R J. W. VAN ACHTERBERGH i COMPLETE MEUBILEERINGEN -- BEHANGER» westsingel 12-13 GROOTE SORTEERSNG FAUTEUILS STOFFEERDER» BINNENLAND. TELEFOON No. 238 LUCHTVAART DE NOORDPOOLRAMP Slecht weer voor hulpexpedities SPRONG OVER DEN OCEAAN r. Boven Labrador DE VLIEGRAMP TE HEERLEN Een vijfde slachtoffer FRUIT EN WARMOEZE- RIJGEWASSCHEN Een slechte appeloogst EEN HUWELIJK TE BOEDAPEST DE RIJKSMIDDELEN UIT DEN OMTREK. LIEFDESDRAMA Een gezin in rouw SPORT Het verdere opsporingswerk Een draadloos bericht van de Citta di Milano tlit Kingsbay behelst, dat twee watervliegtuigen gemonteerd en aan boord van de Braganza ge bracht zijn. Op de Braganza hebben zich ook de kot vetkapitein Baldizonni, onderluitenant ter zee Giovannini, de vliegtuigbestuurders com mandant Penzo en luitenant Crosio met hun personeel, kapitein Sora, ingenieur Albertini, eenige mariniers en een alpenjager ingescheept De Braganza vertrok 16 Augustus en in den na middag van den 17den kon zij, na open water ontmoet te hebben, direct straat Beveiley berei ken. De Braganza zal de bestaande depots .-an leversmiddelen, voorzien en nieuwe aanleggen Zij zal eon onderzoek instellen op de Noord kust van Noord-Oostlond. Tegelijkertijd zullen vliegtuigen stelselmatige onderzoekingen instel len in de streken ten Oosten en Noorden van kaap Leigh Smith, om de groep van prof Pontremolli (de ballongroep) te zoeken. De ge demonteerde watervliegtuigen S 55 en Marina II zijn uit elkaar genomen en ingescheept naai Belgen, tegelijk met den commandant Madde- lena en de bemanning van de S 55. Het Fransche ministerie van marine deelt, aldus meldt men uit Parijs aan de Cour., mede, dat de atmosferische toestanden in de Poolzee hoe langer hoe minder gunstig worden vooi het zoeken naar Amundsen en Guilbaud, doch dat dc expedities waarschijnlijk in staat zullen zijn de nasporingen voort te zetten tot begin September. Admiraal Herr, prof. Hoel en kapitein Wis ting hebben besloten het gebied, waarin zij tot dusver hun nasporingen hebben uitgevoerd in de nabijheid van het Bereneiland tusschen Spitsbergen en het Westelijke pakijs, te ver laten en zich te concentreeren op een gebied meer naar het Oosten. De Heimland, de Veslekari en de Hobby heb ben het gebied tusschen de Zuidkaap en den Frans Jozef-archipel op zich genomen, terwijl de Michael Sars en de Strasbourg, die twee watervliegtuigen meevoeren, de open zee door- Ia uisen zoover ten Oosten van de Zuidkaap als het ijs toelaat lntusschen is de Pourquoi Pas, die het pokijs van Groenland heeft afgezocht, teruggekeerd voor herstellingen. De Krassin zal binnenkort uit Stavanget naar Spitsbergen vertrekken en de Fransche regeering heeft het aanbod van de Deensche regeering aanvaard, zoodat nu de Gustav Holm langs de kust van Groenland zal patrouilleeren. Nanscn pieent, dat Amundsen niet meer in leven is. In een interview verklaarde Fridtjof Nansen. vo'gens het geciteerde blad, dat naar zijn mee ting Amundsen en de bemanning van het Latham-vliegtuig niet meer in leven zijn. De brief in de flesch, dien de Noorsche consul te Amsterdam als van Amundsen afkomstig be schouwt, moet ongetwijfeld een misploatste grap zijn. Reeds de groote afstond maakt het onmogelijk, dat de brief authentiek zou zijn Ook meent Nonsen, dat dc bij New Foundland gevonden overblijfselen van een vliegtuig niets met den tocht van Amundsen te maken hebben. Hasselt gestart New York, (H. N.) Dc Zwecdsche vlie gers Hassell en Cramer zijn Zaterdagmiddag kort na twaalf uur te Cochrane (Ontario) vooi de vlucht