B. NIEWEG DÉ EÉMLANDÊU Vrijdag 7 September 1928 BUITENLAND. Verhuring van Lips safe-loketten „DE PORCELEYNE FLES" BINNENLAND.] BUiTENLANDSCH OVERZICHT DE GENEEFSCHE BIJEENKOMST Hymans iets minder pessimistisch N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente4° Vertegenwoordiger van de Deiftsche Aardewerkfabriek A. H. VAN NIEUWKERK Complete Woninginrichting DE BULGAARSCHE KABINETSCRISIS De strijd om den minister van oorlog AMERIKA EN DE VOLKENBOND Afvijzende houding tegenover Europa 'T BRITSCHE VAKVfc. EENIGINGSCONGRES Cook valt flauw KOFNO CONTRA WARSCHAU Nog steeds geen oplossing HET ANTI-OORLOGS PACT De rechten inzake NA ilna gehandhaafd ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandeo voor Amersfoort f2.10, per maand f 0.75, per week (met gratt» verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 513 DIRECTEUR - UITG EVER: J.VALKNCf f PRIJS OER ADVFr helft vsa den 5G cent. elke t BUREAU: ARNHEMSCHE P00RTWAL 2* MULLER. De ontruiming der bezette ge bieden. Een gesprek tus- schen Hermann Müller en Briand. Nog geen recht- strcekscho resultaten. Toen in het laatst van Augustus het pact van Kellogg te Parijs zou worden geteckend, koesterde men dc hoop, dat het samenkomen van zooveel politici ook de gelegenheid zou bieden de zoo brandende kwestie van de ont ruiming der bezette gebieden door en door ie bespreken. Daarvan is echter niet veel ge komen. Er bestonden remmende factoren Chamberlain's ongesteldheid verhinderde de zen aanwezig zijn en de zwakke toestand -'an zijn Duitschen ambtgenoot Stresemann maak te het alleen mogelijk, dat deze zich maar betrekkelijk kort met Poincare onderhield. Ier gelegenheid van dit onderhoud schijnt ook de kwestie van het Rijnland te zijn aangeroerd, maar besluiten zijn niet genomen. Zouden met betrek king tot de ontrui mingskwestie groo'ei vorderingen te Gene ve worden gemaakt, .vaar sinds een paai lagen dc Volkenbond ,veer vergadert? St~e- semann's gezond heidstoestand was niet van dien aard, dat hij naar Genève kon gaan, om daar tan de afmattende discussies deel te ne men Maar het hoofd der Duitschc regee- ring, rijkskanselier Hermann Müller, ging in zijn plaats en lus- schen dezen en den Franschen minister 'ar. buitcnlandsche zaken, Briand, heeft nu Woens dag te Genève in Hotel des Bergues de eerste ontmoeting plaats gevonden. De beide hee.ei. hebben anderhalf uur met elkaar gepraat en uit dé verschillende berichten kan worden al- geleid, dat Müller tegenover den Franschen minister de spoedige ontruiming der bezette gebieden heeft bepleit. Het onverwijld verlaten van het West-Duitsche gebied door de troe pen der geallieerden achtte Müller een eisch van politieke noodzakelijkheid. Om aan zijn betoog klem bij te zetten, herinnerde de rijks kanselier eraan dot Duitschland niet alleen1 was toegetreden lot den Volkenbond en zich had- aangesloten bij de te Locarno gesloten verdragen, maar bovendien nauwgezet de Dé~ palingen van 't vredsverdrag vc.vuiue en stip! de hand hield aa.n de financieeje verplichtin gen, welke, uit de Dawesregeling voortsprui'en Müller vond b.ij Briand, die eveneens van gevoelen is, dat de Fransch-Duitsche toenadering een be langrijke factor der Europeesche politiek is, een gewillig ge hoor en de Franscne minister gaf dan ook te kennen, dat zijn (and in beginsel be reid was eentege moetkomende hou ding aan te nemen Aan den anderen kant liet Biiand ech ter uitkomen, dat er nog allerlei kwesties bestonden, die eerst be vredigend dienden te worden geregeld, voor dat verdere stappen konden w orden gedaan met betrekking tot de ontruiming Deze kon volgens hem pas geschieden als uitkomst van op een later tijdstip te houden besprekingen. Het eerste contact der beide staatslieden heeft dan ook geen rechtstreeksche resulta ten opgeleverd, doch reeds nu is van belang dat er beiderzijds een welwillende gezindheid bestaat. Briond's houding is duidelijk: hij neemt het standpunt in, dat het vraagstuk dei bezetting geen louter Fransch-Duitsche kwes tie is, maar een aangelegenheid, waarbij ook België, Engeland en Italië een stem in het ka pittel hebben. Beteekent dit, dat nu