BINNENLAND. DERDE BLAD OOST-INDIE RUILVERKAVELING ■AMjEH 26e ÏA\R3A* HET PUBLICEEREN VAN FOTO'S -DE EEMLAISDEft"; ALS INDIE EENS VERLOREN GING rr» LrUri No. 262 KORT NIEUWS Zaterdag 5 Mei 1928 DE BEGROOTING VOOR DE B. O. W. Batavia, 4 Mei. (Aneta). De begTooting voor de B. O. W. voor 1929 s!u:t op een be drag van ongeveer 14 millioen gulden. Groote posten zijn uitgetrokken voor irrigatie en voo» wegen in Atjeh en in Diambi. VOLKSRAAD. Sold, 4 Mei. (Aneta). Het lid van den Volksraad, H Soetodi, is afgetreden als hoofd redacteur van de Dormokondo. Tevens heeft hij het voornemen te kennen gegeven af te treden als commissaris van de drukkerij Boedi Oeto- rno, een en ander in verband met de drukke werkzaamheden, die zijn lidmaatschap van den Volksraad meebrengt, e DE I MEI-VIERING TE BATAVIA. B a t a v i a 4 Mei. (Aneta). Het bestuur van de Vrijmetselaarsloge „De Ster in het Oosten", Sn het gebouw van welke loge de 1 Mei-betoo- g.ng van de I S. D. P. plaats had. heeft naar oan!e»ding van de gerezen protesten gister avond vergaderd. Deze vergadering heeft er haar afkeuring over uitgesproken, dat het portret van de Koningin, dot achter «'o be stuurstafel tegen den ward hangt, tiidens de vergadering met een rcoden doek bedekt was Verder was gebleken, dat de concierge vat» het gebouw de zaal ann het bestuur van de I S. D. P. verhuurd had, buiten medeweten van het bestuur. Besloten werd voortaan geen zalen van het gebouw meer aan de I. S. D. P. te verhuren, t«Twi»l de concicrgp een berisping ontving in verband met zijn eigenmachtige be handeling. DE ZAAK DE JEER. Batavia, 4 Mei. (Aneta). De zaak De Jeer zal in Juni behandeld werden. De Jeer. hoofdopzichter bij de Gemeentewerken, had plannen uitgewerkt voor een algeheelcn op stand. DR. J. W. VAN BART. Batavia, 4 Mei. (Aneta). Dr. J. W. van Bart, oud-directeur van de H. B S. te Ban doeng, koert naar Indië terug Hij verzocht geplaatst te worden aan de Middelbare school te Medan, die binnenkort geopend zal worden. EEN REDE VAN MINISTER KAN TE NIEUW LEUSEN De Minister 'van Binneniandsche Zalen en Landbouw, Mr. J. B. Kan, heeft hedenmiddag, bij het bezoek aan dc ruilverkavelingswerken te Nieuw-Leusen, de volgende rede uitgespro ken Voor de tweede maal valt mij het vooi recht te beurt aan een met g'cot succes volbrachte ruilverkaveling een enkel woord te megen wijden. Hadden de elementen niet aan dit, steeds veldwinnende instituut, een mindei gced hart toegedragen, dan zou deze verkaveling de derde zijn geweest, die ik in een tijdbestek van ternauwernood zes maanden had mogen gedenken. Van Ameland is de victorie bogem- nen en alleen de omstandigheid, dat mei. dit eiland neg niet per Pullirantrein kan benade ren, was oorzaak, dat ik den daar gcvestigden, samenwerkenden eigenaars niet tijdig de ge- üukwenschen heb kunnen aanbieden, die zij zco ten volle verdienden. Nochtans voor de ruilverkaveling te Nieuw- Lcuven kan dit slechts bate brengen. Iets wat te dikwerf de aandacht vraagt, zelfs al mag het op de benaming van klassiek aanspraak hiaken, is niet in staat blijvend de belangstel ling der massa te prikkelen en al heeft eer, be roemd wijsgeer zich eens uitgelaten, dat hij de massa haat en ven zich afweert, zonde» de publieke opinie achter ens, vermogen wij toch weinig. Het zou trouwens in het geval dat tot deze feitelij' e bijeenkomst aanleiding gaf, bijzon der spijtig zijn wanneer het onopgemerkt tot het stof der vergetelheid wederkeerde. Het blok „Nieuw-Leusen", meer dan 1200 H.A groot, is langen tijd de vergade-plaats geweest van water dat de oostwoarts gelegen perceelen moesten Icozcn. Na lange, vcrgeefsche pogin gen is ten slotte een behoorlijke afwaiering verkregzn, maar evenmin a's goede wetten iets