DUÏTSCHLAND DOOR URUGUAY GESLAGEN EEN ZEER ONAANGENAME WEDSTRIJD DE DUITSCHE AANVOERDER VAN HET VELD GEZONDEN ARBITRALE PAEDAGOGIE OLYMPISCH VOETBALTOUNOOI PETRONE SCOORT 3 MAAL, CASTRO EENS ONTZAGLIJK VEEL DUITSCHE SUPPORTERS Een aantal extra treinen en honderden auto's en autobussen brachten Zaterdag reeds en in den loop van Zondag duizenden Duitschers naar Amsterdam ter bijwoning van den wedstrijd tusschen Uruguay en Duitschland. Voor 12. werden de Duitschers heden per extra trein van Keulen naar Amsterdam en terug gebracht, met inbegrip van de plaatskaart. In de stad was het reeds vroeg een buiten gewone drukte. Aan het internationaal ver keersbureau op het Damrak konden de Duit schers, die plaatsen besteld hadden, hun plaats bewijzen afhalen. De afgifte had door de door de politie getroffen regeling een vlot verloop. Reeds tegen één uur in den middag begon de groote uittocht uit de stad naar het Olym pisch Stadion. De trams zaten toen allen reeds overvol en honderden on honderden auto's en autobussen brachten de bezoekers naar de kampplaats. Vele dezer voertuigen waren met Duitsche vlaggen versierd. Zeer velen moesten den langen weg in het warme zomerweer te voet afleggen, daar zij geen vervoermiddel konden krijgen. Tegen den aanvang van den wedstrijd, Zon dagmiddag te vier uur, was het Olympisch Stadion voor de derde maal uitverkocht. Geen plaats was onbezet. Evenals bij HollandUruguay was de ver keersregeling ook thans uitstekend in orde. De duizenden auto's welke het publiek naar het sportpark brachten, konden vlot voorrijden en vertrekken of parkeeTen. Op de tribunes bevinden zich naar schatting achttien duizend Duitsohers onder de toeschou wers, die hun spelers bij het betreden van het veld met donderend gejuich begroeten. Het Hollandsche publiek juicht, wellicht als reactie op den nederlaag tegen Uruguay de Duitsche spelers evenzeer toe. De Urugueezen brengen oudergewoonte bij het betreden van het veld een eere-saluut aan de eeretribune en de mara thon tribune. Onder leiding van den Egyptischen scheids rechter Youssof Mohamed stelden te vier urn de volgende elftallen zich tegenover elkaar op eens zal intrappen. Doch hij mist jammerlijk. Dan is weer de beurt aan de Zuid-Amerika nen. Na 35 minuten passeert Petrone op zijn eentje beide backs. Stuhlfout carzelt even met uitloopen en dat is hem noodlottig, want kei hard vliegt het schot van Petrone in den bo venhoek. (0 I). Kalb, de aanvoerder dei Duitschers lean zijn woede niet beheerschen en gaat den tegenstander te iijf cn onder oor- verdoovend gefluit en applaus stuurt de KALB. scheidsrechter hem uit het veld. zoodat de Duitschers met 10 man moeten doorspelen. Petrone profiteert onmiddellijk van de verwar ring in de Duitsche gelederen en schiet den bal hord fn den rechterbovenhoek. (02). Leinberger bezet nu de spilplaats bij de Duit schers, R. Hofmann spelt links half terwijl de DUITSCHLAND: STUK LFAUT BEIER WEBER KNöPFLE KALB LEINBERGER ALBRECHT HORNAUER PÖTTINGER F. HOFMANN L. HOFMANN CAMPOLO CEA PETRONE CASTRO URDINARAN GESTIDO FERNANDEZ PIRIZ ARISPE NASAZZI MAZ ALI URUGUAY: Wanneer met dezen wedstrijd begonnen wordt, blijkt al ras, dat het forsche spel der Duitschers de vuurproef krijgt te doorstaan tegen de technische vaardigheid der Zuid-Ame rikanen. Er zit spanning in de lucht. Als de Duitschers de eerste aanvallen op het doel der Zuid-Amerikanen gaan ondernemen, worden zij door hun spporters op de overvolle tribunes luide aangemoedigd. In de eerste minuut krijgt Petrone een kons, waarbij Beier reddend optreedt. Maar oogen- blikkelijk daarna moet de doelman van Uru guay Mazali den bal vallende voor de voeten van den links buiten R Hofmann weghalen. Het ruwe spel van Hofmann veroorzaakt bijna een vechtpartij tusschen de zenuwachtige spelers. Het publiek fluit de Duitschers ver woed