naar Stockholm gestart. Zooals reeds gemeld, zullen zij in Groenland een tus- schenlanding maken. Een draadloos bericht meldt, dat de Oceaan- vlieger Hassell Rupert House gepasseerd is aan de St. Lawrence rivier in Noor<h-Quebec, twee uur na zijn vertrek. De regeeringsposten in het gebied van de Hudson-baai hebben op dracht gekregen gedurende den nacht alles te berichten, wat zij van het vliegtuig merken. Het station Madison in Wisconsin heeft om 4 uur 9 gistermiddag volgens een United Press- telegram in de Cour. een draadloos bericht op gevangen, hetwelk zegt, dat het vliegtuig van Bert Hassell boven het schiereiland Labrador is gezien en vloog over het Eye Lake in de pro vincie Ungara. EEN LUCHTDIENST MARSEILLE- ALGIERS. Parqs, 19 Aug. (V.D.) Heden is de lucht- dienst tusschen Marseille cn Algiers geopend. De reis duurt 7 «n*r. Men meldt ons uit Heerlen, d.d. 19 Aug. Heden is in het ziekenhuis alhier aan de tij dons den vliegramp, welke Zondag j.l. hiei plaatsvond, bekomen verwondingen overleden de heer L. Custers. Hiermede heeft dit onge luk zijn vijfde slachtoffer opgeeischt. DE I50.000STE BEZOEKER OP WAALHAVEN. Een gratis tocht'c. Zaterdagmiddag is het vliegveld Waalhaven bezocht door den hon lerdvijftigdu:zendsten be zoeker van dit seizoen. Het was de heer Goos- sens van Rotterdam De chef van het diegveld Waalhoven, de heer Bouman, heeft den bezoe ker de keuze gelaten tusschen een reis naar het buitenland per vliegmachine on eon tocht beven Rotterdam met zijn dame. De heer G gaf er de voorkeur aan onmiddellijk op te stijgen WILHELM BRANDT-FONDS. Een legaat voor de Amstcrdom- sche Universiteitsvereeniging. De Amsterdamscho Universiteitsvereeniging ontving een legaat vrij van rechten en kosten groot 25.000 van wijlen mej. W C M. H. M. Brandt, ten einde te vormen een door het bestuur te beheeren fonds te noemen „Wil helm Brandt-fonds" ter nagedachtenis aan horen overleden broeder prof. dr A- J. H. W Brandt. De rente van genoemd fonds-kapi- teal zal moeten worden besteed tot het ver- leenen van gcldelijken steun bij hun studie aan mannen en vrouwen van talent, zonder onderscheid van nationaliteit, die voor de we tenschap i^ts zijn of iets heioven. Indien eventueel de rente voor het doel van het fonds niet mocht kunnen worden besteed, zullen de beschikbare renten kunnen dienen tot het steunen van het uitgeven van wetenschappe lijke werken, wier uitgave zonder steun moei lijk of niet mogelijk is Van de jaarlijksche rente van het fonds zal elk jaar 5 aan het kapitaal worden toegevoegd, totdat dit een bedrag van 50.000 zal hebben bereikt. Der halve zal in <ic eerstvolgende jaren nog' niet tot uitkeeririg uit dit fonds kunnen worden overgegaan. VEEN AFGRAVING. Het „Kwartje van Kan". Omtrent de aanvrage van verschillende ver- venersbonden aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw, mr. Kon, om tot in voering van het z.g. „kwartje van Kan", den toeslag op de turfprijzen, weder over te gaan, vernemen wij, dat de minister dit verzoek in handen heeft gesteld van de commissie van advies inzake versnelde veenafgraving, waar van het voorzitterschap wordt bekleed door den directeur-generaal van den arbeid, den heer Zaalberg. Deze commissie komt Donderdag 25 dezer bijeen en zal op verzoek van minister Kan, in die vergadering tevens ontvangen der» burgemeester der gemeente Emmen en de ver tegenwoordigers der vervenersbonden. DE WERKLOOSHEID ONDER DE VEENARBEIDER S Een bespreking met de landar- beidersbonden. Gisteren heeft op