WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN &Zn. COGNAC VIEUX XXX par fÊesch f 4.50. UTB.SIRAYT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Drooglegging der Wadden bij Ameland Afwijzende ministerieele nota Humorhoekje ORDEVERSTOORDER VAN BURINK HET INCIDENT IN DEN GEMEENTERAAD Ontslag van rechts vervolging gerequireerd KORT NIEUWS Verzoek om schadevergoeding aan den aannemer van het voor bereidend werk. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een nota .'u inlichtingen van don Minister van Financien en den Minister van Waterstaat, op het adres van S. ten Bokkel Huinink, nqxiemot* van waterwerken te Zand voort, houdende verzak om restitutie van kosten en een behoorlijke schadevergoeding voor door hem verrichte Voorbereidend werk ten behoe\o van de drooglegging van de Frie- scho Wadden ten Zuiden van Ameland. In de nota wordt als onjuist aangemerkt de mededeeling van adressant, dat hij om streeks 1917 op advies van en in overleg met de Regeering voorbereidend werk zou hebben verricht en dat toen door de Regee ring in uitzicht zou zijn gesteld, dat de con cessie eerlang aan de verecniging Ameland- ache Polder zou worden verleend. De toen malige minister Lely heeft aan rar. G. Vissering te Amsterdam, J. Dudok van Meel te Amsterdam, dr. L. A. Sanders en S. ten Bokkel Huinink meegedeeld, dat, hoewel hij met instemming van hun voornemen had kennis genomen, een beslissing voor een concessie- aanvrage moest wachten totdat de rapporten van den Rijkswaterstaat waren ingekomen cn overleg met de departemen ten van Oorlog cn Financiën had plaats gehad. Het onderzoek van een concessie-aanvrage Sanders leidde tot de overweging om de in dijking en droogmaking van de - Wadden tusschen Ameland cn de Friesche kust van Rijkswege te ondernemen, hetgeen in De cember 1918 aan den heer Sanders werd medegedeeld. Op 7 Augustus 1923 verzocht de heer Ten Bokkel Huinink in zijn hoedanigheid van lid en technisch leider der verecniging ..Amelandsche Polder", de concessie voorde drooglegging aan genoemde verecniging te verlecnen. In een antwoord op dit schrijven d.d. 6 November 1923 werd er uitdrukkelijk op gewezen, dat aan dien brief gecnerlei aanspraak op het te zijner tijd verlecnen van een concessie kon worden ontleend. Hef. werd geheel aan hem overgelaten of hij ver der terzake iets zou verrichten; slechts werd aangegeven wat in elk geval zournoelen ge schieden voordat het verlecnen van een con cessie in overweging zou kunnen komen. De concessie-aanvraag werd in Maart 1921 ingediend, doch een vanwege de Regeëring ingestel onderzoek leidde tot de uitkomst, dat zij financieel zoo zwak gefundeerd was, dat zij voor een gunstige beschikking niet in aanmc'king zou kunnen komen. Op 13 Mei 1927 is den heer Ten Bokkel Huinink meegedeeld, dat, ook in verband met de om standigheid, dat in onderzoek was de vraag of de uitvoering van het 'werk niet beter door het Rijk zelf zou kunnen geschieden, door hem op het verkrijgen van een con cessie niet zou kunnen worden gerekend. Er kan, volgens de nota, geen enkele aan leiding bestaan tot het toekennen van een schadevergoeding. DE VOORMALIGE NIJMEEGSCHE RIJKSKWEEKSCHOOL. Ingediond is bij do Tweede Kamer een wetsontwerp tot goedkéuring van den on- derhandschcn verkoop aan de gemeente Nijmegen van de voormalige Rijkskweek school voor onderwijzers, c.a. te Nijmegen De gemeente wenscht de gebouwen en ter reinen te koopen ten behoeve van de uit breiding van haar gymnasium. De overeengekomen prijs bedraagt 115.000 BEDRTJFSCHEF VERDACHT VAN VER DUISTERING. Groote partijen