Maison de Nouveauté Kousen-Reclame Ziet onze étalages Dames! GENEVE EN DE L ONTWAPENING Russisch ongeduld M. H. van Raalie :xxx«: AT. H. van Raalie STRESEMANN TE PARIJS LUCHTVAART MAJOOR MADALENA Vanmorgen vroeg vertrokken Utrechtscheweg 38 - Tel. 302 van Maandag I tot Maandag Bij aankoop van: èèn paar twee paar Zoolang de voorraad strekt 10°|o korting 15°|o korting drie paar, kost het derde paar slecht halve prijs vier paar, kost het vierde paar slechts 25 cent Profiteert van deze bijzondere reclame, welke alle 1ste soorten Dames Kinder Kousen omvat welke wij steeds voeren. Geen zichtzendingen a contant SPORT Litwinof vraagt Loudon inlichtingen litwinof 'heeft aan jhr. Loudon, den voorzit ter van de voorbereidende ontwapeningscom missie, een brief geschreven, waarin hij herin nert aan het verwerpen van de Russische voor stellen voor totale ontwapening op de laatste bijeenkomst te Genève en waarin hij vraagt, ■waarom het onmogelijk was de voorbereidende ontwapeningscommissie bijeen te roepen vóór de bijeenkomst van den Volkenbond en welke bezwaren er bestaan om de commissie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepeh. EEN ONDERZEESCHE MIJN LOSGERAAKT. In zee gedreven. Het hydrografisch bureau van de Vereen. Staten heeft een waarschuwing uitgegeven, dat een onderzeesche mijn, die genoeg dynamiet bevat om een groot stoomschip te laten zinken, is losgeslagen aan de kust van Maine en in den Atlantisohen Oceaan ronddrijft. De mijn is losgeraakt in de marinehaven, maar was reeds de zee in gedreven, voor de verdwijning bemerkt werd. Afd. Stoffen Wollen en Zijden Veloutines. voor Japonnen, Nouveauté's voor Avond-Japonnen, in Georgette, Crepe Satin en Chiffon, Afd. Bonneterie Nieuwe Deux-Pieces in Wol met Zijde, Vesten, Pullovers, Kilty's voor Meisjes, Afd, Witte Goederen, Corsets Corselettes Buste-Houders in keur van modellen. Kleurige Zijden Onderjurken met bijpassende directoires. SX Ribana Ondergoederen in Wol, Katoen en Fild'Ecosse DE ZIEKTE VAN CHAMBERDAIN. Een reis van vier weken. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken sir Austen Chamberlain zal a^. Don derdag udt Liverpool vertrekken voor zijn groote reis tot herstel van gezondheid. Hij scheept zich in op de Orcoma, met bestem ming naar de Westkust van Amerika via het Panama-kanaal en blijft vier weken weg. Mevr. Chamberlain en twee jonge kinderen zullen hem vergezellen. Onderweg wonden bezoeken gebracht aan La Roebelle, Santo Cruz, Co- rimna, Vigo, Bermuda, Havana en Christobal. De reis van Bilbao aan de Stille Zeekant van het Panonma-kanaal wordt dan verder gedaan met het s-s. President Adams. Na een kort verblijf in Celifornië wordt de reis voortgezet naar Vancouver. De thuisreis gaat dwars door Cananda, naar Montreal. LEVINE OP CROYDON. Zijn a.s. Oceaan vlucht. Levine is Zaterdagavond met het Junker vliegtuig Queen's Diamond op Croydon oan- gekomen. Hij kon niet zeggen, wanneer hij zijn trans-otlantische vlucht za'. wagen. DE ZUIDPOOLEXPEDITIE VAN B7RI>. De City of New-7ork vertrokken. De City of New-York, het vlaggeschlp vooi Byrd's poolexpeditie, is uit New-York naar Dunedir» (Nieuw-Zeeland) vertrokken, waar het twee andere schepen zal ontmoeten, die aan de expeditie deelnemen. Dc bemanning bestaat uit 32 personen en er zijn 200 ton voorraden voor de expeditie aan boord. P a r ij s2 6 Aug. (V. D.) Precies om 3 uur kwam de trein met den salonwagen