mim BINNENLAND. TWEEDE BLAD No. 226 Donderdag 22 Maart 1928 Urr DE STAATSCOURANT NEDERLAND EN BELGIE N.V. COMPAGN Dc hoeden, welke op worden getoond, BE LYONNAISE de Shew niet konden zijn aangekomen NED. RE IS VEREEN IG IN G VERWERPING EENER NALATENSCHAP LIBERALE RADIO-OMROEP FEUILLETON. Martin's Verjongingskuur. Tijdelijk benoe-md te rekenen van 15 Fe bruari jJ. tot inspecteur van dc volksgezond heid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen op de uitoefening van de artsenij- bereidkunst en dc warenwet en met dc zaken, rakende de hygiëne van bodem, water en lucht dr. J. Vermande te Utrecht, wien als ambtsge bied het geheele rijk is aangewezen en is hem als standplaats de gemeente Utrecht aange wezen. Bij resolutie van den minister van financiën is met I April n.s. benoemd tot chef van de af- deeling unificatie bij het rijksinkoopbureau, in tijdelijken dienst, J. H. Holtappel te VGraven- hage. Benoemd tot kantonrechter te Nijmegen mr. L. J. M. Mastboom, thans rechter in de recht bank te Maastricht. Met ingang van 1 April eervol ontslagen de kapitein op nonactiviteit Th. M. Houwen, van het wapen infanterie. Toegekend de gouden cere-medaille de» Oranje Nassau-orde aan M. P. de Meijer, op zichter-keurmeester bij de gemeente-slacht plaats te Utrecht. NOODLOTTIGE BRAND. Een kind omgekomen. Uit Tubbergen wordt ons gemeld: Door tot dusver onbekende oorzaak is af gebrand de schuur van den landbouwer P. Een driejarig kind, dat bij het uitbreken van den brand in het gebouwtje aan het spelen was, kwam in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. DE VECHTPARTIJ TE ST. JACOBI PAROCHIE. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer van de vechtpartij, welke gis tel te St. Jacobi Parochie tusschen de twee huurlieden, de 17-jarige Hiemstra en de 30- jarige Aartsma plaats had, en waarbij de laat ste ernstig gewond werd en naar het Diacones- ser.huis te L. moest worden overgebracht, is aan de gevolgen overleden. DE LAGE WATERSTAND. Ameland geisolcerd. Uit Hollum wordt ons geseind Tengevolge van den hevigen Oostenwind is Ameland reeds twee degen geeisoleerd. Gister morgen vertrok de postboot van Nes, doch liep vast op het wad. tengevolge van den lagen waterstand. De passagiers, die gistermorgen om 6 uur aan boord waren gegaan hebben he denmorgen na 24 uur aan boord te hebben vertoefd op 1300 M. van Holwerd het schip verlaten en zijn over het wad naar Hplwerd geloopen. Door den lagen waterstand kon ook de reserveboot niet varen. Stoomboot blij Lemmer aan do grond. Men seint ons uit Lemmer Tengevolge van den krachtigen Oostelijken wind der laatste dagen is het zeewater hier buitengewoon laag. Hedenmorgen was de stand 9 dM. beneden AP. De stoomboot „Zuiderzee" van de Holland- Friesland—Groningen-'.ijn, komende van Ara sterdam, geraakte dientengevolge hedenmor gen op korten afstand van de haven aan den grond. Post en passagiers zijn door de „Flevo" afgehaald. HET OORDEEL VAN BARON CARTON DE XVIART DE BEKENDE GEESTESHOUDING Men weet wel, dat dc Fransche pers inzake het Nederlandsch-Belgische geschil een op merkelijke onzijdigheid in acht genomen heeft. Zoo opmerkelijk, dat ze aan bepaalde Belgi sche bladen als een Nederlandsche gezindheid voorkwam, De openbare mccning hier blijft onverschillig ten aanzien van de hangende kwesties Dit moet het streven in België aanwakkeren om ze op het internationale plan over te bren gen. Baron H. Carton de Wiart heeft dit in de Revue mondiale gedaan Hij ziet in het Eerste Knmen-votum en de evenwijdige stroomingen ten onzent een voortzetting van die mentali teit uit den tijd, waarin