zilver verkocht? Omwent den arrestati evan den Duitscher H., die bedrijfsleider was van de Silfa-fa- brick te Voorschoten, welke fabriek in eigendom toebehoort aan de Kon. Edel me taalbedrijven van Van Kempen en Begeer wordt nog aan de Tel. gemeld: In zijn kwaliteit van chef der fabriek zou I!. zich groote hoeveelheden zilver toegeëigend hebben cn deze ten verkoop naar Duitsch- land verzonden hebben. De Haagsche poli tie heeft H. overgeleverd aan den burge meester van Voorschoten. Na door deze ver hoord tc zijn, is H. opgesloten in het huis van bewaring alhier. IN MEMORIAM Dr, F. v. GH5EL GILDEMEESTER. Plannen voor een gedenk» teeken. Teneinde verbrokkeling te voorkomen wordt gemeld, dpt, met de bedoeling om op het graf van dr. van Gheel Gildemees- ter een eenvoudig gedenkteéken te plaat sen, reeds sedert eonige dagen voorloopige besprekingen plaats hebben gehad, waar aan o.a. werd deel gcnoipen door oud-mi nister dr de Visser, den heer ml- Th. M. G. Treussart Ridder van Rappard, inspec teur van lvet Rijkstucht- en opvoedings wezen en den heer L. F. Carrière, die ouderling was van den ontslapen predi kant. Omtrent deze plannen zullen spoe dig. zoodra zij een meer vasten vorm heb ben aangenomen cn het comité zich zal hebben uitgebreid, nadere mededeelingen worden gedaan. VERGIFTIGING. Nog niet van vastgestelde oorzaak. Maandagmiddag werden twee geneeshee- ren ontboden bij twee gezinnen aan het Laantje te Gorinchom. Do mensehen waren in elkaar gezakt en de doktoren consta teerden dat zich hier een vergiftigingsver schijnsel voordeed De ware oorzaak kon den zij echter tot heden niet vaststellen. Men vermoedde, dat het melk vergiftiging was, doch dit kon volgens de natiën ton niet het geval zijn, daar verschillende buron van dcnzelfdcn rnelkhandelaar melk be trekken. De vergiftigden zijn twee vrouwen, twee mannon en \iif kinderen, die allen klagen over ernstige hoofd- en buikpijn. PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS. De directie stelt afsluiting van kapitaalverzokeringen voor. Omtrent do onderhandelingen over pen- siojmeering van het personeel van Van "id cn Loos, meldt het Volk, dat de cli- re. tie der N.V, Van Gcnd en Loos aan de betrokken organisaties van werknemers beofr medegedeeld, dat stichting van een pensioenfonds onmogelijk is, daar het aan tal arbeiders van gevorderden leeftijd te groot wordt geacht. De directie heeft nu een regeling ontwor pen voor de afsluiting van kapitaalverze- keringen op een bepaalden leeftijd, of bij eerder overlijden en het doen van uitkee- ringen bij beëindiging van de dienstbetrek king wegens invaliditeit of opzegging. liet personeel zal i pCt. van het salaris als premie storten, terwijl de N.V. Van Gend en Loos een gelijk bedrag betaalt. De moderne en r.-k. transportarbeiders- bonden hebben dit voorstel der directie ter baoordeeling gegeven aan de leden, terwijl binnenkort een vergadering wordt gehou den van vertrouwensmannen ,aan wie het hoofdbestuursadvies zal worden voorge legd. £ood des bulzes. tot een gast..Dat is Je slaapkamer. Ik wou te nos zeacen dat er ergens een valluik is nier ot daar - t* vei eat waar precies - dat naar <ie eracht leidt, d"- >oo voorzichtig mogelijk rond, ouweJu^igen■, iliumorisD SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Een minderheidscongres. De afdeelingen Groningen, Delfzijl, Om men en Niouwerschans van den Centralen Bond van Spoonvegpêrsoneel roepen in een circulaire do leden van dezen bond op tot een openbaar minderheidscongres op Zon dag 13 Januari a.s. te Amsterdam, waar de leden zullen worden