KORT NIEUWS VOLKSBOND VRUCHTBARE ARBEID FOLKLOREDAG TE BORCULO. Ket uitvoerend comité van den Graafschap- schen folkloredag heeft Zaterdagmiddag onder hr.ding van zjj-n voorzitter, den heer Wilh. Ko- dijs te Zutphen, een vergadering- gehouden van efgevaordigden van gemeentebesturen, belang- stelleneden en anderen. De heer Kobus zette uitvoerig uiteen, wat op den folkloredag van 25 Augustus zal ge beuren. Het hoofdnummer is de optocht, waar in het geheele dagelijksche leven van den Graafschapschen boer zal worden voorgesteld van den eersten Januari tot den laatsten De- vember en voorts bizonde-rc ambachten en be drijven uit de graafschap. Men begrijpt, dat die optocht dus uit zeer veel groepen men schei ze op ver over de honderd zal bestaan. No afloop van den optocht zullen op een groot terrein oude Geldersche dansen vertoond wor den. Ook zal men daar de echte spekpannekoe- ken leunnen eten en zoo meer. Klepperlieden en vaandelzwaaiers zijn uitgenoodigd op dien dag te Borculo te komen. De folkloristen G. Lnngeler uit Laren (G.) en G. A. van der Lugt uit Borculo hebben op die vergadering nog nadere bizonderheden gege ven Tijdens de vergadering hebben verschei dene personen aan den voorzitter te kennen gegeven aan den optocht mee te willen doen. Alles wijst er op, dat, naar d~ voorzitter stel lig verwacht, de folkloredog uitstekend zal sla gen. MrN. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. Predikant tc Den Haag? In de s-Grav. Kerkbode handelt dr. v. Gheel Gildemcester in zijn kroniek over den toestand in de Haagsc.ie Herv. Gem. die voor de vervulling staat van een drietal vacatures, ontstaan door de emeriteering van de predi kanten. D«. A. J. A. Vermeer en dr. A- Troelstro en do benoeming van dr. Joh. de Groot tot hoogleeraar te Groningen. Hij her innert cr aan, hoe de academie de Haagsche gemeente „plundert" en nu de vierde predi kant van haar hoogleeraar wordt (v. Nes, 0!b- bink, Cramer en De Groot). Zijn artikel gietend in den vorm van een aan hem gezonden brief, laat dr. Gildemcester dan de schrijfster zeggen „Ik hoef u den minister niet te noemen, do- mir.é Gildemeester, die edht heimwee naar de gemeente heeft, en in de Haagsche gemeente z(jn groote werkkracht goed zou kunnen be steden. Vraagt u toch aan de menschen die hc' doen moeten dat ze daar toch eens over dem* ken". VERDRAG HANDEL IN WAPENEN ENZ. De chemische en bacteriologi sche oorlog. Verschenen is de memorie van antwoord can de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot bekrachtiging van het verdrag nopens het toezicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en corlogsmate-riecl van 17 Juni 1925, met de daarbij onderteekende verklaring betreffende Hr\L Een verzwakking van de positie der ltfèine mogendheden in het algemeen tengevolge van dit verdrag kan naar het oordeel der regeering niet worden verwacht. Voor zoover het den clandisticnen wapentoevoer beteugelt en dien tengevolge bijdraagt tot handhaving van den vrede, is het verdrag zeker niet in strijd met •de algemeene belangen der kleine ntogendhe- den. Ook acht de regeering onhoudbaar do stel ling, dat de groote mogendheden uitsluitend belang hebben bij openbaarheid van de bewa pening der kleine staten, en dot aan een groote mogendheid de bewapening van de overige groote stoten geen belang inboezemt. Ten aanzien van het Protocol nopens der. chemisdhen en bacteriologischen oorlog stc-Il de regeering zich op het standpunt, dat dt waarde, aan een verbod te hechten, in niet ge ringe mate verband houdt met het vei krijgen van voldoende waarborgen om een verbod ook inderdaad te kunnen handhaven. Zoolang nu •de onderhandelingen betreffende de aan der gelijke waarborgen te stellen eischen nog