoet te komen. De onderhandelingen dreigden hierop af tc sprin gen. Om dit te voorkomen zijn partijen toer* overeengekomen beide lum voorstellen vooi- loo; ig in te trekken Vandaar dat het overeen gekomen r mct pi behoudens enkele onderge schikte wijzigingen gelijkluidend is aon het be st lande contact. De duur der overeenkomst werd bepaald op 2 jaar en 7 maanden. Aon het slot d°r Mjeenkomst verklaarden de bonden zich zondn uitzondering bereid het oveieengrkom«-n concept met kracht voor hun leden te verdedigen. Dc patroonsorganisatie zal vermoedelijk een von dc laatste dagen van Maart over het concept-contract beslissen. DE LEIPZIGER MESSE De voorjaorsbgurs, die op 4 Maart te Leip zig geopend zal worden, trekt dit jaar groote belangstelling, zoowel in Nederland als el ders. De voorteekenen worden gunstig gcachi en in Leipzig wordt een geanimeerd verloop verwacht. Tot de ongeveer 10.000 deelnemers behoort een 30-tal Hollandsche exposanten, waaronder bekende fabrieken van glas, kristal, kunstaar- lewerk, sanitaire installaties, tabakspijpen, ver lichtingsartikelen, Oud-Hollondsch koperwerk, metaalwaren, meetwerktuigen, enz Ook wordt een groote stond ingericht door de internatio nale vereeniging voor de rubber- en andere cultures in Ned.-Indië, in samenwerking met de Rubber Growers Association Frankrijk za. officieel aan de Leipziger Mossc deelnemen en met 300 exposanten vertegenwoordigd zijn Ook is er een collectieve tentoonstelling van Japansche export-artikelen, terwijl verder aan» werkelijke inzendingen uit Tsjccho-Slownkije, Oostenrijk, Engeland, Rusland, Italië en an dere staten te vermelden zijn. De internationale tentoonstelling van vrache- en bijzondere bedrijfsauto's zal ongetwijfeld zeer de aandacht trekken, evenals de grootr- groep van den „Verein Dcutschcr Werkzeug- maschinenfabriken" en die van den „Verein Dcutschcr Mnschinonbauanstalten", welke laatstgenoemde vereeniging voor het eerst op uitgebreide schaal de producten horer leden in drie hallen van de Technische Messe expo seert Op het gebied van de moderne bouw techniek en den aanleg van wegen zullen voor»- drachten gehouden worden en demonstraties olaats hebben. De ofdeeling voor dc bouwvak ken wint gestadig aan betcckenis, voorts heeft de afdeeling textielmachincs een grootcrcn omvang verkregen. PER VLIEGTUIG NAAR DE LEIPZIGER MESSE. In aansluiting op vorige mededeelingcn kon thans worden bericht, dot de K. L. M defi nitief de speciale vlucht naar de Leipziger Messe zal uitvoeren, en wel als volgt Vertrek uit Rotterdam Maandag 5 Maart te 12 30 uur, aankomst te Leipzig 17.00. De terugreis vindt plaats op Donderdag 8 Maart, vertrek uit Leipzig 9.00 uur, aankomst te Rotterdam 12 00. Zoowel op de heen- als te rugreis is tc Rotterdam directe aansluiting von en naar Amsterdam. AUTO'S IN BOTSING. Men meldt ons uit Amsterdam 29 Febr.: In den afgeloopen nacht even voor half drie heeft op den hoek van de Ruysdaelkade en Jac. van Campenstraot een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee auto's. Een parti culiere auto, bestuurd door een chauffeur er» met een passagier, reed langs dc Ruysdaelkade komende uit de richting van de Stadhouders kade. Uit dc Joe. van Campenstroat naderde op dctzelfde oogenblik een huurauto met een passagier. Op het kruispunt van Jac. van Campen straot en Ruysdaelkade vlogen ze met een klap op elkaar. De huurauto kwam terecht op hel trottoir, de eigen auto midden op de brug over de Ruysdaelkade. Beide wagens waren erg ge havend. De chauffeur van de huurauto werd uit zijn wogen geslingerd en bleef op straat liggen. De andere chauffeur had geen letsel. De passagiers van beide auto's klaagden over pijn Door den Geneeskundigen Dienst werden de twee passagiers en dc chauffeur van den huur auto naar het Binnengasthuis vervoerd. Na 'laat behandeld te zijn konden zij alle drie «aai huis gaan. Zij hadden geen noemenswaardig letsel opgcloopen. Dc Geneeskundige Dienst, die door dc politie was gewaarschuwd, liet in dit geval long op zich wuchten. Dit bleek