R J. W. VAN ACHTERBERGH COMPLETE MEUBILEERINGEN - BEHANGERIJ westsingel 12-13 GROOTE SORTEERING FAUTEUILS STOFFEERDERIJ STADSNIEUWS. TELEFOON No. 238 FR1EZENDAG MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST NIEUWE UITGAVEN EEN DRUKKE DAG IN HET OPENLUCHTTHEATER B1RKH0VEN KAATSDEMONSTRATIE Wie gisteren in de ochtenduren langs het Stationsplein is gekomen, zal ongetwijfeld heb- ben opgemerkt, dat er iets bijzonders te doen was. De tallooze vreemdelingen, die telkens het stationsgebouw uitstroomden, de vele auto bussen, die onafgebroken af en aan reden, hier en daar het drukke gedoe gadeslagcn, kortom alles wees erop, dat het niet een gewone Zon dagochtend was. Doch wie nog een oogenblik in twijfel verkeerde, wat er dan wel te doen was, behoefde slechts te zien naar de groote Friesche vlag op het terras van het tramsta tion en naar de Friesche vlaggetjes, die de 'verschillende autobussen sierden. En zag men dan de Friesche kleederdracht, waar vele der vrouwelijke vreemdelingen waren gestoken, dan behoefde men niet langer naor de oplos sing te zoeken. Er werd n.l. gisteren te dezer stede wederom de twee-jaarlijksohe Friezendag gehouden en wel in het openluchttheater Birk- hoven. Tusschen 10 uur en half twaalf zag men dan ook een bijna onafgebroken reeks Friezen, leden van de 'bij den „Boum fen Fryske Solskippen buten Fryslan" aangesloten plaatselijke vereenigingen, waarvan vele da mes, zooals wij reeds opmerkten, de Friesche kleederdracht droegen, langs de Barchman .Wuytierslaan om zich te begeven naar het feestterrein. Ook de autobussen brachten tel kens tientallen en nog eens tientallen hierheen, zoodat het openluchttheater nauwelijks aan een ieder een zitplaats kon verschaffen. Enkelen moesten zich dan ook met een staanplaats te vreden stellen of met een zitplaats op den begancn grond. Het duurde niet lang, of er heerschte hier een recht vroolijke en genoeg lijke stemming-. Oude kennismakeningen wer den hernieuwd, doch ook vele nieuwelingen woonden voor het eerst dezen Friezendag bij. Natuurlijk hoorde men er weinig anders dan Friesdh praten. Te ongeveer half twaalf werd het bekende bordje met het opschrift ,,Stiltme" in de hoog te gestoken om den Burgemeester dezer ge meente, mr. J. C. Graaf van R a n d w ij eik, gelegenheid te geven de Friesche gasten wel kom te heeten. Spreker wees er op hoe de Friezen ook twee jaar geleden in deze omge ving hun dag hebben gehouden, op het terrein van de School voor Wijsbegeerte, maai dat was feitelijk niet in Amersfooit, doch in de gemeente Leusden. Nu echter zijn de Friezen op zuiver 'Ameisfoortsch grondgebied en is het spreker een groote vreugde hen hier wel kom te heeten. De burgemeester wees voorts op de sdhoonc omstreken van onze gemeente, waartoe ook niet in dc laatste plaats dit open luchttheater behoort. Spreker memoreert ver volgens den tijd, die hij zelf in Friesland 'heeft doorgebracht en die hem veel waardeering heeft gegeven voor dit mooie vlakke land. Hij wijst in dit verband op het boek van den heer Jaarsma, waarin Friesland op zulk een schit terende wijze beschreven wordt. Daarom, al zit men op het oogenblik in het droge Amers foort, toch moeten we onze gedachten terug laten gaan naar het mooie Friesland. Spreker eindigt met den wensch, dat de Friezen dezen <$ag veel genoegen mogen hebben en dat ook deze dag mag voldoen aan de verwachtingen, die