uit. Maar even later wordt Leinberger op unfaire wijze tegen den grond geloopen en nu is het de beurt der Duitsche toeschouwers om een fluitconcert te ontketenen. Dan volgt een praoh'tige aanval van den linkervleugel der Duitsohers. De linksbuiten L. Hoffmann zet keurig laag voor en dc tnidvoor STUHLFAUT. der Duitschers heeft maor voor het intiappcn doek hij mist en do Urugueesche keeper kan den bal wegwerpen. De verdedigingen blijven aan beide zijdon de overhand behouden en doot het sterke spel der backs krijgen de aan vallers alleen van ver af gelegenheid' om te schieten. Veel moeite hebben de uitstekende keepers niet met deze soh'oten van buiten het strafschop gebied. Het spel blijft dan ook steeds op het middenveld. De Duitschers geven door hun lichaamskracht in den strijd te wer pen goed partij. Maar zij krijgen evenmin 'kans om te scoren als vier dagen geleden de Hol landsche voorhoede. Het publiek leeft volko men mee met dezen titanenstrijd Elke beslis sing van den uitstekend leidenden scheids rechter wordt met applaus in het eene kamp en met veel gefluit in het andere begroet. Dan volgt weer een uitstekende aanval van den reohtervleugel der Duitsohers. Albrecht zet voor, ieder denkt dat Pöttmger den bal in oorhoedc uit vier man bestaat. Bij een bot sing krijgt dc Duitscher Knöffle een trap tegen de knieschijf, woordoor liij het veld uitgcdia- gen moet worden. Tegen dc negen Duitschers is Uruguay nu sterk in de rneerdeiheid. Even voor rust komt Knöfle terug en hinkend speelt hij verder. Het rustsignaol met een 2—0 voor stand voor Uruguay ontketent een orgaan van rcfluit en gejuich. De tweede helft. Als na de pauze de Uruguaiers en de scheidsrechter onder gefluit en gejoel het veld betreden laten de Duitschers eenige minuten op zich wachten. Reeds begint men te denken dat de Duitsche ploeg in de kleedkamer zal blijven als zij nog komen opdagen om t?r van te maken wat er van te maken valt. Het spel is nu aanvankelijk wat kalmer. De Duitschers hebben R. Hofman in dc middcrvlinie terugge nomen en den Hofmaruwvleugel weer in eeve hersteld. Wanneer Piriz uit woede over een scheidsrechterlijke beslissing den bal over de lijn gooit fluit de scheidsrechter af en gelast den neger den bal op te halen, aan welk be vel deze onder homerisch gelach gehoor zaamt. Telkens worden er vrije trappen ge geven tegen dc Duitschers, die alleen docr ruw spel de keurige combinatie der Urugueezen kunnen breken. Uruguay, die zich thans met dezen 20 voorsprong veilig voelt, te meer nu de Duitschers met 10 man den wedstrijd moeten uitspelen (Kalb zit op de tribune en mag in dh Olympisch tournooi niet meer uit komen), geeft ihans een exhibition ten beste, waarbij doelpunten maken bijzaak schijnt. Keurig gaat de bal van man tot man. Een tijd lang weten de massieve verdedigers de bele gering te weerstoan. Maar na 18 minuten jaagt Castro nummer drie in het net (03). Het rhytmisch geroep U-ru-gu-ay van de Zuid-Amerikanen op de tribune der deelne mers verwekt olgemeene vroolijkhcid. Uruguay doet het kalmpjes aan. Weber voorkomt een vierden goal als Stuhlfauth uit- geloopen is. Petrone probeert het eens met een hoog schot, dat de als steeds voor zijn doel opge stelde Stuhlfauth nog net over de lot weet te tikken. Een paar schoten van R- Hofmann bij Duitsche doorbroken gaan naast. Er komen weer incidenten. Stuhlfauth sjouwt Petrone over den grond. Petrone neemt revanche en smijt even later den ander ter aarde, wat R. Hofmann aanleiding geeft om met gebalde vuisten op Petrone af te stormen. De scheidsrechter kalmeert de heeren weer. Wanneer Mazzali drie pas met den ba! maakt, speelt Leinberger de vrije trap terug op R. Hofmann, die na 32 minuten scoort (13). De Duitschers krijgen dan weer moed, maar als Stuhlfauth een schot van Campolo slechts vallende kan wegwerken, -schiet Petrone