niei zijn geëindigd, acht de regcering het onge wenscht dit Protocol ter bekrachtiging voor tc leggen. De toebereidingen voor den chemischen oor log bepvken zich hier te lande tot het aan schaffen van die middelen, welke dienstig ziji^ om de uitwerking op personeel en materiëel op te heffen of te neutraliseeren van chemi sche strijdmiddelen, welke door een c/entuee- len tegenstander van onze weermacht, tegen deze zouden kunnen worden aangewend M. a. w. men rust zich alleen toe met pas sieve chemische strijdmiddelen. Agressieve chemische strijdmiddelen worden niet aange maakt. Voorbereidingen voor een bacteriolo gischen oorlog worden niet getroffen. NEDERLANDSCH OPENLUCHT MUSEUM. Het tien-jarig jubileum. Het Nederlandsch openluchtmuseum ie Arn hem heeft 13 dezer 10 jaar bestaan. Het zal dien dag in het restaurant van het museum zijn jaarlijksche algemeene vergadering hou den. Na afloop der huishoudelijke werkzaamhe den za 1 de voorzitter, de heer F. A. Hoefer (Hattem) eenc rede over dit jubileum uitspre- ken. Naar men weet aldus de N. R. Ct. is de heer Hoefer de eigenlijke stichter van dit nvseum. Nadat hij eenige Skandinavische openluchtmusea bezocht had, rustte hij niet, voordat hij ook hier te lande met veler mede werking en steun een dergelijk museum opge richt had. De Bijdragen cn Mededeelingen van het museum zijn te dezer gelegenheid als feest nummer verschenen met bijdragen van ver schillende schrijvers. De directeur van het Openluchtmuseum, de heer van Erven Dorens, geeft erin een over zicht der geschiedenis van het museum. Nog altijd, men weet het, moet zich dat met een tijdelijk muscumgebouw behelpen en daarom stemmen wij hartelijk in met den wensch der redactie van de Bijdragen en Mededeelingen „Moge de bejaarde, maar nog steeds van jeug dige geestdrift gloeiende voorzitter nog lang als zoodanig aan het hoofd van het bestuui staan en bovenal, moge hij het beleven, dat als het verrijzen van een museumgebouw op het ten-ein, dat de veie schatten, die reeds aan- zig zijn en nog komen zullen, op waardige wij- re zal herbergen"» OPGEWEKT HOLLANDSCH LEVEN IN AMERIKA. Indrukken van Nederlondschc rotarians. Men meldt aan de N. R. Ct. Een delegatie van vier Nederlandsche Rota rians vertegenwoordigde de HoJlandsche clubs op het Internationaal Rotary-congres, dat dit jaar van 18—22 Juni in Minneapolis, Minneso ta, werd gehouden. Bizonder aangenaam wer den zij getroffen door de teekenen van opge wekt Hollandsch leven, welke zij dear moch ten aantreffen. De Nederlandsche vice-consul L. C. Wilten, Amsterdammer van geboorte, deed alle mogelijke moeite om het den bezoc kenden londgcnooten zoo aangenaam mogelijk te maken. Op zijn initiatief had op 21 Juni in het Nicollet-Hotel een lunch plaats, waaraan ruirr. 20 Nederlanders aanzaten en waar geest driftig werd getuigd van de aanhankelijkheid aan het oude vaderland, dat velen der aanwe zigen in lange jaren niet meer hadden gezien. De Hollandsche delegatie bracht tevens een bezoek aan eene Nederlandsche kolonie, Hol- landaJe, 175 K.M. van Minneapolis .verwijderd, en constoteerdc met vreugde het welvaren der daar gevestigde Hollandsche boeren, die meer dan welke andere natie ook, bleken profijt te weten te trekken van de gunstige gelegenhe' den, welke het kleine landbouwbedrijf in die sticck biedt. Ook daar heerschte een opgewekt Holiandsch leven, zoowel op kerkelijk als op sociaal gebied. SANATORIUM BERG EN BOSCH TE APELDOORN Bezoek van H. M. de Koningin- Moeder. Gisteren bracht H.M. de Koningin-Moeder een bezotk aan het sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn. Om II uur reed de Koningin-Moeder, die per auto uit Soestdijk kwam, den met eere poorten en vlaggen feestelijk versierden