UIT DE STAATSCOURANT DE PRINS TERUG Bezoek aan de Tentoonstelling van Vee PROJECTIEL GESPRONGEN Een doode en een stervende DE MIJNRAMP IN DE HENDRIK Hun identiteit ALGEMEENE SYNODE (Benoemd tot ridder dn de orde van den !Ned. Leeirw dr. H. M. van Nes, hoogleeraar 5n de godgeleerdheid, vanwege de Ned. Herv. Kerk t© Leiden benoemd tot leeraar aan de rijks H.B.S. te Almelo dr. F. T. Mulder, thans tijdelijk aan do rijks HJB.S. te Goes H. Th. Nieuwen- huyzen p aan de rijks H3.S*. te Brielle, Middelharnis 'en Oud Beyerland mr. J. van der Scheer, thans tijdelijk f op verzoek eervol ontslagen mcj. C. H. de «Jong, als leerares aan de rijks HJB.S. te Hoorn; idem H. A. C. Denier van der Gon, als leeraar aan de rijks H.B.S. te Middelharnis; wederom tijdelijk benoemd aan do rijks H.B.S. te Middelmaxnis tot leerares mcj. D. P. A. Hcutschel; tot leeraar dr. J. A. Frijdaghs 'en B. H. Spijkerboer idem aan de rijks HJB.S. te Neuzen mej. J. M. van der Meyden en mej. W. A. Zijlstra; benoemd tot leerares aan do RJLB.S. te Oud-Beycrüand en Middelharnis mej. C. A. Spaarkogel, thans tijdelijk; benoemd aan de RJHJBS. te Oud-Beyerland tot leeraar E. Bosman en dr. H. J. Blikslager en tot leerares mej. C. J. van den Zichtenhorst, ftllen thans tijdelijk wedcjjgm tijdelijk benoemd tot leeraar H. IJ. D. Lammers op verzoek eervol ontslagen mej. N. S. Haas, als leerares bij het landbouwhuishoudonder- wijs. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda P. E. van Bemmel; met eervol ontslag als leeraar aan dc R. H. B. S. te Winterswijk; benoemd tot directeur en leeraar aan de R. H. B. S. te Terneuzen H. W. J. Priems te Alkmaar;; op verzoek eervol ontslagen J. J. Busch, als leeraar aan de R. H. B. S. te Steenwijk; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. tc Heerenveen H. J. Lijffering, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Gorcum; op verzoek met ingang van 2 Sept. e. k. eer vol ontslag verleend aan den gepensionneer- den vice-admiraal titularis C. Zegers-Rijser, adjudant in buitengewonen dienst der Koningin uit zijn betrelung als secretaris-generaal bij het departement van Marine, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem gedurende een lange reeks van jaren in verschillende betrekkingen aan den lande be wezen; benoemd tot belasting-ontvanger te Gemert C. M. C. J. Otten, surnumerair te 's-Hertogen- bosch; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst J. Elsinga, belastinginspecteur te Am- hem, derde afdeeling; eervol ontslagen uit 's Rijks dienst J. G. Stri- deron, als adjunct-accountant bij de belastin gen te Maastricht; op verzoek eervol ontslagen J. Wuits Jzn.. ie Huizen als buitengewoon lid der tariefcom missie en benoemd als zoodanig D. de Boer Bzn. te Stompetoren (Noord-Holland) in de plaats van den heer Wuits voornoemd, eervul ontslagen B. I. Ricardo, als collecteur der Staatsloterij te Amsterdam, met het eindo der 448ste Staatsloterij. Op verzoek eervol ontslagen J. H. van der Veen te Groningen als leeraar van de Middel bare Landbouwschool, aldaar. Bevorderd bij het Centraal Bureau voor Statistiek tot hoofdcommies J. van Bergen, thans commies en tot adjunct-commics Mej. A. S. van der Made, thans klerk. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje NassauIr. W. de Jong, algemeen secretaris van het Comité van de nationale tentoonstel- Uing van Rundvee, Paarden en Kleinvee, Rijks- veeteeltconsulent, te Arnhem. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervongei in het kanton Vianen S. Hoogenboom, bur gemeester der gemeente Vianen aangewezen voor een tijdvak, hetwelk ein digt I September 1929, in de enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behande ling van kinderstrafzaken van do Arrondisse- ments-reohtbank te Middelburg, tot plaatsver vangend lid mr. A. van der Hoop, rechter benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in .het kanton Oirschot Chr. W. E. G. Jans- sens, burgemeester van Oirschot benoemd met ingang van 1 Aug. 1928 lot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Be roep (Ongevallenverzekering) te Roermond, mr. R. G. H. Höppener, advocaat en procureur tc Roermond aangewezen tot plaatsvervangend lid in de enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de Ar- iondissements-rechtbank A. te Groningen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 Sept. 1929, mr. J. G. A. Kattenbusch, rechter B. te Tiel voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 Sept. 1929, mr. E. W. Top, rechter zijn benoemd tot I. substituut-griffier bij A. de arr.