AH binnenland. DE GRIJZE DAME TWEEDE BLAD ■<- 3 I7V j öKfö €H DAGffit Aïï DE EEMLANDED" No. 247 Woensdag 18 April 1928 UIT DE STAATSCOURANT N.V. COMPAGN0E LYONNAISE Regenmantels van f 9.75 to! f 75.- KORT NIEUWS FEUILLETON. 26e JAARGANG Benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde B. W. Smit, technisch bedrijfsleider bij de firma Van Houten en Zoon te Weesp. Toegekend do gouden eeremedaille der Oran je Nassau-orde aan S. van Gardcren, chef van de verpakking en expeditie dier firma en de zilveren idem aan P. Jacobs, chef der kant- steenerij en J. den Hartog, baas van de bree- kerij en gieterij bij genoemde finna. Eervol ontslagen de reserve-eerste-luitenant J. J. Houpst van het 6e reg. veld-ort. Op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Mei W. H M. Doorman, als burgemeester der gemeenten Hekendorp, Popekop en Lange Ruige Weide; idem W. Grocnemeyer, admini strateur bij het departement van binnenland- sche zaken en landbouw, als lid centrale com- missie voor de statistiek, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Idem met ingang von 1 Mei J. de Jong Saakes als hoofdcommies bij het departement van binncn- landsche zaken en landbpuw (directie van den landbouw), met dank voor de bewezen dien sten. DE RIJKSRIETVLECHTSCHOOL TE NOORDWOLDE. Een conflict met den handel b j- gelegd. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar in Mei door de Middenstandscentrale voor Haar lem en omliggende gemeenten met de plaatse lijke en gewestelijke organisatie der rietwe.k- handelaren een verwoede strijd is gestreden tegen den „vliegenden winkel" van het Rijk, de verkoop-tentoonstelling van de Rijksriet- vlcchtschool te Noordwolde in Friesland. Deze- strijd is toen met succes bekroond geworden, doordot geen stukje aan particulieren is ver kocht dcch het geheel in massa reeds na den eersten dag der tentoonstelling is gegund aan eer» plaatselijken meubelhandel. Voot dit jaar was wederom Haarlem uitge kozen en de tentoonstelling zal aldaer in Mei a.s. gehouden worden -Dit had de directie dei school in overleg met den Minister gewenscht, omdat het conflict hier na Hilversum, zijn ergste vormen had aangenomen, daarom ver lengde men ock in Haarlem, op een basis van onderlingen vrede, deze tentoonstelling wedc- om te organiseeren, teneinde in den vervolge ook elders nieuwe conflicten en misvrstand^n te omzeilen. Nadat reeds vroeger een tweetal afgevaard'gden van den Middenstandsread een onderhoud met den directeuT der school in Noordwolde zelf betrekkelijk de onderhavige kwestie hadden gehad, verzocht de directie een onderhoud met het bestuur dei Midd -n- stondscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Deze samenspreking heeft dezer dagen plaats gehad. Na langdurige besprekingen werd algeheele overeenstemming verkregen Alle handelaars in rietwerken dooT heel Ne derland krijgen persoonlijk een uitnoodiging om op de beide eerste dagen dei tentoonstel ling te komen inschrijven. De volledige lijst der minimumncrteeringen, waarvoor de artike len aan den hendel zullen worden gegund en welke zich beneden de fabneksnotecringen zullen bewegen, woidt vooraf in een verzegeld couvert aen den voorzitter van het Kleinbe drijf der K v. K. ter hand gesteld, die zk*h dus bij de inschrijving kan vergewissen of een niet-gunning e.v. steunt op een werkelijk te lage inschrijving. Een e.v. verkoopen aan particulieren is hier mede tot zoo goed als nul gereduceerd, want de handel heeft dit thans zelf in zijn handen De Middenstondscentrale heeft hiervan ken nis gegeven aan het