fflHBFÖÖlTSCH DAODLA® B. NIEWEG Vlaa's. DE GRIJZE DAME TWEEDE BLAD 26e JAARGANG -DE EEMIANDERM No. 273 Zaterdag 19 Mei 1928 DE VOLKENBOND EN NEDERLAND „Ivory" Empire-Serviezen Oud Engelsch model Elk onderdeel is los verkrijgbaar M.V. COMPAGM3E LYONNAISE Etalage: Sport- en Reiskleeding BINNENLAND. UIT DE STAATSCOURANT NEDERLAND EN BELG IE MAISON DE JAGER Langestraat 56 - Telef. 115 FEUILLETON. Waarom 'houdt de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" telken jflre juist op 18 Mei haren algemeenen Volken'bondsdag, die 'het valt met voldoening te con sta- teeren in steeds meer plaatsen des lands ingang vindt? Omdat op 18 Mei 1899 te 's Gravenhage d'e eerste Vredesconferentie, bijeengeroepen op initiatief van den Russi- schen Keizer, bijeenkwam. Niet, dat daar om de Vereeniging een onverbreekbaren band wil leggen tusschen deze Vredesconfe rentie en hare resultaten, en den arbeid van den Volkenbond, schoon er natuurlijk ban den zijnl Maar wel, dat de Vereeniging er aan wil herinneren, dat tengevolge van het feit, dat deze Vredesconferentie op Neder- landschen bod'em bijeenkwam, Nederland een internationale rol te spelen kreeg van aanmerkelijk grooter beteakenis dan zij tevoren had vervuld. En ook, dat de Ver eeniging daardoor aan allen, die Nederlan ders zijn, wil te binnen brengen, dat de voorrechten, die Nederland aan deze inter nationale taak ontleent, ook plichten op Nederland leggen, die niet altijd even duidelijk worden ingezien, ja zelfs gevoeld. Omstreeks het einde der negentiende eeuw speelde Nederland het valt zonder terughouding te bekennen internationaal geen rol. Dat was anders in de zeventiende eeuw, toen Den Haag wemelde van vreemde staatslieden en van vooraanstaande mannen en vrouwen op elk gebied. Anders ook in de achttiende eeuw, toen telkenmale te 's Gravenihage internationale conferenties plaats hadden, die voor het wel en wee van Europa van groote beteekenis waren. M-aar te betreuren behoefden wij het niet, want buitenlandsohe politiek is voor een land, klein van omvang als het onze, ondanks de groote beteekenis zijner Overzeesche ge westen, een gevaarlijke zaak, die slechts weinig gewin en veel nadeel kan opleveren. Nederland telde echter in zijn midden een geest als die van Asser, den scherpzinnigen Amsterdamschen hoogleeraar, het latere lid van den Raad van State, die ter beide Vredesconferenties een zoo vooraanstaande rol heeft gespeeld. Asser is de schepper van wat men internationaal privaatrecht noemt. Internationaal privaatrecht dat, zeer in het algemeen gesproken, tot taak heeft om de burgerlijke wetgeving van de ver schillende landen, die dikwerf principieel verschillen en tegen elkander indnuischen, te verzoenen, wanneer dit b.v. in verband met een internationaal huwelijk of een in ternationale zakenaangelegenheid noodig is. Dat internationaal privaatrecht is, wat het zuiver familierecht aangaat, geschapen op de vier conferenties, die onder Asser's leiding te 's Gravenihage in 1895, 1894, 1900 en 1904 werden gehouden. Het daar verrichte werk werd door den oorlog vernie tigd; is sedert hervat en onder Loder's leiding tot een voorloopig gunstig resultaat gebracht. Maar d'eze conferenties voor internatio naal privaatrecht 'hadden voor Nederland in het algemeen, dat zich overigens om deze bijeenkomsten niet veel bekommerde, het gTOote voordeel, dat zij op Den Haag als internationale conferentiestad de aandacht