echter niet de schuld te zijn van dezen Dienst, maar van een andei ongeluk, dot aan dezen auto was overkomen. De ziekenauto en een huurauto kwamen met eikoor in botsing op den hoek van de Utrechtschcstraat en Fredcriksp'ein. Beide chauffeurs remden sterk, waardoor dc zieken auto met een zwaai nogmaals tegen den huur auto opkwam en omsloeg. Ook hier hadden jclukkig geen ernstige persoonlijke ongelukken plants. De brandweer werd hier ter hulp ge roepen, die met den reddingswagen de zieken auto weer overeind hcesch. LUITENANT KOPPEN EEN HULDIGING IN ZIJN GEBOORTEPLAATS VERSCHILLENDE HULDEBLIJKEN Luitenant G. A Koppen hield Dinsdag tc Nij megen een lezing over zijn vlucht Amsterdam— Bt tovio—Amsterdom Hij vond in zijn geboorte plaats een volle zaal Des namiddags was hit, #bi| zijn aankomst uit België, aan het stafion door een talrijke menigte begroet en verwel komd dooi een deputatie van den Senaat van hei R. K. Studentencorps, bij wie zich de secretaris van de V. V. V. Nijmegen Vooruit ïn enkele andere hecren hadden gevoegd. Met He Postharmonie voorop was luit. Koppen ner- volgens in een epen landauer in triomftocht loor de stad gereden, waar de bevolking '00 meldt dc Tel. hem allcrwege hortelijk 'ind toegejuicht. Nadat dc vlieger in de groote zaal van De Vereeniging, welke nagenoeg geheel gevuld was, rijn lezing had gehouden dezelfde welke reeds in verschillende plaatsen een aan dachtig gehoor vond werd hij op hartelijke wijze gehuldigd Het eerst werd hot woord gevoerd door den kithouder, den heer A. Krootjes, die den heer Koppen den legpenning der stad Nijmegen met het wapen der stad aanbood. Achtereenvolgens werd daarna het woord ge voerd door den garnizoenscommandant, luit.- kolonel C. Webb, den heer W. Bunge, onder voorzitter van dc K v. K. voor het Land van Maas en Waal, die een ets van Lückcr aanbood, den heer mr. P. C. Reeringh, voorzitter van het departement Nijmegen van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, den heer A van Haaien, voorzitter van de Vereenlgmg van Ridders der M. W. O. beneden den 'nng ven officier, die een bloemstuk overhandigde, den heer Jaspor namens het R. K Studenten corps, den heer P L. M. van Wayenburg, secretaris dor V. V V. Nijmegen Vooruit, dio. den legpenning dezer vercceniging aanbood, en den heer C A. P. Ivens. Luitenant Koppen dankte ten slotte voor dö hulde hem gebracht ACTIE BIJ DE MACHINEFABRIEK STORK CO. Men meldt d.d. 29 Febr. aan de Tel. uit Hengelo: De directie der Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. heelt heden een belangrijke beslissing genomen ten aanzien van haar houding tegen over de arbeidersorganisaties in het metaalbe drijf. Onlangs was men aan dc Machinefabriek een actie begonnen tot verbetering der arbeids voorwaarden. Maandag 20 dezer was er te Am sterdam een conferentie belegd tusschen de be trokken metaalbcwcrkersbonden en do directie van den metaalbond ter bespreking van doo- de werknemers aan de directies gedane voorstel len. Verwacht werd, dot dc directie der fabriek op deze conferentie ook vertegenwoordigd zou zijn, hetgeen echter niet het gevol was. Resul taten werden op deze vergadering don ook niet beieikt; zij droog uitsluitend een informatorisch karakter. Ten einde te trachten tot een resul taat te komen werd op initiatief van den metaal- bond, waarbij ook de Machinefabriek is aange sloten, een nieuwe vergadering uitgeschreven, waartoe ook Stork en Co. werden uitgenoo- digd. Heden is echter van de directie der Machine fabriek bericht ingekomen, dat zij niet wenscht af te wijken van hoor van ouds inge nomen standpunt om geen overleg te plegen met arbeidersorganisaties. In verband met dit antwoord der directie is op Donderdagavond een personeelsvetgadering belegd, waar het standpunt der arbeiders nader zal worden bepaald. In een manifest wordt de huidige stand van zaken uitvoerig uiteengezet en de in de toekomst te bewandelen weg nader uitgestippeld. Luit. Koppen te Antwerpen. Luitenant Koppen hield onder groote be langstelling in de gioote zaal van