bcteekenen zender goede zeden, kan afwatering elleen een complex, dot al te grilb'g is inge deeld, tot bloei brengen. De ingelanden h< bben dit destijds ook uitnemend begrepen, wat we) het treffendst blijkt uit een verzoekschrift aan de Regeering, door tal van belanghebbenden getcekend, om een wetsontwerp op de ruib verkaveling in te dienen. Nu dit ontwerp in middels wet is geworden, was het \vHlicht tcch voor deze streek cnncodig Immers in de wet'wordt de gedwongen ruil vei ke veling geregeld, de mogelijkheid derhalve gecpend om ook als enkele eigenaars zich viy/etten, desondanks de verkaveling voortgang te deen hebben Vrijwillige verkaveling, waerbij dus alle belanghebbenden meewerken, behoeft geen wettelijken ondergTond. En nu treft het, dat, behoudens enkele kleine strubbelingen die ge makkelijk uit den weg werden geruimd eigen lijk alle eigenaars deze ruilverkaveling hebben gewild. Een nieuw bewijs drt, megen al som mige eigenaars wel eens despoten zijn ge noemd, Nieuw-Leusen don tcch slechts ver lichte despoten herbergt I Dit is te opmerkelijker, omdat deze gron den gelegen zijn in een stree'% nauw grer serv- de aan een land waarvan de bevolking om hare bij uitstek behoudenden aard vermaard heid heeft verworven. Het kan niet andere of dit uitnemende voor beeld moet ook u-e buren pri-.kelen, wat <-en Jandbouw-belangen in deze streek slechts kan dienen. Van ganscher harte spreek ik dan ook de hoop en de verwachting rit. dat de ruilverka veling te Nieuw-Leusen zal blijken te zijr, wat Horatius placht te noemen, een monument, hechter dan koper. ZONDER TOESTEMMING DER BETROKKENEN ALWEER DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK „In Culemborg spant het IErvaringen en onthullingen inzake den veelbesproken Culem- borgschen moord 1" Dus luidde het opschrift van een geïllustreerd nrtikelf hetwelk in „Het Leven" van 14 Januuri 1.1 verscheen. O.m. bevatte het artikel photo's van Auke Opdam en L. J. van der Linden. Omtrent Auke Opdam werd in het artikel o.o. gezegd, dat hij „'n poar dagen na den roof moord, in een onguren Decembernacht om een uur of vier op handen en voeten kroop ont „konijnen te zoeken" en die ook op zekeren tijd achter de woning van den rechercheur (wel ke door ophanging een eind aan zijn leven heeft gemaakt) een kistje in de aarde begroef" Onder de betreffende photo's stond gedrukt „Onze eerste photo geeft de detective Blitters- wijk (met fiets) in gesprek met Auke Opdam, die 's nachts om vier uur bij de moordhoeve „konijnen ging zoeken" de tweede toont Auke Opdam, later op den dag, toen wij hem toe- i'allig tegenkwamenhij wilde liever niet op de photo 1 De derde geeft de plaats aan, waai Auke Opdam met de ColH's hel geld- listje begroef", enz. Van L. J. van der Linden wordt in het artikel geschreven „het is ten zekere Van der Linden die ons overal naliep, een bekende van de Col ic's die door heel Culemborg, naar men weet, els bij de moordzaak betrokken worden be schouwd", terwijl onder de photo van Van dei Linden was gedrukt: „Links de spion Van der Linden, die ons overal volgde." Zoowel Auke Opdam als L. J. van der Linden gevoelden vich door de handelingen van „Het Leven" te hunnen aanzien bezwaard Zij dienden een klacht tegen het blad in en dientengevolge heeft de hoofdredacteur, de heer F. X. M Schip horst, zich gisteren voor den plaatsvervangen- «'en kantonrechter mr. J. Oppenoorth te Amsterdam te verantwoorden gehad ter zake dat hij als verantwoordelijke hoofdredac teur de portretten der klagers, die zonder daartoe strekkende opdracht door een pho- to-ccrrcspondent waren vervaardigd, heeft openbaar gemaakt, doorcien hij de portret ten in „Het Leven" heeft geplaatst, althans doen plaatsen, en vanuit Amsterdam