J. W. VAN ACHTERBERGH COMLETE MEUBILEERINGEN BEHANGERU westsingel 12-13 GROOTE SORTEERING FAUTEUILS STOFFEERDERIJ UW« TELEFOON No. 238 Rijwielhandel W. Sluiter Radio-programma's STADSNIEUWS. HET KANAAL DOORDE GELDERSCHE VALLEI Het Geldersche Valiei-plan treedt steeds meer op den voorgrond HET MEESTE GENIET U PER FIETS INDIEN HET EEN E IJ S I N K, UNION, OF W, S. A. IS 10.00. Persberichten van het Persbureau Vaz Dias. Hilversum, 1071 M. 12.00. Politieberichten. 12.302.00. Limchmuziek door Trio (Hee- ren Courtel, Lowey en Zürcher). 6.00. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.007.45. Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. SolisteMia van den Eynde, zang. 7.45. Politieberichten. 8.00. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.01. Concert uit den dierentuin te den Haag:, door de Koninklijke Militaire kapel. 9.009.05. Verplicht stoppen voor De Bilt. In de pauzeMuziek door het Hawaiian-duo Luvain and partner. 10.15. Berichten van Vaz Dias. 10.3011.30. Dansmuziek door Ted Sta ves and his band van het Casino te Scheve» ningen. PR. JULIANAPLEIN 7 TEL. 958 Motorsport. MOTORWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. De heer Nic. Bovée behaalde gisteren met zijn H.D.-motor op de grasbaan-wedstrijden te Alkmaar in de klasse E (Juniores 251 tot 350 c.M.3) een tweeden prijs. Dinsdag 28 Augustus. Huizen 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.30. Tijdsopgave. 12.301.50. Lunchmuziek door het Trio van Café Rest. „Winkels" te Amsterdam. Piet Lus- tenhouwer, piano (leider), Heinrich Scholl, viool en Otto Hendriks, cello. 6.00—700. Dinermuziek. 7.458.30. Gramofoonmuziek. 8.008.15. Rede van den heer Dr. H. B. Holsboer, Directeur van de Hoogere Textiel school te EnschedeDe 1-jarige manufactu- rierscursus aan de Hoogere Textielschool te Enschede. 8.30. Uitzending van de gecombineerde feestvergadering der jubileerende St Gxego- rius Vcreeniging en de Liturgische Vereeni- ging in het Aartsbisdom met medewerking der Heercn Phons Dusch en Jan Nieland, leeraren aan de Nederl. R.K. Kerk muziekschool te Utrecht. KENNISGEVINGEN. Hinderwet. B. cn W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 24 Augus tus 1928, aan R. Ryn en zijne rechtverkrijgen den oorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een bakkerij in het perceel gelegen aan de St. Jorisstraat No. II. Amersfoort, 25 Augustus 1928. B. en W. voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. N. VELS HEYN (1. b.). B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 24 Augus tus 1928, aan de American Petroleum Compa ny en zijne rechtverkrijgenden voorwaardeb'jk vergunning is verleend tot het oprichten van twee benzine pomp installaties op in het perceel alhier gelegen aan het Stationsplein No. 5 Amersfoort, 25 Augustus 1928. B. en W. voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. N. VELS HEYN (1. b.) VERGADERING GEMEENTERAAD. Aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad op Dinsdag a.s. 's avonds om zeven uur. 15. Voorstel van B. cn W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan dc Barchman Wuytierslaan, ter grootte van 3350 M2. aan Th. de Jonge en B. W. Lammers, beiden te Amersfoort voor zich of hun nader tc noemen principalen voor 17.800.—i 6. Voorstel van B. cn W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan dc Dillenburglaan, ter grootte van 5119 M2. voor 14.300. aan M. Klynstra tc Amersfoort of aan diens nader te noemen principalen. 