HET TELEFOONVERKEER MET INDIE De officieele opening in het gebouw van P. en T. „Daar can in Indiën wat groots verricht" HET GROENE KRUIS Humorhoekje Lezing Dr. v. d. Horst Redevoeringen van de ministers van Waterstaat en Koloniën, en van den landvoogd. v. d. VEGïE. Nadat gistermiddag te 2 uui' H.M. de Koningin-Moeder de hulde der Indische vrouwen bij monde van mevrouw De Graeff in ontvangst had genomen en beantwoord, \ond in den Studio van het Gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie aan de Kortenaerkade de officieele opening van het telefoonverkeer met Indië te onge veer 3 uur plaats. I)e minister van Waterstaat opende de verbinding met het uitspreken van de vol gende redevoering: „Wet is wel een bij zonder voorrecht, dat het rnij als mi nister van Water staat vergund is op dezen voor Neder land en Neder- landsch-Indlé ge- wichtigen dag van de officieele inge bruikneming van de radio-telefonische verbinding tusschen beide landsgebieden ecnige woorden ter inleiding van dit gebeuren tot Uwe Excellentie te mo gen richten. Het is bekend, dat het scheppen van ver rassingen één van de bijzondere eigen schappen van de radio is. Wie voor eenige jaren zou hebben voorspeld dat monde linge gedachtenwlsseling tusschen perso nen, die 12.000 K.M. van elkaar verwijderd zijn, binnenkort mogelijk zou zijn, zou tor: maals het verwijt van al te groot optimis me in de technische mogelijkheden van de radio niet zijn onthouden. En toch. de fei ten hebben dit optimisme gerechtvaardigd en het vervult mij met rechtmatigen trots, dat het Nederlanders zijn geweest, die het eerst den weg hebben gebaand voor het tot stand brengen van een communicatiemid del over zoo'n grooten afstand. Immers het was van Nederland uit de korte-goifzender van de N.V. Philips' Radio die in het voor jaar van 1927 voor het eerst in Neder landsch-Indië werd gehoord en daardoor eon aanwijzing gaf van de mogelijkheid van een rechtstreeksclicn radio-tclefonischen gesprekkendienst tusschen het Moederland en het landsgebied in het verre Oosten. Het groote nationale belang dat bierbij betrokken is was spoorslag zoowel voor de Indische als voor de Nederlandsche radio diensten om zich met alle energie te wer pen op de verwezenlijking van deze tele- foonverbinding, dio wel reeds op het pro- i gramma van werkzaamheden dezer dien- sten stond, doch tot dien tijd door de j eischen, welke de ontwikkeling van het telegraaf-verkeer stelde, nog op den achter- grond was gebleven. Dit had tot gevolg dat op 31 Angnstns 1927 uit Indië het verblij dende bericht werd ontvangen, dat de spe ciaal daarvoor door het eigen bedrijf ge bouwde en te Kootwijk opgestelde radio-tele- I foniezender in Indië was gehoord, nadat te voren hier te lande met goed gevolg do uit zendingen van Indic uit konden worden be luisterd. Op den 22cn September d.a.v. vond het eerste kruisgesprek plaats. Sindsdien is met onverflauwden ijver voortgegaan met het nemen van proeven, teneinde ervaring te verkrijgen van'de grillige atmospherische en andere hinderpalen, welke de goede over komst van'het stemgeluid boletten. Hoewel op dit oogenblik al onze beletselen nog niet volledig uit den weg geruimd zijn geworden, is door die proofnemingen toch vastgesteld gedurende welke tijden zij niet of nagenoeg niet aanwezig zijn, zoodat het mogelijk ge worden is met voldoende vertrouwen vast te stellen, gedurende welke uren publiek verkeer kan plaats vinden. Het is nu het oogenblik om hulde te brengen aan dc mannen van de beide radio diensten, die door hun kennis en voortva rendheid de totstandkoming van deze ver binding hebben bevorderd, waarbij ik met weemoed gedenk wijlen Dr. Ir. C. J. de Groot, den man die door zijn stuwende kracht zooveel heeft bijgedragen tot de ont