Ravazzoni en Baldini in Amsterdam LUCHTVAART HET NOORDPOOL- DRAMA Lundborg over Nobile DROUHIN OVERLEDEN De dood verijdelt grootsche plannen DE AANKOMST TE SCHELLINGWOUDE OOST-INDIE ERUPTIE EN AARD BEVING Oploopend Zeewater BINNENLAND. ONGELUK BIJ SCHIETOEFENING Elfjarige jongen gewond VERLAAGDE P&JZEN DIRECT GEREED! COSTUUM F I.IO PALTHE Depot: Utr. straat 47. Tel. 557. Nobilc bij Mussolini Gisterochtend heeft Mussolini generaal No- bi .e ontvangen, die hem het eerste verslag deed over de schipbreuk van dc Italia. De Zwccdsche \lieger Lundborg heeft zich in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Beriijnsche blad Neue Zeit uitvoerig ovei de redding van Nobile uitgelaten. Steeds, zoo zeide Lundborg, heeft Nobile op mij den besten indruk gemaakt. Hem de schuld te geven voor dc mislukking der Poolexpeditie, echt ik volkomen onrechtvaardig. Dat Nobile niet over voldoende Pool-enaiing beschikt, kan zijn overige kwaliteiten als leider nooit vei kleinen. Lundborg bevestigde verder de reeds be kende bijzonderheden over de aanvankelijke bedoeling om eerst Ceccioni te redden, die echtei te zwaar bleek, en het verzet van Nobile tegen het voorstel dot hij als eerste met Lund borg zou vertrekken, welk voorstel door al de leden der groep-Nobile gesteund werd. Lundborg heeft werkelijk moeten dreigen om zonder iemand weer op te stijgen, vóórdat generaal Nobile aan het onophoudelijk aandrin gen zijner kameraden gevolg gaf. Dc Cilta di Milanó te Kingsbay. Berlijn, 9 Aug. (Ii. N.) De Citta di Mi lanó is Weer te Kingsbay aangekomen. Men is begonnen met het monteeren van de beide vliegbooten, die naar de ballongroep en Amundsen zullen zoeken. Ernstig zcriics voor dc Fransche luchtvaart P a r ij s, 9 -A u g. (V. D.) De vlieger Di ouhin, diepernstig gewond werd bij een proefvlucht voor een reis over den Oceaan, is aan de be komen kwetsuren bezweken. De toestand van den mecanicien Gianoli is zorgwekkend. Diouhins dood, aldus teekent de Tel. aan, is zeer zeker een ernstig verlies voor de Fran sche luchtvaart. Tot Juli 1927 was deze lucht- man, bekend staande als een der beste piloten van Frankrijk, recordhouder op den afstand in gesloten cirkel. Jn dien tijd vernam het pu bliek, dat er op rekende, dat Dronhin samen met Le Brix op den „Oiseau Bleu" zou her- beproeven, wat Nungesser en Coli met den „Oiseau Blanc" was mislukt, plotseling tot zijn misnoegen, dat de knappe luchtvaarder zich te genover den bankier Levine verbonden had, met hem dc eerste vlucht Oost-West over den Oceaan te maken. De motieven van deze „ontrouw" werden destijds scherep bediscussieerd. Intusschen bleek alras, dat Levine, die al met zoovelen moeilijkheden had gehad, ook met Drouhin niet kon opschieten; eerst zorgde de bankier voor een anderen partner^ toen liet hij het tot een fiksche ruzie met Drouhin komen, met als einde een contractbreuk, waarvoor Droubin een groote schadevergoeding ontving. Dit jaar zou Drouhin op eigen gelegenheid den tocht ParijsNew-York beproeven. Zijr. vliegtuig, de „'Arc-en-Ciel" (Regenboog) ge- hecten, bood volgens experts de beste kanser. op welslagen. De dood is echter tusschenbeide gekomen, nadat verscheidene proefvluchten op bevredigende wijze waren geslaagd. VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. Tc Clermont-Ferrand zijn bij het landen twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst; de twee leer- lir-g-vlicgers, die de toestellen bestuurden, zijn gedood. DE REDDING DER POOLSCHE VLIEGERS. Berlijn, 9 Aug. (H.N.) Naar uit War schau wordt gemeld, heeft minister Zaleski den Pv»!schen