spoedig de vertegenwoordigers der drie laatstgenoem de landen in de besprekingen zullen worden betrokken? Er valt reeds over Genccfsche be richten te bescnikken, welke behelzen, dat Mül ler, na zijn onderhoud met Briand, zich te Ge nève ook in verbinding zal stellen met de an dere mogendheden, die een woordje hebhe». mee te spreken op het stuk der bezetting. Het schijnt, dat men ook in Engeland niet ongere- gen is-Duitschland ter wille te zijn en er ir> principe geen bezwaar tegen heeft, dat he> Rijnland op een vroeger tijdstip, dan in het vredesverdrag is vastgesteld, door de geah lieerde troepen wordt verloten. In elk geval kon het korte onderhoud tus- schen Briand cn Müller worden beschouwd a'.s een inleiding voor de naderhand te houden a'- tremeener besprekingen tusschcn de verschu lende staten. Naderhand is ondertusschen een rekbaar begrip; Duitschland heeft er noch tans het grootste belang bij, dat deze onder handelingen niet op de lange baan worden ge schoven en dat zoo spoedig mogelijk wordt getracht resultaten te bereiken. Is daar kuns op? Uitgesloten is dat niet. daar de Duirsc. e rijkskanselier Woensdag tc Genève heeft ver klaard', dat zoowel hij als Briand hoopten, dnt de gemeenschappelijke besprekingen nog in den loop van September te Genève een aan vang zouden nemen Het zou stellig een groot succes voor Müller cn een niet onbelangrijk» versterking zijner positie bcteckenen, wanneer hij op een wijze, die de Duitsche waardigheid niet aantast, van de geallieerden gedaan zou weten te krijgen, dot zij hun troepen uit Duitschland terugtrchlten. BRIAND. Dc Noorschc vertegenwoordiger ontevreden over den Volkenbond Genève, 6 Sept. (V. D.) In de vergade ring van den Volkenbond werden heden de aigemecne besprekingen over het verslag van den secretaris-generaal voortgezet. Bij de opening der vergadering deelde dc- vooizitter mede, dat van den Duitschen rijks kanselier dr. Stresemann een telegram was ontvangen, waarin hij dank betuigt voor de hem toegezonden wenschen. Daarop nam de vertegenwoordiger van Australië, senator Mc Lachlan, het woord. Hij wees er op, dat men op het gebied van dc veiligheid en de arbi trageverdragen voorzichtig moet zijn. Tegen over dc voorstellen, welke tot nu toe gedaan ijn door de veiligheidscommissie, houdt hij de wedcizijdsche veiligheids- en arbitrageverdra gen voor doelmatiger. Ook op economisch gebied udviscerde hij den Volkenbond tot groote voorzichtigheid. Hii echtte het in het bijzonder niet dc teak van den Volkenbond zich tc mengen in do tarieven der velschillende landen. Dc volgende spreker, dc Ncorsche minislei van buitenlandsche zaken Mohwinckcl, hield zich voornamelijk bezig met den legcnwooidi- gen toestand in Euiopa, welke hij als zeer weinig' beveiligd aanduidde. In de openbare meenjng bestaat op het oogenblik een vertrou wenscrisis tegenover den Volkenbond De Raad ven den Volkenbond moet in de hem tci be slissing voorgelegde kwesties veel duidelijkci en energieker optreden dan tot nu loe. Het systeem van de hcrkicsbaarheid van dc leden van den Raad is niet in overeenstemming met de giondwct van den Volkenbond Het streven, het aantal zittingen ven den Raad tc verminde ren, wijst hij resoluut af Spreker wees er verder op, dat nog steeds op het gebied van de ontwapening geen vorde ringen. zijn gemaakt. Integendeel, de stand van de oorlogstoerustingen is op het oogenblik hoo- ger dan voor den oorlog. Het protocol van Gei.èvè van 1924 heeft den weg getoond, hoe entspanning kan worden verkregen. Deze weg is evenwel tot nu toe nog niet ingeslagen. De geest van den oorlog heerscht nog steeds. Mohwinckel, wiens rede door de vergadering niet applaus werd begroet, deed een beroep op den Volkenbond meer voor dc ontwapening te werk en. Genève, 6 Sept. (V. D.) Bij de voort zetting der algemeene debatten kreeg de Belgi sche minister van buitenlandsche zaken Paul Hymans het woord Hij wees op de groote be te ekenis van dc uitvoering van de in 1927 on- dci voorzitterschap van den toenmaligen Belgi schen minister-president Theunis door de eco nomische wereldconferentie genomen besluiten voor het economisch