AMERSFOOftlSCH DAGBIAB Gouden Zak- en Polshorloges. Prima Medicinale Levertraan WILLEM GROENHUIZEN BINNENLAND. Wereldspaardag* 27e Jaargang No. 101 .DE EEMLANDER" Zaterdag 27 October 1928 per vierkantè flacon 60 ets. Drassma en Valkenburg Levertraan A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 DERDE BLAD. HET RIJKS- PSY CHOPATHENASYL Opening door Minister Donner DE ROTTERDAMSCHE TRAM Het reorganisatieplan DE AMSTERDAM-RIJN VERBINDING JUWELIER QEDIPL. HORLOGEMAKER GEVESTIGD 1885 Br. J. Scholtens te Scheveningen directeur Men meldt ons uit Leiden: Naar wij vernemen zal tot directeur worden benoemd van het den eersten November te openen Rijks Psychopathenasyl, dr. J. Schol tens, le geneesheer aan de Bijz. Strafgevahge- nis te Scheveningen en tot adjunct-directeur dr. D. Wiersma, conservator bij de Psychia- trisch-neurologische Kliniek te Groningen De Minister van Justitie, mr. Donner, die Donderdag het gesticht met een rede zal ope nen, zal Maandag 29 dezer het gesticht bezoe ken, ten einde dit vooraf in oogenschouw te ne men. COMENIUS-HULDIGJNG. Bij het tienjarig bestaan der Tsfe- cho Slowaaksche republiek. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan der Tsjecho-Siowaaksche Republiek zal de nieuwe Tsjechische gezant te 's-Gravenhage beden een krans neerleggen bij het Comenius- gedenkteeken te Naaiden. Bij deze plechtigheid zullen verder aanwezig zijn de leden der Tsjechische legatie te Den Haag, de leden der Tsjechische consulaten te Amsterdam en Rotterdam er. vertegenwoordi gers der Vereeniging „Nederlnnd-Tsiecho-Slo- wakije" met den voorzitter dezer vereeniging, van de Tsjechische vereeniging „Comenius" te Amsterdam en van de Tsjechische vereeni ging te Den Haag. De burgemeester van Nnarden zou de gas ten om TI uur v.m. op het stadhuis ontvangen. EEN FAMILIE OPGELICHT. Een zonderling geval. Een raadselachtige geschiedenis werd giste ren voor de Zwolsche rechtbank behandeld, die ook door deze behandeling niet tot klaar heid is gekomen. Een vrouw van 25 jaor uit Nunspeet, getrouwd met een man die goed zijn brood heeft, heeft haar eigen moeder en zusters opgelicht voor belangrijke bediagen. Zij wordt vervolgd voor oplichting van hen voor ongeveer 2000, maar in totaal moet zij voor ongeveer 7000 opgelicht hebben Het is begonnen in Juni 1925 Toen vroeg zij 5C0, omdat zij een huis gekocht hadden. Zij deed aan haar moeder een heel verhaal van een rijke mevrouw, die „zoo gek met haar was" en haar zooveel gaf Zij leende steeds meer van moeder en zusters, tot in November 1926 zij 1200 loskreeg. Daarna vertoonde zij zich niet meer. Toen zij gemaand werd, zeide zij eerst dot de rijke mevrouw voor alles wat zij gegeven had, quitnnties gezonden had. Men begon te twijfelen, de rank weid aange geven, en teen ging verd. naar de politie om te verklaren, dat er in de jaren 1925 en 1926 telkens twee mannen op oen motorrijwiel wa ren gekomen, die hatvr onder bedreiging ge dwongen hadden ol het geld of te geven. Op Hoe is deze Spaardag ontstaan Hoe werkt onze Nutsspaarbr.nk Geen „Spaardag" maar na Vukkelijk „W e- r e 1 d-S p a a r d a g" zal de 31ste Octobc-i zijn. Een of meer spaardagen kent men reeds sinds verscheidene jaren In de Vereen gde Staten van Amerika organiseert men ieder jaar met succe;, bij d-c herdenking van de ge boorte van Benjamin Franklin (17 Januari) een spearweek, terwijl in de maand November een schoo'sponrdag wordt gevierd. In Spanje kende men ook reeds Nationale spaardagen. Echter is het pas do verdienste geweest van het in 1925 te M'ilaan opgerichte Internationale Instituut voor het Spoorwezen om een bepaalden dag in te r.tellen die ovei de geheel e wereld als zoodanig gevierd zal worden. Daarvoor werd gekozen de 31ste October, de datum waarop het eerste congres voor het Spaarwezen werd gesloten. De datum is dus, al zal het voor hei Snaarwezen steeds een belangrijke herirune- "ringsdag blijven, gezien de buitengewoon be langrijke internationale samenwerking waartoe dot eerste Congres den stoot heeft gegeven voor de maatschappij een volmaakt