mst' RijwieihandeS W. Sluiter 1 BEDRIJFSAUTO HOUDERS Veel publieke belangstelling NAT. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „MERCURIUS EEN GESLAAGDE BIJEENKOMST 9/'X yfTIXromv. iS! HET lïiEESTE GENIET U PER FIETS CNDIEIM HET EEN E IJ S I N K, UNION, OF W. S. A. IS PR. JULIANAPLEIN 7 TEL. 958 gensscholen aan de Breestraat, Schimmelp. straat en -kade, uitgaande van de RJC Kerk besturen van den H. Franciscus Xaverius en O.L.Vr. Hemelvaart, waarbij verzocht wordt de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van schoolmeubclen en leermiddelen voor de school aan de Schimmelp. kade. 3. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het Bestuur der Veieeni- ging tot Bevordering van Christelijk Natio naal Schoolonderwijs om de gelden beschikbaar te stellen, benoodigd voor de aanschaffing van schoolmeubclen etc. voor de scho:1 J. v. Diest- straat. 4. Voorstel van B. en \V. tot vaststelling van pensioensgrondslagen van eenige onder wijzers bij het openbaar lager onderwijs. 5. Voorstel van B. en W. tot aanvulling der kasgeldleeningsbeshdten 1927 en 1928. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een commissie voor de vaststeliing van eventueel te vergoeden schade aan Vonkeman en van Laar. 7. Voorstel van de Commissie van Wet geving tot het opnieuw vaststellen van een verordening krachtens artikel 4 sub 2 der Hinderwet betreffende het oprichten en hebben van beenderenbewaarplaatsen. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeerite-begrooting dienst 1928. 9. Voorstel van B. en W. tot overname van stoepen aan de Teut van J. A. de Groot. 10. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een perceel grasland, gelegen nabij dc Dorrcsteinsche steeg aan W. J. Kreikamp. 11. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een perceeltje grond, gelegen nabij dc Eem aan F. J. de Herder. 12. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een perceeltje grond, gelegen nabij den ■Ouden Soesterwèg aan Gebrs. Pierik. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Vondellaan hoek Bilderdijklaan groot 1105 M2. en van een perceel bouwterrein aan de van Marnixlaan hoek Bcetslaan groot 1077 M2. respectievelijk voor 6700.— en 6200.— aan H. Hertzin- ger en K. Schimmel. B. en W. van Amersfoort biengen 'eer open bare kennis, dat bij hun besluit van 7 Sep tember 1928, aan B. J. Hanrsmu en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tct het oprichten van een bak kerij in het perceel alhier gelegen aan den Soes-terweg No. 55. Amersfoort, den 8 September 1928. B. en W. voornoemd, Dc- Secretaris, De Burgemeester. K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. Economische wedstrijd voor vracht en personenautomobielen Zaterdag is op het Borneoplein en omlig gende wegen de economische wedstrijd voor automobielen gehouden, die was uitgeschreven door den Bond van Bedrijfsautohouders in I Nederland. Reeds vroeg in den ochtend, tegen 8 uur, heerschte er op het Borneopleinf waar anders op dit vroege ochtenduur nog weinig drukte te bespeuren valt, een ongekende be drijvigheid om alles voor den wedstrijd in ge reedheid te brengen. Aangezien aan dezen wedstrijd een 32-tal auto's deelnamen en de vrachtauto's een bepaalden last aan zakken zand moesten meevoeren, namen deze voorbe reidingen geruimen tijd in beslag. Maar toch liep het met deze werkzaamheden vlug van stapel, zoodat te even 9 uur de wedstrijd kon aanvangen. De wedstrijd zelf bestond uit vier onderdeelen, in de eerste plaats een zuinig heidswedstrijd, hierbij werd voor ieder der deel nemende automobielen nauwkeurig het ben zineverbruik gemeten