het Athe naeum te Antwerpen, naar vandaar aan de Tel. woidt gemeld, dezelfde lezing die hij tc Brussel heeft gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich de Ncdcrlandsche consul Ruys. Luit. Kop pen werd triomfantelijk toegejuicht. Genie is de kunst om zich voortdurend in te spannen. CARLYLK. Doo. RAFAEL SABAT1NI Uit het Engelsch dooi C. M Gd. W. „Indien u vindt dot ik te overhaast ben terug gekomen „Neen, neen niet te haastig mijnheer; edel moedig en dapper zijn ge, boven allen lof ver heven. Ik wou dat ik woorden had on. u te zetrgen hoe edelmoedig en dapper ik u vind. „Het is niets vergeleken bij de dopperheid ven Rabecque om een gezicht, waarvoor ik to nu toe altijd cenig respect gehad had, zoo ai schuwelijk te maken." Hij schertste, liever dan haar mee te deelen dat zijn buitengewone fierheid hem had doen tutugkceren toen hij pas ecnige weinige uren op reis was geweest naar Parijs; het was hem immers onmogelijk geweest zich het belache lijke figuur dot hij moest maken in te denken wanneer hij aan het hof moest erkennen dat zijn onderneming mislukt was. „Ach! maar wzft kunt u alleen uitrichten? he; haalde zij. „Geef mij tenminste een paar dagen om daar over te denken; laat mij eerst eens rondkijken en de localiteit van onze gevangenis goed op nemen Er moet wat op te vinden zijn. Ik ben niet zoo ver gekomen als op dit oogenblik om nu weer het onderspit te moeten delven. Maar toch" ging hij voort, „indien u denkt dat ik a&yn krachten ©verschat, als u liever heeft dat ik manschappen tracht te verkrijgen om een aanval op Condillac te doen, en zoodoende den wil van dc Koningin door kracht van wapenen door tc drijven, zeg het dan cn ik ben morgen hier van daan." „XX'aar wou u heengaan?" riep zij plotseling verschrikt. „Ik zou te Lyon of Moulins hulp kunnen zoe ken. Ik zou misschien bij de Koningin getrou we soldaten vinden die mij wilden volgen op grond van mijn volmacht om hulp op te roepen, als ik hun maar zeg dat dit verzoek mij in Grenoble geweigerd werd Ik ben niet zeker dat dit mij zou gelukken, want ongelukkig moest het bewijs van mijn volmacht aan den Sénéchal van Dauphiné worden afgegeven. Toch zou ik het kunnen probeeren." „Neen, neen smeekte zij en in haar ijver hem het plan haar te verlaten te doen opgeven, greep zij hem bij den arm en zag hem smce- kend aan. „Laat mij hier niet alleen, mijnheer; ach heb medelijden en laat mij niet alleen met die men sehen. U kunt mij als een lafaard beschouwen, mijnheer; dat ben ik dan ook. Ze hebben een lafaard van mij gemaakt." Hij begreep waar zij bang voor was, en hij rnet zijn edelmoedig hart had diep medelijden met 't arme, eenzame meisje, dan non de genade was overgeleverd van die schoone heks var. Condillac en dien mooien schurk van een zoon. Hij streelde de hand die op zijn arm rustte „lk geloof ook dat het het beste is hier te bkjvrn, nu ik eenmaal zoo ver gekomen ben* ?ei hij „Laat mij over de zaak nadenken. Het kon best wezen dat ik er iets op bedenk." „Mocht de hemel u iets ingeven, mijnheer. Ik zal den nacht in gebed doorbrengen en God en Zijn Heiligen smeeken u den weg aan te wijzen." „De Hemel zal zeker uw gebed verhooreiv ma demoiselle" antwoordde hij peinzend met de oogen gevestigd op hot bleeke, heilige gezicht je, dat scheen te glanzen in de schemering Torn schrikte hij plotseling op en boog zich voorover om te luisfpien. „Er komt iemand aan" fluisterde hij. En hij liep vlug naar de andere kamer waar hij dood stil op zijn stoel ging zitten terwijl de voetstap pen op de steenen trnp naderden en een gele lichtgloed lungznmerhand op de gang zicht baar werd. HOOFDSTUK XII. Een gewetenszaak. Om nog meer vertrouwen te wekken bij de douairière en haar zoon zette Garnache een klein komedietje op touw, een paar nachten na dat hij te Condillac als gevangenbewaarder was aangesteld. Een poos na middernacht maakte hij nlarm en toen hall gekleede mannen, op den voet gevolgd door Madame en Marius, de ka mer binnenstormden waai hij stond als een toonbeeld van opgewondenheid, vestigde