INTERN. ASTRONOMISCH CONGRES OOST-INDIE KORT NIEUWS L' HIRONDELLE" AMERSFOORT] HET WEGENNET IN DE PROVINCIE UTRECHT PLECHTIGE OPENING IN DE RIDDERZAAL 28 LANDEN VERTEGENWOORDIGD In tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden heeft Donderdag in de Rid derzaal te den Haag de officieele opening plaats gehad van het congres vari de Interna tionale Astronomische Unie. De minister van Onderwijs, Kunsten en We. tenschappen, mr. A. M. \V a s z i n k, begroet te in naam der Nederlandsche regeering het congres, dat ten doel heeft de beoefening van de oudste aller wetenschappen en dat in waar heid internationaal mag heeten. De Nederlandsche regeering en het Neder landsche volk hebben steeds een groote be langstelling aan. den dag gelegd voor notio- tvalen en internationalen wetenschappelijkeii arbeid. Wij zijn er trotsch op aldus de Minister dat wij in ons land tellen zes uni versiteiten vier hoogescholen, terwijl wij bezig zijn in Oost-Indië het universitair onderwijs op breeder basis te ontwikkelen. Het spreekt vanzelf, dat onze geleerden, waarop wij even zeer trotsch zijn els ieder uwer op de zrjm, het groote belang der nationale samenwerking hebben begrepen. Daarmede immers wordt niet alleen bereikt een voor de wetenschap zoo nuttige en noo- dige uitwisseling van gedachten, maar wordt ook bevorderd de internationale toenadering die helaas door omstandigheden, aan ons alht» bekend, zoo langen tijd verbroken is. Ik breng dan, in naam der Nederlandsche regeering, ook oprechte hulde aan de astronomen, wien bet gelukt is, wat hun wetenschap betreft, do vooroordeelen te overwinnen, die aan de toe nadering in den weg staan. Met de beste wenschen voor het congres be sloot spr. zijn begroetinngsrede. Prof. dr. F. A. F. C W e n t, voorzitter van de Kon. Academie van Wetenschappen, sprak uit naam der Nederlandsche wetenschap even eens zijn groote vreugde erover uit, dat he* congres van thans het eerste na den wereld oorlog is, waarop 28 landen vertegenwoordigd zijn en dat werkeljjk internationaal zal zijn. Nederland was er trotsch op, dat op zijn ge bied thans de weg tot een algerneene goede verstandhouding werd ingeslagen. Het doet ons genoegen, dat de astronomen dezen eersten slap gedaan hebben, aldus ver volgde prof. Went. Ons land, ho'eWel er zeel wel van doordrongen, dat de wetenschap geen grengen kent, beroemt er zich toch op, dat het verscheidene beroemde sterrekundigeu binnen zijn grenzen heeft zien geboren worden Ik wil slechts twee namen noemen hij, die de lijst in do 27de eeuw opentHuyghens, on om niet van de levenden te spreken, hij die de lijst in onze dagen afsluitKapteyrt. Dit waren ook twee mannen, die verre v-jn bekrompen nationalisme, steeds de universaliteit der we tenschap hebben verdedigd, die aMes hebban gedaan om de slagboomen op dit gebied op te doen heffenKapteyn, dien de meesten urwer nog wel gekend zullen hebben, heeft meeT dan iemand anders geleden door de vei- wijdering, die tusschen de volkeren is om staan. De rector-magni ficus der Leidsche universi teit, prof. dr. A. J. W e n s i n c k, sprak daar na een begroetingsrede uit. In zijn toespraak heette hij het congres wol kom uit naam van den Senaat deT Leidsche universiteit. Hij gaf vervolgens een historisch overzicht van de geschiedenis der Leidsche Sterrenwacht, welke de congressisten herbaa'- dclijk 2ullen bezoeken en die een tijdperk van ongeveer 300 jaar omvat. De senaat, aldus besloot de rector-megnifh fus, is er wel van doordrongen, dat boven ol ies de studie der sterrenkunde een samenwer king op groote schaal van noode heeft. Wij weten dat een internationaal congres het beste middel is om plannen te beramen en om nieu wen arbeid voor te bereiden. Aan het slot der plechtige openingsbijeen komst sprak prof dr. W. d e S