WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMANN Zn, COGNAC VIEUX XXX Wollen Kinderkousen, par f!esch f 4.50. BINNENLAND. STADSNIEUWS. vczycycya UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 L. J. LUYCX &ZOON alle maten, in 10 kleuren prima kwaliteit. STRIJD OM EEN KERK Oud-Nederduitsch Gere formeerden contra de Kersten-groep. DE PHILIPSFABRIEKEN 12 H.A. grond; 45ü0 arbeiders DE HELDRING GESTICHTEN De Pierson school UIT DEN OMTREK. 12 JARIG BESTAAN K.V. „AMERSFOORT" Voort! Voort! Amersfoort Voort! VOOR OMZE HUlSVriGUlftEN Illüllliüllll'ni M. H. van Raalie Q M M. H. van Raalie H Humorhoekje LANGESTRAAT 49 - TEL. 190 Hierdoor ontstond een klein tumult, waar door een vrouw in onmacht viel. De kerk gangers drongen ten slotte zoo sterk op, dat de politiemacht moest zwichten en uit pië teit gaf de burgemeester gelegenheid de kerk binnen te gaan, onder de belofte op handslag, dat dien morgen niet van den kansel gesproken zou worden. Die belofte werd echter geschonden, en na tien minu ten werd de dienst gewoon gehouden, alsof er geen beletsel was. Maandag 7 Januari herhaalde dit tooneel zich driemaal. Ds. Verhagen uit Middelburg zou optreden om de nieuwe kerk in te wij- den. Deze predikant wist in het geheel niets af van de kwestie. De politie meende nu niet langer met zich te moeten laten sollen en had voor dien avond een zestal rijksveldwachters ge- requireerd alsmede de politie van Dirks- land en Melissant. Indien noodig, zou dien avond met geweld worden opgetreden. Met den heer Van Houdt, Statenlid, aan het hoofd trokken de kerkgangers weder om ter kerke. Ds. Verhagen sprak toen de henigte toe en maande tot kalmte toen deze wedei dreigend tegen de politie optrad. Dien avond is de kerk niet betrokken. Nu zal worden gewacht op de uitspraak van de Kroon, of ontheffing zal worden ver leend op art. 7 der kerkwet, dat voor schrijft, dat kerkgebouwen een onderlingen afstand moeten hebben van 200 M. Onverkwikkelijke iooneelen voor een bedehuis ie Ilerkingen. Politiemacht versterkt. Te Herkingen, aldus wordt uit Middel- harnis aan de Tel. gemeld, waar vele godsdienstige secten vertegenwoordigd zijn, heeft ooi: de Oud-Nederlandsch-Gerefor- meerd- r emeente een kerkgebouw, dat in 190? - T.ken werd door wijlen D. v. d. Sin: f de uitdrukkelijke bepaling, dat dit gebouw alleen voor bovengenoemden godsdienst gebruikt mocht worden, zoo lang het ledental niet beneden drio daalde. In den loop der jaren zijn echter de meeste leden der Oud-Nederduitsch Gereformeer de Gemeente overgegaan naar de z.g. Ker sten-groep. Door den overgang van vele leden van het eene genootschap naar het andere, meende do Kersten-groep ook recht te hebben op de kerk van het andere ge nootschap en had deze ook in gebruik ge nomen. De ongevper dertien leden, die hun ge nootschap getrouw zijn gebleven, gingen een rechtsgeding voeren o\er het eigen domsrecht. Het bleek echter, dat dit ge nootschap geen rechtspersoonlijkheid had, zoodat geen procedure gevoerd kon wor den. De Kersten-groep had evenwel ook verzuimd om volgens art. 1 der wet op het bestaan der kerkgenootschappen de re geering van haar bestaan kennis te geven. De regeering was het bestaan van een Ge reformeerde Gemeente dus onbekend. De overgebleven leden der Oud-Nederduitsch Gereformeerde Gemeente hebben echter reeds erkenning aangevraagd en verkregen en zijn overgegaan tot het voeren van een procedure. De Gereformeerde Gemeente had onder wijl een nieuwe kerk gebouwd, die, in strijd met de wettelijke voorschriften, op een afstand van 50 meter stond van de kerk der Oud-Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. De gemeenteraad had nu besloten te ver bieden dat het nieuwe kerkgebouw in ge bruik zou worden genomen, omdat, indien het oude kerkgebouw zou worden toegewe zen aan de oorspronkelijke'eigenares, er