willekeu rige. Met vreugde kan echter geconstateerd worden, dat, ware de datum met zorg gekozen, geen betere vastgesteld had kunnen zijn. De 31ste October toch leent er zich bij uitstek toe om aan een belangrijke aangelegenheid als het sparen door de eeuwen heen voor vele individuen werkelijk niet alleen voor den menschmen denke slechts aan de ideale spaarders in de dierenwereldde bijen is geweest, even de aandacht te wijden, die de spooridee zoo ten volle toekomt. Vacanties zijn achter den rug, algemeene feestdagen vallen er niet mede samen, de voorbereidingen van St. Nicolaas cn Kerstfeest plegen nog niet de aandacht in beslag te nemen, terwijl ook de Jaarwisseling nog op eerbiedigen afstand ligt. u. 29 Maart 1927 was er weer één geweest, maar nu kwam zij het aangeven. Al die verhelen bleken onwaar te zijn. Het merkwaardige is echter dat niemand kan nagaan waar het geld gebleven is. Verd. weigert elke opheldering. Volgens haar zou haar man niets van alles af weten. Eischzes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 Nov. JENEVERSMOKKELARIJ. Een werkloos arbeider de dupe. In den nacht van 23 op 24 Mei hebben nl. de commiezen ondor Oosterhout aangehouden een auto, welke door daarin aangebiachte ijzeren platen ter bescherming tegen eventu- eele revolverprojectielen in een ware pantser auto was veranderd. Daarmede werden frau duleus vervoegd verschillende soorten gtd's- tillcerd tot een totaal van 310 liter. De eigen lijke smokkelaars, die bij dc administratie be kend zijn, konden echter niet op heeterdaad worden betrapt en wisten den dans te ont springen. De dupe van de historie werd een werkloos los werkman uit Baarle-Nnssau, die zich voor de 25.had laten vinden den wagen door de verboden terreinstrook te chauf- feoren cn voor de rechtbank te Bieda heeft moeten terecht staan. Overeenkomstig den cisch van den Rijks advocaat en den officier van justitie werd deze man door de arr. rechtbank te Breda veroor deeld tot vijfmaal 960 4300 boete, ook verhaalbaar door lijfsdwang, subsidiair dertig dagen hechtenis. RIJKSAMBTENAREN, RTJKSWERKLIEDEN EN DE NATIONALE LANDSTORMDAG. Vragen van het Tweede Kamer lid Klecrckoper. Het Tweede Kamerlid de heer Kleerekopcr heeft aan den minister van financiën, voor zitter van den raad van ministers, gevraagd Wil de minister mededeelen, of het juist is, dot door het dagelijksch bestuur van de generale commi-sie voor den nationoilen land stormdog 1928 aan de regeering is verzocht, om o.m. aan de rijksambtenaren en rijks- werklieden, die bij den bijzonderen vrij willigen landstorm zijn aangesloten, de gelegenheid te schenken, deel te kunnen nemen aan den op 27 September gehouden Nationale'n Land- stormdag Heeft de regeering, of hebben olthors en kele van haar leden, naar aanleiding van dar verzoek een brief gericht tot de autoriteiten, ressorteèrende onder de onderscheidene de partementen, waarin werd medegedeeld, dat de rogecring er geen l»?zwaar tegen had, dat aan dc rijksambtenaren en rijkswerklieden, voor zoover bij den vrijwilligen landstorm aangesloten, verlof tot deelneming aan den landstormdag werd verleend, voor zoover dit met de eischen van den dienst vereenigbaar was te achten Was daaraan toegevoegd, dat dit verlof dan uiteraard niet in mindering zou komen op de gewone jaarlijksche vacantie, en wat beteekende in dil verband dat „uiteraard" Zoo ja, is de regeering van zins, deze zelf de gedragslijn toe te passen op alle betoogin gen van polirieken aard, welke door andere organisaties dan de bovengenoemde worden georganiseerd INVALIDE DOOR EEN HERT GEDOOD. Op het landgoed Lieben bij Drossen is een 69-jarige invalide bij het betreden van een voederplaols, waar hij voedsel voor de herten kwam brengen, door een hert aangevallen en gedood. Zooals met vele menschelijke deugden het geval is dat men ze algemeen als deugd er kent en tracht in toepassing te brengen, ewn te kweeken en te verbreiden, doch aan den anderen kant ze zoo licht weer laat verslappen in den maalstroom van het leven en don daar in en in vele omstar.d'gheden een