i 11 e r, voor zitter van het Congres, hartelijke dankbetui gingen uit voor de ontvangst, het congres be reid. In zijn toespraak wees hij er verder op, dot het Leidsche congres het grootste astronomi sche congres is, dat ooit werd gohouden. Juist door haar uiterste nutteloosheid is do sterrekunde de nuttigste aller wetenschappon, zeide spr., daeT zij de ideëele doeleinden vnj» tiet mcnschdom nastreeft. Maar dit nutteloos ideaal is oorzaak dat het gezelschap astrono men klein blijft en dat individueel e sterrekun- digen van dit klein verband voordeel trekken, waardoor het mogelijk is, dat zij elkander allen kennen. Waar een sterrenkundige van welke natie ook heengaat, hij is er zeker van in het tehuis van welken anderen sterrekundige ook, een hartelijk welkom te vinden, als een ouden vriend. Ik eindig met de hoop en het vertrouwen uit te spreken, aldus prof. de Sitter, dat in dc atmosfeer, geschapen door dc vriendelijke tiJt- noodiging en het hartelijk welkom, dot de In ternationale Astronomische Unie hier vindt, deze onderlinge vriendschap tusschen sterro kundigen van alle landen zal groeien en vrucht zal dragen ten bate van onze weten schap en door haar van de geheele mensch- heid Dc opening van het c°ngres do0r prof. De Sitter. Men meldt ons uit Leiden Hedenmorgen is in de Stadsgehoorzaal het Internationaal Astronimisch Congres aange vangen. De groote zaal von de stadsgehoorzaal ivelke voor dit congres kosteloos door de ge meente is afgestaan, prijkt met keurige plan tengroepen en met de vlaggen van de naties, die op dit congres zijn vertegenwoordigd, waarvan 23 bij de Internationale Astronomi sche Unie zijn aangesloten, n.l. Zirid-Afrika, Vereenigde Staten van N. Amerika, Argenti nië, Australië, Canada, Denemarken. Egypte, Engeland; Frankrijk, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Polen, Portugal, Roemenië, Span je, Tserho-Slowakije, Zweden en Zwitseiland. Als gasten zijn aanwezig China, Duitschlond, Esthland, Hongarije, Lithauen, Oostenrijk en Rusland. De voorzitter der Unie: prof. dr. W. de Sit ter uit Leiden opende de vergadering' met een kort welkomstwoord, waarna hij door de aanwezigen staande aangehoord de sedert de vorige vergadering overleden leden her dacht. Dit congres, aldus vervolgde spr. zal een belangrijk tijdperk in de ontwikkeling der Unie zijn. In 1919 gesticht door vertegen woordigers van 7 of 8 landen, waren er op het eerste congres in 1922 te Rome 18 na ties vertegenwoordigd, in 1925 te Combridge 21 naties en thans 25. Spr. heette de nieuw toegetreden landen, Argentinië en Egypte, wel kom Maar niet speciaal door de gestadige groei is deze periode van belang. Op dit con gres begroet de Unie als gesten 8 verschil lende naties, die tot dusver niet tot de Unie waren toegetreden. Spr. zegt gebruik te heb ben gemaakt van zijn recht els voorzitter om astronomen van alle naties uit te noodigen on het verheugt spr. dat zoovelen aan zijn irit- noodiging gevolg hebben gegeven. In het Duitsch heet spr. daarna de Duitsche astronomen welkom. In het Engelsch zijn redo vervolgend, be groet spr. daarno de andere gasten uit Rus land, Hongarije, Roemenië, China, Oostenrijk, Esthland en Lithauen. Spr. zet vervolgens uitvoerig uiteen, hoe noodzakelijk de internationale samenwerking is voor de oplossing van verschillende astro nomische waagstukken. Prof. De Sitter behandelt daarno de verhou ding van de Research Council en de door haar gestichte en aan haar ondergeschikte unies. Hij schetst vervolgens de belangrijkste vraagstukken, die door het congres behandeld zullen moeten worden. Speciaal noemt spr. de momenclatuur etc., die door een internationale overeenkomst moet worden geregeld. Belang rijke landen als Duitschland, maken thans nog geen deel uit van de Unie en het lijkt daarom