inventaris-Opruiming. föfERSFOOKISCH DAGBtAB HeS liedje van heden Maandag 7 Januari 1929 -DE EEMLANDEET 27e Jaargang No. 159 BINNENLAND. HULDIGING VAN DE KONINGIN-MOEDER De muziekuitvoering van 10 Januari Het geschenk der vrouwen N.V. COMPAGNIE LYONNAISE De „Jan van Riemsdiek aovend" FEUILLETON. 0e Wettige Erfgenaam Ontvangsten van comités en deputaties door Hare Majesteit Naar wij vernemen, zal de Koningin-Moe der m de komende dagen te 'laren paieize m het Lange Voorhout te Den Haag op verschillende dagen comités on deputaties ontvangen, welke haar, bij gelegenheid van het feit dat zij vijftig jaren geleden voor het eerst in Nederland kwam, gelukwen schen en hul del dijken komen aanbieden Daaromtrent kan het volgende worden medegedeeld: Nadat de Koningin-Moeder aan haar voornemen om hedenmiddag twee uur een radio telefonisch gesprek met de echtge nooie van den gouverneur-generaal van Ned -Indiè te houden, zal hebben gevolg ge geven, zal zij te l'A uur het comité, be staande uit een zestigtal darnes, ontvangen, dat het huldeblijk van cle Nederlandsche vrouwen komt aanbieden. Dinsdag a.s., des middags te 12 uur, zal mevrouw Kleykamp—Iiaagen Smit ontvan gen worden door Koningin Emma ter aan bieding van het door W. B. Tholen geschil derde portret van prinses Juliana, dat dooi de leden en de directie der Kon. Kunstzaal Kleykamp als huldeblijk aan de Koningin- Moeder bestemd is. Voorts Is er Dinsdag a.s., des middags te vier uur ontvangst van een comité, dat zich gevormd heeft onder voorzitterschap van gep. generaal-majoor tit. jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, ten einde de Ko ningin-Moeder een bloemenhulde aan te bieden namens de dames en heeren, die ge durende haar regentschap tot het dienst doende Huis van de Koningin-Moeder heb ben behoord: de dames en heeren, die gedu rende de regeering'van Koningin Wilhel- miiia tot het Huis van onze Koningin, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana hebben behoord en nog behoorcn en voorts ook namens de heeren, die gedurende die vele jaren behoord hebben of nog behoorén tot het kabinet der Koningin. Te 4>< uur van den Sen Januari verleent de Koningin-Moeder audiëntie aan den voorzitter en de algem. secretaris van de Synode der Ned. Ilerv kerk ter aanbie ding van gelukwenschen. Te 5 uur worden eenige opper- on vlag officieren van leger en vloot tot het aan bieden van gelukwenschen ontvangen. Des i.vonds te 7A uur wordt het gala diner gehouden, dat de Koningin ten ko ninklijken paleize in het Noordeinde zal govcn ter gelegenheid van het gouden ju bileum harer moeder. Woensdag as., des ochtends lOlri uur, zal mej. Van der Horst, directrice der muziek school van „Toonkunst" te Leiden, met en kela leerlingen dier school ten paleize van de Koningin-Moeder in het Lange Voorhout een zanghulde aan do jubileerende vorstin brengen. Te vier uur "s namiddags zal het hoofd bestuur van r' Mij. voor Nijverheid en Handel de Ko i.ngin-Moeder komen geluk wenschen, onder aanbieding van een pla quette. Te half zes zullen de hoofden der buiten- landsche gezantschappen met hun dames worden ontvangen, ter aanbieding hunner •gelukwenschen aan de Koningin-Moeder. Donderdag a.s. zal te half twaalf 's mid dags het gemeentebestuur van 's-Graven- hage voor het aanbieden der gelukwen schen door de Koningin-Moeder in audiën tie worden ontvangen. Te half vijf 's middags van dien dag wordt het Haagsche Comité-1929 ontvan gen, ter aanbieding aan Koningin Emma namens alle bij het comité aangesloten ver- eenigingen, van dc gouden gedenkpenning van het comité. Op daarna volgende dagen zullen er waarschijnlijk nog enkele andere ontvang sten zijn. Zooals bekend is, bestaat in verschillende plaatsen het voornemen om door