eer» groot aantal exemp'aren van her. nummer heeft verzonden, a'thans doen zenden aan de verschillende nbonnées van het blad it» Nederland en bovendien te Amsterdam een aantal exemplaren in het openhaar heeft deen of loten uitventen, zulks terwijl een redelijk belang van den geportretteerde zich tegen die openbaarmaking verzette, aangezien diens goede naam en diens prsi- tie dcor de openbaarmaking, zooais die hier geschiedde, nl. in verband met een gerucht makende strafzaak, in gevaar werden ge bracht. Subsidair is aan verdachte ten laste gelegd, dat hij als verantwoordelijk hoofdredacteur, in het bepaaldelijk aangewezen nummer van „Hei Leven" de portretten, zonder daartoe gerech tigd te zijn, openbaar maakte, en een groot aantal exemplaren van dat nummer verzond, deed verzenden en uitventen. Desgevraagd verklaarde de heer Schiphorst hoofdredacteur te zijn. Of hij verantwoordelijk hoofdredacteur is, weet hij niet, laat hij ter be oordeeling aan den kantonrechter over. Indcr- rijd werd hij door den heer Corvey aangesteld Een schriftelijke aanstellirg heeft hij echter niet Met zekerheid weet hij het niet, rnair hij be schouwt de firma Scheltens Giltay als de eige naars van het blad. In ieder geval is hij aan dio fnma verantwoording verschuldigd en pleegt hit in moeilijke quaesties met haar overleg, ter wijl ook zij hem raadpleegt. Met de admini stratie heeft hij niets te maken en met de ver spreiding van „Het Leven" evenmin. Verder bleek het artikel met de photo's niet speciaal voor „Het Leven" te zijn gemaakt. Het was aan het blad aangeboden door een pers- photograaf. Deze begaf zich op 30 December 1.1. met mr. Roobol en een paar anderen, onder wie de schrijver van het artikel, naar Culemborg. Dc schrijver wees den photcgraaf de personen aan, die hij moest photcgrafeeren, en de photcgraaf photcgrafeerde I De heeren Opdam en Van der Linden, die als getuigen gehoord werden, verklaarden den pers- photcgraaf geen opdracht te hebben gegeven, do photo's te maken. Zij hadden tegen de publi catie bezwaar, omdat het een „vuile, vieze zaak" is en het geenszins als aangenaam beschouwd kan werden, afgebeeld te worden in verband met de Culemborgsche moordzaak. De eerste photo wes genomen zonder dat getuige Opdam t wist. Toen de photo-correspondent den volgen den dag vóór het politiebureau hem weer wilde kicken, was hij met gebukten hoofde op den photograaf toegeloopen. „Photografcer me neg eons I" had hij gezegd. „Ik heb je niet meer r.oodig, want ik heb al gephotografeerd" had de photcgraaf toen gezegd. Zoo de photograaf hem toch genomen had, zou hij hem met toe stel en al tegen den giond gegooid hebben, dus verzekerde getuige Opdam. Deze getuige gaf voorts te verstaan, dat hij zóó in „Het Leven" tentoongesteld nadeel duchi- te voor zijn goeden naam cn schade voor de zaak van zijn. schoonvader, waarin hij werk zaam is. Getuige Van der Linden zeHe winke liers in meubelen tot klant te hebben. Hij vreest nadeel nu sinds de publicatie in >fHet Leven" gioot en klein hem nis spion ten behoeve van de Collé's beschcuwt. De ambtenoor van het O. M„ mr. s'Ja cob, vroeg uitstel van de behandeling der zaak, ten einde aJsncg dc eigenaars on den chef der ad ministratie van „Het Leven" als getuige te hoo- ren. Mr. H. W. J. M. Keuls, de verdediger, oor- deelde uitste' onnoodig, omdat de vrijspraak van verdachte zi. niet aan twijfel onderhevig kan zijn. Het verzoek van den ambtenaar werd echter door mr. Oppenoorth ingewilligd, zoodat de zaak op een anderen datum zol worden voortgezet. I (Hbld.) JUICHENDE ARBEIDERS MAAR GEEN BROOD Na in een schcis \fan de komende gebeur tenissen, een stukje geschiedenis te hebben ge geven uit Twente, waarvan i,eder weet. dat het drijft op