Piano's Orgels Radio AMED5FOOHISCH DAGEIAB S. DUIJKER PIANOHANDEL Zaterdag 5 Januari 1929 .DE EEMLANDER" 27e Jaargang No, 158 H. M. DE KONINGIN MOEDER TE DEN HAAG GEHULDIGD FEESTREDE VAN Dr. DE VISSER De Kon. faimilie aanwezig DE GROTIUS BESCHADIGD HAVIK 29 Gors- en Kallmann DERDE BLAD LIEBERMANN ROEKELOOS RIJDEN Gebrek aan nachtrust Opdracht met risico OVER 1 REDING DER ARBEIDSWET Delegatie van aan sprakelijkheid In een bijeenkomst van de vereeviging „Bijbel en Oranje". Ter herdenking van het gouden feest van H. M. de Koningin-Moeder was gisteravond in het Gebouw wor Kunsten en Weten schappen te Dejb Haag een feestelijke samenkomst georganiseerd door „Bijbel en Oranje" en door „Bijbel, Oranje en Neder land". De zaal was. tot in den nok gevuld met een groote sclaire belangstellenden. Onder de aanwealgen waren de minister president jhr. mr. De Geer, de ministers Lambooy en Beelbierts van Blokland, de oud-ministers dr. 1 De Visser, Heemskerk, Bijleveld en oud-go#verneur-generaal Fock, burgemeester Patijiu, de gemeentesecretaris rnr. dr. Ter Pelknvijk, Staatsraad Muller Massis, de gouverneur der residentie luit- generaal Insinger, gep. luit.-generaal We ber, generaal-majoor Lantsman en voorts vele hoofdofficieren van ons leger. Nog werden opgemerkt verschillende leden van het hoofdfeestuur van den Bond van Chr. Oranjeveyeenlgingen in Neder land en bestuursledeo van diverse afdeelin- gen van dien bond. Precies te acht ure betraden de Koningin, de Koningin-Moeder, de Prinses en Prins Hendrik met Hun gevolg de hofloge. Zij werden begroet met dis eerste twee couplet ten van het „Wllhel»ius", door alle aan wezigen staande geziongen, onder leiding van Arnold Spoel. i Nadat het Volkslbftd had weerklonken, trad de voorzitter vam „Bijbel en Oranje", de heer P. S p a a Jr«, naar voren om de openingsrede te houdem. In zijn toespraak brucht spr. aan de Ko ninklijke familie cn Jjan alle autoriteiten dank voor hun tegenwoordigheid. De Koninklijk farftilie heeft aldus spr. daarmede willen voldoen aan één van de vurigste wenschen van de beide Chr. Oranjevereenigin®en Bijbel en Oranje en Bijbel, Oranje cn Nederland, die aan hare gevoelens van litefde. eerbied en van verknochtheid ton opcichto van het Huis van Oranje, inzonderheid in dezen avond willen uiting geven. Voorts heette de he^r Spaa oud-minister ër. De Visser welkomi. Spr. herinnerde er aan hoe op onze vierdjagen en op de groote verheffende momenten van ons nationaal leven dr. De Visser de centrale en natio nale fieuur is. die de schoone en heerlijke kunst verstaat om uiting te geven aan wat eir leeft in het hart van ons volk. De bedoeling van deze feestvergadering is., om met eerbied en dankbaarheid het feit te herdenken, dat H. M. de Koningin- Moeder nu 50 jaren te midden van ons volk heeft verkeerd. Zoo ooit, dan hebben wij thans redenen om uiting te geven aan onze bllijdschap. Onze geliefde, hoogvereerde Koningin-Moeder viert thans Haar gouden jubileum. Rn als het feest is voor Oranje, d;&n is het feest voor Nederland. In heel de wereld is er geen Vorstenhuis to vinden, d.ifc zoo innig en hecht, met zoo geheel ectnigr^ ja heiligen band aan zijn volk ver- bondeir is, als het doorluchtig Stamhuis van Oranje varbonden is aan het volk van Ne derland. Die band heeft niet het minst ge voeld onze thans jublleerende Vorstinne. Haar kostbaar leven is geweest een leven vc»or ons land en volk. Haar toewijding voior alles wat de belangen voor ons volk en vaderland kon bevorderen, hoeft Haar eein plaats gegeven in de eerste rijen van orizo Oranjevorsten en vorstinnen. Koningin E?mma heeft liefde gezaaid en dankbare licrtdo geoogst. Dat God Haar en het geheelo Koninklijke Hiuis moge zegenen is sprekers wensch. Met een luid: „Onze lieve Koningin-Moe der zij leve lang!" besloot de heer Spaa. Deze kreet