college ven B. en W. tc Haarlem, dat aanvankelijk bezwaar had ge maakt hc-t Gem Concertgebouw voor deze tentoonstelling te verhuren. NEDERIANDSCH FABRIKAAT Reeds spoedig na de oprichting der Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in 1915 bleek het, dat het van groot belang was, ter bevordering van het doel dat zou worden na gestreefd: Elk Nederlander te overtuigen van het groote algemeene nationale economische belang aan voortbrengselen van de nationale industrie de voorkeur te geven boven buiten- lancisch fabrikaat, indien het Nederlandsche product in prijs en in hoedanigheid ten minste gelijkwaardig met het vreemde was, onzen landgenootcn ecnigszins meer bekend te maken met de ontwikkeling van de nationale industrie dan het geval bleek te zijn. Een der wijzen waarop werd getracht de belangstelling voor, cn de kennis omtrent de Nederlandsche industrie te bevorderen, bestond in het houden van lezingen met lichtbeelden, waarbij aan de hand van lantaarnplaatjes een inzicht werd ge geven van dc Nederlandsche industrie. Hier voor had het bestuur van de Verecniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" een verzameling van on geveer 700 lantaarnplaatjes bij elkaar gebracht. Het bezwaar aan deze wijze van propaganda verbonden was, dat zulks vrijwel alleen kon geschieden door den secretaris der Vereeniging. Geschikt materiaal was er niet veel, waarbij nog kwam, dat de eigenaars slechts aarzelend er toe overgingen hunne films uit handen te geven ter exploitatie, niettegenstaande de kos ten voor deze exploitatie geheel voor rekening van de Vereeniging „Ncderlandsch Fabrikaat" kwamen. Met behulp van dit materiaal werd ongeveer 4800 meter film ter beschikking ver kregen. Aanstonds bleek dat deze industrieele filmvoorstellingen groote belangstelling onder vonden. De technische afdeeling van de Ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat werd opge richt. Deze afdeeling, verbonden aan het algemeen secretariaat der Vereeniging, heeft in enkele jaren tijds ongeveer 20.000 meter film ver vaardigd, verdeeld over ongeveer 65 onder werpen. Deze films worden ook druk uitge leend. Ook werden gedurende de eerste najaars- beurs in 1927 te Utrecht eiken dag voortdu rend industrieele filmvoorstellingen gegeven Daar de film ook voor den export van betee- kenis kan zijn, is door bemiddeling van bet be stuur der Vereeniging Ned. Fabrikaat met be hulp van de film de aandacht in het buitenland van belanghebbenden en belangstellenden op de Nederlandsche industrie gevestigd, zoo op Java, België, Zuid-Amerika en Noord-Afrika. RAAD VAN STATE Na afloop van de heden gehouden vergade ring van den Raad van State, die ook werd bijgewoond door prinses Juliana, sprak dr. Van Leeuwen eenige afscheidswoorden tot den Raad, waarvan hij bijna 14 jarcr. vice- president is geweest en memoreerde hij in het bizonder de aangename somenwerking met de leden die het mogelijk heeft gemaakt het hoofd te bicden aan het steeds groeiend aantal za ken. Het oudste lid van den Raad, mr. Harte van Tecklenburg, wees erop met hoe veel leedwezen de leden van den Raad het besluit van den vice-president om ontslag te vragen hadden vernomen. Spr. getuigde van de groote waardeering cn dankbaarheid voor wat dr. Van Leeuwen in een lange reeks van jaren voor den Raad geweest was en bracht hem in het bizonder hulde voor de leiding in de moei lijke oorlogsjaren. DE LOTOMOTIEVENORDER De berichtgever te Frankfort a. d. Main van het Hbld. seint, dat de opdracht tot het maken van tien locomotieven voor de Nedei- landsche