hoog in en Duitschlands kans is verkeken (14). Steeds woester spelen de Duitschers. Op een gegeven moment liggen twee Urugeezen ker mend van de pijn op het veld en de wedstrijd moet even gestaakt worden. R. Hofmann en Nnsazzi worden beidon uit het veld gezonden. Er blijven negen Duit schers en tien Urugeezen over. Voor de Urugeezcrs is dit voor de rest van het tournooi een ernstige handicap, daar men van officieelc zijde niet wil dat uit het veld gezonden spelers nog in verdere wedstrijden j elftal blijft. In een dergelijk geval acht de uitkomen en Nasazzi is, evenals Kalb, aan- i scheidsrechter het don voldoende den betrok - voerder. ken speler voor den aan den gang zijnden Met T—4 komt het einde. j wedstrijd weg te sturen. Blijft Nasazzi meespelen? J Wij vernemen, dat wanneer de scheidsrech- I ter geen melding maakt bij de jury d'appèl van het feit, dat de aanvoerder van het Urugee- sche elftal Nasazzi een overtreding heeft be gaan, waarvoor hij het noodzakelijk vindt hem voor deelneming aan de verdere wedstrijden van het tournooi uit te sluiten, Nasazzi in het Het troosttournooi. j Wij vememen dat behalve Nederland en Chili thans ook België voor het troosttournooi heeft ingeschreven. Zeer waarschijnlijk zullen ook Mexico en dc Vereenigde Staten mee doen, zoodat or groote kans bestaat dat Dins- dag a.s. voor dc eerste ronde in het troost- tournooi zal worden gespeeld. SLECHTE VERSTANDHOUDING IN HET VELD VRIJE SCHOPPEN EN WAARSCHUWINGEN BIJ DE VLEET URUGUAY WON GEFLATTEERD KRACHTIGE DUITSCHE HALFLINIE Er waren reusachtig veel Duitschers naar Am sterdam gekomen, om hun favorieten tegen Uruguay te zien spelen. In de middaguren we melde het in de binnenstad van dc Duitschers, die door het blad „Der Mittag" allen werden voorzien van een Duitsche vlag, waarmee ze dapper zwaaiend het stadion gingen bestormen. Ze waren er allemaal van overtuigd, dat do Ooroekweezen klop zouden krijgen. Men hoorde in de tram en langs de straat niet anders dan: ..unsere hervorragende mannschaft", ,,unsere jungens," enz. enz. Ook onder dc Duitsche jour nalisten was er niet een, die niet geloofde aan een overwinning van zijn elftal. 't Is anders uitgekomen. Jammer voor de vele meegekomen Duitschers, dat hun elftal heeft verloren, maar dubbel jam mer voor de Duitsche sport, dat de aanvoerder van het Duitsche voetbalelftal op de Olympische Spelen van het veld gezonden moest worden. Heinrich Schwartz heeft meermalen in deze kolommen geschreven: „Sportman sein heiszt karakter sein". Maar het getuigt al van heel weinig karakter, als men een tegenstander, die op het punt van vallen is, een trap nageeft, en hem dan bovendien nog dc vuisten in de maag zet! Dat de scheidsrechter Kalb onmiddellijk van het veld zond, was een maatregel, die volkomen gemotiveerd was, temeer, waar Kalo al twee maal een waarschuwing had gehad. En met het releveeren van dit feit zitten wij midden in het groote vraagstuk van dezen emo- tioneelen wedstrijd: wie er aanleiding heeft ge geven tot het meer dan rauwe spel, dat meer malen werd gedemonstreerd. Naar onze mec- ning en op de perstribune was men het daar over vrwel algemeen eens zijn de Duitschers ermee begonnen. Hun elftal bestond uit elf zwa re spelers, die reeks vaa den aanvang af danig hun lichaamskracht lieten meespreken. Dat heeft het Nedcrlandsch elftal ook gedaan, en daarin steekt ook absoluut geen kwaad. Maar van ta melijk forsch spel kwam het al gauw tot ruw spel, na het eerste kwartier al. En zeer positief zijn het de Duitschers geweest, die zich het eerst niet konden beheerschen, cn begonnen na te trappen. Wij hebben dit zelf kunnen constatee- ren. De scheidsrechter, de Egyptenaar Youssouf Mohamed, trachtte het ruwe spel onmiddellijk te onderdrukken, door het uitdeelen van vrije trappen en van de noodige waarschuwingen. Het meerendeel van die