Bioscoop Amicitia LOOPING THE LOOP CONTROLE Op net bureau van het AMERSFOORTSCH DAGBLAD ontvangt U GRATIS een entreebiljet, wanneer U een „KEITJE" (kleine advertentie) ter plaatsing opgeeft. Prijs 3x voor f 1 ACCOUNTANfSKANIOOR D. SNAPPER Schitterend en emotievol filmwerk. Belastingen, Bezwaar- en Beroepschriften DE AUTOBUS-QUAESTIE Vt at Gedep. Staten daarop hebben geantwoord DE P.U.E.Mi Een ond erzoek toegezegd RIJDEN MET HONDEN KARREN Veiligheid van het verkeer DIRECTEUR P.W. GEREHABILITEERD ONDERWIJSZAKEN Vastrechttarief voor Gas DE VERBETERING VAN DE EEM DE VERZANDING VAN DEN EEM-MOND m (Lid v. d. Ned. Bond v. Accountants). TeL 873. AMERSFOORT Varbensmarkt 15a Ons kantoor belast zich met Inrichten en Bijhouden van Administraties. „L'HIRONDELLE" W, K, v, ÏOSSUM Mil AMERSFOORT 16-18 LANCESTR a'aars ilatltelS CostumesHoeden Atelier voor het vervormen van Hoeden In de afdeelingen der Provinciale Staten is liet standpunt van de Kroon besproken mmE Haar tarieven-politiek een vaak afwijkende toepassing In do afdeelingen der Prov. Staten van Utrecht is gesproken over de tarieven van dc Provinciale Utre^hlschc Electriciteits Maat schappij. De tarievenpolitiek bij dc P. U. E. M. gal aanleifing tot bespreking in hoofdzaak van het verschijnsel, dat onder veebans gelijke omstandigheden en voorwaarden toch vaak zirlkc uitccnloopendc tarieven worden bedon gen. Bepleit werd doorom dc invoering van algemeen bekende vasstaande. voor zooveel noodig, gedifferentieerde tarieven, zoodat be langhebbenden tevoren precies kunnen nagaan, waarmede zij eventueel af zijn. Daarbij sloot zich aan een klacht uit een andere nfaeeling over de handels- en koopmansvrijheid van de directie van de P U. E. M., wolke in veel ge vallen aanleiding geeft tot het in meer of mindere mate marchandceren. Daarentegen werd er van andere zijde op gewezen, hoe bi] bepaalde onderhandelingen in gemeenschap pelijk overleg een eannemelijk tarief tot stand komt, waardoor meermalen wordt voorkomen het inrichten van een eigen installatie. Gedeputeerde Staten hebben hierbij aan ge- teekend De opmerkingen omtrent de tarievenpoli tiek van dc P. U. E. M. hebben onze volle •tóndacht. Alvorens wij omtrent deze belang», rijke aangelegenheid ons standpunt kunnen hepalen, zullen wij overleg hebben te plegen met den Rood van Commissarissen van de P. U. E. M. Wij hebben daartoe de geuite be swaren ter kennis van dit College gebracht met verzoek ons daaromtrent zijne zienswijze mede te deelen. liet zitten der bestuurders op deze wagens In de afdeelingen der Prov. Staten vari Utrecht werd de vraag gesteld, of artikel 6 van het Reglement ter bevordering der veilig heid van het verkeer op de openbare wegen bij het rijden met hondenkarren in de provin- de Utrecht niet zou kunnen worden aangevuld met een 3d.-» lid inhoudende, dat de burge meester van het verbod bij lid 1 gesteld, inf bijzondere gevallen ontheffing verlecncn. it Gedep Staten hebben hierop geantwoord In verband met de sterke toeneming van het verkeer, komt het ons niet gewenscht voor, dat de gevraagde ontheffing mogelijk wordt ge maakt. Hierbij worde aangeteekend. dat de hier be doelde verbodsbepaling in 1887 in het leven, is geroepen, uit overweging, dat het in de kont der gemeente noodig werd geacht, dat de hon denkar niet sneller ga dan een voetganger cn de geleider, noabt de honden of de kor loo- pende, in staat zij de dieren in bedwang te houden. Het absolute verbod om op hondenkarren te zitten, werd in uwe winterzitting van 1895 in* gevoerd en reeds bij uw besluit van 14 No vember 1898 weder tot de kommen der ge meenten beperkt. Sedert dien is de onderha vige verbodsbepaling onveranderd gehand haafd. HET BINDEND PRIJSTARIEF IN DE DRUKKERSWERELD. Bij het jongste afdeeiingsonderzoek in de Pro- urciale Staten van Utrecht is ook de bussen- quaestie ter sprake gekomen. Daaromtrent werd blijkens het uitgebrachte afdcclingsver- slag dat ons heden bereikte, het volgende op gemerkt De in beroep door de Kroon ingetrokken