vestigden. Dat niet uitsluitend meer werd gezien naar Bern, Genève of Brussel. Zoo vestigde de Russische Regeering toen Ko ning Leopold van België d'e eer der eerste Vredesconferentie voor zijn land weigerde, de oogen op Den Haag, en Nederland' had in wijlen den heer De Beaufort een vooruit ziend staatsman, bereid om d'e verantwoord delijkheid dier uitnoodigiing te aanvaarden-. Zoo kwam de eerste Vredesconferentie toen te 's Gravenhage bijeen; weid het daaruit voortgesproten Permanente Hof van Arbi trage te 's Gravenhage gevestigd; werd om een waardig onderkomen aan dit eerste Hof tusschen de Staten te geven, door Carnegie het Vredespaleis te 's Gravenhage gebouwd, waarin nevens het Permanente Hof van Arbitrage thans ook het Hof van den Vol kenbond en de Academie voor Internatio naal Recht zijn ondergebracht. Dat Vredes paleis heeft het aanzien gegeven aan „het werk van Den Haag", waarmede men be doelt den eigenaardigen', codificeerenden, bestaand internationaal recht vastleggenden arbeid, die in hooge mate door d'e twee Vredesconferenties werd verricht. Na den oorlog scheen het een weinig als zou de Internationale taak van Nederland, die juist in de jaren 1913/1914 begon te groeien, worden teruggebracht tot kleiner afmetingen. Te Parijs, ter Vredesconferentie van de Geallieerden, werd het „werk van Den Haag" zoo weinig mogelijk genoemd. Maar al spoedig veranderde dit. Nederland had opnieuw een vooruitziend Minister van Buitenlandsohe Zaken, en deze riep gedele geerden uit de Scandinavische landen en uit Zwitserland samen om, nog voordat de Volkenbond een schema had ontworpen voor het Hof, dat aan den Volkenbond zou worden verbonden, zirlk een schema uit te werken. Dat schema, in Februari 1920 op gesteld, had grooten invloed op het werk der officieele Volken'bondscommissie, die, mede als uitvloeisel daarvan, in het Vredespaleis samenkwam. En, eenmaal daar vergaderd zijnde, kon deze Commissie niet beter doen dan Den Haag kiezen als zetel voor dit nieuwe Hof. Het eerste werkelijk Gerechts hof van de wereld. Want het Permanente Hof van Arbitrage van 1899, al heeft hel een band gelegd tusschen de souvereine Staten van die dagen, bracht geen recht spraak. Dit Permanente Hof kent arbiters, voor het grootste deel door de belangheb bende partijen aangewezen; het Hof van den Volkenbond kent bijkans alleen rechters, die daar zitten, welke zaak en welk land het ook geldtl Het heiibergen van eene instelling van deze beteekenis is zonder twijfel een eer voor het land, dat daarmede wordt be last. Een eer, die wel eenigszins toekomt aan het land van Hugo de Groot. Deze ge leerde toch, die in 1625 zijn standaardwerk schreef, dat grondslag kan worden gehee- ten voor het moderne volkenrecht, 'heeft ons reeds geleerd wat thans eerst langzaam en geleidelijk tot de groote menigte doordringt; dat een aanvalsoorlog een internationale misdaad is, en dat de Staat-misd'adiger, die deze misdaad' begaat, door alle andere Staten moet worden bestraft. Het Protocol van Genève van 1924 is als d'e verwezen lijking zijner denkbeelden, en het valt te betreuren, dat wij nog niet ver genoeg op den weg van ervaring zijn voortgeschreden om dit Protocol onverdeeld te aanvaarden. In den Volkenbond bezit d'e wereld voor 'het eerst eene organisatie, die geacht kan wor den geheel de internationale gemeenschap te vertegenwoordigen. Organisatie ongetwij feld nog van wankelen en zwakken aard; zeker niet in staat om tenvolle de idealen van Hugo de Groot ten uitvoer te leggen. Maar organisatie, die juist daarom behoefte heeft aan versterking door steun van binnen en steun van buiten. Steun van binnen, die ook zelfs in hooge mate karn komen van de kleine RECLAMES. Van T—4 regels 4.05, elke regel meer T.