Inventaris-Opruiming. taterdag 12 Januari 1929 ®4E0SFOÖffrSCIH DAGBIAB k .DE EEMlAMDEft" 27e Jaargang No. 1S4 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. N.V. COMPAGNIE LYONNAISE DE HULDIGING DER KONINGIN-MOEDER Een oorkonde der Ver. v. huisvrouwen FEUILLETON. De Wettige Erfgenaam UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is met ingang van 1 Februari 1029 aan Dr. Ir. P. C. Labouchère, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als tijdelijk assistent aan de Landbouwhooge9chool te Wageningen: is met ingang van 16 Maart 1920, aan E. W. B. van den Muyzenberg eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Rljks- tuinbouwwinterecnool te Naaldwijk. DE SUIKERINDUSTRIE De toestand In West< Noordbrabant. De kamer, van Koophandel en fabrieken voor Westelijk Noordbrabant heeft beslo ten. in den loop van Januari een groote ver gadering te houden te Bergen op Zoom, tot welke vergadering autoriteiten van land en district en belanghebbenden zullen worden uilgenoodigd en die gewijd zal zijn aan de bespreking van het dreigende gevaar, dat industrieele ondernemingen in de suiker industrie uit dit district zullen verdwijnen Er zullen middelen worden besproken, wel ke dit dreigende gevaar kunnen afwenden. Dr. P. van Ginneken. lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, afd. grootbe drijf, beeft zich bereid verklaard, in die ver gadering bet woord te voeren. Nog ver scheidene anderen zullen bun raeening doen kennen. DE ROODVONK'EPEDEMTE TE MAASTRICHT. Sluiting der scholen. !n verband met de roodvonk-epedemie te Maastricht is thans besloten in overleg met den inspecteur voor do Volksgezondheid om de vacantia der kinderen van de Lagere en U.'L. O. scholen te verlengen tot 12 Fe bruari a-s. In het Gemeentelijk Ziekenhuis worden op het oogenblik ongeveer 50 pa tiënten verpleegd, terwijl-ook nog een veer tigtal zieken thuis worden verpleegd. ...j.,; VERSCHEPING VAN MU1NITIE VAN ROTTERDAM NAAR NOORD-CHINA "Vaz Dias verneemt uit Londen: Volgens een bericht van de „Evening Standard" zijn op het oogenblik voorbereidingen gaande om 12,000 ton minutie van Rotterdam ui: naar NoordChina te verschepen. Bij deze mu nitiezending zouhet integcnstelling tot vroegere verschepingen om een door den Volkenbond goedgekeurde actie gaan; ver der wordt er de nadruk op gelegd, dat deze munitie moet dienen ter handhaving van orde en recht.Het,spreekt van zelf, dat wij de verantwoordelijkheid geheel aan het En- gelsche blad laten. C. H. TER KUILE. t Spinnerij-directeur te Enschede. Te Enschedé is na langdurige ziekte overleden de heer C. H. ter Kuile, direc teur van de N.V. Spinnerij Tubantia, voor heen B. W. en H. ter Kuile, cn van de Ensch.Katoenspinnerij. Hij bereikte den ouderdom van 39 jaar. VERDUISTERING Voor de rechtbank te Breda heeft giste ren terecht gestaan de rijksklerk P. J. M. van A. uit Oudenbosch ervan beschul digd te Oudenbosch Standaardbuiten en Oud-Gastel ten kantore van den ontvanger der directe belastingen gedurende een reeks van jaren verscheidene bedragen aan geld te hebben verduisterd ten nadeele van den Staat der Nederlanden. Hij had het geld te Antwerpen verbrast, Verd. bekende. Elsch twee jaar gevangenis straf. Mr. Rassers vroeg de grootst mogelijke clementie, resp. een voorwaardelijke ver oordeeling. HERLEEFT DE OUDE GARDE? Een dienstplichtigo van80 Jaarl Een inwoner van Amsterdam, de heer J. Toorenburg, Tuinstraat 35, heeft in behoor- ij ken vorm een oproep ontvangen om zich Dinsdag 15 Januari te laten inschrijven voor de nationale militie. Er ontbreekt niets aan de kaart en niets aan het adres. Het is toegerust met de stren ge waardigheid, die al onze officieele pape rassen plegen te sieren. Deze officieele deftigheid zou dit papier volstrekt niet tot een merkwaardigheid demraen. En toch is het merkwaardig. De jonge man n.l., tot wien dezen oproep is gericht, heeft den