ingelicht over de in deze organisatie voorgekomen royementen van vooraanstaande leden van den Bond, die pogingen hebben aangewend om te ko men tot grootere eenheid in de organisatie van het spoorwegpersoneel. Bovendien zal daar worden overwogen wat verder gedaan moet worden ora deze grootere eenheid tot stand te brengen. CONGRES VAN SOCIAAL-ANARCHISTEN. Het Amsterdamsch congres uitgesteld. Het in Amsterdam te houden congres van anarchisten onder leiding van het Soc. Anarchistisch Verbond is om bijzondere redenen uitgesteld tot 19 en 20 Januari a.s. Op het congres zal ook ter behandeling komen de vorming van een Internatioaal Anarchisten Verbond. De Iberische Anar chisten Federatie, de Federatie van Anarch, communisten in Duilschland, de Unie van Kon. Anarcli. in Frankrijk, het Verbond van Anarch, groepen in de Ver. Staten, hebben zich reeds in dien geest uitgesproken. HET IJS. Gestremde zeilvaart op do Maas. Tengevolge van de vorst is van Maandag af de zeilvaart op de Maas van Woudrichem tot Heusden gestremd, zoo ook op het Mer- vvedekanaal en do Linge. Stoombooten ondervinden nog geen hin der van het ijs. Do dienst Enkhuizen—-Sta voren gestaakt. Tengevolge van hot vele ijs in de Zuider zee moest de dienst tusschen Enkhuizon cn Stavoren gister gestaakt worden. Het ijs in de Zuiderzee. Er is voel ijs in zee tusschen Lem mer en Urk. De Lemrnerhavcn is voor zeilschepen gesloten. De nacht booten, welke gisteravond van Amster dam naar Lommer vertrokken waren heden, middag ora 32 uur nog niet to Lemmer ge arriveerd In Groniugon. Uit Groningen Dinsdagavond is nog een vaartuig van de Groningen-Rotterdam- Stoomvaartmaatschappij uit Rotterdam door het Beitdiep binnengekomen. Heden zullen nog twee booten vanuit Groningen, Amsterdam on Rotterdam trachten te berei ken. De Groninger-Lemmer Stoomvoolmaat schappij verwacht dat nog twee booten die momenteel onderweg zijn zullen binnon- komen door het Woendiep, voordat dit ge heel dicht is. Kr vertrekken geen schepen meer Uitgezonderd hot. Eemsknnaal dat al leen nog bevaarbaar is voor stoomschepen, zijn alle kanalen in Groniugon thans dicht- Het motorschip Piet Hein terug gekeerd. Het motorschip .,Piet Hein" van den beurtdienst Steemvijk—Blokzijl-Amsterdam, dat gisteren de vaart van Steenwijk naar Blokzijl openbrak cn hedenmorgen naar zee vertrok, om te trachten Amsterdam te bereiken, moost onverrichter zake in den haven van Blokzijl terugkeeren, wegens het vele en zware ijs in de Zuiderzee. De zaak in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof Bij het sleden op een geraakt. ijsschots Gistermorgen is de U-jarige jongen \V. van Marion uit Nieuw Helvoet met een sle de naar het strand gegaan Hij geraakte op een schots en is in het Haringvliet gedre ven. Daar hij nog vermist wordt, vermoedt men dat hij verdronken is. Slachtoiler van het ijs. De 16-jarige J. Stappen, wonende te Zwarte Meer (gemeente Kunnen) is bij het schaatsenrijden op den Kamerlingswijk in een wak geraakt en verdronken. OPLICHTING DOOR EEN MAF.éCHAUSSóE, Hij inde boeten en betaalde er zijn schulden mee. Voor de Krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond terecht de maréchaussée H. uit Heer len, die zonder daartoe van den brigade commandant opdracht ontvangen te heb ben, bij een aantal door den kantonrechter veroordeelde personen de opgelegde boeten ging innen, die de mcnschcn betaalden om te ontkomen aan de bechtonisstraf. waar mee bij dreigde. Hij behield het. geld voir zich en betaalde er schulden mee. Bij de brigade gedroeg hij zich onberispelijk. Wegens oplichting eisebt de