STADSNIEUWS. 20 °|o korting LUCHTVAART DE PECH VAN HET KERSTVLIEGTUIG Heden door naar Boedapest Gec'urende korten tijd op alle stoom-, verf-, pers en ontvlek-goederen. Eerste Amersfoortsche Stoompersinr. „Quick" INGEZONDEN STUKKEN INTERNATIONALE „HOTELRAT". Geen genüemcn-dicf. Het Hbld. verneemt in verband met de ge dane arrestatie r»ader, dat Joseph Dustura de hoteldiefstallen heeft gepleegd o.a. in Italië, Zwitserland en ook in Oostenrijk zolf. In ons land heelt hij, voor zoover bekend, zijn „ac tie" beperkt tot het Amstel-hotol, waar de buit groot was De man is blijkbaar op een onbewaakt oogenblik het hotel binnengeslopen en heeft da kostbaarheden uat een kast gehaald. Hij had niet in hot hotel gelogeerd en was daar ook niet het tvoe voor. Verscheidene „hotelratten" zijn gentlemen, die zich in de beste kringen, al d«n niet onder volschen naam. bewegen, en dan hun slag slaan. ,Max Price" is een tame lijk siofel uitziend mannetjev De echtgenoot van de benadeelde, lord Rochdale, heeft de politie verzocht alles in het werk te stellen om den dader op to sporen en opnieuw is gebleken, dat de internationale politie-organisatie goed werkt cn dat de in ternationale misdadigers, zii mogen dan een tijdje vrij spel hebben, tenslotte in den val loonen. Dustura heeft het na zijn arrestatie de poli tie niet moeilijk gemaakt. HU heeft niet alleen rijn misdriiven volledig bokend. maar tevens aanwijzingen gegeven omtrent hetgeen met de kostbaarheden is gebeurd. De meesten zijn bp- üeend of verkocht in Italië, Oostenijjk of el ders Bii de kostbaarheden van lady Rochdale was ook een groote ster met diamanten bezet Doze en andere samengestelde juweelen zijn, zoo is uit de mededeelingen van den gear resteerde gebleken, uit elkaar gebroken. De diamanten zijn opnieuw ingezet in broches, spelden, ringen enz. omdat op die wijze de verkooD gemakkelijker was. De voorwerpen «ijn reeds van hand tot hand gegaan en de tegenwoordige bezitters, die trouwens voor het meerendcel waarschijnlijk bona-fide zijn, zullen wel moeilijk zijn op te sporen Van do fraaie sieraden zal dan ook wel niet veel meer terecht komen. Dit neemt niet weg, dot het voldoening moet geven, dat een maatschappe lijk gevaarlijk individu acher slot en gren del zit. DE CONFERENTIE VOOR ECONO MISCHE STATISTIEK TE GENèVE. Vrogen van den heer v. d. Woer» den aan den minister vun Binnen- landsche Zaken. Bij den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de heer van der Wacrden de volgende vragen ingediend: 1. Is het met instemming van den Minister, dat op de conferentie voor economische sta tistiek te Genève en wel reeds bij den aanvang der werkzaamheden van de zijde der Neder- ior.dsche delegatie verschillende voorbehouden werden gemaakt, die de beteekenis der inter nationale samenwerking op statistisch gebied in hooge mate moesten beperken 2. Is de houding van de gedelegeerden in overeenstemming met de loyale medewerking aan dc totstandkoming van een meer verge lijkbare internationalo economische statistiek, die de Minister in antwoord op een vraag dien aangaande bij de behandeling van hoofdstuk V in de Tweede Kamer in u:tzicht stelde? 3. Zoo neen, wat is de Minister dan voor nemens te doen om het kwaad ongedaan to maken en de ontwikkeling der internationale samenwerking op statistisch gebied in den geest der Internationale Economische Confe rentie en ten bate van het internationale eco nomische herstel te bevorderen RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 15 December. Huizen 340,9 M. (Na 6 uur 1852 M) K. R. O. 12 30 Tijdsopgave. 12 30—1.30 Lunchmuziek. door het KRO. Trio. Piet Lustenhouwer, piano; Heiiuich Soholl viool en Otto Hendriks» cello. 