Spoorwegen is verleend aan de üuitsche firma's Hohenzollem en Schwnrtz- kopff. Ulrechtscheweg 10 Tel 179 Amersfoort DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN MELKRIJDER DOOR DEN TREIN GEDOOD Tusschen Echten en Koekange werd dc wa gen van een melkrijder door den trein gegre pen. De melkrijder werd gedood Ook hel paard kwam om. TWEE KINDEREN VERBRAND VERMOEDELIJK EEN GEVOLG VAN SPELEN MET LUCIFERS Te Zevenhuizen bij Leek zijn gisteren twee kinderen van vier en zes jaar van den heei Wekeman verbrand. Vermoedelijk hebben de kinderen in een schuurtje bij het huis met lu cifers gespeeld, waardoor brand is ontstaan en de schuur in brand vlocg. De kinderen kon den waarschijnlijk niet meer eruit komen en zijn beiden verbrand. De politie stelt een on derzoek in. De Troonrede. Een verzoek om uitzending per radio. Naar de „Ned." verneemt, heeft het bestuur van de Ned. Chr. Radio Vereeniging tot H.M. de Koningin het verzoek gericht, de Troon rede von September as. te mogen broad- casten Duik- en bergingsbedrijf. De minister van Marine ai. heeft ingesteld de commissie, bestaande uit den luit. ter zee Ie kl. C. J baron van Asbeck en waarvan leden worden aange vezen door den commandant der marine to Willemsoord uit de officieren, die bij de kazerne voor den onderzeedienst zijn ge plaatst en een lid door dezelfde autoriteit uit de onderofficieren-duikers. Deze commissie zal rapport moeten uitbren gen over de door haar wenschelijk geachte wijzigingen in het duik- en bergingsbedrijf. Een Zweedsche kruise». De Zweedsche kruiser .JFylga" wordt 25 Mei eX. te Vlaardingen verwacht. Een meevallertje. In 1921 is door de gemeente Almelo met het Rijk een overeenkomst gesloten omtrent de overneming der gemeentelijke H.B.S. door het Rijk Daarbij verplichte de gemeente Almelo zich ter tegemoetkoming in de kosten van bouw en inrichting der nieuwe R.HB.S., in totaal op 400.000 geroamd, gedurende 25 jaren jaar lijks /I6.000 in s Rijks schatkist te storten. Van den minister ven Onderwijs is bericht ontvangen, dat de kosten der nieuwe R.H.B.S. in totaal 276.900.37 bedragen. Voor de ge meente is dit een meevallertje van f 123.100. Aangezien reeds 8 X 16.000 f 128.000 betaald is, bedraagt het restant 148.900,37. Het nog verschuldigde kan nu afbetaald wor den hi 17 jaorlijksche termijnen, elk van 8.758,85, in plaats van elk 16.000. Filmkeuring. Door de Centrale Commissie voor de Film keuring werden in het tijdvak van 9 tot en met 14 April gekeurd 30 films, lengte 29185 M. Gelost werden 6 coupures. Toegelaten A (voor alle leeftijden, journalen, actualiteiten, sport, industrie, reclame, enz.) 19 films, lengte 4C62 M; kleine films (1 2 acten meest komisch), 1 film, lengte 643 m.; hoofdfilms (groote films) 3 films, lengte 6410 M. Toegelaten B (boven 14 jaar) geenè. Toegelaten C (boven 18 jaar) 7 hoofdfilms, lengte 17840 M. Reclame: Gekeurd 575 litho's, niet toegela ten 9; 1300 foto's, niet toegelaten 17. „Lady Chamberlain", een nieuwe narcis. Op de wekelijksch*. keuring van de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, werd gisteren een nieuwe norcis bekroond, welke Zaterdagavond bij de bloemversiering op de tafel van het diner ten Hove ter ecre van sir Austen en Lady Chamberlain gebezigu werd. Deze narcis, thans „Lady Chamberlain" ge naamd, is gekweekt door den heer G. Lubbe Thzn. te Oegstgeest. Sneeuw in April. Het filiaal van het K.N.MJ. te Amsterdam deelt het volgende mede: De sneeuw van de laatste dagen maakte op velen den indruk van iets heel buitenissigs; inderdaad is dit niet zoo. Wel is het