-rechtbank te 1. 's Gravenhage dr. J. W. M. Sohröder, ad vocaat en procureur te Rotterdam 2. 's Hertogenbosch mr. P. P. M. Loeff, ad vocaat en procureur te 's Hertogenbosch B. het kantongerecht te Haarlem jhr. mr. A. Reigersman, thans griffier bij het kanton gerecht te Zevenbergen IL griffier bij het kantongerecht te 1. Eindhoven mr. C. L. K. van Gorkum, thans griffier bij het kantongerecht te Waal wijk 2. Winschoten mr. W. J. Bolt, thans grif fier bij het kantongerecht te Hoogeveen 3. Weert mr. M. G. H. Regout, advocaat en procureur te Amsterdam. benoemd tot rechter in dc arrondissements rechtbank te a. Rotterdam: mr. B. F. Verveen, thans 'echter in de arrondissementsrechtbank tc Al melo} b. Maastrichtmr. E. A. W. Hustinx, ad vocaat en procureur tevens secretaris van dc Kamer van Koophanadel en Fabrieken voor het district Maastricht en omstreken, wonende te Maastricht; c. Leeuwarden mr. J. Meihuizen, substituut griffier bij gemelde rechtbank; d. Tielmr. D. Visser, substituut-griffiei bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam; benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment j A Leeuwarden ter standplaats 1 de gemeente SneekJ. A. Maselond, can- didaot-notaris te Enschede; 2 Dronrijp, gemeente MenaldumadeelB. Smid. candidaat-notaris te Apeldoorn; B. Winschoten, ter standplaats de gemeente Nieuwe PekelaW. Veldkamp, candidaat-no taris te Vianen; C. Zwolle, ter standplaats de gemeente Kampenmr. J. J. van Melle, candidaat-nota ris, commies aan de afdeeling domeinen van het departement van financiën, wonende te 's Gmvenhage; D. Utrecht, ter standplaats de gemeente IJs- selstein, A. G. Cool, notaris te Andel. Z. K. H. de Prins is hedenochtend omstreeks kwart voor zeven per Staatsspoor van zijn reis in Noorwegen en naar andere buitenlandsche plaatsen in de Residentie teruggekeerd. De Prins werd verwelkomd door zijn adju dant, Luitenant ter Zee Terrnijtelen. Het lag in de bedoeling van Z. K. H. om hedenochtend en hedenmiddag een bezoek te brengen aan de Nationale tentoonstelling van ee in het Malieveld te 's-Gravenhage. Ramp bij schietoefeningen in Oldenbroek Gistermiddag is bij de schietoefeningen met niet modern geschut een projectiel bij het in schuiven in den vuurmond, vóór dat deze was afgesloten, gesprongen. De soldaat A. Vos, wonende te Driel bij Arnhem, werd door de stukken getroffen en was onmiddellijk dood, terwijl de soldaat Berfelo uit Enschedé zó<5 ernstig werd gewond, dat men weinig hoop op herstel heeft. Hij is vervoerd naar het hos pitaal te Zwolle. Verder werd een korporaal door splinters gewond. Deze is ter observatie opgenomen in het militaire hospitaal te Utrecht. Ten slotte is nog een soldaat dermate door den schrik bevangen, dat hij het bewustzijn verloor, hoewel hij niet gewond was. Op advies van den minister van oorlog zijn vier doktoren uit Utrecht ontboden. Zij be hoefden evenwel geen dienst te doen. De commandant van het kamp heeft door bemiddeling van den pastoor te Driel en den burgemeester van Enschedé de familie van de slachtoffers gewaarschuwd. De oorzaak van het ongeval is onbekend tot nog toe heeft men geen. enkele fout of na latigheid kunnen ontdekken. Ticce slachtoffers gevonden Gistermiddag te vijf uur zijn twee van de drie nog vermiste slachtoffers van de mijn ramp in staatsmijn Hendrik gevonden. De naam van een hunner is Skovronsky (schiet- mcester). Het tweede slachtoffer, dat gevonden werd, zou volgens een bericht de seingever Lentink zijn, terwijl een ander bericht vermeldt, dat het de voorman-houwer Kampers is KONINKLIJKE BELANGSTELLING. H. M. de Koningin-Moeder on de Prins lie ten gisteren tijdens de verschillende demon straties op het Haagsche Malieveld, enkele personen uit het tentoonsteilingsbestuur aan rich voorstellen. Door mevrouw van Vredenburch werd -aan de winnaars van de kampioenprijzen de beker uitgereikt. Voorts hadden nog op de eere-tribun© plaats