het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw een bespre king plaats gevonden tusschen de vertegen woordigers der landoTbeidersbonden en de heeren mr. M. A. Harders, secretaris-generaal van- het departement en Meijer de Vries, rijksinspecteur voor dc werkverschaffing in ai- gemeencn dienst, inzake de werkloosheid on der de veenarbeiders in de gemeenten Den Ham cn Vriezenvecn. Op verzoek van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kon, zal de heer de Vries in het begin der volgende week een bespreking hebben met de beide genoemde gemeentebesturen, welke, in dien omtrent den financieclen opzet overeen stemming wordt verkregen in de gelegenheid zullen worden gesteld erkloozcn te plaatsen bij de van rijkswege gesubsidieerde werken in het waterschap dc Rcgge. GEMEENTERAAD VAN GELDERMALSEN. Rioleeringsplon. Een nieuwe begraafplaats. Dt Raad van Geldermalsen vergaderde heden en besloot o.m.: 1 Aan de Industriecle Maatschappij Mabc-g te Utrecht opdracht te geven tot het ontwer pen van een volledig riolecringsplan. 2 Tot aankoop van gronden voor dc stich ting van een nieuwe algemeene begraaplaots. 5. Tot aankoop van den op den Rijksstraat weg staanden korenmolen, waarvoor de ver- eeniging „De Hollandsche Molen" subsidie ver leende. De stand op li Augustus Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de wormoezerijgewassen op 14 Augustus is, onder medewerking der rijkstuinbcuwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. In den stand der tuinbouwgewassen is sinds de vorige maand weinig verandering gekomen, hoewel de standcijfers thans in het algemeen iets lager zijn dan op 16 Juli. Het fruit. De appelen zullen een slechten oogst leve ren; enkele variëteiten van geringe verspreiding staan goed, doch de voornaamste soorten dra gen slechts zeer weinig Het winttrfruit kan vrijwel uls mislukt worden beschouwd. Naast het ongunstige weer is schade, door bloed- en bladluizen toegebracht, in verschil lende streken daarvan de oorzaak. Peren beloven beter dan de appelen door- eengenomen is de stand matig tot vrij goed. De perziken onder glas staan goed van de natuurperziken is de stand echter veel minder; in zuidelijk Gelderland hebben deze laatste vrij veel van luizen te lijden gehad. De wormoezerijgewassen. De stand van de tomaten is nog meer dan goed. De sluitkoolsoorten hebben dit jaar zeer veel van verschillende ziekten en beschadigingen te lijden In Noord-Holland veroorzaakt het zeei onregelmatig optreden van droaihortigheid en vallende ziekte een zeer ongelijken stand, ter wijl de kool in Friesland en in de omgeving van Zwolle veel blad verloren heeft door rup- senvreterij. In Friesland is het boonengewas door spint aangetast, in Kennemerlend treedt de boonen ziekte op, terwijl op meerdere plaatsen luizen in de boonen voorkomen. Samenvatting. Leidt men uit de opgegeven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende streken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tusschen haak jes geplaatste cijfer aangeeft hoe de stand was op 16 Juli. •Appelen30 (52) Peren54 (55) Druiven77 (78) Perziken (onder glas) B 70 (69) (natuur) 54 (55) Tomaten74 (76) Witte kool a 63 (62) Roode kool 55 (57) Savoyekool s 59 (62) Bloemkool 60 (62) Pootuien m 9 - 67 (69) Prei i w 69 Schorseneeren 74 Augurken59 (56) Boonen54 (56) Door de correspondenten wordt de stand op gegeven in cijfers, waarbij 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 69 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht er» 10 mislukt. TOLLEN. Een historische