concessies voor de autobusdienstcn van Utrecht op Zeist gaven in meerdere afdee lingen aanleiding tot de vraag, of Gedepu teerde Staten bereid zijn tot het deen van bepaalde stappen en zoo niet, of het dan wellicht niet op den weg van dc Staten zou liggen zich met een verzoekschrift tot H. M. de Koningin te wenden, een gedachte, waarbij andere loden zich aansloten Be toogd werd, dat de gevallen beslissingen in kennelijken strijd met het provinciaal belang zijn te achten. Het hier aan het woord zijn de lid achtte het wenschelijk, dat ook de Staten zich over deze zaak uitsDrcken. Be doeld lid stelde de vraag, of Gedeputeer de Staten bereid zijn om bij een even tueel© nieuwe concessie-aanvrage hunne medwerking te verleenen. Naar zijn meening behooren de Staten tegen deze Koninklijke besluiten een ernstig protest te laten hooren. Van andere zijde kon men zich daarbij gaarne aansluiten, al geloofde men niet, dat het gewenscht zou zijn, dat alle tot dusver rijdende busdiensten blijven bestaan. Ook werd gevraagd, of het Gedeputeerde State», bekend is, of, indien de toestand blijft zoo als hij is, te vreezen is, dat mettertijd dan de tram zal moeten verdwijnen. Voor het voorstel van Gedep. Staten tot het nemen in beheer en onderhoud en het ver beteren van een gedeelte van de rivier de Eem werd in alle afdeelingen aan Gedepu teerde Staten gaarne dank en hulde gebracht. Tot dusver wordt van degenen, die de Eem bevaren een zekere bijdrage ontvangen. Hoe zal dit in de toekomst zijn, vroeg een der heffing jaarlijks ongeveer 3750.— opbrengt. Zullen de belanghebbenden dan in het geheel niets bijdragen De Provincie heeft zich be reid verklaard na de voltooiing van de plan nen Vi te betalen in de kosten van onderhoud. Staat daar nu voor de Provincie geen enkele bate tegenover, informeerde men. Het had voorts de aandacht getrokken, dat de bijdrage van de belanghebbende gemeen ten Yi deel der kosten aan een maxi mum is gebonden van 65000.—. Men oor deelde het aanbevelenswaard een dergelijk maximum ook ten aanzien van de provinciale bijdrage te bepalen. In afwachting van de totstandkoming van de werken oordeelde een der leden het wen schelijk alsnog, zij het tijdelijk, voor het be varen van de Eem een bepaalden diepgang voor to schrijven. Omtrent de mogelijkheid daartoe zou dit lid gaarne ingelicht worden Door een onder lid werd de hcop uitgespro ken, dat de eerlang uitgediepte Eem niet weei opnieuw verzonden zal. De thans gekozen verhouding in dc beta ling van de kosten van onderhoud zijnde voot de Provincie Vs en voor de gemeenten Y\ gedeelte, vond een lid niet billijk De verhou ding ware juister geweest, indien de Provincie 'Tj dier kosten zou betalen en de gemeenten voor hare rekening namen. Voorts waar- Gedeputeerde Stalen hebben hierop het vol gende geantwoord De geldende regeling van het administratieve recht geeft ons College geen enkel middel van redres tegen uitspraken van de Kroon in hoog ste instantie, waarbij besluiten van ons Col lege worden vernietigd. Hoezeer ook wij de Koninklijke beslissingen inzake de autobusdien sten van Utrecht op Zeist en Doorn betreuren, tot het doen van bepaalde slappen daartegen missen wij de bevoegdheid. Het spreekt intus- schen vanzelf, dat Uwe Vergadering te dezer zake van het haar bij ait. 93 der Provinciale wet toegekende recht van petitie kan gebruik maken. In hoeverre zij zich in het onderhavige geval van dat recht behoort te bedienen, moe ten wij intusschen aan haar oordeel overlaten het nemen van eenig iniliatief in deze kan in de gegeven omstandigheden uiteraard bezwaar lijk van ons College uitgaan. Op de vraag, of wij bereid zouden zijn om bij eene cventueele nieuwe concessieaanvraag onze medewerking te verleenen, moeten wij reeds hierom het antwoord schuldig blijvers omdat zij het zelfbestuur van ons College raakt, nog daargelaten, dat wij ons ook overi gens bezwaarlijk zouden kunnen uitspreken over eene aanvraag, ten aanzien waarvan de bij de wet voorgeschreven behandeling nog