consul ttt Hamburg opgedragen om aan de directie ▼tm de Duitsche Levantlijn den dank der Poolsche regeering te betuigen voor de hulp, door het stoomschip Samos aan de verongelukte Poolsche vliegers verleend. II VN VERHAAL Gevaarlijke avonturen in lucht. Sjcj van Dongen een kranige kerel de De Italiaansche vliegers, die van Tromsö uit onderzoekingstochten hebben ondernomen om Amundsen op te sporen, zijn als gemeld, gis teren met de groote twee-motorige Dornier- Wal, een watervliegtuig, op Sche'lingwoude aangekomen. Dinsdagochtend zijn zij in de vroegte van Tromsö opgestegen. De bedoeling was Schel- lingwoude dien dag nog te bereiken, maar dat is door het slechte weer dat een tusschenlanding bij Bergen noodig maakte en later door den mist, niet gelukt. Dinsdagavond zijn de vliegers, om half twaalf bij St. Jacobi-Parochic (Fries land) gedaald. Gisterochtend is de „Marina I' vandaar opgestegen, bij Enkhuizen is zij weer gedaald om benzine te laden en vandaar is naar Schellingwoude gevlogen. De Italiaansche consul, de heer P. Loeb van Zuilenburg, heeft het Hbld. in de gelegenheid gesteld aan het noenmaal in het Doelenhotel met de vliegers, de heeren kapitein Ravazzoni en kapitein Baldini, die de reis hadden gemaakt met twee mecaniciens cn een marconist, te spreken. Zij vertelden 40 dagen in het Noorden te zijn geweest en vandaar uit vluchten te hebben ge maakt over een gebied van 38.000 km2. Het weer was bijna voortöuicnd slecht en dikwijls was vliegen onmogelijk. Op zulke dagen waren de vliegers gedoemd te Tromsö of te wachten. Zij zijn er niet in geslaagd iets van Amundsen te ontdekken. Sjef van Dongen. Wel hadden de vliegers, en daarin stelden wij vooral belang, onzen landgenoot Sjcf van Dongen gesproken. „Een kranige kerel", luidde het oordeel. Een aardige jongen, maar niet zeer spraak zaam. Dat behoeft ook niet te verwonderen, want Var. Dongen had vijf jaren in een klein hutje bij de Noordkaap op Spitsbergen geleefd, alleen met zijn honden Slechts of cn toe sorak hij een jager Hij leefde van de jacht. Van Don gen ziet, door de zon, welke in de zomermaan den door de sneeuwvelden een verblindend licht verspreidt, niets slechts bruin, maar hcelemaal zwart gebrand. Hij ziet er uit als een neger. Het verheugde de vliegers dat Van Dongen in ons land een hartelijke ontvangst wordt be reid; hij verdient het. Avontuur in de lucht. De vliegers hadden op hun tochten weinig pech gehad, maar enkele gevaarlijke oogenblik- ken hadden zij toch doorgemaakt. Het was op een tocht boven de Barendzee. Een schroefje achter den propeller was losgeraakt. Een der mecaniciens ging buiten het toestel hangen, met het doel het schroefje aan te di aaien. Hij ba lanceerde in de lucht en had elk oogenblik kans door den propellor te worden geraakt. „Dat was ons te gevaarlijk", zeide kapitein Ravazzoni. „Wij hebben den mecanicien naar binnen gehooid en zijn op zee gedaald, honderd vijftig kilometer van de kust. Als cr daar iets was gebeurd, waren wij reddeloos verloren ge weest. Het euvel kon echter worden hersteld." Het eten in Tromsö bestond steeds uit vis oh, slechts af en toe afgewisseld door een stukje rendierenvleesch, dat aan leer deed denken De visch was kabeljauw in allerlei vormen, ge droogd, gerookt, gekookt of zalm tot vervelens toe. Aardappelen ook, maar van versche groen te was nooit sprake. Dc vischmalen stonden op het laatst zeer teger. De bevolking van Tromsö heeft over het geheel een zeer slecht gebit aan den boven kant. Op jongen leeftijd al ontbreken vaalc de bovenlanden, dat komt waarschijnlijk dooi het