DE MIJNRAMP TE BRUNSSUM PROF. DR. H. M. VAN NES DE BEGRAFENIS VAN ROTTERDAM'S BURGEMEESTER MR. DR. J. WYTEMA. Voor het Stadliuis aan den Cool- singel hadden zich de leden van den Gemeenteraad opgesteld en werd een krans op de baar gelegd. EEN UITEENZETTING VAN DE ZIJDE DER DIRECTIE Het volgend communiqué wordt uitgegeven door de directie der Staatsmijnen: Op Vrijdag 13 Juli omstreeks 2.40 uur nam., terwijl de ochtenddienst naar boven ging en de namiddagdienst afdaalde, kwam van de 401 M. verdieping de telefonische mcdedecling, dat uil de afdeelingen S en B rookwolken op stegen, welke zouden kunnen wijzen op een brand of een ontploffing in afdeeling S in laag Vlf. Daar zich in genoemde afdeeling zoowel personen van den ochtenddienst als van den namiddagdienst konden bevinden, werd onmid dellijk de reddingsbrigade opgeroepen, die na koiten tijd zich naar de drie verdiepingen be gaf waarlangs de afdeelingen S en B te be reiken zijn. Tegelijkertijd werd opdracht gege ven de mijn te ontruimen, behoudens de per sonen belast met het reddingswerk. Intusschen was reeds aan den voet van tus- ^chenschacht 103 op de 537 meter verdieping een houwer, Robek genaamd, in bewusteloozer. toestond gevonden, die door toepassing van kunstmatige ademhaling spoedig weer tot be wustzijn kwam. Hoogerop in de tusschen- uchacht vond men den hulpbouwcr Heidens be kneld tusschcn afgestorte laddervloeren en ladders. Heidens bleek een schedelbreuk te hebben, waaraan hij den volgenden dag in het ziekenhuis te Heerlen is overleden. Daar verder doordringen zonder zuurstof apparaten ondoenlijk was, werd gewacht op de komst van den eersten reddingstroep, die zeer spoedig ter plaatse aankwam. Bij het opklim men in de tusschenschocht bleken de ladder- viocren weggeslagen te zijn cn de laddeis af gestort. Met groote moeite langs de ijzeren betimmeringen opklimmende, gelukte het den reddingstroep de tusschengolerij te bereiken. verdieping in den zuidelijke hoofdsteengang tot aan het tusschenschachtje, waar de lucht van de afdeelingen S en B werd afgevoerd, op onderzoek was uitgestuurd, vond drie men schen bewusteloos in de steen gang liggen. Pa- gingen tot opwekking der levensgeesten har den bij den dienstdoend-hulpopzichter Jongen helaas geen resultaat meer. Het mocht geluk ken de beide anderen na korten tijd weder tor bewustzijn te brengen. Nadat geconstateerd was, dat zich op geen der bereikbare punten nog menschen bevonden ïn dot geen giftige gassen meer aanwezig wa ren, zoodat alle gevaar was geweken, werd besloten de nachtploeg op de gewone wijze tot de mijn toe te laten. In de twee betrok ken afdeelingen werden echter geen arbeiders toegelaten dan die met het opruimingswerK waren belast. Intusschen was vastgesteld, del nog vier menschen werden vermis», die als veiioren moesten worden beschouwd. Het zijn de houwers Campers, de tusschenschacht- seingever Lentink, de schiethouwcr Skovronski en de hulphouwer Strach. Aangenomen moet worden, dat de eerste drie gedood zijn in de omgeving van den ontploffingshaard en de vierde op zijn terugweg naar de tusschen schocht 105 onder neervallend gesteente is be dolven. Het opsporingswerk wordt dag en nacht met voile kracht voortgezet. Omtrent dc vermoedelijke oorzaak is thans nog niets bekend. Voordat hierover iets met eenigc zekerheid kan worden vastgesteld, moet worden gewacht totdat de ontploffingshaard toegankelijk is. Daar de weg hierheen echter over een afstand van pl.m. 100 meter is ver sperd, wordt verwacht dat dit pas over ecnige dogen mogelijk zal zijn. In aansluiting hierop verneemt de