17. Voorstel van B. en W. tot verkoop van het terrein naast de Ambachtsschool aan de Stichting het Badhuis voor den bouw van een badhuis. 18. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel tuingrond aan en nabij den Heili- genbergerweg ter grootte van ongeveer 1.7500 H.A. tegen den prijs van 5500.— per H.A aan den heer J. A. Bregt. AMERSFOORTSCHE ZWEMINRICHTING. Dc temperatuur van het water in dc Amers- fooilsche Zweminrichting bedroeg vanochtend 65 gradea. Het diploma der inrichting werd uitgereikt aan Jan Bijvoet en aan Anny Prins. Het N.O.C.-zwemdiploma werd verworven door Kapt. C. Sisselaar. In dc zweminrichting werd achtergelaten een domcstaschje. HUMOR HOEKJE „Dat treft nu alujd zoo. Afs ik mijn tuintje ga bespioeien begint het te regenen" .(Humorist). Het -project Vreeswijk van de baan De kwestie van dc verbetering van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Bo- vcn-Ryn ,welke reeds zoolang hangende is, heeft thans een nieuw stadium bereikt, waarbij de zoo zeer gewcnschte spoedige oplossing dezer, ook voor Amersfoort zeer belangrijke aangelegenheid mogelijk zal rijn. Naar de Telegraaf verneemt, moet de Mi nister van Waterstaat den laatsten tijd tot de conclusie gekomen zijn, dot deze oplossing moet gezocht worden in uitvoering van het Geldersche valleiplan, welk kanaal zou loopen van Wageningcn, langs Amersfoort, om langs de Eemmonding het gedeelte van de Zusder- zee te bereiken, dat niet gedempt wordt, cn dan verder over het ontworpen IJ-meer naar Amsterdam. Wij mogen dus nu veronderstellen, dat de minister in elk geval niet meer aan het plan- Vreeswijk denkt en de hoop uitspreken, dat dit veelbestreden project thans voorgoed van dc baan is. Dit beteekent een stap in de goede richting, om tot een oplossing tc komen met de regee ring, want van het stand-punt van Amsterdam bezien, bestaan tegen het Geldersche vallei- plan niet zulke groote bezwaren, als er waren tegen Vreeswijk. Evenwel blijven, als ddt kanaal wordt ge graven, nog de moeilijkheden bestaan, welke thans de scheepvaart tusschen Rotterdam en Amsterdam ondervindt in het Merwede-kenaal en waarmee wel rekening was gehouden bij het plan via Wijk-bij-Duurstede, door Am sterdam voorgestaan. Maar hoofdzaak is, dat men nu op de basis van het Geldersche Vallei-plan tot een oplos sing zou kunnen komen, zonder dat Amster dam zich hiertegen zou verzetten. Hierover worden thans nóg tusschen ge meentebestuur en de regeering onderhande lingen gevoerd. Wordt overeenstemming be reikt, dan mag verwacht worden, dat de mi nister binnenkort een wetsontwerp zal indie nen, wat de eerste stap is op den weg naar een betere scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Rijn. Uit bovenstaande blijkt dus wel dal wy het eenige weken geleden met ons bericht betref fende de houding van Amsterdam tegenover het Geldersche Vallei-plan toch niet zoo heel erg mis hadden I Integendeel; wat wij toen vermeldden lijkt zeer veel op den huidigen stand van zaken. Verzet tegen het Vallei-plan. Te duur en te veel tijd eischend In verband met het veranderd standpunt van den Minister van Waterstaat ten opzichte van het Amsterdam-Boven Rijn kanaal, heeft, zoo meldt het Corr. Bur. aan de Tel., op uitnoo- diging van het gemeentebestuur van Utrecht aldaar heden een bespreking plaats gehad tus schen de lichamen, welke