TWEEDE BLAD SIK Maandag 23 Juli 1928 HALLO WELTEVREDEN Gesprek tusschen Hollandsche- en Indische journalisten N.V. COMPAGNIE LYONNAISE COLIJN BEDANKT Prof. Rutgers opvolger FEUILLETON. De Verdwenen Noodmunten I 27e JAARGANG f-DE EEMIANDER" No. ]9 Een bezoek van de provinciale- en buitenlandsclie pers aan het radiostation 1c Kootwijk Een groet van Insulinde aan de In dische menschcn te Amersfoort. Het Hoofdbestuur van de Posterijen en Tele grafie had Vrijdag j.l. de provinciale en buiten- londsche pers uitgenoodigd voor een bezoek aan het Rijks-radiostation te Kootwijk. En zoo trokken wij dan in den ochtend over de mooie Veluwe naar Apeldoorn, waar wij op het sta tionsplein werden ontvangen door de heeren dr. Koomans, hoofdingenieur der P. T. T. en Pater, chef van den persdienst. Daar waren inmiddels een groot aantal ver tegenwoordigers van binnen- en buitenlandsclie bladen bijeen en in een groote autobus ging het hierna door de prachtige bosschen en over de uitgestrekte heide naar het radio-station te Kootwijk, waarvan de zes 210 meter hooge masten reeds van verre zichtbaar waren en waar de genoodigden werden verwelkomd door den hoofdingenieur der telegrafie, Ir. C. H. do Vos. Tijdens het noenmaal gaf deze en de in genieur dr. Koomans een korte uiteenzetting over het wezen en de bedoeling van het radio station te Kootwijk, waarvan wij het volgende noteerden: Dc zenders te Kootwijk dienen voor Euro- pecsch- en voor buitcn-Europeesch radiover keer. Het buiten-Europecsche radioverkeer wordt onderhouden met Ncd. Oost-lndic, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Suri name en Curasao. De radioverbinding met Oost-lndic is dc eer ste geweest waaraan behoefte bestond en is ook thans de belangrijkste. Dc behoefte is ontstaan in oorlogstijd wegens moeilijkheden met de kabelverbinding. Destijds werd besloten tot op richting van een lange-golfstation, het ecnige ivat toen kans op succes had. Het lange-golf station heeft steeds goed voldaan en geheel zonder onderbreking gewerkt. Thans is dit in het verkeer met Oosl-IndiÖ verdrongen door korte-golfzcndcrs, doch de lange golfzcndcr heeft op enkele momenten nog nut voor dit verkeeiVcn wordt thans vrij wel uitsluitend gebruikt voor verkeer met Ame rika, gedurende 22 uur pei 'etmaal. De radioverbinding met Oost-Indië, in en door den oorlog onts'aan, is thans geheel voor commercieele doeleinden naast de bestaande zeer goede kabclverbinding in, gebruik cn een sterke concurrent daarvan. Radio en kabel streven echter hetzelide doel na en er is wis selwerking: het is een gezamenlijke wedloop noar snellere overbrenging. De tariefbepaling geschiedt tot nog toe in onderling overleg en is voor kabel en raJio even hoog. Bij de radiovcrbiraing over zoo grooten af stond fpl.m. 12000 o.) is de grootste moei lijkheid de periodieke wijziging in de sterkte, waarmede de teekens lpvcrkomen. De dagelijk- sche wisseling geeft moeilijkheid bij de onmid dellijke overseining ven volbetaalde (code) be richten. De overwinning- dezer moeilijkheid door korte-golfzenders is vrijwel geheel bereikt (ver schillende golflengten en toepassing gerichte antennes) Goede samenwerking tusschen Indische en Nederlandsche diensteri is noodzakelijk. In zulk een wederkecrige verbinding moeten zend en ontvanginnchtingen in harmonie blijven, ter wijl een gemeenschappelijk programma van uitbreidingen moet bestaan. Met voldoening 5s een steeds intensiever samenwerking te consta- lecren. Het allergrootste gedeelte van de telegram men van en voor Ned.