zeer gegron de verontschuld'ging meent te kunnen zien zoo is het ongetwijfel I en zeker niet het minst met hei sparen. En, het moge niet zijn goed te keuren, te begrijpen is het zeker. In de kringen van spotaibankbestuurders weet men dit maar al te goed en als leidende gedachte voor de instelling van een spaardag heeft in de eerste plaats voorgezeten dc over tuiging dot voor een grcot percentage van dc de menvehheid een kleine aansporing in die richting niet overbodig is, niet alleen om te beginnen met sparen maar vooral ook om te blijven sporen en dit loitste is het meest ver dienstelijke. Op 'et zooevcn genoemde eerste Congres is nog eens zoo juist gezegd wat wc onder spa ren in het algemeen moeten verstaan de taak ven iedereen om het beste gebruik te maken, individueel en sociaal van de rijkdommen en die plicht volstrekt niet beperkt tot de minst gcsi'ueerden. Sparen is de plicht van iedereen. Zouden rtand of leeftijd er schijnbaar uitzonderingen op toe- loten, van een maatschappelijk standpunt be schouwd is dit toch nimmer het geval. Is een zoodanige aanduiding van cle spaor- gedochte zeer geschikt voor „schoolgebruik" zouden we willen zeggen, men wcnscht wel een eenigszlns meer practische omschrijving, een recept voor het gebruik gereed immers het tegenwoordige gejaagde leven laat geen. tijd voor velen tot rurtig trekken van persoonlijke conclusies, het eischt op elk gebied een recht- streekschen wegwijzer. Laat men daarom on der het sparen, zij het ook in eenigsz ns enge re n zin dan bovengenoemd, verstaan het ge bruik maken van een of meer der mogelijkhe den welke een moderne spaarbank biedt. Men heeft dan voorloopig keus genoog en is het begin eenmaal gemaakt, dan komt de rest ven Zelf. Wat hebben we te verstaan onder een mo derne spaarbank en hoe kunnen wij ze herken nen De nieuwe credieten voor groote moeilijkheden geplaatst Onze Rotterdamsche correspondent meldt Wanneer de directeur van de Rotterdamsche tram, die nu sinds enkele maanden gemeente tram is, zijn rapport aan den wethouder, waar van de korte inhoud reeds in een onzer vorige nummers door ons werd medegedeeld, aanvangt met de woorden „Het is van algemeene be kendheid te achten, dat het tramnet te Rotter dam niet in overeenstemming is met de eischen, die tegenwoordig aan het tramverkeer in een stad als Rotterdam moeten worden gesteld", dan heeft hij daarmee meteen een harde ver oordeeling uitgesproken aan het adres van de particulire maatschappij, die de tram tot voor korten tijd exploiteerde. Eigenlijk is het met die tram hier in Rotter dam altijd een treurige geschiedenis geweest. De R. E. T. M. een Belgische maatschap pij wist reeds jaren van te voren, dat haar concessie in 1927 zou afloopen, en dat men dan hoogstwaarschijnlijk voor de kwestie zou staan, de tram over te doen aan de gemeente Daarop is ook het geheele beheer van de laatste TO a 15 jaren gebaseerd ge* weest, ln het vooruitzicht, toch alles te moeten verkoopen, met de pen op den neus, dat de concessie niet lengd werd, heeft men getracht zoo weinig moge lijk bedrijfskapitaal in de zaak te steken, en de exploitatiebaten zoo hoog mogelijk op te voe ren. Nieuwe wagens werden niet gekocht, nieuwe rails niet gelegd, en aan de tientallen klachten, die voortdurend werden geuit, werd vrijwel geen aandacht geschonken. Daarbij kwam nog, dat men in de binnenstad voor allerlei verkeersmoeilijkheden stond, die alleen door hooge kosten konden worden overwonnen De heeren dronken dus een glas, en lieten de zaak zooals ze was. Met dat gevolg, dat er millioenen op het bedrijf waren afgeschreven, toen eindelijk de concessie ophield en e ge meente het overnam voor de somma van 8 millioen, waarbij dan nog een slordig millioen- tje voor het pensioenfonds kwam. De nieuwe directie stond vanaf den eersten dag voor een schier hopeloozen chaos. Het aantal vervoerde passagiers per wagcnkilomet-'r was veel geringer dan in andere steden, terwijl de rijsnelheid ongeveer gelijk was. Er was drin gend behoefte aan uitbreiding van 't aantal wagens, terwij] er heele