aanvalligen leeftijd van -0 jaar bereikt. De zonderlinge vergissing is te verklaren •nt het feit, dat de oproep was bedoeld voor len zoon, die ook den naam J. Toorenburg Iroeg, maar reeds negen jaar dood is. De oude man zal zich correct den vijftien len naar de lauriergracht begeven. Met be langstelling mag men afwachten bij welk wapen hij zal worden ingedeeld. Misschien ',ou hij bij de gele rijders geen kwaad figuur maken. In elk geval is hij van plan om. wanneer lij voor „de hooge heeren" verschijnt, naar het wapen, waarbij hli zal worden inge leeld, zeer instantelijk te informeeren. (Tel.) DIEFSTAL VAN 38.000. Ernstig misbruik van vertrouwen Voor de rechtbank te 's-Hertoganbosch heeft terechtgestaan W. G. J. v. B., zonder be roep, 43 jaar, te Eindh vven, terzake dat hij op 5 Dec. 1928 te Eindhoven met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een ijzeren geldkistje met on gey eer 38.000, eigendom van W. de Vries, oud-burgemeester van Woensel Verdachte bekende. Hij had het kistje ln zijn huis verborgen.' De hoofdagent van politie v. d. Bigge- laar te Eindhoven had het kistje bij ver dachte die naast den benadeelde woont, op zolder waar het onder de planken ver borgen v/as, in beslag genomen. Er waren coupons in en een bedrag aan geld ter waarde van 19.000. De benadeelde verklaarde bet geld pas bij den ontvanger gehaald te hebben. Hij had het kistje op taf,el staan toen hij uitging en Hen afwezig waren. Er kwam brand en bij onderzoek bleek het kistje verdwenen. Verd. genoot bij getuige veel gastvrijheid. Het ü.M. liet in het midden of de brand met den gepleegden diefstal verband hield. Verd. is in België ook reeds wegens dief stal tot jaar veroordeeld. Hij staat ongun stig bekend en heeft ln geen 20 jaar meer gewerkt. Spr. eischte 2Yt jaar gevangenis straf. De verdediger rar. E. Zinnicq Bergmann constateerde dat verd. als het ware bij het geld was gezet als de ratten bij het spek. Hij kwam veel in het huis en is voor d« erleiding bezweken. PI. verzocht clementie, en een onderzoek naar verdachtes geestver mogens. UTRECHTSCHEWEG 10. - TEL. 179 - AMERSFOORT' NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Stichting *sner Nederlandsoh Roemeensche vereeniging. Op initiatief d9r vereentging „Nederland in den Vreemde' zal op Vrijdag 18 Januari des namiddags te vier uur in het gebouw van het Koninklijk Instituut voor Inge nieurs, Prinsessegracht 23 te Den Haag, in tegenwoordigheid van den Roemeensrhcn gezant, de stichiingsvergadering plaats heb ben der Nederland-Rocmeensche vereenx- ging. De te stichten vereeniging zal ten doel hebben: bekendmaking in Nederland van de Roemeensche kunsten en wetensch^f pen en land en volk van Roemenië, als mede versterking der economische betrekkingen tusschen beide landen. AUTO-ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Door zijn eigen kar overreden. Men meldt ons uit Leiden: Gisteren heeft te Leidschendam op den Oost-Vlietweg een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 38-jarige J. O. was bezig met mest rijden met een met paard bespannen drie- wielige wagen. O., die naast den wagen liep, schijnt toen gestruikeld te zijn en met het hoofd onder de wielen te zijn gekomen. Men vond hem met zware verwondingen en badende in hot bloed op den weg liggen. Hij is binnengebracht in de fabriek van de firma Blonk, doch de spoedig aanwezige hulp kon niet meer baten. O. is kort daarop overleden. HU was ongehuwd. EEN ROTOR-LICHTKRANT. Een Groningsche beziens waardigheid. Men meldt on6 uit Groningen Dezer dagen hebben genoodigden van de directie der Provincale Groninger Courant, w.o. autoriteiten en Journalisten, de Gro ningsche lichtkrant, de eenige rotor-licht- krant in Europa, buiten Scandinavië be zichtigd. De rotor-lichtkrant welke op een der lruk6te punten der stad, de Vischmarkt is geplaatst, trekt natuurlijk de algemeene helangstelling, daar behalve