— voorbeen Langestraat. L. BERGSTRAAT 13. TEL. 162. Tafelservies 65 deelig f 55.- On tbijtservies 19 deelig f 11 75 Theeservies 15 deelig f 10.20 Ufrechischevweg 10 -> Tel 179 Amersfoori landen, die tot de leden van den Volken bond behooren. Men zegt wel eens, dat het er weinig toe doet of Nederland of Zwitser land of Denemarken den Volkenbond gun stig gezind zijn en de beperking der be wapeningen ver zouden willen doorvoeren, omdat zij toch maar kleine Staten zijn, wier stem weinig of geen invloed heeft. In den Volkenbond zijn formeel allen gelijk, want allen hebben, zoodra het op het nemen van besluiten aankomt, slechts één stem. Prac- tisch is dat niet voldoende. Maar wel dient erkend, dat in alle zaken van ideëelen aard steeds en steeds weer is gebleken, dat ook moreele kracht van groote beteekenis is; indien slechts landen, als Nederland er in dit opzicht eon is, zich met ernst opmaken om voor den Volkenbond en zijne idealen In het krijt te treden, kan ook van een klein land e<en groote kracht ten goede uitgaan. Maai* alleen dan, wanneer cle Re geering van dat land, van welke men steeds de daden wenscht, die de groote menigte zelf achterhoudt, het overtuigend bewijs be zit en steeds opnieuw verkrijgt, dat zij kan steunen op geheel het volk, dat zij ver tegenwoordigt. In dat opzicht zijn er nog veel te veel Nederlanders en Nederland- schen, die, schoon zij wellicht weinig van den Volkenbond, zijn arbeid en zijn betee kenis weten, toch niet nalaten om onnoodig kleineerend, onnoodig twijfelend over hem te spreken, en die daardoor verlammen de kiacht van de groote menigte, welke, ter- wille van het slagen van den Volkenbond, voor hem moet getuigen. Om hen te doordringen van de beteeke nis, die de Volkenbond heeft; om 'hen, in wellicht nog sterker mate te doordringen van de ramp, die het heengaan van den Volkenbond zou beteekenen, dient deze 18-Mei Volken'bondsdagf EEN GEVAARLIJKE PUT. Door gusscn bedwelmd. Donderdagmid. was de gemeentewerkman F. te Arnhem in do Ooststraat in een rioolput, waardoor het afvalwater der Kunstzijdefabriek wordt afgevoerd, aan het werk. Hij werd ten gevolge van de opstijgende dampen bewuste loos en viel onder in den put. De chauffeuT der tram Dc L. trachtte hem te redden, doch werd ook bewusteloos, toen hij F. uit den put had gehaald, waarin hij nu zelf viel. De ge meentewerkman De G. trachtte De L. te red den en liet zich aan een touw zakken. Ook hij werd bewusteloos en moest weer opgehesohen worden. Vervolgens trachtte do arbeider H. den nog steeds in den put liggenden De G. op te halen, doch moest ook opgehaald worden. Ten slotte is De G. met een langen dreg gered. F. en De G. verkeeren nog in zeer ernstigen toestand. F. B. BATTEN, -f Oud-resident van Madioen. Te 's Gravenhage is, 56 jaar oud, overleden de heer Frederick Bute Batten, oud-resident van Madoera, ridder in de orde van Oranjc- Nassau. Kon. Besluiten en benoemingen. Benoemd tot officier in de Oranjo Nassau orde Jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford, te Kaarden, vice-voorzit ter van het Ned Jonge lingsverbond