wikkeling van de radio techniek in Neder landsch-Indië en wien het door zijn te vroeg verscheiden helaas niet vergund geweest is getuige te zijn van dit historisch oogenblik. Met het uitspreken van den wensch, dat deze nieuwe verbinding er toe moge bijdra gon, dat de banden tusschen beide lands gebieden nog nauwer worden aangehaald, verklaar Ik dit nieuwe verkeersmiddel tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië voor geopend. ANTWOORD VAN DEN INDISCHEN LANDVOOGD De gouverneur- generaal van Neder- .andsch Indië heeft >p de rede van den minister van water staat het volgende geantwoord: „Het verheugt mij bijzonder Excellen tie, dat ik door dit gesprek in de gele genheid ben gesteld om in de eerste plaats van mijne warme hulde te ge tuigen voor den N'e- derlandschen Radio dienst die onder de voortreffelijke opperleiding van den Direc- Jhr. DE GRAEFF. leur- Generaal, den heer Damrne het zijn staf van op wetenschappelijk als op prac- tisch terrein eerste rangs krachten niet al leen de Nederlandsche radiotelegrafie maar ook de Nederlandsche radiotelefonie in kor ten tijd op zoodanig peil heeft weten te brengen, dat de vergelijking met de presta ties op dat gebied in andere landen met glans kan worden doorstaan. Daaraan voeg ik gaarne toe een woord van waardeering en dank voor den geest van hartelijke samen werking welke de verhouding tusschen den Nederlnndschen en den Indischen radio dienst heeft gekenmerkt gedurende de pe riode van proefneming, welke nu worden be kroond door do openstelling voor het pu bliek ginds en hier ook van het radiotele- foonverkeer tusschen deze Gewesten en bot Moederland. Ik twijfel er niet aan of die on misbare samenwerking zal ook in de toe komst verzekerd blijven. Welke vlucht dit nieuwe middel van gedachtcnwisseling tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië zal nemen laat zich niet schatten. Ik geloof dat onze verwachtingen te dien aanzien niet te hoog gespannon kunnen zijn. Ik denk hier bij niet alleen aan de aanrakingen tusschen de Nederlandsche en, Indische Regeeringen en tusschen Nederlandsche cn daarmee cor- respondeerende Indische diensttakken, niet alleen aan de behoefte aan een spoediger cn nauwer contact tusschen de Nederlandsche cn Indische zaken wereld maar ook lan de gelegenheid welke het radiotele- fonisch verkeer ver schaft aan ouder3, verwanten en vrien den in belde deelen van het rijk om zich viva voce met elk aai* te verstaan, een con tact dat in dagen van vreugde maar vooral in dagen van leed het besef van schelding veel van zijn schrijning kan Ir. M. H. DAMUE. ontnemen. Ik dank Uwe Excellentie voor hare woorden en voor het bewijs dat U daarmede heeft willen ge ven van de warme belangstelling van de Ne derlandsche Regeering voor deze nadere schrede op den weg weke het besef van saamhoorigheid tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indió slechts kan bevorderen en verlevendigen. Rede Minister Koningsberger. Hierna wijdde de Minister van Koloniën de nieuwe verbinding in met een toespraak tot den Gouverneur-Generaal, luidende: „Daer can In In diën wat groots ver richt" schreef Uw groote ambtsvoor ganger .lan Pleters zoon Coen op 29 September 1618 aan de „Heeren XVII". Onwillekeurig den ken wij in dit histo risch oogenblik, nu de telefonische ge meenschap met In dië voor het publiek geopend is, aan dit kloeke woord van den man, die ge- KONINGSBERGER, toond heeft dat hij een ver-zienden blik had. Maar wat hij ook voorzien heeft, zeer ge- ker niet, dat het eens mogelijk zou worden op den afstand van ruim 12000 K.M tus schen Indië en het Moederland met elkan der te spreken, dat er een tijd zou komen, waarin ouders in Nederland de stem zou den kunnen hooren van hun kind, dat zich aan den anderen kant