gcwenscht een beslissing uit te stellen, maar hoe langer men wacht, hoe grooter de ver warring zal worden en hoe moeilijker of het zal zijn In de toekomst tot overeenstemming to komen. Voorts wijst spr. nog op te nemen maat regelen om het voltooien van enkele gedeel ten van de „Carte du Ciel" (Hemelkaart) en op de regeling van het „Bureau de l'Heure (Tijdbureau). Na de opsomming van de voornaamste werkzaamheden aldus vervolgde prof. De Sitter zult u begrijpen, dat er veel van uw tijd en werkkracht zol gevergdworden Wan neer het belang van onze conclusies evenredig zal zijn aan het aantal personen, dan zal dit congres het belangrijkste worden, dat de Unie heeft gekend. Spr. hoopte, dat de uitstapjes, ontvangsten etc. eveneens aantrekkelijk zouden zijn en eindigde met den wensch en het ver trouwen uit te spreken, dat het derde congres van de Internationale Astronomische Unie In olie opzichten zal slagen. CENTRALE FILMKEURING. De film „Alroune" afgekeurd. De film „Alraune", naar het boek van Hans Heinz Ewers, is gisteren door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring bij herkeuring niet toegelaten voor openbare vertooning. WIJZIGING DER AUTEURSWET. Een adres van „De Telegraaf.*" De directeur der N.V. „Dagbl. de Telegraaf' zond een adres aan den minister van Buiten- landsche Zaken, waarin hij den bewindsman verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat de Auteurswet-1912, met name artikel 15 dier wet, aldus woide aangevuld, dat bij overneming van berichten niet sleohts de bron moet worden vermeld, maar tevens het blad, dat het oor spronkelijke bericht publiceerde, aanspraak krijgt op betaling. Aldus betoogt de heer Holdert zou de Nederlandsche wet beant woorden aan de beginselen in Augustus 1927 door de conferentie van Genève aanvaard. EEN VROUW EN ZES KINDEREN GEWURGD. Me don, 6 Juli (Aneta). De Landraad to Siantar heeft uitspraak gedaan in het drama, dat in November in het Siantarsche is voor gekomen en waarbij een vrouw en zes kinderen gewurgd en in een atophuis verbrand werden. Pan de drie hoofdbeklaagden werden twee ter dood en een tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Twee medeplichtigen kre gen twaalf en twintig jaar. Vier beklaagden werden vrijgesproken. MOORDAANSLAG OP EEN ASSISTENT. Me dan, 6 Juli (Aneta). De Landraad te Tandjong Balei heeft vonnis gewezen in de moordzaak van den assistent Robert Allan, werkzaam op de onderneming Soengei Roem- bia, die door bijlslagen vermoord werd. Van de vier hoofdbeklaagden werden er drie tot achttien cn een tot vijftien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Twaalf medeplichtigen kregen twee jaar en zes maanden en een vier jaar gevangenisstraf. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BANDOENG. Bandoeng, 6 Juli (Aneta) Het ambt van burgemeester is in een vergadering van den gemeenteraad overgedragen aan den hoer Von Wolzogen Kuehr, die door drie leden ven den Raad werd binnengeleid. Oud-Burgemeester Coops wensohte den nieuw benoemde burgemeester geluk en schet ste uitvoerig den stand van de gemeentelijke werkzaamheden. Spreker betreurde het, dat cr zoo weinig continuïteit in den gemeenteraad bestond. De heer Von Wolzogen Kuehr zeide, dat hij de voetstappen van zijn voorganger wertschte te drukken en deed hiervoor een beroep op den gemeenteraad en op de ambtenaren. Do oudste wethouder, het oudste raadslid, een inlandsch en een Chineesch raadslid hul digden daarop den heer Coops, die daarvoor dank zegde. Nadat de vergadering gesloten was, bood de heer Neeb namens den raad een souvenir aan den heer Coops aan, waarna de eerewijn rondging. Onder een auto-verhuiswagen. Gisteravond om kwart voor acht is in de De Clercqstraot te Amsterdam een ernstig on geval gebeurd. In de richting van de Wiegbrug reed