3.00—4.00 Kinderuurtie Correspondentie-adres: Mevr. Soph. Nuwcn- huls v. d. Rijst, Jacob Marisstraat 23 Amster dam 3 00—3.15 Catechiste van Bethanië. 3.15—3.20 Muziek (ernstig). 3.20—3.35 Mevr. Scph. Nuwcnhuis v. d. Rijst 3.35—3.45 Muziek (vroolijk). 3.45—4.00 Mevr. Dora Schramade "(vroolijk gedeelte). 5.30—630 Dinermuziek. 6 30—6.40 Spreker: de heer Max K. W. Gerisch, lid der Generalvertretung der Reichs- bnhncentrele für den Deutschen Reiseverkehr. Onderwerp: „Waarheen met de Kerstvacantie" 6.40—6 50 Radiopraatje door den heer W. Pceters. Onderwerp: Selectiviteit 6.50—7 00 Kethoü^ke berichten van K.IP. 7.00—7.30 N D.O Cursus Engelsch v. h. In stituut Schoevers, door den heer J. F. v. d. Sloot. 7.30—8 00 KR.O Knipcursus en stofversie- ren van het E.N.S.A.ÏD. Instituut. Tclst^eg- s'rgel 54, Utrecht. Mevrouw Hendrikse-Knapen Directrice. 8.C0 Corcert en declamatie-avond. MedewerkendeHet Amsterdamsche Salon- Orkest onder lering van den heer F. Boshart: H. Cooymans, bas; Jan Boezer. declamator; Jood Coovmans, pianist 10CO Nieuwsberichten van het Persburaeu Vaz Dias. Hilversum 1060 M. f 10.00 TijrVin v. d. A V.R.O.-Klok. f 10.00—10.15 Morgenwijd.ng. f 12.00 Pol'tieherichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het Boris Lenskv-Trio. 2.C0—4.00 Aansluiting v. h. Tuschinsky- Theater te Amsterdam. Illustratieve filmmuziek door het Thcater-or- Icest o.l.v Max Tak. P. PaPa. orgel. 4.CO—4.30 9 'e les Italiaansch voor begin ners door G. Rizzini. 4.30—5.00 91e les Italiaansch voor gevor derden, ór-or G. Rizzini. 5.09—5.30 8ste les Fransch voor beginners do«--r Raymond Lofont. 5 30—6.00 8ste les Fransch voor gevorder den en F^n^ch conve^ti*1 door R. Lafont. u 6.00 Tijdsein der A.VJ?.0.-klok. 6.00—6.45 Vooravondconcert door het Om roep orkest o. I v. Nico Treep. Gaarne ge hoorde wolsen en marschen. 6.45—715 7de les Duitsch voor beginners door E^g. Grün. 7.15—7.45 7de les voor gevorderden door Edgar Grün (en Duitsch conversatie). 7.45 Politieberichten. 8.00 Uitzendavond van den Algemeenen Bond van Politie Personeel in Nederland. Me dewerkenden: Mej. Nellie S'.uizer, sopraan; de heer Bram Verhoef, viool; de heer Bern. Drukker, piano; Het Politie Mannenkoor „Eu terpe", o.l.v. den heer Jacob Hamel. Sprcker: de heer A. Leeuwis, voorzitter van den A^c- meensn Bond van Politie Personeel in Neder land. 10.30 Aanslui ing van C'nema Royal te Am sterdam. Uitzend-rg van filmmuziek. Orkest o 1. v. Hugo de Groot. 11.45 Sluiting van het V.A.RJV Programma. ln dichte wolkenlagen geraakt. De ijslaag thans grootendeels verwijderd. Uit Golha weedt door een specialen ver slaggever den Tel. ook het volgende gemeld Terwijl in Nederland de geheele bevolking met spanning uitzeg naar het bericht dat de PH-AEN, bestuurd door de Hollarvdsche pi loten Frijns en Duimelaar cn den mecanicien Bruinesteyn veilig en wel te Budapest was aangeland, werd het kleine dorpje Trügleben, dot ongeveer drie kilometer ten Westen van Gotha ligt. Dinsdagmiddag opgeschrikt door de tijdingeen vliegtuig heeft op een stuk bouwland in de omgeving een noodlanding moeten maken Dat verwekte in het anders zoo rustige plaatsje, dat ternauwernood 400 inwoners telt, natuurlijk eenige opschudding. Velen haastten zich naar de aangeduide plek en inderdaad, daar stonden op een anrdaDpel- veld in mist en sneeuw de PH-AEN, het Kerst postvliegtuig van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, met bestemming naar Batavia Een dikke ijslaag had zich ten gevolge van de lage temperatuuj vastgezej op de vleugels van de machine en dwong de kranige piloten tot dalen. Zij zijn daarbij gelukkig zeer for tuinlijk geweest. Wanneer men bedenkt, dat zelfs Duitsche vliegers Midden-Duitschland als een gevreesd terrein beschouwen, moet