-Indië gaat thans „via Hollandradio". In de eerste plaats werd èen bezoek gebracht aan het groote, ruime zendgebouw, waar de lange golfzenders, die met Amerika en Europa werken, zijn opgesteld. Voor het Europeesch verkeer zijn thans twee zenders in dienst. Een hiervan werkt op 2950 meter met Weencn er. Kopenhagen; de ander op 5590 meter naat Praag cn Bern. Deze laatste zender is door den Rijkstelegraafdienst zelf vervaardigd. Een derde zender voor Europeesch verkeer is in voorbereiding. Nadat de verschillende afdeclingen in het groote zendgebouw bezichtigd waren destijds gaven wij van dit oudere zendgebouw een ge detailleerde beschrijving, werd overgegaan naar hetgeen, waarom eigenlijk het hcelc bezoek aan Kootwijk ging, n.l. dc nieuwste schepping van ingenieur Koomans, den telefonie-zender die thans geregeld iederen dag met Bandoeng en Weltevreden werkt, en waardoor er zulk ren nauwe en sterke verbinding is gekomen dank zij het groote en voortreffelijke werk van Ir. Koomans tusschen Nederland en Insulinde. Wij hebben dat Vrijdagmiddag daar midden op de hei van het Kootwijker-zand persoonlijk mogen ondervinden, doch daarover later. Dc kortcgolf-telefoniezender is *>.en buitengewoon knap stuk ingenieurswerk; men beseft dit eigen lijk pas, als men zelf dc resultaten waarneemt, die hiermede bereikt worden. Allereerst enkele historische bijzonderheden over den nieuwen telefoniezender P. C. L. L Met den bouw daarvan werd begonnen in Juni 1927 op het laboratorium van dc Rijkstele graaf te 's-Gravcnhage. In midden Juli volgde dc overbrenging na*3r dc kortegolf-zendcen- tralo te Kootwijk voor verdere installatie, in het bijzonder van de laatste trap krochtver sterking, waarvoor men tc 's-Graven'Wage niet voldoende stroom kon krijgen. De afbouw vorderde snel, zoodat op 51 Augustus 1927 «an Indië verzocht kon worden om te luiste ren. Dc verwachtingen werden niet teleurge stelde Terstond na de eerste oproep kreeg men goede rapporten van ontvangst. Dc verschi'.* lende proefnemingen volgden elkaar snol op met het gevolg, dat op 20 September d.a.v het eersto kruisgesprek met Bandc/eng kon worden gevoerd. Sedert dien heeft men steeds proeven ter verbetering en vereenvoudiging genomen. Zeer groote en waardevolle mede werking heeft men daarbij gehad van de ama teurs uit alle deelen der wereld, iu het bij zonder uit Nederlandsen Oost-Indië, die niet ophielden rapporten in tc sturen. De aange brachte verbeteringen waren ook niet zonder succes en zoo had op 7 December 1927 de eerste proefuitzending plaats in somenwerking met de persbureoux Ancta en Vaz Dias ter distributie van persnicuws. Daarop volgde een indrukwekkende oudejaarsuitzending op 51 December, uitzendingen voor den Volkenbond vanuit Genève in h'et voorjaar 1928 enz. enz Thans hebben geregeld Dinsdags en Donde< - dags proef-kruisgesprekken plaats voor Amb tenaren van P. T. T.-diensten en uitgenoodig- de autoriteiten vanuit ds studio's tc 's-Gra vcnhage en Bandoeng. Te Amsterdam bevindt zich verder nog een z.g.n. balans-inrichting met ccho-sper, waardoor ook gesprekken van uit de studio te Bandoeng en Weltevreden ge„ voerd kunnen worden met gewone telefoon- abonné's in Nederland, te Berlijn, Londen, Pa rijs en Keulen. Tevens heeft op eiken Wo'ens* dag thans een uitzending naar Indic plaats van een communiqué, dat den naam draog-t van „Dc Stem van Holland", een verzameling nieuwsberichten van het Moederland aan de Koloniën, waarbij ook ingekomen rapporten worden beantwoord en nieuwe rapporten wor den gevraagd. Utrechlscheweg 10 Tel 179 Amersfoort PRACHT SORTEERING VOILE-FOULARD EN TUSSOR JAPONNEN VOOR DE WARME