Onze collecties zijn gereed TWEEDE BUD AMECfSTOÖIHBCHTDABHAD 27c JAARGANG -DE EEMIANDER? ivo. 85 Dinsdag s October 1928 BINNENLAND. UIT DE STAATSCOURANT WETHOUDER VOS TWEEDE KAMERLID Besluiten in den Vrijheidsbond N.V. COMPAGNIE LYONNAISE FEULLETON. Het Geheimzinnige Genootschap L Benoemd met ingang van 6 October 1928, tot voorziter van dc Algemeene Rekenkamer G. C. baron van Asbeck op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Januari 1929, mej. A. E. Moll, te Baarn, als ambtenares toegevoegd aan de inspectie van het nijverheidsonderwijs tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Almelo T. Jarings te Gorredijk idem aan de R.H.B.S. te Steenwijk J. Visscher te Steen- Y/ijk benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde H. A. Ennekingr voorzitter van de textiel school te Tilburg toegekend dc bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan J. Gerritsen, scheeps timmerman bij de N.V. Scheepswerf Gebrs. v. d. Werf te Beesd, gem. Druten. Bij K. B. is ingetrokken het Kon. besluit van 6 Aug. 1928 no. 34, voor zooveel betreft de daarbij bepaalde bevordering tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. marine-re- serve van de luitenants ter zee der 3e kl. bij deze reserve E. J. Cool, M. Wildschut, M. R. van Kooij, F. van der Straaten en W. Jansen. Bij Kon. besluit is aan den luitenant ter zee der Ie kl. W. Gauw op zijn verzoek met den 30sten November 1928 eervol ontslag uit den zeedienst verleend. T. W. DE TOURTON BRU7NS. t Dir. Kol. Etablissement. To Haarlem is in den ouderdom van 64 jaai overleden de, heer T. W. de Tourton Bruyns, directeur van het Koloniaal Etablissement te Amsterdam, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw DE BESTUURSWIJZIGING IN NED.INDIE. Een openbare bijeenkomst von- wege de Nationale Unie te Am- x sterdam. Dezer dagen heeft te Amsterdam een ver gadering der Nationale Unie plaats gehad, waar besloten werd, naar aanleiding van het aanhangig wetsontwerp tot bestuurswijziging in Ned.-Indië, een openbare bijeenkomst in de hoofdstad te beleggen, waar deze aangelegen heid uit een nationaal oogpunt behandeld zal worden. Ter vergadering waren, behoudens koloniale autoriteiten en leidende persoonlijkheden uit de handelswereld, de voorzitters van verschil lende nationale bonden aanwezig. Men besloot de meeting Maandag 15 Octo ber a.s. in het Concertgebouw te doen plaats hebben. DOODELIJKE VAL. MR. VAN GIJN'S OPVOLGER. Dr. Posthuma aangezocht als fractie leider der liberalen op te treden. Naar men weet heeft de leider der liberale fractie van de Tweede Kamer, mr. A. v. Gijn, medegedeeld, dat hij zich voor deze functie niet langer beschikbaar kan stellen na afloop van het loopende parlementaire jaar. Het Hbld. verneemt thans, dat dr. F. E. Posthuma, de oud-minister van Landbouw, door het bestuur van den Vrijheidsbond is aange zocht als leider der fractie in de Kamer op te willen treden. Men zal hem dan een vaste plaats op een der lijstencombinaties aanbieden. ij^i DR. H. K. DE HAAS. |7H Huldiging in- het Bataafsch Genootschap te Rotterdam. De Rotterdamsche medicus dr. H. K. de Haas is Zaterdag in het Bataafsch Genootschap gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig doctoraat. Zeer velen, ook van buiten de stad, waren opgekomen om van hun waardeermg en vriendschap voor den jubilaris te getuigen. Onder hen ware o.a. ir. A. C. Burgdorfier, prof. ir. P. E. Verkode, prof. dr. P. Ehren- fest, prof. ir. A. D. Fokker, prof. dr. M. de Haas, dr. Jan Smit, mr. Abr. van der Hoe ven en dr. F. van Lohuizen. De jubilaris werd in de eerste plaats