knabbelen van suiker welke de koffie vervangt de koude en het gebrek aan versch voedsel. Tromsö is een kleine plaats, welke het vooi- namelijk van het vreemdelingenverkeer moei hebben. De bewoners zijn uiterst gastvrij en de Italiaansche vliegers zijn steeds met grocrte welwillendheid tegemoet gekomen. Het Kannibalisme. Kapitein Ravazzoni zeide verder o.a. dat naar hij had gehoord Mariano, dier; een been is afjgezet cn dij aan depressie lijdt, mis schien over een jaar beter kan zijn. Maria no wordt in Stockholm verpleegd. Wij roerden nog even de verhalen van het onderstelde kannibalisme aan. „Onzin", zeide de vliegers. „Om zulke fan tasie kunnen wij slechts' medelijdend lachen, al is het ergerlijk zooiets te durven opdisschen, De Italianen hopen, els het weer het toelaat hedenochtend de reis \oort te zetten en dan in één ruk naar Rome door te vliegen. Nochtans zijn dc pogingen niet opgegeven Maddalena en Ponzi zullen nog ongeveer een maand in het Noorden blijven. Het deed hun leed act doel niet tc hebben bereikt, maar, zeiden zij, het is gemakkelijkei een spel in een hooiberg te zoeken dan een vliegtuig in de Poolzee. Landen op het ijs onmogelijk omdat er niet een gladde oppei pervlakte is, maar een grillig heuvelvcld. Hei zoeken is vrijwel hopeloos, WEDSTRIJDEN MET MOTCRLOOZE VLIEGTUIGEN. Een record. B e r 1 ij n, 9 A u g. (H. N.) Bij de wedstrijden van vliegtuigen zonder motoren in dc Rhön- vlaktc heeft dc piloot Dittmar met het vlieg tuig Albert van de Fuldc-vereeniging een nieuw hoogterecord van 740 meter gevestigd. Hij heeft daarmede het Maandag door den Oos tenrijker Kronfe'd behaalde record met 200 meter verbeterd. Zes dorpen vernield Duizend slachiof/crs Batavia, 9 Aug. (Ancta). Een officieel telegram van den resident, die zich aan boord van de Merel bevindt en gedateerd 8 Augus tus, verzonden via Koepang-radio, meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Aug. omstreeks mid dernacht de Rokatinda-berg op het eiland ?a- loeweh, ten noorden van Flores, vuur begon te spuwen, wat met een uitbartsing gepaard ging. Het gevolg was dat de zuid-westelijke helft van Paloeweh met zes dorpen grondig door het vuur vernield werd. Het aantal men- schen dat hierbij omgekomen is, wordt op één duizend geschat en het aantal personen, dat door vallende eruptie-stecnen gewond werd, globaal op zeshonderd. Dc aard van de gewon den is echter licht. Waarschijnlijk als een gevolg van de aard beving, die met de eruptie gepaard ging, iiep het zeewater aan alle zijden van het eiland ongeveer vijf meter op. Volgens inlichtingen, die de hoofden verstrekten, was de tempera tuur van het water zeer warm. Van de men- schen, die in zee gevlucht ziin, is een aantal verdronken, maar het is onbekend hoeveel. Het deel van de bevolking dat nog overblijft, be draagt ongeveer vijf duizend zielen. De stem ming is kalm. Dc door den resident meege voerde levensmiddelen zijn met die welke aan wezig waren, voorloopig voldoende om in de levensbehoeften van de bevolking te voorzie: Negen handelspiouwen, die van Celebes ver trokken waren, moeien vergaan zijn. Het lot van de bemanning is onbekend. Eén prauw is op Noord-West-Paloeweh gestrand. De opva renden waren nog aan boord. De wal van Flo res, recht ten Zuiden van Paloeweh, moei geteisterd zijn. De resident zal zich daarheen begeven om den toestand op tc nemen. VL1EGERSBEZOEK. Socraboja, 7 Aug. (Aneta). Vier vlieg- beotc-n van de British Royal Air Force, die on der leiding von Commander Cave naar Enge- 'and zullen vliegen, zullen van 4 tot 9 Septem ber a.s. te Soerabajo