AH EOSFOOKT5CH DAOBIAÖ" Gouden en Zilveren Potlooden. WATERGLAS BINNENLAND. DE GRIJZE DAME TWEEDE BLAD 26e JAARGANG -DE EEMLANDER" No. 256 Zaterdag 28 April 1928 UIT DE STAATSCOURANT HOOGERE KRIJGSSCHOOL EN MARINE KRIJGSSCHOOL Wil I FM RRflFNHIIIJFN langestraat 43 - telefoon 852 vvilll.iïi u91uk.linUll.tl1 juwelier gedipl. horlogemaker GEVESTIGD 1885 A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 M.V. COMPAGNIE LYONNAISE W VOSLE- en TU350RJAP0NMEN FEUILLETON. Benoemd tot officier in de Oranje Nassau- orde J. D. de Vries, inspecteur van het L. O. in de inspectie Winschoten, te Winschoten; eervol ontslagen uit den zeedienst, wegens lichaamsgebreken, onder toekenning van le venslang pensioen, de kapitein-luitenant ter zee K. P. F. Schmitt; bevorderd tot kapitein ter zee de luitenant ter zee eerste klasse J. J. Dikkers; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee F A. Buddingh en tot kapi tein-luitenant ter zee Hr. Ms. adjudant de lui tenant ter zee 1ste klasse C. baron de Vos van Steen wijk; benoemd tot ingenieur van den Rijkswater staat Ir. A. P. F. van Slijpe te IJsselmonde; Ir P. Stelling te Den Haag en Ir. J. J. M. Aan- genendt te Eindhoven; op. verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst C. A de Roock als belastinginspecteur te Arnhem; H. W. Doéwes als belastingont vanger te Haarlingcn; D. J. Hulstbergen als adjunct-controleur bij de waarborg en belas ting op gouden en zilveren werken; benoemd tot adjunct-controleur bij dien waarborg, de surnumerair F. M. Backelandt te 's-Hertogen- bosch; benoemd tot belasting-ontvanger te Weert de adj.-commies der belastingen J. Post ter inspectie Harderwijk; tot adj.-accountant bij de belastingen te Maastricht J. G. Strideron, thans tijdelijk; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen de commies ter directie der registra tie en domeinen H. van Santen te Den Haag; bij beschikking van den minister van finan ciën is de belastingontvanger jhr. W. C. Mol- lerus verplaatst van Gemert naar Doctinchem on is de hypotheekbewaarder A. Bunmg ver plaatst van Alkmaar naar 's-Hortogenbosch; benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde J. Ph. C. D. Brinkman, voorzitter van het College vaji Regenten van het Weeshuis der Evangelisch Luthcrsche gemeente te Amster dam; benoemd tot burgemeester van Hoeven P. J Jansen; aan professor mr. H. W. Methorst is ver lof verleend tot het aanrtpmen van het onder- scheidingsteeken van de Orde van den Nijl van Egypte, der tweede klasse. UIT DE VEENSTREEK. Het conflict to BargerOoster- vei-n. Donderdagmiddag heeft Se vervenersvöreen. Barger-OostcrVeen en Omstreken het voorstel van den rijksbcjruddelaaj- inzake het looncon- flict in het rayon Barger-Oostevveen bespro ken. ;Dit .voorstel, hetweHCinhield om-het loon voor het bolstcrgraven té verhoogen en te brengen van 22 op 24 ct. en verder een alge- meene verhooging van 4 pet. voor alle werk zaamheden toe te passen, werd met algemeone stemmen verworpen. De vergadering nam het besluit om het bolstergraven te verhoogen van 22 op 24 cent en verder het turfleggen met 20 cent, het vuren met 20 cent en het om ringen met 10 cent te verhoogen. Verder werd besloten om de uitsluiting da delijk op te heffen, zoodat de werklieden, in dien zij daartoe bereid zijn, op de aangeboden voowaarden de arbeid kunnen hervatten Van genoemde besluiten werd telegrafisch kennis gegeven aan het secretariaat van den rijksbcmiddelaar te 's-Gravenhage, terwijl eveneens