groote moeilijkheden zouden ontstaan, ge zien de mentaliteit der personen, die bij het geschil betrokken zijn. De Gdref. Gemeente is van dit besluit in beroep gegaan bij Ged. Staten, die het be sluit van den Raad hebben gehandhaafd. Op Oudejaarsavond werd stilletjes het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Om de politie op een dwaalspoor te brengen, had men in de oude kerk de lichten ontstoken in de nieuwe kerk werd door de Geref. Ge meente dienst gehouden. Nieuwjaarsmor gen zou daze weer herhaald worden, doch de burgemeester ging. vergezeld van ver sterkte politie uit Dirksland en Melissant, naar H^rkingon, om het weer in gebruik nemen der nieuwe kerk te verhinderen. Te gen den tiid, dat de kerk zou aangaan, werd door de kerkeengers sterk aangedrongen, toch het gebouw in gebruik te nemen. De burgemeester maande hen aan zich te verwijderen. Hieraan werd niet voldaan, xoodat het tot handtastelijkheden kwam. Een combinatie in onderhandeling over een nieuwe fabriek te Leuven. Men meldt ons uit Eindhoven: Een combinatie, waarbij de Philipsfabrie- ken zijn geïnteresseerd, is o.a. te Leuven in onderhandeling over den aankoop van een terrein van circa 12 H A., waar men voornemens is nieuwe fabrieken te bouwen en wel direct een tweetal werkplaatsen met een werkoppervlak van 5000 M-\, plaats biedende aan 1000 arbeiders cn daarna een fabriek van 7 verdiepingen, waarin 3500 arbeiders zullen worden te werk gesteld. Uitbreiding der school van hef gesticht Talitha Kumi. Veertig jaar geleden werd door den toen- maligen directeur der Heldring gestichten Ds. H. Pierson bij het gesticht „Talitha Ku mi" een school geopend voor kindertjes die hier verpleegd worden. Een school, die toen voldeed aan de eischen van den tijd, maar in den loop der jaren te oud werd en door veranderingen in opvoedmethoden ook ten achter raakte. Thans is deze school onder leiding van den architect Pothoven uit Amersfoort, omgebouwd in een meer moderne inrich ting. Door uitbreiding met drie nieuwe loka len op den beganen grond cn een heel mooi tokaal voor handenarbeid, over den zolder der drie oude lokalen, heeft de school een zeer belangrijke vergooting ondergaan. Voeg daarbij een geheel modern inge richte gang met trappenhuis, waaronder en achter de centrale verwarming en wa tervoorziening met bergplaats, uitgebouwd werd, een kamer voor het hoofd, een leer- middclenlokaal, oen pear isolccrkamertjcs en alles keurig afgewerkt, dan is het be grijpelijk, zoo lezen wij in do N. Amcrsf. Ct. dat 't bestuur Aan „Talitha Kumi" zich ge drongen gevoelen om deze opening niet zonder iets tc laten voorbijgaan. Vrijdagmiddag waren daartoe met het be stuur, bestaande uit Dr. J. Lammerts van Bucrcn, pres.'dent-directeur der stichtingen, en de heer A. D. S. van Löbcn Seis, Ara. hem,' J. R. Snoeck Henkcmans, den Haag, A. J. da Costa, Jhr. Mr. W. C. Quarlus van Ufford en Mr. A. IT. Crommelin, Amster dam, aanwezig het gemeentebestuur van Valburg, de heeren Smits, inspecteur L. O. tc Nijmegen, D. Wouters, inspecteur Chr. Volksonderwijs Zeist en voorts tal van lei dende personen uit de inrichtingen. Door Ds. J. Lammerts van Bueren wer den, nadat Gezang 200 1 gezongen was, cenige verzen van Ps. 138 gelezen, waarna hij het welkomswoord uitsprak daarbij ge wagende van dankbaarheid en vreugde. Dankbaarheid, dat God alle dingen wel ge maakt, en arbeid gezegend had; en dank baarheid aan de menschen, die het werk hadden verricht. Vreugde, omdat uit het ">ude het nieuwe was voortgekomen. Als her bij het oude blijft, komt er verstarring; vernieuwing is noodig, omdat anders (lei richt op de toekomst verloren zou worden. Na een woord tot het hoofd der schooi den heer C. Kuipers, sprak hij de kinderen toe, waarna deze eenig9 liederen zongen. Achtereensvolgens brachten nu hun ge- lukwenschen de Burgemeester