auditeur militair 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. De verdediger Mr. K. van Zinnicq Bergmann betoogde, dat hier alleen sprake kon zijn van verduiste ring en verzoekt oplegging eener straf ge lijkstaande met het voorarrest, dat met November 1928 inging. Als maréchaussée heeft verd. vele diensten bewezen, waar voor hem eerebeu ijzen zijn uitgereikt. De financieele schade is inmiddels geheel her steld. AANVARING. Het uitgaande Letlandsche stoomschip Katie is Dinsdagavond tijdens mist ter hoog te van Vlanrdingcn in aanvnring geweest met het eveneens uitgaande Spaansche stoomschp Atalaya. De Katie ia na*.,. Rot terdam teruggekeerd en ia vermoedelijk lek. Of de Atalaya schade heeft ia niet be kend. Voor het Haagsche gerechtshof heeft gis teren gediend het hooger beroep van den officier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam welk college den propagandist cn raadslid G. van Burink heeft vrijgesproken van hem to Jaste gelegde overtreding van art. 141 Wetboek van Strafrecht en hem heeft ontslagen van rechtsvervolging van de te laste gelegde overtreding van art. 185 Wetboek van Strafrecht. Tegen den heer Van Burink was een vervolging ingesteld, omdat hij zich in de vergadering van den eemeenteraad van Rotterdam van 23 Maart 1927 wanordelijk zou hebben gedragen tij dens de behandeling van een voorstel tol uitzending van werkloozen naar Overijssel. Mr. De Jong, wethouder van Rotterdam, als getuige gehoord, verklaarde dat de heer Van Burink herhaaldelijk sprekers bij dat onderwerp heeft geïnterrumpeerd en later heeft hij een motie ingediend om geen werk loozen uit te zenden, wanneer aan die werk loozen niet een uurloon van 70 of 75 cent werd betaald. Toen deze motie niet onder steund werd, heeft de heer Van Burink de hooge salarissen van P^nnuis cn Oude geest er bij gehaald en bij de daarop vol gende discussie heeft hij zijn mede-raadslid Dijk een leugenaar genoemd. Getuige, die de vergadering als voorzitter leidde, heeft den heer Van Burink er op gewezen, dat dit woord ontoelaatbaar was en hij heeft hem verzocht, do uitdrukking terug te ne men. De heer Van Burink heeft daarop ge antwoord, dat hij het woord voorloopig te rugnam, maar dat hij later wel gelegenheid zou vinden, om op deze kwestie terug te komen. Getuige heeft toen voorgesteld, om den heer Van Burink voor dien dag den verderen toegang tot de vergaderzaal van den Raad te ontzeggen, welk voorstel onder groot kabaal van de zijde van den heer Van Burink werd aangenomen. Getuige heeft toon den heer Van Burink verzocht de zaal te verlaton. maar deze ant woordde, dat hij daaraan niet dacht en dat de recherche maar moest komen. Daarop heeft getuige art. 144 voorgelezen en den heer Van Burink tot driemaal toe gelast de raadzaal te verlaten. Ook hieraan gaf de heer Van Burink geen gehoor, als ge volg waarvan getuige de zitting voor 10 mi nuten heeft geschorst met de bedoeling om den heer Van Burink door de politie te la ten verwijderen. Gedurende de schorsing iis de heer Van Burink echter geheel vrijwillig heengegaan. Op de vraag van den president, jhr. Von Weiier, of de verdachte iets op de getuigen verklaring had aan te merken, zeide de heer Van Burink. dat in den Rotterdamschon Raad niet kan worden gesproken van orde verstoring, omdat er nooit orde hoerscht en omdat er de orde nimmer wordt gehand haafd. Getuige mr. De Jong merkte naar aanlet ding hiervan weder op, dat er nooit zoo'n verschrikkelijke wanorde heèrsch», :d» de heer Van Burink wil voorstellen, cn wan neer er een verstoring der orde plaats heeft, dan is die