DAGEN Thans nog enkele technische bijzonderheden over den zender. POLL werkt op 'een golflente van 18.4 M. in verband met gemeenschappelijke daguren Nederland en N. O. Indië. De zender bestaat uit een stuurzender met twee geneutrodyniseerde versterkertrappen, welke hun anode-energie ontleencn aan 6-fa- zen gelijkgerichte draaistroom van de Provin ciale Electrische Centrale. De gelijkrichters van den stuurzender en de eerste versterker- trap bestaan uit glazen dioden, die van de laatste trap uit watergekoelde. Dc gloeistroom voor de drie trappen wordt geleverd door ge lijkstroom dynamo's. Voor het constant hou den van. den stuurzender is de bijbehoorendo glocistroomdynamo van een buffer-accumula- toren-bet te rij voorzien. Van kristalbesturing wordt geen gebruik gemaakt. Voor alle drie de trappen wordt de gelijk gerichte Ö-iazcnratroom afgevlakt. Deze af vlakking is voor den stuurzender bijzonder om vangrijk. De modulatie wordt verkregen door middel van de bekende Heysing-methode, waarbij een groote modulatie-diepte wordt bereikt. Vóór de eigenlijke Hcysing-modulatielompcn zijn 4 versterkertrappen aangebracht. Bij gebruik making van ccn Reiszmicrofoon wordt nog een versterkertrap toegevoegd. In al deze trappen wordt weerstandsversterking toegepast. De anode-enërgic van de laatste trap be draagt bij telefonie gemiddeld 25 kilowatt, ter wijl het nuttig rendement ruim 60 pet. is. Dc antenne voor de omroep-doeleinden be slaat uit ccn z.g.n, doublet van 2 X golf lengte. Voor het speciale telefoonverkeer met N. O.-Indie is een uitgebreide antenne ge bouwd, bestaande uit tien doubletten van 2/4 golflengte en een spiegel, waardoor de energie intensiever gebundeld wordt. Bij gebruik van de omroepantennc is dc spreiding van Poll dusdanig, dat hij behalve jn geheel Europa, vrijwel in alle werelddeelcn wordt gehoord, blijkens tal van rapporten uit Canada, Australië, Azic, Ceylon, de Canarische eilanden, Oost-Afrika, tol van plaatsen in de Vereenigde Stoten van Noord-Amerika, enz. enz. In voorbereiding is een tweede korte-golf- telefoniezender (P.C.K.K.) en een kortc-golf snelzender voornamelijk voor den telegraaf dienst. Hoe gaat nu eigenlijk dat telefoneeren zal men vragen. In het kort is de gang van zaken als volgt: in de studio tc Kootwijk staat de microfoon. Het hiervoor gesproken woord wordt overgebracht op den zender, die op zijn beurt de ethertrillingen in beweging brengt, waardoor het geluid kan worden ontvangen in het ontvongtoestel te Bandoeng, resp. Welte vreden. Daar wordt geluisterd, geantwoord en via den Indischen zender te Malabar weer uit gezonden. Dit uitgezondene wordt opgevangen te Meyendel en per gewone telefoonlijn gevoerd naar de Studio te Kootwijk, waar men het ant woord hoort in de koptelefoon. Zoo kunnen kruisgesprekken worden gevoerd tusschen Hol land en Indië en men kan die gesprekken voe ren op dezelfde manier als men gewoon per lijn-telcfoon spreekt. Men kan elkaar in de rede vallen, enz. Dat alles hebben we Vrijdag mede kunnen maken tijdens het kruisspreken met Indië. Het was ongeveer half vijf, toen het gezel schap zich verzamelde in de kleine Studio van het korte-golfzendgebouw. Daar waren behalve» de vertegenwoordigers van verschillende pro vinciale bladen o. a. ook de correspondenten van de Daily Mail, van de Petit Parisien, van Le Soir, van Poolsche bladen enz. Doch al len zouden een beurt krijgen cn enkele minuten kunnen spreken met hun collega's in Insulinde Want daar aan den anderen kant hoe ge makkelijk zegt men dat en hoe onmetelijk is de werkelijke afstond I zalen dc