niet heeft plaats gevonden. In hoeverre te vreezen zou zijn, dat bij hand having van de thans bestaande autobusdiensten de tram mettertijd zou moeten verdwijnen, is ons niet met zekerheid bekend. Op grond van de tot dusverre opgedane ervaring zouden wij echter, gelet op de groote verkeersintensiteit op het onderhavig traject, geneigd zijn dit te betwijfelen. schuwde men er voor niet tot de werkzaam heden over te gaan, voordat het Rijk zwart op wit zijn toezegging voor bijdragen in de kosten had bevestigd. De thans gegeven toc- zegging achtte men te voag. Gedeputeerde Staten hebben hierop het vol gende geantwoord Naar aanleiding van de vragen, door een der leden gesteld, omtrent het vervallen van de thans nog door de gemeente Amersfoort geheven wordende rechten voor het bevaren van de Eem merken wij op, dat voor het ge bruik van de bij de Provincie jn behecT en on derhoud zijnde vaarwateren (Kromme Rijn, Cother Grift en Ticnhovensrhe kanaal) geener- lei rechten worden geheven Het komt ons reeds uit d!en hoofde niet gewenscht voor, dat de Provincie, indien zij zich met het on derhoud van de Eem belast, voor het bevaren daarvan rechten zou goan heffen. In dit ver band zij er nog op gewezen, dot het rijk, voor zoover wij hebben kunnen nagaan, evenmin rechten heft voor het gebruik van de Rijkswa teren en bijbehoorende werken. Ten slotte moet ernstig rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat bij het invoeren van eene provinciale heffing het rijk van het verleenen van eene bijdrage in de verbeteringskosten zal afzien. Met betrekking tot de door een lid betoog de wenschelijkheid ook ten aanzien van de provinciale bijdrage een zeker maximum te bepalen, zooais dit ten opzichte van de bij drage der belanghebbende gemeenten in het ontwerp-besluit is opgenomen zij opgemerkt, dat ons voorstel o.rru daartoe strekt de Eem door en op kosten van de provincie, onder ge not van bijdragen van rijk en de belanghebben de gemeenten, te doen verbeteren. Van eene provinciale bijdrage, welke tot een zeker maxi mum zou kunnen worden beperkt, kan mits dien in deze niet worden gesproken. Intusschen verwachten wij, dat de verbeteringskosten eene uitgave van 200.000.— niet te boven zullen gaan en zal bovendien het doen van uitgaven worden beperkt door het crediet, het welk wij nader zullen voorstellen ons te dezer zake te verleenen. Het voorschrijven van een maximum diep gang voor de schepen, welke de Eem zullen bevaren,r hetgeen door aanvulling van het Reglement van Politie voor de Vaarwateren in dit gewest zou kunnen geschieden, komt ons, zooals wij in onze voordracht reeds me dedeelden, niet noodig voor in afwachting van de verbetering ven de Eem, welke hoogstwaar schijnlijk in 1929 tot stand zal komen Wat de door een der leden uitgesproken hoop betreft, dat de eerlang uitgediepte Eem niet opnieuw zal verzanden, merken wij op, dat niet zoozeer de Eem zelve als wel de mond daarvan aan verzanding onderhevig is Wij verwachten, dat het mogelijk zal zijn de vaargeul voor den mond met beperkte kosten, als waarop bij de U medegedeelde begrooting is gerekend, in stand te houden Deze ver wachting is o.m gebaseerd op hetgeen zich bij de verbetering van den haventoegang te Harderwijk heeft voorgedaan De ondervin ding zal evenwel moeten leeren, in hoever onze verwachtingen ten deze zullen worden verwe zenlijkt. Een meer afdoende maatregel om de aanslibbing tegen te gaan, n.l. het verlengen over aanzienlijken afstand var» de havendam- men, zou zoodanige hooge uitgaven vergen, dat daarvan naar onze meening moet worden afgezien, mede in verband met den voortgang van de afsluiting der Zuiderzee. Naar aanleiding van de gemaakte opmer kingen inzake de vcrdceHng van de kosten van onderhoud tusschen de provincie en de belanghebbende gemeenten, mcenen wij er op te moeten wijzen, dat door het hier aan het woord zijnde lid het gewestelijk belang, betrokken bij eene afdoende verbetering van de Eem, onderschat wordt. Ten slotte zij medegedeeld, dot