sta-in-den-weg zal heden middag opgeheven worden: de tol aan de Laan van Nieuw-Oost Indië te den Haag. Na tweehonderd zeventig jaar dienst te hebben gedaan, heeft hij op zijn beurt den tol be taald aan den tijd. Uit den tijd was hij allang. Voor hoevelen is hij een ergernis geweestI Want hij sloot dan toch maar het doorgaand verkeer van Den Haag en Voorburg langs de Laan van Nicuw-Oost-Indië af cn al wos het offer, dat tenminste van voetgangers en wiel rijders) gevraagd werd, niet groot, een tol op een verkeersweg is in onze dagen nu een maal een hatelijk ding. De opheffing van de stoomtram naar Voor burg (die vervangen is door de „Blauwe") heeft den ouden tol den nekslag gegeven. De tot dusver afgesloten trambaan kwam toen vrij vcor het gewone verkeer en ol was het een primitieve weg, velen volgden hem om den tol te ontwijken. Vroeger had de tol dooi den aanleg van den nieuwen weg Den Haag Voorburg, de Koningin-Wilhelminnlaan, al een knauw gekregen En op het laatst schijnt de exploitatie ervan nauwelijks meer loonend ge weest te ziin, zoodot dc tol aan verval van krachten is bezweken. Vanmiddag om twee uur wordt Tiopgehe ven. Voor de bewoners van het stille laantje, waarin de Laan van Nieyw-Oost-Indië zich aan gene zijde van don tol voortzet, is hier mee ook een nieuwe tijd aangebroken zegt dc N. R. Ct Dat oude, intieme laantje, dat in tegenstelling met de meeste andere wegen in en om de stad, den laatsten tijd steeds stil ler was geworden, zal verbreed cn gemoderni seerd worden De Laan van Nieuw Oosteinde, zooals het laantje heet, wordt een breede ver keersweg. Voorburg was haar met zijn stra tenplannen reeds aan eene zijde (die welke het dichtst bij de stad is gelegen) genaderd, aan dc andere zijde, waar het nu op Voor- burgs gebied nog alles grasl >nd is. komt ook een uitgebreid stratenplan. En zoo zal spoe dig elke heugenis aan den ouden tol verdwe nen zijn Een Hongaarsclie bruidegom en een Nedcrlandsche bruid Men meldt ons: De dagbladen van Boedapest de Pester Lloyd onder het opschrift: een interessante huwelijksvoltrekking maken melding var» het huwelijk van dr. Géza Németh von Erdöbenye, hoofdarts aan het Christelijk zieken huis .J5 et hes da" te Boedapest, met mejuffrouw H J. Nederbragt, dochter van dr. J. A. Neder- bragi, chef der directie van Economische Zaken aan het departement van Buitenlandsche Zaken. De feiten zijn de volgende: In 1925 huwde mejuffrouw G. R. W. Neder- b.f.gt, oudste dochter van genoemden hoofd ambtenaar, met ds. L Jakos, Gereformeerd pitdikant te Alsónémedi, bij Boedapest. Vrijdag 10 dezer nu werd in de Gedeformeer de keik van Alsónémedi kerkelijk voltrokken het even te voren te Boedapest burgerlijk ge sloten huwelijk van de jongste dochter van den heer cn mevrouw Nederbragt Ven den toren der kerk woeien naast elkan der de Nedcrlandsche en d-^ Hongaarsche vlag Dc plechtigheid werd geopend door ds. Jakos, die een gebed in het Hongaarsch uitsprak, ter- wi i di. K Dijk, predikant bij de Gereformeerde kerk van 's Gravenhage-West, opzettelijk tot dit doel overgekomen, de huwelijksbevestiging ver richtte. Dr. Dijk sprak naar aanleiding van Ps 121 5, in het Duitsch, opdat de beide families ziin predikatie zouden kunnen volgen, terwijl hij na de bevestiging een korte toespraak tot de bruid in het Hollandsch richtte. Gezongen werden ccnige psalmverzen, vooi we ke in beide talen dezelfde melodieën ge bezigd worden. De cantor der gemeente zong een opzettelijk voor deze gelegenheid gedicht lied van Nederlandsch-Hongoarsche