aan het hoofdbestuur der samenwer kende organisaties te Utrecht per telegram dit besluit werd medegedeeld. Aan de organisatie werd verder kennis ge geven dat deze mededceling het laatste woord zal zijn hetwelk van de zijde dor verveners- vereeniging inzake het hangende loonconflict zal worden gesproken. DE VIERING VAN DE JUBILEA EEN BIJEENKOMST IN „DE TWEE STEDEN" Men seint ons uit Den Haag Onder buitengew con groote belangstelling i$ gistermiddag in „De Twee Steden" de vier- ring van tiet v^-jung ctstaan van de Krijgsschool en het 10-jarig bestaan van de Hoogere Marine-Krijgsschool ingezet met een bijeenkomst, waarin luitenant-generaal De Hoog een feestrede heeft gehouden. Onder de aunwezigen bevonden zich de mi nister van oorlog en marine ad. int., de bur gemeester van 's Gravenhage, de commandant van 't veldleger, de oud-ministers Fock cn J. J. F. van Dijk, de oud-opperbevelhebber en tal van opper-, vlag- en subalterne officieren van land- en zeemacht, velen vergezeld van hun dames. Op voorstel van den directeur der Hoogere Krijgsschool werd besloten een telegram van eerbiedige hulde aan het koninklijk echtpaar te zenden. Vervolgens huldigde kolonel van Munnekrede den wakkeren generaal De Bas. de eenig overgeblevene von de promotie van 1808. Na de rede van luitenant-generaal De Hoog had een druk bezochte receptie plaats. Bij ge legenheid van dit jubileum is de kolonel van den generalen staf P. J. van Munnekrede, di recteur der Hoogere Krijgsschool, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en prof. mr. dr. J. A. Eigemon, leeraar aan deze school, tot officier in de orde van Oranje Nas sau. HET VRIJ GEZELLEN TEHUIS. Nog- geen beslissing. Het Hbld. meldt Eenige maanden geleden hebben wij mede gedeeld dat bij de desbetreffende autoriteiten een plan was ingediend, beoogende op het Da1- niël Willinkplein te Amsterdam op een terrein begrensd door do Zuider en Noorder Amstel- laan, een pl.m. veertig M. hoog vrijgezellente- huis te stichten. Het front van. dat reusachtige gebouw zou aan het plein komen, in beide genoemde Am- stellanen zouden zestig woonhuizen worden, op getrokken die met het tehuis, één bouwcomplex zouden vormen De combinotie die het om vangrijke werk wil uitvoeren, waarvan do bouwondernemer, de heer Klaas Hillc de ver tegenwoordiger is, wacht nog altijd op een be slissing van het stadhuis. In dc commissie van bijstand voor. P W- waqr de aanvrage word behandeld, was men van oordeel, dat de commissie voor de Volks huisvesting de zaak .eveneens moest bezien. In de jongste vergadering van laatstgenoem de commissie is hef echter evenmin tot het vaststellen van een advies aan B. en W gckcr- men. Nog daargelaten de vraag of zulk een vrijgezellentehuis als een hotel, don wel als woonperceel moest worden beschouwd, meen de men, dat de raad eerst in principe moest uitmaken of in de strekking van een aanhan gige motie BoissevainGulden, moest worden jetreden. Deze motie wil B. en W. het recht geven in afwijking van de bepalingen der Bouwverordening een bebouwing toe te staan, hóóger dan vier woonlagen per perceel. Het dagelijksch bestuur zal over dit voorstel proe-advies uitbrengen, dat zal binnenkort ver schijnen. In afwachting daarvan en van de beslissing van den raad over de voor te stellen conclusie besloot de commissie voor volkshuisvesting dc bebouwing van het Allebeplcin waaromtrent eveneens „hoogbouwvoornemens" bestaan, en het plan-Hille nog niet te behandelen. voor het inleggen van