een tram naar Haarlem daarnaast reed een auto-verhuis wagen in dezelfde richting. Bij de Bilderdijkkado wilde een fictsrijdend meisje de straat overste kon. Plotseling reed zij voor de tram over en werd door den auto gegrepen. Zij geraakte on der de wielen en werd daardoor levensgevaar lijk gewond. Per autobrancard van den G. G D. werd zij naar het Te.sselschadeziekcnhuis vervoerd. (Tel). Volschhcid in geschrifte. De centrale recherche to Amsterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen iemand diö ervan verdacht wordt, zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. Deze man leverde electrische installaties en benoodigdheden in huurkoop. Met zijn klanten sloot hij contracten af, welke contracten hij ver kocht aan een bankinstelling. De bankinstelling betaalde hem de waarde van deze contracten, waarna hij decepten tot een zelfde bedrag tee- kende. De bank gaf hem voorts het recht van incasso. Het kwam dus hier op neer, dot de man de contracten afgaf aan een bonk, die hem hier voor in ruil geld gaf. Dit geld betaalde hij in gedeelten terug, telkens als hem een accept werd aangeboden. Dit geld had hij dan tevens bij zijn klanten geïnd. Dit systeem had tot resultaat, dat de man in het bezit bleef van zijn bedrijfskapitaal. Nu is gebleken, dat hij stelselmatig de bedragen op de contracten heeft vervelscht en een hooger be drag heeft gemaakt. Hij kreeg dus van de bank meer, dan dat de contracten waard waren, zoo lang h\j de accepten bleef betalen, benadeelde hij de bank dus eigenlijk niet. Maar eenigen tijd geleden was hij niet in staat, de accepten te betalen. Het gevolg was, dat de bank hem het recht van incasso ontnam en zelf het geld op de huurkoopcontracten wilde doen innen Toen kwam uit dat de klanten veel minder schuldig waren dan in de contracten stond ver meld. (N.R.Ct.). 16—18 LANGESTRAAT Wegens uitbreiding der afdeelingen CONFECTIE EN HOEDEN I worden alle heeren, dames' en kinder pyama's, dames en meisjes nachthemden en alle j dames en kinderschorten TOTAAL UITVERKOCHT MET 30% KORTING A CONTANT MEN LATE AAN HET UTRECHTSCHE LANDSCHAP ZIJN FRAAIE WEGEN EEN ADRES AAN DEN MINISTER De heeren Mr. H. Th. s' Jacob te Utrecht, VV. H. de Beaufort te Maarn, F. E. Everwijn Lange te Maarn en W. K. H. Anten te Utrecht hebben zich in hunne kwaliteit van onderscheidenlijk Voorzitter, onder-Voorzitter, 1ste Secretaris en Penningmeester-2de Secretaris van de Stich ting „Het Utrechtsch Landschap" het navolgen de onder de aandacht van den Minister van Waterstaat gebracht: 1 Gewaagd iabrekersavontuur. Ten huize van een warmoezenier in den Baarsjespolder gelegen achter den Admiraal do Ruyterstraat te Amsterdam, heeft 's nachts een buitengewoon brutale inbraak plaats gehad. De man merkte gistermorgen vroeg bij het op« staan, dat de laden van kasten in zijn slaap kamer waren opengebroken. Bij nader onder zoek bleek, dat een inbreker aan het werk was geweest toen hij, zijn vrouw en twee kleine kinderen in de bewuste kamer sliepen. De dader heeft de verregaande durf gehad een raam open te schuiven en zoo binnen te komen. Daarna heeft hij, ongeacht de aanwezigheid der familie, de kosten opengemaakt en de laden nagezocht. Hij nam voor ongeveer 800 aan gouden sieraden, o.a. horloges, ringen enz. weg en doorzocht vervolgens de jas van den tuinder Dit kleedingstuk lag op den stoel naast 't bed. Uit den zak haalde hij een portefeuille, waarin zich een bedrag van 400 bevond. Vervolgens is de man verdwenen zonder een spoor na te loten. Niemand heeft iets van de inbraak ge merkt. De dader schijnt Ha een bruggetje en over dc velden naar dc woning geslopen te zijn. De politie van het bureau Admiraal de Ruy- terweg stelt een onderzoek in. (Tel.). Oude kerk-fundanu-nten te Tic!. Bij het graafwerk op het Kalverbosch