toe gesproken door dr. H. Klinkert. die het aan- rrekkelijke van zijn karakter Het uitkomen, zijn wetenschappelijk werk op medisch ge bied prees en hem eerde als lid van het Kli nisch Genootschap. Dr. S. Birnie bracht hulde aan dr. De Haas in diens kwaliteit van directeur-eerste secretaris van het Bataafsch Genootschap en aan den bekwamen beoefenaar van de phy sica, dien hij zich getoond heeft. Mr. W. A. Mees sprak nomens de Vereeniging voor oog- lijders, dr. G. H Moll van Charante o.a. na mens de Rotterdamrche Vereeniging ter be scherming van zuigelingen. Met de besturen von het Bataafsch en het Natuurkundig Go nootschap hebben zoo gaf hij te kennen de bestuursleden van dc Vereeniging tot het verleencn van hulp aan minvermogende oog lijders voor Zuid-Holland, van de Vereeniging tot bescherming van zuigelingen, van de Koepokinenting, van het Radiotherapeutisch Genootschap en het college van regenten ^ver de gevangenissen van Rotterdam de huldi ging op touw gezet en vele vrienden en pa tiënten sloten zich aan. De spreker bood den jubilaris daarna een album aan met handtee- keningen, waarin ook het overzicht van dr. De Haas' onderzoekingen, dat in de „N. R. Ct." heeft gestaan, een plaats is gegeven. Dr. De Haas hield ten slotte een toespraak om de sprekers te beantwoorden enzijn er kentelijkheid te uiten. G. E. H. TTITE1N NOLTHENIUS. Dc heer Walravc Boissevain bereid te bedanken Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Wal- rave Boissevain in verband met zijn drukke werkzaamheden, aan het wethouderschap van Amsterdam verbonden, aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond medegedeeld, dat hij bereid is, thans te bedanken voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur van genoemde partij zal thans den heer Boissevain ingevolge deze be reidverklaring verzoeken, aan zijn voornemen uitvoering te geven en voor het lidmaatschap der Kamer te bedanken. Opvolger als lid dei Tweede Kamer is dr. I. H. J. Vos, wethouder voor do Volksgezondheid en Armenzorg te Amsterdam. De Tel. teekent hierbij aan Naar aanleiding van bovenstaand bericht hebben wij ons gewend tot dr. Vos. Deze be vestigde ons de juistheid ervan. Hij had oven- wel nog geen beslissing genomen over het tijdstip waarop hij als wethouder zal bedan ken. De mogelijkheid bestaat, dot hij nog deze begrooting zal verdedigen. Een cn ander zal hij eerst nog nader be- spreken met het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond. In elk geval zal dus binnen niet ai te langen tijd een wethoudersverkiezing in Amsterdam voor de deur staan, waarbij over dc bezetting der zetels in het college van B. en W. ook door sociaal-democraten opnieuw tusschen de politieke partijen besprekingen zullen worden gevoerd. Wij lezen nog in het Hbld. r „Dc laatste vier maanden is in dc kringen der afdeeling Amsterdam van den Vrijheids bond reeds druk geconfereerd over dc vraag op welke wijze een en onder het best voor do Liberale Staatspartij was te regelen. Erkennende dot de heer Boissevain ook als wethouder voor de volkshuisvesting op zijn plaats was, meende het bestuur der afdeeling toch, dot een Kamerlid, feitelijk voor Amster dam gekozen, geen lid der Kamer kan blijven als hij, door welke alleszins gerechtvaardigde omstandigheden ook, niet of slechts spora disch in het porlement kan verschijnen. Jongstleden Zondag heeft in Utrecht de Partijraad van den Vrijheidsbond vergaderd. Daar zijn, met het oog op de a.s. Kamerver kiezingen, verschillende wenscheüjkhc-den be sproken en kwam ook dc Amsterdamsche situ atie naar vorën. Daarbij werd aan de