werd geestdriftig door alle aanwezigen overgenomen on ten slotte barstte eon ware ovatie los, waarbij in de eerste plaats de Koningin-Moeder, maar op JUiiiiatW van den heer Spaa de geheole Ko- £}>nklij^ familie word bettrokken. Het ap plaus dourde minutenlang en de vorstelijko personen dankten minzaam voor de Hun gebrachte hulde. Daarna trad Arn. Spoel weer naar voren, die, geholpen door zijn koor, het publiek al lereerst een krachtig „Lang zal zij leven" liet zijgen. Vervolgens werd nog gezongen „Dankt, dankt nu allen God", waarna dr. J. Th de Visser hot podium betrad tot het houden van de feestrede. Feestrede van Dr. de Visser. Gaat het u als mij, aldus begon spreker, dan is het dikwijls gebeurd dat, wanneer er een feest georganiseerd werd, men het gevaar liep. meer met voorbereidingen, met kleeding of met conversatie bezig te zijn, dan met hem of haar, die het middelpunt: der feestviering uitmaakt. Men geeft dan moeite om zich in te denken datgene waar voor eigenlijk het feest werd bereid. Maar vanavond h-staat dat gevaar niet, want hoezeer gij allen, ook den zang en muziek waardeert zoo is toch voor u hot natuur lijk middelpunt ZIJ. die vóór 50 iaren Haar lot en leven aan Nederland en Oranje ver bond. Daarom heeft Snr. als onderwerp voor zijn rede *<»k >zenNederland en Oranje, en als verbindingspunt de jubilaresse van heden. Konlnein Emma Kr zfin. zoo zing dr. de Visser voort, door alle tijden menschen geweest, die er een eer in stelden cosmopolieten te zijn, die de wereldliefde veel grooter en mooier von den dan de vaderlandsliefde. Maar ware liefde omvat eerst een kleine kring. En gelijk een 6teen in het water steeds bree der kringen beschrijft, zoo breidt ook de ware liefde zich uit en omvat steeds meer menschen. Doch de,grondslag ervan is een kleine beperkte kring. Daarom vormen we reldliefde en vaderlandsliefde geen tegen stelling. Ten slotte is menschenliefde als broederliefde 6lechts mogelijk op een chris telijk levensterrein. Want de broederschaps leuze van de Fransche revolutie is dan ook mislukt, omdat de menschen geen geestelijk hoofd erkenden, die hun aller Vader was Spr. herinnerde aan de woorden van Bilderdijk, die Nederland vergeleek met een hoopje zeewier, dat aan kwam drijven op de groote stroomen. Onze vaderen hebben zich ingespannen cm het to bedijken en te beveiligen met. al hun krachten en talenten. .En over en kele jaren zal aan ons geliefd vaderland een nieuwe provincie worden toegevoegd, een product van Nederlandsche energie, van ondernemingsdurf. Ons land, dat wel licht graag bestraald wordt door de straal der natie, het wordt rijk bestraald door de zon van do wet van de vrijheid en van de gerechtigheid. Gelukkig Nederland waar orde en rust heerscht en dat met de an dere landen op bijna elk gebied kan wed ijveren. Nederland en Oranie zijn. zooals Dr. Kuyper eens gezegd heeft, als door een mysterie aan elkaar verknocht en verbon den. Maar een mysterie, dat omkranst wordt door een schoone werkelijkheid, welke wij hedenavond ervaren. Want Ne derland on Oranje zijn ook samen verbon den gebleven in de keuze, welke de Ko ningin-Moeder deed, toen Zij ongeveer 50 jaren 'geledon haar lot verbond aan ons land. Op de rede van oud-minister de Visser volgde een langdurig en hartelijk applaus. Het verdere van den avond werd gevuld met zang en muziek De Kon. Familie ver trok kort na de pauze, na nogmaals har telijk te zijn. toegejuicht. Aanvaring op het IJ Men meldt ons uit Amsterdam Het uitgaande Nederlandsche stoomschip ,Grotiu6" van de Stoomv. Mij. „Nederland" is op het Y in aanvaring geweest met het eveneens uitgaande Dultsche stoomschip „Iserlehn." Do aanvaring geschiedde nabij de Houthaven. Het Duitsche schip kon met schade boven de waterlijn zijn reis vervolgen, terwijl de „Grotius" met schade aan bakboordsboeg