advertenties ook de laatste nieuwsberichten worden ge publiceerd. Het verschil met andere lichtkranten be staat in de voornaamste plaats hierin, dat de rotorlichtkrant, doordat ze rond is, front maakt naar alle kanten en men niet, zoo als bij de andere lichtkranten, de lampjes ziet dooven, doch steeds een scherp letler- haeldziet De rotor-lichtkrant werkt op een ketting zonder eind bestaande uit plm. 2000 kope ren lamellen, welke door middel van auto maten contact krijgen met de in lichtbak ken aangebrachte lampen in dendraaienden koepel en is een ontdekking van den be kenden Deenschen ingenieur Gleereep Mól er. Als een attentie voor haar gasten had de lirectie der Prov. Courant oen lijst van de namen der genoodigden op de lichtkrant aten aanbrengen, zoodat dezen toen ze na :en thee in hotel Willems, op de Visch mrakt aankwamen, hun namen hoog in de ucht zogen draaien. MAATSCHAPPIJ VOOR DEN WERKENDEN STAND. Hot 75-)arig bestaan. Z. K. H. de Prins heeft ter gelegenheid an het 75-jarig bestaan van de Maatschap pij voor den Werkenden Stand te Amater lam, dat gisteren daar ter stede herdacht erd, een telegram gezonden, waarin hij de ubileerende maatschappij gelukwenscht n hulde brengt aan haar schoonen arbeid. DE WERELDPOST. Opgebonden te bestaan. Het weekblad „De Wereldpost heeft met ngang van 1 Januari 1929, opgehouden te bestaan. Een telegram van den Vrijheidsbond. De liberale staatsparty De Vrijheidsbond zond het volgende telegram aan H.M. de Koningin-Moeder: De liberale Staatspartij ..De Vrijheidsbond" brengt eerbiedig hulde en dank aan Hare Majesteit de Koningin Moeder voor alles wat zij gedurende vijf- lig jaren voor Nederland heeft gedaan. Mr. D. Fock, voorzitter, Mr. G. A. Boon, secre taris Hedenmiddag zou door het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen aan H.M. de Koningin-Moeder worden aangeboden een oorkonde, als hul deblijk bij haar gouden jubileum Deze oorkonde is vervat in een porte feuille van Afrikaanscb geitenleer, ver vaardigd naar eon ontwerp van Lion Ca chet door de fa. Brandt te Amsterdam. Do oorkonde is gebatikt op hoornperka ment met verschillende bloemenfiguren. opgewerkt met eenig goud. Op het perka- mont zijn do volgende woorden a an ge bracht: „Aan H.M. de Koningin-Moeder. Op don 7den Januari 1929 eerbiedig opgedragen door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen ter herinnering aan de 50 ja ren, gedurendo welke H.M. de moeilijke taak van Koninklijke Huisvrouw in Neder land op zoo voorbeeldige wijze vervulde De oorkonde was onderteekend door de presidente, mevr. J. Braun-Scbagen en door de secretaresse, mevr. mr. D. R. E. Oppenheimer— Belinfante. Bij de oorkonde is een boekwerk ge voegd, eveneens fraai gebatikt waarin mevr. Oppenheimer—Bëlinfanto een kort overzicht geeft van de organisatie en werkzaamheden der vereeniging van 1912 -1929. Hulde van vrouweovereenigln- flen. Gistermiddag hoef! H. M. de Koningin- Moeder tusschen 4 en 5 uur een viertal deputaties van vrouwen-vereenigingen ont vangen voor het aanbieden van gelukwen- schen en geschenken ter gelegenheid van Haar gouden jubileum. 1 De Nationale Vrouwenraad bood haar nan een gedenkboek, bevattende een over zicht van doel en werk van alle bij den Raad aangesloten vereenigingen, benevens een korte omschrijving van do taak en het werk van de Nederlandsche landen in de door den Internationalen Vrouwenraad in gestelde commissies. De Nederlandsche Vereeniging van 'Hüis vrouwen offreerde Hare Majesteit, met de gelukwenschen der vereeniging, de oorkon de waarvan reeds eene beschrijving is ge geven. De Algemeene Nederlandsche Vereeni ging Arbeid Adelt had voor Hare Majesteit doen vervaardigen een 6-tal prachtig ge borduurde sierlijke overtrekken voor kus sens. De Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereeniging „Tesselschade" bood der Ko ningin-Moeder een schitterend bewerkte thee-uitzet