en bevorderd tot officier in die orde J. T. de Lange te Amersfoort, secretaris van den Nederl. Bond ven Jongelingsvereenr- gingen op Gereformeerden grondslag toegekend de bronzen cere-medaillc der Oranje Nassay-orde aan mejuffrouw D. Prak, meid-huishoudster bij mejuffrouw dr. J. M. Keijman te Utrecht en aan A. Wapstra, wo nende te Oranjewoud, gemeente Schoterland, winkelbediende bij de N V. Tabak- en Siga renfabriek De Rookende Moot, v. h. S. II Taconis en Zonen te Heerenveen benoemd tot adjunct^accoimtant der directe belastingen te Amsterdam P H H. Mcyer, thans tijdelijk, en te Leeuwarden H. D. Wil- kens, eveneens tijdelijk benoemd tot belasting-ontvanger te Hcin- kenszamd de adjunct-commies der directe be lastingen J. C. van Schagen, te 's-Heitogcn- bosch benoemd tot registratieontvanger te Om men H. J. Middendorp, surnumerair to Gro ningen tor registratie-ontvanger te Woorden D- Bakker, surnumerair te Haarlem. Benoemd tot notaris te Zutphen J. Zwam- born, thans idem te Heemsete Neede L. K Steernberg, candidaat-notaris te Vlaardingen. Benoemd tot rechtcr-plaaisvervanger in de rechtbank te Rotterdam Mr. T. J. Dorhout Mees, odjvnct-secTetoris van den Bónd voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie, te 's-Grovcnhagc. Op verzoek, eervol ontslagen, met inging van 15 Mei, de eersie-luitenant Jhr. A. R. G M. J. von den Berch van Heemstede van het wapen der Infanterie en is hij benoemd tot reservc-eerstc-luitenant bij het wapen der In fanterie, bij het regiment Wielrijders. Op verzoek eervol ontslagen de reserve- cerste-luitenant T. Pauw van het 20e regiment Infanteriede reserve-kapitein O. A. Worme link van het regiment Genietroepende re- serve-ecrste-luitenant G. L. van Straaten van het 10e regiment Infanterie Aan den kapitein W. Baron van Ittersum van het regiment Jagers is vergunning ver leend tot het dragen van de ordeteekenen van Eere-Ridder der Johanniter-Orde. PRINS HENDRIK. Den 23en Juni is de Prins voornemens een excursie van de Nederlandsche Heidemaat schappij naar den Bicsbosch mede te maken Z. K. H. de Prins zal 24 dezer ten 10 uui 's morgens te Amsterdam den dankdienst bij wonen, welke daar gehouden wordt ter gele genheid van de herdenking van de 350-jarige vrijmaking van de Ned. Herv. gemeente Doarna is de Prins voornemens te Koog a.d Zaan het Zaanlandsche Molenmuseum te ope» nen. DE KONINGIN-MOEDER IN ZEELAND. De Koningin-Moeder die te Vlissingen ver toeft heeft zich Woensdagmiddag naar Middel burg begeven en heeft eenigen tijd ongedwon gen en bijna ongemerkt tusschen de marktbc- zoekers gewandeld. Zij heeft daarna een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk en aan de Abdij gebouwen. Vervolgens is zij per auto naar Veere vertrokken. DE FILM „DE MOEDER". Voor het heele land toegelaten. Naar wij verenemen, is de film „De Moe der", naar het boek van Maxim Gorki, door de Centrale commissie voor de filmkeuring toelaatbaar verklaard voor personen boven dc 18 jaar. DOODELIJK MOTOR-ONGEVAL. De heer M. de Gast uit Helder, die op de Haag-weg bij Delft met zijn zijspan over de kop sloeg, is in den afgeloopen nacht, zonder het bewustzijn te hebben herkregen, aan de be komen verwondingen overleden. HET ONTWERP INZAKE DE INTELLECTUEELE TOENADERING DE RUILPROFESSOREN In de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Ven- slag over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 26 October 1927 te Brussel -usschen Nederland en België gesloten verdrag betref fende intellectueele toenadering tusschen beide landen, deelt dc regeering mede, dot de wen- schelijkhcid om soortgelijke verdragen ook met andere landen te sluiten, zich thuns nog niet voldoende geopenbaard heeft. Noor zij voorts meent, zal aanvankelijk de uitvoering van het verdrag leiden tot eene uitwisseling van hoog leeraren, die eene beperkte reeks van lessen geven of voorlezingen over een bepaald onder werp houden, dan tot eene vervanging gedu rende een geheel studiejaar of een gedeelte van een studiejaar. Doch ook in het laatste geval zullen natuurlijk waarborgen gevonden moeten worden, dat de belangen van dc studeerenden geen nadeel van de vervanging ondervinden. De regeering schoort zich aan de zijde dor leden, die van oordeel zijn, dat het aanbeveling verdient aan de uitgezondenen over te laten zich van de taal te bedienen, welke zij het meest geschikt achten in verband met de samenstelling van hun gehoor. Voordracht inzake Belgisch- Nederl. Ruilprofcssoren. Men zendt ons dc volgende mcdedeeling toe. Het bestuur van den „Dietschen Bond", ver gaderd tc Amsterdam, overwegend dat het ont werp van het intellectueel verdrag tusschen België en Nederland, mede blijkens de verkla ring von den ministei Hijmons in een Belgisch senaat afgelegd, geen waorborgen geeft dat het algemeen Nederlandsche volksbelang daardoor geen schodc zal lijden, aangezien de heer Hij mans, bij zijn verklaring, ook in het F r a n s c h, doceercndc ruilprofcssoren op het oog had, spreekt de verwachting uit, dat het onderhavige ontwerp van verdrag door de Staten-Generaal zal worden verworpen. HET ONGELUK TE BERKEL EN SCHAFT. Dc lijken ter beschikking der justitie gesteld. Gelijk gemeld heeft te Berkel en Schaft gis teravond een ernstig motor-ongeluk plaats ge had, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De lijken der beide slachtoffers, J. L. v. d Linden on L. H. Peeters uit Eindhoven, zijn he den ter beschikking van de justitie gesteld. HR. MS. Z 7. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten is Hr. Ms. Z 7, die tegelijk met Hr. Ms. Hertog Hendrik dezer dagen van Nicirwediep vertrok, Woensdag te Brest aan gekomen. Hr. Ms. Z 5 en Z 6 zijn op dien dag te Hamburg aangekomen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen te 's Gravenhage Dr. A. Keuter van Akkrum. TELEFOONVERKEER. Storing telefoondienst te 's-Hertogcnbosch. In verband met de indicnststelling van een nieuwe locale- en interlocale telefooncentrale te 's-Hertogenbosch, zal de geheele telefoon dienst aldaar van Zaterdag 19 Mei a.s. 21.30 tot Zondag 20 Mei a.s. 8 uur gestoord zijn. Is de eene mensch onfeilbaar, dat hij zoo scherp kan oordeelen over den anderen VOSMAER. Uit het Engelsch van {i HENRY SETON MERRIMAN. 29 Kapitein Bontuor had Eva nooit er van ver dacht een groot schrijfster to zijn en evenmin schreef hij haar eenig verlangen toe dat twijfel achtig toppunt van beroemdheid te bereiken. Maar heel duidelijk zag hij het onmetelijk vocdeel, dat in dezen tijd van haar talent viel te p/ukken. En in zijn eenvoud hoopte hij dat zich ook voor hem nog eens iets mocht voor doen, in een wereld, die noch medelijden, noch liefdadigheid heeft voor wat oud is en versle ten en uit de mode. „Ja", zeide hij, na diep nadenken, „wij moe ten doen wat hij ons zegt. Daar steekt geen kwaad in." Eva lachte. „Ik docht," zeide zij, „dat wij