Msb. nog. dal het lijk van Strach Maandagmiddag is naor boven gebracht. DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS keurig, in leder gebonden, album, bevattende niet alleen de namen van hen, die U hierdooT aan hun gevoelens van sympathie uiting heb ben willen geven, doch tevens de foto's van de gebouwen, waarin gij gedurende deze 40 jaren werkzaam zijt geweest. Het album is vervaar digd door de firma Mulder te Leiden en de foto's door den heer Ramcan. Hierbij heeft het comité gemeend nog oen geschenk te moe ten voegen, geleverd door een naamgenoot van den heer Mulder, die in dezelfde straat tegen over hem woont, namelijk een radio-installatie. Wij hadden namelijk gemerkt dat U neiging vertoondet in uw huis een radio-installatie aan to leggen en meenden aldus u in staat te stel len, contact te krijgen met de groote wereld. Met de beste wenschen voor den jubilaris en zijn familie besloot spr. (Applaus). Nadat prof. Van Nes het album had door bladerd, zei de hij, dat hij thans ecu beetje perplexed stond omdat hij niet wist, welke woorden hij zou gebruiken om aan zijn ge voelens van dankbaarheid uiting te geven. Ik zie hier, aldus prof. Van Nes, behalve een radio, een album met foto's van gebouwen, die mij lief zijn geweest en nog zijn. Hij dankte hiervoor het comité, voorzoover aanwezig, onder welks leden hij ook gaarne hier zou hebben gezien ds. Dc Heer uit Rotterdam, wien het echter, zooals hij hem had bericht, moeilijk viel om tusschen twee preeken door naar Lei den te komen. Dat er heden iets zou gebeuren, komt door iets, dat hij liever in intiemen kring had ge zegd, buiten tegenwoordigheid van de pers. Doch deze is er nu eenmaal bij en moet het dan ook maar hooren. Couranten zijn soms vervelende dingen. Want men had natuurlijk spr. heden een verrassing willen bereiden. Hij wist dan ook van een commissie en haar plan nen voor het eerst iets uit de courant. En toen hij het eenmaal wist, hebben zijn hirisgenooten, als er later weer iets in de courant stond, deze voor hem achtergehouden, wat zij anders nooit deden. Hierdoor wist hij, dat er over hem weer iets in stond. (Gelach). Wat er echter komen zou, dat wist hij niet. Dit is zorgvuldig geheim gebleven. Zich tot dr. Ricmens richtende, zeide spr., dot hij hem voor de woorden, tot hem gespro ken, zeer erkentelijk was. Dat deze een gunstig oordeel had over sprekers homiletische oefe ningen, begreep spreker, want dr. Rauws had zich vroeger hierover ook reeds meermalen ge uit, evenals zijn ambtgenoot prof. Knappert, de deskundige bij uitnemendheid op dit gebied. Ik heb, aldus prof. Van Nes, nu op 3 plaat sen gepredikt. Doch, daaraan wil hij even her inneren, zooals hij hedenmorgen ook in de Pie terskerk gedaan heeft, slechts 17 van de 40 jaren als predikant. In dit verband meende hij er aan te moeten herinneren, dat eenigen tijd geleden, toen hij dr. Rauws bij zijn zilveren jubileum toesprak, deze 17 van de 25 jaren zendeling was geweest. Na opgemerkt te hebben, dat dit de eerste Huldiging in zijn leven is geweest, doch ook wel dc laatste zal zijn, zeide spr. dat hij die hulde gaarne heeft aanvaard, omdat hij zijn ar beid steeds heeft mogen verrichten in den dienst van God. Spr. vindt het aangenaam dat men door deze huldiging heeft willen tc ken nen geven: Er is iets in je te waardeeren, doch dit willen we je zeggen bij je leven en daar mede willen wij niet wachten tot aan je graf. Want eerst maakt God ons tot Zijn werk en later tot Zijn medewerkers, door wie hij Zijn werk doet. Later begraaft God zijn arbei ders en zet Zijn eigen werk voort, zooals