strekking. Onder de aanwezigen werden van Nederland- sche zijde opgemerkt, behalve het geheele gezin en dc zuster van dr. Nederbragt, eenige vrienden uit Nederland, t.w. twee heeren en mevrouw Cusell van 's Gravenhage en het lid der Tweede Kamer de heer Zijistra en me vrouw Zijlstra, en verder de Nederlandsche tijdelijke zaakgelastigde, graaf Bentinck met den kanselier van het gezantschap den heer Var. Hoogstraatcn, den consul-generaal en den vice-consul der Nederlanden te Boedappst, de hccien Clinge Fledderus en Vreede, beiden met hun dames, en tal van andere leden der Hol landsche kolonie. Onder dc Hongaarsche aan wezigen bevonden zich, behalve dc naaste bloedverwanten van den bruidegom, diens oom en getuige, de heer Németh van Errlöbenye, oud-afdelingschef aan een der Hongaarsche departementen, en familie, prof. Sebestyén en prof. Kovécs, allen van Boedapest. Na de huwelijksvoltrekking werd in de naast keik en pastorie gelegen school receptie gehou den, waarbij toespraken werden gewisseld door dr. Nederbragt, graaf Németh en prof. Kovncs. Des Zondags, na het huwelijk, is in de kerk van Alsónémedi een Nederlandsch-Hongaar- schc kerkdienst gehouden, geleid door dr Dijk en bijgewoond door de overige vrienden, die uit Holland waren overgekomen. Dr Dijk sprók naar aanleiding van Erodus 8 I een predikatie in het Hollandsch uit, t -rwijl ds Jakos zin voor zin in het Hongaaisch ver taalde Blijkens de in de Staatscourant opgenomen middelenstaat bedragen de ontvangsten der schatkist over de maand Juli 40.725.049 tegen 42.417.921 in dezelfde maand van het vorig joar, een nadeelig verschil derhalve op leverende van 1.692.872. Vergeleken echter bij het twaalfde der ramingr welke de volledige belastingverlagingen bevat, valt echter een accres van eenige millioenen te constateeren, terwijl de opbrengst over de eerste zeven maan den des jaars, groot 292.395.706, eveneens nog boven de raming uitgaat, welke 271.819.916 bedrrogt. iïierbij echter dient ickening gehouden te worden met het feit, dat het tarief meer dan 13 millioen lager geraamd is en, omdat de belastingverlagingen eerst in het tweede halfjaar tot uiting komen, meer dan 13 millioen bij het 7112 moet worden opge teld om tot een juiste vergelijking te komen Vergeleken echter met de eerste zeven maan den van het vorige jaar, toen 296.961.129 werd opgebracht, zijn de ontvangsten 4'.- mil- iioen minder. Een analyse der cijfers toont aan, dat de bronnen zeer afwisselend gewerkt hebben en de mindere ontvangst over het afgcloopen jaar niet aan toevallige omstandigheden is toe te schrijven. Echter zij opgemerkt, dat de suc cessierechten in de totale vermindering een zeer groot aandeel hebben en ruim Vi millioen gulden minder opbiechten, n.l. 2.86 millioen tegen 3.37 millioen in Juli 1927. De directe belastingen Iconen voor de in komstenbelasting, welke 3.38 millioen op bracht tegen 4.61 millioen, een vermindering aan van 1.2 millioen. De verlaging van het tarief doet zich blijk baar reeds hier gelden, alsook van dat der per- sonccle belasting welke 3.7 millioen opbracht tegen ƒ38 milloen in Juli van het vorig jaar. De grondbelasting ging met 4 ton achteruit, 2.8 millioen tegen 3.2 millioen. Uit de divi dend- en tantièmebelasting kwam bijna 3 V: ton minder binnen, waarvan de opbrengst 5.9 mil lioen bedraagt tegen f 6.2 millioen in Juli 1927. De vermogensbelasting vorderde van 354.174 tot 380.737 Meerendeels hebben de accijnzen niet ongun stig gewerkt, maar kwam uit het jenever-recht 5'/< ton minder binnen, 