geen speciaal April-verschijnsel, maar een ruw on derzoek wees uit, dot het te Amsterdam ge sneeuwd heeft op 19 April 1908, 15 April 1915, terwijl het 17 April 1917 gehageld en ge sneeuwd heeft. Het onderzoek heeft alleen ge- loopen over de waarnemingsuren 8, 2, 8, ge durende 1888—1928, het is duidelijk dat ook op andere uren sneeuw of hagel kan zijn ge vallen, zoodot wij bij een nauwkeuriger onder zoek zeker meer sneeuwdagen zouden krijgen. Reis van Gymnasiasten. Men meldt ons, dat onder leiding van dr. M. de Vries, leeraar aan het Barleus gymnasium te Amsterdam, 25 leerlingen den 9den April een zesdaogsche reis naar Londen hebben ge maakt. Zij bezochten onder deskundige leiding het British Museum en bezichtigden de Natio nal Gallery, de Cathedraal van Canterbury en de badplaats Folkestone. Zaterdagavond keerde het gezelschap, waar van een;ge leden nogal met zeeziekte te kam pen hebben gehad, van de overigens zeer ge slaagde reis terug. Dc verwisselde Albert Cuyp. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van een 48-jarigen koopman uit Rotterdam, die wegens verduistering van een Albert Cuyp door het Gerechtshof te 's-Gra- venhage is veroordeeld tot een boete van 250 gulden. Het Hof heeft bewezen geacht, dat verd. ongeveer in Augustus 1926 te Rotterdam op» zettelijk zich wederrechtelijk heeft toegeëigend een schilderij, voorstellende drie kinderen en een schaap, welke schilderij toebehoorde aan mevrPuw Kirch en hij onder zich gekregen had ten gevolge van een door de Bank van Leening te 's-Gravenhage, waar het schilderij in pand was gegeven, gemaakte vergissing. De vergissing had hierin bestaan, dat men aan de Bank van Leening abusievelijk de Albert Cuyp verwisseld heeft met een ander schilderij, dat ook in pand was gegeven. Mr. S. v. Oven lichtte ra mens den requirant eenige cassatiemiddelen toe. De conclusie van het OA!, werd bepaald op 30 April. Tentoonstelling te Emmen. Op 7, 8 en 9 Juni zal te Emmen worden ge houden een handels- en landbouwtentoonstel ling, georganiseerd door de vereenigingen Het Zuidenveld en Volksvermaken. Minister Kan zal deze tentoonstelling openen. Brand. De klompenmakerij van J. Meerte te Zuid- horn (Gron.) is een prooi der vlammen ge worden. Assurantie dekt dc schade Overtreding loterijwet. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van mr. J A. Rosenveldt te 's-Gravenhage, directeur van de N.V. Bouw- en Administratie-Mij. „De Licht straal", tegen een vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens overtreding van de loterijwet is veroordeeld tot 2 geldboeten van 100. Arrest 14 Mei. Dood door schuld. De Hooge Raad heeft verworpen het casso- tieberoep van iemand uit 's-Grovenhage, dit door het Hof aldaar is veroordeeld tot veer tien dogen hechtenis wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij had in den nacht van 2 op 3 Maart van het vorige jaar in de Torenstraat te 's-Gravenhage met zijn auto een voetganger overreden. De moord te Heerlen. Het gerechtshof te 's-Ke togenbosch wees vonnis in hooger beroep in de strafzaak regen Klaas de Vries, mijnwerker te brunssum, thans gedetineerd, door de rechtbanK te Maastricht veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf ter zake van moord op Leonard Reimersdal te Heerlen. De adv.