eieren. -- Eieren hiermede inge legd blijven minstens 2 jaar goed. Ulrech'sc'^eweg 10 Tel 179 Amersfoorl VALSCHE ENGELSCHE BANKBILJETTEN EEN RUSSISCH KUNSTENAAR VOOR DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK LID EENER VALSCHE MUNTERSBENDE? Voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft terechtgestuan de 31-jorigo Russische kunstschilder S. Smolianoff, die geboren is te Roltawa in de Ukraine. Te Amsterdam heeft hij in hotel Rheinische Hof gelogeerd; thans is hij gedetineerd in het Huis van Bewaring tc dezer stede. Dezen kunstenaar was ten laste gelegd dat hij in de hoofdstad, in de maand September 1927 of daaromtrent opzettelijk als echt en onver- valscht heeft uitgegeven bankbiljetten van dc Bank of Engeland, ieder van 50 pond sterling, resp. genummerd 38 E 2309T; 30 W.23797, 50 W.23795; 70 D13709; welke vnlsche bankbiljetten in formaat, tcekening, druk en kleur nagenoeg geheel overeenkwamen met de echte bankbiljetten van dat bedrag en van dat type der genoemde bank. De dngvaaidirg zegt voorts dot hij deze bankbiljetten tezamen en in vereenig'ng met een ander, dun wel al leen heeft nagemaakt, of dat de valschhi id hem, toen hij ze ontving, bekend was. Subs, was hem ten laste gelegd dat hij op zettelijk dc bierbovengenoemde bankbiljetten heeft uitgegeven Het verhoor van verd. vond plaats met be hulp van den leernnr in dc Russische taal, den heer Yvon. Uit het verhaal, dat verd deed, bleek dot hij einde 1922, beg'n 1923 naar Berlijn was gegaan, in gezelschap van zijn ouden leer meester aan de Kunstacademie, prof Miasso- jedow en diens echtgenoot e. Toen deze pro fessor einde 1924 te Berlijn gearresteerd en later wegens muntmisdrijf tot 2l/z jaar gevan genisstraf veroordeeld werd, had verd. het zijn plicht gevonden om het onderhoud van het gezin op zich te nemen. Op zekeren dag zocht hij iéts in ëcn koffer van den professor; be halve verven ontdekte hij toen achter een stuk gescheurde voering een aantal Engelscht- bankfciljetten. Hij eigende zich er 10 a 15 stuks toe; eenige gaf hij uit in- Dintschland en Scandinavië. In September 1927 kwam verd in Nederland; hij w'lde hier een visum zien to krijgen, want rrien had hem verteld, dat zulks hier gemakkeliiker ging, omdat Nederland dichter bij Italië lag dan Scandinavië. Op 20 September 1927 nam verd. zijn intrek in hotel Rheinische Hof Toen hij, langs het Damrak locpende, een 'Engelsch bonkb ljet geëtaleerde zag, kocht hij dit. Door vergelij king daarmede kon hij de valsche bankbiljet ten, die niet van data en nummers waren voorzien, invullen. De vïor bewuste biljetten heeft verd. in Amsterdam uitgegeven; de ver- valsch'ng werd echter ontdekt en verd s ar restatie volgde spoedig. Op verzoek van den verdediger, mr. Fran cois Pauwels vertelde verd. dat hij na de om wenteling in Rusland, toen de Witte legors in aantocht waren, door de Bolsjewieken te Pol- tewa in den kerker gegooid weid. omdat hij tot een bcurgo's-fnrrilie behoorde. Zonder proces werd hij met een aantal kameraden toi dood veroordeeld, doch door de hulü van een invloedrijk politicus, slaagde hij er in. te ont vluchten Bij het ophalen dezer herinneringen wierp verd. zich voorover in zijn bank en be gon hij hevig te snikken. Vervolgens werden eenige geldwisselaars gehoord, bekende figuren van het Damrak, dio met verd. over het wisselen van geld onder handeld hadden. Het O.M., mr. do Blécourt, wees er op, dat verd. het aan zijn eigen schuld heeft tc wijten, dat hij zoo long in het