bij het bedrijf der Nederlandsche Dok Maat schappij heeft vastgemaakt. DF. GEREFORMEERDE KERKEN. Een verklaring van Ds. J. L, Jaspers aan de Classis Ars* hem. Naar wij vernemen, heeft Ds. J. L. Jas pers, em. predikant te Santpoort, de volgen de verklaring gezonden aan de classis Arn hem Aan de Kerken der Classis Arnhem, saam te komen in vergadering op Donderdag 10 Januari 1920 te Arnhem. Weleerw. en Eenv. Broeders, De ondergeteekende. J. L. Jaspers, om. pred. van do Geref. Kerk te Lunteren, ge voelt zich gedrongen in het midden van Uw vergadering de volgende verklaring af te leggen 1. dat een Schriftbeschouwing als welke in de Asser beslissingen tot uiting kwam. z.i. noodzakelijke consequontles mei zich medebrengt, zooals hij er onderschei dene heeft aangewezen in zijn brochure .Zijn de mannen van Assen zelf aanranders van het Schriftgezag dat zulle een consequente toepassing van het te Assen ingenomen standpunt in zake Schriftbeschouwing echter z.i. voert ad absurdum. o.a. zouden Immers mannen van onverdachte Gereforraeorde reputatie veroordeeld moeten worden 3. dat dit mode bil hem de overtuiging heeft gewekt, dat de Asser Svnode het recht miste voor de bewering, dat instemming met haar opvatting inzake de bekende bij zonderheden van Genesis 2 en 3 een eiacb is van onderwerping aan het Schriftgezag 4. dat hij er dus ten sterkste op moet aandringen, dat door Uwe vergadering al het mogelijke worde gedaan om inzake de Schriftbeschouwing in onze Gereformeerde Kerken tot confessioneele klaarheid en tot een gelijkmatige en rechtvaardige behande ling van daarop betrekking hebbende uit spraken van leden en ambtsdragers dier kerken te geraken. DE RECLAME VOOR DE KINDERZEGELS. Op de brievenbussen. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- erafle vestigt er de aandacht op. dat de thans op de brievenbussen aangebrachte biljetten tot opwekking van het koopen van frankeerzegels voor het kind dezer dagen zullen worden vervangen dor een aankon diging van de openstelling van het telefo nisch verkeer met Ned. Indiè. RECLAMES. Van T—4 regels f 4.05r elke regel meer I. Perzina Grand Köhler Aeolian Hörügel Sinus wisselstr. toestel geheel compleet f 250.- schenen en 5000 kilo pitriet bevondon, ie vrijwel geheel uitgebrand. Ondanks het op treden van de Apeldoornsche brandweer die met 7 waterstralen de enorme vuurzee, aan gewakkerd door een fellon N.O. wind, b©' streed. De oorzaak van den brand is te zoe ken in kortsluiting. Kort voordat bet vuur in een der hoeken van het fabrieksgebouw ontdekt werd had de machinist, omdat het licht slecht brandde, een nieuwen stop in gedraaid. Even daarna werd h'J gewaar schuwd dat de leiding warm werd en het naar brandende rubber rook. Weer even la ter zag men het vuur. De bedrijfsleider, de heer Schmid, kon de kantoorboeken en den inventaris in veiligheid brongen. De fabriek is op beurspolis verzekerd. De schade wordt geschat op 15.000. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat het aanbrengen van andere biljetten niet beteekent, dat de termijn voor den verkoop der kinderport- zeeels zou zijn gesloten. Deze zijn nog tot en met 0 Jan. a.s. voor het publiek ver krijgbaar. Het zou nog de diverse particuliere co- mifé's. welke zich zooveel moeite voor den verkoop van deze zegels hebben gegeven, en groote voldoening zijn. indien de natio nale gebeurtenis van de opening van het telefonisch verkeer met Ned. Indiè voor velen nog oen aanleiding mocht vormen om no£r een extra voorraad van deze kinder zegels in te slaan, waartoe de verwisseling an de biljetten op de brievenbussen dan zou kunnen inspireeren. DE VEILIGHEID BIJ BOUWWERKEN Een ministrlecle commissie. Bij ministerieele beschikking heeft, naar 't Hbld. meldt, de minister van arbeid, II. en N., prof. dr. Slotemaker de Bruine, een com. missie