in het bijzonder be lang hebben bij het tot stand komen van het kanaal via Utrecht—Wijk bij Duurstede—Tiel. Bij deze bespreking onder voorzitterschap van den burgemeester van Utrecht waren aanwe zig vertegenwoordigers van de gemeentebe sturen van Tiel, Wijk bij Duurstede en Schalk wijk, van de Kamers van Koophandel te Utrecht en Tiel, de Betuwsche Kanaalvereeni- ging en de Vereeniging Wijks Belang, Dr. C Lely, adviseur der Betuwsche Kanaalvereeni- ging was verhinderd de vergadering bij te wonen. Bij de discussies spraken verschil lende aanwezigen hun bevreemding er over uit, dat niettegenstaande in het rapport det Staatscommissie-Limburg de verbinding over Utrecht—Wijk bij Duurstede—Tiel els de meest wenschelijke en practische oplossing werd aanbevolen, de minister thans geheel on verwacht aan een volkomen daarvan afwijkend plan de voorkeur zou geven, en dit nog wel, indien althans de daaromtrent ontvangen inlichtingen juist zijn, zonder dat deze commissie die nog niet ontbonden is en op welker advies de minister toch prijs zal stel len, bij de keuze tusschen beide plannen, als nog is gehoord. Volgens de meening der aanwezigen staat het in geenen deele vost, dat de verbinding door de Geldersche Vallei zoowel wat «de kosten als den voor de uitvoering noodigen tijd betreft, de voorkeur zou verdienen boven het tracé over Utrecht—Wijk bij Duurstede Integendeel men oordeelde dat met de uitvoe ring van het Vallei-plan niet alleen veel hoo- ger kosten gemoeid zullen zijn, doch dat dit ook aanzienlijk meer tijd zal eisohen, terwijl de rivierkruising bij Wijk bij Duurstede voor de scheepvaart door het te maken IJsel- en Eemsmeer, brengen dan die bij Wagerungen Daarnaast meende men dat de veiligheid van de scheepvaart door het te maken IJsel- en Eemsmeer, zoo ook die door het kanaal door de Geldersche Vallei zelf, allerminst -gewaar borgd is, tenzij men overgaat tot het treffen van zeer kostbare technische voorzieningen. In erband hiermede werd besloten om aan deze punten in het bijzonder aandacht te wijden. Het vertrouwen werd uitgesproken dat de mi nister geen voorbereidende stappen ter uit voering zal doen alvorens do commissie-Lim burg alsnog in. deze zaak te hebben gehoord, en voordat de belanghebbenden rij het plan, door deze staatscommissie voorgestaan; in de gelegenheid zijn geweest om van hun ziens wijze te hebben doen blijken. Men zal rich daartoe tot den minister wenden. NIEUWE CHR. SCHOOL Aan de Knoskamp» Deze nieuwe school wordt Dinsdag 4 Sept in gebruik genomen, na op den vooravond feestelijk te rijn geopend. Verschenen Zaterdag stond het gebouw ter bezichtiging van belangstellenden, terwijl de pers te half 2 was uitgenoodigd. Het hoofd der school, de heer B. van der Kolk en de ar chitect B. W. Plooij waren ter ontvangst en uitleg aanwezig. Amersfoort is in de laatste jaren een aan tal schoolgebouwen rijker geworden, waar men met plezier binnentreedt. Hoe moet dit dan wel werken op kinderen. Ruimte is er, licht en aantrekkelijke omge ving in lokalen en gangen. Tevens zijn ze in bouwkundig opricht ge groeid verre boven dc ouderwetsche scholen van enkel dak muren en ramen. Deze school aan de Knriskamp vormt een mooi centraal punt van het woonkwartier al daar. Ze ligt op den hoek van Assenraadstraat en Pullstraat; teruggeschoten op het terrein waardoor een ingesloten hockgedeek© is vrij- gebleven van gemeentegrond waar de Plant