de text el-industrie, zegt de H a a g>- sche Post o.m.: Duizenden en nog eens duizenden ge zinnen hebben hun boterham aan die nij verheid te danken. Met die nijverheid staat hun bestaan, zonder die nijverheid wordt misère troef. Het zou de moeite loon en, wanneer eens getallen verstrekt werden, waaruit duidelijk naar voren kwam, welk deel van de Twentsche productie gespuid wordt naar Ncderlandsch-Indië. Verschil lende fabrieken zijn, wat de productie be treft, gehéél, vele voor een groot deel aan gewezen op onzen Oost als afzetgebied Wel is Japan in de laatste jaren zwaar in de markt gekomen, maar hoofdzakelijk voor de minder degelijke stoffen. De goed geoutil leerde, bekwaam geleide en met juist koop. manschap beheerde Twentsche textiel fabrieken zullen nog voor lange jaren in de betere kwaliteiten de Indische markt be- heerschen, tenzijhet groote S.D A P oogenblik, dat van dc „juichende arbei ders", plotselig uit den politieken brouw ketel mocht opduiken. Verstandige men- schen zien echter volkomen nuchter in, dat na dat oogenblik van juichen een lange- periode van ellende gaat aanbreken, niet alleen voor Twente, maar voor geheel Ne derland want Nederland telt ve.e Twentés, zoo al geen topograiische, dan toch econo mische. Twente zal uit de markt liggen, daar Nederlandsch-Indië, wanneer de Nederlan ders er zich uitgepoMl ^k' hebben, één kans heeft, dot het aan zichzelf wordt overgela ten, dus voor on bepaalden tijd :n den chaos wegzinkt, doch 99 kansen, dat Europa ven liquidatie-commissie benoemt, welke zich over onze voorraadschuur ontfermt. De chaos brer.gt Indië slechts bitsere armoede, een armoede, welke geen buidel bezit om de betere Twentsche kwa'iteiten te bekosti gen. Overname door andere mogendheden brengt zeer waarschijnlijk voorkeurstorie- ven, waartegen het ook nog wel even kleine, maar don tevens volkomen machte- looze Nederland zich vergeefs zal verzet ten. Zoo vergaat het niet alleen Twente, dat in ons artikel slechts de rol vervuld heeft van object ter verduidelijking, maar zoo vergaat het ook onzen scheepswerven, onzen machinefabrieken, onzen handelshui zen, onzen bankinstellingen, onzen havens, onzen scheepvaartmaatschappijen, ons ver zekeringswezen, onzen winkeliers, hotel houders, onzen enz. enz. enz. FLESSCHENTREKKER. Een voorzichtige winkelbediende. Voor de Vierde Kamer der rechtbank té Amsterdam hebben terecht gestaan de 20- jarige J. S. en de 25-jarige G. van O., koop lieden. In een zeer uitvoerige dagvaarding was aan S. en Van O. poging tot oplichting ten lüste gelegd, en wel van een bediende van den aan de Reguliersbrecstraat gelegen winkel in hee- renmodc-artikclen der firma Repke. Zij heb ben getracht dien man te bewegen tot afgifte van dassen, pyjama's, sokken, overhemden, een wandelstok en een hoed. Op 30 December 1.1. waren de twee verdach ten in genoemde znak in gesprek met den be diende. S. vertelde dot hij Hemelrijk heette cn dat de goederen bezorgd moesten worden aan zijn adres Utrechtschestraat 29 I. Van belang was voorts dat S. op 27 December aan het gemeente-girokantoor een reken'ng geopend had op den naam B. J. Hemelrijk, adres Utrechtschestraaj. Hij had .op die rekening f 100 gestort en daarna daarvan weer 60 opgenomen, zoodot hij bij het bezoek aan de li-ma Repko slechts een tegoed van 20 hal. Volgens de dagvaarding had S. deze rekening geopend om zich wederrechtelijk te bevoor- deelen. Want in het onderhavige geval be taalde S. het verschuldigde bedrag van 117.50 met een cheque van de gemeente giro. De bed'cnde vertrouwde echter het zaak je niet en informeerde den volgenden morgen bij de gi'O naar het tegoed van S. en toen hij vernam dat er slechts 20 stond, zond hij de goederen niet af. Het O. M. eisebte tegen S. acht maanden cn tegen Van O. één jaar gevangen'sstraf. Als verdedigers traden cp voor S. mr. Van der Voort en voor Van O. mr. Bernard M Cohen. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE WEENEN. De Neue Freie Presse meldt dat tot Neder- landsch gezant te Wecnen benoemd is de Ne- derlnndsche gezant te Buenos Air«*s. jhx. Mi- ch'els van Verduyncn, vroeger zaakgelastigde to Boedapest. PROF. BECQUEREL, Tc Leiden aangekomen. De beroemde Franschc natuurkundige prol di. Becquerel, uit Parijs, is gisteren te Leiden aangekomen om in het cryogees-Iaboratorium in samenwerking met prof. dr. W. J. de Haas zijn magneto-optische onderzoekingen bij lage» temperaturen voort te zetten. Prof Becquerel denkt ongeveer 6 weken te Leiden te blijven. Nederland in den Vreemde. Met medewerking van den vertegenwoordi ger der vcreeniging Nederland in den Vreem de" is te Mexico City op 3 April wederom een „Holland-nummer" van „El Universal" het grootste dagblad van Mexico, verschenen Het nummer vangt aan met een artikel Ne derland en het internationaal Recht, van de hand van Prof. Dr. J. H. W. Verzijl, die zich; op het oogenblik in Mexico bevindt als voor zitter van do Fransch-Mcxicaansche Claim- commissie. Prins Hendrik op de I. T. F. Donderdagmiddag bezocht Z. K. H. Prjns Hendrik de Internationale Tentoonstelling op Filmgebied. Hij werd daar rondgeleid door den Voorzitter, den heer Luc. Willink. Prins Hen drik woonde een voorstelling bij van de „spre kende film" van Heinrich Kuchenmcisler. Na af loop onderhielden de Prins en de Haagsche Burgemeester Mr. J. A. N. Patijn zich gerui-' men tijd met den uitvinder Met groote inte resse bezochten de gasten de voor het publiek gesloten cabines. Vooral de eenvoud der appa raten wekto bewondering. De vliegmachine als redder. Op Dinsdag 2 Mei kwam een gezin, bestaan de uit voder, moeder en kind te Rotterdam aan om te twee uur met de „Veendam" naar Ame rika te vertrekken. De boot was echter reeds des nachts te twee uur vertrokken. De familie stapte toen terstond in het vliegtuig der K. L M., dat om 14.30 uit Rotterdam naar Londen vertrekt, en is vandaar per trein naar Sout hampton gegaon, om zich daar op dc „Veen- dam" in te schepen. De vorige maand miste ook een Amerikaati dc boot naar Amerika en ook toen bracht de K. L. M. uitkomst. Het conflict aan de Amst. ring- spoorbaan. Aan het conflict bij den aanleg van de Ring- spoorbaan te Amsterdam schijnt geen einde te komen. Het duurt nu reeds bijna vier maanden Zooals men weet, ging de kwestie hierom of het werk onder grondbedrijf of baggerwerk moest worden gerekend, hetgeen een .verschil zou geven in de vaststelling der loonen volgens het collectief contract. Naar de Tel. verneemt, hebben beide partijei. thans besloten zich te onderwerpen aan de uit- spraak van den heer J. N. Hendrix, lid van Gedeputeerde Staten van N.-Holland. Een visscherijkwestie. De rechtbank te Tiel heeft oen appèlzaak be handeld van het kantongerecht, een overtreding van de Visscherijwct betreffende H. C. en D te Ravenswoay en A. van M. te Maurik hadden op de Rijn-uiterwaarden, terwijl deze over stroomd waren, fuiken uitgezet. Op klachte van den pachter van het vischwater werd tot een vervolging van beiden overgegaan. De kanton rechter veroordeelde hen tot 3 of 3 dogen hechtenis. Tegen verdachten werd gisteren ge- cischt vernietiging van het vonnis waaryan appel en opnieuw veroordeeling wegens dezelf de qualificalie tot dezelfde straf. Pianomuziek hinderlijk rumoer 9. In hooger beroep van een vrijsprekend von nis van den Haagschen kantonrechter heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestoei, mej. S. G. J., beschuldigd van overtreding van art. 30 van de A'g. politie-verordening