hoofd- tocgangsweg van het Sanatorium op. Haar komst werd aangekondigd door het spelen der volksliederen. Aon den ingang van do groote ontsponnings- zaal. die voor deze gelegenheid smaakvol ver sierd was met groen en bloemen, werden Hare Majesteit en Haar gevolg verwelkomd door den geneesheer-directeur. Dr. W. Bronkhorsi, de Eerwaarde Priorin, den heer Serrarens, voorzitter, cn den heer Van der Laan, secreta ris van „Herwonnen Levenskracht". Bij het binnentreden der zaal bood het doch' teitje von Dr. Bronkhorst H.M. bloemen aan, terwijl één der patiëntjes den tekst van het welkomstlied overhandigde. Teen zongen do kinderen-patiëntjes uit volle borst HaTe Majes teit een hartelijk welkom toe. Met oenige hartelijke woorden dankte de Koningin-Moeder voor deze vriendelijke atten tie. Daarna ving de rondgang aan door de uit gestrekte inrichting, waarin thans 340 patiën ten verpleegd worden. Met bijzondere interesse bezichtigde Hare Majesteit de werlclpoatsen der mannelijke en vrouwelijke patiënten. Alles was hier in volle aciic, zoodut Hare Majesteit, een goeden indruk van den normalen gang der werkzaamheden kon krijgen. Ook de nozorg-ofdeelingen, in het bijzonde- het merkwaardige aantrekkelijke hutten-kamp der mannen-nazorg, trokken de bijzondere aan dacht van Hare Majesteit. Na afloop van den rondgang, die ruim an derhalf uur duurde, boden eenige nazorg-pa tiënten Hare Majesteit een door de werklaatscx of deeling boekbedrijf, fraai ingebonden jenr- gang van het maandschrift „Zonnebloemen", het orgaan van „Herwonnen Levenskracht" cn Berg en Bosch" aan, benevens een mapje met de bekende brochures over het Sanatorium cn de werkplaatsen. H. M. toonde zich zeer dank baar voor deze gave, en roemde de keurige uitvoering van de banden. Onder het aanbieden van eenige verversohin- gen werden verschillende leden van het perso neel van het Sanatorium aan Hare Majesteit voorgesteld. Na een korte rust begaf Hare Majesteit zich weder naar hk&r auto. Alle ambulante-patiën- ten en het geheele personeel hadden zich langs den feestelijk versierden hoofdweg geschaard, en juichten Hare Majesteit hartelijk toe, ter wijl de auto langzaam voortreed. (Msb.) PROV. WATERSTAAT VAN LIMBURG. Benoeming hoofdingenieur. Prov. Staten van Limburg hebben ingenieur H. de Ronde met 28 stemmen benoemd tot hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. De heer Vannoorden kreeg 13 stemmen. Een instelling die verdwijnt. B. en W. van Tiel stellen den raad voor de tijdelijke benoeming van den tegenwoordigen waagmeester niet te verlengen. Dii besluit beteekent opheffing van dc stads waag, die wij voor het eerst vermeld vonden in een buurspraak van 23 Maart 1460. In 1594 uerd.de waag gevestigd in de 1449 gestichte kapel van O. L. Vrouw op de tegenwoordige \orkensmarkt, welk gebouw in 1863 is gesloopt. Korten tijd voor de slooping was de wang over gebracht naar het in 1849 geopende Beurs plein Korten tijd geleden besloot dc raad de waag op de Korenbeurs te sloopen en een weegbrug te openen in dc nabijheid van de var- kensmarkt. Van deze stodsweegbrug wordt zoo weinig gebruik gemaakt, dat B. en W. blijkens hun hierboven vermeld voorstel meenen, dat de gelegenheid tot wegen onder stadscontröle kan worden opgeheven. Belgisch crematorium op Nederlandschen grond De correspondent te Breda der Msb. meldt ons Near we vernemen, worden van Belgische zijde .pogingen aangewend, om te komen tot de oprichting van een crematorium te Putte, in Nederland, vlak bij de BrobantschBelgische grens. Zooals men weet heeft de Belgische kamer een voorstel, om lijkverbranding daar te lande toe te laten, verworpen, Groot motorschip te water gelaten. Te Krimpen o. d. IJssel is onder enorme be langstelling