het niet in ons voornemen ligt tot de verbetering van de Eem over te gaan, alvorens volledige overeen stemming met het rijk cn de betrokken ge meenten zal zijn bereikt. BEËINDIGING VAN DEN LEERPLICHT. En hel zevende leerjaar. De heer Ketelaar heeft den minister van Onderwijs, K. cn W. de volgende vragen ge steld Is de minister met ondergctcekende van oordeel, dat ten spoedigste een wetswijziging moet worden aanhangig gemaakt, nu blijkens zijn schrijven aan het hoofdbestuur van het N .O. G-, voorkomende in „Het Schoolblad van 18 Oct. j.L, de voorwaarden voor beëin diging van den leerplicht, in het derde lid ven art. 3 der Leerplichtwet aangeduid met dc woorden „en het (kind) alle klassen doorloo- pen heeft", aldus moet worden opgevat, dat daarmede bedoeld wordt alle klassen, welke de door het kind bezochte school tc-lt, zoodat in gemeenten, waar bij het openbaar onder wijs het 7de leerjaar in afzonderlijke „kop- scholen" is georganiseerd en de gewone lagere scholen slechts zes klossen tellen, kinderen, d.e ook overigens aan de in art. 3 genoemde voorwaarden voldoen, vrij van leerplicht zijn, indien zij slechts dc zesklossigc school door- loopen hebben Zoo ja, is de minister bereid daarbij een voorstel te doen, bepalende, dat tot de klas sen van een lagere school ook gerekend wor den de eventueel tot afzonderlijke scholen gegroepeerde zevende leerjaren, welke met vergunning van de Kroon in de plaats zijn ge komen van het zevende leerjaar aan elke school i JOURNALISTIEK R. C. Verwijck. De heer R. C. Verwijck, directeur-redacteux van De Standaard, heeft gister ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, vele telegrafische pfAukwenschen ontvangen, o.a. van den heei W. F. Idenburg, minister van Staat; van Prof. Dr. Hugo V'sscher; van den eere-voor- zitter en van den voorzitter van den Neder- landschen Journalistenkring, de heeren Mr. L J. Plemp van Duiv eland en D. Hans. In de morgenuren kwam ook de voorzitter van de ^Amsterdamsche Pers de hoor D.^.Kouwe- naar, zijn gelukwenschen aanbieden. Het feest droog gister een huishoudelijk karakter. Uit naam van de redactie is de ju bilaris toegesproken door den heer H. L. Baor- bé, die als geschenk een ets van den Wester toren aanbood, den toren waarep de heer Ver wijck dag aan dag van zijn huis uit kijkt. Hr-t technisch en administratief personeel van ,.De Standaard" vereerde den 70-jarige een zilve ren sigarendoos en dito aschbak. Heden zal. de offideele huldiging plaats heb- overhandigdben. Het huldeblijk zal om half drie worden overhandigd De recepti-* zal tot 5 uur in het Gebouw dor A M. V. J. Stads- houderskade, ingang hoek Vondelstraat ge houden worden. DS. W. H. GISPEN. Weer in zijn woonplaats ge arriveerd. Naar de Stand, verneemt is ds. W. H. Gis pen, Geref. predikant te Scheveningen, die tot herstel van gezondheid eenigen tijd te Zeist vertoefde, weer in zijn woonplaats gearri veerd. Ds. Gispen maakt het goed. Gelijk be kend, heeft de kerkeraad hem verlof verleend tot T Jan. a.s. R A A D VAN BAARN Een vergadering van het district Utrecht der federatie van werki gevers-organisaties. In een gisteravond te Utrecht gehouden en diuk-bezochte vergadering van het district Utrecht van de federatie van werkgevers-or ganisaties in het boekdrukkersbedrijf is met op 2 na algemeene stemmen een motie aange- nomen waarin besloten werd zich tot het hoofd-» bestuur te wenden met verzoek het bestaande tarief te handhaven. Eindelijk een oplossing voor de Oorsprong B a a r n. De agenda voor de Raadszitting van Vrijdag was niet groot, doch zij bevatte een drietal punten, die zeer belangrijk waren, en waarvan te verwachten viel, dat er lang durig over zou worden gediscussieerd. Daar was allereerst de in elke raadszitting frequent cerugkeerende Oorsprongkwestic, die nu ein delijk haar beslag heeft gekregen. Men weet, dat de onderwijscommissie er tallooze malen over heeft vergaderd en ten slotte tot een com promis tusschen de verschillende meeningen is gekomen, een voorstel, dat nu