men zich ervan gesteld heeft. Hierna sprak de Bondsvoorzitter, de heer J. Winkelman, uit Amsterdam, een enkel woord ter opening, waarin hij in de eerste plnots dank bracht aan den burgemeester voor diens welwillende woorden, waarbij hij de Friezen in Amersfoort heeft verwelkomd en verder voor de vele hulp, die men van hem heeft megen genieten bij de voorbereiding van dezen dag. Vervolgens wendt spreker zich in het Friesch tot dc verdere aanwezigen, waarbij hij er zijn vreugde over uitspreekt, dot zoovele Friezen „buten Fryslan" naar hier zijn geko men. Spreker geeft voorts een overzicht van het programma cn brengt dank aan allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van dit feest. Nadat nog de heer J. Boersma, uit Utrecht, voorzitter van de lustrum-commissie, met een enkel woord had gewezen op het vijf-jarig bestaan dot de Bond binnen kort zal herden ken en waarvoor hij de hulp en steun van al'e Friezen inriep, werd door de aanwezigen scan de het Friesche volkslied gezongen. Hierna werd een aanvang gemaakt met den zangwedstrijd, waaraan werd deelgenomen door de ofdeelingen Hilversum, Arnhem, den Haag, Amersfoort Rotterdam, Bussum, Apeldoorn, Utrecht cn Amsterdam. Er werd een verplicht nummer gezongen: „Hja Wochtet Myl muziek van Bouke Visser, woorden van J. B Sche pers, en een vrij nummer. De .jury, die bestond uit de heeren 'J. P. J. Wierts (den Haag), Joh. Schuitmaker (Amsterdam) en S. J. Tamminga (Goes), kende de volgende prijzen toe: Ia. Bussum (240 p.); Ib. den Haag (225 p.); Ha. Arnhem (221 p.); lib. Utrecht (195 p.); Ilia Amsterdam (166 p.); nil). Rotterdam (158 p.). Dirccteursprijzen: I. P. Molenaar (Arnhem); 2 A. G. van der Voort (Bussum); 3. J. A. van Oppijner. (den Haag); 4. D. Zijlstra (Utrecht). Voorts was er nog een prijs beschikbaar ge steld voor de beste uitspraak. De jury deelde mede dat voor dezen prijs drie zangkoren in aanmerking kwamen, die hetzelfde aantal pun ten hadden, n.l. Amsterdam, Bussum en den Haag. Na loting is de prijs toegekend aan den Hang. Tijdens de pauze werd op het voetbalveld van het sportpark „Birkhoven" een demonstra tie van het typische Friesche kaatsspel ge geven, georganiseerd door den Nederlnndschen Kaatsbond, onder leiding van den heer F Wiersma uit Amsterdam. De demonstratie- wedstrijden werden gespeeld door de beste kaatsers uit de buitenafdeelingen van den Kaatsbond. De uitslag van deze wedstrijden was: drie zilveren medailles aan de heeren Wijngaarden, ByJsma (Amsterdam) en Postma (Zwolle); drie bronzen medailles aan de heeren Godijk (Haarlem), Kleinsmit (Zeist) en Hnrkema (Amsterdam). Na de pauze kwam het hoofdnummer van het programma, een openluchtspel onder lei ding van den heer R. W. Cannc, te Amster dam. Opgevoerd werd „In ald-Fryske Rjuchtspraek" van Tj. Nawijn. Het was een fragment uit het bekende tooneelstuk „Witte- kind" van dezen auteur, dat handelt ten tijde van Karei de Groote, die de Friezen tot het Christendom wilde brengen. De strijd tusschen Wittekind, den hertog der Saksers, cn Karei den Grooten mag nis algemeen bekend veron dersteld worden. Ook de rechtspraak, die in dit openluchtspel tc zien werd gegeven, speelt in dezen tijd en gaf een aardigen indruk van de zeden en gewoonten uit dezen lijd. Wat het spel zelf betreft, we mogen niet anders zeggen, dat hierop niets viel aan te merken. De medespelenden uit Amsterdam, Bussum, Amersfoort