te water gelaten van een der hel lingen van de N.V. C. v. d. Giesen Zonen' scheepswerven, het grootste motortankschip, dat ooit in Holland werd gebouwd, n.l. het dubbelschrocfmotorschip „Turicum" in aan bouw voor dc reederij Camillo Eitzen Co. te Oslo. Het schip wordt voorzien van twee werk spoor Dieselmotoren. Deze schcepsbouwwerf heeft thans opdracht ontvangen voor een Noorsch schip van 11000 ton d. w. De belangen van slecht- hoorenden. Gemeld wordt, dat dezer dagen is opgericht de ofdeeling „Gouda en Omstreken" van de vereeniging tot bevordering der Belangen van Sicchthoorenden. Het Bestuur is als volgt samengesteldH. de Blouw, voorzitterMevr. N. Höweler-Smit, vice-prcsidente H. J Bulder, secretarisMevr. de Bolbian-de Jong, 2e secretaresseMevr. Bncrcrts-Koolhaas, penningsmeesteressc S. J, Viomon, 2e penningsmeestcr en Mevr. H. A, Jaspers-Verheul. Op verzoek van het afdcelingsbesruur stelde Dr. A. C. Höwelcr, leeel-, neus- en oorarts, zich zoo noodig als medisch adviseur beschikbaar. Door een auto doodgedrukt, In de Rijswijksche straat te den Haag is gis teravond de 25-jarige A. H., wonende in die straat no. 320 bekneld geraakt tusschen een muur en een achter uitrijdende auto. De man had een verbrijzelden schedel en was spoedig na het ongeluk overleden. Het was een vracht auto, bestuurd door Pi"L, een broeder van den getroHene, die uit een garage gereden werd. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. De gevaarlijke zee. Tc Kijkduiji heef C. J. Zevenboom, wonende lc Lusthofslraat te Rotterdam, uit zee gered een 28-jarigen persoon uit de Coen. v. Ncck- laan te Rijswijk, die was afgedreven en door den sterken stroom niet kon terugkecren. Aan het stille strand te Scheveningen had de zee ook bijna een slachtoffer geëischt. Een 15- jarige dienstbode uit de Klimopstraat te don Haag was te ver van de kust afgedreven, doch kon door drie personen worden rered. ZwendeL De hoofdcommissaris van politic tc Rotter dam waarschuwt tegen de practijken der Ver- eenigdo Incasso-burcaux, aldaar. Deze inrich ting, die haar klanten voornamelijk in de pro vincie werft, belast zich met het incasseeren van kwade posten tegen 15 a 20 provisie. Zij zoeken van de menschen, die hen hun zaken toevertrouwen, een volledige volmacht te ver krijgen en de geïncasseerde gelden worden siechts afgedragen nadat de rechthebbende van te voren verklaard heeft dot hij accoord gaat met de betaling. In vele gevallen liepen dc kosten zoo hoog dat niets ter uitbetaling overbleef of nog moest worden bijbetaald. „Wij betalen nooit Zondagmiddag arriveerde op den Coolsingel te Rotterdam een auto, bestuurd door den Hoagschen chauffeur L.S., met een vracht, be staande uit zes Delftsche heeren. Het gezelschap had de auto gecharterd en kwam welgemoed in dc Maasstad aan. Op den Coolsingel werd tegen het ruitje ge tikt, de auto stopte en het gezelschap „steeg uit". De chauffeur tikte beleefd aan zijn pet en mankt de hccren er opmerkzaam op, dat er nog betaald moet worden, doch tot zijn stom me verbazing zeide de leider van de expeditie „Betalen Wij betalen nooit 1". De chauffeur kon deze meening niet deelen en hield zijn klanten vast. Een vechtpartij was het gevolg, waarbij de chauffeur het onderspit moest del ven. Ook de kap van de auto moest het ont gelden. De politie werd echter gewaarschuwd en deze zorgde, dat het recht zijn loop had. Het gezelschap werd aangehouden en niet meer losgelaten, voor niet alleen de vracht, maar ook de schade was betaald. (Msb.), Vechtende Belgen. Men meidt ons uit Purmerend In den hooitijd komen vele maaiers uit Dren the cn Gelderland onze gemeente bezoeken om werk te vinden in den omtrek. Ook zijn er thans eenige Belgen. De Zondegen brengen