Huis van Bewaring heeft doorgebracht. Ge- ruimen tijd heeft hij de menschcn om den tuin geleid en ook moest er in vele landen een on derzoek naar 's mans antecedenten worden in gesteld, dat veel tijd in beslag nam Aanvan kelijk had verd. verteld hoe hij de verval- schingen gepleegd had, doch dc deskundige, de heer van Ledden Hulscbosch achtte een dergelijke technische prestatie onmogelijk. Om licht in de zaak te krijgen heeft men verd toen in een kamertje van het Huis van Bewa ring aan 't werk gezet en hij leverde daar prachtig werk. Toch geloofde men niet aan een dergelijke vervalsching endoor epn strikvraag viel verd. door de mand. Hij schroefde toen een stuk van de hok van zijn schoen af en haalde door een paar cliché's uit tc voorschijn. Tableau Spr. zcide voorts de overtuiging te hebben dat verd behoort tot een bende valsche mun ters en dat hij zijn kameraden niet wil verra den. De hier uitgegeven biljetten zijn van een nieuwe serie. Spr eischte in aanmerking nemend dat verd. geen ongunstigen indruk heeft gemaakt schuldigverklaring van ver dachte aan het uitgeven van valsche bankbil jetten, die hij met behulp van onderen had vervaardigd en zijn veroordeeling tot twee jaren en zes mnanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Francois Pouwels, voer de nan dat de voornaamste vraag is of verd, dc bankbiljetten zelf in hun geheel heeft ge maakt en of hij lid is van een bende Uitvoe rig trachtte pl aan te toonen, dut dit niet het geval is geweest. In de pauze heeft pl aan de rechtbank een aantal teekeningen overge legd, welke verd. in bet Huis van Bewaring heeft vervaardigd en waaruit wel duidelijk blijkt, dat hij een talentvol kunstenaar is. Op grond van zijn groote talenten is hij door nie mand minder dan Korol*nko uit de Russische gevangenis bevrijd. Door zijn bescheiden op treden heeft hij in het Huis van Bewaring de sympathie van al de ambtenaren en beambten; Zij allen hopen, dat hij er met een lichte straf afkomt. Want men mag niet vergeten dat hij in dc eenzaamheid diubbel zoo zwaar zucht als een ander, omdat hij een vreemdeling is, die de Hollnndsche taal niet kent en daarom met niemand van het gevangenispersoneel con tact kan hebben. Een eisch van 21.» jaar tegen dezen begaafden kunstenaar achtte pl. niet in verhouding tot de zonde, welke zijn cliënt begaan heeft. P' drong op de uiterste clemen tie aan; het liefst zou hij zien dat verd. in den loop von den zomc vrijkomt. No repliek van den Officier, vertelde verd. nog uitvoerig een deel van zijn treurige le versgeschiedenis. Ten slotte werd de uitspraak bepaald op 10 Mei a.s HET HULDEBLIJK VOOR DO KONINGIN MOEDER. Een comité voor de Riviera. Aan dc kust van de Riviera heeft zich een comité gevormd, dat zich beiost mei de in zameling van gelden voor het huldeblijk van de Nedcrlondsche vrouwen aan H. M. Ko ningen-Moeder. Als icere-presidentcn hebben in dit comité plants genomen de echtgenoo- ten van de Nederlandsche Consuls te Nizza er. Monaco. AANHOUDING VERZOCHT. Dc oplichting van een reis bureau te Amsterdam. De commissaris der Rijkspolitic verzocht in het „Algem. Politieblad opsporing van de zich noemende Andrea Bruno en Mario Villani, die op 17 April j.l. een reisbureau te Amsterdam door middel van valsche cheques voor een be drag van 48.400 hebben opgelicht. Het signalement van Bruno luidt Leeftijd ongeveer 30 a 35 jaar, lengte 1.65 a 1.70 M., tenger postuur, gladgeschoren ge zicht, donker uiterlijk; kleeding: lichtgrijze overjas (z.g. demisoison), grijs-bruinachtige gleufhoed. Bruno was in het bezit van een Ita- iiaonsch paspoort no. 1004 op 6 Dec. 1927 afgegeven door het Italioansch consulaat te Buenos-Ayres Hij sprak met den kassier van het reisbureau Duitsch cn later bleek, dat hij vloeiend Fransch kon spreken; met den zich noemende Villani voerde hij een gesprek in de Spaonsche taal. Het signalement van Villani is: leeftijd on geveer 46 jaar, lengte ongeveer 1.80 m., ge zet postuur, rond gezicht met mogelijk kleinen knevel, donker uiterlijk; kleeding: bruinachtig grijs costuum, lichte gabardine overjas, zwarto bolhoed. OpÜchting tc Utrecht. De commissaris der Rijkspolitie verzoekt voorts aanhouding cn voorgeleiding van den man, die aan het einde van Februari, op een kredietbrief van de Ghosc Nutional Bank of New York groot 10.000 dollar aan de order van J. F. Trowlcr, aan het bijkontoor, van de Amsterdomsche Bonk tc Utrecht en aan do Rotterdamsche Bank resp. 5300 en 2000 dol lar opnam. Uit een nader ingesteld onderzoek ts gebleken, dat de werkelijke eigenoor van den kredietbrief dezen tusschen 7 en 11 Dec. te Parijs is kwijtgeraakt, te zomen met zijn paspoort. Het signalement van den aanbieder te Utrecht is circa 41 jaar, long 1.65 m., gave witte tonden, donker haar, kortgeknipte snor, donker colbertcostum met bruine pull-over, bruinen of grijzen vilten hoed Deze persoon is in het bezit van een paspoort der Vereenig- de Staten van Amerika, no 464369 d.d. 8 Oc tober 1927 afgegeven te Washington ten na me van John Francis Trowler, 66 jaar, vice- Dresident der firma W. B. Grace on Co., New York, wonende te Parijs, Rue Nicolo. GLASFABRIEK LEERDAM". Het vijftigjarig bestaan. De glusfabriek „Leerdam" die Maandag 18 Juni a.s. vijftig jaren bestaat, zal dit feit her denken op Zoterdag 16 Juni, wot het voordeel medebrengt, dat dc fabriek niet behoeft te wor den stopgezet voor de receptie. Deze receptie zal gehouden worden des n.m van 2—5 uur in een groote tent op het terrein van de Leer- damsche Sportverecniging „Voorwaarts", aan den Tiendweg. Een gedenkboek, geïllustreerd met foto's van oprichters, tegenwoordige directie, kiekjes uit de fabriek cn glaswerk, zal worden uit gegeven. Dit boek, waarin o a. voorkomen een voorwoord van den directeur-generaal van den. Arbeid, den heer C. Zaalberg, een artikel van dr. H. P. Bcrlage, en artikelen van de tegen woordige directeuren, staat onder redactie van Karei Wasch. MARINE-MUTATIES. Bij beschikking van den Minister von Marino ft i. is de luitenant ter zee der 2e klasse van de Koninklijke Marine-reserve J. van der Tol, den 3en Mei a.s. aan boord aan Hr. Ms. „Tri ton" geplaatst. Bij beschikking van den Minister van Marine a.i. is de luitenont ter zee der 1c klasse C. Meyer den 2en Mei a.s. belast met het bevel over Hr. Ms. „Triton". ONDERWIJSBENOEMINGEN. Tot leeraren aan het Christelijk Lyceum te Arnhem zijn benoemd de heeren ir P Boers- ma tc Arnhem cn dr. S. van Woerden to Zutfen. Met ingang van I Mei a.s. is benoemd, tot leerares aan de R. K. Huishoudschool Frons Halsstraat, Amsterdam Mej. A. W. J. Perquin, te Leeuwarden. Geen boom en wast op ecnen dagh. Geen boom en valt ten eersten slagh. Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. -12 „Van de „Kittiwake" te Makou." „Ik heb het genoegen hem te kennen," mom» pelde de graaf. „Welnu zei hij, met een glimlach, die haar zeer verraste om de veran doijng, die het in den man teweegoracht, „wilt ge mij een groete gunst bewijzen „Met genoegen," antwoordde Eva met eeni ge aarzeling. „En u zei de graaf, rich tot kapitein Bom tuor wendend. „O, jawel", antwoordde die zeeman eenvou dig, „als het mogelijk is." „Ik verzoek u dringend," vervolgde de graal de Lloseta, „te vergeten, dat dit de eerste maal is, dat wij elkaar ontmoeten cn mij tc beschouwen a Is een vriend een van de in tiemste vrienden van uw vader. „Mijn ader", zei het meisje, „sprak altijd als zoodanig over u." „Dat verheugt mij. Vertel mij nu eens, wie hebt ge in de wereld behalve kapitein Bon tuor?" m „Ik heb niemand. Maar „Wij waren wij dochten juist viel de kapitein haastig in, „dat Eva bij mij zou ko men wonen. Het iV geen mooi groot hins - slechts een nederig hutje. Maar hoe het zij, zij zal er hartelijk welkom zijn." „En ik twijfel niet, of zij zal er een geluk kig tehuis hebben", voegde de graaf er met een somberen glimlach bij. „Ik vroeg mij al leen maar af, of miss Challoner van plan is in de Casa d' Erraha te blijven of het te verhu ren Eva keek verwonderd op cn de blauwi» oogen van kapitein Bontuor dwaalden von haar gezicht, naar het donker en hoffelijk ge laat van Cipriani de Lloseta. „Misschien", vervolgde <de graaf onver» st oorbaar, „hebt ge nog niet over dit onder werp gedacht. „Maar de Caso d' Erraha behoort mij niet,' zcide Eva en kapitein Bontuor schudde in stemmend met zijn hoofd. „Uw eigen advocaat heeft mij verklaard, dot mijn vader het slechts in „rotas" had." „Mijn eigen advocaat, lieve jonge dame, toonde daardoor een ezel te zijn." „Maar," zeide Eva, cenigszins verward, „de Val d' Erraha behoort aan u en u moet het weten Ik heb geen eigendomsbewijs Maar toch het bezit, wat negen punten van de wet uitmaakt. Gebruikt u thee en melk? Be weet niet hoeveel punten de wet heeft, maar men wil er natuurlijk mee te kennen geven, dat negen een gTOOte verhouding is van het geheel." Terwijl hij sprak schonk hij thee in. Hij reikte haar met een glimlach een kopje aan alsof de zaak in kwestie van weinig en onder geschikt belang was. veronderstel," voegde hij er bij, „dat de Casa d' Erraha u dierbaar is geworden Het is een plaats een plaats, waar men zich ge makkelijk aan hecht. Kent ge" met zijn rug naar haar toe, bezig met den zilveren thee- ;po: jJjc-oseta?" vroeg hij plotseling, „Ja. Mijn vader cn ik gangen door heel dik wijls heen „Ach" Hij wachtte terwijl hij kapitein Bontuor zwijgend een kop thee reikte. Maar Eva docht niet aan Lloseta zij dacht aan de Casa d' Erraha. „Mijn vader sprak met mij niet over zijn zaken," zeide zij. „Hij was van nature eenigs- zins terughoudend en 1 en het was zoo heel onverwacht." „Ju. Dat heb ik gehoord En dat is inder daad mijn excuus, dat ik mij thons aan u heb opgedrongen. Ik vermoedde wel. dat dc zaken van mijn armen vriend wat verward waren ach tergebleven. Hij was tc veel gentleman om een zakenman te zijn. Ik dacht, dat misschien het beetje invloed, dat ik heb en mijn geringe kennis van de wet van Majorca in werke lijkheid dc Romeinschc wet u van eenigen dienst zou kunnen zijn." „Dank u", antwoordde rij, „ik geloof, dat wij alles geregeld hebben, voor wij het eiland verlieten ofschoon wij senor Pena. uw advo caat, niet hebben gezien. Ik de Casa d' Er raha behoort aan u 1" besloot zij, plotseling, echt vrouwelijk, in herhaling vervallend. „Bewijs dat," zeide de graaf bedaard. „Dat kan ik niet." Hij glimlachte en haalde zijn schouders op. „Dan", zeide hij, „vrees ik, dat ge uw ver antwoordelijkheid ook niet op mijn schouders