bij het berijden van een weg van ongeveer 14 K.M., den afstand van het Borneoplein tot Constancia Hoeve in Wou denberg en terug. Dc deelnemende auto's wer den gesplitst rin wagens van autohandelaren en niet-handelarcn en tevens uit den aard der zaak in vracht- en personenauto's. Een ander deel was een onderhoudwedstrijd, waarbij de deel nemende wagens door deskundigen op den staat van hun onderhoud getaxeerd werden, waarbij alle onderdeelen aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. Een buiten gewoon interessant onderdeel van den wed strijd vormde het opzoeken van storingen, die door enkele deskundigen kunstmatig aan de deelnemende automobielen werden aange bracht. De bedoeling van dezen wedstrijd was, dat de chauffeur in den kortst mogelijken tijd de storingen wist tc vinden en op te heffen. Voor zeer velen was dit zoeken naar de aan gebrachte storingen zeer leerzaam, waarbij ook hier bleek dat het spreekwoord, dat het nici ollen koks zijn, die lange messen dragen, ook op chauffeurs van toepassing gebracht kan worden. In de middaguren vond een behendigheids wedstrijd plaats, hierbij moesten de deelnemers rijden over een wip, daarna kecren in een ruimte van 8/5 maal de lengte van de auto en tenslotte achteruit in een gefingeerde garage binnenrijden, die 10 c.M. breeder was dan de grootste breedte van de deelnemende wagens Met een rondrit door de stad. waarin alle wagens, die aan de wedstrijden hadden deel genomen, meereden werd deze voor den B. B. N. zeer geslaagden wedstrijddag besloten. Dat de belangstelling voor dezen wedstrijd van dc zijde van het publiek niet gering was, spreekt van zelf, te meer daar alles op den openbaren weg plaats vond en het publiek op geringen afstand het verloop der wedstrijden kon vol gen. Aangezien het berekenen der uitslagen ge- ruimen tijd vordert, kunnen wij deze eerst over enkele dagen mededeelcn. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon besluit zijn in de orde van Oranje- Nassau a. bij bevordering benoemd tot officier (met de zwaarden) majoor J. H. van Rccde, directe ui* van dc rijschool; b. benoemd tot ridder (met de zwaarden) eerste-luitenant C. F. Puhad de Mörtanges, van het 1ste regiment huzaren. Bij Kon. besluit is H. J. Beckers (broeder Alexander), onderwijzer aan 'het pensionaat S. Louis te Amersfoort, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. HUMOR HOEKJE «V- De ongeduldige aanbidder „Kom je dan nooit klaar met die correspondentie? Wat heb je toch aan al die lui te schrijven Zij „Wel aan allemaal hetzelfde „Het spijt me toch zoo, dat jy hier niet bu me bent". (London Opinion^- MUSEUM FLEHITE. Een tentoonstel.ing over kerken en kloosters. Het ïs ongetwijfeld een zeer tce te juichen gedachte geweest van het bestuur van ons museum Flchite om op bepaalde tijden een speciale tentoonstelling te arrangeeren, waar bij men iets te zien geeft, dat betrekking heeft op de geschiedenis van onze stud of van een of meer gebouwen uit onze gemeente, waar van iets merkwaardigs te zeggen valt. Het 25- jarig bestaan van onze Amersfoortsche Kei als stads-monument naast het politiebureau in het plantsoen was aanleiding tot de eerste expo sitie van deze reeks. Kort daarop volgde een tentoonstelling over de poorten en wallen van onze stad, waarbij men een overzicht kreeg van de legging en de beteekenis der oude poorten en wallen, waarvan thans nog enkele overblijf selen bestaan De eerste, zoowel als de tweede expositie mocht zich in een vrij groote belangstelling verheugen, zoodat het bestuur besloot weder om zulk een tentoonstelling in het leven te roepen. De expositie, die