van Val burg, waaronder Zetten behoort, Baron Lewc van Aduard, de lieer Smits, inspec teur van het Rijkssehooltoezicht en de heer Wouters inspecteur van Chr. Volksonder wijs. die herinneringen ophaalde uit den tijd (30 jaar geleden) toen hij hier onder wijzer was. Het hoofd der school, de hec C. Kuiper, uitte ten slotte den wcnsch, dat deze school van Talitha Kumi, wier kinde ren altijd op bijzondere wijze de liefde van ds. PiersonHiadden gehad, van nu af Picr- sonschool mocht heeten, waartoe met ir stemming door het bestuur werd besloten. Met gemeenschappelijk gezang en dankge bed van Dr. Lammerts van Bueren, werd de openingsplechtigheid geëindigd. De aanwezigen bezichtigden nu de school en nevengebouwen De centrale verwarming, door het be stuur uit eigen middelen bekostigd, vol deed uitstekend. Er heerschte een heerlijke temperatuur. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Koninklijke besluiten. Door H.M. de Koningin zijn met ingang van 1 Februari benoemd tot kataerheer, dienstdoende bij H.M. de Koningin-Moeder R.F.C. baron Bentinck van Schoonheten en Jhr. C. A. de Pesters. Bij K.R is benoemd tot burgemeester der gemeente Slenaken L. A. II. Speentjens, Secretaris dier gemeente; is aan H. Scknuck, tuinman lu dienst bij de familie Helder te Westerbroek (gemeente Hooge- zand) de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau orde toogekend Bij beschikking van den minister van de fensie is de eerste luitenant der mariniers P. J. van der Ende geplaatst bij de marine kazerne te Willemsoord. BURGERMEESTER VAN IJSSELMONDE. De burgemeester van IJsselmonde de heer P. F. van Slijpo, heeft tegen 1 April a.s. eer vol ontslag «aangevraagd. UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST Utrecht Programma van het vijftiende Abonnementsconcert op Woensdag 10 Ja nuari s'avonds acht uur in Tivoli onder leiding van Evert Cornelis met medewer king van Ellv Ney, piano. 1. Symponie II in c Anton Bruckner. Eer ste uitvoering. 2. Balletmuziek uit het zangspel „Rosa- rnunde" Franz Schubert. 3. Fantasie Op. 15 voor piano Schubert— Liszt. OFFICIEELS KENNISGEVING. B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 Januari 1929, aan de N. V. bakkerij „de Gul den Korenaar" cn hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bakkerij cn het daar in plaatsen van 2 hcetwaterovens ter ver vanging van 3 bestaande hceteluchtovens in het perceel alhier gelegen aan de Groote Haag No. 12. Amersfoort, 12 Januari 1929. B. en W. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. KONINKLIJKE NEDBRLANDSCHE JACHTVEREENTGING. Slip jacht. De Koninklijke Nederlandsche Jachtver- eeniging zal op 21 Januari a.s. wederom een slipjaclit houden in de naaste omgeving de zer gemeente. PHYSIEKE HULP AAN HET KIND. Cursus ln speciaal gymnastiek. Nadat door het Voorloopig Bestuur van de Vereeniging voor Physieke Hulp aan het Kincl verschillende voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, is thans door het definitief Bestuur in het gymnastiek lokaal van de school aan de Weijersstraat een cursus in speciaal-gymnastiek voor meisjes geopend, onder deskundige leiding van Mej. H. E. de Haan en onder controle van Dr. M. van der Hoeve. Directeur van den Geneeskundigen dienst in Amersfoort. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig moge lijk een dergelijke cursus voor jongens te openen. Het Dagelijksch Bestuur is thans als volgt samengesteld E. Kruithof, Voorzitter; A. Tempel, Secre taris; H. Langendonk, Penningmeester. Het Secretariaat is gevestigd Utrechtscheweg 233. RIJP-FOTO'S. In do bunslvitrine van Boek handel r.tmann. De vorige week maakten wij met een en kel woord melding van het rijke natuur schoon, dat onze plantsoenen on de lanen op den Berg te zien gaf, toen hoornen en struiken bedekt waren mot rijp. Geen won der dat die natuurpracht