verblijven en daarna naar Batavia vliegen. OPGRAVINGEN. M'o d joke r to, 7 Aug. (Aneta). De Soe soehocnan van Soerakarta én diens gevolg be zochten de opgravingen naar de begraven stad Modjopait en werden verwelkomd door Ir. Machine Pont, onder wiens leiding de opgra vingen plaats hebben. De Hoenon en de Ratoc bewonderden met belangstelling het werk van Ir. Machine Pont. Na den rondgang bood dc Soenan Ir. Pont een stek aan met fijnbewerkte zilveren knop. MEER BURGEMEESTERS. Batavia, 7 Aug. (Aneta). Een ordon nantie waarbij de mogelijkheid wordt openge steld alsnog over te gaan tot de benoeming van tien burgemeesters in Midden- en Oost- Java, zal in den loop van deze maand bij den Volksraad worden ingediend ter afhandeling door het College van Gedelegeerden. DE CHJNEESCHE BOYCOT. Opnieuw een brutale moordaanslag. Soerabaja, 7 Aug. Wederom heeft een buitengewoon brutale moordaanslag op een Chinees plaats gehad. Ook ditmaal 'hield de misdaad verband met den Chineesch-nationa- listischen boycot van handelaars in Japansche waren. De Chinees werd door zijn aanvaller met een mes in den rug gewond. Een helper van den dader dekte diens aftocht door met een revolver op de achtervolgers te vuren. De aanslag geschiedde in een zeer drukke bevolk te wijk omstreeks half elf. Dc politic slaagde er in de daders te vatten. ONEERVOL ONTSLAG. Een gemeente-opzichter betrokken in opslerrdplannen. Batavia, 7 Aug. Het college van B. en W. stelt vcor den opzichter bij de gemeente werken dc J oneervol ontslag uit den ge meentedienst te geven, wegens laakbare hande lingen. Hij was betrokken in cpstandplannen en werd veroordeeld wegens verduistering van staat. Tot dusver was de J. nog slechts ge schorst. SLAAPZIEKTE. Bandoeng, 8 Aug. (Aneta). De heer 3. J. Labbé, hoofdbeheerder bij de kas van hei Hoofdbureau der Staatsspoorwegen, was hedenmorgen niet wakker te krijgen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De kas is ge sloten. De toestand van den heer Labbé was vanmiddag om twee uur nog riet veranderd. Een speciale verpleegster past den patiënt nauwgezet op. ASCHREGEN. De Batoer rustig. Weltevreden, 8 Aug (Aneta) De *esi- dent van Bali, dc heer L. J J Carcn, rap porteerde Maandag dat over het gcheele eiland Maandag een aschvegen gevallen is. De Batoci is echter rustig. ZILVEREN MEDAILLE O N. Koeta Radja, 8 Aug. (Ancta). Heden morgen werd de zilveren medaille van de Oranje Nassau uitgereikt aan sergeant De Bruin wegens buitengewone verrichtingen tij dens de onlusten in het Padangsche. DE GEMEENTE-FINANCIËN CHERIBON. VAN Een kwart miliioen verlies op hel ziekenhuis. Weltevreden, 7 Aug. Het rapport van den gouvernements-accountantsdienst over de administratie der gemeente-finonciën van Che-' ribon beantwoordt o.u, de vraag^ of de op brengst der leeningen van onderscheidenlijk twee ton en f 525,000 door de gemeente Che- ribon aangegaan, wel gebruikt zijn voor de doeleinden, waarvoor de gelden zijn aange vraagd. Het verslag deelt mede, dat de door den burgemeester overgelegde opgave, gedateerd 23 September 1927, van den toenmaligcn di recteur der gemeentewerken, den heer Jiskoot, aantoont, dat verschillende mandaten tot een totaal van 18,648 welke ten laste moesten komen van den bouw van het nieuwe raadhuis, op andere artikelen geboekt zijn teneinde overschrijving van de bcgrooting op dat derdeel te drukken. Het resultaat is dat van de leening van 325,000 nog een bedrag van f 62,867 overblijft, terwijl aan de leening van twee ton een bedrag van 31,616 tekort komt Er ivordt nadrukkelijk op gewezen, dat de overboeking