middel van luidsprekers in kerken en andere ge bouwen te doen hooren de muziekuitvoe ring ter eere van het gouden feest van de Koningin-Moeder, welke vanwege het Haagsch Comité 1929 op Donderdag 10 Jan. 1929, aanvangende te SA uur des avonds wordt gegeven. Reeds hebben 125 plaatsen met het oog op de uitvoering meer clan 50 exemplaren van het programma bij het Comité aange vraagd. De verschillende provinciale comité's thans aangewezen Zooals reeds gemeld is zuilen Maandag a.s. behalve het geheele comité nog drie dames uit elke provincie tegenwoordig zijn bij de aanbieding aan II. M. de Koningin- Moeder van het huldeblijk der Nederland sche vrouwen. De dames, die alzoo met de erhtgenoote van den commissaris der Ko ningin de verschilende provincies zullen vertegenwoordigen zijn Voor Noord-Brabant Mevr. van Lanschot-van Meeuwen 'sHer- tegenbosch. Mevr. van Gilse-Coenen, Roosendaal. Mevr. J. van de Mortel-Houben, Tilburg. Voor Gelderland Mevr. Plas-Engelhard, Ammerzodcn. Mevr. Stotijn-Zoons, Scherpenzeel. Mevr. Som, Didam. Voor Noord Holland Mevr. Brander-Bronkhorst, Hoogkarspel. Mevr. Bosma-Terhorst, Bovenkarspel. Mevr. Pont van Ogtrop. Uithoorn. Voor Zuid-Hol land Mevr Kevzor, Lcidschendam. Mevr. Visscher-Warnaer, Dirksland. Mevr. Kneppelhout-Quarlcs van Ufford, Hendrik Ido Ambacht. Voor Zeeland Mevr. Vienings-de Vries, Clingc. Mevr. Jac. van de Velde-Bruinooge, Elle- woutsdijk. Mevr. de Bruyne-Stecndam, Brouwers haven. Voor Utrecht Gravin van Randwijck-de Jonge, Amers foort. Mevr. van der Valk Bournan-Filippo, Lin- schoten. Mevr. Leccius de Ridder-dc Haas, Rhcnen. Voor Friesland Mevr. de Hoop-VVitteveen. Sneek.. Mevr. Selhorst-Hoos, Opslerland. Mevr. Olerdoom-Koerts, Rauwerd. Voor Overijssel Mevr. J. van Bommel van Vloten-Wal t- huis, Enschedé. Mevr. Jannink-ter Horst, Goor. UTRECHTSCHEWEG 10. - TEL. 179 - AMIRSFOORT Mevr. ter Brake-Irnmink, Vriezenveen. Voor Groningen Mevr. Bosch van Rosenthal, Groningen. Mevr. Huisman, Ten Boer. Mevr. Harrenstein, Bierum. Voor Drenthe Mevr. Buiten-Stapel, Ruinerwold. Mevr. Evers-Luchies, de Wijk. Mevr. Hahn Klaibida, Tiraarloo, gem. Vries. Voor Limburg Mevr. Kroon-Mennen, Hoensbroek. Mevr. Jansscn-Lennards, Beek. Mej. Landsweers, Beesel. Deze dames zijn meerendeels door het lot aangewezen. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste koninklijke besluiten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is be noemd tot scheikundige bij den dienst der Rijks Landbouw proefstations dr. C. B. Hooehoudt, te Groningen. GROOTE VERWARRING OP EEN OVER WEG TE WEESP. Toen de hekkan open waren naderde een trein nit Bussum Men meldt uit Muiden d.d. 5 Jan. aan de- Tel. Eenige inwoners dezer gemeente, die gewoon zijn 's avonds na beëindiging hunner dagtaak te Wcesp per fiets naar hier terug le keeren, zijn onlangs aan een groot gevaar ontsnapt. Zij stonden vóór den afgesloten spooroverweg bij het station Weesp te wach ten, tot de hekken omhoog zouden gaan. Dit geschiedde, nadat een trein, die te Weesp gestopt had, in de richting Bussum vertrokken was. Toen een vrij groot aantal fietsers en voetgangers zich midden op den overweg bevond, zagen zij tot hun schrik dat de overwegwaehter in allerijl de hek ken weer toewierp, hetgeen verband hield met de blijkbaar onverwachte nadering van een trein uit de richting Bussurn. Er ont stond onder degenen, die zich op den over weg bevonden, groote verwarring. Men waarschuwde hen, die den naderenden trein blijkbaar nog niet bespeurden, zoodat, toen een ondeelbaar oogenblik later de trein pas seerde, zich niemand op de rails bevond. Naar ons nog werd medegedeeld, zou de overwegwachter tegen personen, die. hem venveten de s~oorboomcn te vroeg geopend te hebban, verklaard hebben, dat