3.21 millioen tegen 3.56 millioen. Hiertegenover stelde zich een veel ruimere ontvangst van den suikeraccijns, dat 4.32 millioen opbrucht tegen 3.82 mil lioen, dus 5 ton meer. Ook hel bier bleef ach ter en bracht T.2 millioen op legen I 3 mil lioen. Het geslacht vorderde van 804 0.72 tot 892 163, wiin van f 39.801 tot f 44.791, zout van f 140.447 tot 162.150; tabak ech ter wijst een mindere opbrengst aan van ruim 4 Vi ton, n.l. 1.45 millioen tegen 1.92 mil lioen in Juli 1927. Van de belastingen welke met het zaken leven verband houden, kwam uit de invoerrech ten bijna 5 ton meer binnen, n 1. 4.88 millioen tegen 4.40 millioende registratierechten bracht ruim 6% ton meer op, 2 16 millioen tegen T.53 millioen, terwijl de zegelrechten vorderden van 1.92 millioen tot 2.02 mil lioen. De ontvangsten der rijwielbelasting be liepen 18.381 of 10 der werkelijke op brengst tegen 57.942 of 40 der werke lijke opbrengst. 90 der werkelijke opbrengst werd aan wegenfonds toegevoegd, n.l. 165 424 50. zoodat dit een totaal aanwijst van 752.257.41 De opbrengst over de eer ste 7 maanden is gTOot 11.605.804.73. Uit de belasting op gouden en zilveren wer ken kwam 82.439 binnen tegen f 64 462; de domeinen brachten 174.774 op tegen 169 676, terwijl de loodsgelden terugliepen van 412.521 tot 400666. De inkomsten ten bate van het ieeningsfonds bedroegen 6.49 millioen. Een boekhandelaar doodt zijn kantoorjuffrouw en daarna zichzelf Hilversum. Zondagmorgen te ongeveer 12 uur heeft zich alhier een drama afgespeeld, dat twee slachtoffers heeft geeischt. Toen de 45-jarige F. \V. S., boekhandelaar, wonen* de in de Havenstraat te Hilversum, en zijn 22-jarige kantoorbediende mej. J. W. K. wo nende Kerkbrink, Zondagmorgen de kerk uit kwamen namen zij een taxi, die hen naar de Holalndsche Rading zou brengen. Op den Eikbosschcrweg, ter hoogte van het Hoogt van het Kruis klonk plotseling een revolverschot. De chauffeur stopte onmiddellijk en vond het meisje, badende in haar bloed, door een ko gel in de hartstreek doodelijk getroffen. Do heer S. richtte daarop den revolver op zich zelf. Een kogel miste cn kwam in het chassis van den auto terecht, een tweede kogel trof hem in de hartstreek Enkele minuten later gaf hij den geest. De ijlings ontboden geneesheeren dr. Berg cn dr Wessel konden slechts den dood bij heide slachtoffers constateeren. De 'ijken ziin naar het lijkenhuisie op do Algemeene Begraafplaats overgebracht. De heer S. was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. De oorzaak van dit dra ma schijnt ren liefdesverhouding te zijn ge weest. Dc politie stelt een onderzoek in. CONCOURS-HIPPIQUE. Bij liet te Rotterdam gehouden concours- h'ippique behaalde luit. M. Steuger met Aubi- pinc den vierden prijs irv het springconcours. Zwemmen. KAMPIOENSCHAPPEN U. P. Z. B. Ztfterdagmiddag werden in Utrecht de kam pioenschap pen der U. P. Z. B. verzwommen. In het nummer 100 Meter rugslag heerc.n bezette de A. Z. en P. C -er L. von Domme len de tweede plaats in den tijd ven 1 min. 48% scc. terwijl de heer H. P. v. Haselen (A. Z. en P. C.) in het nummer 100 vrije sla? vcor Hecren eveneens de tweede plaats in nam met een tijd von 1 min. 13% scc. Gisteren liet de Zutfensche Zwemvcr. „De Jonge Kampioen" te Zutfen haar jaarlijkrchen 8 K.M zwemwedstrijd in de IJsel verzwem- men. In de cattgorie Veteranen Du mes wist het Neptunes-lid Mevr. S. Houtman-Grau zich van de eerste plaats te verzekeren in den tijd van 1 uur, 35 min, 27 sec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2