herstel van Europa. Spre ker geloofde, dat een pessimistische opvatting vun de politieke toestanden in de tegenwoor dige politieke betrekkingen tusschcn de Euro peesche volken niet noodig is. Er zijn gedu rende de laatste jaren belangrijke stoppen tot toenadering tusschen de eertijds vijandige sta ten gedaan. Ernstige ongerustheid veroorzaken slechts de buitengewone bewapeningen te land en te water en in het bijzonder in dc lucht. Er bestaat gevaar, dat de bewapeningswedloop tot ernstige conflicten leidt. Dc Volkenbond heeft echter door zijn bemoeiingen den weg tot ver betering van de betrekkingen gewezen. In het bijzonder noemde hij de werkzaamheden van de commissies van arbitrage en veiligheid en de voorbereidende werkzaamheden van de ont wapeningscommissie van den Volkenbond. België zal al deze werkzaamheden door zijn medewerking bevorderen. vor Amersfoort en Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT voorheen Lanycstraat. L. BERGSTRAAT 13. TEL. «62 ALDEGONDESTRAAT 103-105-107 TEL. 543. GROOTE SORTEERING CLUBFAUTEUILS en THEEMEUBELEN Liaptsjet opnieuw formateur BRAND IN DE STALLEN VAN PRINSES MAR/. Zes kostbare renpaarden zijn verkoold bij een brand, die de stallen venvocstte van Goldsborough Hall (Yorkshire), het kasteel van Prinses Mary. BRITSCHE PRINSEN OP REIS. Londen, 6 Sept (H.N. Draadloos). Het vertrek van den prins van Wales en den hertog' van Gloucester voor hun reis naar Oost- er» Zuid-Afrika is vanmiddag geheel onofficieel in zijn werk gegaan overeenkomstig de pei- soonlijke wenschen van den prins van Wales. Het koninklijke broederpaar kwam op het V-ic- toriastotion in gewone burgerklccding aan en er waren geen officieele personen aanwezig om hun vaarwel te wenschen. Dc prinsen na men met een klein gevolg plaats in een Pul- mannwagen van den boottrein naar Dover. Een groote menigte was echter getuige van het vertrek en juichte den prins en zijn broeder hartelijk toe. Op dezelfde on officieele wijze gingen do prinsen te Dover aan boord van de kanaalboot Invicta. Zij begaven zich direct uit den trein op het schip. Hoewel ook hier geen 'officieel afscheid plaats vond, werd den prinsen een grootsche ovatie gebracht. KONINKLIJK KOLONIAAL INSTITUUT IN BELGIË. Op voorstel van den minister-president heelt de koning besloten tot de instelling te Brussel l-ol'-.-nïr-ol unf "RriTCc^-J. Koning Boris heeft het ontslag van het ministerie-Liaptsjef aanvaard en is zijn bespre kingen met de voornaamste politici reeds be gonnen, door achtereenvolgens een langdurig onderhoud toe te staan aan Tsankof, den voor zitter van de Sobranjc en aan Malincf, den leider van de democratische partij. Men meldt nog uit Berlijn aan de N. R. Ct. Zooals te verwachten was, heeft koning Bo ns van Bulgarije den aftredenden minister president Liaptsjef uitgenoodigd een nieuw ka binet samen te stellen. Over de ontwikkeling der crisis ontleenen wij d^ volgende bijzonderheden aan een uit voerig telegram van den correspondent van het Berliner Tagebloit te Belgrade. Minister- Drcsident Liaptsjef en Boerof hebben er bij Wolkof. minister ran oorlog, op aan.rrcdronger* ontslag te nemen, om niet het geheelc kabi net in zijn bestaan te bedrr-io. Wp't-nf had daarop geantwoord door den koning tot mi nister van oorlog je zijn benoemd en alleen te zullen heengaanj op verzoek van den ko ning, maar niet op dat van Lioptsief en Boe rof. Dezen bleven er echter bij, dat het ont slag van Wolkof noodzakelijk was in het be lang van de buitnrlandsche politieke ontwik keling. Liaptsjef ken ten slotte niets anders meer doen, dat hel ontslag van heele kabinet aan den kjriing aan te bieden. De correspondent van ret Tageblatt meent, dat de crisis nog ccn andere oorzaak heeft, namelijk deze, dot Liaptsjef en Wolkof niet. Ts jan-kof en Boerof echter vel voelden voor een toe nadering tot Zuid-ïïovië. Geen sprake van latrcding Sir Esme Howajj, de Britsche gezant in de Ver. Staten, die gitera vond het woord voerde ie Carlisle in een vergadering voor den Vol kenbond, zeide: D ver van af lid van als in 1920 en dit toe de toestanden worden dan nu. D Ver. Staten zijn er even den Volkenbond