ook op den grafsteen van Wesley staat. En dan is het voor ons een groote eer in Zijn dienst te hebben gearbeid. Wij zijn gebrekkige instru menten, maar Hij doet toch iets goeds met ons, omdat Hij zelf de groote werker is. Spr. besloot met in herinnering te brengen de woorden, die Jonker bij het 100-jairg be staan van het Zendingsgenootschap heeft ge- sprokenï Steek et den brand maar in en Loot de vlammen knetteren. Hout, hooi, stoppelen, alles verbrandt. Maar er blijft over goud en zilver, gelouterd Moge in het leven van ieder onzer, als de brand er in gestoken wordt, blij ken, dat er dan waardevol metaal is overge bleven, dot waarde heeft voor de Eeuwigheid. (Applaus). Hiermede werd de huldiging besloten. HULDIGING BIJ ZIJN 40 JARIG PREDIKANTSJUBILEUM AANBIEDING VAN EEN GESCHENK MET ALBUM BUURTGEMEENTEN IN DE NED. HERV. KERK. Een schrijven aan dc Alg. Synode. Ds. P. Bruining, N?d. Herv. predikant te Krommenie, heeft den leden der Algem. Syno de der Ned. Herv. Kerk een omzendbrief ge zonden, waaraan het volgende is ontleend Voor het godsdienstig-zedelijk bestaan, en dus voor heel het leven, van ons volk is ui terst schadelijk, o.a. dat in de Ned. Herv. Kerk menigte (dorps- zoowel als stads-) gemeente, bij sterke uitbreiding van het zielental, den pre dikant (of den predikanten) boven het hoofd is gegroeid. Om tot verbetering te gerolien is mede noodig dat dergelijke gemeenten verdeeld worden in kleinere (Buurtgemeenten) van b.v. omstreeks 500 gezinnen, die elk voor zich een pred. moeten zien te krijgen. Dezen en eigen kerkeraad moeten zij op den duur uit de dooi de kerk bevoegd verklaarden zelf kunnen kie zen, krachtens het Protcstantsch beginsel vol gens hetwelk de lidmaten zooveel mogelijk zei ven moeten kunnen beslissen door wie zij in godsd .-zedelijk opzicht zullen worden geleid. Zoolang de aldus te crcëeren Buurtgemeenten niet ieder een eigen voorganger hebben, zal de leiding van meerdere tegelijk opgedragen kun nen wezen (het zou haast kunnen heeten (blij ven") aan voorgangers die in functie zijn. Ieder pred. immers zou vooreerst zijn wijk, verdeeld in Buurtgemeenten met eigen kerke raden kunnen behouden. Zeker zal het treffen van een goede regeling groote moeilijkheden opleveren, maar met het oog op den precairen toestand waarin het godsd.-zede lijk leven en de Vaderlandsche kerk verkeeren moet men zich daar niet door laten afschrikken. Vanwege bedoelde moeilijkheden zal bij het ontwerpen van een regeling niet onmiddellijk in alle opzichten het rechte kun nen worden getroffen, maar dit zal meer en meer benaderd kunnen worden door geleidelijk een Ontwerp-Rcglement, naar aanleiding van deugdelijke.kritiek te wijzigen cn aan te vullen. DE NENUTO. Het bezoek der Koningin-Moeder. Het dagelijksch bestuur van de Nenijto 1928, ontving hedenmorgen telegrafisch be richt, dat H. M. de Koningin Moeder Dinsdag aanstaande een bezoek aan dc tentoonstelling zal brengen. Hier bleek aan de Oostzijde de weg ver sperd door een zwaie instorting. Aan dc West zijde vond men op korten afstand van de tusschenschacht den houwer Latawic, die zwaar gewond, en ecnige meters verder den houwer Rademakers, die dood was; beiden waren met brandwonden overdekt. Latawic werd zoo spoedig mogelijk naar de veiband- kamer getransporteerd, waar hij direct na aan komst overleed. Bij het verder vooruitgaan naar de westzijde stootte men ook hier op een zwareinstorting. Deze verhinderde een verder vooruitkomen van den reddingstroep, die vanuit de 537 M. ver dieping tot den ontploffingshaard trachtte door te dringen. Nadat was vastgesteld, dat er zich geen kooloxyd meer in den luchtstroom be vond, werden de rcddingstoestellen afgelegd en werd met het opruimingswerk begonnen. De tweede reddingstroep begaf zich naar de 4C1 M.