te Tiel zijn fundamenten van hoogen ouderdom bloot gelegdde steenen meten 25XHk£X6 c.M. cn do kalk is zoo hard, dat de muren slechts met moeite gesloopt kunnen worden. Het zijn overblijfselen van den onderbouw der Sint-Wal- burgskerk, de oudste von Tlcl, volgens sommi gen zoo oud als de Dom van Utrecht. Verwoest door de Noormannen, werd zij in 7015 her bouw door bisschop Adelbold. In 1679 werd de sinds lang in verval verkeerende kerk op lost van de Duitsche Balye bij gedeelten aan de meestbiedenden voor afbraak verkocht. Het commandeurshuis trof hetzelfde lot in T684. Het kerkhof, dat in 1595 reeds vernield was, werd in 1691 ingericht tot wandelplaats en vee markt In 1838 werd de veemarkt naar de over' zijde der stadsgracht overgebracht en het Kal verbosch tot een wandelplaats ingericht volgens de plannen van don Utrechtschen architect K, G. Zocher. In 1863 werd het zuidelijk gedeelte met heerenhuizen bebouwd en in '1870 verrees daar ook de Hoogere Burgerschool. De belangrijkste voorzieningen, welke het landelijk wegennet in verband met het moderne verkeer behoeft, maken ook in de Provincie Utrecht een punt van bijzondere belangstelling uit. Het zal Uwer Excellentie duidelijk zijn, dat de Stichting „Het Utrechtsch Land schap", v Ike ten doel heeft de schoon heid en aantrekkelijkheid van dat land schap, voor het nageslacht voor zoo veel mogelijk te bewaren, zich van nabij voor dit vraagstuk interesseert en met name met bezorgdheid de plannen volgt, welke in deze bestaan ten aanzien van enkele der fraaiste wegtrajecten in deze Provincie. Met waardeering konden ondergeteekenden vaststellen, dat door de bij deze aangelegenheid betrokken amb tenaren aandacht wordt geschonken aan het ter plaatse voorkomend fraaie hout gewas en verder landschappelijk schoon, doch wat zij betreuren is, dat voor de op lossing van het vraagstuk wordt vastge houden aan de bestaande verbindingen. Weliswaar worden belanghebbenden, die beducht zijn voor de gevolgen dezer wegverbreedingen, thans getroost met de wellicht officieuze mededeeling, dat voor dit oogenblik cr niet aan gedacht wordt een breedte van 32 Meter de ge- wenscht geoordeelde onteigeningsstrook voor het snelverkeer te raseeren, doch dat voorloopig plm. 10 Meter daarvoor voldoende is, toch zal het eerst in de toekomst moeten blijken of zulks moge lijk zal zijn. Zij kunnen althans voor de betrokkenen geen waarborgen ontdekken, welke deze mogelijkheid zelfs> in zeer aanstaanden tijd buitensluiten. Zij wenschen als hunne meening uit te spreken, dat de plannen, welke ten aanzien van deze wegen thans beraamd worden, hetzij dan nu of in de toekomst op verschillende punten onher stelbare schade moeten toebrengen aan het zeer bijzondere natuurschoon dezer streek. Juist door hare belommerde weg trajecten, wordt de schoonheid daarvan in belangrijke mate verhoogd. Geenszins zijn zij beschroomd, waar noodig, oude boomen op te offeren om m hun plaats, zij het in andere opstelling, jonge boomen aan te planten. Immers, krachtige jonge boomen van thans, kun nen voor ons nageslacht een evengroote landschappelijke waarde hebben als de oude boomen, welke wij nu bewonderen. De aard van het landschap is naar hunne meening een zoodanige, dat het een zoo sterk verbreede heirbaan geenszins ge doogt. Toelichting op dit schrijven. moge in deze Een Christelijk Nationaal Filmcomitê. In den laatsten tijd zijn meerdere besprekin gen gevoerd over het gebruik van de film voor Christelijk Volksleven. Deze besprekingen hebben geleid tot de op richting van met Christelijk Nationaal Film comité, hetwelk na de vacanties wordt uitge breid en meer definitief samengesteld. Door het comité zal worden ingestelda. een keuringscommissieb. een bureau voor inlich tingen. Het beoogt de cinematografie dienstbaar