te worden al zoo blijven in elk geval, in du wereld heel anders regeering der Ver. Stater» zal gaarne voortgajn met haar medewerking te verleenen aan der zich gevallen voot Volkenbond, wanneer a oen waar zij eenig belang bij heeft. Doch Arprika zal zich verder buiten alle Europeesche erwikkelingen houden en zijn onderteekenin van het verdrag lot ver oordeeling van dej oorlog als een instrument van nationale polit k is geen bewijs van eenig voornemen om wpiging te brengen in zijn traditioneele politik tegenover de Europee^ erhe aanemlpgenhebn. Dc kwestie van den industrieclen vrede Het vakvereenigingscongrcs te Swansea heeft gisteren het belangrijkste punt van de agenda besproken: het overleg met de pa troons door gemachtigden van den ulgemee- nen raad. Het rapport van de betrokken commissie gaf tot een heftig debat aanleiding. Citrine en Clyncs verdedigden het rapport, niet ter wille der bereikte of nog te bcreikeen resultaten, maar uit het beginsel, dnt alles, wat tot lots verbetering van den arbeider kon strekken op den weg van den algemeenen rood lag, dus ook het punt in kwestie. Brownley van de machinis ten en Cook bestreden het rapport op grond, dat de Raad zich bevoegdheden had aange matigd, die hij slechts van hot congres kon krijgen. Cook hield weer oen biizonder heftige rede. Hij gaf toe, dat de leiders te goeder trouw de uitnoodiging van sir Alfred Mond hadden aanvaard, maar na de eerste bespre king hadden zij tot het besef moeten komen dat zij in het hol van den leeuw waren be land. De goede trouw van beide partijen deed niets af aan de harde waarheid, dat economi sche wetten de samenleving beheerschten er» de arbeiders moesten nooit in eenige soort van alliantie treden met de patroons, die in wezen hun vijanden waren en zouden blijven. Herbert Smith verdedigde de uitnoodiging en zeide, dat de meerderheid der mijnwerkers erover dacht als hij Het rapport werd daarop aangenomen met ruim 3 millioen tegen 566,000 stemmen. Een amendement van Brownley, om de heele zaak naar een speciule commissie van onder zoek te verwijzen, was met bijna 3 millioen legen 768,000 stemmen verworpen. Nader wordt gemeld, dot Cook, de leidei van de extremistische mijnwerkers, flauw viel na het woord gevoerd te hebben op het vak- vereenigingscongres, om het voorstel te be strijden dc onderhandelingen voort te zetten met sir Alfred Mond en de anduri» leiders der industrie om tot een samenwerking tusschen werkgevers en werknemers te komen. Woldcmaras betoogt tc Gerieve In een lange rede voor den Volkenbond 'nceft Woldemaras, naar V. D. uit Genève meldt, betoogd, dat de Lit-iusche regeering de betrek kingen tusschen Polen en Litauen niet alleen beziet van het standpunt van het nationale be lang van Litauen, maar ook wel degelijk inziet als een internationale kwestie. De Poo'sche re geering heeft getracht langs een omweg tot een beslissing inzake de kwestie-Wilna le komen. De voornaamste hinderpaal in de Poolsch-Li- tausche kwestie is juist de wensch, die de Poolsche rogeering steeds gekoesterd heeft: de kwestie-Wilna op een zoodanige wijze te rege len, dat het voor de Litausche regeering on mogelijk zou worden ze opnieuw ter tafel te brengen. Tot staving van deze beweringen las Woldemaras verschillende documenten en nota's voor. Verder wees hij op het ontwerp voo: een arbitrage-verdrag. De Poolsche re- gecring is voornemens door een reeks afzon derlijke overeenkomsten bij het groote publiek den indruk te wekken, alsof de kwestie-Wilna niet meer bestaat. Men kan Litauen niet ver antwoordelijk achten voor den stilstand in de onderhandelingen tusschcn Litauen en Polen Woldemaras had het zijn plicht geacht den Raad volledige opheldering te verschaffen over den toestand en de moeilijkheden, die nog op te lossen zijn. Genève, 6 Sept. (V. D.) Na een zitting van 3ks uur, die bijna geheel in beslag ge nomen werd door de uiteenzettingen van den Litauschen minister-president Woldemaras in zake den stand der Poolsch-Litausche kwestie, besloot de raad de verdere behandeling van deze kwestie te verdagen. De zitting heeft den indruk nog versterkt, dat men op dezen