van den minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann op het Gare du Nord aan. Op het perron bevonden zich vertegenwoordigers van de Duitsche ambassade, onder leiding van den ambassaderaad Rieth, in opdracht van Briand de chef van het protocol Fouquères, evenals de prefect van politie Chiappe voor de stede lijke autoriteiten. Gevolgd door den Parijschen ambassadeur von Hoesch, die den minister tot aan de Fransche grens tegemoet gereisd wis, steeg Stresemann uit den salonwogen. Hij maakte ondanks de lange reis een betrekkelijk frisschen indruk en heeft de reis, naar hij verzekerde, goed doorstaan. Op het stations plein hadden zich ongeveer 2000 menschen verzameld, die Stresemann ontvingen met Hoch-geroep. De auto van den prefect van politie voorop, reed men naar het Elysée, naar het paleis van president Doumergue. Daa* niets bekend was van het openen van zijn oponthoud met een bezoek aan Doumergue, verliep deze tocht onopgemerkt. In het Elysée. schreef Stresemann zich in op de bezoekers- lijst en legde vervolgens een kort bezoek af bij de Amerikaansche ambassade. Daar de Amerikaansche staatssecretaris Kellogg niet aanwezig was, begaf Stresemann zich naar de Duitsche ambassade, waarop de rijksvlag ge- heschen was. Voor de ambassade hadden zich nieuwsgierigen en leden van de Duitsche kolo nie verzameld, die Stresemann levendig groe ten. Zoowel voor het station als voor het am bassadegebouw was de politioneele veilig heidsdienst slechts gering. P a r ij s2 6 Aug. (V. D.) Na zijn aan komst te Parijs richtte Stresemann tot de Fransche pers de volgende begroetingswoor den. Het spijt mij oprecht, dat ik mij tenge volge van de tyrannie mijner dokters gedwon gen zie tot de vertegenwoordigers van de Frartsche pers slechts op dezen weg en niet zooals ik het had gewenscht persoonlijk te spreken. Zooals bekend is, is het doel van mijn reis het ondertcekenen van het Kellogg- pact, van het internationale verdrag, dat het doel heeft den oorlog els politiek instrument te verwijderen. Men behoeft dezen elementai- ren zin slechts uit te spreken, om zich de ge weldige beteekenis van dit internationale pact bewust te worden. De vele sceptische stem men, die wij heden nog hooren, kunnen mis- scien daaruit verklaard worden, dat wij te dicht bij de gebeurtenis staan. In ieder geval geloof ik, dat de geschiedenis is het pact in zijn groote beteekenis zal erkennen. Het is ons allen duidelijk, dat met het sluiten van dit verdrag de definitieve vestiging van den vrede nog niet voor goed bereikt is. Ik ben echter overtuigd, dat wij in het pact een nieu we basis bezitten, om met den goeden wil van «He volkeren een organisatie der wereld nader te brengen, waarin ren der vreeselijkste eigen schappen der menschheid, de oorlog, niet meer bestaat. Aan de verwezenlijking van dit ideaal energiek en daadkrachtig mede te werken, is de vaste wil van het Duitsche volk. De veie Fransche journalisten, die in de laatste jaren mijn land met een bezoek vereerd hebben, heb ben zich ervan kunnen overtuigen, hoe dezv wensch in het Duitsche volk wortelt. Het is mij echter een behoefte, bij deze gelegenheid hier in Parijs mijnerzijds nog eens met allen nadruk te verkondigen en toe te voegen, dat de politiek van de Duitsche regeering in deze houding van het volk zijn hechtste fundament heeft. Het is een belangrijk feit, dat het juist het sluiten van een dergelijk pact