van den aardbol be vindt, dat in enkele minuten mondeling zaken zouden kunnen worden afgedaan cn gerezen misverstand zou kunnen worden opgeheven. Nog meer dan door de verbinding per te legraaf, wordt daardoor gedemonstreerd, dat er tusschen tropisch Nederland cn het Moederland feitelijk geen afstand meer be staat.. Dit is te danken aan 't vernuft, de ener gie en de volharding van de technici in In dië en hier cn aan de goede samenwerking tusschen den Nederland3chen en den In dischen post-, telegraaf- en telefoondienst. Aan allen, die daartoe hebben medege werkt breng ik bij deze gelegenheid mijn hulde en ik meen dit niet beter te kunnen doen dan door de woorden van Jan Pieters zoon Coen tot de mijne te maken, in dezen zin gewijzigd: Daar i s door samenwerking van Neder land en Indië wat grootsch verricht. Antwoord van den Landvoogd. Het antwoord van den Landvoogd op de redevoering van den Minister van Koloniën luidt als volet: Met groote waardeering en erkentelijkheid Excellentie, heb ik hare woorden nange boord en ik houd er mij van verzekerd dat dezelfde gevoelens zich mede hebben mees ter gemaakt van de tallooze velon die onge twijfeld hier te lande in dit stille avonduur hebben geluisterd. Namveiiiks behoef ik 11 Excellentie te zeggen met hoeveel vreugde en voldoening ook ik dit oogenblik heb be groet waarop de genomen proeven voor ra- diotelefonische gemeenschap tusschen Moe derland cn Indic kunnen plaats maken voor bet nubliek van een nieuwe wee van uit wisseling van gedachten tusschen het Moe derland en deze Gewesten, een middel dat in zoovele opzichten zulke sprekende voor deeion biedt boven do Gemeenschap per brief op telegraaf". Voordeelcn van practische maar ook van moreple waarde. Er werd en wordt wel pens met bezorgdheid gesproken over een dreigende vervreemding tusschen heide deelen van het Riik. Het cevaar danr- toe heeft inderdaad gedreigd maar juist in een periode in de oorlogsjaren en n.l. toen de communicatie tusschen Nederland cn Nc- derlundsch Indië was veratoord en belem merd. Nu sinds dien die communicatie we der volkomen is hersteld niet alleen maar zelfs zoo aanmerkelijk Is verbeterd door versnelde stoomvaartverbindineen met ver snelde pjailcorrespondentie als onmiddel lijk gevoig cn door de rndiotelegraïie en nu weder met Rnrongen vooruitgaat door de radiotelefonie en straks door geregeld luchtverkeer zijn de voornaamste factoren welke vervreemding in de hand zouden kunnen werken geëlimineerd. Maar die ver snelde en verbeterde middele.i van commu nicatie zouden op zich zelve niet voldoende zijn om de banden tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië nauwer toe te halen, in dien niet tevens aan beide zijden werd vol daan aan den Juist bij het telefonisch ver keer zoo op den voorgrond tredenden eisch van duidelijk spreken en goed verstaan. Evenals de steeds voortschrijdende techniek in het telefonisch verkeer mogelijk atmos ferische storingen zal overwinnen, zal mo gelijk verwijdering tusschen Moederland en deze Gewesten kunnen worden voorkomen door een steeds levendiger besef dat de wil tot goed begrijpen en verstaan de eerste voorwaarde is voor een harmonische ver houding tusschen beide deelen van het Rijk. Met groote dankbaarheid mag ik hier constateeren dat die voorwaarde zoo ten volle is vervuld in de betrekkingen tus schen Uwe Excellentie cn mij cn de thans geopende telefonische gemeenschap zal on getwijfeld aan onze verdere harmonische samenwerking slechts ten goede komen. Da aanwezigen bij de officieele opening. Bij deze plechtigheid in den Studio in het gebouw van het Hoofdbestuur der Posterij en Telegrafie cn Telefoon waren aanwezig behalve de minister van Waterstaat en van Koloniën, de Directeur-Generaal van de P. T. T. ir. Damme; de Algemeen Secretaris van het Hoofdbestuur der P. T. T. Mr. van Roijen; ir. J. F. van Weelderen, hoofd van den P. T. T. dienst in Indië; ir. Boet je, hoofdingenieur-directeur der Telegrafie; Dr. ir. Koomans, hoofdingenieur, chef van het laboratorium der Telegrafie; ir. Keuken meester, hoofd-ingenieur, oud-chef van den radio-dienst in Nederl.