en Soest, te zamen ongeveer een 50 in getal, hadden de lang niet gemakkelijke lollen flink ingestudeerd, zoodat het geheel vlot van stapel liep. Ongetwijfeld heeft ccn ieder volop genoten van deze mooie opvoe ring, waarvoor de medcspelenden en den regisseur niet anders dan lof toekomt. Want dut is in alle opzichten verdiend. Na de prijsuitdeeiing aan de gelukkige win naars van het zang-concours, die wij hierboven reeds noemden, werd de feestdag met een dansje op het terras van hotel Birkhoven be sloten. DE 99STE ALGEMEENE VERGADERING DER MAATSCHAPPIJ ZATERDAG IN DE ZALEN VAN AMICITIA GEHOUDEN ZIJN DE EINDDIPLOMA'S VAN CONSERVATORIUM EN TOONKUNST GELIJKWAARDIG? Zaterdag heeft de Maatschappij lot Bevor dering der Toonkunst in de zalen van Amicitia haar 99ste olgcmeene vergadering gehouden, die door de afgevaardigden van 30 afdeelin- gen en vele leden werd bijgewoond. Nadat de voorzitter der Maatschappij, jhr. rnr. dr. E. A. van Berestey n, de vergade ring had geopend, sprak <le voorzitter der af- decling Amersfoort, de heer dr. L. Leopold, een kort woord, waarmede hij de algemeene vergadering welkom heette in Amersfooit en den wensch uitsprak, dat deze vergadering mag beantwoorden aan het doel, dat men zich oor oogen heeft,gesteld. De algemeene voorzitter hield hiuna een korte inleidende toespraak, waarin hij den al- gemecnen toestand der Maatschappij schelste, in 'herinnering bracht de namen van hen, die de Maatschappij thans moet missen en die zoo veel voor de Maatschappij hebben gedaan, n.l. de heeren Heyligers, Petri en Hoog, terwijl hij hulde bracht aan de afdeeiingen Amersfoort voor het schitterend geslaagd muziekfeest en in het bizonder aan den leider, den heer Wil lem Meyer. Spreker deelt mede, dat binnenkort de kwes tie van de leerstoel een voldongen feit zal zijn geworden. Na mededeeling van enkele huishoudelijke punten komt aan dir orde het jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende Jaarverslag. Dc toestand der Maatschappij in het alge meen was in dit vereenigingsjaar alleszins be vredigend. Hoezeer enkele afdeeiingen met plaatselijke moeilijkheden te kampen hadden, moeilijkhe den waarin door het hoofdbestuur steeds zoo veel mogelijk werd voorzien, kan over het al gemeen toch van een opgewekt muziekleven in de afdeeiingen getuigd worden. Dit blijkt uit het feit, dat het aantal leden van alle af deeiingen te zamen in de laatste jaren voort durend toeneemt (volgens de definitieve reke ning 1924/25 is over dat jaar afdracht betaald voor 6090 leden en 351 nieuwe leden; ovei 1925/26 voor 7113 leden en 554 nieuwe leden; over 1926/27 voor 7428 leden en 7T1 nieuwe ieden). Meerdere belangrijke kooruitvoeringen, veel al mede mogelijk gemaakt door den post „Or- keslsubsidie," vallen wederom te boekstaven Daarnaast boden de verschillende tokken van dienst ïuimschoots gelegenheid ook op andere wijze deel te nemen, i. c. leiding te geven, aan het Nederlandsch muziekleven. De bemoeiingen op paedagogisch gebied wa ren wederom van veelvuldigen aard. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat de 'beide Kamers het extra-subsidie ten be hoeve van den loet stoel voor de muziekweten schap goedgekeurd hebben. Reeds is een request gezonden aan H. M. de Koningin met bijgevoegd ontwerp-rcglement, waarbij ver zocht wordt de Maatschappij, overeenkomstig art. 170 der Hcoger Onderwijswet, te willen aanwijzen als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bizonderen leerstoel te vestigen de theorie en geschiedenis der muziek. Dc afkondiging van het desbetreffend koninklijk besluit wordt thans tegemoet gezien. De unificatie-commissie voor de muziek- examens hier te landt, waarin ook de maat schappij vertegenwoordigd is, is met haren arbeid gereed gekomen en hel resultaat vun dien arbeid neergelegd heeft in een aan den minister aangeboden programmu van minimum- eischen, waaraan de examens zouden behooren te voldoen. Indien de examen-eischcn dei Maatschappij thans vastgesteld worden met in achtneming van dit programma, kon ook onze instelling in aanmerking komen voo; een zeker deel van het Rijkssubsidie ad 2CC0, dat des wege op de begrooting van O. K. W. is uit getrokken. De examen-regelingscommissic, in wier handen de aan den minister nungeboden stukken om advies zijn gesteld, heeft het Toon kunst-examenprogramma in overeenstemming hiermede gewijzigd. Uiteraard werd, in dif jaar. reeds veel aan dacht geschonken aan de voorbereiding van het 100-jarig jubileum der Maatschappij. Een afzonderlijke commissie, onder leiding van den heer J. Dudok van Heel, oorzittcr der afdeeling Amsterdam, zal het hoofdbestuur bij die voorbereidingen ter zijde staan. Het aantal leerlingen op dc Muziekscholen bedroeg volgens de ingekomen jaarverslagen der afdeeiingenAlkmaur 8 (vorig jaar Amersfoort 103 (106); Amsterdam 370 (392); Arnhem 114 (125); Bussum 157 Dordrecht 252 (265); Enkhuizen 26 (35); Goes 26 (28); Haarlem Harlingen 49 (58); den Helder (35); Laren 64 (66); Nijmegen 170 (195); Rot terdam 856 (867); Schiedam 87 (93); Utrecht 516 (356); Vlaardingen 66 (79). Uitvoeringen door leerlingen der muziekscho len werden gegeven: Amersfoort: 30 Nov. 1927, 29 Fcbr. 1Q28; Amsterdam: 17 Dec. IQ27, 29 Febr., 3 Maart, 5 Mei 1928; Arnhem: 29 Juni 1927; Bussum: 3 Dec. 1927; Doi- drecht 29 Febr., 3 Maart 1928; Goes: 12 Juli 1927; Haarlem Harlingen. 2 en 4 Jan. 1928; Laren Mei 1927; 4 Nov. 1927, 2 Maart 1928; Nijmegen 29 Nov. '27, 25 Febr. 1928; Rotterdam 23 en 24 Febi. 1928, 24 April 1928; Utrecht3 'Maart 1928; Vlaardingen 25 Mei 1927, 14 Maart 1928. Over den volkszangcursus te dezer stede ver meldt het verslag Onder leiding van de heeren B. A. II. van Ruyven en C. A. Heonks blijven de vanwege de afdeeling gegeven volkszanglessen in cenigc openbare scholen alhier het hunne bijdragen aan de ontwikkeling van den zin voor muziek bij het volkskind. Vooral de lessen door den heer Van Ruyven gegeven, worden zeer trouw bezocht en een openbare les voor genoodigden aan het einde van het schooljaar toont wat de ze leider met het vaak ruwe stemmnteriaal van het volkskind weet te bereiken. Met leedwezen maakt het bestuur gewag van het feit dot het gemeentebestuur van Amers foort het maximum subsidie voor de volks- znngklussen aan onze afdeeling verlaagd heeft, omdat het aantal leerlingen verscheidene jaren achtereen vrijwel stotionnair bleef. Al veroor zaakt die verlaging thans geen financieel te kort op de rekening, zij stoot een cventueele uitbreiding der volkszangklassen in den weg. Het bestuur zul zich, als straks pogingen ge daan zullen worden die zangklassen uit te brei den, om vcriiooging von het subsidie tot den gemeenteraad wenden. Het aantal leerlingen bedroeg 125 onder lei ding van den heer v. Ruyven, 75 onder den