hij het ge brui kei ijk s;gnaM, dat hem cle komst var den trein uit Bussum moest voorbereiden niet ontvangen had. K-K. KERK. Het aartsbisdom Utrecht Het aartsbisdom Utrecht, verdeeld itv Lwee-en-twintig dekenaten, telt volgen* «k- statistische gegevens, welke in 1928 over het daaraan voorafgaande kalenderjaar werden verstrektdekenaat Utrecht 55911, Almelo 22431, Amersfoort 35008, Arnhem 18654, Breukelen 13067. Culemborg 17871, Deventer 27115, Eist (Gld.) 22171, Grocnlo 18598, Groningen 17716, Ileerenvecn 6197, Hengelo (O.) 39424. Hilversum 33160, Klazi- naveen (Dr.) 14866, Leeuwarden 11601, Mont- fort 15118, Gldenzaal 30302, Sneek 11612, Terborg 22877, Zevenaar 28365, Zutfen 11799, Zwolle 21385, totaal 505905 katholieken. De geestelijke bediening wordt uitgeoe fend door 653 priesters, n.l. 334 pastoor. 26 rectoren en 293 kapelaans. HOLLANDSCHE KOLONIE NAAR LONDEN. Afscheid van dr. Baart de la Faille. Do leden der Hollandschc Kolonie te Lon den hebben Zaterdagmiddag op een druk bezochte receptie in het Piccadilly-hotel af scheid genomen van dr. Baart dc la Faille en zijn echtgenoote. Dc Nederlandsche gezant en anderen voerden het woord en brachten hulde aan den scheidenden geestelijke, die eenige mooie geschenken van leden der Kerk en der Kolonie in ontvangst mocht nemen. Jan die kump met vrouw en zeune En zien liedjes hier naor toe. Vriejclagaovend gaon ze zingen 't Wordt een feestelijk gedoe! Hie is nog maor net weerumme Üut Amerika zoo waor Of de krante maakte clalijk' Jan zien aovend veur mekaor *k Doch ik mot een liedje schrieven Want dat wórdt cle moeite weerd En 't zol zuncV en jammer wezen Veur wie hier niet profiteert 't Wórdt van aovond, g'leuf t maor zeke-4 Waor j' heel lange nog um lacht Want Jan het nog nooit iets anders Dan veül moois en goeds „gebracht", Hic zingt bie zien trek-piano Boercnhedjes. luiïm en wee En hie mos geen Biemsdiek heeten Als hie dat niet prachtig dee. Daorum, gao vas kaarten halen 's 'Aovonds is de zaolc vol En dan mis ie som.s een aovend Van gezelligheid en lol! *t „Dagblad" het veur Dagblad"-lèzers Nog wat kaartjes wcg-elegd Want dat het met Jan een afspraok En dat onder ons ezëgd .Tan die liet mien wat verteld van Wat li ie hier zal speuk-n gaon En dat huuft bij 't allerbeste Wezenlijk niet achterstaon. Daorum, hol veur Yriejdagaovond Vricj, en ieder abonné,, Gaot met vrouw en kinders saomen Bie van Biemsdiek op de thee. Aj van dage kaarten nèmt. clan Kump t in orde, Denk daor an Anders, kom-ie „op-dé-koffie" En kricj laoter splét d r van! (alle rechten voorbehouden). GROEGROE. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 IJS IN DE ZUIDERZEE. Wegens den lagen waterstand voor (ie haven van Blokzijl, ten gevolge van cle ijs vorming in de Zuiderzee en den Oosten wind, kon de motorboot Stad Stecnwijk van den dienst Steenwijk— Amsterdam—Zaan dam Zaterdag haar bestemming niet berei ken en moest men te Kampen binnenloopen. De Zuiderzee is bijna geheel met ijs bedekt* Wanneer de vorst aanhoudt zal deze dienst onmogelijk kunnen worden gehandhaafd. Uit De Lemmer wordt gemeld, dat de scheepvaart in de binnenwateren zoo goed als stil ligt. Met'moeite zijn de binnenboo* ten naar Sneek en Groningen Zaterdag morgen vertrokken. In het Tjeukemeer be- \indt zich reeds veel drijf ijs. Zaterdagavond zijn de booten met groote vertraging aan gekomen. In zee begint zich drijfijs te vor men, doch veroorzaakt aan de stoomsche pen nog geen hinder. Te De Lemmer wordt op de ondergeloopen landen buiten den zeedijk reeds druk gereden. Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. I HOOFDSTUK 1. Pietro leunde tegen den muur en wees met sierlijk handgebaar naor omlaag Gedurende de vele jaren, dat hij het beroep uitoefende van half gids, half bedelaar, had hij volkomen het gevoel gekregen, de beziiter te zijn van de schoonheden, welke hij vertoonde „Kijk u toch eens signor en signorina", verzocht hij den beiden jongelui, cie zijn tij delijke slachtoffers waren „Het hek is sterk, men kan er tegen leunen." „Goede hemel, wat eer klim", ric-p de jonge man, buiten adem. „Maar welk een uitzicht I" fluisterde zijn zus ter. Zij sionden op den top van den Pellini- heuvel Een paar honderd meter lager lag de oude heuvelstad, waar zij hun tocht waren begonnen en rondom hen strekte zich als een zee in het bleeke licht de vlakte vun Midden-Italië uit, een landschap, nauwelijks begroeid, met armoe- digen plantengroei, maar vol kleur een streek van wijr.guarden en olijfboomen en van bruine hei, waarop het magere vee graasde Terwille van het koiakteristieke laten wij Pietro de jongelui met hun eigen titels aanspre ken en hebben wij ook elders de Engelsche ti tulatuur, waarvoor vrij geen aequivelent heb ben, onvertaald gelaten Pietro wees naar een heuvelrug onmiddellijk be neden hen, op welks verst verwijderde punt zich een groot gebouw van grijze steen verhief, een gebouw, dat duidelijk een geesielijk karakter droeg en waarheen een lange laan cypress?n leidde, terwijl een kruis op den achtergrond een vertrouwelijken indruk maakte. „Van dit punt kunt u een der prachtigste uitzichten van Midden-Ilalië genieten, graziosa signorina en sigT.or", vctvo'gdc Pietro. „Indien u hier komt staan en naar beneden kijkt ziet u eerst.het beroemde klooster van St. Joseph, een gebouw, dat sedert 1472 onafgebroken be woond is door monniken van dezelfde orde. Aan de andere zijde Het jorge meisje brak zijn verklaring af door een beweging. Zij was een touriste, maar zij hield niet van gidsen. ..Alsjeblieft niet meer historische bijzonder heden", smeekte zij. „Ik wensch alleen van het uitzicht te genieten." ,„;E*n praatjesmaker, die» kerel", bromde haar broer, een sigaret opstekend. „Ik had al genoeg vart hem toen wij beneden in dc stad waren." Het meisje leunde met de hand op den rand van den muur. Zij was lang en heel mooi. De lichte verstoordheid, welke een oogenblik haar aardig gezichtje had ontsierd, was volkomen verdwenen. Zij tuurde voor zich uit in de verte, met een blik van voldoening in de hel dere bruine oogen. Haar mond was half ge opend. Zij was nog een beetje buiten adem. „Zag je ooit zulke prachtige tinten, Eusta- tius?" riep zij uit. „Kijk eens naar dat fel gele licht daar achter de olijfboomen, dien blauwen nevel in de verte en die purperen wolken I" Haar broer staarde voldaan om zich heen. „Een verduiveld mooi gebouw, dat kloos ter", merkte hij op. „Het schijnt veel beter gerestoureerd don de meeste van die bouw werken. Ik wed, dat er forellen in die beek zijn", voegde hij er aan toe, een beetje dieper voorover buigend om in den helderen stroom beneden te kijken Pietro, die op het punt was geweest ontstem ming te toonen, kwam weer bij. Alles wel be schouwd behoorden zij tot den adel en zij wa ren zeer rijk, dit mooie jonge meisje en haar broer Hij had het gesprek opgevangen vat hun chauffeur op de binnenplaats van het hotel. „Ik zou u alles hebben verteld van de om geving bekoorlijke jonge dame en signor, indien u mij het wildet toestaan", zcide hij in gebroken Engclsch. „De Heuvel van Calvarius De jonge dame viel hem opnieuw in de rede, ditmaal zelfs nog bes'istcr „Geen woord meer", drong zij aan. „Indien wij iets wenschen te weten, zullen vrij het wel Togen. Luister 1" Van de grijze muren beneden steeg zeldzaam mooie muziek omhoog, de zong van mannen, vereenigd met de tonen van een orgel. Dc tonen werden krachtiger en weer zwakker stierven weg. Het meisje luisterde in vc-rruk- king. „Goddank, dat