vergadering kennis ge geven van de reeds lang bekende, doch ten slotte schriftelijk door den heer Boissevain bevestigde geneigdheid van hem om voor het Kamerlidmaatschap tusschentijds te bedanken. Besloten werd, dat het partijsecretariaat nog heden, Maandag, den heer Boissevain schrif telijk zou verzoeken, aan zijn voornemen ge volg te geven en voor het Kamerlidmaatschap te bedanken. Zooals wij herhaaldelijk hebben medege deeld, wacht dr. Vos op deze beslissing, omdat hij de opvolger is op de Amsterdamsche lijst van den Vrijheidsbond. Als dc heer Boissevain, wien bovenbedoelde brief van het hoofdbestuur nog niet heeft bereikt, onmiddellijk, of vrij spoedig, bedankt, is de kans zeer groot, dot dr. Vos nog eenigen tijd wethouder èn Kamerlid blijft, omdat gisteren in den partijraad var. den Vrijheidsbond nog geen beslissing werd geno men, waardoor het zeker wordt, dat de tegen woordige wethouder voor de openbare gezond heid, ook in 1929 een zeker nummer zal krij gen op de candidatcnlijst van den Vrijheids bond. De beraadslagingen zijn n.l. over dit en een aantal andere punten Zondag niet ten ein de gebracht. 1 December a.s. zullen ze worden voortgezet. Hoogstwaarschijnlijk wordt eerst dan beslist over een terloops geopperde com binatie van lijsten, die te zamen twee Kamer zetels zullen opleveren, waarvan dan dr. I. H. J. Vos er één zal bezetten." DE BRAND OP HET S.S. AMSTELLAND. 1200 ton der lading zwaar bescha digd. Blijkens een door de directie van de Kon. Ned. Lloyd uit Rio de Janeiro ontvangen be richt, was de brand aan boord van het s.s. Amstelland op Zondag 7 October gebluscht. Wat de lading van het schip aangaat, 1200 ton daarvan is zwaar beschadigd. Men is bezig de uit mais bestaande lading van ruim 3 te lossen. 5 DE AANHOUDING VAN LIEBERMANN. Dc mogelijkheid van uitlevering. Dc inspecteur der Haagsche politie, die in verband met dc arrestotie van Liebermann in Helsingfors, naar Finland was gegaan, is Za terdagochtend In Den Haag teruggekeerd. Hij heeft enkele weken in Finland verblijf gehou den en met de autoriteiten aldaar besprekin gen gevoerd, welke hoofdzakelijk betrekking hadden op de mogelijkheid van dc uitlevering van Liebermann naar Nederland. SJEF VAN DONGEN. Een poolhond »en geschenke. De afdeeling Waalwijk e o. van dc Neder- landsche Kynologenclub heeft gemeend Sjef van Dongen, die te Waalwijk is geboren, niet beter te kunnen huldigen, dat hem op de ten toonstelling van heden een echten poolhond ten geschenke te geven. Zij heeft doorvoor aan gekocht de Samojecd toef Duinrands Drotte- ring uit de kennel von Reckleben, eigenaar de heer de Wilde te Apeldoorn. HET GASTHUIS TE VLISSINGEN. Onhoudbare toestand. Dr. C. A. Duyvis, tot vóór eenigen tijd direc teur van het gasthuis te Vlissingen, thans te Den Haag wonende, heeft aan het gemeente bestuur van Vlissingen een rapport over het gasthuis uitgebracht, waarvan de conclusie luidt, dot de toestand niet meer houdbaar is. Daar verbetering van de tegenwoordige in richting onmogelijk is, mêent de rapporteur, dat moet worden overgegaan tot het bouwen van een op eenvoudige leest geschoeid nieuw ziekenhuis op het doorvoor reeds beschikbare terrein. FRAUDE TE DEVENTER. Bij do aangifte der zakelijke be drijfsbelasting. Men meldt uit Deventer aan de N.R.Ct. Naar óns ter oorc kwam, is hier ter stede een belangrijke fraude bij het doen van aan gifte voor dc zakelijke bedrijfsbelasting ont dekt. Het onderzoek in deze zaak, die een aantal jaren moet betreffen, is nog hangende. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Dc bouw van het pathologisch- anotomisch laboratorium. De bouw en de inrichting van het patholo gisch anatomisch laboratorium op het terrein van het nieuwe academisch ziekenhuis te Lei den is thans zoo ver gevorderd, dot het ge deelte, hetwelk bestemd is voor den hoog leeraar in de geneeskundige scheikunde, prof Bungenbcrg de Jong, reeds aan het einde van dit jaar in gebruik zal kunnen worden geno men. BRUTALE INBRAAK. Bij een veehandelaar te Nijmegen. Zondagmid-og, laatsten Kermis Zondag, is te Nijmegen op brutale wijze ingebroken in de woning van den veehandelaar Glazer, aan de Nieuwe Marktstraat te Nijmegen. De bewoners waren niet thuis en juist was de dienstbode met het kind naar het naburige pork gegaan, toen dc dieven hun slag sloegen Zij drongen het huis binnen en braken <le geldkist open en snuffelden de portefeuille na. Het moet bekend geweest zijn, dat de heer S. heden, Maandag, naar de veemarkt zou gaan. De politie stelt een uitgebreid onderzoek m. Het moeten bekenden geweest zijn. Er wordt veel geld vermist. AUTOMOBIEL OVER DEN KOP. Automobiel over den kop. Onder O verschic is in den nacht van Vrij dag op Zaterdug omstreeks holftwce de aui« van den Hongaarschen gezant, waarin behalve deze twee dames en een heer zaten, waar schijnlijk door onbekendheid met den weg, even door een bocht over den berm van den Rotterdamscheweg gereden cn over den kop in de sloot terecht gekomen. De gezant, noch de inzittenden hebben letsel bekomen. Met een bus hebben zij de reis naar Den Haag vervolgd. Do zwoor beschadigde auto is met behulp van een kraan gelicht en weggesleept. REGLEMENT VOOR DE HARING- CONTROLE. Dc maximum-almctingcn van kleine tonnen. Over ccnige dagen zal een Kon. besluit ver schijnen tot vaststelling van een aanvulling van het reglement voor de Ncderlandschc Ha- ringcontróle, hierin bestaande, dat voor tonnen kleiner dan een gehecle voorgeschreven zullen worden de als maximum toegelaten afmetingen; thans zijn slechts de minimum-maten voor geschreven. Het verschil tusschen minimum en maximum maat zal 2 cM. bedragen. Het besluit wordt twee dagen na afkondiging in het Staatsblad van kracht. TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Het eerste nummer van „Zonne- straol". Medio October zal het ecistc nummer ver schijnen van „Zonnestraal", halfmaandelijksdx officieel orgaan van dc gelijknamige Ncdcr- londsche vereeniging tot het oprichten van orbeidskolonies voor tuberculose-lijders in Ne derland', welke vereeniging, zooals bekend is, onder protectoraat van het Ncderlandschc Roode Kruis staat. De redactie wordt gevormd door dc hce- ren Jan A. van Zutfcn, voorzitter der ver eeniging, Dr. J. L. van Lier, geneesheer-direc teur van „Zonnestraal" en M. E. Öorentz, d;e cis secretaris zal fungccren. Het orgaan zal in dc eerste plaats gewijd zijn aan alles, wat in verband stoot met dc; tuberculosebestrijding in het algemeen cn me de nazorg, speciaal door arbcidstherapi© in het bijzonder. Ook aan den socialen kant van het vraagstuk dér tuberculosebestrijding zal bijzondere aandacht worden besteed woning toestanden, fabrickshygiëne, e.d. zullen dan ook, waar noodig, behandeld worden. Daar naast zal een plaats worden gewijd aan natuur en techniek, aan kunst cn wetenscih'ap, aan lit teratuur, tooneel en muziek, terwijl ten slotte een schaak- en damrubriek tot ontspanning der lezers zullen dienen. De redactie is er in geslaagd zich de medewerking te verzekeren van een groot aantal vooraanstaande mannen op medisch, sociaal en ander gebied. DE NOORDWLJKSCHE STRANDKWESTIE. De plv. kantonrechter te Leiden, mr. M. B. Vos, heeft Maandagmorgen