heer Heunks, Het aantal afdeeiingen bedroog dit jaar 39, het aantal leden pl.m. 7600. Er werden het nfgeloopen jaar zes stipendia verleend. De op leidingscursus voor het examen „Getuigschrift" moest worden opgeheven wegens intrekking der subsidie van de gemeente Utrecht. In ver schillende afdeeiingen werden volkszangcur- sussen gehouden. Aan 4 openbare scholen v oor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs ie Amsterdam werden muzieklessen gegeven. De rekening en verantwoording van het kunste naarsfonds sluit met 'n bedrag van t 14,231.79. De begrooting geeft als eindcijfer 9,413.18/4 Verkiezingen. Dc algemeen-penningmeester, de heer mr. H. H. van den Berg, die periodiek moest af treden, werd door dc vergadering als zoodanig herkozen. Ock de heer M. A. Brandts Buys, die als lid van de bibliotheek-commissie aan de beurt van aftreden was, weid herkozen, Financiecle zaken. Het jaarverslag wordt goedgekeurd, alsook de rekening en verantwoording 1926-1927, die sluit met een bedrog van 27,572.65'Dc voorloopige rekening T927/I928 sluit met 27,330.9010de be-grooting 19281929 met 27864.90 De rekeningen worden goedge keurd. Voor het geven van kosteloos zangonderwijs aan kinderen wordt 1000 beschikbaar gesteld. Voor orkestsubsidie's wordt een bedrag van '2500 gevoteerd. Ten behoeve van de in het komende jaar te geven solisten-concerten wordt 1500 toege staan. Voor stipendia ten behoeve van leerlingen der muziekscholen te Amsterdam (4) en Rot terdam (5) wordt een bedrag van /2400 toe gestaan. De onderhandelingen inzake een leerstoel voor muziekwetenschap aan de universiteit tc Utrecht hebben de mogelijkheid geopend, in het eerstkomende vereenigingsjaar dezen leer stoel in te richten. In verbond hiermede wordt hiervoor wederom een crediet van J 1000 toe gestaan. Voor de eerste maal wordt een post „onvooi- zjen" uitgetrokken ten bedrage van t 1000. De gelijkwaardigheid van dc eind- diploma's Toonkunst en Conserve- torium komt ter sprake. De heer Nolet (Nijmegen) vraagt waarom bij de candidaten voor de examens tc Utrecht nimmer deelnemers uit Amsterdam voorkomen. Do heer Nolthenius antwoordt hierop, dat dit zeer waarschijnlijk verband houdt met het feit dat zij, die het diploma van het Con servatorium tc Amsterdam behaalden, zich on geveer gelijk stelden met die, welke het di ploma in Utrecht verkrijgen. Deze diploma's kunnen wel ongeveer gelijk, gesteld worden. In den Haag doet zich vrijwel hetzelfde verschijn sel voor. Ook Dr. Joh. We gen aar geeft hierop nog een nadere toelichting, waarbij hij opmerkt dat thans de leerlingen vari de conservatoria obsoluut naast het eind-diploma van het con servatorium geen ander examen behoeven tv doen. Bij verschillende afdeeiingen blijkt do meening te bestaan, dat de waarde van. hel eind-diploma van de conservatoria minder zou zijn, dan de eind-examens van Toonkunst. Dr. Wagenaar wijst er in dit verband op, dat deze meening geheel onjuist is. Een eind diploma van een conservatorium met aantee- kening voor onderwijs is minstens oven zoo veel waard als het diploma Toonkunst. De heer Labouchère is van oordeel, dat ht t examen Toonkunst toch geenszins van min der waarde is dan dat van het conservatorium. Immers do examens van het conservatorium worden afgenomen door c-igen leerkrachten in besloten kring. Het Toonkunst-examen daaren tegen wordt in het openbaar afgenomen door