van den aankoop van gronden ten laste van de buitengewone middelen ge bracht is conform de bestemming der leening van 525,000, cn niet in de begrootingsreke- ning van 1925 is bewerkstelligd, zoodat er een onjuist inzicht bestaat omtrent de samenstel ling dier rekening en de saldi der gewone en buitengewone uitgaven. Absolute zekerheid aangaande de nog loopende verplichtingen is slechts te verkrijgen door oproep-edvcrtentics aan de crediteuren. Voorts wordt er op gewezen, dat het onmo gelijk is vast te stellen, of steeds de juiste boe ingshoofden gebezigd zijn. Het rapport deelt ook nog mede, dat de op commercieelen grondslag berustende boekhou ding van 'het ziekenhuis na I Januari 1924 niet meer biigehouden is, en dat het verlies van dit bedrijf f 267,120 bediaagt. UIT DE STAATSCOURANT Kon. besluiten en Benoemingen, Benoemd met ingang van 15 Aug. 1928 tot burgemeester van Den Bommel D. Brouwer, cn van Wolphaartsdijk O. van Blewijk-Thieiens- Verhagen. Benoemd tot Didder in de Oranje Nassa"- orde A. Meter, raadslid cn weihouder der ge meente Ha dingen In het met roodc vkggen gedemaikcerd- dtrinteij^n te Katwijk nan Zee, is heocnoch- tens tijdens dc door het 4e regiment infante rie gehouden schietoefeningen op de schiet baan een ernstig ongeval gebeurd. De IT-jarige jongen E Wis genaamd, uil Katwijk liep met een hondje op het verboden terrein. Hij was te dicht bij den kogelvanger gekomen en werd door een kogel gcti^ffen, nadat zijn hondje reeds was doodgeschoten. De kegel doorboorde zijn linkeroim kwam daarna in zijn linkerbeen terecht. De jongen is naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht, waar getracht zei worden don kogel uit het b'cen te vei wij- deren. GROOTHERTOG VAN OLDENBURG. Te Soestdiik. Heden hebben ten Püleize Soestdijk bij H. M. de Koningin-Moeder het noenmaal gebruikt de Groothertog en de Groothertogin van Olden burg. De Groothertogin van Oldenburg is de oudste dochter van den broeder van de Ko ningin-Moeder, den Vorst van Waldeck. DE „LYNX" VERTROKKEN. De Fransche torpedojager „Lynx" is uit Am sterdam naar de oorlogshaven Brest vertrok ken. JONGELIEDEN CHRISTEN GEHEELONTHOUDERS BOND. Algemeene vergadering te Apeldoorn. Gisteravond werd de tweede huishoudelijke veigadering van den Jongelieden Christen Ge- boelorithoudersbond gehouden. Na opening dooi den bondsvoorzitter werd een aanvang ge maakt met de jaarverslagen, welke alle na c enige bespreking werden goedgekeui J. Het beleid van het bondsbestuur werd na een scherpe discussie goedgekeurd. Een ingediende motie tot niet-erkenning van het Verbond van Oud-J. C. G. O. B.-crs werd met meerderheid van stemmen verworpen. De begTOOtihgen waren spoedig behandeld. In de plaats van de heeren Jonker en Van der Leeden, die bedankt had den, werden resp. gekozen als bondssecretaris de heer Gerretsen en als bondspropagandist de heer Kortschot. Verdere verk'ezing van bondsbestuursleden was overbodig door een aangenomen voorstel betreffende wijziging van hel bondsbestuur. Des avonds werd het con- gies gesloten met een wijdingssamenkomst in de Luthersche Kerk, waarbij als spreker op- t.pd ds. W. C. Mcnk. ONTVLEKKEN EN OPPERSEN F 1.85 ALLEEN OPPERSEN 360 PAAR ZIJDEN KOUSEN GESTOLEN. Inbraak in Den Haag. Overeen komst met andere inbraken van den laaistcn tijd Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan twee r.aast elkaar gelegen winkels in de Veene- straat te 's Gravenhage. Waarschijnlijk zijn zij het schoenenmagazijn „Centraal", aan de ach terzijde binnengekomen, wauma zij de geheele zaak grondig hebben onderzocht. Dc kassa