aan, bestaande uit servet en bij- behoorende vingerdoekjes. Het is een zeer fraai handwerk, geborduurd op Ita- iiaansch linnen. De Koningin-Moeder onderhield zich met alle dames van de vier bovengenoemde ver eenigingen, uitte groote dankbaarheid voor de ingenomenheid met de geschenken en liet zich in bijzonderheden inlichten over de vervaardiging van de fraaie cadeaux. DANKBETUIGING VAN DE KONJGIN-MOEDER Proclamatio aan de burgerij. De burgemeester van 's-Gravcnhage heeft de volgende proclamatie tot de burgerij gericht: Aan de burgerij, H. M. de Koningin-Moeder heeft mij ver zocht aan de burgerij mede te doelen, dat do blijken van liefde cn aanhankelijkheid, Haar in deze dagen op zoo verschillende wijzen gebracht, Haar onvergetelijk zullen zijn en Haar innig dankbaar stemmen. Met blijdschap kwijt ik mij aan liet einde dezer zoo gelukkig verloopon dagen van deze opdracht. De Burgemeester. AANBESTEDINGSNIEUWS. Eon nieuw pavllloen op Hoenderloo. 10 dezer werd door de architecten Jan en 1 heo Sfuivinga te Zeist namens het Be stuur der Stichting Hoendeloo de bouw aanbesteed van een paviljoen voor strengere tucht bij de Stichting Hoender loo, waarbij 40 biljetten werden ingeleverd (zonder glas- on schilderwerken). Laagste inschrijver was G. J. Slijkhuis te Apeldoorn met 73.700. BRIEFOMSLAGEN MET EEN ZEGEL- AFDRUK VAN 714 CENT. Met ingang van 1 Februari a.s. zullen op de postkantoren weder briefomslagen met ren zegelafdruk van VA cent verkrijgbaar worden gesteld. De verkoopsprijs zal 8J? -ont bedragen. Het ligt. eveneens in het voornemen oer- 'ang weder tot uitgifte van postbladen over te gaan; deze zijn echter nog niet gereed. LUCHTVAARTWET. 1 Februari In werking. Naar wij vernemen zal 1 Februari e.k. .de uebtvaartwet in werking treden, benevens do maatregel van algemeen bestuur inzake het toezicht op do luchtvaart. DE BOOMEN AAN HET RAPENBURG TE LEIDEN. Men meldt ons uit Leiden Naar wij vernomen zal reefls in de eerst volgende raadszitting een voorstel van B. cn W. aan de orde komen om alvast tot het rooien van een zestal zieke boomen over te gaan. POGING TOT DOODSLAG. Do vrouw in '1 spel. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch leeft terecht gestaan B. v. M., Mijnwerker te Heerlen, beklaagd met da bedoeling om .1. D van het leven te bèrooven op dezen net een revolver geschoten te hebben. Er •verden gelukkig geen edele deelén geraakt m D. bekwam geen doodelijk letsel Verd. beweerde uit noodweer gehandeld 'e hebben daar D. hem bedreigde. De jonfee vrouw van verd. had dozen verlaten om te gaan werken te Eindhoven waar ook D. werk had. Verd. vermoedde dat er tusschen heiden een verhouding bestond. Vergeefs poogde verd. zijn vrouw te doen terugkee- •*en, tot zij tenslotte daartoe bereid bleek. Zij ontmoetten onderweg D.. die verd. toe voegde Loop niet weg want. ik leg je neer. Verd heeft toen zijn revolver genomen en im vrees aan te jagen geschoten. Hij wierp Het wapen in de Dommel en is toen met '.Ijn vrouw naar huis teruggekeerd. Verd. ontkende uit wraak gehandeld te hebben. De politiebeambte F. v. d. Broek had den 'ndruk dat verd. het misdrijf niet gezocht heeft. Hij had anders wel eerder kunnen schieten. Hij staat niet ongustig. bekend en retuige acht bet mogelijk dut verd. uit zelf verdediging gehandeld heeft Getuige D. verzekerde niota met do rouw te maken te hebben gehau. Nadat de zaak verder in besloten zitting was behandeld eischte het O. M. 1 Jaar ge- angenisstraf. Wie zich niet geneest, geneest anderen. DIANE. -Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. Misschien een uur lang had zij gedut, daar op was zjj wger even klaar wakker, alsof het midden op den dag was. De kamer was pik donker maar door het open raam aan de overzijde kon Jji het schijnsel; zi-u van een enkelertraatlontaarn Zij strekte de hand uit en st$R de kaars op. Geleidelijk, kregen de verschillende voorwerpen