heeren van het Bataviaasch Nieuwsblad, van het pers bureau Ancta, van de Keng-Po, van de Sin Po, van de Javabode, voorts correspondenten van de Londen Times, van dc Deutsche Wacht e. a. Even voor half vijf nam dr. Koomans voor de mocrofoon plaats en klonken de woorden: „Hallo Weltevreden", waarop in een fractie van een seconde het antwoord kwam „Hallo Koot wijk", kunt U ons verstaan De verbinding was er en onwillekeurig was een ieder even stil en onder den indruk van dit gebeuren. Midden op de Kootwijkschc heide verbinding met Insu linde I Het is tc begrijpen, dat de gesprekken zeer geanimeerd waren. Wij troffen aan de microfoon in Weltevreden den heer Gerritsen van het persbureau Ancta. Nog nimmer was hij in Amersfoort geweest, doch hij vond het bui tengewoon prettig op deze wijze van Amers foort te mogen hooren. Natuurlijk hebben wij hem verteld van de mooie omstreken en dat er in Amersfoort zeer vele Indische families wonen. De heer Gerritsen verzocht ons aan alle Indische families te Amersfoort ccn hartelij- ken groet over te brengen van Insulinde. Een verzoek, waaraan wij hierbij gaarne voldoen Lang was de tijd niet om te spreken, want onze. opvolger stond reeds te wachten. En zoo be leefde een ieder voor ccn kort oogenblik het wonderlijke te kunnen spreken met personen, die duizenden kilometers van ons vandaan zijn Een treffend en ontroerend oogenblik was het, toen onze collega Emil Flaumcnhaft, die enkele Poolsche bladen vertegenwoordigde, sprak met zijn famiile, die in Madiocn .vertoeft en die T2 uren hadden gereisd om de Studio te Bandoeng te bereiken, waar zij nog 4 uren moesten wachten eer zij aan de beurt waren. Doch dat hadden zij er gaarne voor over om met hun bloedverwant in Holland te kunnen spreken Natuurlijk was dit gesprek van particulieren aard, zoodot wij daarvan verder niets zullen zeggen. Trouwen^, het gesprek werd in het Poolsch gevoerd; En daar begrijpt men niet veel van. Om niet te zeggen niets. Het was voor de familie Flaumenhaft echter een hair uur van groote vreugde en genot. Zoo was het Vrijdagmiddag ongetwijfeld een wonderlijke middag. En het gezelschap journa listen, dat toen in Kootwijk was, zal ongetwij feld dit wonderlijke mooie niet licht vergeten. Het zal nog jaren leng in de herinnering blij ven hangen. En zeer zeker zal het onze In dische collega's, met wie wij ecnige oogenblik- ken zoo geanimeerd en gezellig mochten pro ten, als zaten ze tegenover ons aan hetzelfde tafeltje, cvenzoo zijn gegaan. Ook zij zullen nog wel eens aan dien Vrijdagmiddag terug denken. I v. SCH. lil verband met drukke werkzaamheden H. COLIJN. Wij vernemen dat de heer H. Col ij n die in de vacature-Scheurer benoemd is verklaard tot Tweede Kamerlid met het oog op zijne vele werkzaamheden in de komende wintercanvpag- ne voornemens is zijn benoeming niet te aan vaarden. In dat geval zal mr. V. H. Rutgers aan de beurt van benoeming zijn, die, naar vernomen wordt wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ook voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal bedanken. Alsdan komt de heer Heukels voor benoe ming tot Kamerlid in aanmerking. VERDRONKEN. Bij het baden in het Kanaal bij Cothcn is verdronken de 21-jarige Koudijs uit Doorn. Zijn broer werd eveneens bewusteloos opge haald, doch na ruim een uur inocht men er in slagen dc levensgeesten van den laatste weder op te wekken. DE VU1LEWATERM1SERE. Aan den Heer Pesic. U hebt kranig slog geleverd, Mot die vuile water kliek. G*Hebt gevochten voor U*.v zwemschool En 't badlustig badpubliek. Ge bleef trouw Uw reputatie. Als hardnekkig zwemschool man. Gij trok U het lot der zwemmers. En hun weer dc zwembroek an. Gij stak d'handen uit de mouwen. ('t Zwarte water bleek nög nat.) En gaaft door volhardend werken. Weer een zwemschool aan de Stad. 