een speciaal daarvoor aangewezen commissie. Dr Wagcnanr antwoordt, dat het niet gaat om het afnemen van de examens, maar om de eischcn. En daarin zijn geenszins over wegende verschillen op te merken. Spreker geeft in verband hiermede een uitvoerige uit eenzetting over het werk in een conservatorium vergeleken bij dat van een muziekschool, waar bij hij opmerkt, dat het conservatorium een zuivere vak-school is. Met klem wijst Dr. Wa g'enaar er op, dal het einddiploma conserva torium zeer zeker niet ten achter gesteld mag worden bij het eindexamen Toonkunst. De discussies ovc-r dit onderwerp worden hierna gesloten. Huishoudelijke zaken. Bij het voorstel van het H.B. tot wetswijzi ging vraagt de afdeeling Zeist of het wel wenschelijk is in een wet, die nog betrekke lijk koTt bestaat, nu reeds een wijziging aan te brengen. Ook Zaandam is deze meening toegedaan De Voorzitter geeft op dit punt een breedvoerige toeliohting. Dc afdeeling Zeist dient een amendement in inzake de samenstelling van het bureau, nl. dat de leden van een afdeeling in het bureau zitting- kunnen hebben, doch niet meer dan ten hoogste vier. Het amendement wordt ver worpen, zoodat het H.B. voorstel om de woor den „kunnen geen deel uitmaken van het be stuur der afdeeling", is aangenomen. Een wijziging in het pensioenrcglement wordt aangenomen. tven vermalcelijlt ou v haar vorige boeken W VALKHOfF&CO-AXeP/FOOOT Het 100-jarig' bestaan der Maat schappij. In verband met het 100-jarig bestaan der Maatschappij zal de volgende vergadering te Amsterdam worden gehouden. Teneinde dit jubileum op waardige wijze te kunnen herdenken, wordt een bedrag van 1C00 uitgetrokken. Ter gelegenheid van dit jubileum zal in de eerste weck van Juli 1929 te Amsterdam een muziekfeest worden gehou den van twee feestconccrten, onder leiding von Dr. Willem Mengelberg. Verder zal een histo rische tentoonstelling in het Stedelijk Museum worden gehouden, die een beeld zal geven van dc ontwikkeling der Maatschappij en hare zus- ter-in stellingen. Een prijsvraag zal worden uit geschreven ter verkrijging eener compositie voor gemengd koor en orkest. Voorts zal worden uitgegeven een gedenk boek cn een legpenning. 'De afdeeiingen Amsterdam, den Haag, Rot terdam, Utrecht, Haarlem en Dordrecht, die eveneens him 100-jarig jubileum herdenken, zullen desgewensoht een speciale subsidie kun nen krijgen ter herdenking in eigen kring. Op gemerkt wordt nog, dat dc concerten alleen cn uitsluitend toegankelijk zullen zijn voor le den van Toonkunst. Niemand anders zal deze concerten kunnen bijwonen. Na behandeling van enkele algemeene pun ten werd dc vergadering door der. voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. De heer Van der Pol (Zeist) sprak na mens de vergadering een voord von dank tot den voorzitter voor diens aangename en uit stekende leiding. In dc middaguren werd een autotocht ge maakt via Doom en Driebergen naar Zeist, waar de afdeeling Amersfoort in hotel Her mitage een thee aanbood. Met een gemeen schappelijk diner in hotel Birkhoven bij Amersfoort werd het samenzijn besloten. Knellende huwelijksbanden, door Gertie de S. Wcntworth-James. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s Uitg.