in de kamer weer hun neruurlijken worm. Terwijl -zij daar lag, scheen het gevoel van verlatenheid in ver sterkte mste terug te kceren Het was alscf zij, zonder gewaarschuwd te zijn, was geko men aan een keerpunt in haar leven door een schok, zoo plotseling en zoo hevig als de val .van üie.kleipe trap van. steenen1 treden in den steilen afgrond beneden. Wat achter haar lag, scheen ver weg te zijn, zelfs de gebeurtenissen, die nog kort ge leden hadden plaats gehad haai voorstelling aan «het Hóf, haar eerste bal, haar le\ n van weelde,en praal, met als afwisseling een paar liefdesgeschiedenissen, waarbij de liefde slechts van één kant kwam. Er was geen man in haar leven, aan wien rij zelfs maar in staat was te denken. De 3Toote belangrijke levensvraagstukken ha - den zich bijna nooit aan haar voorgedaan Zij worstelde er plotseling mee in dat stille uur. vraagstukken van leven en dood, van goed en kwaad Zij hed geen verleden, moaT een toekomst, die haar op dit oogenblik bijna scheen te be dreigen. Moesl menhet leven ernstig opvat ten, als iets anders dan spel Indien dit zoo was, wandelde niet alleen zij zelf, maar wan delden allen van haar soort in de duisternis. Achter dit licht, dat zij van haar bed kon zien, iets hooger, moest Francis nog ergens bidden op de wallen. Het was de opvatting van een krankzinnige, de vraagstukken van het leven te; ontvluchten,maar zij begreep opeens, uit welke geestelijke dwaling deze opvatting voortvloeide. Deze arme dwaas had iets wat haar had ontbrokenzag in zijn benauwde droomein grooter dingen dan ooit tot haar waren gekomen. Zij hield van weelde, mooie k'zeren, een mooie omgeving, en een gemak kelijk leven. Wat had zij om zich te verbete ren, zij of de enderen Niets. De kerkklokken sloegen vier uur. Reeds was de duisternis minder dicht. Plotseling, zoo scheen het haar toe, zonder het te willen, zon der eenig besluit, sprong zij uit haar bed en begon zich te kleeden. Het was de eerste keer in haar leven, dot zij ooit op deze manier was opgestaan, maar zij vatic het als ifciS volkomen natuurlijks cp. Zij maakte met zenuwachtige vingers haar dik bruin haar op; zonder te weten, waarom had zij haast. Zij sloop op haar teenen de trappen af. pro beerde de eene deur na de andere, totdat zij er een vond die niet was afgesloten, daarop sloop zij naar de straat. Zij moest bijne tas tend haar weg uit de stad vinden. Toen be gon zij te klimmen, maar zij bemerkte, dat de JiH«tfmis voorbij was. Een nieuwe schemering scheen haar te óm- ringen een schemering van grijs en zil ver. Van alle boomen zongen vogels. Ooste lijk v/as er licht aan den hemel zelfs het begin van kleur. Een streep bleek-rose weTd breeder terwijl zij er naar keek. Zij spoedde zich voort'. Een boerenkar reed haar tege moet, op weg naar de stad; zij was volgela den met groenten en voortbrengselen van de streek. De man, die haat bestuurde, stond van zijn luie houding op om verbaasd naar haar te kijken terwijl zij voorbijging. Er was thans een streep groen onder het rose en een smal le straal saffraan-geel daaronder. Zij versnel de haar stap. Dit was de morgenstond. Zij vreesde, dat zij te laat zou kunnen zijn waarvoor Allrs scheen zooals zij het had verlaten, toen zü het kleine eenzame stukje van de wallen b~- rcfete. De jonge man lag nog op de knieën, loom, een massa zonder vorm, met zijn zwarte jas om zich heen Zij liep snel aan zijn zijde cn stond dear een oogenblik. Het Drevelen van woorden hield op. Hij keek op, zag haar en stond op. Er waren kringen onder zijn oogen. Zijn nachtelijk waken scheen hem te hebben verouderd „Wat komt u hier doen?" vroeg hij scherp. „Den gehc len nacht", zei de zij, „heb ik niet kunnen slap-n. Ik kon u niet uit miin gedach ten krijgen. Ek voelde dot ik neg eers met u moest spreken, voordat het te laat was." ..Waarom zoudt u aan mij donken? vroeg Hij. Wij zijn vreemden voor elkaar." „Geen