't Frissch'e water „viel-in-'t-water" En dot water was roet-zwart. En in felle zomerhitte Klopte angstig 't zwemmershart. Dot cr spoedig hulp zou komen, Had geen sterveling geloofd In benouwde tijden ziet men Vaak z'n helden over 't hoofd I Want, zoowaar, U hebt gewonnen Dezen hatelijkcn strijd. En aan Amersfoort, past eerstens Jegens U, veel dankbaarheid 11 Wie ooit in dc Stadsonalen Dit Stodsleed vermeld ziet staan. Ziet daar ook in gulden letters. Uw naam «Is de redder staan. Onzen dank en onze hulde I U gaf d'overheid een les. Moog'lijk gaat men zich nog schamen Bij Uw schitterend succes I Hulde f Wakk'ro zwemschool-zwoeger I Eerbied voor hetgeen gc deê. Uit den zwarte-water-oorlog. Bracht g'ecn frissohe zege mee I GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE OCTROOIRAAD. Il Verslag werkzaamheden in 1927. Uit het aan de „Staatscourant" toegevoeg de verslag betreffende de werkzaamheden van den Octrooiraad cn het Bureau voor den In- dustrieelen Eigendom over het jaar 1927 blijkt, dat de ontvangsten van den Ootrooiroad 759.810.42 bedroegen (in 1926 650.600.65 gulden), die van het Merkenbureau 94.468.15 gulden 92.010.17), totaal 854.278.55 742.600.82). In het tijdvak van 1 Juni 1912—51 Dec. 1927 werden ingediend 40.068 octrooi-aanvragen in werking traden 17.788; het aantal inge trokken en afgewezen aanvragen, benevens verleende, maar nog niet in werking getreden octrooien, beloopt 14.405. Het restant nog niet geh'eel afgedane aanvragen bedraagt 7875 Gedurende 1927 werden 3976 aanvragen ingediend, hiervan werden ingetrokken 1072, waarvan 1053 vóór de openbaarmaking Openbaar gemaakt werden 1778 aanvragen 1750 octrooien traden in werking, hieronder waren 49 aonvullingsoctrooien. Bij het Bureau voor de Fabriek- en Handels- werken werden in 1927 in totaal 2584 merken ter inschrijving in Nederland ingezonden. Hieronder waren 435 inzendingen ter vernieu wing van inschrijving. Ingeschreven werden 2181, gedeeltelijk ingeschreven cn gedeeltelijk geweigerd 55, geheel geweigerd 80, aange houden 68 merken. Van het Internationaal Bureau te Bern wer den 5255 ter inschrijving ontvangen. Van deze werden ingeschreven of gedeeltelijk in geschreven 4554, gedeeltelijk geweigerd 646, geheel geweigerd 804, ingetrokken één meik, terwijl op 51 December 1927 van de 258 aangehouden merken onbeslist bleven 96 mei" kon. Het aantal merken, door het Bureau in Ne* derland ter opzending naar Bern voor inter nationale inschrijving ontvangen, bedroeg 287 waaronder 17 ter vernieuwde inschrijving. Wij moeten niet nalaten iets slechts weer goed tc maken. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling, uit het Engelsch door MR. G. KELLER. 32 Hij nam Penthony mee naar zijn hotel en in een rustig hoekje van de rookkamer gaf hij hem een overzicht van het gchcele geval, voor zoover het hem zelf bekend was, van de ont dekking van Tyson's lijk af tot de onverwachte onthulling van juffrouw Maidment. Penthony, een rustig, peinzend man, luisterde aandachtig en doorgaons zwijgend toe, slechts een paar maal hem inct een vraag in de rede vallend. Toen het verhaal ten einde was, klopte hij de esch uit zijn pijp, waarna hij haar zonder ook maar een enkel woord te zeggen opnieuw stopte. „Nu", zei Stevenege, nieuwsgierig naar zijn oordeel, „uaar heeft u alles. En wat zegt u ervan De gebeurtenis van vanmorgen heelt