weid geforceerd. Dc buit van 21 was hun blijkbaar niet voldoende, zoodat zij naar het aangrenzende huis, het pand van dc- firma Spruyt van Rietschoten zijn gegaan, hetgeen hun niet veel moeite kostte. Hier vonden zij metr van hun gading. Niet minder dan 360 paar zijden kousen, alle van dc duurste soor ten, werden uit de doozen genaaid en ingepakt in een groot kleed, dat ook in den winkel aanwezig was. De waarde der kousen wordt geschat op IOCO 1800 gulden. Langs denzelfden weg ais zij gekomen waren zijn de inbrekers weer voltrokken. De methode, volgens welke de inbraak gc- plccgo is, wijst op overeenkomst met den bruta len sioffendiefstol, ccnigen tijd geleden in dc- Wagenstraat gepleegd. Dc politie meent dan ook, dat dezelfde per sonen hier in t spel zijn. Een vaag signalement van een der daders hoeft de politie reeds verkregen. Het zou leiden in de lichting van Rotterdam, waar in den laat- sL-n tijd ook herhaaldelijk soortgelijke inbraken plaats hebben gehad. ZWARE BRAND TE HAARLEM. Geen persoonlijke ongevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om sireeks 2 uur is door onbekende oorzaak brand uil gebroken in perceel Slapersdijk 98 te Haar lem, bewoond door den monteur J. Hendriks Md vuur sloeg spoedig aan alle kanten uit en tastte ook perceel 96 aan. Van deze woning sloegen de vlammen over naar perceel 100, cat ook geheel uitbrandde, terwijl perceel 94 nagenceg uitbrandde. Dc heer Hendriks werd wakker door dc vlam men, die reeds zijn slaapkamer hadden be reikt. Hij wekte onmiddellijk zijn vrouw en twee kinderen en kon zich nog bijtijds in veilig heid stellen. De inboedel, welke laag verzekerd was, ging geheel verloren. Op no. 96 woonde de metaalbewerker P. v. Heyningen, die tijdig gewaaischuwd kon worden. Hij kon nog juist de helft van zijn inboedel in veiligheid brengen. Deze was echter niet vci- zekerci Ook dc perceelen 90 en 92 konden tijdig ontruimd worden. Beide huizen kregen schede. Omstreeks 5 uur was de brandweer her vuur meester; om 7 uur is zij ingerukt. WETHOUDERSVERKIEZING TE HAARLEM. Mr. J. Gerritsz door dc S.D.- fractie aangewezen. Het „Volk" meldt, dat in de Maandagavond gehouden vergadering van de S. D.waadsfrac- tie uit den Haarlemschen gemeenteraad mr. J. Gerritsz is aangewezen tot wethouder van openbare werken en volkshuisvesting, als op volger van den heer M. A. Rcinalda. Mr. Ger ritsz is dc leider der S. D.-fractie. DE 50.000ste TE ENSCHEDÉ. Het gezin krijgt een spaar bankboekje van 100. Bij den Burgerlijken Stand te Enschedé is gisteren aangifte gedaan van de geboorte van Hermannus Johannes Wiggcrs, zoon van Johan Herman Wiggers en Theodora Christina Hogt. Het bleek dut hiermede de 50.000ste inwoner van Enschedé in dc registers van den Burger lijken Stand was ingeschreven. Najnens het emeentebestuur is door den loco-bmrgemees- ter aan het gelukkige gezin een spaarbank boekje met een bedrag van 100 uitgereikt, terwijl de loco-burgemeester persoonlijk hier aan een zilveren eetlepel toc.-oeftde BEJAARDE VROUW IN BRAND GERAAKT. Door een val. De 88-jarige mej. H. den H. wilde zich Dinsdagavond omstreeks negen uur in haar wo ning in een hofje aan dc Paulus Potterstraat naar bed begeven en liep met een brandend nachtlichtje door haar kamer. Doordat de oude viouw zeer slecht kan zien, is zij gevallen en hebben haar kleeren vlam gevat. Hoewel er spoedig hulp was, bekwam de vrouw toch zoo- ai nigc brandwonden, dat zij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, Woensdagochtend het ziekenhuis is overleden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2