weg niet tot een oplossing van de kwestie zal ko men DRIE KINDEREN LEVEND VERBRAND. Tijdens den pluk van de hop zijn drie Lon- densche kinderen, twee broertjes en een zuster, die hun vacuntie buiten doorbrachten, door een brand in een hut bij een hoeve in dc buurt van Staplehurst (Kent) des nachts levend verbrand. SPOORWEGPERSONEEL EN ALCOHOLGEBRUIK. Berlijn, 6 Sept. (H.N.) Naar het B. T. meldt, is een dagorder van de rijksspoorwegen verschenen om het spoorwegpersoneel cr op te wijzen, dut onlhouding van het gebruik van alcoholische dranken ten zeerste in het belang van den dienst is. Overwogen zal worden, of aan het personeel niet meer gelegenheid zal worden gegeven om melk tc drinken en een onderzoek in te stellen, of in de cantines het schenken van alcoholische dranken niet geheel verboden moet worden. Litauen bereid toe te treden Genève, 6 Sept. (H.N.) Dc Litausche gezant te Berlijn, die op het oogenblik ter bij woning van de vergadering van den Volken bond tc Genève vertoeft, heeft aan den Ame- rikoanschen gezant te Bern een nota overhan digd, waarin Litauen zich bereid verklaart om tot hut Kelloggpact toe te treden. In cqn bege leidend schrijven wijst dc Litausche regeering er echter nadrukkelijk op, dat Litauen zijn rechten ten opzichte van het Wilnagebied handhaaft. Rusland sluit zich aan. Londen, 6 Sept. (V.D.) Dc Russische commissaris van buitenlandsche zaken Litwinof heeft volgens berichten uit Moskou, den Fran schen ambassadeur aldaar een verklaring over handigd, waarin Rusland zich aansluit bij het anti-oorlogsvcrdrag. DE LEGERVOORSTELLEN IN DE BELGISCHE KAMER. De correspondent der N. R. C. te Brussel meldde gisteravond De Kamer heeft Donderdag de behandeling van de artikelen van de nieuwe militiewef ge ëindigd Alle amendementen werden verwor pen. Vrijdag vangt de behandeling van het wetsvoorstel aan lot regeling van het taalge bruik bij het leger, waarbij voor de eerste maal sedert 1830 dc indeeling der miliciens in Waalsche en Vlaamsche compagnieën met res pectievelijk Fronsch en Nederlandsch als op- leidingstaal wordt voorzien De commandotaal voor het heele leger blijft echter Fransch. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Kamer toch nog over een veertiental dagen tot November op recès zal kunnen gaan. DE GRIEKSCH-ZUID-SLAVISCHE TOENADERING. Besprekingen tc Genève over een vriendschapsverdrag. Te Genève heeft gisterochtend tusschen do ministers van buitenlandsche zaken van Zuid- Slavië en Griekenland, Mnrinkowitsj en Koro- oanos, een langdurig onderhoud plaats gehad. De besprekingen hadden ten doel het sluiten van een vriendschapsverdrag, hetwelk in de plaats zal treden van het vriendschapsverdrag, met Pangalos gesloten, maar dat na diens val door het Grickschc parlement verworpen werd. HET KONINKRIJK ALBANIË. Erkenning door Hongarije, Boedopest, 6 Sept. (H.N.) De Hon- gaarsche zaakgelastigde te Rome heeft op last van zijn regeering kennis gegeven, dot Honga rije het koninkrijk Albanië zal erkennen en dat Hit formeel zal geschieden, zoodra Hongarije officieel kennis van de uitroeping van Albanië tot konnkrijk heeft gekregen. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING OP EEN JACHT. Twee broeders in arrest gesteld. Eenigcn tijd geléden brak des avonds brand uit aan boord van een jacht, dot op de Zui derzee voer in dc nabijheid van Kampen De opvarenden, twee broeders, woonachtig te Amsterdam, slaagden er in het vaartuig op de kust nabij Kampen te zetten, waar h'et jacht geheel uitbrandde. Aan blussching viel riet te denken. Als oorzaak werd opgegeven het in brand geraken van een petroleum1 oe- stel. Daar het vaartuig verzekerd was. maakten de beide broeders aanspraak op de assurantie penningen. De assuradeur meende echter, dat de brand wel eens het gevolg kon geweest zijn van al ie achteloos omgaan met vuur et» stelde zich in verbinding met de justitie Op last van deze heeft de Centrale Recherche gistermiddag de beide broers gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Onderzocht zal worden of er sprake is van brandstichting. (Tel.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 1