vandaag geopend is en tot 22 dezer ter bezichtiging blijft, be handelt de kerken en kloosters opzer gemeente. Want ook aan deze is een vaak uitgebreide historie verbonden. Het is een bekend feit, dat het Museum Flehite nog altijd over te weinig plaatsruimte dc beschikking heeft om aan al zijn bezittingen een plaats te geven die 'het toekomt. Daarom heeft men nog zeer veel in diverse kasten moeten opbergen, zoodat het, hoewel in alle opzichten bezienswaardig, voor het oog van menig bezoeker onopgemerkt blijft. Voor deze speciale tentoonstelling is echter alles, wat daarop betrekking heeft te voorschijn gehaald zoodat een zeer volledige collectie te aanschouwen is van hetgeen het museum over de kerken en kloosters van Amersfoort bezit. Het ligt niet in onze bedoeling hier in een kort bestek een volledig overzicht en een num- merieke opsomming te geven van alles, wat deze expositie te zien geeft. Zij die belang stellen in de kerken onzer stad en wat daar mede annex is kunnen we niet beter raden dan aan deze zeer interessante tentoonstelling een bezoek te brengen. Men heeft daaraan on tegenzeggelijk veel meer, dan aan een dorre, gecatalogiseerde opsomming op papier. En kele dingen, die in het bijzonder den aandacht vragen, willen we echter met een enkel woord memoreeren. En dan noemen we in de eerste plaats onze stads-toren, de O.L. Vrouwe-toren. Van dezen toren en ook van de kapel zijn zeer vele afbeeldingen aanwezig, de een nog fijner en merkwaardiger dan dc ander, zoowel ge drukte gravures als andere schetsen en tee- keningen. Ook de noodige plattegronden ont breken niet. Een bijzonder mooi werkstuk is het in. hout gesneden en tot de kleinste klei nigheden nauwkeurig nagemaakte model O.L. Vrouwetoren van den heer van den Hooff. On getwijfeld een werk, dat onnoemelijk veel geduld en vaardigheid in houtsnijkunst heeft -gevergd. Dat vervolgens de Sint Joris- of Groote kerk een niet onbelangrijke plaats inneemt, be hoeft geen nader '"ommentaar. Deze kerk mag immers als oude hoofdkerk van Amersfoort het middelpunt genoemd worden, waaromheen later de geheel© stad is gebouwd. Eenigen tijd geleden hebben wij in .een artikelen-serie in. ons blad een volledige beschrijving met illu straties gegeven over de geschiedenis en den bouw van dit kerkgebouw. Zeer veel daarvan is ook op deze expositie te zien. Zoowel van het inwendige als van het uitwendige van de Sint Joriskerk zijn zeer vele afbeeldingen aan wezig. Ook zagen wij verschillende portretten van predikanten, die in deze kerk him diensten hebben vervuld. Ook betreffende de andere kerken in onze stad, zoowel Protestantsche als Katholieke zijn zeer veel merkwaardigheden te aanschouwen, terwijl ook het kort geleden herdachte 100- jorig bestaan der Joodsche Synag.oge niet is vergeten. Van de verschillende gestichten, die op deze tentoonstelling vertegenwoordigd zijn noemen wij „Dc Poth", het Sint Pieter en Blok landsgasthuis, het Ziekenhuis, enz. enz. Ook van deze en andere gestichten en liefdadig heidsinstellingen treft men tallooze bijzonder heden aan. Alles bij elkaar genomen kan men hier spreken van een zeer interessante teiv* toonstelling, die een bezoek meer dan waard is. GARNIZOEN. Eerste luitenant N. L. F. Grotendorst van het T6de regiment infanterie, sinds 11 Juli ge detacheerd bij de luchtvaart-afdeeling te Socs- terberg tot het volgen van een herhalingscur sus voor waarnemer uit vliegtuigen, keert 29 dezer naar zijn korps en garnizoen terug. Officier van gezondheid 2de kl. T. Nicu- wenhuis van het militair hospitaal te Amers foort, wordt 12 November gedetacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht. CONCERT AMERSFOORTSCHE MUZIEK VEREENIGING Op a.s. Donderdagavond. Op Donderdag 13 Sept. wordt door de Amersfoortsche Muziekverceniging, Directeur de heer F. d, Goeij, een concert gegeven in dc gemeente-muziektent Plantsoen Zuid. Het programma luidt als volgt: 1. Der Kaiser kommt, Marsoh, Teike. 