is, dat den Dub» schen minister van buitenlandsche zaken voo» het eerst weer sinds langen tijd in de hoofd stad van Frankrijk voert. Dikwijls genoeg heeft men gezegd, dat in de betrekkingen tus- schen onze beide landen in zekeren zin de sleu tel tot het Europeesche vredesprobleem ligt. "Wij weten allen, dat aan het uitbreiden van deze betrekkingen ook nog na Locarno nog steeds vele moeilijkheden in den weg staan. Zij kunnen op zij gezet worden en daarom moe ten zij op zij gezet worden. Tic zou mij gelukkig prijzen, wanneer dc onderteekening van het nieuwe vredespact in Parijs nieuwe vorderin gen in deze richting zou begunstigen. Stresemann bij Briand. P a r ij s26 Aug. (V. D.) Spoedig na zijn aankomst in de Duitsche ambassade legde Stresemann een bezoek van een half uur af op den Quai d'Orsay, bij den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Voor het gebouw had een groote menschen menigte zich verza meld, die den Duitschen minister begroette met de uitroepen: „Vive L'Allemagne", „Vive la paix", „Vive Stresemann". Dr. Stresemann werd onmiddellijk in de werkkamer van Briand geleid. Het onderhoud der beide staatslieden duurde tot 6.35 uur. Briand begroette den Duitschen minister allerhartelijkst en gaf uiting aan zijn diepe teleurstelling, dat Stresemann niet deel zal nemen aan de besprekingen in Genève. Over het verdere verloop van hot onderhoud is tot nog toe niets bekend, doch het was in hoofdzaak gewijd aan politieke kwesties Briand begeleidde zijn bezoeker tot in de voor kamer, waar hij hartelijk afscheid nam. Toen de aanwezige journalisten dr. Stresemann verzochten een woord te spreken, zeide hij schertsend: „Dr. Zondek heeft mij verboden langer dan 35 minuten achtereen te spreken Ik heb 34 minuten gesproken en dus blijft mij slechts een minuut over om U goedendag te zeggen." Stresemann nam vervolgens zijn hoed af en verliet de Quai d'Orsay, waar hij op nieuw door de menschenmenigte sympathiek begroet werd. Daarop ondernam Stresemann, begeleid door den Duitschen ambassadeur en prof. Zondek, een wandelrit door het Bois de Boulogne. Neergestreken op Schellingwoude Men meldt ons uit Amsterdam, d.d. 26 Aug. Het bericht, dat de bekende Itaüaansche vlie ger majoor Maddalena, die zulk een belang rijk aandeel heeft gehad in het reddingswerk ten behoeve van Generaal Nobile en zijn met gezellen, gisterenmorgen te Bergen (Noorwe gen) was opgestegen, om via Amsterdam naar Italië te vliegen, had een aantal journalisten naar het Marinevliegkamp Schellingwoude ge lokt. Want zij wisten dat de Italiaan dit vlieg kamp op lange trajecten als tusschenstation pleegt te benutten voor het aanvullen van den benzinevoorraad, bleken daar reeds de heer P. Loeb, consul van Italië, alsmede twee marine officieren, die door den commandant te Am sterdam gezonden waren, aanwezig te zijn. Het gezelschap had echter een vergeelsche reis gemaakt, elk bericht omtrent den vlieger bleef uit en ten langen leste keerde men eenigszins teleurgesteld naar de stad terug. In den loop van den avond was inmiddels bekend gewor den dat Majoor Maddalena tengevolge van nïst en regen een noodland:r.g bij Roermond had moeten maken. Op een tijdstip dat do pers hem allerminst verwachte, n.l. heden (Zondag)morgen te half twaalf is majoor Maddalena met het water vliegtuig „Savoia" F. 55 te Schellingwoude neergestreken, waar hij aanvankelijk met zijn metgezellen, luitenant