dc Zuidelijke Neder landen, van de Noordelijke gescheiden, aan de Habsburgsohc soevereiniteit trouw bleven en daarom „de slagen opvingen, die de jonge Re publiek aan hun meesters toebracht". De Schel- demond op Nederlandsch gebied is voor hem het voorbeeld van een „grens van den over wonnene" en de kwetsbaarheid van den „zak" van Maastricht zou zonneklaar geworden zijn, toen in 1918 „het zevende Duitsche leget- korps niet aarzelde om ter verhaasting van den terugtocht daardoorheen te trekken". De Scheldekwestie draagt een bij uitstek econo misch,, die van Maastricht een militair karak ter, maar beide rangschikt dc schrijver onder de problemen van de Europeesche politiek. Hij acht het ondankbaar, dot de dingen op het doode punt blijven. En in dezelfde sim plistische en tendentieuze geesteshouding, die deze aanhalingen kenmerkt, stelt de heer De Wiart den toestand van den Scheldemond ge*- lijk met een onderstelde volkomen vrije be schikking van de Franschen over dien van de Theems oi wel van de Engelsrhcn ovei den Seinemond. En hij kan daarin geen anderen toeleg zien dan dien van Antwerpen's mede dinging met Rotterdam te fnuiken. Tenslotte waarschuwt hij, dat het pact van Locarno de streek van Maastricht volstrekt niet tegen een mogelijken aanval beschermt en bestendiging van het geschil de atmosfeer dreigt te vergiftigen. PRINSES JULLANA. H.KH. Prinses Juliana woonde gisteravond in den Leidschen schouwburg de opvoering bij van Pygmalion door The English Players. Een officieel bezoek aan cu ratoren der Leidsche Hooge- schooL H K.H. Prinses Juüano heeft hedenmiddag na afloop van de Colleges een officieel bezoek gebracht aan Curatoren der Leidsche Univer siteit, in de Kamer var» Curatoren. Het gevolg der Prinses bestond uit Graaf van Lynden van Scndenburg Baronesse Sirtsema, en de Kamer heer Baron Baud Tijdens het bezoek werd thee geschonken. Na afloop hiervan heeft de Prinses het Academiegebouw bezichtigd. DE ZUIDERZEE-WERKEN. Vanwege de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken voor rekening van den Staat werd heden te 's-Gravenhoge aanbesteed het maken van drie groepen elk van vijf uit wateringssluizen, van een schutsluis cn van de onderbouwen van een draaibrug voor spoor wegverkeer en van een draaibrug voor gewoon verkeer op aanwezige fundeeringsploten, met bijkomende werken, een en ander binnen den aanwezigen omringdijk von den bouwput be oosten Wieringen nabij den Oever, volgens be stek 2 M. U Z., raming 2,675,000.—. 't Laagst was ingeschreven door Amster- damsche Bollast-Mij. en Hillcn, Roosen Trio oor 2,887,000.-. Ulrechiscltewes 10 Tel "S79 Amersfoort OP 1 JANUARI 57913 LEDEN CIJFERS OVER 1927 De Nederlandsche Reisvereeniging telde op i Januari jl. 57.913 leden en 9 donateurs. Het aantal leden, niet in Afdeelingen ver- eenigd, bedroeg 3908 en in 29 Afdeelingen vereenigd 54.014, verdeeld als volgt: Alkmaar 843, Amersfoort 610, Amsterdam 13568, Apeldoorn 507, Arnhem 1453, Breda 289, Bussum 807, Delft 402, Deventer 335, Dordrecht 874, Eindhoven 186, Gouda 384, 's Gravenhoge 10219, Groningen 1683 Haarlem 3533, Hilversum 726, Hoorn 203, Leeuwarden 791, Leiden 1156, Maastricht 395, Nijmegen 732, Rotterdam 7758, Sneek 107, Twenthe 1505, Utrecht 2680, Walcheren 668, Zaan streek 776, Zutphen 371 cn Zwolle 455. Uit de door het Centraal Bureau verstrekte opgaven, blijkt, dat in het jaar 1927 door de Vereeniging 418 reizen werden gemaakt. De reizen in Europa werden gedaan naar de volgende landen België, Duitschlond, Engeland, w.o. één reis p.aar Schotland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, ybego Slavie en Zwitserland. Buiten Europa gingen 7 reizen door noar Noord-Afrika met gemiddeld 17 deelnemers. Voor het eerst werd een reis gemaakt nanr Ned. Oost Indië voor den duur van 100 dagen, teissorn 4300.