2. Der Kalif von Bagdad, Ouverture, Bojeldieu. 3. Mein Traum, Walzer, Joh. Strauss. 4. Rigoletto, Fantaisie sur l'opera, Verdi. Pauze. 5. Banditenstreiche, Ouverture, Suippe. 6. An der schonen blauen Donau, "Walzer,, Joh. Strauss. 7. A. Gleam of Heaven, Potpourri, K. Harris. 8. Einzug schneidiger Truppen, Marsch, Blankenburg. Het concert zal te 8 uur aanvangen. ORGELBESPELING. In de Sint Joris Lork. Op Donderdag 13 September zal de heer Gerrit van den Burg een orgelconcert geven in de Sint Joriskerk. Bij dit concert, dat te 8 uur aanvangt zal de heer Jac. Caro, dc be kende Utrechtsche bariton medewerking ver- leenen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Een landdag op Birkhoven waaraan een G00-lal leden en genoodigden uit hel gehcelc land deelnamen Amersfoort. Gisteren had dc Natio nale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" een landdag georganiseerd met als plaats van bestemming het openluchttheater bij Birkhoven. De deelnemers aan dezen land dag, een 600-tal leden en genoodigden uit het gehecle land, waren 's ochtends te 10 uur onge veer te samen gekomen op het Stationsplein te Utrecht, vanwaar in 25 zgn. seight-seeing-cars gereden werd naar Amersfoort, naar het open- lucht-thcatcr Birkhoven, waar in de middag uren enkele sprekers het woord zouden voe ren. Al spoedig heerschte er onder het talrijke gezelschap een opgewekte stemming, zoodat ongetwijfeld voor een ieder deze autotocht een groot genot geweest zal zijn^ te meer daar het mooie nazomerweer zich uitstekend leende voor zulk een excursie. Na aonkomst op Birkhoven werd in het hotel de lunch gebruikt, waarbij men tevens van dc gelegenheid gebruik maakte, om oude kennis makingen te hernieuwen of nieuwe banden aan te knoopen. Het terras van het hotel Birkhoven gaf oen alleraardigsten aanblik. Er was nage noeg geen plekje meer onbezet, zoodat het geheelc terras gevuld was met vroolijke land- dag-gangers, die allen zeer druk bezig waren den inwendigen mensch te versterken en de dorstige keclcn te laven. De kleurrijke toilet ten der dames gaven daarbij aan het geheel een aardig en teekenend aspect. No den lunch begaf men zich naar het open lucht-theater, waar verschillende sprekers het woord voerden. De vice-voorzitter van den Bond, de heer Vogel, heette in zijn inleidend woord de talrijke aanwezigen hartelijk weikom en achtte het een gelukkig verschijnsel, dat deze landdag reeds nu in alle opzichten gc- slnagd mag heeten. Hierna hield de bondsvoorzitter, de heer Jac. Bakker, een rede over „Dc rechtspositie van don kantoorbediende en de toepassing van de Arbeidswet op de kantoren". Nadat spreker enkele woorden gewijd had aan de groote rust en eendracht in het vereenigingslcven, memo reert hij" de groote levensbehoefte van mede leven, sympathie, collegialiteit en solidariteit Verder stipt spreker aan, dat de arbeidswet thans tien jaren bestaat, doch ook gedurende 10 jaren geen toepassing vindt op do kantoren Veel is ten opzichte hiervan reel's door Mer curius gedaan, hetgeen door den heer Bakker breedvoerig wordt uiteengezet, waarbij hij naar voren brengt hoe in den beginne het voor onmogelijk gehouden werd de Arbeidswet ook op het kantoorpersoneel van toepassing te brengen. In 1920 kondigde de minister een arbeidswet-toepassing aan op het