-Indië; ir. Kiveron, hoofdinspecteur der telefonie; hoofdingeni eurs De Vos cn de administrateur Claasscn, chef van do afdceling Telefonie en eenige andere ambtenaren en genoodigden, o.a. do Voorzitter van den Nederl. Journalisten Kring de heer D. Hans cn de dochter van den Gouverneur Generaal Jhr. de Graeff Na afloop der verschillende telefonische redevoeringen, welke met uitzondering van het antwoord van den Gouverneur-Ge neraal op de toespraak van den Minister van Koloniën, welk antwoord in verschillen de passages moeilijk was te volgen goed verstaanbaar waren, had in een aangren zend lokaal een korte samenkomst plaats, 25.000 VOOR ENKA-VEREENIGINGEN. Zaterdagavond heeft in do groote zaal van Musis Sacrum te Arnhem een uitvoering plaats gehad van de verschillende vereeni- gingen, gevormd uit het personeel van de Eersto Nedei landsche Kunstzijdefabriek te Arnhem (R.N.K.A.) De directeur van de E.N.K.A. dr. Hartogs, die met zijn eentgenoote cn verschillende andere leiders dier onderneming bij deze uitvoering tegenwoordig was en den bloei der diverse vereenigingen (muziekkorps, zangvereeniging, gymnastiek-vereeniging, enz.) ten zeerste bevordert, deelde mede ƒ25.000 beschikbaar te zullen stellen voor het fonds, waaruit de onkosten der verschil lende E.N.K.A.-vereenigingen worden be streden DIAMANTEN JUBILE DER PATERS REDEMPTORISTEN. Het huldeblijk der Bossche bur gerij. Wij lezen in de Mnd.morgen: Spontaan en hartelijk is gisteren te Den Bosch het 75-jarig jubilé gevierd van de vestiging der eerw. pater9 Redemptoristen binnen de stad 's-Hcrtogenbosch. Naar men weet hield deze vestiging nauw verband met de terugkomst van de Miraku- leuse beeltenis der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, waarvan het 75-jarig jubilé met grootsche en indrukwekkende plechtigheden tijdens do Kerstdagen is gevierd. Des morgens te 9 uur dl^eg Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch eene Pontificale H. Mis op in de prachtig versierde St. Jozefkerk, terwijl hij des avonds te 6 uur in dezelfde kerk een Pon tificaal Lof celebreerde met Te Deum. On der dit Lof hield de hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen, prot. apost. een hooggestemde feestrede. Na de II. Mis werden de paters gehuldigd bij monde van de voorzitter van het huldi gingscomité den heer Sopers, namens de Bossche burgerij, waarbij deze een flinke som gelds aanbood, te bestemmen voor de verfraaiing der kerk. Ook de burgemester, mr. F. J. van Lan- schot hield hierbij eene toespraak. In den namiddag maakten honderden, van hoog tot laag gebruik van de receptie die in 't klooster der paters Redemptoristen werd gehouden. To 4 uur bracht het Kon. Muziekcorps der Kon. Sigarenfabrieken Goulmy en Baar den jubileerende paters eene serenade. EEN DOLLE JACHT, DIE NOGAL GOED AFLIEP. Beschonken auto-bestuurder. In de Willemstraat te Heerlen weid Zon dag een beschonken autobestuurder gesig naleerd, die het verkeer onveilig maakte. De auto zwaaide links en rechts van den weg en ondanks alle sommaties der verkeerspo- Verzekering voor Ziekenhuis* verpleging dringende eisch waarbij ververschlngcn werden aangeboden jme reed het vehikel in woeste vaart verder, en waarbij de Minister van Waterstaat in een korte toespraak onder meer mededeel de dat het H. M. de Koningin behaagd had ir. Boetje te benoemen tot Ridder in de Or de van den Nederlandschcn Leeuw van wel ke benoeming wij reeds melding maakten. De Minister legde er den nadruk op. dat in deze onderscheiding te zien was een blijk van wnardeering van den geheelen techni sche dienst hier te lande, die aan de tot slandkoming van de radio-telefonische ver binding heeft gearbeid. Aan het slot zijner radio-telefonische re devoering met Indië heeft Minister Konings berger nog medegedeeld, dat de Koningin benoemd heeft tot officier in de orde van Oranje-Nnssau Ir. A. J. H. van Leeuwen, Hoofdingenieur 1ste Hoofd van den Radio dienst in Ned.