ze dan in onze ge meente door. Zondag j.l. was er een 6-tal Belgische gras maaiers. In een café op de Koppenroarkt kre gen ze inzie over een vrouw, waarvan h^t ge- olg was een vechtpaitij waarbij één der vech tersbazen in hoofd cn rug werd gestoken. Herig bloedend is het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is gevat. Amovan-car over kop. Op den weg tusschen Hoek van Holland en s Gravenzande is Zoterdag een Amovan-car door het defect geraken van het stuur over den kop geslagen en in de sloot langs den weg terecht gekomen. De chauffeur werd ernstig verwond. De auto werd zwaar beschadigd. Brandje aan boord van het s.s. Alkmaar. Gisteravond te ruim 8 uur werd dé brand weer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand in het s.s. Alkmaar, van de Koninklijke Nea Stoomboot-Mij., dat lag aan de Suriname- kade. De brand bleek te woeden in het logies van dc stokers en het lager personeel in het achterschip. Een stoker, die zich langs een tunnel in liet diepste van het schip van de stookruimte naar het logies begaf, kon door rook en hitte zijn weg niet vervolgen cn had zoo de brand ontdekt. Met twee stralen op een op den wal ge stationeerde motorspuit van de brandweer was het vuur spoedig gebluscht. Het logies, be staande uit een aantal hutten, brandde uit en ook een aantal reiszakken van het personeel, dot in dit logies gehuisvest was, ging in vlam men op. DE ALGEMEENE VERGADERING HEDENMORGEN GEOPEND OPENINGSREDE VAN DEN VOORZITTER VOLKSBOND EN ZUIDERZEEWERKEN EEN COLLECTIEF LIDMAATSCHAP Hedenmorgen is in het Jaarbeurs-restaurant aangevangen dc algemeene vergadering van den Volksbond. De voorzitter, mr. dr. \V. F. G. H. Snijder van Wassekerke, heeft ter ope ning van dc bijeenkomst een rede uitgespro ken, waaraan het volgende is ontleend De jaarlijksche olgemeene vergadering, zoo als wij die heden weder houden, is bij onze statuten voorgeschreven, cn haar naaste doel is uitgedrukt in ons Algemeen Huishoudelijk Reglement, dot de verplichte werkzaamheden noemt, die op hare agenda moeten voorko men. Maar daarnevens heeft de jaarlijksche sa menkomst van afgevaardigden der afdeelingen en andere leden met het Hoofdbestuur nog een ander doel, voor den Volksbond van niet geringere betcekenis dan het vaststellen der Rekening over het ofgeloopen en der Begroo ting over het volgend jaar en het behandelen van voorstellen, indien deze aan de orde wor den gesteld. Mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke. Zoodanige voorstellen, die in deze vereeni ging zoo goed als nooit van huishoudelijken of odministratieven aard zijn, omdat de af deelingen deze onderwerpen blijkbaar met vertrouwen aan het beleid van het Hoofdbe- siuur overlaten, doch alleen plegen te strek ken tot het opénen van een nieuw veld van arbeid in de drankbestrijding, zijn dit jaar niet op den Beschrijvingsbrief gebracht. To ver wonderen is dat niet, want niet telkens zou do bespreking van dergelijke nieuwe vraag stukken kunnen leiden tot besluiten, die naast al hetgeen de Volksbond reeds ter hand nam en verricht, uitvoerbaar zouden blijken. Wel is het wenschelijk, dat de afdeelingen telken iare zorgvuldig nagaan of uitbreiding van on ze algemeene werkzaamheid met het ccn of het ander niet geraden zou zijn, en dat zij de jaarvergadering in de gelegenheid stellen indien zij meenen zulk een onderwerp gevonden te hebben daarover haar oordcel uit te spreken en een beslissing te nemen, onidat na tuurlijk niet elk initiatief alleen van het Hoofd bestuur kan worden verwacht, doch beter is het zich- van het doen van voorstellen te ont houder. dan onzen beperkten tijd op te vor deren voor nog niet rijpe of toch onuitvoer bare zaken. Zóó begrijpen ook werkelijk onze