stadswijken waren (het Beukcldijkkwartier o.o.) die totaal van elke ver binding waren verstoken Noch 's ochtends, nach 's avonds kon men op verschillende lijnen (5 en 15) een plaats krijgen. Dat de directie er dus in zoo korten tijd, nauwelijks een In' Men een instelling een werkelijke spaar bank wil zijn moet haar uitsluitend doel zijn bevordering van het sparen onder uitsluiting van elk winstbejag. De Nederlandsche Spaar* bankbond heeft bcgTepen dat het publiek be hoefte had aan een eenvoudig kenmerk want ook nu weer geen tijd om zelf te on 'crzoe- ken het karakter van de instellingen, die hun deuren noodend openstellen. Dat het niet ieders werk is zooietc te beoordeelen luten we nu maar buiten beschouwing. Daartoe is voor eenige jaren ingesteld het Nederkndsche Spaorbankbureouallereerst om het kof van het koren te schei en en daarna om het ge zuiverde koren onder voortdurende controle te verbeteren I Treft men dus een spaarbank aan welke mededeelt te zijn aangesloten bij het Nederlnndsch Spaarbonkbureau don heeft men zekerheid met een zuivere rrpaarbank te ocen te hebben, die is erkend als een instelling welke slechts het belang van haar inleggers behar tigt, die niet terwille van veel winst beleggin gen zoekt welke een te groot risico brengen voor de haar toevertrouwde gelden en d e ge regeld gecontroleerd wordt of ze haar roeping getrouw blijft en op soli 'e wijze beheerd wordt. Weten we nu eenmaal wat een werkelijke spaarbank is, dit is in den tegenwoordigen tijd nog niet voldoende het moet een spaarbank zijn die met haar tijd is meegegaan, die haar kantoor dagelijks gedurende een zoo groot mo gelijk aantal uren openstelt opdat het publiek zich niet het hoofd behoeft te breken met dt vraagkan ik vandaag het geld dat ik nu nie1 noodig heb inloggen, of wanneer kan ik het weer terugkrijgen. Daarom moet ook de te rugbetaling zoo vlot mogelijk gescliiMcr Naast het openen van een iuime gelegenheid tot inleggen en terugbetalen var. geiden welke niet voor direct gebruik noodig zijn is de spaarbanktaak tegenwoordig nog een veelzij dige. Wetende dat de ware wijze van sparen is van het inkomen eerst een bedrag afzonde ren en het overige voor levensonderhoud be stemmen, doch dat dit het gemakkelijkst ge schiedt en wordt volgehouden wanneer dat be drag zoo spoedig mogelijk uit het gezicht ver dwijnt, hebben vele spaarbanken een afhaal- dienst van spaargelden ingesteld, door middel jaar, in geslaagd is, niet alleen een zuiver overzicht van 't bedrijf te verkrijgen met de dringende nooden die daaruit voortkwamen, maar tevens voorstellen doen tot verbetering, is een bewijs dat er onder het nieuwe regiem al veel is veranderd. Wanneer het eerste overgangsplan (18 tram lijnen) is uitgevoerd, is een kapitaal van bijna 9 millioen ii\ de tram vastgelegd, na de uit voering van plan B (25 lijnen en 5 buslijnen) woidt dot bedrag bijna 13 millioen, terwijl n» de algeheelc reorganisatie (23 lijnen en 7 as lijnen) bijna 17 millioen guldon bedrijfskapitaal „in de trom" zullen zitten Op het oogenblik kunnen er 64 millioen passagiers veivoerd wor den (te weinig bij plan A 76 millioen, B 88 millioen, terwijl het totale plan de tram in staat zal stelen 162 millioen passagiers per jaar te vervoeren. Dczë voorstellen zijn aar den wethouder ge daan. Zij moeten nog den heelcn langen weg der gemeentelijke verordeningen bewandelen, waarvan de gemeenteraad wel een van de moei lijkste gedeelten is. Ook de hoofdcommissaris zal nog advies moeten uitbrengen, en het zou ons zeer verwonderen, wanneer deze zijn goed keuring aan het schema voor de binnenstad zou kunnen hechten Dit is inderdaad wel wat heel erg overbelast I En het is dus zeer dc vraag of het eindbesluit, èls het voorloopig zoo ver komt, niet geheel anders zal luiden dan deze voorstellen. In ieder geval zitten we nog minstens een jaar met den bestaanden toestand I POSTBODE EN ZUIDERZEESTEUNWET. Vragen van het Tweede Komer- lid Duymacr van Twist. Het Tweede Kamerlid de heer Dumaer van Twist heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: 