door B. en W aan den Raad werd gedaan. Dit voorstel kwam hierop neerhet vastgestelde maximum van 36 leerlingen voor elk leerjaar der lagere school op te heffen; het personeel uitbreiden met twee leerkrachten; cn in principe besluiten tot verbouw van het gymnastieklokaal en de kleedkamer van de Oorsprong. Tege-> dit voor stel rees alleen verzet van onti-revoiutionairen kant. De heer Gootc hield een lange rede, waar in hij alle onderdeelen van de voordracht be streed. betoogende, dat deze oplossing geer oplossing was en zekeT niet in het belang van het openbaar onderwijs was te achten. Zijn rode culmineerde in een voorstel, om de zaak nóg maar weer eens aan te houden, en te onder zoeken dc mogelijkheid van samenvoeging van Ooster- en Wcsterschool. In de Westcrschoo) wilde de heer Goote dan dc ulo-school onder brengen, en dc Oorsprong-school geheel me» onderbouw in de Oosterschool. Dc opposant stond met zijn voorstel echter alleen. Vun alle kanten werd hij aangevallen. De heeren Van Colmthout (S.-D.) en dr. Thomas stelden in het licht, dat het voorstel van B. en W. ook nog niet allen bevredigt, maar het geeft ten minste een voorloopige oplossing. Het voorstel- Goote verwierf slechts de 3 stemmen der anti- rev. fractie en het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met dezelfde stemmen verhouding. De ochtendvergadering bracht verder nie* veel belangrijke zaken. Alleen weid besloter tot de invoering van een vastrechttarief voor het gas, voor induslrieelc doeleinden. De middagzitting had een zeer sensationeel karakter. Er moest alleen nog behandeld wor den het nadere voorstel van B. en W. inzak© het aanbod der Nederl. Spoorwegen tot ver-* koop van grond aan de gemeente op het Sta tionsplein. Men herinnert zich, dat B. cn W. den Raad voorstelden alleen die stukken grond aan te koopen, die voor de gemeente waarde hebben, waarin echter de Spoorwegen niet wenschten te treden, onder het devies alles of niets. Toen dit punt in de middagzitting aan de orde kwam, werd aanstonds de openbare zitting veranderd in eene geheime, die den ge-* heclen middag heeft geduurd. Om 5 uur gin gen de deuren pas open f Toen werd het voor stel van B. en W. aanvaard, met een aanvul ling dat het aanbod van de gemeente om die stukken die waarde voor haar hebben, te willen koopen, gehandhaafd blijft tot I Februari of zooveel eerder als publieke verkoop der gronj den zal worden aangekondigd. Het bleek echter, dat in de geheime zitting ook nog over andere zaken was gesproken. De voorzitter deelde namelijk mede, dat de Raad in besloten vergadering het volgende besluit had genomen De Raad, in aonmerking nemende dat de hoofdopzichter in tijdelijken dienst F. F. de Boois, destijds door terugstelling tot hoofdopzichter en daarmee gepaard gaan de salarisvermindering voldoende is ge straft; gelet op zijn besluit van 19 December 1927; besluit de Boois voornoemd met ingang" van heden als hoofdopzichter, hoofd van Publieke Werken, Reiniging en Woningbe drijf op een jaarwedde van f 4C00 per jaar in vesten dienst aan te stellen. De heer Van Calmthout (S.-D.) deelde na mens zijn fractie mede, dot zij niet voor dat besluit had gestemd, en protesteerde tevens tegen de wijze, waarop het besluit in dc ge heime zitting was tot stand gekomen. Hij kon digde al vast aan, dot hij er bij de begrooting* op terug zou komen. De heer Houbcn (R.-K.) merkte nog op, dat indertijd in het gevallen raadsbesluit is over wogen dot de directeur von P. W. niet meer in een leidende functie is te handhaven. Daar op wordt nu teruggekomen, waaruit volgt, dat het onjuist is geweest. Spreker vroeg daarom of B. en W. eens wilden onderzoeken, of wel- 'icht de opgelegde straf ook onjuist is geweest. Tenslotte protesteerde de heer Goote ~A -R.) tegen de woorden des heeren Van Calmthout, en deelde do heer Thomas mede, dat ook hij niet accoord ging met het gevallen besluit. Dc totale kosten zullen de f 200.000 niet te boven gaan

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 10