-gen. eischte twintig jaar gevange nisstraf. Het gerechtshof veroordeelde verdachte tot vijftien jaar gevangenisstraf. Ernstige mishandelingen met Carnaval. De rechtbank te Den Bosch veroordeelde dc volgende verdachten wegens mishandelin gen met het mes gepleegd tijdens hel Bos sche Carnaval B. P. v. R., stucadoo: te Vught, mishandeling in den nacht van 21 op 22 Febr. j.l. op het meisje M Cromback, acht maanden gevangenisstraf. De eisch was tiert maanden. H. v. E., fabrieksarbeider te Schijndei, zes maanden gevangenisstraf en 50 schadever goeding aan den getroffene D. Couwenb' rg te Den Bosch. De eisch wos acht maanden M. V., stucadoor te Den Bosch, mishanden ling op een agent van politie, 30 boete. Do eisch wos een maand gevangenisstraf. Ontrouwe dienstknecht. Door dé marechaussee uit Oudenbosch is te Oud Gastel gearresteerd do bakkersknecht H. v. d. L. aldaar, verdacht van diefstal van 500.en van een spaarbankboekje met een ingeschreven waarde van 1000.— ten na deel© van den bakkerspotroon K. te Gelze* Rijen, uit wiens dienst v. d. L. voor 14 dogen was ontslagen- Verdachte was 1.1. Zaterdag nog ten huize van K. geweest, waarna het geld werd vermist en waardoor op hem de ver denking viel. Bij fouilleering werd zoowei het geld als het spaarbankboekje in zijn kleeren verborgen gevonden. Slag van een paard. Te Kerkdriel kreeg de timmerman C. v. d. Anker, toen hij per rijwiel passeerde, een slag van een jong paard. Hij stortte van zijn rijwiel en bleef eenige uren buiten bewustzijn Per brancard is hij naar zijn woning vervoerd Inbraak en diefstal. Zondagnacht is ingebroken in de woning van P. te Bathmen. De dief moet doot een kelderraampjc zijn binnengekomen en het huis door de achterdeur weer hebben verlaten. Uit een kas werd «cn bedrag van ruim 60 ge stolen, terwijl een portemónnaie, welke voor aan in dezelfde kast lag, met den inhoud ©i*- aangeroerd bleef. Zaterdagavond Is te Giize (N3r.) een bru tale diefstal gepleegd. Ten huize von den bak ker L. Cools werd, terwijl een oude vrouw al leen thuis was en reeds ter ruste, een kistje, waarin een bedrag aan geld, groot 800, ontvreemd. Café-brand te Nijmegen Het café van den heer H. P. aan den Dam- tner van Poldersveldweg te Nijmegen is Zon dag een prooi der vlammen geworden. Het bovenhuis brandde geheel uit, terwijl het café aanzienlijke waterschade bekwam. Het pand was verzekerd, evenzoo de inboedel voor 14.000. Naar de oorzaak, welke nog onbe kend is, wordt een onderzoek ingesteld. Oplichting en valschheid in ge schrifte. Dc politie heeft te Arnhem aangehouden H* verdocht van oplichting en valschheid in ge schrifte, te Borculo gepleegd. Hij was tot voor korten tijd als bouwkundige te Borculo werk zaam en zou zich ten nodeele van een aanne mer een deel der aannemingssom hebben toe geëigend. H. is naar Zutphen overgebracht- Ontrouwe dienstbode. De dienstbode Th. te Bleijcrhcide had ten nadeele van haar patroon 155 ontvreemd. Voor dit bedrog kocht zij schoenen, kleeren en snuisterijen. De politie heeft alles in beslag genomen en nadat de dievegge een vol.edige bekentenis had afgelegd, is zij ter beschikking der justitie te Maastricht gesteld. Wij kunnen niet allen alles VIRGILIUS. Uit het Engelsch van HENR7 SETON MERRIMAN. tiet was vreemd, dat zij dit nooit ontdekt had. Met medelijden spreken wij over dieren, die hun eigen krocht niet kennen. Wie onzer kent zijn eigen zwakheid Hier was het een men in mrs. Harrington's leven, een van de contractanten in zwart en wit, die tot de ont dekking was gekomen welk een uitwerking een bruin gezicht en blauwe jas had op een anders ongevoelige vrouw. Deze man, Lipriani de Lloseta, die, als 't ware „in groot toilet" van int een rustig hoekje van den schouwburg, het leven bekeek, hield deze wetenschap voor zich Zonder veel gccsdrift gaven Fitz en Luke ge hoor aan haar uitnoodiging. Echt