men bewondering hebben voor twee buitenlandsche vliegers, die hier een landing op geheel onbekend terrein zonder de minste haperingen wisten uit tp voeren. Het „Dreckloch" wordt het gebied genoemd, in welks midden het Ncderlandsch toestel is geland. Zelfs de Zeppelin vermeed het tot dus ver, boven dit gebied te koersen. De RhÖn en het Thüringsche Woud zijn, speciaal we gens de plotseling optredende buien en wegen« de onverwachte mist vormingen, in vliegers kringen zeer berucht. De Nederlandsche piloten hebben, ten einde den start te vergemakkelijken, 400 K.G. post per auto naar het vliegterrein te Êrfurt loten overbrengen. Behalve deze post hebben zij nog een aanzienlijke vracht voor Batavia aen boord In normale omstandigheden leidt de weg, dien de vliegtuigen van Amsterdam naar Boedapest volgen, via Erfurt. Gotha, in welks omgeving de noodlanding plaats vond, ligt op ongeveer een uur sporens daarvan verwijderd Het trof wel bijzender slecht, dat dit jaar hpt winterweer in Thikingen buitengewoon vroeg is ingetreden. Allerwege meldt men sneeuwval en mist. Zoodoende is het toestel van Frijns en Duimelaar, hoewel dezen op on geveer 2000 M. hoogte vlcgen, toch in dichte wolkenlagen terechtgekomen, zoodat het voor de bemanning bijna ondoenlijk werd- zich te oriënteeren. Zoca's men echter van piloten als die van de PH-AEN mag verwachten, laten zij den moed niet zakken. Onmiddellijk begonnen zij maatregelen te beramen om de start zoo spoe dig mogelijk te deen plaats hebben. Daartoe is echter o.m. noodig dat een nieuwe voorraad benzine wordt ingenomen. In verband daar mede is 'het waarschijnlijk, dat htï vertrek naar Boedapest eerst Donderdagmiddag zal kunnen plaats hebben De Duitsche Lufthansa verleent alle medewerking en wanneer nu ook het weer maar wat gunstiger wordt, zal dp achterstand nog wel voor het meerendeei in gehaald kunnen worden. Intusschen zijn Duimelaar en zijn mannen er met warm water in geslaagd, het gTOotsm deel van den ijzel van dc machine te verwil deren. Wij hadden het genoegen Duimelaar en Frijns enkele oogenbiikken te kunnen spreken, waarbij ook de twee vertegenwoordigers var de K. L. M., de heeren Spit en Aler, aanwezig waren. Laatstgenoemden ziin oo het vernemen van het bericht, dat de PH-AEN een nood landing heeft moeten doen, onmiddellijk hier heen gekomen. De heeren zijn met de beman ning van het vliegtuig reeds tegen het vallen van den avend naar T'ügleben gegaan en heb ben maatregelen genomen, om te voorkomen dat gedurende den nacht het vliegtuig werd beschadigd. Het toestel in onder bewaking gesteld en met doeken en kleeden bedekt, zoo dot er niets kan gebeuren. In het gezellige hotel Mahr spraken wij bestuurders en des kundigen en wij voelden ons spoedig alsof wij thuis waren De Hollanders zijn vol lof voor de ontvangst hun door de bevolking van ThQringen bereid. Het hotel, waar zij hun intrek hebben geno men, doet alles om het zijn gasten zoo oan- genaam mogelijk te maken. Het lijkt also* men alles heeft voorbereid om langverwachte bloedverwanten uit Nederland te ontvangen De bemanning ven de P. H. A. E. N. heeft de directie de- K. L M. uit Erfurt medege deeld, dat he! toestel aldaar te 1 uur 40 min. Amsterdamsohc tijd is geland, nadat het om 1 uur 20 min. uit Gotha, waar het toestel naar men weet een noodlanding moest maken, wegens ijsvorming op de vleugels, opgestegen was. Om het opstijgen van het vliegtuig te vergemakkelijken, is de post per auto naar Erfurt gebracht, terwijl ook nog een groot deel van den aanwezigen benzinevoorraad moest afgetapt worden. Daar in Erfurt de la ding opnieuw is gestuwd en meer benzine moest ingenomen worden, werd het te laat om verder te vliegen. Het vliegtuig zal he