soendienst beplanting aanbrengt. Die insluiting is een gevolg van den bouw der school. Twee vleugels, elk voor die loka len staan met een hoek van 120 graden op el kaar, gescheiden door een hal gedeelte, dat door te eindigen in een lichtkoepel, noodig voor de hal, een rationeele en opheffende op lossing vindt in de hoogte. Hierdoor Is de in druk van gerektheid bestreden, die een aan eenschakeling van zes lokalen zou maken. Hoe nauwlettend door een architect wordt gezorgd om een minder gewenschten indruk weg te werken, blijkt hier opnieuw, waar de Limburg- sche steen is gebruikt, die bij gelijke lengte en breedte en van de waalsteen geringere dik te heeft. Zoo zyn er meer noodig op den stij genden meter en lijkt de buitenmuur hooger. De ingangen voor de leerlingen syn aan de einden der vleugels, zoodat de hal met tocht deuren den „trek" in de gangen belet bij aan- en uitgaan der school. Deze gang met in uitbouw weggewerkte kapstokken vormt een sierlijke gedeelte van den bouw. Tegelvloer met loopermotief, wan den bekleed met glazuurt egeltjes gebroken door gekleerden rand cn blokCiguren, geslepen hardsteenen dekstukken bij de drinkf on teint jes, en ander hoekwerk, gekleurd glas in lood. Volgens de verstrekte inlichtingen heeft dit mooie de duurte niet aangebracht. Het glas in lood kostte 275 en hot afwerken met kleur steen aan de wanden heeft door omstandig heden niet meer geld gevraagd, dan dat uit sluitend de witte glazuurtegel was gebruikt. Op betegeling der wanden was door den ar chitect prijs gesteld trit hygiënisch motief.. Drt laatste heeft ar eveneens toe geleid in de lokalen zooveel mogelijk de afronding als kantvorm te nemen om stofzetten te bestrij den. Dit geldt zoowel de kasten als lampen en banken. Overvloed van kastruimte is er in elke klas se. Deze kasten hebben in de bovenhelft gla zen voorwand en zijn geheel ingebouwd, ma ken een samenhangend deel uit van het lo kaal. De banken in pitchpin met teakhouten dek blad zijn uit de Leersumsche fabriek van school meubelen en kosten 21. De Wanden der lokalen zijn verschillend getint naar gelang den leeftijd der leerlingen Boven den gekeurden want in een breede fries wit vrijgehouden. Deze lokalen, 7,50 bij 6.80 M., zijn bere kend op 48 leerlingen. De volle wand, goricht naar de speelplaats, is in glas met hefboomramen der bovenlich ten en uitslaande ramen beneden. Dit licht ontvangen uitsluitend vanaf de speelplaats maakte matglas overbodig. De speelplaats achter het gebouw laemt een ruimte in beslag van TOOO M2. lig gen een 9000 tegels. Dat in dezen bouw centrale verwamafcf ia en W. C. privaten ligt voor de hand. De bouw werd indertijd aan de, aamemers Drenth en Westrenen gegund, laagste i^chrij- vers met 48.300. Een halve ton is de normale prijs der nieuwe scholen hier en elders, waar men de paada- gogische eisch in het oog houdt, dat de om geving sterk beinvloed het werken, wat daar binnen geschiedt. VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN Concert in Amicitia. Ter gelegenheid van de verjaardag von H.M» de Koningin zal a.s. Vry dagmiddag van 3 tot half 5 op het terras van Amiotia een concert worden gegeven door d© sta» muziek van het 5de R.I. Bij dit concert, dar aangeboden wordt door den Commandant v.ta bet 5e RJ. hebben ook niededen van Amicitia toegang lot het GARNIZOEN. Mutatie. Dc eerste-!uitcnant G. A. van Stijgeren, van het 21e R. L, wordt 8 