afdeelingen hare bevoegdheid voorstellen in te dienen. Een ander niet statutair, doch niettemin be langrijk doel, hetwelk met onze jaarlijksche samenkomst kan worden bereikt, is het leven dig houden in onze gelederen van de voor vruchtbaren arbeid onmisbare overtuiging, dat onze Volksbond nog altijd ten volle reden van bestaan heeft, ondanks de gelukkig zeer aan merkelijke vermindering van het drankmis bruik gedurende do jaren van zijn bestaan. Het samen doorbrengen van een paar dagen, aan den Volksbond gewijd, kan niet anders dan die overtuiging versterken, omdat wij dan ver nemen van al of niet opgeloste moeilijkheden, die liier of daar de aandacht der afdeeling hebben gevraagd; omdat dan frissche denk beelden en gelukkigs ervaringen, elders gere zen en verkregen, worden medegedeeld aan volen, die hieraan juist behoefte hebben voor de vervulling van de Volksbond-taak in de plaats hunner inwoning; omdat wij dan elkaar kunnen wijzen op tot dusver aan anderen on bekende feiten en gebeurtenissen, die drank misbruik doen vreezen en dus leiding cn hulp van onze vereeniging of een of meer harer af dalingen wenschelijk maken. Om deze redenen is ook groot nut gelegen in het door bij uitstek bevoegden, die zich daartoe welwillend beschikbaar stellen in onze vergadering doen houden van inleidingen of oordrochten over onderwerpen, die ons drank bestrijders te harte gaan. Dat de Volksbond-arbeid, aan zoovele dui zenden ten goede komende, onze vereeniging tot eere strekt en haren naam bij alle strijders tegen drankmisbruik in hooger aanzien brengt, kan wel niet worden ontkend. Zou het daarom zijn T- het is haast ongelooflijk dot wij door sommigen wegens dat werk worden be nijd? Het is endets onbegrijpelijk, dat de Ne- derlondsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken in haar Jaarverslag over 1927 het volgende schreef onder het hoofd „De overheid": „In verband met de uit breiding der Z ui de r zee werk en, thans in de om geving van de Friesche kust, poogden wij .werkzaam te zijn bij het scheppen van re- „creotiegelegenheid voor de aldaar werkzame .arbeiders. Het mocht ons niet gelukken in .deze een voet aan den grond te krijgen. Im mers bleek, dat de Regeering dit werk uit- „sluitend aan den Volksbond tegen drahkrnis-* bruik had opgedragen." Het verslag bevat nog meer over deze qan- geiegenheid, doch daarover straks. Thans wil ik mij bepalen tot de vraag, waarom wil de Neder 1. Vereeniging aan dezelfde werktafel plaats nemen, die ter beschikking van onze vereeniging is gesteld, en waaraan deze allen arbeid verricht, die op elk gegeven oogenblik noodig is, en wel op een wijze, die dc tevre denheid van den opdrachtgever wegdraagt en door de personen, om wier belangen het gaat, wordt op prijs gesteld De Nederlandsche Vereeniging moest toch' begrijpen, dat hier zij en do Volksbond niet beiden kunnen optreden, ieder met een onder doel voor oogen zij geheel-onthouding pre dikende, wij de gelegenheid tot drankmisbruik buiten bereik stellende, aan weik onderscheid de geheelonthouding immers de betwistbare vrijheid ontleenen ons Volksibonders, die zij wel eens met gemis van eiken eerbied voor de waarheid, voor „matige drinkers" hebben uitgemaakt, hun grootste vijanden" lc noe men. En daarenboven mag gewaagd worden, of niet de eenc van twee ^vereenigingen, die beide drankbestrijding ten doel hebben, zij het elk tot een ander eindpunt, aan zich zelve ver plicht is tot eerbiediging en waardeering ook aan de Zuiderzee van hetgeen de andeie daar doet, zonder dat zij aan deze een deel van ha ren arbeid wil afhandig maken Ligt do aanleiding tot deze poging wellicht in een verkeerde opvatting van den band, die tusschen de directie der Zuiderzee en