den zijn tocht vervolgen. Blijkens hedenmorgen ontvangen bericht is het vliegtuig te 9.55 udt Erfurt gestart, met bestemming voor Boedapest, Sofia of nog verder. O— AMERSFOORTSCH NAZORG-COMITÉ. Een lezenswaardige brochure. Het A.N.C. zendt ons een brochure, getiteld: „de gevaren van infectie door artikelen, ver vaardigd in werkplaatsen voor tuberculoselij ders", geschreven en als voordracht gehouden den 25en Mei op de jaarvergadering van het „Centraal Comité van Nazorg-Organisaties" door Dr. W. Bronkhorst, Geneesheer-Directeur van het sanatorium „Berg en Bosch te Apel doorn. Deze voordracht was zóó belangwekkend, dat van uit de vergadering de stem van het A. N.C. opging, deze in druk te doen verschijnen. De vrees voor infectie is bij het groote publiek nog altijd zeer groot. Allereerst wordt in deze brochure behandeld op welke wijze infectie bij kinderen en huisge- nooten kon ontstaan. Daarna hoe deze infectie, zooveel mogelijk te bestrijden; dus tuberculo sebestrijding elk uur, elke minuut van den dag. Ten slotte het vraagstuk van het infectie-ge vaar door werkstukken vervaardigd door tu- bcrculose-lijdqrs. Interessant om te lezen op welke wijze dé werkstukken zijn onderzocht op het aanwezig zijn van tuberceibacillen en be moedigend om kennis te nemen van de con clusie, opgemaakt na volhardende studie en laborotorisch onderzoek. Deze nu luidt: „Bloot stelling aan zonlicht is een goede, eenvoudigè methode, maar ook niet zoo afdoende, oméal het licht niet overal doordring:, waar bacillen genesteld zijn. Droge bewaring, eventueel met blootstel'ing aan zonlicht en daarna krachtige mechanische stofafzuiging is altijd en overal vrij gemakke lijk toe te passen. Op deze eenvoudige wijze, 2ullen dus ^ok de meest angstvalligen bevredigd kunnen wor den, en kunnen met volkomen gerustheid de artikelen uit onze werkplaatsen onder het pu bliek verspreid worden. De brochure is door het A.N.C. aan donateurs, leden en gedelegeer den rond gezonden en te verkrijgen op aan vrage bij de secretaresse Mevrouw Schiedges. Nu eerst daags in de foyer in Amicito doo« dc Verceniging van Huisvrouwen het werk van Moria-Dora te zien zal zijn, kan deze brochure van groot nut zijn. KUNST NA ARBEID. De Big van 't I68ste. De tooneelvereeniglng Kunst na Arbeid zal Zaterdag- en Zondagavond te 8 uur in Amici- tia een opvoering geven van de bekende klucbt, „De Big van 't 168ste. Bijzonderheden over deze avonden worden medegedeeld in de desbetreffende advertentie in dit num mer. TOONEEL. Hééft Constance gelijk? Maandag a.s. de vierde abonnements-voor- stelling in Amicitia; het Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek) geeft het blijspel ven W. Somerset Maugham, Heeft Constance ge lijk (Tire constant Wife). Het Tooneel zegt over de opvoering: „Deze comédie werd zoo luchtig, fleurig en vlot ge speeld als wij van deze afdeeiing van het Ver. Tooneel gewend zijn, ja, waarin wij verwend rijn. Het in scherts gestelde probleem: of er ge lijke moreel voor man en vrouw mag en kan wezen, is onopgelost gebleven. Want toen Dirk Vcibeelc aan het slot voor het voetlicht trad en de vraag stelde: „Heeft Constance gelijk?", toen waren de meeningen wel ver deeld. Vera Bondam was één en al tinteling, schalkschheid, schranderheid en levenslust, mevrouw Ranucci één en el leukheid, ook de overige spelers uitstekend. Heeft Constance gelijk? Dat is de vraag, die Maugham, de in Parijs geboren Engelsche schrijver, wiens werk den laatsten tijd ook in Frankrijk veel bewonde raars heeft gevonden, u voorlegt. Denk niet, dat op deze vraag een eenstem mig ,,jo' of „neen" zal volgen, de verdeeld heid zal groot wezen. Onder de vrouwen, vooral onder de mo derne, zullen de meeste „ja's" weerklinken; onder