samengesteld (met den hoofdinspec teur van den Arbeid te Botterdam, den heer C. C. A. Last, als voorzitter), aan welke is opgedragen de „samenstelling van een leiddraad voor maatregelen ter bevordering van de veiligheid van de arbeiders in het bouwbedrijf, in het bijzonder wat betreft de samenstelling van steigers voor booge ge bouwen cn de bij dien arbeid te volgen werkwijze". De toeneming van den hoogen bouw in ons land heeft tot de instelling van deze com missie geleid. De arbeidsinspecties misten soms de ervaring ten aanzien van dezen bouw, terwijl vele eigenbouwers, die vroeger zich tot kleinere woningen beperkten, te genwoordig hooge gebouwen zetten, zonder te beschikken over voldoende ervaring ten opzichte van de beste werkwijze, die daarbij kan worden gevolgd. Deze commissie zal nu algemeene voor schriften moeten ontwerpen, waaraan de arbeidsinspecties in liet geheole land hou vast zullen hebben. Een chauffeur die acht glazen bier had gedronken De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft behandeld eenige zaken van auto- of motor bestuurders, die door roekeloos rijden on gelukken hadden veroorzaakt Tegen den autohersteller J. H. te Oss, die op 16 Augustus te Rosmalen J. Pulles met zijn motor had aangereden, waardoor deze lichamelijk letsel had gekregen, weid 3 we ken hechtenis gecischt; tegen E. M. v. B.. autohandelaar te> Nijmegen, die op 26 Octo ber eveneens te Rosmalen M. v. Dijk had aangereden, tengevolge waarvan deze licha melijk letsel heeft gekregen, werd 1 maand hechtenis voorwaardelijk gecischt Do ernstigste zaak was die tegen den chauffeur B. H. R. uit Amsterdam, die op 26 Mei 1928 met zijn vrachtauto te Schijn del J. v. Valderon had aangereden tenge volgo waarvan deze was overleden. Verd. wist van het geheele geval niets. Hij had tusschcn Dongen en Schijndel acht glazen bier gedronken, doch was volgens zijn ver klaring niet dronken. Eenige getuigen die met hem meegereden waren, bevestigden dit, doch erkenden, dat verd. bard had gere den. Verd. deelde verder o.m. mee, dat hij een week lang 's nachts niet geslapen had en slechts nu en dan in den wagen had ge rust. Hij deed dat uit vrijen wil om veel geld te kunnen verdienen. Het OM. eischte wegens het veroorzaken van dood door schuld 6 maanden hechtenis en ontzetting uit het beroep van chauffeur voor den tijd van VA jaar. Mr. W. van Haastert te Eindhoven, die de mogelijkheid niet uitgesloten acht dat hel ongeluk niet door verd. doch door een vroe ger gepasseerden chauffeur is veroorzaakt vroeg, voor het geval de rechtbank verd. schuldig oordeoJt. een voorwaardelijke ver oordeeling zonder ontzetting uit het beroep. Twee Haagsche inspecteurs gaan hem halen. De justitie heeft, naai" wij reeds gemeld hebben, twee Haagsche inspecteurs van politie aangewezen om Liebermann uit Helsingfors te gaan halen. De arrestant zal naar Amsterdam worden overgebracht om daar terecht te staan. De inspecteurs Van der Mark en Hoek stra, die de opdracht gekregen hebben, worden in het corps niet benijd, zoo meldt het Vaderland. Inspecteur Van der Mark heeft de geheele Liebermann-zaak behan deld, is ook verscheidene malen in Riga geweest en schijnt er reeds dadelijk op ge wezen te hebben, dat Liebermann door Finsche politiebeambten werd geholpen. In jaren is niet zuik een vverlc gemaakt voor een voortvluchtigen verdachte. De op roep tot aanhouding is in 26 talen ver spreid. Ook al mocht Liebermann vrijgesproken worden waarop, naar verluidt, weinig kans bestaat dan nog zal zaken doen voor hem onmogelijk geworden zijn, want zijn optreden in ons land is over de ge heel e wereld bekend geworden. Do reis met den arrestant zal grooten- deels te water gaan. Uitgebreido voorzorgs maatregelen en groote oplettendheid zullen noodig zijn, want mevrouw Liebermann schijnt nog over veel geld te beschikken. En met geld is in sommige landen nog veel te bereiken. Als verdediger van Liebermann wordt een bekend Haagsch advocaat genoemd. Definitief schijnt er echter daaromtrent nog niets vast te staan. GROOTE BRAND TE APELDOORN. Rottiuglabriek uitgebrand. Gistermorgen heeft een groote brand ge woed in de rottingfabrlek aan het Kanaal te Apeldoorn. De fabriek, waarin zich groote voorraden bewerkte rotting, o.m. 40.000 kilo DRUKKERIJ-JUBILEUM. 