van 's-Gravenhage, n.l. het maken van hinderlijk rumoer, in casu van hinderlijke pianomuziek Het O. M. was van dit vrijsprekend vonnis in appèl gegaan. Als getuige deskundige werd gehoord de heer Van Beynum, leeraar aan het Kon. Con servatorium voor Muziek. Deze verklaarde, dot verdachte voor het examen waarvoor zij werkt, zeker vier vijf uur per dag moet studeeren, voorts, dat zij een gewone piano en geen vleu gel bespee't, en ten slotte, dat haar aanslag obsoluut niet bijzonder hard is. Dat zou veel erger kunnen zijn. Mr. Rijkcns, requisitoir nemende, meende, dot de Kantonrechter zeer terecht verdachte heeft vrijgesproken. Serieus pianospel kan z.i. niet vallen cmder het maken van hinderlijk rumoer Spr. vroeg bevestiging van het vonnis a.quo Verdachte's raadsman, mr. G. A. van Haef- ;en, sloot zich hierbij aan. Hij wees ei op, dat art. 3D der Haagsche politieverordening indcr- 'ijd, blijkens de toen gegeven toelichting, is aangevuld met het oog op het geloei van si lenen e.d. PL heeft zich dan ook ten zeerste verbaasd over deze vervolging. Alleen dan zou daar reden voor zijn, wanneer blijkt, dat er van baldadigheid sprake zou wezen. Dit is hier echter geenszins het geval. P). merkt op, dat hij een eventueele veroor deeling zich persoonlijk zou moeten aantrek ken, daar hij voorzitter is van de commissie van toezicht op het Kon. Conservatorium voor Muziek, hetwe'k toch in dat geval een instituut zou zijn tot het bevorderen vanhindenijk rumoer. Uitspraak 15 dezer Groote boerenplaats afgebrand. Donderdagmiddag is totaal afgebrand de kapitale boerenplaats gelegen aan het Noord- Hollandsch Kanaal, gemeente Bergen bewoond door den landbouwer Swaag, eigendom van diens vader, den heer J. Swaag te Alkmaar Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd het overwaaien van vonken uit de machina van de daar voorbij rijdende stoomtram, die op het rieten dak der boerenplaats terecht kwa men en daar gretig voedsel vonden. Levende have is niet omgekomen. Verzekering dekt de schade. Poging tot vergiftiging. Het O. M. bij het gerechtshof tc Leeuwarden heeft tegen de 29-jarige vrouw A. B. en tegen den 34-jerigen arbeider R. de H„ beiden te Hoomsterzwaag, onderscheidenlijk tien en acht jaar gevangenisstraf geëischt wegens poging tot vergiftiging van den man van de eerste verdachte. De rechtbank had deze straffen op gelegd. De Moord op het Koningsplein, Naar men ons uit Amsterdam meldt, zal op Maandag 4 Jun; voor de Vierde Kamer der Arrondissementsrechtbank dc strafzaak worden behandeld tegen den 24-jarigen Italiaan Domi- nico Nardi, die 23 Januari op het Konings plein tc Amsterdam de 20-jarige T. v. G heeft doodgeschoten. De verdachte staat teiecnt wegens moord. Hij ze! worden verdedigd door Mr. J. do Vrieze. Lijk opgehaald. Gisterochtend om 4 uur is in den Trek vliet bij Den Haag het lijk van een man van onge veer 50 jaoi drijvende gevonden. In zijn zwar ten bolhoed stonden dc letters J. v. d. B. en in een der zukken werd een notitie-boekje ge vonden, waaruit wordt opgemaakt, dat de man colporteur was. Diefstallen op het abattoir Ie Amsterdam. Sinds geruimen tijd werd op het abattoir te Amsterdam ontdekt, dot er nu en dan geslachte varkens gestolen werden. De geslachte varkens worden in koelcellen bewaard, vanwaai zij 's morgens gewoonlijk zeer vroeg door vervoerders worden wegge haald, om ze aan de koopers tc leveren. Nadat men zekerheid had gekregen omtrent deze bij herhaling voorkomende diefstallen, heeft men in de laatste weken een verscherpt toezicht uitgeoefend. Gistermorgen is de dief in de val geloopcn. Het bleek te zijn een chauffeur van een slagersondernerrving, die gistermorgen be halve de geslachte varkens, die hij voor zyn baas