do mannen, de meeste „neen's". Mis schien dat er onder de laatste slechts een enkele tot een schuchter „ja" besluit, tenzij er meerdere gevonden worden, bereid om ob jectief te oordeelen. Want de door Maugham opgeworpen stel ling is niet erg prettig voor de mannen. Als ze nu nog maar door een vrouw bedacht was Constance, de charmante, ironische Con stance, met haar scherpe verstand, stelt het huwelijksprobleem in het licht van dezen haar tijd. Nu de maatschappelijke positie der vrouw zich meer en meer wijzigt en ze meer en meer onafhankelijk wordt van den man, zal, aldus redeneert zij, die onafhankelijkheid in zich sluiten gelijke rechten en plichten voor man en vrouw in het huwelijk. En ze brengt die theorie In praktijk al thans ocgenschijnlijk, want het is nog moge lijk, dat ze alleen maar een spel speelt om de prcef op de sem te leveren en stelt u zoo voor de vraag, die tot titel van dit spel ge kozen is Hééft Constance gelijk En waarop u zelf maar het antwoord moet geven, AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING. Tentoonstelling. De Amersfoortsche Kunstkring organiseert in „De Poth" tot 26 dezer een tentoonstelling van Hollandsch Aardewerk en van Weefwerk. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De tooncelclub reglementair geconstitueerd. Men schrijft ons: In de laatst gehouden vergadering van de tooneelclub der N. R. V. werd besloten deze onder-afdecling een meer reglementair karak- ter te geven. Met dat doel werd een concept reglement aangenomen, dat later nog eventu eel aangevuld kan worden. Hierop werd over gegaan tot de bestuursverkiezing. De heer H. P. J. Kole, voorzitter, werd als zoodanig op nieuw benoemd. Tot regisseur werd benoemd de heer P. Briët, die ook tot dusver de regie in handen had. Benoemd werd tot secretaris de heer G. Roede en tot penningmeester de heer K. Vos. Diverse besprekingen van huis houd el ij ken aard werden nog gevoerd. Princi pieel werd besloten, dat de tooneelclub N. R. V. Amersfoort zich beschikbaar stelt voor het geven van liefdadigheidsvoorstellingen. De klucht „In de Mist" zal in Januari nog maals worden opgevoerd ten bate van dc „Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij." Het adres van den secretaris is: Utrecht- scheweg 73a, Amersfoort. HET TIN-BEDRIJF OP BILLITON. Een interessante film over dit bedrijf. De afdeeiing Amersfoort van de Vereeni- ging Oost en West had in samenwerking met het Amersfoortsche Departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Hendel gis teravond in de groote zaal van Amicitia een filmavond georganiseerd, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. De film, die vertoond werd, gaf een compleet overzicht van het tin-bcdrijf op Billiton. Al lereerst maakte men kennis met het eiland zelf, dat ongeveer zoo groot is als onze provincies Friesland, Groningen en Drente bij elkaar. Bij deze rondgang over het eiland kreeg men talrijke prachtige gekleurde na- tuur-ojfcoamen te zien, waarbij men zeer dui delijk een indruk kreeg van de bodemgesteld heid en de plantengroei. Daarna werd een bezoek gebracht aan de hoofdstad Tandjong Pandan, waar de hoofdkantoren en de hoofd gebouwen van het gemeenschappelijk mijn- bouwbedrijf rijn gevestigd. Ook van deze stad kreeg men vele mooio opnamen tc zien. Het eigenlijke centrum van de tinwinning is Manggar. Daar vindt men de reusachtige electrische centrale en andere hulpgebouwen van het mijnbedrijf, dat rich daar over een groote uitgestrektheid heeft ont wikkeld. Op duidelijke wijzo liet do film vervolgens zien, hoe de tinwinning plaats vindt. Het tin erts bevindt zich in het graniet en in den grond op een aanmerkelijke diepte. Op min of meer primitieve wijze vaak