125-jarig bestaan der fa. H. P. de Swart on Zoon. Van de gebouwen der Bock- en Kunst- drukkerij fa. II. P. de Swart en Zoon aan de Oude Molstraat te don Hag wapperde gisteren de nationale vlag en ook in de buurt was de driekleur uitgehangen, ter gelegenheid van het 125-Jarig bestaan der firma. In de met ontelbare bloemstukken feeste lijk gotooide lokalen der directie is gister morgen het personeel samengekomen om de firmanten, de heeren J. G. en W. P. de Swart, te huldigen. De heer W. Prins, bedrljfschef, hield een korte inleidende toespraak, waarin hij her innerde aan vorige jubilea der firma, die, dank zij de energie vooral van wijlen den heer G. J. do Swart, den vader van de tegen woordige directeuren, reeds jaren geleden eon van do beste bedrijven op drukkersge- bied was en die, zoowel onder directie van wijlen den heer G. J. de Swart als van de tegenwoordige leiders, zich zoo uitnemend aan de nieuwe eischen des tijds heeft aan gepast. Spr. besloot met den wensch, dat de heeren J. G. eh D. P. de Swart nog tal van Jaren het beheer der firma mochten voeren. De heer G. J. van der Hurk, voorzitter van do uit het personeel gevormde feest commissie, bracht in het bijzonder de her denking van het honderdjarig bestaan der firma en hetgeen sedert dien geschiedde, in herinnering, huldigde tevens de nagedach tenis van den in 1921 overleden heer G. J. de Swart en bood uit naam van het perso neel een groote, in de hal van het gebouw aangebrachte, gedenkplaat aan. De oudste directeur, do heer J. G. de Swart. dankte met een hartelijk woord. Hierna werden verv8rschingen aange boden. Gistermiddag recipieerde de directie in het gebouw aan de Oude Molstraat en gis teravond was er een feestelijke bijeenkomst voor personeel en genoodigden in het feest lokaal aan de Willemstraat OVERWINTERENDE INSECTEN. Bespuiting van houtige ge* wassen met carbolineum. De inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst vestigt de aandacht vau alle belanghebbenden op de groote waarde van vruchtboom-carbolineum als bestrijdingsmiddel tegen allerlei, in den tqestand van ei, larve, pop of volledig in sect op houtige gewassen overwinterende Insecten. Een bespuiting met vruchtboom-carboli- neum ter sterkte van 7A is het besto bestrijdingsmiddel tegen bladluizen op allerlei houterige siergewassen en vrucht- boomen, tegen spint in kruiebessenstruiken, Kwestie inzake een verbaal aan de Holl. Draad' en Kabelfabriek Voor den kantonrechter mr. G. L. de Vries Feyens te Amsterdam heeft op 28 Decem ber 1.1.. terzake van overtreding der Ar beidswet, terechtgestaan do heer II A. M. van II., directeur der N.V. Hollandscho Praad- en Kabelfabriek te Amsterdam. De heer v H. was geverbaliseerd, omdat on 27 cn 28 November van het vorig jaar door enkelo arbeiders belangrijk langer zou zijn gewerkt dan bij de Arbeidswet is geoor loofd. Verdachte had aangevoerd dat hij. aange zien hij het zelf te druk had. om persoon lijk voor de naleving der Arbeidswet zorg te dragen, krachtens artikel 75 dier wet een bedrijfsingenieur. den heer E., met het toe zicht op de naleving had belast. Daarom was verdachte van oordeel dat niet hij, maar deze bedrilfsclief voor de geconsta teerde overtreding aansprakelijk moest worden gesteld. De verbalisant, de technisch ambtenaar der Arbeidsinspectie A. F. Zweckhorst, hnd er op gewezen, dat de heer v H. als