-verdieping, waar reeds het volgende gebeurd was. De dienstdoende hulpopzichter van den namiddagdienst van afdeeling S ont dekte bij het gaan naar zijn afdeeling dichte zwarte rookwolken. Hij waarschuwde de ar beiders van den namiddagdienst cn verbood hun de galerij te betreden. Hij vernam toen, dat reeds ecnige arbeiders vooruit waren ge gaan cn zich in de rookgassen bevonden. Geholpen door enkele arbeiders gelukte het hem vier personen, die zich in de galerij be vonden, na zeer korten tijd uit de rookgassen te halen. Deze personen kwamen na toepas sing van kunstmatige ademhaling spoedig tot bewustzijn. Bij het verder onderzoek werden nog twee personen in bewusteloozcn toestand aangetroffen. Beiden werden ten spoedigste in den verschen luchtstroom gebracht, waar men unstmatige ademhaling toepaste. Terwijl de eene arbeider weder tot bewustzijn kon wor den gebracht, hadden deze pogingen bij den houwer Schmitz geen resultaat. Hij werd naar de verbandkamer getransporteerd, waar de kunstmatige ademhaling nog langen tijd werd voortgezet, doch tevergeefs. Inmiddels was de tweede reddingstroep aan gekomen, die langs een kolenpijler trachtte af te dalen, doch den weg verspert vond door een instorting. Na ook hier te hebben gecon troleerd, dat de lucht geheel zuiver was, wer den de zuurstofapparaten afgedaan en bleek het mogelijk zonder apparaten dc instorting te passeeren. Men vond de drie houwers Rau- tcit, Hartman, Huisman en den hulphouwer Lunenburg onder in den pijler, blijkbaar door vergiftige gassen gedood. De derde reddingstroep, die op de 316 M. Men meldt ons uit Heeren Te Brimssum worden vier katholieke slacht* offers begraven, n.l. Jongen. Rademakers, Heidens en Latowitc. De Heilige Mis van Requim zal hier te negen uur plaats hebben. Te Nieuwcnhagen worden twee katholieken Huisman en Rauters ter aard besteld. De Heilige Mis heeft te acht uur p'.aats. Te Heerlerheide heeft om 8 uur de begra fenis plaats van den katholiek \V. Schmitzy terwijl tegen 10 uur te Treebeek de pro- testantsche omgekomenen Lunenburg en Hart man naar hun laatste rustplaats zullen worden gebracht. Aan de graven zullen toespraken worden gehouden. Er wordt groote belangstelling ver wacht, daar de mijnwerkers van de mijn Hen drik Dinsdag vsrlof hebben met behoud van loon. Eerst Dinsdagmorgen zullen de lijkkisten naar dc bovenvermelde plaatsen worden over gebracht. JHR. J. D. SIX. f Oud-raadadviseur aan koloniën. In den ouderdom van 81 jaar is in het ge meente-ziekenhuis tc Zutphen overleden jhr. J D. Six, staatsraad i. b. d., oud-raadadviseur aan het departement van koloniën. De thans ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw cn commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben Woensdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Graven- hagc. DE MINISTER V-AN JUSTITIE EN DE NOTARISBENOEMINGEN. Naar aanleiding van de artikelen in de Nieu we Rotterdamsche Courant van 13 en 14 Juli j.l. over vermeende bevoorrechting door den tegenwoordinen minister van juistitie van A.- R. en Gereformeerden" bij notarisbenoemin gen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat onder het bewind van minister Donner tot dusverre hebben plaats gehad 16 overplaat singen en 93 benoemingen van notarissen en dat daarvan betrekking hadden op „a.