jongensach tig waren zij immers uit principe tegen kussen. Nadat zij daarop mrs. Inghom-Boker de hand hadden gedrukt zochten zij elkaar weer, ge dreven door die onbestemde physieke aantrek kingskracht, waardoor tweelingen zoo geschikt schijnen om in 't zelfde gareel door het leven te gaan. Er waren moeilijkheden voor hen in aantocht en, als soldaten, die overvallen wor den, sloten zij zich instinctmatig nauwer bij el- knar aan. Dit was het psychologisch oogen- blik. Even een kleine pauze, waarin mrs. Har rington zichzelf geestelijk en lichamelijk onge voelig scheen te maken. Had zij dit niet ge daan, had zij zichzelf, als 't ware, vergund zich te laten gaan door Luk© tot zich te roepen, hem te troosten een medegevoel met hem to toor.en don zou het leven var» iedereen in deze kamer, en van anderen daar buiten, ge heel anders geloopen zijn. Zelfs de domme, kruiperige, dwaze mrs. Irgham-Boker zou ver standiger gehandeld hebben, want zij zou ge luisterd hebben naar de stem van eon buiten gewoon weck, zij het dan ook oppervlakkig hart. „Ik had op een andere thuiskomst gehoopt, op een die meer voldoening gaf," reide Mrs. Harrington met scherpe stem. Als zij op dezen toon sprak, dan was er een zweem van Lon- densch accent in. Fitz maakte een kleine beweging, deed een stap voorwaarts, als zag hij haar onbewust den rand van den een of anderen afgrond naderen, en wilde hij haar waarschuwen. De eigenaar dige trek om Luke's mond werd voor een oogenblik duidelijker, cn hij hield zijn diepe, hopcioozc oogen strak op de spreekster gericht Er zijn twee soorten van rijke vrouwen. D* eene besteedt haar geld aan weldoen, do andere geeft itit om haar behoefte aan macht te be vredigen Van Mrs. Harrington werd nooit verteld, dat zij kwistig was met haar weldaden „Ik voel mij genoodzaakt," begon zij, „je to vertellen, dat ik de onkosten voor jc op voeding zoo goed als alleen gedragen h^b. Ik was daar in geen enkel opzicht top verplicht Bij don dood van je vader nam ik de zorg voor je op mij, omdat ik omdat hij een oprecht vriend voor mij was. Ik misgun je het geld niet, maar ik hnd toch wel verwacht, dat je als belooning hard zou willen werken om vooruit te komen In de wereld." Met trotsch gebaar en luid geritsel van zijde, nam zij een kaarsrechte houding aan. al haar waardigheid van belcedigde deugd en miskende weldadigheid. „Wij hebben ons best gedaan," antwoordde Fitz met kalme onversaagdheid, die het vreese- lijk indrukwekkende van den toestand bedierf. „Dc spreek niet tegen jou," hernam do dame „Jij hebt gewerkt en de uitslag van je examen is bevredigend. Knop ben je niet dat weet ik; maor je hebt het klaar gespeeld om bij de Marine te komen, waar je vader vóór jc ge weest is, en je grootvader vóór hem. Ik ben overtuigd, dot je officieren en meerderen, te vreden over je zullen zijn. Maar ik sprak tegen Luke." „Dat wisten wij allen", zrlde Luke op on heilspellende toon. Zij negeerde deze alledaagsche opmerking. „Je hebt gelijke voordeden gehad', vervolgde de weldoenster. „Ik heb geen voorkeur getoond ik heb je beiden op de zelfde manier behandeld. Het was mijn pion dit te blijven doen jc leven lang en na mijn dood." Op dit kritiek oogenblik zat Mrs. Ingham- Baker vol belangstelling voorovergeleund, met epen mond gretig tc luisteren De voorname Mrs. Harrington veroorloofde zich het plot burgerlijk genot, dit staren te be antwoorden met een vragenden blik, gevolgd door een spottend lachje. „Heb je," ging zij voort, zich rechtstreeks tot Luke wendend, „ook een reden op te ge ven, waarom je niet slaagde