wordt het gra niet verkregen, om daaruit hert tinarts te voorschijn te kunnen halen. Bijzonder interes sant en ook merkwaardig is de wijze waarop het grondboren geschiedt om te zien of de grond tin bevat en de hoeveelheid zoo groot is, dat de exploitatie de moeite en kosten loont. De hoorbuis wordt in den grond ge dreven, waarboven zich een platvorm bevindt Op dit platvorm, dat rondgedraaid wordt staan de mannen, die den grond uitboren en daardoor langzaam met boor en al naar be neden zakken. Hebben zij den grond bereikt, dan wordt op de buis weer een verlengstuk geschroefd en het spelletje begint van voren af aan. De op die wijze uitgeboorde grond wordt gcwasschen en onderzocht of zij tin bevat, waarna het gehalte van het tin wordt gewogen. Is dit gehalte voldoende bevonden, dan wordt de exploitatie ter hand genomen. Dergelijke boringen worden gedaan zoowel op het land als in de zee, want ook de zeebo dem bevat op sommige plaatsen veel tinerts. Van een en ander geeft de film zeer duide lijke opnamen. Verder zagen we nog een reusachtige baggermolen, een waaT monster, die uit zee de gTond van een diepte van een kleine twintig meter ophaalt De grond wordt door het water ook veelal weggespoten, waar door men eveneens het erts door wasschingen overhoudt. In het vaste gesteente geschiedt de tinwin ning door oderbouw of diepbouw, hetgeen de film uitvoerig aantoonde. Voorts kreeg men te zien hoe het geheele tinbedrijf verder in rijn werk gaat, waarbij men kennis maakte met al die machinerieën, die daarbij noodig zijn. Het was alsof men zelf ter plaatse een en ander in ©ogenschouw nam, zoo duidelijk waren de opnamen, die deze zeer interessante film liet zien. Het was geen wonder dat alle ocgen met groote aandacht en belangstel ling op het witte doek gericht waren De film werd op onderhoudende wijze toe gelicht door den heer C. J. Moilema, Hoofd administrateur van de B'lliton Tin-Maatschap pij, die van de verschillende beelden een na dere verklaring gaf. Na afloop sprak dc heer Roodhuyzen woorden van grooten dank namens de aan wezigen tot den heer Moilema, voor de leer zame en belangwekkende avond, die men mocht genieten. De heer Moilema gaf, behalve zijn toelich ting bij de film voordat de film begon een kort overzicht van het tinbedrijf, zoodat de aanwezigen daarna meer met het voor hen on bekende onderwerp vertrouwd raakten. De voorzitter van Oost en West, de heer E. Rood'huyzen, bedankte met enkele harte lijke woorden naast den heer Moilema ook den heer Ir. A. Groothoff door wiens bemiddeling deze filmavond tot stand was gébracht. Ook de muziek kreeg een pluimpje, zij was uit stekend vooral de Indische melodieën. Het .was voor Oost en West een bijzonder geslaagden avond, waaruit weer eens duidelijk bleek, dat de;e vereeniging niets nalaat om haar leden te gerieven. VEXING. Uitslag der veiling van vaste goederen gis terenavond ten overstaan van notaris Johs. Knoppers in „de Zwaan" gehouden: Perc. 1, huis met grond aan den Sorsterweg no. 92, aan H. R. Visser voor 73CO. Perc. 2, 3 en 4, drie huizen met grond Soes- terweg no*. 104, 106 en 108, aan N. Spank voor 7350.—, -J Stationsstraat 16b - Tel. 344 AANRIJDING. Op den Hoogeweg. Öp den Hoogeweg alhier heeft een aanrij ding plaats gehad, waarbij twee personen ern stig gewond werden. De gebroeders W. liepen met een handwagen op den Hoogeweg in de richting Hoevelaken. Uit tegenovergestelde richting kwam een auto met verblindende ver- lidhting aanrijden. Achter de gebroeders de W. reed een auto met getemperde lichten, waarvan de bestuurder door de lichten van het andere motorrijtuig verblind werd, tenge volge waarvan laatstgenoemde auto tegen de gebroeders opreed. De Politie stelt een onder