straffen was gericht tegen dc Duitschers. Dat zegt niet alles, maar toch wel iets. Het zegt niet alles, als wij ons herinneren den wedstrijd Nederland—Uruguay in Parijs, waar in ongeveer alle elf spelers van Nederland ge blesseerd werden, dank zij. geniepige trucjes van de Zuid-Amerikanen. Wij willen aanstonds aan nemen, dat dc Oroekweezen deze praktijken thans wederom hebben toegepast, dus zich heb ben schuldig gemaakt aan allerlei kleine trapjes en verraderlijke beenbewegingen, die een tegen stander buiten gevecht kunnen stellen, zonder dat scheidsrechter of publiek er iets van merken. Wij willen dat direct aannemen, maar dat heeft voor dc Duitschers, die zoo graag het eerste sportvolk van Europa willen zijn, toch geen aan leiding mogen zijn, om zoo op te treden als zij gedaan hebben. Een pootig elftal, dat forsch speelt, kan daar om wel fair spelen, maar dat deden de Duit schers niet. Het was dikwijls bij het rauwe af, en het regende vrije schoppen tegen hen. Natuur lijk reageerde het Duitsche publiek hierop met geloei cn gefluit, terwijl een free kick tegen Uruguay vergezeld ging van een uitbundig ge juich. Toen Kalb van het veld werd gestuurd, zooals wij boven zeiden een volkomen gerechtvaarigde straf, werd het er niet beter op, zoowel op als buiten het veld. Youssouf hield de teugels zeer strak, en had den wedstrijd absoluut in handen; zijn optreden was rustig, zeker, en doelbewust, al zal er van hem in dc Duitsche kranten wel niet veel heel blijven. Zoo werd de eerste helft besloten met 20 iD het voordeel van Uruguay. Bij hun terugkomst in het veld, werden de Oeroekweezen met geloei en gefluit begroet, de scheidsrechter eveneens. Deze kreeg echter van het Hollandsche publiek en uit den Zuid-Amcri- kaanschcn hoek een daverend applaus. De tweede helft is zoo mogelijk nog rauwer geweest dan de eerste. Ook de OeroekweezeD gooiden er toen een schepje bovenop, en lieteD hun fysieke kracht danig gelden. De scheids rechter strafte links en rechts, zoodat er haast geen minuut achter elkaar werd gespeeld, of hij floot af. Er werd eenvoudig gebonkt en gesme ten. Een kwartier voor het einde liep dc kleine Hofmann, de linksbinnen, Nazazzi finaal van de sokken, zoodat deze het veld uitgedragen moest worden. En ook Hofmann kon zijn voetbalplun je wel gaan uittrekken. Nummer twee. Het bleek, dat de referee ook den gewonden Nazazzi het verder meespelen had ontzegd. En er had nog een nummer vier moeten zijn, en het is verbazend jammer, dat de scheidsrechter niet heeft gezien, dat ook Petrone een Duitscher na trapte, Iedereen zag het, doch Youssouf stond er juist met den rug naar toe. Stuhlfauth kwam als een bezetene uit zijn doel rennen en kwam met opgeheven vuist voor den arbiter staan to betoogen, blijkbaar eischende, dat Petrone ook naar de kleedkamer zou worden gezonden Youssouf maakte een gebaar van „dat heb ik niet gezien" cn liet doorspelen. Maar Petrone, die in de laatste minuut nog een kans kreeg door een soloren, liet deze kans loopen, toen hij zag, dat de Duitsche keeper als een baarlijke duivel op hem afvloog. Hij prefereerde het blijkbaar, om maar een beetje uit de buurt te blijven. Van de laatste 10 minuten kon worden ge zegd, dat de scheidsrechter toen niet meer hel 6pel in handen had. Hij confereerde met de spe lers, en er werd meer gepraat dan gevoetbald. Toch is deze referee een van de besten, die wij ooit bij internationale wedstrijden hebben ge zien. Hij heeft alles gedaan, om het spel binnen de perken te houden, en om een goede onder linge verslandhouding in het veld te bewaren. Zoo toen bijvoorbeeld Duitschland na een oul- ball moest ingooien, en Piriz den bal met opzet ver weg gooide. Youssouf liet den neger dan bal weer halen, en dezen netjes overhandigen aan den Duitschen halfback, die den neger toen met een sympathiek gebaar over den