—. Mede ging er voor het eerst een »eis naar Egypte, gecombineerd met een naar Palestina Van de drie reizen naar Noorwegen werden ei 2 gemaakt met een der groote booten van de Hamburg Süd, de Monte Olivia, die daar voor door de Ned. Reisvereeniging gehuurd was Deze beide reizen trokken resp. 1498 sn 1470 deelnemers. Voor de kleinere reizen, o.a. naar de Arden nen bestond over 't algemeen nogal animo. Ook de autotochten naar de Ardennen, Parijs, en den Rijn trokken vele liefhebbers. Er werden gemaakt 63 reizen naar België met 1652 deelnemers, 71 naar Duitschlond met 2038, 1 naar Egypte-Palestina met 13, 8 naar Engeland met 135, 90 naar Frankrijk met 2414 21 naar Italië met 648, 25 naar Luxembuig met 1023, 6 naar Nederland met 93, 1 nanr Ned. Oost-rndië met 6, 7 naar Noord-Afrika met 122, 3 naar Noorwegen met 2985, 6 naar Oostenrijk met 186, 1 noar Spanje met 24, 2 naar Yoego Slavië met 25, 94 naar Zwitser land met 3430 en 19 naar diverse landen met 581 deelnemers. DE MIDDACHTER ALLEE. KeibestTating verkozen, Op vragen van den heer Polak betreffende de bestrating van de Middachter Allee en de Ellecomsche Laan, heeft de Minister van Water staat geantwoord, dat wegens het op dezen weg bestaande en te verwachten verkeer was aanvan kelijk gedacht een gesloten dek op den rijweg aan te leggen. Nadere overweging met betrek king tot 't bekende boomen- en buizenvraagstuk heeft er toe geleid, dat een niet gesloten weg dek moest worden gekozen, dat zoo goed moge lijk aan de verkeerseischen zou voldoen. Klin kers kunnen daarvoor niet in aanmerking wor den gebracht. Niet gedeeld wordt de blijkbaar bestaande mecning, dat in het algemeen bij wegenvernieu wing keien meer dan noodig worden gebruikt. Evenmin wordt ingestemd met de meening, dat bestrating met dit materiaal na zeer korten tijd allerongunstigst zou worden integendeel is de minister van oordeel, dat, indien gezorgd wordt, dat keien van goede hoedanigheid bij goede be werking worden gebezigd, een voortreffelijke wegverharding wordt verkregen. Geen aanleiding wordt gevonden, om de be doelde wegen te voorzien von een klinkerbestra ting. Het aanbrengen van een onderlaag, waar van trouwens de bruikbaarheid in het algemeen door proeven nog nader moet worden aange toond, zou hier geen toepassing mogen vinden, omdat die laag een min of meer gesloten dek op den ondergrond zou vormen, terwijl juist in dit geval dergelijke wegdekken niet gewenscht worden. EEN NEDERLANDER DIE EEN JAAR- LIJKSCHEN VREDESPRIJS UITLOOFT THANS DE CARNEGIESTICHTING BENEFICIANTE Ingediend is een wetsontwerp betreffende machtiging tot verwerping van de nalaten schap van den heer Johan Gerard Daniël Wa- telcr, overleden te 's-Gravenhage den 22 Juli 1927. De heer Johon Gerard Daniël Wateier, ln leven directeur van de Oianje-Nossau Hypo theekbank te 's-Gravenhage, aldaar overleden 22 Juli 1927, heeft bij zijn olografisch testa ment dd. 16 November 1916, zijn vermogen, na aftrek van enkele legaten, schulden cn be lastingen, vermaakt aan den Staat der Neder landen, „onder beding, dat het geplaatst worde „op een der Nationale Grootboeken en dot „het jaarlijksch revenu in afgeronde som be- „steed worde tot het uitkeeren van een prijs „aan den- of diegene, die op welke wijze ook, „door woord, daad of voorbeeld, litteratuur, „beeldhouw- of schilderkunst, in binnen- of „buitenland, zich het meest verdienstelijk zai „hebben gemaakt