-r. en gereformeerden" onderscheidenlijk 4 (van de 16) en 5 (van de 93). Ter gelegenheid van het feit, dat prof. dr. H. M. van Nes Zondag 40 jaar geleden te Woudenberg tot predikant werd bevestigd, is bij Zondagmiddag te zijnen huize in de Vree- wijkstraat gehuldigd door de commissie, welke zich met het oog hierop onder voorzitterschap van ir. J. Riemens had gevormd. In de kamer, waarin de huldiging plaats had, prijkten tal van keurige bloemstukken, den jubilaris van verschillende zijden toegezonden, o.a. uit zijn eerste standplaats Woudenberg en zijn latere gemeenten, Rotterdam en den Haag. Onder hen, die bij deze huldiging aanwezig waren, bevonden zich o.m. prof. Knappert, prof. Eek hof, ds. Rauws, secretaris cn de heer Sasse, penningmeester van het comité; ds. Nauta, ds. Groot Enzcrink, ds. Boissevain, dr. Fok- kema, directeur van de Zendingsschool te Oegstgeest Honneman, zendeling, de oud- wethouder van onderwijs te Leiden J. B. Meij- nen, ds. Molenaar uit den Haag, die driemaal door prof. Van Nes was bevestigd, de eme ritus-predikant ds. Roos uit Bloemcndaol, en verschillende anderen, dames zoowel als hee ren. Het geheele gezin van prof. Van Nes was bij deze plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter van het comité, dr. J. Rie mens, sprak namens de leden prof. Van Nes toe. Toen, aldus dr. Riemens, de dag nabij kwam, dat U er aan herinnerd zoudt worden, dat het 40 jaar geleden was, dat wijlen dr. Gun ning U als Evangeliedienaar te Woudenberg inwijdde, heeft ds. Rauws, die altijd goede dingen in de verte ziet aankomen, het initiatief genomen tot het vormen van een comité, om dat hij begreep dat er in ons vaderland velen zijn, die wilden laten blijken hoezeer zij uwen arbeid, doch vooral uw evangeliearbeid, waar deeren, en tevens hoezeer zij waardeering koes teren voor uw persoon. Persoonlijk, als gym nasiast te Rotterdam, heeft hij veel malen het genoegen mogen smoken prof. Van Nes als prediker te hooren. Steeds was hij vol bewondering voor wat betreft de structuur, den opbouw van prof. Van Nes' preeken, en ook vol bewondering voor zijn als spr. het zoo noe men mag, architecto- nische uiteenzetting. In Woudenberg hebt Prof. Dr. Homerus wakker H. W. VAN NES. gemaakt in wat be treft den opbouw van de preek. Bij U heeft in dit opzicht de goede Homerus spr. haalde blijkbaar Homerus hier aan omdat de dissertatie van prof. Van Nes bij zijn promotie tot doctor in de letteren han delde over dezen dichter nooit gesluimerd noch in Woudenberg, noch elders. Spr. wil hieraon toevoegen nog een ander woord, namelijk van den apostel Paulus: Uw rede zij in ellen tijde in aangenaamheid met zout gekruid. Dat woord haalt spr. aar», om dat de preken van dr. Van Nes aan den eenen kant steeds ware* aangenaam en vriende««jk, en aan den anderen kant met zout besprengd. Waardoor, aldus spr., komt het dat honder den in den lande u zoo innig dankbaar zijn Dat komt, omdat, waar gij gepredikt hebt, nooit Van Nes op den voorgrond kwam. doch Christus, en daarvoor is het, dat het geheele vaderland U dankbaar is. Moge gij, aldus besloot spreker, nog vele jaren in dienst van het Evangelie werkzaam zijn, op dezelfde wijze, waarop gij nog heden morgen in de Pieterskerk het Evangelie hebt gepredikt, en op dezelfde wijze, waarop steeds uw werk in dienst van het Evanglie heeft ge staan. Naast dit woord, aldus spr. past ook een daad, een daad om, in stoffelijken zin, aan onze gevoelens jegens U uiting te geven. Na mens het comité bied ik u hierbij aan eer uverzicht yan de Staatsmijn ?>Hendnk waar bij de ramp zoovelen den dood .vonden# (Foto K, L. M.)l

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6