kroeskop aaide. Arbitrale paedagogie! Het is ook buitengewoon jammer, dat de Duitschers zoo rauw zijn opgetreden, omdat zij dat niet noodig hadden. Zij hadden een elftal in het veld staan, dat Uruguay kranig partij kon geven, en dat ook gedaan heeft. In techniek wa ren zij natuurlijk dc minderen van de voetbal- artisten, maar zij beschikten over een magnifieke balfbacklinie, die voor hen werkelijk was de ruggegraat van het elftal. Dc middenlinie van het Nederlandsche elftal heeft tegen Uruguay bijna niet anders gedaan dan verdedigen, maar de Duitsche halfbacks verzuimden daarnaast niet hun aanvallende taak. Zij grepen dikwijls buitengewoon succesvol in in het samenspel der blauwen, en wisten dan den bal fraai naar de voorhoede te plaatsen die dan gevaarlijke aanval len opzette. Dc Duitsche voorhoede was door tastend cn vooral snel, naar ons inzicht sneller Uit dc voetbalmatch Duitschland—Zwit serland. Pöttinger belaagt den Zwitserschen doelman. dan die van Uruguay. Vooral de beide vleugel spelers schiepen herhaaldelijk zeer gevaarlijke momenten voor het blaizwe doel, door hun scherpe voorzetten. Maar daardoor viel juist te meer op het prachtige werk van Arispe eD Na zazzi. Wat was het kopwerk van deze kerels af! Aan den overkant echter slondem ook een paar backs, die er wezen mochten, stevige jongens, die een goeden kijk hadden op het short passing der Oeroekweezen, en keer op keer forsch en succesvol ingrepen. Keurig werk hebben die Duitschers gedaan. Het geheel elftal heeft buitengewoon hard ge werkt, en wij zeggen het zonder schroom den Oeroekweezen het vuur nog nader aan de schenen gelegd dan het Nederlandsch elftal. De half linie cn de voorhoede waren zonder eenigen twijfel beter dan de Hollandsche. En als de wedstrijd niet dat onaangename karakter had gekregen, zou het een magnifieke match zijn ge weest, van twee tegenstanders, die aan elkaar gewaagd waren. Nu is het geworden een zeer zwarte pagina in het boek der Amsterdamsche Olympiade. Wy hebben allen eerbied voor de manier waarop de 10 Duitschers de Zuid-Amerikanen hebben party gegeven, toen Kalb was heenge zonden. Iedere speler zwoegde voor twee, en de halflinie heeft toen werkelyk mannenwerk gedaan. Alleen was het vreemd, dat de Duit schers zoo dikwijls werden gestraft voor ver keerd ingooien. Het doelpunt dat de kleine Hofmann scoorde was zeer fraai. Tusschen ze ker 10 man op de doellijn door kogelde hij den bal strak in het net. Naar onze meening is de 41 overwinning van Uruguay geflatteerd. Wanneer wij aanne men, dat de 20 tegen Nederland de juiste verhouding was, dan hadden de Duitschers toch zeker 21 moeten hebben. Want men zal het met ons eens zijn, dat technisch de Zuid-Ameri kanen ook nu weer de meerdere waren. Het blauwe elftal kwam in een andere op stelling uit. Petrone de geweldenaar, stond nu centervoor, doch Scarone was vervangen door Castro, en Andrade door Piriz, terwyl op de linksbuitenplaats speelde de heer Campolo, die niet halen kon bij zijn voorganger, die tegen Nederland speelde. Evenzoo was Piriz veel min der dan Andrade. Er moet ons toch nog een woord van het hart over de keurige organisatie in het Stadion wat betreft den inwendigen mensch. Men weet, dat de stadion-buffetten zijn gepacht door Hecks Lunchroom, en wie in het stadion al eens heeft „geheckt" zal ervaren hebben, dat het keurig in orde is. De spoedbuffetten, waar men even gauw een broodje of wat vloeibaars naar binnen kan werken, zijn een prachtuit- vinding, en het bonnensysteem al evenzeer. Daardoor is men ervan verzekerd, dat men in de pauze van de wedstrijden altyd iets kan krijgen. De buitenlanders, die wy spraken, waren over deze organisatie ook vol lof. En in het restaurant zelf heeft men ook een aller aangenaamst zitje. Rr. Het elftal van Uruguay.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6