twee menschen in deze wereld zijn vreemden voor elkaar" verdedigde zij zich. „Wij zijn medeschepselen, die eenzelfden weg gaan. Ik heb niets gedaan don donken, sinds ik u verliet G'steravcnd sprak ik lichtvaardig. Ik redeneerde dwaas Dezen morgen ben ik heusch even ernstig als u" „II sp~ak tot mij van de liefde en vreugde van het leven", mompelde hij. „Ik wensch deze. niet." „Ik deed verkeerd", gaf zij toe. „Het is niet enkel om u vreugde te geven dat ik wensch, dat i) den rug toekeert oen die deur. Ik ben zeer onwetend en ik voel. dat ik de vorkeerde persoon ben om met u te redenec-rcn. maar u weet, dot zij zeggen dat kinderen soms het li'ht zien, waar hun ouders in gebreke blijven. Ik wensch u er aan te herinneren, dot ied>-r mrnscVlijk wezen met een doel ter wereld komt Hij moot zijn strijd strijden in het leven, zijn taak vervullen, zijn plaats innemen onder zijn mederr.enschen. Het leven daar is iets on wezenlijks, een schaduwleven. Gij vermijdt het kwade, maar gij verwerpt het goede Ik wilde, dat gij den lost van hc-t leven opnaamt, hoe zwaar hij oo^ mege wegen, en uw leven leeft te mHden van de merschen. Zoo kon men heilig heid bereiken Zij zweeg, ademloos. Haar gedachten werk ten zoo snel, dat de tijd scheen stil te staan Het was het ©rnst'gstc oogenblik. dot zij oo»t had doorleefd Zij voelde haar hart onstuimig kl'ppen. Hij zelf was eenigszins bewegen. Zijn ge'aat was opgeheven. Zijn oogen vermeden nog haar blik, moor zijn lippen beefden. In het Oosten sfaalde de hemel nu in purperen gloed Zij zocht naar woorden, zich innerlijk bewust ven zijn weifclirg. Daarop werd de stilte in het dal verbroken Alsof een deur ware geopend, kwamen tot hen de tonen van een orgel, de ver verwij derde klank van mannenstemmen, die een psalm zongen. Er kwam nu verandering in het gelaat van den jongen man. Hij luisterde aan dachtig. Zijn lippen bewegen bij de muriek. Zij kwam weer op adem. De woorden vloeiden weer „Francis", smeekte zij. ,.d't is de muriek, d:e uw voeten kracht moet geven, wanneer ge over dn grens stapt van het leven naar den dood Zij is niet bedoeld als troost voor hen wier taak nog niet Is geëindigd Luister, ik wil u niet in verzoeking brergen. Ik verzoek u niet deze deur den rug toe te keeren. om den ge- makkelijken weg van luiheid en genot te vod gen. Ik vraag u ik smeek u te komen en het werk von ren mon in de wereld te doén en dc rust te verdienen, welke komt met de volmakirg. Het pad, dat gij thans kisst is het pod der lafaards. De muziek waarnaar gij luistert is eer. ve.rdjovingsmiddcl voor de zhl. Nog antwoordde hij niet. De muziek kwam nader en nader. Dc monniken bestegen den heuvel. Achter hen beiden gmff een klein© reeks boerenkarren voorbij. De mannen en vrouwen sloegen een kru's toen zij keken naar Francis en wierpen boo~e b'ikken naar Monica. Geen van hen toefde echter Al dien tijd keek Finn cis naar dex poort. Er was schrik in zijn ocgen schrik en krankzinnige hoop. De eerste straal van weif- lend zonlicht viel op zijn plotseling 'verouderd gelaat. Monica werd zich bewust, cat met het verdwijnen van den nacht zijn lippen waren vei zegeld. Zij sprak opn'ew, maar d'tmaal hopeloos. „Francis, kunt gij niet vergeten, dat ik een vrcuw ben Hei is niet mijn stem! die ruept- Het is de plicht, Francis, tiet is achtci die poort geen leven voor oen men De stemmen schenen nu vink bij,'nan de an dere zijde van den muur De zang ging ten slotte over in een kleine. plecht:ge melodie. Langzaam werd de ijzeren deur geop?rd door een onzichtbare hand stemmen stierven weg. Er volgde een diepe stilte. Francis keerde zich met een hijna wanhopig gebaar naar het oren portaal. No<* eens riep rij met een s'yn, die meer natuurlijk en mcnsrhelijk klop* ÉU „Francis, keer t«rng. Indien gij n:et ter van den plicht wilt blijven, doe het vooi nfj, Francis I" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5