genomen de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van dc Residentie, mr. Patijn. Toen onder groot gejuich' der aanwezigen een aantal Friesche sjeesen den ring binnen reed, liet de Koningin-Moeder de dames, allen in het nationaal kostuum gekleed, aan zich voorstellen. Een en ander trok zeer de aandacht van hel publiek, dat zijn ingenomenheid door een luid handgeklap betuigde. Om zes uur werd de tentoonstelling gcslo- ten. De tentoonstelling werd gisteren bezocht door ongeveer 80CO betalende bezoekers. HET OUDE STADION. Door de heeren Ed. Polak c-s. is een voor stel gedaan aan den Amsterdamschën gemeen tel aad, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd stappen te doen opdat niet aanstonds het Oude Stadion op 1 Januari 1929 gesloopt zal wor den, zoolang niet elders in de gemeente, in voldoend© mate, goed geoutilleerde sportvel den zijn aangelegd, en op nader te bepalen voorwaarden het Oude Stadion in gebruik te geven aan de Volkssportorganisatie. VI. Op verzoek van de Hervormde Kerk te Trans vaal zal de Consul der Nederlanden te Pretoria de Algcmeene Synode vertegenwoordigen op den herinneringsdag van het 75-jarig bestaan van de Synode dier Kerk. De heer Gravemeyer heeft medegedeeld, dat hij aan het einde dezer week tot zijn leedwezen de Synode zal moeten verlaten, zoodat :ijn se cundus dr. J. S, S. Lochter, pred. ta Leiden, a.s. Maandag zal moeten optreden. De heer Quast heeft voorgesteld, dat de Sy- nodo maatregelen zal beramen voor dc herden king van het tot stand komen der Unie van Utrecht en van den tweeden Rijksdag te Spier9, Op voorstel van den president zal de Alg. -Synodale Commissie worden uitgenoodigd deze maatregelen te nemen. De Direction Synodale de l'Union des Eglises Protestantes Evangéliques de Belgique heeft aan de Synode in overweging gegeven harer zijds naar een regeling te zoeken, waarbij voor predikanten, die eerst in Nederland en later in België hebben gediend, bij de toekenning van pensioen ook de jaren, welke zij vroeger hetzij in Nederland of in België hebben doorgebracht als „dienstjaren" worden berekend. Daarvoor zou naar het oordeel der Alg. Sy nodale Commissie aan den Nederlandschen Mi nister van Financiën of aan het Departement van Buitenlandsche Zaken moeten worden ge vraagd of zulk een regeling mogelijk ware. Na bespreking van deze aangelegenheid be handelt de Synode ook een verzoek van de ker keraden der Ned. Evang. Kerken van Brussel, Gent en Antwerpen om als wettig erkende ge meenten het recht te hebben op de ontvangst van Ned. Herv. attestetiën, ingeleverd in Ne derland door personen, die tot de Union des Eglises of tot de Belgische Zendingskerk hebben behoord in de lidmatenboeken der Ned. Herv. Gemeente behooren te worden ingeschreven. De Synode, na van verschillende andere pun ten in de Bijlagen kennis te hebben genomen (welke later, na ingekomen rapport van de Commissie voor nieuwe wetsvoorstellen, zullen worden behandeld), bespreekt het rapport van de HervorrndeLegerpiedikanten betreffende hun rbeid. Het rpport getuigt van dc opge wektheid, waarmede dit in dienst des Evange lies wordt verricht. Maar er werken ook ver keerde krachten en ook onzalige beginselen doen him noodlotigen invloed gelden. Dit is echter niet te wijten aan den militairen dienst of aan de militaire bevelhebbers en leiders, zoo als maar al te graag soms wordt gelasterd. Het zijn de geheel andere levensverhoudingen en het is het te geringe weerstandsvermogen waardoor menig jonge man in verkeerd© rich ting wordt geleid. Een goed werk doet het maandelijks verschij nend orgaan: Het Wachtwoord, dat ook in de hospitalen graag wordt gelezen. Belangrijke diensten vervullen de nog aan gebleven reserve-veldpredikers, dank zij de medewerking van den Minister van Oorlog en van de kerkraden. Hun diensten zijn feitelijk onmisbaar in tijden van groote troepenconcen traties. En daarom moge hun getal eerlang be hoorlijk worden aangevuld. Do Synod© neemt ook kennis van het ver slag, ingediend door de heeren prof. J. A. Cramer en prof. Th. L. Haitjema, die als haar afgevaardigden de conferentie der Oosterschc sectie van de Presbyteriaansche Alliantie op 4—14 September 1927 te Boedapest hebben bijgewoond. De president