alleen veroorzaakt door den heer Van Burink. Daarna werd gehoord mr. Smedig, secre taris der gemeente Rotterdam. Deze ver klaarde, dat het zeer moeilijk was geweest orn de stemming over het uitzettingsvoor stel op te nemen, omdat de heer Van Hu rink door luid schreeuwen trachtte die stemming onmogelijk te maken. Zelfs se looft spreker, dat hij een der leden, dio niet heeft medegestemd, onder de voorstemmers heeft genoteerd. Voor het overige sloot getuige zich aan bij de verklaringen van mr. De Jong. Verdachte merkte vervolgens op, dat hij niet de oorzaak van de ordeverstoring is geweest, maar dat de schuld daarvan bij de sociaal-democraten moet worden ge zocht In de motie had hij, verdachte, de wen schen belichaamd, welke steeds door d* mo derne vakbeweging en de sociaal-Jemocra ten zijn gepropageerd en toon ook de soc. democratische fractie dc motie, waai in een uurloon van 70 h 75 cent werd gevraagd, niet steunde, doch stemde voor de uitzen ding van werkloozen, dio in Overijssel zou den worden tewerkgesteld voor een loon tje van 1G tot IS gulden per week, toep heeft spreker gewezen op de hooge salaris sep van de leiders en vooraanstaande per sonen bij de sociaal-democraten, waar men sehen als Stenhuis en Oudegeest salarissen hadden van 12000 en 18000 gulden. Bij deze mededeeling begonnen do S. D. A. P.'ers te schreeuwen, en toén later hun woordvoer der, de hoer Dijk, trachtte de juistheid van sprekers mededeelingen te ontkennen, heeft spreker hem een leugenaar genoemd. Ver dachte geeft toe, dat het woord lcugenaai niet parlementair is, en dat hij ook had kunnen zeggen, dat de heer Dijk bezijden de waarheid was. Verdachte erkent, voorts, dat het inder daad zijn bedoeling is geweest, om de stem ming over het voorstel te verhinderen, cn dit is hem inderdaad gelukt. Dat hij na de stemming de vergaderzaal niet heeft verlaten, kwam omdat hij zijn meening over het uitzettingsbesluit wilde zeggen, aangezion hij van oordeel is, dat niemand het recht heeft om hem den toe eang tot de raadsvergadering te ontzeggen, waar 11000 kiezers hem daarheen hebben afgevaardigd. Requisitoir De advocaat-generaal, ipr. Brants, daar na requisitoir nemende, merkte op, dat do j rechtbank verdachte heeft, vrijgesproken van de te laste gelegde verstoring der orde door het maken van gedruisch. Spreker kan zich hiermede niet geheel vereenigen, aan gezien hij van meening is, dat art. 144 W. v. Str. niet geschreven is voor de leden der openbare vergadering, maar dat de daarin bedoelde ordeverstoring betrekking heeft op buitenstaanders. De .echtbank had te de zen aanzien dan oo* den heer Van Burink moeten ontslaan van rechtsvervolging. Ten opzichte van art. 185 is spreker de zelfde opinie toegedaan. De rechtbank was} van oordeel, dat het besluit tot uitzetting voor 1 dag een strafbepaling is, welker vaststelling niet tot de competentie van den gemeentelijken wetgever behoort, Spr. voor zich gelooft, dat een dergelijk besluit wel degelijk een maatregel van orde is. rnaar af gescheiden daarvan is spreker van meening, dat ook in het onderhavige geval art. 183 niet toepasselijk is. Ook dat artikel is tegen buitenstaanders gericht, en waar thans de Rotlerdamsche Raad zich zelf het werken onmogelijk heeft gemaakt door monde van den heer Van Burink. moet verdachte ook te dezen aanzien worden ontslagen van rechtsvervolging. Ten slotte merkte mr. Brants op. dat met gevallen als waarvoor thans de heer Van Burink terecht heeft gestaan, de rechter niet van noode heeft, maar dat dergelijke han delingen moeten worden overgelaten aan de openbare