-Indië. Naar wij vernemen waren tot gister mor gen half 12 reeds 14 uitgave en 12 inkomen de gesprekken voor den radiotelefoondienst met Indië aangevraagd. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw de hoofingenieur-directeur, chef van do Directie van den Technisehen dienst der Telegrafie cn Telefimie Ir. H. J. Boetje te 's-Gravenhage; benoemd bij het leger in Ned.-Indië tot generaal-majoor bij het wapen der infante rie de kolonel A. van de Water, bij het wa- Daar men het ergste vreesde, werd een an dere auto gerequireerd om den vluchteling te achterhalen en na een dolle rit gelukte dit. De bestuurder bleek te zijn een zekere K. S. Doordat hij in een hek reed bleef zijn wagen stilstaan en kon de politie hem aan houden. De man werd in arrest gesteld. Tot ge ruststelling van de Heerlensche bevolking, die van geluk mag spreken, dat de dronk aard op het juiste oogenblik in een hek te recht i3 gekomen. GEN. MAJOOR SCHRIJVER. Verlaat den militairen dlonst. Gen.-majoor Dr. Schrijver, inspecteur in den geneesk. dienst dor landmacht heeft den wensch te kennen gegeven binnenkort den militairen dienst met pensioen te ver laten. HET BOSCH VAN DOOMER TE BEEK. Wijlen Jhr. Dommer van Poldersveldt, in leven burgemester van Beek-Ubbergen, heeft aan zijn vroegere gemeente als legaat zijn bezittingen in het Bosch van Dommer vermaakt. INBRAAK Gisternacht is ingebroken in de villa van den heer Van Dongen in het villa park te Maastricht. Do inbrekers door zochten het geheele huis. ZIJ namen pen der artillerie de kolonel G. C. J Bodde; 399 mee. Voorts worden nog een aantal benoemd tot ridder in de Orde van den j g0Uden en zilveren voorwerpen en sieraden Ned. Leeuw Ir. H. J- Wilton, president der J vermist. Tot nu toe is van de daders geen directie der N.V. Wilton's Machinefabriek spoor gevonden. en Scheepswerf te Rotterdam; 1 toegekend de gouden eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan adjudant-onderoffi cier H. A. de Jongh; j de zilveren ecre-medaille aan adjudant- onderofficier-stafRchriiver P. J. L. Peijnen- borg cn den adjudant-onderofficier-titulair A. Hoet, allen bij het vaste personeel vah de Koloniale Reserve te Nijmegen, het ver- siersel uit te reiken met do zwaarden; de zilveren ecre-medaille aan mej. A. van Steenes, wonende te Vught, voorheen huis houdster bij wijlen J. A. M. Scheffers te 's Hertogenbosch; aan J. H. Liesker, meesterknecht bij de firma R. W. Zevenstern en Zn. te Dieren (gem.; Rheden) op verzoek eervol ontslagen W. Wachter, als notaris te Leeuwarden bij beschikking van den minister van financiën is de belasting-inspecteur J. A. baron van Ittersum verplaatst van Almelo naar Woerden cn is hij aangewezen als hoofd van de Inspectie der Directe Belas tingen enz. aldaar, en is de inspecteur der Directe Belastingen enz. S. Posthuma toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, verplaatst naar Delfzijl, met aanwijzing als hoofd van de inspectie der Directe Belas tingen aldaar. Benoemd tot lid. tevens voorzitter van den Voogdijraad te 's Hertogenbosch dr. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst, inspecteur van het Lager Onderwijs, wonende te 's Her togenbosch. Op verzoek eervol ontslagen J. P. Smits 1 als notaris te Amsterdam De Geldersche Vereeniging Het Groene Kruis hield Zaterdagmiddag to Arnhem haar 27ste nlgcmeene vergadering, welke geleid werd door den vico-voorzitter dl*. Weyer uit Ede. BJJ acclamatie werd tot bestuurslid geko zen dr. v. d. Hoeven. Hierna werd door dr. v. d. Horst uit Lei den een lezing gehouden over het onder werp De verzekering voor Ziekenhuisver- pleging. In den aanvang wees spreker er op, dat het ziekenhuiswezen, zich den kaatsten tijd sterk heeft ontwikkeld en steeds meer en spoediger wordt overgegaan tot opname der patiënten Jn een ziekenhuis. Daarmede komt men al dadelijk voor het feit te staan, dat om de kosten hiertoe in vele gevallen niet kan worden overgegaan. Met het oog op de volksgezondheid is het wenschelljk hierin te voorzien. Sociale maatregelen door het Rijk getrof fen, vergoeden een massa van de wettelijk beschermde werknemers, maar hiermede is een groot deel der particulieren niet gehol pen. Weliswaar is indertijd een wetsont werp ingediend, om aan de ziekenfondsen subsidie te verleenen, doch in de hierop volgende bezuiniglnsperiode verdwenen do- ze plannen van het tooneel. In Leiden ts men toen begonnen met ziekenhuis verplo- gingsverzekering, waartoe het Groene Kruis het initiatief nam. Ook op vele plattelands- plaatsen b.v. op de Zuid-Hollandscho eilan den ontwikkelt dit verzekeringswezen zich sterk. Spr. is echter van oordeel, dat de zie- kenhuisverpleging zoo volledig mogelijk moet zijn en niet alleen verplegingskosteD maar ook kosten van operatie, 't nemen van Röntgen-photo's dienen te worden vergoed, te meer daar zulks dit soort verzekering veel meer populair zal maken daar de pa tiënt dan in eens overal van af is. Bovendien komt het spreker gewenscht voor een dergelijke verzekering een onder ling karakter te geven en de verzekerde patiënt vrij te laten in de keuze van een ziekenhuis; dit laatste om confessioneele re denen. Na verschillende practische punten te hebben aangeroerd, wekte spr. tenslotte de vergadering op lot het stichten van ver eenigingen voor ziekenhuisverplegingsver- zekering in Gelderland. Uit het hierop volgend debat bleek, dat voor dit onderwerp ook in Gelderland veel belangstelling bestaat en in verschillende plaatsen reeds vereenigingen op dit terrein bestaan. ERNSTIGE AANRIJDING Zondagavond is Mej. J. de L., wonendo te Groningen, die zich per rijwiel naar Ilaron begaf, aldaar aangereden door een auto, be stuurd door den heer te Iaitte uit den Boer. Zij werd bewusteloos opgenomen en naar het Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was hedenavond zorgwekkend. AUTO DOOR DE GLADHEID IN DE VAART GEREDEN. K De bestuurder wist zich zwem mende te rodden. Zondagmorgen omstreeks vijf uur is een auto bestuurd door den heor J. te Delft op den Haagweg nabij Pasgeld door de glad heid van den weg geslipt en in de Provin ciale vaart gereden. De auto verdween na genoeg geheel onder water. Do heer J., dio alleen in het voertuig zat, had de tegen woordigheid van geest 6m een der zijruiten stuk te slaan. Illj wist zich vervolgens door de ontstane opening heen te wringen en zwemmende den kant te bereiken. J. was aan zijn handen vrij ernstig gewond. (Crt.) WILHELMINAGASTHUI8 AMSTERDAM. Huldiging van Mr. J. Kuiper. Tot huldiging van Dr. J. Kuiper b!J zijn afscheid als Directeur van het Wllhelmina- gasthuis te Amsterdam, heeft zich een co mité gevormd onder voorzitterschap van Prof K. H. Bouman. Het is de bedoeling een monument of gedenksteen aan te bren gen op het terreifl van het ziekenhuis. Vrouw verwijtend): ..Toen we pas getrouwd waren, hebben We zoo vaak In een hotel Gegeten" Man ..Ja. lieveling, maar je kookkunst is er sedert dien zoo geweldig op vooruit geeaan". (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7