natuurlijk alles weer omvergegooid. Als What- more inderdaad even na twaalf uur bij juf frouw Maidment is geweest, dan kan hij on mogelijk op do plek in het bosch zijn ge weest op het oogenblik, dat Tysen volgens de mcening van den dokter is vermoord. Penthony stak zijn pijp <>P en deed or a peinzend een paar flinke halen aan. „Laat dat een oogenblik rusten zei hij ten slotte. „Daar komen wij later op terug. Een paar punten hebben mij in het bijzonder ge troffen. Tyson was wat men noemt een gele- genheidsmisdadiger. Ik had vroeger nooit van hem gehoord vóór de behandeling van die zaak te Guildford, waarbij ik een complimentje kreeg van den voorzitter voor de wijze, waarop ik de zaak had behandeld. Ik vermoed, dat hij na het uitzitten van zijn straf naar het Noor den van ons land is gegaan en er rustig zijn vak heeft beoefend. Het bod, dat die Ameri kaan deed voor de noodmunten van Alanschcs- ter, prikkelde echter zijn hebzucht cn ongetwip- fold is hij overtuigd geweest, dat het hem niet de minste moeite zou kosten het door hem be dachte plannetje uit te voeren. Natuurlijk heeft het geen oqgenblik in zijn voornemen gelegen die munten aan Bransdale te verkocpen. Hij dacht er niet aan „Ik heb daarover ook in twijfel verkeerd", zei Stevenege. „Wat had hij er naar uw mee ning mede willen doen „Er de zee mee overstekenantwoordde Penthony. „Tyson redeneerde vermoedelijk, dat als de ecne Amcrikaanschc verzamelaar er tienduizend pond voor over had, een ander dat er ook wel voor wilde betalen. Ook wist hij ongetwijfeld, dat er verzamelaars in 'Ameri ka zijn cn niet al enkel in Amerika die er zich niet al te zeer om bekommeren, hoe of van waar een of ander zeldzaam voorwerp is verkregen, dat zij gaarne in hun -bezit willen hebben. Intusschen valt er naar mijn meening niet aan te twijfelen, dat Septimus Tyson de vitrine in het museum openbrak en er de nood munten uithaalde. Maar nu doen zich in ver band hiermede verschillende vragen voor. Werkte Tyson geheel voor eigen rekening? Of had hij een medeplichtige Was W'hat- more misschien een medeplichtige Kende Tyson Whatmore vóór hij met zijn plan in het hoofd daarheen kwam Het is niet onmo gelijk als conservator van het museum was Whatmore geen onbekende cn Tyson is allicht vroeger in Alanschester geweest, misschien wel meer dan eens. Maar men kan nog verder gaan. U zei, dat Whatmore in zijn jeugd een aantal jaren aldus heeft doorgebracht te Lon den. Zou het niet mogelijk zijn, dat hij toen kennis heeft gemaakt met Tyson? Begrijpt u waar ik heen wil „Nu, niet heelemaal. Voor een deel misschien wel. U wilt zeggen „Ik wil zeggen, dat ik het zeer goed moge lijk acht, dat er ccn afspraak heeft bestaan tusschen Tyson en Whatmore. Of die afspraak een gevolg was van een vroegere kennisma king, of eerst gemaakt is, toen Tyson voor zijn diefstal naar hier was gekomen, kunnen vrij niet nagaan, doch ilc veronderstel, dat zij bestaan heeft. Ik neem ook aan, dat het zeer goed mogelijk is, dat, toen Tyson vermoord werd, Whatmore niet in het bosch was en nieN tcmin de noodmunten bij zich had. Maar kijk eens hier, vriend", ging Penthony voort, alsof plotseling een nieuw denkbeeld bij hem op kwam „Heeft ii daar ooit aan gedacht Laten wij eens veronderstellen, dat Tyson, toe gerust met zijn wetenschap, in de stad komt met de bedoeling die noodmunten te stelen Hij ziet, dat de munten tc goed worden be waard —Whatmore is in dc buurt en houdt hem in het oog. Hij knoopt een praatje aan met Whatmore en ontdekt, dat Whatmore niet al leen een arme kerel is, doch er buitengewoon lekker mee zou