Cagna, een radio-tele grafist en twee mecaniciens alleen begroet werd door den in het vliegkamp dienstdoenden bootsman Snijdersveld. Even later verscheen echter de consul voor Italië, de heer P. Loeb. Daar de pers inmiddels ook bijtijds de lucht bad gekregen van majoor Maddalena's aan komst, is de Italiaan niet aan een interview ontkomen. Mojoor Maddalena deelde allereerst mede, dat hij en zijn hier thans aanwezige metgezellen tegelijkertijd het kamp in het Poolijs van Generaal Nobile ontdekt hadden. Toen met de „Savoia" de eerste onder zoe- kingstocht vanaf de „Cita di Milano" onder nomen werd, voerde het vliegtuig geen radio- apparsat m^de. Den volgenden dag werd op nieuw een tocht ondernomen, ditmaal met een klein radio-toestel aan boord. En tot haar groote vreugde mocht dc bemanning van dc „Savoia" er in slagen, contact met Nobile te krijgen, die zijn juiste plaats opgaf. „Ik ben toen heel laag gaan vliegen," aldus majoor Maddalena", en U kunt zach onze ontroering voorstellen, toen wij allen op hetzelfde oogen- blik het kamp ontdekten. Helaas konden wij geen landing uitvoeren en moesten terugvlie gen. Wat de latere redding van generaal Nobile door luitenant Lundborg betreft, zeide Majoor Maddalena, dat Nobile door zijn metgezellen op het ijs moreel gedwongen is om als eerste het kamp te verlaten. Toen Nobile zich ver zette, bood niemand van zijn metgezellen zich aan om in Lundborg's vliegtuig te stappen. Zij drongen er met klem op aan dat Nobile, die zeer zwak was, hen zou verlaten. Bovendien dachten dc achterblijvenden na eenige uren op dezelfde wijze gcrod te zullen worden. Natuurlijk kwam ook het lot van Reall Amundsen ter sprake. „ïk geloof niet, dot Amundsen nog ln leven is," zeide majoor Mad dalena. „Ik ben op denzelfden dag als Amund sen, met een verschil van 4 uur, opgestegen. Het weer was toen zeer slecht. Er heerschte zulk een dikke mist dat ik, om er boven uit te komen, tot 2000 meter gestegen ben. Amund sen en zijn Fransche piloot hebben dit van wege de zwaarte van hun toestel niet kunnen doen. Ik vermoed dan ook, dat de machine door een defect aan den motor gedwongen was, in een ruwe zee te dalen, waarbij de be manning omgekomen moet zijn." Majoor Maddalena, die aanvankelijk vort plan was om dadelijk weer van Schellingwoude t© vertrekken, besloot echter na met zijn ka meraden beraadslaagd te hebben, zijn vertrek tot Maandagochtend ongeveer half zes uit te stellen. In den namiddag begaf maj. Maddalena zich in gezelschap van luitenant Cagna naar Aer- denhout, waar de beide officieren hun opwach ting maakten bij mevrouw LoebBallarini. Des avonds dineerden zij met den Consul-Generaal en diens echtgenoot© te Zondvoort* DE „FRANCE" VERONGELUKT. Een medewerker schrijft uit Parijs aan de N. R. C. over de mislukte poging van het toestel France, om naar New-York te vlie gen Toen Zaterdagochtend vroeg de tanks van het toestel gevuld waren met 3900 liter ben' zine, kwamen de drie vlieger;* die den tocht zouden ondernemen, aan boord. Het waren de kapiteins Coudourct en Mailloux en de luite nant De Mailly-Nesle. De motor werd aangezet en met luid geraas zette het stalen vliegtuig zich in beweging. Het was onmiddellijk ree£s. alsof er iets aan haperde. Het gevaarte wildie niet van den grond en over een afstand ven 500 meter deed Coudouret ©1 het mogelijke om op te stijgen. Eindelijk dan, nadat met één sprong de France over het