spreekt groote waardeering uit voor de wijze waarop beide afgevaardigden naar de Tercentenary der Reformed Church in Amerika over enkele dagen een verslag van hun bezoek aan die kerk zullen indienen. Zeer heeft hij het betreurd, dat zijn ambtswerk hem heeft verhinderd mede te behooren tot de gas ten die aan dat herdenkingsfeest hebben deel genomen. VII. Het classicaal bestuur van 'sGravenhage heeft bericht, dat de gemeente Maasdijk zelf standig is verklaard met ingang van 1 October 1928. De heer B. Tichelman, pred. te Schevenin- gen, heeft zijn benoeming tot secundus van den secretaris der Alg. Synode aangenorqen. In deze zevende zitting worden verschillende punten der agenda, welke niet in handen van commissies zijn gesteld, afgehandeld. Daartoe behoort het verslag van den heer B. Sanders over het 2e kwartaal van zijn arbeid in Duitsch- lond. Over dien arbeid, waaraan meerdere hulpkrachten dienden te worden verbonden, is reeds vroeger in ons blad een en ander me degedeeld. Tot lid van de commissie betreffende de Diaconale Armenzorg wordt benoemd de heer dr. H. Wagenvoort, archidiaken te Groningen. Daarmede is voorzien in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer G. J. Harmsen te Rotterdam. De heer P. W. Hugenholtz te Voorthuyzen, heeft aan de Synode gevraagd, haar niorec- len en financieelcn steun te willen verleenen aan het Internationaal Verbond tot verdedi ging van het Protestantisme. Dit verbond is in 1923 te Haarlem opgericht op initiatief van de Evangelische Maatschappij en van dc „Evangelischcr Bund" te Berlijn. Een van zijn eerste daden was de oprichting van een in ternationaal persbureau en het uitgeven van een tijdschrift „Protcstantische Rundschau" in drie talen. Voorts wordt hulp verleend aan geloofsgenooten in Polen, Bohemen, Silezië, Tsjecho-Slovakije, Zuid-Slavië en Oekraine. Besloten wordt te berichten, dat do Synod© is aangesloten bij de Central-Stelle t© Zurich. Wat het verleenen van moreelen steun betreft, zal de Synode het advies inwinnen van haar commissie voor het onderhouden van betrek kingen met buitenlandsche kerken. Besproken wordt het tot de Synode gerichte verzoek van de „Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de Volken door de Kerken", om als lid der afdeeling toe te treden. De president deelt mede, dat ihet niet voor de eerste maal is, dat de Synode gesteld wordt voor de vraag, of zij lid der afdeeling zal woron. Hij geeft een toelichting van de wijze waarop de Nederlandsche afdeeling arbeidt en verschillend© leden voeren het woord, om van hun inzicht te doen blijken. Met algemcene stemmen wordt besloten te antwoorden, dat de Synode tot het lidmaatschap niet kan toetre- j den, doch dot zij met groote belangstelling kennis neemt van den arbeid dien de Wereld bond verricht. Op de agenda staan weder verschillende klachten van gemeenteleden over toestanden of ervaringen in hun gemeenten. Er moet op worden gewezen, dat die klachten tehuis be hooren bij de classicale besturen, welke op zicht houden over de gemeenten. Daarom moeten die stukken door tusschenkomst van do provinciale kerkbesturen naar de betrokken classicale besturen worden gezonden. De door de Alg. Synodale Commissie in haar Novembervergadering benoemde „com missie voor reorganisatie" heeft bericht, dat zij nog niet gereed is met haar arbeid. Zij is evenwel bij haar bearbeiding uitgegaan van de vooronderstelling, dat zij zich baseeren moet op de voorstellen van dc „groote sy node", waarvan zij unaniem overtuigd is, dat de aanneming gewenscht moet worden ge acht. Besloten wordt genoemde commissie diligent te verklaren. De kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Urk heeft verzocht voortaan te mogen be hooren tot de classis van Kampen in plaats van tot die te Hoorn. De Synode besluit echter, gehoord het ad vies van het provinciaal kerkbestuur vaf? Noord-Holland en van het classicaal bestuur van Kampen, hierin geen verandering te bren gen. In den namiddag worden commissieverga deringen gehouden. TROELSTRA'S TOESTAND. Naar Het Volk met groot genoegen ver neemt blijft het met Troelstra. ook na zijn verblijf op het Troelstra-Oord over het alge meen goed gaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6