1° Is het den minister bekend, dat voor de vervulling van dc vacature van postbode te Marken velschillende sollicitanten -waren, die belanghebbenden zijn in den zin van art. I van de zuiderzeesteunwet en naar dc vacante betrekking solliciteerden op grond van art. 0 van deze wet 2°. Kan dc minister mededeelen, welke overwegingen er toe hebben geleid, dat niet één dezer belanghebbenden in aanmerking is gekomen, maar iemand is benoemd, die geen belanghebbende is 3°. Is door de generale commissie, bedoeld in art. 3 van de Zuiderzeesteunwet, een ver zoek gedaan, om met de sollicitatie van één der belanghebbenden rekening te houden; zoo ja, waarom is dan aan dit verzoek niet vol daan geworden DE WETHOUDERSBENOEMING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam is bijeen geroepen voor een vergadering op Woensdag 31 October o.s.r des namiddags en zoo noodig des avonds. De agenda vermeldt o.m.benoe ming van een wethouder. waarvan men een zelf te kiezen vast bedrag iedere week of iedere maand aan huis laat af halen door een bode van de spaarbank. Omdat ieder gezin een zeker aantal vaste verplichtin gen heeft, waarvoor ook tijdig en regelmatig de noodige voorzorgen getroffen moeten wor den, neemt men in het af te 'aaien bedrog veel al tevens op een zoodanig bedrag dat die be talingen voor belastingen, hypotheekrente cn -aflossing, verzekeringsprcmiên, enz. daaruit ook op de vervaldagen kunnen geschie den, dcsgewenscht rechtstreeks door de Spaar bank. Wordt hie: door, bij wijze van spreken, elke gang naar de Spaarbank voorkomen, ook ret inleggen en terugbetalen op de gewone spaarbankboekjes wordt hoe langer hoe ge makkelijker gemaakt doordat de spaarbanken het giroverkeer voor hunne inieggers openstel len. Daardoor is een combinatie van een reke ning bij den postcheque- en girodienst, die geer. rente oplevert en een bij de Spaarbank die dit wel doet voor velen de aangegeven weg, indien tenminste door een groot aantal le ontvangen ^n te verzenden giro's een rekening bij dc Spaarbank alleen niet voldoende is te achten Voor de overgroote meerderheid is dit cchtei wel het geval; het automo'ische ontvangen per giro van salarissen of pensioenen via de post rekening der spaarbank naar de spaarrekening worden hoe langer hoe meer gebruikelijk. Mor. haalt dan naar behoefte van de spaarbank te rug ter bestrijding van de dagelijksche uitga ven. Is in de particuliere woningen een plaats, welke tegen de gevaren .an biand, inbraak ei. diefstal voldoende beveiligd is, in hot eigemccr» niet te vinden, de spaarbank is het, die tegen een geringe vergoeding loketten in haar brand en inbraakvrije kluis ter beschikking van haai inleggers stelt ter bewaring van waardepapie ren. Acten, polissen, aanstellingen, trouwboek jes enz. vinden daar de bergplaats die ze toe komt; ook effecten, veelal door bemiddeling van de spaarbank aangekocht voor de inleg gers, die moeter trachten wat meer rente dan de spaarbank kan vergoeden, te kweeken van hetgeen ze hebben gespaard en die toch het risico dat effectenbezit noodzakelijkerwijs met zich brengt wel kunnen loopen. Dit risico tracht de spaarbank weer zooveel mogelijk te verklei nen door slechts de eerste klasse beleggings* Een ontwerp voor het Geldersche Valleiplan f Volgens ne Tel. heeft de minister van water staat aaij den burgemeester van Amsterdam meegedeeld, dat waarschijnlijk binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend tot uitvoe ring van het Gclderschc-vallciplan, waarom* trent tusschcn de regeering en het gemeente bestuur van Amsterdam nog nadere bespre kingen zullen worden gevoerd. WETENSCHAPPELIJK MUSEUM. Een te Leiden opgerichte stichting. Te Leiden is tot stand gekomen de stichting Nederlondsch Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum. Het doel der stichting is, het ver zamelen van instrumenten, werktuigen, prepa raten, documenten en andere voorwerpen, welke van belang zijn voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, deze voorwerpen te bc- heeren, wetenschappelijk te beschrijven en te bewaren in een