riviertje de Morée was, hief het toestel zich van don grond, doch toen gebeurde het ongeluk, dat wonder boven won der geen menrchenlevens te betreuren gaf. Nadat Coudeuret het vliegtuig over de hoo rnen had gestuurd, kon hij een hoógspannings net niet meer vermijden en vloog tegen de zware draden aan. Met een plof stortte de France neer. Een deel van het landingsgestel werd vernietigd alsmede het achterste deel van den rooden vogel. De drie vliegers kwa men er met eenige kneuzingen en den schrik of. Hoewel het toestel niet onherstelbaar ver nield is, zal volgens deskundigen deze vlucht wei moeten worden uitgesteld tot het volgen de jaar. Dc France is een Bernard ♦oestol voorzien van een 12-cylindrische Hispano-Suiza mo'or van 600 P.K. Voetbal. ZILVEREN BAL WEDSTRIJDEN. Gisteren zijn op het terrein van Sparta, alhier de jaarlijksclie wedstrijden om den Zilveren Bal aan gevangen. De traditie ge trouw verleende het weer zijn volle mede werking. Ja feitelijk was het weer te mooi en beter voor de kijkers als voor de spelers. Reeds bij den eersten wedstrijd V.O.C.II. D.V.S. was dc belangstelling al zeer groot. Blijkbaar was men zoo vroeg present tenein de verrichtingen van V.O.C. gade te slaan. En het dient gezegd dat V.O.C. haar aan hangers niet teleur heeft gesteld. Het is niet alleen een aardige wedstrijd en een Rotter- damsche overwinning geworden, doch wat de ho 'dzaak is, V. O. C. heeft getoond het nog wei te kennen. Wat wij dezen middag van haar hebben gezien belooft wel iets voor het komende seizoen. En vooral de ex. Excelsior-doelman v. d. Bergen is een groote aanwinst. Tusschen de verschillende wedstrijder, door trachtte Mevr. Grimberg-Huyser het publiek tot Community-singing te bewegen. Dit gelukte haar slechts gedeeltelijk, want zoo nu en dan konden wij iets van gemeen- schappelijken samenzang bemerken. V.O.C.—Hermes D.V.S. 2—0. De eerste aanvallen zijn voor H.D.V.S.. doch spoedig neemt V.O.C. het initiatief over en tot tweemaal toe moet Smoor in het Schicdamsche doel handelend optreden. Een mooi schot van Blom verwerkt de Schiedammer naar behooren. Na 15 minu ten heeft V.O.C. succes, als 'n als voorzei bedoelde bal van Van Everdingen via de handen van Smoor in het Schiedamschó net verdwijnt. 1—0. H.D.V.S. valt dan eeni ge malen zeer verdienstelijk aan, doch het schieten is slecht. De rust komt derhalve met 1—0 voor V.O.C. Na de hervatting is H.D.V.S. het eerst in den aanval. Er ontstaat een schermutseling voor het doel van V.O.C., als v. d. Bergen tot tweemaal toe een ingezonden bal niet voldoende kan wegwerken.. Het ieder wordt tot hoekschop verwerkt, welke geen resul taat oplevert. V.O.C. verplaatst dan het spel en al vrij spoedig heeft van Everdingen we derom succes, als hij den bal hard inschiet. Het spel gaat dan verder gelijk op en het einde komt met een fraaie welverdiende 20 overwinning voor V.O.C. H.B.S.—Excelsior 3—3. De ploegen zijn beurtelings in den aan val, met I-I.B.S. iets gevaarlijker voor doel. Nadat Zijlstra, door tactisch nitloopen, een zeker schijnend doelpunt heeft voorkomen, komen de Hagenaars fanatiek opzetten en na een kwartier spel ens geeft Smeets met een onhoudbaar schot zijn verecniging de leiding 1—0. Dc vreugde is echter van kor ten duur. want nog geen twee minuten later brengt Bak met een keurig onverwachts schot de partijen op gelijken voet 11. Nau welijks is er afgetrapt of Manssen geeft Zijl