voor de bevordering van de „vredesidée of bijgedragen zal hebben om mid- ..delen te vinden om meer en meer den af- „schuwclijken oorlog op den duur onmogelijk „te maken". Blijkens den verderen inhoud van het testa ment zal de keuze van den prijswinner telken jare geschieden door dc Tweede Kamer, waar toe haar een aanbeveling van twee personen, van wie ten minste één buitenlander, van Re- geeringswegc zal worden gedaan. Voorts be paalt het, dat de erfenis, bij niet-aanvaarding door den Staat zal vervallen aan de Carnegie- stichting, die alsdan de aanbeveling aan de Tweede Kamer zal doen, en die, bij weigering van deze, een persoon aan te wijzen, zelf de keuze zal uitbrengen. Mocht de Carnegiestich- ting weigeren de erfenis te aanvaarden, dan vervalt zij aan de gemeente 's Grnvenhagc, met de hierboven vermelde opdracht en ondei dezelfde voorwaarden als aan de Carnegie- stichting gesteld. Voor het uitloven van den prijs zou jaar lijks ongeveer 19 000 beschikbaar zijn welk bedrag na het vervallen van enkele door den erflater vermaakte uitkceringen en een doo» hem besproken vruchtgebruik geleidelijk kan stijgen iot pl m. 21.000. De Regeering wenscht gaarne hulde te bren gen aan het idealisme van den erflater, die in 1916 te midden van de verschrikkingen van den oorlog, heeft bepaald, dat zijn geheele vermogen moest worden bestemd voor het be vorderen van de vredcsgedachte cn die deze bestemming ook later, na het tot stand ko men van den vrede en van de nieuwe organen, die deze meer dan vroeger moeten verzeke ren, heeft gphandhnafd. Niettemin heeft de Regeering geaarzeld ol zij deze edelmoedige erfstelling voor den staat wel behoorde te aanvaarden, o.m. wijl het toe kennen van een jearlijkschen vredesprijs zoo veel mogelijk in een spheer behoort te ge schieden, die onbewogen is door politieke overwegingen van nationalcn of internationa len aard. De Tweede Kamer kan,, indien dit ontwerp tot wet wordt verheven en de Carnegie-stich- ting dearna dc erfenis mocht aanvaarden, voor zichzelf uitmaken, of zij alsdan nog het recht van keuze der prijswir.ners aan zich wil hou den of, overeenkomstig de in het testament opengelaten mogelijkheid, ook dit aan dc Cor- negic-stichting wil overlaten. Op grond van een en ander meent de Min. van Financiën, dat er aanleiding bestoet de erfenis te verwerpen. Hiervoor is echter do medewerking van den wetgever noodig, wes halve dit wetsontwerp is ingediend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedennacht is te Elsloo onder Hcerenveen de boerderij, bewoond door dc familie Beer- stra, eigenaar de heer Ziebinga, totaal afge brand. Dertig stuks vee kwamen in de vlam men om. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. VEEL BELANGSTELLING VOOR DE STICHTING MEEGESLEEPT Aan het Hbld. wordt het volgende gemeld Eenigc dagen geleden hebben wij een bericht gehad, volgens hetwelk een comité is gevormd met het doel „zoo spoedig mogelijk te verkrij gen een verspreiding van de liberale beginse len langs radiotelefonischen weg". Het comité ontwerpt de statuten var een vereeniging, welke dit doel zal moeten nastreven Wij hebben den heer mr D Fock. oud-gou verneur-generaal van Nederlondsch-lnd'ë, ge vraagd, waarom van 'iberalen kant was over gegaan tot iets, dat dooi de liberalen altijd be strijding had gevonden. „Dat is heel eenvou dig," aldus mr. Fock, „dot hebben wij ge daan. omdat we daartoe gedwongen werden, nu de Radiowet tot stond is gekomen Er is een amendement aangenomen (var den heer J. J. C. van Dijk), waardoor bepaald wordt, dot dc beschikbare zendtijd naar billijkheid zal worden verdeeld „over