den Volksbond bestaat? Dit vermoeden ligt voor de hand, waar bedoeld verslag verder vervolgt door te zeggen dot „de Regeering dezen Bond voor zijn werk in strijd met indertijd aan ons gedane toezeggingen van den direc teur-generaal der Zuiderzeewerken zeer be langrijke bedrogen uit 's Rijks kas had beschik baar gesteld". Welko de bedoelde toezeggingen zijn geweest is ons onbekend, maar wel kan ik verzekeren, dat de geldelijke bedragen, te on zer beschikking gesteld, uitsluitend aan de ont spanning der arbeiders, met alles wat daaraan vast en daarvoor noodig is, worden besteed, doch geen cent daarvan in de kas van onze vereeniging vloeit. Ik roerde zooeven het dubbele doel aan. van onze jaarlijksche algemeene vergaderin gen. Tevens zie ik in die bijeenkomsten, waar alle vrienden van den Volksbond samen kun nen beraden en overleggen, een symbool van de noodzakelijkheid, dat allen, die op het standpunt dezer vereeniging staan, meer tot samenwerking komen. Zonder twijfel zijn er van dezulken nog dui zenden buiten onzen Bond gebleven, hoewel zij met ons inzien, dat het misbruik van bedwel mende dranken ontzettende rampen voor indi vidu, familie en maatschappij na zich sleept en dat tot bestrijding daarvan nog altijd hard tnoet gewerkt worden. Even zoovele bleven nog vreemd aan onze vereeniging in v.eenvil ven hun overtuiging, dat het misbruik moet beteugeld worden door de samenleving beter cn schooner te maken, door don mcrisch tc verheffen in zijn zedelijke waarde, hem voor zooveel noodig te ontwikkelen, hem zclïbehcer- sching, ook en vooral met betrekking tot drankgebruik, te leeren en op die wijze het hui selijk geluk en de welvaart des volks te be vorderen. En onder hen zijn er velen, die, aSu keerig van de daartoe aan te wenden uiterste middelen, welke alleen met opoffering van de vrijheid, door elk zelfstandig mensch voor zich opgeëischt, alleen met dwang van bui tenaf kunnen worden gebezigd, joist in den Volksbond tehuis behooren. Bij de groote bezwaren om die allen indivn dueel te bereiken en tot ons te brengen 1 waartoe intussclien geen geschikte gelegenheid mag worden verzuimd is bij ons hel denk beeld gerezen samenwerking te zoeken met een groot aantal vcreenigingen, welke eveneens het heü van ons volk beoogen, zich ook met so ciale aangelegenheden bemoeien, vaak het** zelfde maatschappelijk werk verrichten als waarmede de orize zich 'bezighoudt of voor hoar eigen taak ten zeerste gebaat zijn met het tegengaan van drankmisbruik, vcrecnagin-i gen, wier leden door het gelijksoortig of ver want streven van zelf sympathie moeten ge voelen met ons doel. Men denke aan voorkom ming en genezing van tuberculose, van zenuw lijden en krankzinnigheid, aan het Ned. Kon"** ker-Instituut, aan Nosokomos, aan verecniginx gen van het Groene en het Witte Kruis, aart Sanatoria e.d., aan Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, aan Projuventute en an dere Kinderbescherming, aan de Tucht-llnie^ aan Verecnigingen voor Vrouwen-belangen, aan de Zedelijke verbetering van gevangenen, aan de Rcclasseering, aan vereenigingen „Ons Huis", aan Sportvereenigingen, aan Podvuw ders en véle dergelijke. Om de aansluiting van zulke vereenigingeri als zoodanig bij onzen Bond mogelijk te ma ken, zouden wij, naast onze individueele le den, een collectief lidmaatschap kunnen in stellen met een contributie-betaling in evens* redigheid met het ledental. (De vergadering duurt voort). OMREKENINGSKOERSEN Off. Not. Niet Oil. Not. 10 Juli 11 Juli 12 uur Londen 12 08% 12.08* 59 23% Pirijs 9.72% 9.72% 34.62 Z vnserland.. 47 84 47 86 35.— Kopenhagen 66.47 66.45 Stockholm.. -66.57 V, 66 57% New-York 2.48.20 2.48.40

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 7