hoofd der onderneming volgens art. 74 cn 76 der Arbeidswet zijn volle aansprakelijkheid blijft behouden Aangezien het noodzakelijk bleek ook den bedrijfsingenieur te hooren, hield do kantonrechter de zaak aan. Gistermorgen werd de behandeling voortgezet. Het eerst werd de heer K. gehoord, dio op de vraag van den kantonrechter erken de. dat de heer v. H. hem had opgedragen om in zijn plaats er voor te zorgen, rist. in de fabriek de bepalingen der Arbeidswet zouden worden nageleefd. Dat dit op 27 on 28 November j.l. niet gebeurd was, is aan een misverstand te wijten. Het was de heer Zweekhorst. die hierna opmerkte, dat er in de fabric'- vWtevol ieder jaar overtredingen van de Arbeidswet zfin geconstateerd. De personen, die in de fa briek met de naleving van de wet belast waren, zijn herhaalde rnalen gewaarschuwd ook de bestuurder zelf heeft tal van waar schuwingen gehad. Zoo heeft get. In Maart j.l. tegen den met do naleving der wet be lasten persoon proces verbaal opgemaakt cn er is toen ook een veroordeeling ge volgd. Get. wees er met klem op dat, in dien de bestuurder iemand voor de nale ving der wet aanstelt, de aansprakelijk heid van eerstgenoemde daardoor niet wordt opgeheven. De kantonrechter 2elde hef met deze op vatting niet eens te zijn. Als iemand be last is met het zorgdragen voor de nale ving der Arbeidswet, is de verantwoorde lijkheid van den bestuurder op dien per soon afgewenteld. Waarna de ambtenaar van het O. M.. mr. Meischke. vrijspraak voor den heer v. H. vorderdP. De beer Zweekhorst„Op deze wijze zon de bestuurder van een bedrijf een vrijbrief hebben om voortaan overtredingen van dè Arbeidswet te tolereeren en waarschuwin gen van den kant der Arbeidsinspectie voor kennisgeving aan te nemen." De kantonrechter, vervolgens het woord nemend, sprak den heer v. H. vrij. en zlcb tot den heer Zweekhorst richtend, zeidehij: „Telkenmale dat de heer E, die thans in de fabriek met de naleving der Arbeids wet belast is, overtredingen toestaat, kunt u tegen hem proces-verbaal opmaken. Hij zal dan steeds veroordeeld worden en steeds moeten betalen. Er zal dan tusschen hem en zijn patroon een conflict ontstaan en dat zal een voldoende rem zijn." Waarmede ook deze rechtskwestie weer tot het verleden behoorde. roode worm in frambozen, spruitvreier en andere insecten op aalbessen. Ook op sier- struiken als rozen, Buxu6. Coniferen (spar en) kan deze bespuiting met zeer veel suc ces worden toegepast Perziken in kassen moeten omstreeks het raidden van Januari bespoten zijn. Kruis bessen on pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbessen, frambozen cn drui ven in kassen kunnen tot het einde van die maand bespoten worden. De bespuiting van appel, peer, sneeuwbal, meidoorn, kan nog in de maand Maart plaats hebben, maar het verdient aanbevo ling van gunstig weor, ook als dit vroeger valt, gebruik te maken, om de zoo nuttige bespuiting in elk geval te doen plaats vin den. Men gebruike in het algemeen een 7A oplossing van een goede in water oplos bare carbolineumsoort die bewezen heeft voldoende insecten-doodendo eigenschappen te bezitten. Voor perzik mag men echter niet sterker oplossing gebruiken dan 5 Men bespui te de gewassen zeer zorgvul dig, opdat alle takjes, vooral ook do jong ste, geheel worden bevochtigd. Carbolineum kan als een der meest werk zame bestrijdingsmiddelen, speciaal tegen insecten, beschouwd worden. Tegen door schimmels veroorzaakte ziekten helpt het meestal niet, daartegen moeten andere speciale bestrijdingsmiddelen worden toe gepast. Ook aan alle boomkweekers wordt bo- spuiting hunner vrucht- en siergewassen met carbolineum ten sterkste aanbevolen. Nadere inlichtingen over deze bespuitin gen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenio- gen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9