hij hun aandacht op twee ineen gedraaide lakens, a»in elkaar gebonden, die uit het raam boven de gracht hingen; en in antwoord op de vragen der markiezin deelde hij hear mede dat hij ver dachte geluiden had gehoord en dc kamer bin nenkomende, had hij ontdekt dut mademoiselle deze toebereidselen had gemaakt om tc ent- vluchten. Valerie had de deur van haat slaapkamer op slot gedaan en weigerde voor den dag te komen, zooals de markiezin haar verzocht, maar haar stem stelde Madame de Condillac gerust omtrent haer aanwezigheid en daar haar pogingen mislukt waren was Madame gerust en drong er niet vcrder op aan. „Dat dwaze kind I", zei ze, toen ze het raam uitkeek in den duisteren nacht, ^zij zou zeker. doodgevallen zijn. Die lakens reikten niet ver der dan tot een derde van den afstand Zij zou zich meer dan dertig voet moeten laten vallen, en als dat alleen niet voldoende geweest was om een eind aan haar loven te maken, zou zij stellig en zeker in de gracht verdronken zijn Zij gaf haar ingenomenheid te kennen over de trouwe waakzaamheid van Battisto en gaf hem 's morgens ecnige goudstukken en daar du hoogte van het venster en de gracht daar beneden geen voldoende hinderpalen schenen te zijn voor de pogingen van mademoiselle om te ontvluchten, liet madame het raam dicht spijkeren Dus ze zou er alleen kunnen uitko men, wanneer ze het raam stuk maakte, en het breken van het glas zou zoo veel leven maken, dat Battisto het zeker hoorde. Onder de leiding van Garnache werd de comedie nog vei der voortgezet Mademoiselle deed alsof zij een onoverwinnelijken afkeer had van haar cipier en dit gaf zij duidelijk te kennen. Eens op een morgen, drie dagen na haar ge poogde vlucht, wandelde zij heen en weer in den tuin van Condillac. „Battista" steeds op de wacht, liep een paar pas achter haar, toen zij plotseling werd ingehaald door Marius een zeer knappe, gracieuse verschijning, in een rij- costuum van bruin fluweel en gele broek, de pijpen afgezet met goud, hooge laarzen van fijn marokijnleder en zijn bruine hond achter hem aan Het was de laatste October, maar het weder dat de laatste veertien dagen koud en regenachtig geweest was, was nu veel beter De zon scheen, er woei geen wind en het was bepaald warm en wonneer de grond niet be dekt was met afgevallen bladeren en men niet een eigenaardige najaarslucht, rook dan zou men zich best kunnen voorstellen dat het een vroege voorjaarsdag was. Valérie was niet gewoon te blijven stilstaan, wanneer Marius aankwam. Daar zij hem niet verhinderen kon te loopen waar hij lust in had, had zij het al long opgegeven hem te verzoe ken heen te gaan. wanneer hij in haai nabij heid kwam Maar zij was ten mmste nooit blij ven stilstqan cn was ook niet langzamei gaan loopen. Dezen morgen echter week zij af van hnar gewoonte Niet alleen stond zij stil, toen zij hem zag aankomen, maar zij rien hem alsof Lij nader moi'ct komen En of hij zich haastte! Zijn oogen schitterden voornamelijk van ver wondering, maar ook een beetje van hoop. Zij was dezen keer beleefd tegen hem, zei hem goeden dag op een wijze die aan het vriendelijke grensde. Verbaasd ging hij haast haar loopen en zij wandelden samen het ter ras met taxis omzoomd langs, de steeds waak zame maar bescheiden Battista volgde hen, maar nu een paar pos verder achter hen. De eerste oogenblikken schenen zij zich ge geneerd te gevoelen en spraken over de val lende bladeren en de gunstige verandering van het weer. Plotseling stond zij stil en zag hem ac i. „Wil je mij een pleizier doen, M_.1«'S?" vroeg zij Hij bleef ook staan keerde zich tot haor, zag haor in haar lieve gezicht en trachtte tc lezen in de heldere bruine oogen die tot hem werdén opgeslagen. Hij trok de wenkbrauwen even verwonderd op En toch „Er is niets ter wereld dat je mij zou kun nen vragen Valérie, dat ik niet voor je zou wil len doen", betuigde hij. Zij glimlachte Deinzend. „Hoe gemakkelijk is het om maar wat to zeggen I" zei ze zuchtend. (Wordt vervolgd.»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5