uitspraak gedaan in d© zaak van het soc. dein. raadslid G. H. K. te Noordwijk, die terecht had gestaan om dat hij, zonder daartoe gerechtigd te zijn, als zijnde geen badgast, heeft geloopen op het aan den Staat der Nederlanden toebehoorende z.g. bovenstrand voor het Huis ter Duin, welk strand door den Staat is verpocht aan de N. V. Zeebad Noordwijk, welke daar een bord had geplaatst, waaruit bleek dat de toegang tot dit terrein verboden was, In herinnering zij hierbij gebracht, dot ge noemd raadslid, nadat reeds eerder deze zaak in den gemeenteraad van Noordwijk was be sproken, opzettelijk het terrein heeft betre den ten einde een ïcchterlijke beslissing uit te lokkon, of de Staat gerechtigd was. strand- terrcin aan particulieren te verpachten en al dus aan zijn openbare bestemming te onttrek ken. Het O.M. achtte den Staat hiertoe gerech tigd en, de overtreding bewezen achtende, had het veroordeeling gevraagd van verd. tot 1 boete subs. I dag hechtenis, alsmede toewij zing van do door dc N.V. gevraagde schade vergoeding- von I. De kantonrechter veroor deelde verd., overeenkomstig dezen cisch en veroordeelde hem tevens in de kosten von het geding Een man stort van een hoogte van 16 M. neer. Zaterdag heeft op de in aanbouw zijnde am« moniakfabriek van de Staatsmijn Maurits te Lutterade een ernstig ongeval plaats gehad. De Oostenrijksche timmerman J. K. is bij zijn werkzaamheden door tot heden onbekende oorzaak van een hoogte van ongeveer 16 me ter naar beneden gevallen -Hij v/as op slag dood De ongelukkige werd zoowel in- en uit wendig vrecselijk verminkt. MINISTER v. d. VEGTE EN DE TELEGRAAF Geen klacht d°ch ambtshalve vervolging. Naar aanleiding van het bericht als zou do minister van Waterstaat een klacht hebben in gediend tegen De Telegraaf, wegens smoady wordt ons medegedeeld, dat dit bericht niet juist is. De zaak is door de justitie ambts halve ter hand genomen. Treedt dit jaar af als opperhout vester van Het Loo. Naar wij vernemen, zal de heer G. E. H. Tutein Noithenius, opperhoutvester van het kroondomein Het Loo, met het einde van dit jaar zijn ontslag nemen als zoodanig, terwijl als zijn opvolger genoemd wordt de heer jhi A. J. B. Suchtelen van de Haere, intendant von het Kon. Paleis en domein Het Loo, die dan beide functies in zich zal vereenigen. De heer Tutein Noithenius werd in 1892 be noemd tot rentmeester van het Kroondomein; ii^ den loop der jaren, door aankoop van ver schillende uitgestrekte terreinen in de omge* ving van Gortel, Niessen en Uddel door H. M de Koningin, werd hij later tot opperhoutves ter met de daaraan verbonden functie van ja- germeester aangesteld. In 1915 meende hij zijn functie te moeten neerleggen, doch op drin gend verzoek van H. M. de Koningin kwam hij op dit besluit terug. UTRECHTSCHEWEG 10. - TEL. 179. - AMERSFOORT Vele menschen gebruiken het eerste deei van hun leven om het tweede ellendig te maken. Naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door Mev A. T. 89 Ondanks het feit, dat do kleeren van den doodc zeer zorgvuldig door de plaatselijke po- litio onderzocht «'aren, stelde ik opnieuw een ondw.zoek in met een collega van me, die zeer groote ervaring heeft. Wij scheurden de voe ring uit de kleedingstukken, en zelfs uit den hoed en de laarzen, die hij gedragen had, maar zonder gevolg, Intusschen, dank zij een inge* ving, die miin collega kreeg, bemerkten wij, dat de laarzen voorzien waren van extra losse binnenzolen. Onder die van den rechtervoet ontdekten wij een zeer klein zakboekje, ander- halven centimeter breed en twee centimetei hoog, dat een twaalftal