moest haler, neg een varken meden om dat niet voor zijn pattoon bestemd was De chauffeur werd gearresteerd, en in den loop van den dag werd nog aangehouden een col lega van laatstgenoemd, die aan de gepleegde diefstallen debet is. Beiden maakten er hun werk var. om nu en don een gcslocht varken. Jat hun niet toekwam, mede te nemen, cn dit don te verkoopen aan een slager, die op Kat tenburg zijn zaak heeft. Ook deze slager, dfe ter zake van heling vervolgd zal worden, is gistermiddag aangehouden. Het blükt. dot dc beide chauffeurs in den loop van den laatste!» •ijd tweemaal een en eenmaal een half varken hebben gestolen, terwijl het gestoleno dooT den bewustcn slager is gekocht. De beide chauf feurs zullen ter zake van diefstal worden ver volgd. De inbraak bij dc „Cemsto", Men zal zich herinneren dat indertijd do Vierde Kamer der Rechtbank te Amstecdom drie personen, die terecht hadden gestaan we gens diefstal met braak in het gebouw van do „Cernsto" in de Kuiperstraat te Amsterdam, tc diei zake veroordeeld heeft tot resp. 2% jaar, 3 jaar en 1^ jaar gevangenisstraf Do buit van verdochten had bestaan uit oen brand- k ist met 4600 aan ge'd in zegels. Thans heeft de Rechtbank uitspraak gedaan tn de zaak van een garagehouder, die zich t« verentwoorden heeft gehad wegens heling: het opzettelijk uit winstbejag bewaren of verber gen van 't gestolene. Verd. werd aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van veertien dagen voorarrest. SchiHdmisdrijf. Op het kruispunt van den Hilversumschen weg te Hilversum is op 2D October de be stuurder van een auto in botsing gekomen met een wielrijdei, tengevolge waarvan deze ern stige .kneuzingen in de borstkas oplieo. In verbond hiermede heeft de chauffeur zich te verantwoorden gehad voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amserdom en gister werd hij veroordeeld tot veertien dogen voorwaar delijke rechtenis en tot betaling aun het slacht offer van 50 schadevergoeding. Hotelbrand. Gisteravond ontstond door onbekende oor zaak, in een aangebouwde keuken van het hotel-restaurant De Leede te Warmond een uitslaande brand. Aangezien deze keuken van hout was opgetrokken, stond het gebouw wel dra geheel in brond. De brandweer wist echter de andere gebouwen voor het vuur te bewa ren. De waterschade aan inventaris en stof feering is echter vrij aanzienlijk. Dc gebouwen en inboedel waren verzekerd. Verdronken. Gistermorgen is te Rotterdam de 34-jaiigo scheepsklinker A. S. van der Plank op de werf van P. Smit Jr. bij het verhalen van tweo schepen daartusschen bekneld geraakt en daarna te water gevallen en verdronken.Zijn lijk is later opgchaold. Boschbrand. Woensdag is de Hoogeveensche brandweer wederom gealarmeerd voor een ernstige bosch brand op het Oost-opgaande. Door een feller» wind wakkerde het vuur vrij snel aan en wel dra stond een complex van een 20 hectnro in brand, terwijl water niet in de nabijheid was. Er is ontzettend hard gewerkt om den brand tot deze complexen te beperken. Men vemoedt dat de brand is ontstaan dooi met lucifers spelende kinderen. Gevolgen eeneT stoeipartij. Een zoon van den heer J. te Santpoort had bij een stoeipartij met een jonger broertje het ongeluk de/en met een voorwerp zóó on gelukkig te treffen, dat hij bewusteloos neer viel. Na bijna twee dagen bewusteloos te zijn geweest, is de knaap aan de gevolgen over leden. Ernstige mishandeling va»* êen kind te Amsterdam Men zal zich herinneren dat 19 Maart in het Zeeburgerdorp te Amsterdam een 4-iarig meisje dood werd aangettoffen Dc justitie vermoedt dat het kind zwaar mis handeld is en hoeft als verdachte hiervan een man die met de moeder samenwoont ge arresteerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 9