de omroeporganisaties, die vol doen aan nader bij dezen algemeenen maatregel ven bestuur te stellen regelen" Als wij dus geen eigen vereeniging kritgen. zullen de anderen ons voorgoed uit den aether verbennen." Tot zoover mr. Fock. Van anderen kant ver nemen wij nog, dat een eigen liberale omroep- vereeniging noodzakelijk wordt geacht, om zooals mr. Fock ook reeds deed uitkomen te voorkomen, dat de bestaande uitzendvercenf- gingen de radio-telefonische uit'enting voor de 'iberalen algeheel blokkeeren. De liberalen, al- -lus onze tweede zegsman, ook lid van het voor bereidend comité, hebben altijd op het stand punt gestaan, dat het sectarisme in den aether verfoeilijk was „Moor wonneer de andere om- roepvereenigingen ons nu, op den grondslag der wettelijke bepalingen, elke besprking langs ra diotelefonischen weg onmogelijk zullen kunnen maken, dan komen we toch in een te benardo positie. Ofschoon zeer tegen onzen zin, worden we nu we) meegesleept in het etherisch secta risme." Onze tweede zegsman voegde eraan toe, dat met de regeering reeds is geconfpreerd over een eigen zendvergunning Op het depar tement van waterstaat schijnt men op het stand punt te staan, dat een Liberale OmroeDvereeni- ging zou moeen wachten op (cn behandeld door) den nieuwen Rodioraad, in de wet (die de Eerste Kamer nog moet passeeren) bedoeld Maar het voorbereidend Comité wil de vergunning dade lijk voor de vereeniging opcischen, om geen kans te loopcn door den Rudioraod achterop gesteld te worden. Er bestaat in liberalen kring, gelijk uit de ingekomen stukken is gebleken, veel belang stelling voor de stichting van den liberalen om roep. Het comité rekent, dat ongeveer 25 van de luisteraars tot de vrijzinnige, liberale rich ting behooren, zoodat het nog meer belang., stelling verwacht. Tot zoover onze informaties UITWONENDE NEDERLANDERS. Gister werd te Brussel een gecombineerd© vergadering gehouden van het bestuuT van den Bond van Nederlandsche Vereeniging in België en afgevaardigden van het Comité van Actie voor Frankrijk, betreffende het wetsont werp tot het heffen van belhsting van Neder landers in het Buitenland. Eenstemmig werd besloten de actie tegen het rompontwerp krachtig voort te zetten, zoowel dooT het richten van een gemeenschappelijk adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal of anderszins. AANRUDING VAN TWEE AUTOBUSSEN. Gisteravond te halfzcs is de A.T.O.-bus, ge merkt L. 14317, te Drumpt aangereden door een autobus van de onderneming ZondagDc Kriek te Tiel. Beide bussen waren op weg naar Culem- borg. Door de aanrijding raakte de chauffeur der A.T.O. het stuur kwijt, waardoor het voertuig tegen een telegraafpaal reed, tengevolge waan- van de bumper en het rechtervoorwiel bra ken. Het voertuig kwam op den kart eener sloot te staan. De 9 passagiers cn de chauffeur kwamen met den schrik vrij. De bus van Zondag kreeg geen noemens waardige schade Die anderer blijdschap, anderer leed als zijn eigen gevoelt, leeft er duizend, en zal de vrucht van duizend levens hebben. N. BEETS. Dooi RAFAEL SABAT1NL Uit het Engelseh dooi C. M. G. cL W. 48 Zij keek naar de twee lijken op den grond, het eene haast vlak voor haar voeten, het an dere op den drempel van de deur cn nu bijna onzichtbaar door de tafel. Daarna gaf zij haat bevelen aan de manschappen en verzocht ze op hoogen toon die barricade neer te halen en dien vent levend te vatten. Maar voordat zij haar bevelen konden ter» uitvoer brengen klonk de stem van Gnrnache gebiedend door het vertrek. „Een woordje met u voordat zij beginnen, mijnheer dc Tressan" riep hij cn cp zulk een bevelenden toon dat de mannen bleven staan en de markiezin vragend aanzagen om nieuwe- bevelen. Tressan verbleekte, me*." cr was zeker niets voor hem te vree ren cn hij stond aan zijn baard te trekken en do markiezin aan te zien om haar bevelen te vragen. Zij wier O hem een blik toe, trok den eenen schouder minachte.