kantoorper soneel, doch deze aankondiging was aanleiding voor de palroonsvereenigingen om zich met kracht tegen deze toepassing tc verzetten. Er ontketende zich een groote agitatie, waarbij ook de Kamers van Koophandel, in het bizonder die van Rotterdam, zich aansloten. Blijkbaar heerschte er een algemeene verontrusting over de toepassing van de Arbeidswet op het kan toorpersoneel. Tallooze malen heeft Mercurius hiervoor geageerd en gewerkt om het overwerk zonder extra loon af te schaffen. In het vervolg van zijn betoog gaat spreker de geschiedenis no van de Arbeidswet en het geen door Mercurius gedaan is. Spreker me moreert voorts, dat door het departement ge zegd werd, dat door toepassing van de Arbeids wet op het kantoorpersoneel de staatsfinanciën bezwaard werden, omdat dan de arbeidsinspec tie zou moeten worden uitgebreid, om het over werken te kunnen controleeren. Met klem weerspreekt de heer Bakker dit argument, waarbij hij in herinnering brengt het vele over werk zonder betaling, dat nog heden ten doge op verschillende bankinstellingen plaats vindt, waar soms tot middernacht wordt overgewerkt. Spreker hoopt ten slotte, dat deze landdag er aan mag medewerken om een einde te ma ken aan deze wantoestanden en tot het verkrij gen van betere arbeidsvoorwaarden en verbe tering der rechtspositie en wettelijke regeling van den arbeidsduur voor het kantoorperso neel. Moge dat zoo zijn, don gaan wij een schoone toekomst tegemoet. De heer Veenhuyzen, bestuurslid van het Vakverbond van hoofdarbeiders, zette hierna in het kort het doel van het V V H. uiteen, n.l. het behartigen van de sociale belangen von alle ambtenaren en hoofdarbeiders in Neder land. Vervolgens sprak de oud-bondsbestuuvder, de heer Van Dalen een enkel woord ter op wekking tot de jongeren om krachtig mede te werken aan het streven en het werken van Mercurius. Hierna droeg de bekende voordrachtkunste naar Albert Vogel enkele voordrachten voor, o.a. de bekende „Scheepspraat" van Hirygens, „de Bruid" en „Het landjuweel" van Jon Prins, het gesprek tusschen Scipïo en Hannibal (Grill- partzer Herman Poort) en tot slot het aar dige verhaal van „Het Wonderkind van Tho mas Mann. Tot slot sprak de heer Vogel een kort woord tot besluit, waarna een gemeenschappelijke wandeling gemankt werd door de bosschcn en de terugtocht met de auto's werd aangevan gen. Vermeld zij nog, dat bij den autotocht to Zeist door de plaatselijke afdeeling aldaar bloe men werden aangeboden en dat ook mevrouw Bakker een fraaie bouquet rozen werd geof freerd. EERST AANWEZEND-INGENIEUR. De tot majoor bevorderde kapitein J. C. van Reencn, van don staf der genie te Nijmegen, wordt 13 December overgeplaatst als eerst- aenwezend-ingenieur naar Amersfoort. DE LUNTERSCHE BEEK. Commissie's von onderzoek. Het Comité van Actie tegen vervuiling var» de Luntcrsche Beek deelt ons mede, dat het Comité heeft besloten, ten spoedigste de be langhebbende colleges te verzoeken, rappor ten uit te brengen over het verloop van de vervuiling von de afgeloopen jaren. Met dit onderzoek hebben zich belast Afdieeling Landbouw. A. P. van Lutterveld te Groenekan, voor Veenendoal en omgeving. A. F. Kuhn, te Woudenberg, voor Wouden berg en omgeving. J. K. Knottenbelt, te Hoevelaken, voor Amersfoort en omgeving. E. Muijs, te Hooglang en omgeving. Afdeeling Visscherij. Het Bestuur der afdeeling Amersfoort van de Alg. Ned. Hengelaarsbond te Amersfoort. Afdeeling Zwemgelegenheden. J. M. Buitenlust Hettema, te Amersfoort. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende hel post kantoor Amersfoort. Agn bovengenoemde kontoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 53.197,32 en terugbetaald 38.364,85 D'erhalve meer ingelegd dan terugbetaald 14.832,47 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 42. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal 500. en afgeschreven 2000. Derhalve minder in- dan afge schreven 1500. Het aantal nieuw uitg-egeven staatsschuld boekjes bedroeg T. ERNSTIG MOTEORONGELUK. - Een motorrijder over den kop ge slagen. Gistermiddag heeft op den straatweg naai Utrecht even voorbij de kom dezer gemeente een vrij ernstig motor ongeluk plaats gehad. Een motorrijder uit Utrecht had het ongeluk tegen een z.g. „kilometer-paal" aan te rijden, met het gevolg dat hij over den kop sloeg en op der. weg geslingerd werd. Met ernstige wonden is de man opgenomen. De dame die op de duo gezeten was werd eveneens van den motor geslingerd en, bleef bewusteloos liggen, Beide gewonden zijn in een nabij liggend huis binnengedragen waar weldra geneeskundige hulp aanwezig was. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Vijf personen gewond. Amersfoort. Een 500-tal meters voorbij hotel Birkhoven botste op den straatweg naar Soest een luxe auto tegen een boom. Alle vijf de inzittenden, twee actieve- en drie reserve officieren, werden gewond. Vier van hen moes ten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Van twee hunner moet de toestand zeer ernstig genoemd worden. Betreffende het auto-ongeluk op den straat weg' naar Soest kunnen wij nog het volgende nvcdedeclen. De auto, waarmede het ongeluk plaats had moest op ongeveer 500 meter afstand voorbij hotel Birkhoven een groentenwagen passeeren. Bij dit inhalen reed de auto te veel naar links, waardoor het achterste gedeelte van den wagen tegen een boom botste. De chauffeur zelf werd aan het gelaat gewond door glasscherven van don vooruit. Degeen, die naast den bestuurder zat was zeer ernstig in het gezicht gewond en verloor door bloedverlies het bewustzijn. Twee der andere inzittenden werden eveneens ern stig gewond, van wie een een hersenschudding opliep. De vijfde passagier kreeg slechts en kele schrammen aan het hoofd. De drie passa giers, die het ergst gewond waren zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Een van hen heeft deze inrichting gisteren weer kunnen verlaten, terwijl de toestand der beide anderen redelijk wel is. De inzittenden waren de 1ste luit. G. van Houweningen, die slechts enkele schram men opliep, evenals de luit. van der Woerd. De 2de luit. J. C. van Houweningen werd met snijwonden in het aangezicht naar het ziekenhuis overgebracht, doch is gisteren we derom uit deze inrichting ontslagen. In het Ziekenhuis zijn nog opgenomen de res. kapt. Wicheri van Edema, die aan een rib gekneusd werd en een lichte hersenschudding kreeg en de luit. Bangert, die vrij ernstig aan het bek ken werd gekneusd. Zooals wij echter reeds mededeelden, geeft hun toestand momenteel geen aanleiding voor bezorgdheid. EXAMENS SCHOONSCHRIJVEN. Te 's-Gravenhage voor het examen schoon schrijven M. O. de heer P. L. van Dam, al hier. EXAMENS POLITTEDIPLOMA Bij het te Amsterdam gehouden examen ver wierf onze stadgenoot de heer R. de 'Hulster het diploma van den Alg. Ned. Politiebond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardine Caroline Christine Wyntje d. v. Jacob Gerard Schipper en Francine Smeren* burg Hermina d. v. Hermanus Rekers en Alexa®* drina Hendriko ten Hoven. Overleden: Gesina Theodora Wilhelmina Mezger oud 52 jaar echtg. van Everhardus Lindenhovius WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 8 uut T miri.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 3