in Spanje en Mnlorca wisten, wat trots was, maar zulle een trotsch cabollero als u heb ik nog nooit ont moet." Met strenge uitdrukking op zijn gelaat bleet hij uit het raam kijken. Eva was achter hem gaan staan, haar beide handen op zijn breede schouders rustend. Be veronderstel",ging zij voort, „dat u eens of" tweemaal uw trots zoover vernederd hebt tot het aannemen van een schip, dat u aange boden werd. U zeide, dat er genoeg waren, die u geen commando wilden geven John Craik geeft mij een schip, dat is alles." De kapitein knikte. „Ja", zeide hij, „zoo is het, zoo is het. Jij hebt je eerste schip gekregen. HOOFDSTUK II. Een overeenkomst. Eva Cballoner was jammerlijk ten achter bij den geest van den tijd daar zij niet wist, hoe zij een reeks artikelen schreef, bestemd om vermaardheid te verkrijgen. Maar daar zij nooit uitging om den interviewer te ontmoeten kwam hij nooit bij haar. Zij maakte zich tot gewoonte lange wandelingen in haar eentje tc- doen en op deze zwerftochten bepaalden, als vanzelf, haar gedachten zich tot haar schrij verij. Kapitein Bontuor bleef, tijdens deze lange wandelingen, alleen thuis, of hij voegde zich bij een troepje confraters op het grasveld voor de eetkamer. Als Eva dan thuis kwam, haai geest vol stof om op papier gezet te worden, ging hij wijselijk wacht houden op dek heen en terug op het plaveisel voor het venster. Tel kens als hij omdraaide, bleef de oude zeeman staan om zijn oogen over den geheelen hori zon te laten gaan, op zeemansmanier, alsof hij Somarsch door de Noordzee stuurde. Zoo vervielen deze oom en nicht in een leef wijze, die eentonig genoemd wordt, en die sommige verstandige liedemals de "beste wijze van bestaan beschouwen. Schets nummer twee was geschreven, overgeschreven goed bevon den, afgekeurd, en tenslotte naar John Craik gezonden, met begeleidend schrijven, waarin werd verklaard, dat de schrijfster in Suffolk woonde, en op 't oogenblik niet in de gelegen heid was naar Londen te komen, John Craik was een man, die het druk had Hij antwoord de niet, doch een paar dagen later verscheen de drukproef van nummer een, met enkele aan duidingen over nazien en terugsturen. Dit was het tijdstip, waarop kapitein Bontuoi begon te begrijpen, dat het zijn plicht was, zich, hoewel wat laat in zijn leven, ernstig op de literatuur te gaan toeleggen. „Nu„, zeide hij tegen Eva, op zekeren avond, toen de eerste drukproef bijna doorgewerkt was, „nu kindje, welke schrijver zou jij aanbe velen aan een man, die van nature veel van lezen houdt, maar dank zij de omstandigheden zijns levens, geen gelegenheid had dien smaak te ontwikkelen „Wel, oom, dat zou voor een groot deel af hangen van zijn geneigdheid of hij hield van poëzie of verdichte verhalen of van meer ernstige lectuur". „Natuurlijk, natuurlijk", stemde kapitein Bontuor toe, terwij! hij de tabak in zijn pijp met zijn duim aandrukte, „dat heeft er invloed op. Er is tegenwoordig van allerlei soort te krijgen, niet waar poëzie cn verdichtsels en romans Ik geloof eigenlijk, dat de stijl er niet zooveel toe zou doen, als als de druk maar mooi en duidelijk was." Eva gaf behoorlijk haar meening ten beste, zonder nader op de vraag in te gaan, en als zij uit was op haar lange wandelingen, kweekte kapitein Bontuor ijverig zijn verwaarloosden smaak. Hij zat in de vensterbank, hoogst ern stig en haalde in, door verdubbelden ijver, wat hij aan jeugdige vlugheid