zoek in en maakt proces-verhaal op. 24 EN 31 DECEMBER. Dit jaar &doet zich het met lange tusschen- ruimten voorkomende verschijnsel voor, dat 24 December valt op een Maandag tusschen een Zondag en de 2 Kerstdagen, 31 Decem ber op een Maandag tusschen Zondag on I Januari. Deze Maandag zal voor het bedrijfsleven niet veel beteekenis hebben en de vraag rijst, of het niet gewenscht is, dezen dag voor zoo veel mogelijk als een vrijen dog te besohou- wen voor de bedienden. We behoeven niet uit te wijden over de groote waarde, die zulk een aantal vrije da gen zal hebben uit een oogpunt van ontspan ning, herstel van krachten, huiselijk leven, fa miliebezoek, enz. In dezen tijd van jachten, van, zenuwachtige haast, zal deze periode aan den mensch zeker ten goede komen. Dat dit van beteekenis is, blijkt uit de vraag! van den Minister van Arbeid aan de vakcen trales, om de mogelijkheid te scheppen voor de arbeiders deze 2 dagen als vrije dagen tc doen beschouwen. Zijn daartegen nu bezwaren voor de kanto* ren? Uit financieele overwegingen? Wel, de effec tenbeurs zal op die dagen gesloten zijn, zoo dat transacties noch koers wisselingen met het oog op de inventarisatio zullen voorkomen. Met het oog op dc werkzaamheden bij de afsluiting van het jaar? Als 31 December op een Zondag valt, ge schieden de noodige werkzaamheden toch ook op 30 December, waarom nu niet op 29 De cember? Kortom, wij meenen te mogen zeggen, dat prakt sch geen enkel steekhoudend bezwaar te gen deze vrije dagen is aan te voeren, terwijl er uit monschelijk oogpunt veel voordeel in rit. Het inhalen dezer uren? Wel op vele kan toren wordt onbetaald overwerk verricht, zoo dat deze 2 vrije dagen daarvoor een welkome en welverdiende compensatie zouden zijn. Op grond van het bovenstaande meenen w\j tot de werkgevers het verzoek te mogen rich ten, in de verwachting dat daaraan zal won den voldaan, sluit Uwe kantoren op 24 en 3T December, geeft Uw personeel op deze da gen vrij. Met dank voor de plaatsruimte, Algem. Nederl. Bond ven Handels- en Kantoorbedienden Afdeeiing Amersfoort. M. de Redacteur, Met verbazing lees Dc heden in uw blad de advertentie van de N. V. Amersfoortsche Radio Centrale: „Geeft U spoedig op voor aansluiting en wij zullen ons best doen U nog voor Kerstmis aan te sluiten." Maar ik gaf mij op in November 1927 en ben nog steeds niet aangesloten. Eerst zou ik de aansluiting hebben voor Paschen, toen vóór Pinksteren, daarna binnenkort, later: de vol gende week enz., enz. Ik vraog mij dus af: „hoe zit dit?" Is de consessie verleend aan een N.V., die maar noar willekeur al of niet kan voldoen aan de aanvragen? Met dank voor de opname. Uwdw. P. ZWART, Emmalaan 7. 9 m Naar aanleiding van bovenstaand schrijven willen wij gaarne eenige opmerkingen maken. Het spijt ons ten zeerste dot wij den heer Z. tot op heden nog niet hebben kunnen aan sluiten Het is den heer Z. echter zeer goed bekend, dat wij al het mogelijke hebben gedaan om hem van een aansluiting tc voorzien, maar dat wij hierin tot nu toe niet zijn geslaagd. Daama heeft den heer Z. zelf stappen ge^ daan om de moeilijkheden voor deze aanslui* ting te overwinnen, maar stuitte ook op groote moeilijkheden. 't Bevreemd ons nu ten zeerste dat den heer Z, schrijft over willekeur, temeer daar wft deü heer Z. hadden beloofd, wanneer hij tot een oplossing zou komen, wij hem onmiddellijk zouden aansluiten. Bovendien hebben wij geadverteerd: Waa* de lijn reeds ligt of in de onmiddellijke nabij heid daarvan zullen wij zooveel mogelijk da binnenkomende aanvragen voor Kerstmis go» reed maken. Met dank voor de plaatsing. j j j Hoogachtend. N, V. Amersfoortsche Radio Centrale»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 7