te Leiden te vestigen en te onderhouden openbaar museum. De aanleiding tot deze stichting is, dat men van mcening is, dat zich in verschillende, voor namelijk universitaire rijksinstellingen musea en ook bij particulieren een groot aantal in strumenten enz. bevindt, afkomstig van de be roemdste vertegenwoordigers der natuurweten schappen, o.a. Leeuwenhoek, 's Gravenzande, enz. Men acht het een eisch, dat deze voorwerpen voor verwoorloozing en ondergang worden be hoed. Ten slotte beoogt de stichting van het mu seum een daad van piëteit en hulde van het Nederl. volk aan de nagedachtenis van zijn groote mannen, die in vroeger eeuwen Ncder- Innd's naam hebben hooggehouden. HET VAN ITERSON-ZIEKENHUIS: De positie van den directeur- geneesheer. B. en W. van Gouda deelen thans den Raad mede, dat zij na overleg met het college van regenten van het Van Iterson-Ziekenhuis tot do overtuiging zijn gekomen, dat ongewijzigde handhaving van de bestaande 'egeling van de positie-voorwaarden van den geneesheer-direc teur, gewenscht moet worden geacht. Onder deze omstandigheden achten zij het noodzake lijk den raad voor te stellen terug te komen op het gedeelte van het in de vergadering van 26 Sept 1.1. genomen besluit (voorstel-Koemans c.s.), dot betrekking heeft op de mogelijkheid van wijzigingen in zake de bijrekeningen en andere belangrijke zaken. DE HULDIGING VAN DE KONINGIN-MOEDER Met bloemen ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder vond gisterovond bij haar komst ten paleize een bloemengroet van de vereenigingen, die haar heden haar hulde zullen brengen. HET LANDGOED BANTAM TE BUSSUM. Een bijdrage der regecring. De regeering 'heeft zich, zoo meldt Het Volk, bereid verklaard, aan de gemeente Bussum, voorloopig voor den tijd van tien jaar, een jaarlijksche bijdrage van f 2000 te vcrlecnen in de kosten van instandhouding van het land goed Bantam, dat voor het publiek is openge steld als wandelterrein. fondsen te koopen en bij de keuze haar advies gaarne te verleenen. Ook het geheele beheer zijner effecten kan de inlegger aan de spaar bank overlaten, die de stukken dan z.g. in open bewaring neemt, dc coupons verzilvert, dc uit lotingen naziet en welke beslommeringen een effectenbezit, groot of klein, ook met zich brengt. Doen zich onverwachte omstandigheden voor die den bezitter van de effecten zouden nood zaken zijn bezit weer te gelde te maken, don is de spaarbank bereid dit te voorkomen en een beleening te verstrekken indien de fondsen slechts voldoende overwaarde hebben. Zoo is het terrein dat een moderne spaarbank bestrijkt wel een zeer uitgebreid; van verschil lende spaarvormen sproken wij nog niet eens: de spaarbusjes voor het sparen van kleine be dragen zonder daarvoor telkens naar de Spaar bank te moeten gaan, van het sparen op de scholen met medewerking van de onderwijzers, van de spaarbankboekjes met een bepaald doel bijv. voor minderjarigen, waarvoor ter aanmoe diging veeal een hoogere rente wordt uitge keerd. Deze korte opsomming zal echter wel ruim schoots voldoende zijn om de overtuiging ta geven, dat een moderne spaarbank er is voor iedereen en dat iedereen, onverschillig op wel ke wijze hij er gebruik van maakt, zal ervaren dat het tot niets anders strekt dan tot zijn voordeel, direct en indirect. Indien ieder ingezetene van Amersfoort, de stad welke, mede dank zij den vooruitzienden blik van het stadsbestuur, dat onder overlating van het beheer en toezicht aan een afzonder lijke stichting de gemeente zich borg liet stel len voor het kapitaal der inleggers, zich kan verheugen in het bezit van een spaarbank wel ke aan alle bovengenoemde eischen voldoet, zich door op den 31sten October eens goed rekenschap van wil geven en zich dien eenen dag van het jaar nog eens nauwgezet wil af vragen maak ik er voor mijzelf of voor mijn gezin het volle gebruik van waartoe ze mij de gelegenheid biedt, dan zal de wereldspaar dag van 1928 ten volle aan zijn doel beant woorden. A. SELLEMANS, Directeur Nutsspaarbank.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 9