Sept. a.s. ontheven van sync detacheering bij de Militaire Gasschool te Utrecht. De le Luitenant der Genie G. van Hou wingen, werkzaam onder de bevelen van den Eerstaanwezend-Ingenieur tc dezer stede wordt met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst bij het Regiment Genietroepen. ORAN.c VEREfcN.GiVG. Etalage-versiering. Voor de winkelkastversiering hebben zich nog opgegeven dc navolgende firma s Gebr. Scheffer. Arnhcmscheweg 4Ia. Wijk en Co., Arnhemschcstraat 5 Kok, Soesterweg, D. Beekman. Kapelweg 53; E G. van Egdom, Westsingel 2T; G. W. van den Berg, Bloemen- dalsche Binr.enpoort4; G. van Ooik. Lcusder- weg 31 OPLICHTING. Goederen op zicht Een 20-jarige vrouw heeft enkele winkeliers te dezer stede opgelicht- ln verschillende raa- nufacturen-winkels vroeg zij goederen op zicht daarbij den naam noemende van bekende Amersfoortsche families. De politie heeft pro- ces-verbaal tegen haar opgemaakt. TE LAAT BEZOEK. In een café. Tegen den eigenaar van een café-restaurant in dc Langestraat is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij Zaterdagavond na sluitingstijd nog bezoekers in rijn inrichting had. Ook de be zoekers zijn bekeurd. POLITIENIEUWS. Bekeuringen. Door de politie is proces-verbaal opgemoakt tegen een automobilist, die zijn wagen onbe heerd had achtergelaten op den openbaren weg zonder dat de motor in rust was gesteld. Een melkslijter is bekeurd, die de melk aftapte op andere wijze dan uit een kraan. Tevens had de man zijn maten niet stofdicht opgeborgen, waarvoor hij eveneens een proces-verbaal kreeg. Tenslotte was zijn rijwiel niet voorzien van een rijwielplaatje, hetgeen hem een derde bekeuring kostte. DIEFSTAL. Van een zilveren medaillon. By de politie deed een goudsmit uit de Lan gestraat aangifte van diefstal van een zilveren medaillon. Een 26-jarige vrouw werd hierna als doderes achterhaald. Zij had in den winkel een kettink je gekocht en den medaillon „bij abuis" mede genomen. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt. AVONDKLOKKENSPEL Sluiting seizoen. In dit laatste avondcarillon Woensdag 89 uur geeft beiaardier S. van Kalveen in den aan vang drie cabaretliedjes van Wierts n.nu Dt en mijn wijf In Brabant aan de grenzen Ma trozenliedje. Daarna komen Frysk volkslied. Het looze vhschertje. Meimorgen (Mackenzie). Merck toch hoe sterek (Valerius). De kwikstaart (Hullebroek). Marleentje (Hullebroeck). Kerkhymne. Gezang: Dankt, dankt nu allen God. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wouter Hermenus Johannes t. v. Hermanus Johannes van den Brom en Jo hanna van Putten Lubbartus z. v. Hendrik Berghorst en Geertruida Alberta van den Ecld; Alida Maria d. v. Drees Bakkenes en Elisabeth Cornelia Alyda Uding. Leendert Gerhardus z. v. Pieter Dc Man en Aleida Proper. RECTIFICATIE. In ons blad van Zo'erd-ig stond vermeld dat voor de fees*m op Koninginnedag om. een medaille was aangeboden door den Hotelhou ders Bord. (VHo-.tde medaü'e is echte, afkom stig van den Nederl daed vnn Koffiehuis-, res- tauran«ho .i-s en Slijters, alhier. OMREKENINGSKOERSEN, Off. Not. Niet Off. Not 25 Aug. 27 Aug. 12 uur Londen 12.10'V„ 12.1044 59.41 59.47 Parijs ...■«MHMM*... 9.74 H 9.74i/a Brussel 34.68% 34.69 Zwitserland 48.03 48.05 Weentn 35.171/, 35.20 Kopenhagen 66.52'4 66.60 Oslo 66.541', 66.60 Stockholm 66.761,4 66.80 New-York 2.49»',, 2.49.45

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 3