blaadjes dun, maai sterk papier bevatte. Ongeveer de helft van dit boekje, dat ik dadelijk in beslag nam, is vol met aanteekeningen, geschreven in wat een code schijnt tc zijn. Ik ben van plan, de hulp in te roepen van een deskundige in codes en geheimschriften, teneinde dén inhoud van dit kleine boekje te ontcijferen. Dat het zeer ge wichtige inlichtingen bevat, besluit ik uit den ongewonen aard van zijn heimelijke schuil plaats. Den uitslag van het onderzoek van den deskundige zal ik u zoo spoedig mogelijk medcdeelcn. Ik heb hier slechts bij te voegen, dat na de ontdekking het lijk gezien is door ver scheidene personen, die in de buurt van dc Rue de la Paix wonen. Allen hebben het her kend als dat van een oudachtig man, van aan zien zeer bekend in dat deel der stad als een flaneur, een bezoeker van koffiehuizen, dik wijls te zien bij oude boekenstalletjes op de kaden, en die er van hield aan de hoeken der straten te staan praten. Niemand van deze menschen kende hem echter bij naam, en vol gens een restaurateur, die hem als klant van gezicht kende, is het pas sedert de laatste twee jaren, dat hij een bekende figuur in deze buurt is. Verdere inlichtingen omtrent hom zullen ongetwijfeld verkregen worden, waarvan ik u natuurlijk in kennis zal stollen." Jimn.e las dezen brief tweemaal, sommige zinnen cv uit las hij verscheiden- keeren. Ein delijk vouwde hij hem dicht, stak hem weer in het enveloppe, en sloot dit in zijn brand kast. Toen dit gedaan was, stak hij een sigaret op, dronk wat cn zette zich tot denken. Dit was do tweede moord daaraan viel niet te twijfelen. Het scheen hem, dat hij dien kon verklaren. Het was blijkbaar noodig ge acht de vrouw in de South Molton Street uit den weg* te ruimen, er bestonden waarschijnlijk even sterke redenen, waarom men zich van den man in Parijs wilde ontdoen. Machtige genootschappen, vereenigingen, benden, voor zoover men hun geschiedenis te weten kwam, hadden het dikwijls noodig geoordeeld, ver trouwde agenten uit den weg te ïuimen, het lot van monsieur en madame Charles scheen van dien aard te zijn. Maar wie had hen uit den weg geruimd Zou de politie ooit dat geheiim ontdekken Jimmic's blik dwaalde plotseling naor het adresboek, dat Kcntovcr gehaald had cn hij herinnerde zich, waarom hij er om gevraagd had om den naam te hooren van den be woner van het huis in St. John's Wood. Hij trok het dikke bock naar zich toe en begon de bladen om te slaan. En op eens zag hij wat hij zocht. Daar stond het zeer duidelijkHol- gatc LodgeDouairière Markiezin van Scrayc. HOOFDSTUK XXV. „Laat het rusten Jimmie duwde het adresboek op zijde en opstaande, keek hij er naar, als1 hij zou ge keken hebben naar een menschelijk wezen, dat hem juist do meest verbijsterende inlichting gegeven had. Op dc twee groote bladzijden, vol met klein gedrukte regels, scheen die bij zondere mededceling met zeer grooten nadruk te staan. Hij herhaalde ze zacht bij zichzelf „H°Isalü Lodge I Douairière Markiezin van Scraye". Het was inderdaad een openbaring, Jimmie was niet verbaasd te zien dat douairière mar kiezin van Sciayc Hoigate Lodge in St. John's Wood bewoonde dat was niets verwonder lijker dan dat hij in Mayfoir of Belgravia woonde. Er school ook niets verrassends in het feit, dat de tegenwoordige markies haar te middernacht bezocht. Wat verrassend, ver wonderlijk en een ware openbaring voor Jim mie was, was, dat hij op eens de oplossing van het raadsel gevonden had, dat zich den geheelen avond telkens aan hem opgedron- gen had het raadsel van lord Scraye's ge» drag ten opzichte van het snippertje