te maken voor den Chtistelijken levenskring door het geven van filmvoorstellingen op het gebied an onderwijs en opvoeding, van ontwikkeling en ontspanning, van handel en nijverheid en zoo noodig het doen vervaardigen von films. Een noodlottige val. Gislermidag omstreeks 4 uur is te Rotterdam op de Spoorbrug voor de Koningshaven, die op het oogenblik door Werkspoor wordt gerepa reerd, een ernstig ongeluk gebeurd. Een 23» jarige Duitsche klinker, J. Flügel uit Rotterdam was bezig met het slaan van een strop om een balk. Plotseling viel hij naar beneden, trachlta nog op de brug te springen en kwam daardoor met zijn lendenen op de rails terechtdaarna •iel hij door een gat van de brug in het water en kwam niet meer boven. De navolgende toelichting dienen. De aangrenzende bebouwing dezer wegen met hunne lommerrijke buitenplaatsen is er eene van volkomen harmonie, voor zoover ze althans niet door verkaveling reeds is vernield, doch naar hunne meening is die harmonie ook af hankelijk van de breedte en geaardheid van de verkeersbanen, zooals die thans zijn. Het land schap is een juweel, hetwelk ons voorgeslacht ons heeft nagelaten en dat helaas in de laatste decenniën door onoordeelkundige verkaveling reeds meer dan noodig beschadigd is. Ver keerswegen zooals die, welke thans ontworpen zijn, zouden slechts op zeer enkele punten dezei wegtrajecten zonder schade kunnen worden tot stand gebracht. De buitenplaatsen van Zeist, Driebergen, Doorn enz. zouden b.v. door zoodanige wegver- andering uit hun harmonieus verband worden gerukt, terwijl mogelijk op enkele punten van dit traject zoodanige verandering niet ingrij pend zou storen, bijv. tegenover het landgoed „Broekhuizen" onder Leersum, waar de aard van het landschap zich door zijn ganschen aan leg bij zulk een breedte van weg zonder meer zou aanpassen. Zij zijn dan ook van meening. dat bij het thans ten uitvoer te leggen verkeersprobleem de cischen van het landschap een zeer belang rijke rol moeten spelen, zal het gevolg van de ze wegverbrecding en wegpnijègging niet zijn, dat binnen de hierdoor getroffen gemeenten op groote -schaal de grootere buitenplaatsen met hunne parken verdwijnen en een eindelooze ver kaveling volgt, .velke zich ook om den nieuwen weg nestelt en tenslotte in de toekomst weer storend voor uitzicht en andere verkeers'oelan- gen werkt. Voorbeelden van dergelijke verkavelingen zijn te zeer bekend om er langer bij stil te slaan. Zij achten het dan ook in het bijzonder be lang van dit Gewest, dat aan het landschap als zoodanig volle aandacht wordt geschonken en rekenen het zich tot een plicht daarvoor te strijden. Zij zijn de meening toegedaan, dat bij de oplossing van het verkeersprobleem zij zich hebben te stellen op het standpunt der voor ouders, toen deze te beslissen hadden op welke wijze de spoorwegverbindingen tot stand moes ten worden gebracht. Toen heeft men begrepen, dat de banen voor het snelverkeer andere moesten zijn, dan dia welke het gewone verkeer leidden. In latere ja ren is men helaas hierop gedeeltelijk weder te ruggekomen toen het verkeer op de landwegen als gevolg van den spooraanleg aanzienlijk' ver minderd was en men de stoomtram langs de be staande wegen heeft gebracht. Deze aanleg wordt thans wel aiierwege betreurd. Naar hun ne meening zou in denzelfden gedachtengang als bij den spoorwegaanleg moeten worden voort gegaan, door ook het snelverkeer voor auto mobielen langs afzonderlijke wegen te leiden. Langs deze wegen zou het bebouwingsvraag- stuk wellicht gemakkelijk zijn op te lossen. Men late aan het Utrechtsch Landschap zijn fraaie landwegen als secundaire verbindingen cn geve die uitsluitend de noodige verbreeding voor een rustig rijwiel- en wandelpad. Het autoverkeer op deze wegen is dan in de toe>- komst nog