- Mij., Utrecht. Een gelukkig huwelijk, dat een mislukking wordt door de denkbeeldige kwalen van de vrouw. Dat menschen, die elkaar inderdaad lief hebben, door allerlei futiliteiten van elkaar raken, moge wat vreemd klinken, het is mevr. Wcntworth-James wel gelukt dit aannemelijk te maken, evenals het weder tot elkaar komen. Dc schrijfster beschikt trouwens over een aan trekkelijkheid in haar vertellen, welke zelfs een onmogelijke geschiedenis lezenswaard kan ma ken. Hoor aardige verteltrant en haar groote frischheid, makc-n ook dit boek weer tot goede lectuur Naar wuar de appelsienen groeien, door Felix Timmermans. Uitg. P. N. v. Kampen en Zoon, Amsterdam. In het zoo aantrekkelijk vloeiend Vlanmsch vertelt Timmermans ons van zijn Italiaanschc reis cn wel zoo, dot we de reis met hem mee maken cn getroffen worden door de schoon heid, welke zijn ziele heeft gestreeld. Geen wonder dan ook, dat dit keurige werkje reeds een derden druk beleefde, waaruit wel blijkt hoevelcn reeds genoten hebben von zijn meer dan interessante reisbeschrijving. Merijntje Gijzen's jeugd. In de draaikolk, door A. M de Jong. Uitg-. Em. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam. Het gezin verlaat het Brabantsche dorp en trekt naar Rotterdam, waar hot groote stads leven en het proletnriersbcstoan al spoedig op allen inwerkt. Voor verschillende problemen komen zij te staan, welke grooten invloed oeie- nen niet alleen op hun bestaan, maar ook op hun denken, zoodot dc dorpsche devotie gevoe lig geknokt wordt. Op schitterende wijze heeft De Jong dit beschreven; zijn ontledingen zijn zoo subtiel, dat ze grooten indruk maken En het is don ook met een gevoel van groote dank baarheid, dat we dit slot van Mcrijntje's kinder- bestnan doorleven. Radio-opera's, door Chris de Vos. Uitg. Scheltens en Giltay, Amster dam. In deze bekende uitgave zijn thans versche nen: G. Verdi, Rigoletto; Jules Massenet, Thaïs; Ch. C. Soint-Saëns, Sarnson en Da'iTa; J. Fr. Halévy, De Jodin; W. A. Mozart, De bruiloft van Figaro; Richard Wagner, Lohengrin. Elk boekje geeft een beknopte beschrijving der opera, welke voor het volgen der radio uitzending van het hoogste nut is, daar men bij het luisteren er een goede handleiding in vindt. Licht. Uitg. W. de Haan, Utrecht. Inhoud van a f 1. A, no. 87: Sören Kier kegaard II; Maleiers; Over Meteorsteenen (slot); Joanne d'Arc; Wonden en Wondheling Inhoud a n a f 1. B, no. 88: Cadeautjes geven; Het leven in den boschvijver; De spijs vertering; Maskers door John Kooy; Dage- lijksche training. Inhoud van a f 1. A, no. 89: Hoe komt men vooruit in de wereld? Maleiers (slot); De Sorgnssozee; Oude handschriften; Het toepas sen van natuurkrachten. Inhoud vanaf 1. B, no. 90: De vijf Frank- fortevs door M. Visser; Het zieleleven der in secten; Het oor, het gehoor en de spraak; De groote alzijdigen der renaissance; Lichaamsbe weging in de vakantie. De roman van Jaap Eden, door Leo Lauer. Uitg. M. A. en A O. J. Rees, Haarlem. Een verheerlijking van Jaap Eden als sport man, niet als mensch. In de sport was hij een unicum, wceldknmpioen op fiets on schaats, als menfich was hij dat helaas niet, cr zijn er velen die hun eigen vijand zijn. Maar dot neemt niet weg, dat hij in de sport een koning is geweest, wiens piacstaties zeker hoogelijk geroemd mogen werden. Dat tc betoogen lijkt ons de bedoeling van dit werkje, dat een volledige uiteenzetting geeft van hetgeen Jaap Edecn op rijwiel cn schaats heeft geprocsteerd. conservatief, 8.63T stemmen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 7