papier. Het was heel zeker, dat Scraye de hand her kend en dadelijk voorgewend had, dat hij dit niet deed. Hij had het eene oogenbük kennis verraden en het volgende onwetendheid ge veinsd. En Jimmie had zich vergeefs afge vraagd waarom Hij wast het nu. Dc hand was van lady Scraye. Als zooals maar al te zeker scheen het briefje aan Curtis gericht was, bliek het duidelijk, dat lady Scraye in betrekking tot Curtis stond Curtis, de man. die buiten twijfel zich van het aangeteekende pak en zijn waardevollcn- inhoud had meester gemaakt. Zij stond natuurlijk ir\ betrekking tot hem cn mevrouw Wytkenshawc had hij, Jimmie, zc niet alle drie te zamen gezien dien avond Had Curtis naar niet naar Hoigate Lodge be geleid De zaak was duidelijk en zeker. Lord Scraye had het schrift herkend had ook be merkt, dat zijn bloedverwante in verbond, ver eeniging was met, in ieder geval op een of an dere manier in betrekking stond tot deze die ven, ?n hij had haar bezocht, om haar daar over te onderhouden, een verklaring to vra gen, te zeggen wat hij wist. Zoo was het na tuurlijk Jimmie begreep nu de bcieekenis van het tooneel, waarvan hij buiten het raam van lady Scraye's huis getuige v/as geweest hij kon nu een verklaring vinden voor lord Scraye's klaarblijkelijke boosheid en van dc ge melijke wijze waarop de dame zijn verwijten had opgenomen. Bloedverwante In welke familiebetrekking stond lord Scraye tot lady Scraye Was zij zijn ir oeder, zijn stiefmoeder wat was zij Jimrrie was niet goed thuis in de stamboo- men en geslachten der Engelsche aristocratie en hij wist niet veel meer van den tegenwooi- digen markies van Scraye dan dat hij een vriend van Packe was, een zeer rijk, jong edel- mon, en een gemoedelijk opgewekt mensch, met geen broers of zusters. Het was echter niet moeilijk dit uit te vinden voor hij naar bed ging. Jimmie bezat zeer weinig boeken, behalve zijn boeken over sport en zijn Fran- sche romans, maar hij had op zijn lessenaar een rij met boeken om iets in na te zoeken, en daaibij was een lijst van de pairs van Dods. Hij nam het mee naar de kachel en sloeg op, wat hij zocht, en in een paar minuten wist hij zooveel van de familiegeschiedenis der Scraye's, als hij voor zijn doel noodig had. Hij vond, dat de laatste markies van Scraye tweemaal getrouwd was geweest; de tegen-* woordige markies was eenigö kind uit r-.ee eerste huwelijkdc tweede vrouw van zijn vader was Alethea Mc Mick*ng Mason, doch ter van Aloysius Mc Micking Mason van Chi cago, en daarom vermoedelijk een Amerikaan- sche. Er waren blijkbaar geen kinderen uit dat huwelijk, er werd er ten minste geen genoemd in Dod. Maar Dod lichtte Jimmie verder in, dat douairière markiezin van Scraye (geboren Mc Mioking Mason) verblijf hield te Gillen- ham Manor, Wiltshire, en in Hoigate Lodge, St. John's Wood. Jimmie legde zijn boeken weg en ging naar bed. Hij had voor dien avond genoeg gehoord. Met zijn karakteristieke kalmte zette hij alle problemen van zich af, zoodra hij zijn laap- kamerdeur achter zich gesloten had. en hij" sliep den slaap des rechtvaardigen^ totdat Kentover hem den volgenden ochtend wekte. Maar toen hij, na het ontbijt, Eva Walsden alleen had, haalde hij het stukje papier te voorschijn en toonde het haar. „Ik vermoed, dat u vrijwel bekend was met de correspondentie daar in dat huis in de South Molton Street vroeg Jimmie. „II zag zeker altijd de brieven der klanten Herkent u dit schrift heeft u het ooit te voren gezien Het is wel wat eigenaardig het soort schrift dat men zich wel herinnert." JWordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5