voldoende gediend. Mocht onverhoopt toch uitvoering worden gegeven aan de thans geopperde plannen, dan zijn zij van gevoelen, dal er aan het snelver keer geringe offers zullen moeten worden opge legd, welke met name de omleggingen om de bebouwde kommen in gunstigen zin zouden wij zigen door de uitmondingen van die omleggin gen op de bestaande wegen minder „géerend'* en door sterkere S-vormige afbuiging te be werkstelligen. Waar van oudsher de verkaveling der lande lijke perceelen zich langs de sinds eeuwen be staande wegeii in het algemeen loodrecht daar op heeft gebaseerd, is het duidelijk dat een langzame, geleidelijke aftwijging van de omleg gingen zéér veel perceelen op nadeelige wijze doorsnijden moet. Hierdoor ontstaan bij het begin en het ein de van de afbuiging bedenkelijke vernielingen van particulier bezit, terwijl een daar ter plaat se ruim opgezette S-vormige afbuiging, welke meer de richting der perceelsgrenzen volgt de schade zou beperken en uitvoerbaar is, zonder dat het uitzicht, gezien de breedte van den weg, ook maar eenigszins belemmerd wordt, terwijl de verkeersstoornis minimaal is te achten. Legt men in verbinding met dergelijke afbuigingen de parallelwegen iets verder van de bebouwde kommen af. zoodat tusschen de beide wegen een behoorlijk landelijk terrein overblijft, dan zou op deze wijze althans een niet onbelangrijk deel der aan te richten schade, uit een oogpunt van landschappelijk schoon, kunnen worden ondervangen. Zij blijven echter bij hunne mee ning, dat het slechts door een algeheel verlaten dezer wegen door het snelverkeer mogelijk zal zijn het natuurschoon en de aantrekkelijkheid van de Provincie Utrecht te behouden. Het Hotel in de Vijzelstraat. Naar men ons uit 'Amsterdam meldt zal Maandag a.s. een aanvang worden gemaakt met den afbouw van het hotel in de Vijzelstraat. Dc betreffende opdracht is gegeven aan de architcctenfirma G. van ArkeJ en IT J. Bremart aan de Heerengracht te Amsterdam. Dc afbouw van het hotel, dat den naam „Grand Hotel" blijft behouden, zal ongeveer zes maanden in beslag nemen. Het ligt in de bedoeling het Hotel niet eer der te verkoopen of te verhuren, vóór het ge heel gereed zal zijn. Er moeten reeds verschillende reflectanten zijn voorts zijn er buitenlandsche firma's, die op de winkelhuizen reflectceren. Slordige menschen. Bij de politie te Gorinchem is door den heer C. T. te Brandwijk aangifte gedaan, dat hij tusschen Brandwijk en Woudrichem een por tefeuille heeft verloren, inhoudende 700. Een dame verloor tusschen Meerkerk en Gorin chem een taschje, inhoudende een gouden hor loge en een beurs; nog een dame liet in plantsoen een taschje liggen, inhoudende 70. Oude munten gevonden. Dezer dagen had de landbouwer K. te Hulsen bij Nijverdal het geluk een aantal oude mun-« ten op te graven naast zijn boerderij Op deze plaats stond vroeger de boerderij „Klein Kal- venhaar". De oude boerderij is dit jaar afgebro ken. Bij het graven in de fundamenten op een halven Meter diepte is deze vondst gedaan In totaal werden 116 oude zilveren muntstukken gevonden, bijna alle in een gaven toestand De randen der munten zijn hier en daar wat be snoeid, wat bij munten uit vroegere eeuwen veel voorkwam. Onder de munten treffen we aan guldens, 10 guldens stukken, 10 sch. stukken cn 30 stuiver stukken. Volgens de jaartallen, welke op dc stukken zijn aangebracht dateeren ze uit de jaren 1680—"1720. Ongeluk aan de Kunstzijdefabriek. Gistermiddag heeft bij de Kunstzijdefabriek te Arnhem wederom een doodelijk ongeval pioats gehad. Een 27-jarige gehuwde bankwerker, afkom stig uit Velp, stond aan de handboormachine, toen hij plotseling tengevolge van kortsluiting door den electrischen stroom werd getroffen en gedood.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 10