zijn, als hij over wet contan ten kon beschikken. Nu; Tyson heeft nogal wat contanten op zak „Hij had ongeveer honderd pond bij zich", merkte Stevenege terloops op. „Voorzoover u bekend is", ging Penthony voorts. „Maar 't is niet uitgesloten, dat hij meer bij zich had. In ieder geval had hij een behoorlijk bedrag op zak wat haast een kapitaal moet hebben toegeschenen aan een man, die zoo slecht bij kas was als hij wist, wat met Whatmore het geval was. Tyson neemt eerst voorzichtig poolshoogte, doch komt tenslotte met een bod van een behoor lijk bedrag, contant neer te tellen, voor dio munten. Whatmore bezwijkt voor de verlei ding vergeet niet, dat -hij dien dag om één uur geld moest hebben om Maidment tc betalen cn hij spreekt af, dat hij wat la ter Tyson in het bosch zal aantreffen om hem de munten te overhandigen en het geld te ontvangen. Hij houdt zich aan die af spraak, doch in het bosch ontdekt hij, dat Tyson vermoord en beroofd is. Hij ijlt weg, doch herinnert zich dan plotseling, dat hij nu het geld is misgeloopen, dat hij zoo drin gend noodig heeft. Na den toestond over wogen te hebben, wendt hij zich tot juffrouw Maidment en die helpt hem aan geld. Doch de noodmunten legt hij niet weer in de vitrine! Wel, hoe denkt u over deze voorstelling van het gebeurde, cén voorstelling uit vele?" „Daar zit misschien wel iets wacrs in," ant woordde Stevenege. „Ik ben altijd overtuigd geweest, dat Whatmore, ai ontkende hij het, iets verzweeg, dat hij bovendien iets van Tyson afwist. Maar a!s uw, a!s die voorstelling van zaken „O, niets meer dan een veronderstelling I" merkte Penthony op. „Nu dan, als uw veronderstelling modh't blijken juist te zijn en Whatmoro in het bosch komende Tyson vermoord en beroofd heeft gevonden, dan rest de vraag: wie vermoordde cn beroofde Tyson?" „Juist," zei Penthony; „maar dit is nu een geval, waarbij de ecr.e vraag samenhangt met de andere I Ik zou hieraan een dozijn vragen kunnen vasthaken. Wie vermoordde Tyson Heeft de moordenaar hem beroofd Of deed zulks iemand, die langs kwam en het lijk zag liggen? Maakten de munten deel uit van diens buit Heeft Tyson ooit de noodmunten in han den gehad Wasdoch dat is allemaal maar tijdverknoeiing, geen twaalf maar wel twintig vragen zou men kunnen opwerpen. En warneer ik u nu een handje ga helpen, dan is er één vraag, waarop ik een stellig ant woord moet hebben." „En dat is „Deze hoe lang was, zoo nauwkeurig mo gelijk geschat, Tyson dood, toen u en de jonge dame hem in het bosch vond liggen?" „AUeen de dokter, die de politie vergezelde zou dat kunnen zeggen," antwoordde Steve nege. Hij keek op zijn horloge. „We kunnen hem nog juist voor den lunch te spreken krij gen", vervolgde hij, „Ga mee. hij woont hier vlak bij, den hoek om." De geneesheer, die «als polftiedokter van Alanschester zijn werk op zijn slofjes afkon, woonde in een groot, onregelmatig gebouwd huis vlak bij het hotel en hij was juist terug van zijn ochtendbezoeken, toen Stevenege cn Penthony zich bij hem vervoegden. Het was een man van middelbaren leeftijd, rad spre kend met besliste geboren en Stevenege, die hem al een paar maal had gesproken, ging onmiddellijk op zijn doel af. „Dokter, wij hebben om bijzondere redenen een besliste uitspraak van u noodig," begon hij, teen zij met hun drieën in de spreekkamer stonden. „Ik zal u niet lang ophouden. Hoe lang Was Tyson's dood ingetreden, toen u voor 't eerst zijn lijk in het bosch zag V De geneesheer wierp een vragenden blik naar Stevenege's metgezel. (Wordt vervolgd), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5