stra voor de tweede maal het nakijken 12 II.B.S. blijft krachtig aanvallen cn even voor de rust scoort Smeets den gelijkmaker 2—2. Tien minuten na de hervatting herneemt Excelsior de leiding als Huismans een van den paal terugspringen den hal maar voor het intrappen heeft 23. Een strafschop aan I-I.B.S. toegekend schiet van Kesterén ver naast. Kort hierop is het van Rossum, die met een schitterenden kopbal den stand wederom gelijk brengt 3—3. In dezen stand komt geen verandering meer, zoodat moet worden geloot. II.B.S. blijkt de gelukkige en komt dus in de volgende ronde. Sparta—A.D.O. 0—1. Sparta toont zich iets sterker dan haar tegenstandster, al maakt ook zij geen ster ken indruk. Verder dan de heide verdedi gingen brengen beide voorhoeden het-meest al niet. De Spartaansche voorhoede probeert liet dan met eenige schoten van verren af stand, doch hiermede hebben zij bij een doelman als Quax geen succes. Trouwens het meerendeel van deze schoten ging nog ver over of naast. Eenmaal zendt For- menooy een fraaien kopbal in doch Quax staat op de juiste plaats en redt keurig. De rust breekt aan met blanken stand. Ook na de rust is het een slappe vertoo ning. De verdedigingen blijven meester van het terrein cn vooralsnog wordt er niet ge doelpunt. Een goed schot van Formenooy verdient vermelding, doch Quax laat zich niet verschalken. Een tien minuten voor het einde gelukt het Tap Cohen te passee- ren, wat voor de Hagenaars tevens de over winning beteekent, daar er niet meer wordt gedoelpunt. De Hagenaars komen dus in de volgende ronde. Feijenoord—V.U.C. 4—3. Feijenoord is al spoedig in de meerder heid en Pijl lost een tweetal schoten die ech ter naast gaan. Na tien minuten spelens heeft deze speler dan toch succes, als hij van verren afstand een onhoudbaar schot lost 10. V.U.C. is hierdoor geenszins ont moedigd cn valt fanatiek aan. Dekker moot eenige malen handelend optreden, wat hem echter goed afgaat. Dan onderneemt Feyen- oord weer eenige aanvallen, welke een drie tal hoekschoppen tengevolge hebben, die evenwel niets opleveren. Na twintig minu ten spelens is het wederom Pijl, die ract een fraai schot den voorsprong vergroot 2—0. Kort voor de rust verkleint Hagendoorn met een fraai schot den achterstand 21. Met een 21 voorsprong voor Feyenoord breekt de rust aan. Na de hervatting pakt V.U.C. direct flink aan en na vijf minuten spelens heeft zij een 2—1 achterstand door toedoen van Klein cn Hagendoorn omgezet in een 3—2 voor sprong. Feyenoord komt dan weer in de meerderheid en Pijl brengt, alleen door dc verdediging loopend, den stand weer op 33 waarna Barendregt met een fraai en kopbal Feyenoord de leiding hergeeft. Met dezen stand komt liet einde. Het programma voor Zondag els. luidt: E. 11—1245: Willem 2—II.V.V. F. 12.301.45: A.D.O.—H.B.S. G. 23.15: V.O.C.Feyenoord. K. Winnaar E.—Winnaar F. EEN NIEUWE TURNVEREENIGING Uit goede bron vernemen wij, dat a.s. DJns- dugavond 28 Augustus een vergadering gehou den zai worden, om te komen tot dc oprichting van een nieuwe Christelijke Turnverceniging los van een bepaalde kerkelijke richting. De verga dering wordt gehouden om half acht in de so ciëteit Concordia. Bij informatie deelde men ons mede, dat de Chr. Gymnastiekvereniging „Wilhelmina" zich los gemaakt heeft van de Chr. Jongomennen Verecniging zonder hun voorzitter daarin te kennen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2