meening. De advocaat-generaal concludeerde tol vernietiging van het vonnis der Rotterdam sche rechtbank en tot ontslag van rechts vervolging van den heer Van Burink ter zake van ^.eide te laste gelegde feiten. Hierna hield mr. Fok ma als raadsman van verdachte nog een betoog over dc juri dische zijde van de kwestie, Het arrest werd bepaald op 23 Januari. IEDERLANDSCHE HULPVAARDIGHEID IN HET BUITENLAND. Voor do overstroomde dor pen in Vlaanderen. De correspondent te Brussel der N. R. Ct. meldt, dat niet alleen particulieren, lednn van de Nederlandscho kolonie in Belgie. maar ook Nederlandscho vereenigingen steun hebben toegezegd, en ook reeds heb ben verleend, aan de 9000 slachtoffers der o\crstrooming in Vlaanderen, met dezelfde =;pontaanheid als deze welke de YTaamsche bevolking indertijd bezielde bij het verne men der ramp te Borculo Zaterdag 12 Januari richt de Vereenigjng .Neerlandia". te Gent, een feestavond in, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de zoo zwaar beproefde bevol king der dorpen Hamme, -Moerzeke en Grenibergen. terwijl 19 Januari, te Brussel, in het Theatre Lvrique, door een comité van YTaamsche Vereenigingen, met de me iewerking der plaatselijke afdeeling van het Alg. Nederlnndsch Verbond, eveneens een feest, met hetzelfde doel, zal worden -rehoiiden. Het bestuur van voornoemdi afdeeling van liet A.N.V. ontvangt ook -ranrne alle giften hestemd voor den nood verkecrende Vlamingen van het over droomde gebied. Aan de gevolgen overlodoa. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen ie in het Gemeente ziekenhuis te Dordrecht overleden de 18 jarige J. M. de W., die Woensdag j.l. op den Krispijnschcnweg al daar van *n vrachtauto waar hij achterop was geklommen, sprong cn daarbij zooda nig kwam te vallen, dat hij met een ern stige hersenschudding bewusteloos opgenomen. Kind verbrand. Het 4-jarig zoontje van den kastelein O. d. Laan te Stadskanaal heeft een emmer met kokend water omvergeworpen en daar bij zulke hevige verwondingen gekregen, dat zijn toestand zorgelijk is. Branden. Te Waspik ontstond brand in de nieuwe schoenfabriek van den heer J. Scbaaps- rnoerders. De brandweer wist het vuur spoedig te blusschcn, doch veel leder en schoenen gingen verloren, zoodat de scha de groot is. Inbraken in Noord-Brabant. Te Mill is ingebroken bij de heeren J. Verbruggen, grossier en A. v. StrIJp, bouw kundige. Bij eerstgenoemde werd ongeveer 50, een bontmantel, eenige kistjes siga ren enz. ontvreemd, bij den heer v. Strijp wordt niets vermist. Geheime distilleerderij. Bij zekere B. te Oostwold (gem. Leek), ia door rijksambtenaren een volledig distil- leertoestel, benevens grondstoffen en ster ke drank in beslag genomen. Auto in het kanaal gerodon. De rijwiel- en autohandelaar Schoep uit F.erbeelt, kwam rnet zijn auto, waarin ook een monteur gezeten was, van den kant van Hall. De Hallsche brug over het Die- >ensche kanaal was opengedraaid, maar behoorlijk afgesloten. Do auto reed echter door den hoorn on duikelde voorover in het water. Spoedig toegeschoten hulp kon bei den bijtijds van den dood redden. De heer ^choep werd gewond. Veel vee omgekomen. Te Mill (N.-Br.) heeft een groote boep- derijbr^nd gewoed, waarbij woonhuis, schuur met stalling door onbekende oor zaak in den asch zijn gelegd. Veel vee, waaronder 12 varkens, 9 kalveren, 2 pnar- den cn een koe werden een prooi der vlammen. Ook het meubilair cn lan.ibouw» inventnris gingen grootendoels in de vlam men op. De verstikkende rook bemoeilijk te zeer het reddingswerk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6