vrouwen niet zulke slemmen hebben", riep ze uit. „Ik zou in staat zijn in eer klooster te gaan." „Laat mij vertellen en ik zal u iets interes sants mededeelen", begon Pietro weer. „Voor den dag er mee" stemde de jonge man in. „Tweemaal in het jaar", vertelde Pietro ver trouwelijk, „worden nieuwelingen in het kloos ter toegelaten. Den nacht, daaraan voorafgaan de, brengen zij biddende door, hier op dezen muur." „Waarom hier vro-g het meisje. „Dit is de grens van de stad", verklaarde Pietro. „Al het land aan gene zijde van den muur behoort aan het klooster. De nieuweling bidt hier aan den grenspaal. Tegen het opgaan van de zon komen de monniken naar boven langs dat Kronkelpad en halen hem. Zij openen die deur in den muur ginder en hij gaot i door. Vannacht is het een van die nachten „Wil je zeggen, dat er vannachi hiér een nieuweling zal komen bidden vroeg zij. „Francis zal van de stad hier komen". dec-Id.. Pietro mede. „Hij heeft lang nagedacht, maar zij zeggen, dat hij zal komen." „En wie is Frar.cis „Hij is een wees. Zijn moeder had een kleine villa in de bocht van die heuvel. Nu is /ij dood cn Francis is in de stad gaan wonen Zij zeggen, dat zijn vader ec-n Enge'schman was.' Het meisje luisterde een oogenblik en fronste de wenkbrauwen. „Daar komen de anderen 1" riep zij uit. „Sir Stephen en moeder ma1-cn mij dol met hun hartstocht voor «data en aioheologie. Laat ons naar den top van den heuvel klimmen, Eustatius." Haar broer schudde het hoofd. Hij had lui uiterlijk van een othleet, maar hij was zelden volkomen gezond. Zijn wangen waren opgebla zen en zijn voorhoofd was klam. „Ik doe geen stap meer, Monica", verklaarde hij „Ik ben geen type voor die klimpartijen, ik za! naar de stad teruggaan en zien of ik een geschikt café kan vinden. Er is cr één, dat er verlokkelijk uitziet, juist naast de garage. Je kunt met de anderen teruggaan". „Dwaas 1" mopperde zij. „Een dergelijk uil- zicht te verlaten voor zoete vermouth en een paar zwarte oogen I I!< zag haar naar je kijken over de neteldoek gordijnen Amuseer je. Ik groet je Zij keerde zich om en volgde een voetpad aan de andere zijde van den weg. Haar broer slenterde naar de kleine groep, die juist was verschenen aan de buiging van den weg een heer op leeftijd van zeer aristocratisch voor komen, een dame, die er uitzog of zij op ha r gemak gesteld was, cn nu zeer buiten adem was. en een opgewonden man van middelbaren leeftijd in een grijze Norfolkjas en knickerboc kers, grijze sajet kousen en zware schoenen. Iedci van de nieuw aongekomenen was een gaaf type De heer, die in het costuum van -n ijverig beoefenaar van de wandelsport was ge stoken, was Sir Stephen Dobel'e, hoofd van de firma Dobelle, Miles and Dobclle, procureurs van Lircola's Iznen zijn reisgezelschap be stond uit Henry, achtsten hertog van Chatfield en d:ens vrouw Susanne. Pietro stapte snel op. hen toe, met den hoed ir« de hand. „De gracieuse lady, heeft goed gedaan zich te vermoeien met deze klimpartij", verklaarde hij „Van de muren hier heeft u het verste uit zicht van Midden-Italië. Aan de rechterzijde het klocsler van St. Jozef. Let u wel op den kruis weg er achter hij gaat door voor den schoon- sten ter wereld." De hertogin leunde tegen een van de pilaren en bewoog hevig haar waaier. „Spreek mij een naar minuten niet van het uitzicht, beste man I" riep zij uit. „Ik ben vr se'.ijk buiten adem Henry, ik zal een dokter mijn hart moeten laten onderzoeken, zoodra wij terug zijn." „Dat zou uitstekend ziin, lieve", gaf hij toe. De beide mannen wandelden naar den h vek van den muur en keken ne«r beneden. „De kerel heeft gelijk I Het is een verdui veld mooi gezicht", verklaarde sir Stephen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5