-.d op en zeide tot haar man nen „Haal er hem uit" En zij wees op Garnache. Maar weder weerhield Garnache hen. „Mijnheer de Tressan" riep hij met nadruk, „tot den dag van uw dood toe cn die zal zeker niet verre meer zijn zult ge berouw hebben als u niet naar mij luistert." De Sénécbnl schrikte van die woorden om de bedreiging of waarschuwing die zij bevatten. Hij zweeg een oogenblik, en nu vermeed hij de oogen van de markiezin. Eindelijk deed hij een schrede vooruit. „Schurk" zei hij, „ik ken u niet". „U kent mij goed genoeg. U heeft mijn naam gehoord. Ik ben Martin Marie Rigobert dc Gar nache, Harcr Majesteit gezant naar Dnuphiné om de invrijheidstelling te verkrijgen van ma demoiselle de la Vauvrage uit het kasteel van Condillac, waar zij met geweld wordt gevan gen gehouden tot gewetonlooze doeleinden. Nu kent ge mij en mijn opdracht" De douairière stampte op den grond. „Haal er hem uit 1" commandeerde zij op- ruwen toon. „Hoor mij eerst aan mijnheer de Sénéchal, of het zal u slecht bekomen". En de Sénéchal ontroerd door die vertrouwe lijke kwade mededccling stond plotscilng. voor de gewapende mannen. „Ik smeek u, markiezin, één oogenblik" riep hij cn de mannen die zagen hoe ernstig hij sprak en dae zijn kwaliteit kenden, stonden be sluiteloos alsof zij gevangen waren tusschen zijn wil en dien ven de markiezin. „Wat hebt ge tot mij te zeggen?" vroeg Trcsson op een toon dien hij zijn best deed aanmatigend te doen klinken „Ditdat mijn bediende weet waar ik ben; indien ik binnen r-onige weinige dagen niet ge zond en wel vnn Condillac bij hem terugkom, moet hij naar Parijs vertrekken met eenige brieven die ik hem heb gegeven Deze brieven beschuldigen u ten volle in deze schandelijke zaak von Condillac. Ik heb in die brieven ver meld det u geweigerd heeft mij te helpen, dat u de bevelen der Koningin uirmro i!: brtlcs» was, hebt in den wind geslagen en mocht het bewezen worden dat door uw verraad en uw ongehoorzaamheid aan de Koningin ik h»1! leven verloren heb, dan beloof ik u dat niets ter wereld u zal kunnen redden van de galg". „Luister er niet naar, mijnheer" riep de mar kiezin uit toen zij Tressan doodelijk beangst zag terugdeinzen, „'t Is niets meer dan de list van een wanhopig man 1" „Let op mijn woorden of niet, wat u wilt", antwoordde Garnache, steeds tot Tressan het woord richtend. „Ik heb u gewaarschuwd. Ik had niet gedacht u van avond hier te zullen zien. Maar nu ik zie dat u mijn ergste vermoe dens bevestigt, kon ik indien ik sterven moet, rustig sterven met de gedachte dat ik u, op offerend aan de wraak van hare Majesteit, stel lig niet een onschuldig man heb opgeofferd" „Madame" zoo begon de Sénéchal, en hij wendde zich tot madame. Maar zij viel hem op ongeduldigen toon in de rede, voorzekeT een verzoek dat op zijn lippen brandde om nog een oogenblik te wachten voordat zij een einde maakte een het leven van dien man. „Mijnheer" zei ze, „ge kunt met hem onder handelen als hij eerst gevat is Wij willen hem levend in handen hebben. Ga de kamer uit" beval zij hoor marnen en nu op mik een beslisten toon dat niemand langer durfde dra len „Haal er dien kerel uit levend". Garnache glimlachte mademoiselle toe, toen hij die woorden hoorde. „Zit willen mij levend hebben" zei hij. „Dat geeft hoop Hou je goed kind ik heb je