behalve na tuurlijk de gewone pech Luke keek haar aan met dreigenden blik en antwoordde ni-t. Was Mrs. Har rington een arme vrouw ge weest, dan zou zij hebben bemerkt dot de jon gen uitgeput, tot het uiterste gedreven werd. Maar zij was altijd omringd geweest zoo als met zulke vrouwen het geval is door man nen, en meer speciaal door vrouwen, die iedere beleediging, elke onbeschaamdheid zouden wil len slikken, zoolang die maar verguld was. En Inderdaad accepteerde de wereld de voornam© Mrs. Horrington, omdat zij de middelen er toe had zichzelf te vergulden. „Het pech, en niets anders", barstte Fitz uit, zonder acht te slaan op haar sarcasti scher toon. „Ljke is een beter motroos dan ik Maar in astronomie is hij altijd zwak geweest, en alles hing van astronomie af'. „Ik zou denken, dat allps van domheid al- hing", zcide Mrs. Harrington „lk ben dom, zoonis u het noemt," zeid© Fitz. „Luke is het niet Luke is knap, vraag dot oan wie u wilt, aan boord „Ik behoef dot aan niemand, wie don ook aan boord, te vragen", zcide Mrs. Harrington. „Mijn eigen gezond verstand zegt mij, dat hij dom is. Dnt heeft hij getoond." „Het is echt iets voor een vrouw om een man te slaan, die ongelukkig is", z.cide Luke, met zijn handen diep in zijn zakken. Hij keerde zich hierbij tot Mrs Ingham-Ba ker in de hoop op wat medegevoel, maai deze weekhartige dame vond het gewenscht zich haastig af te wenden, zijn blik te vermijden en onpartijdig te blijven. Mrs. Inghnm-Bnker hield er veel van haai eigen gevoelens te verbergen. Zij kon mooi praten voor de buitenwereld. Voor zichzelf wns zij heel oprecht, doch op dit oogenblik scheen zij zich volst, ekt niet te herinneren, dat deze twist juist was wat zij jaren lang had ge wenscht omdat zij er het keerpunt in het for tuin van haar dochter Agatha van verwachtte En nu die twist er was veel vroeger dar zij had kunnen hepen ontstaan door een astronomisch examenpapiertje, nu schaamde mrs. Ingham-Baker zich voor het feit, dat het haar speet voor Luke. Het zou anders geweest zijn, als Agatha tegenwoordig was, maar dat talentvol meisje was op school in Brighton. Was haar dochter in de kamer geweest, dan zou Mrs. Ingham-Baker's moederlijk instinkt zich tot haar hebben beperkt. Mrs. Ingham-Baker was een ven de velcr^ die, den aandrong tot een liefdadig voornemen leeren bedwingen. Zij keek uit het ream en deed alsof zij niet bemerkte, dat de jongen zijn opmerking tot haar had gericht. Mrs. Harrington nam geen notitie van Luke'» schamper gezegde. „Er.", vroeg zij zoetelijk, „wat ben je nu van plan te doen Plotseling keerde de jongen rich tot haar. ,Jk ben van plan", riep hij, „mijn eigen le ven te maken hoe dan ook. Al zou ik van honger moeten sterven, bij u zal ik niet aan kloppen. Als een halve kroon mij zou kunnen redden, dan zou ik liever sterven dan die van u leenen. II denkt alles te kunnen koopen met uw vervloekt geld. Mij kunt u niet koopen Een Fitz Henry kunt u niet koopen. U u kunt niet Even snikte hij, beheerschte zich cn wandel* de naar de deur. Hij opende die, keerde nog eenmaal om, keek zijn broer aan en stapte do kamer uit. Zoo stapte Luke Fitz Henry het leven in een leven, dat hij zichzelf maken moest. Hart stochtelijk vlug in het liefhebben, haten en lijden; diep in zijn binnenste, gevoelig voor spot of sarcasme een wees. De trap was donker, toen hij naar beneden ging. Mrs. Harrington glimlachte, toen de deur achter hem sloot. Altijd was zij in staat geweest de vriend schap van haar vrienden terug te koopen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5