kunt schuiven." Het meisje keek hem aan met verlegen jon- ge oogen. Hij stond voor haar, eerbiedwek kend, in hooge mate waardig den grooten naam, dien hij droeg een eenzaam, ondoor grondelijk man, met sombere oogen, wiens ge- heele wezen hopeloosheid en een ledig leven deed vermoeden. „Maar op deze voorwaarden kan ik de Casa dTBrraha rdet aannemen." De graaf schoof een stoel naar voren en ging nuast haar zitten. „Luister," zei hij, met verklarende wijsvin ger in de hoogte. „Drie geslachten geleden maakten twee mannen een mondelinge over eenkomst met betrekking tot het landgoed van de Val d' Erraha Heden weet niemand wat die overeenkomst was Het kan zijn, da' het de gewone „rotas" van Minorca was Het kan ook zijn van riet. In die dagen was Mi norca in bezit van* de Engelschen; mijn voor vader kon daarom aan uw overgrootvader geld schuldig zijn geweest, want wij hebben enkele bezittingen in Minorca. Wij weten alleen, dat drie geslachten der Challoners in de Casa d' Eiraha gewoond hpbben en een zeker deel van de voortbrengselen van het land aan de gra ven de Lloseta betaalden. Ik wil u wel zeggen, dat dit deel zoo klein was, dat het argument, als zou de overeenkomst de gewone „rotas" van de Baljaren geweest zijn, hier niet kan gelden. Wij weten niets wij kunnen niets beuijzen. Als u aanspraak maakte op de bezit ting zou ik u haar misschien kunnen ontruk ken niet door bewijzen, maar omdat het vooroordeel van het eiland tegen een vreem deling, vijandig tegenover u zou staan in een gerechtshof in Majorca. Ik kan u niet wette lijk dwingen de bezitting van de Val d' Erraha te behouden. Ik kan u slechts vragen, als de dochter van een van mijn beste vrienden, het kleine voordeel van den twijfel aan te nemen" Eva aarzelde. Kapitein Bontuor zette heel plechtig zijn kopje op tafel. „Ik kon deze „rotas" zaak niet geheel en al begrijpen," 2eide hij krachtig „Maar het is, dunkt mij heel duidelijk, dat dp bezitting nooit aan mijn overleden zwager heeft behooid. En nu is mijn meening, als de plaats rechtens aan miss Challoner behoort zal zij haar ne men. Als hij haar niet behoort, weL dan be hoort zij haar niet en kan zij haai niet als eer» geschenk van wie ook aannemen. Desalniette min zijn wij u ten zeerste verplicht." De graaf lachte minzaam. „Mijn waarde hee;r het is geen geschenk." De kapitein stak zijn handen heel diep in zijn zakken. „Don is het erger het is liefdadigheid. En die heeft zij niet noodig Toch dank ik u zeer," antwoordde hij. Toen staarde hij recht voor zich uit met een Ohbesterr.d en ietwat pijnlijk gevoel van onbci kwaamheid, dot soms over hem kwam. Hij vroeg zich af, of hij goed handelde in deze zaak. „Als", voegde hij er bij, half tot zichzelf, bij wijze van nadere overweging van het punt: middelen van bestaan „als het noodag is, kan ik weer naar zee gaan. Er zijn er genoeg, die bereid zouden zijn mij een schip te geven." De graaf glimlachte nog. „Er is geen sprake van liefdadigheid," zeido h>j- rrfy? welke grond zou ik die aan miss Chal loner willen bewijzen Ik weet niets van haar zaken. Ik weet niet hoe groot haar Inkomen is* „Voor zoover wij kunnen nagaan," zeide Eva zacht, „is er niets. Maar ik kan werken. Ik geloof, dat ik mi], met mijn kennis van Spaonsch, wel een bestaan kan verschaffen.'' „Neen," zeide kapitein Bontuor, „voor den dik bedoel dat ik niet zou willen, dat je voor gouvernante ging spelen, lieve." De graaf scheen na te denken. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5