hulp misschien noodig voordat wij klaar zijn". „U zult mij bereid vinden, mijnheer" ver zekerde zij niettegenstaande al haar vreezen en beven Hij keek noar het bleeke gezichtje, r.u bedaard door een uiterste inspanning van haar vril en r~ir rlo on<*on die hem ,'v «-n *»i.i gHn-lfr*- trachtte te beantwoorden. En hij verbaasde zich over haar moed even goed als zij zich verwonderde over den zijne Toen begon de aanvalhij kon gelachen hebben over de manier waarop een paar van die moordenaars die de eer niet wenschten te hebben hem afzonderlijk te ontmoeten, el kander hinderden door hem te trachten aan te vallen. Eindelijk beval de douairière dat een van beiden naar binnen zou gaan De vent deed het maar werd teruggedreven door het zwaard dat naai hem werd toegestoken boven de barricade. Op deze manier zouden zij niet veel verder gekomen zijn indien Fortunio niet vooruit ge komen was met een van zijn manschappen, om de taktiek te herhalen die hem reeds één leven gekost had Zijn ondergeschikte moest knielen en hij stak zijn zwaard onder de tafel en door het hout van den stoel, en zoo trachtte hij Garnache in de beenen te prik ken. Tegelijkertijd greep de kapitein één orm van den stoel boven op de tafel en trachtte Garnache daar door te raken De list gelukte in zooverre dat Garnache genoodzaakt was achteruit te gaan De tafel scheen hem te hin deren in plaats von te helpen. Bliksemsnel viel hij op één knie en trachtte den man onder uit de tafel te drijven. Maar de hinderpalen welke zijn aanvallers belemmerden, hinderden Garnache nog meer Op dot oogenblik wipte Fortunio den stoel van de tafel en gooide hem vooruit Een von de oooten van den stoel viel op den arm van Garnache waarmee hii zijn zwoerd vasthield en benam hem een oogenblik alle macht. Het zwaard viel uit zijn hand. Valérie gilde en dacht dot dit het einde was van den strijd Maar het volgend oogen blik stond hij weer overeind, met zijn degen Ap ïMTtV 7-"frv arm was alleen een beetje 't- ni' 1 i ging echter spccdig over. maar reeds was de tafel vooruitgeschoven en de man die er onder lag had het Garnache onmogelijk gemaakt dit te verhinderen. Plot seling riep hij tot Velérie „Een mantel mademoiselleHooi een mantel voor mij I" riep hij En zij overwon nogmaals haar angst en vloog weg om te doen wat hij vroeg. Zij nam een mantel op die op een stoel bij de deur van haar slaapkamer lag en bracht hem dien Hij zwaaide hem twee maal om zijn linkerarm, en liet hem los hangen. Zoo naderde hij om met den mon onder de tafel af te rekenen Hij wierp het kleedingstuk zoo dat het het zwaard omwikkelde wanneer het nogmoals uitgestoken werd Hij ging vlug op zij en was vlak bij de tafel en met zijn zwaard dreef hij den man terug die hem over de tafel heen aanviel. Met zijn heele gewicht wierp hij er zich tegen ann cn wierp het meu bel terug totdat het hard tegen den deinpost aanbonsde en de stoel bleef aan zijn voeten liggen De man die onder de tafel "elegen had had zijn zwaard teruggekregen en tracht te er weder gebruik van te maken Dat was zijn ongeluk. Wedersloeg Garnache hel hem •rit de hand. schopte den stoel weg, bukte olotseb'ng en stak zijn zwaard onder de tafel waar hij het voelde nederzinken in het li chaam van zijn vijand. Men hoorde een zucht en eer. kuch. en toen voordat Garnache zich oprichten kon hoordo hij mademoiselle hem toeroepen op te passen De tafel werd plotseling voorui» geworpen bijna boven op hem hij kwam met den rand tegen den linkerschouder van Garnache oen en deed hem zeker meer dan een meter veT op den gTond rollen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5