miste. Beslist weiger de hij van zijn boek op te kijken, als hij afwis selend de bons en de stap hoorde van zijn in- tiemen kameraad. Merk Standon. wiens andere been in zee begraven lag. Het woordenboek had hij naast zich, en als de schrijver het een of ander welluidend klinkend, maar onbegrijpelijk woord bezigde, zocht hij het met grooten ernst °p. De eerste keer, dat mr. Standon zijn vriend aldus bezig zag, stond hij op het trottoir en gaf hij zijn verwondering met meer kracht dan sierlijkheid te kennen, waarop kaptein Bontour naar buiten ging en hem de zaak pre cies uitlegde. Op zekeren dag was kapitein Bontuor ver diept in de studie van een schrijver, Dickens genaamd, aan wiens werken hij nog geen tijd had gehad zijn volle aandacht te schenken, toen een vreemde voetstap op de kleine steen tjes hem deed opkijken. Standon's gebrekkiger gang was het stellig niet en het ontbreken van ijzeren spijkers, was het duidelijkst bewijs, dat het geen man uit Somarsch kon zijn. De kapi* tein keek over zijn bril en zag Cipriani de Llo- seta, die de nummers op de deuren bestudeer de, terwijl hij de stille straat kwam afloopen Toen dc oude zeeman hem gewaar werd, kreeg hij een hevigen schok. Hij legde mr. Diokena op zij cn nam zijn bril af. Toen krabde hij zijn hoofd altijd een onheilspellend teeken. Zijn eerste ingeving was de deur te gaan open doen, toen herinnerde hij zich dat de bezoeker een edelman was, die in een paleis woonde en dat hijzelf indirect een heer was. voorzoover hij in hetzelfde huis woonde met een dame zijn nicht. Dus bleef hij stil zitten en liet de huisjuffrouw de deur openen, Toen Cipriani de Lloseta werd binnengela ten, vond hij den kapitein diep buigend, op het haardkleedje. „Kapitein Bontuor", zeide hij, met de hem eigen hoffelijkheid, „het is mij een groot ge noegen u te zien." De kapitein drukte hem de hand en trok, met de ruwe gastvrijheid der kajuit, zijn eigen armstoel naar voren, die de graaf direct aan nam. „Toen wij elkaar het laatst ontmoetten", zei de hij, „had ik het voorrecht u in mijn huis in Barcelona te ontvangen een sombere plaats in een nauwe straat. Hier heb ge een mooi uit zicht op zee „Maar dit is mijn huis niet," zeide kapiten Bontuor, die zich onverklaarbaar op zijn ge- mok voelde met dezen edelman „Malabar Cot tage is verder den heuvel op. Ik heb daar al mijn stukjes van dingen." „Inderdaad. Het zou mij aangenaam zijn ge weest die te zien. Ik heb van onze wederzijd- sche vriendin, mrs. Harrington, gehoord, dat uw adres veranderd is." Kapitein Bontuor keek hem doordringend aan, en wie zal zeggen, of de ruwe oude man den fijnen tact van zijn bezoeker niet op prijs stelde „Ik heb verliezen geleden," zeide hij. De graaf knikte. Hij was bezig zijn hand schoenen uit te trekken. „Ik weet niet", begon hij het gesprek, „of het ook uw ondervinding is, maar ik voor mij heb bevonden, dat er in tegenspoed ook wel eenige troost is Men leert er zijn ware vricnJ den dooc kennen." De kapitein dacht na. „Ja", zeide bij, „u hebt gelijk, mr. ik be doel graaf cn —en het brengt het goede uit de vrouwen naar boven." „Do vrouwen 1" herhaalde de graaf ernstig. „U doelt op miss Challoner ik zie sporen van haar tegenwoordigheid in deze kamer. Is zij uit „Ja tot mijn spijt wel." Zenuwachtig keel: hij near de klok. „Binnen het uur zal zij wel niet thuis zijn, misschien nog langer". (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5