vele fotografen, beroeps- zoowel als" amateurs, naar hun toe stel hoeft doen grijpen om deze fraaie beel den op de gevoelige plaat vast te leggen. De heer v. d. Pol, fotograaf te dezer stede maakte een bijzonder goed geslaagde serie rijpfoto's van verschillende punten uit de stad en omgeving, groote en kleine, doch alle even lijn en mooi. Deze collectie i6 thans ter bezichtiging gelegd in de Kunstvitriiio van Boekhandel Ittmann in de Utrechtsche straat aan de zijde van het autopark. He is werkelijk de moeite waard om daar even een kijkje te gaan nemen! HET HAVENWERKEER IN 1928. Bijna 109 schepen meer aange komen dan in 1927. In het afgeloopen jaar zijn in onze. haven aangekomen 167S schepen met een bruto in houd van 202854 ton, tegen 1581 schepen met een bruto inhoud van 194663 ton in 1927. Ecne vermeerdering alzoo van 97 schepen en 8191 ton. GEMEENTE AMERSFOORT. De loop der bevolking in 1928. Het aantal inwoners dezer gemeente in 1928 bedroeg ultimo December ruim 37.000. Op 1 Januari 1928 was het aantal manne lijke inwoners 18062 en dat der vrouwelijke 1S575. In totaal dus 36.637. Deze getallen waren ultimo December resp. gestegen tot 18289 cn 18.873 of in totaal 37.162. In het afgeloopen jaar werden 15 vonnissen van echtscheiding ingeschreven en 266 huwelij ken voltrokken. Het aantal lcvenlooze ge boorten bedroeg 46. R. K. KERK. Episcopalo besluiten. Heden Zondag werden in alle R. K. Ker ken in den lande bij bisschoppelijk schrij ven voorgelezen de besluiten, welke wer den genomen op de synodale bijeenkomst van het gchecle Episcopaat, op 23 cn 24 Oc tober te Utrecht gehouden. Hierbij komen de volgende twee besluiten voor, die van algcmceno interesso zijn. Aan de ouders wordt opgelegd, voor zij hun toestemming geven tot een verkeering, te informeeren, in het belang van het nage slacht naar de gezondheidstoestand ander zijds, zoo noodig door getuigenis van een geneeskundige. Het tweede besluit, dat algemeenc ken nisneming vraagt, is de opgelegde verplich ting om, waar omgelijk, een I!. K. wijk verpleging van het Wit-Gelc Kruis op te richten, waarbij verwacht wordt, dat dc R. K. zich zullen aansluiten. AUTO GESLIPT Een telefoonpaal algeknapt. Gisterochtend kwam een automobiel de Paulus Buy Slaan afrijden, met de bedoeling langs den Borkenweg richting station te gaan. Wegens de gladheil begon de auto te slippen, reed het trotoir aan den Berken- weg op cn tegen een telefoonpaal, welke daardoor afbrak. Hoewel de chauffeur krachtig remde, bleef do wagen toch door glijden, totdat zij uit eigen beweging stil kwam te sloan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van de auto werd een treeplank beschadigd. POLITIENIEUWS. Korte berichten. Een koopman is yerbalis.eerd wegens het. onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren weg. Twee wielrijders zijn bekeurd terzake op Zaterdagavond de Langestraat berijden. Tijdens de Godsdienstoefening in de Lutersche Kerk is aldaar een ruit vernield. De politie stelt een onderzoek in. Aan het Politie-bureau zijn twee hee renrijwielen gedeponeerd, welke onbeheerd op den openbaren weg stonden Een druk bezochte receptie. Talrijke telegrammen en vele bloemstukken Zooals wij reeds in één onzer vorige num mers hebben vermeld, bestond de korfbal- vereeniging „Amersfoort" Zaterdag j.l. 12Yi jaar. Een feit dat niet ongemerkt voorbij kon gaan. Over dc geschiedenis van deze vereeniging zullen wij niet uitweiden, daar wij anders in herhalingen zouden verval len. Ter gelegenheid van haar koperen ju li Koffietafel- Hoofdkaas. Middagtafel. Blinde vinken. Spinazie. Drie in de pan. AMERSFOORT AFD. STOFFEN r\ Voorjaar 1929 Wij ontvingen reeds nu, speciaal met 'l oog op aanvragen voor ver zending naar lndic, een groote moderne collectie FANTASIE VOILES COTONNETTES en MOU SE LINE S de LAINE welke wij U gaarne tooncn. Ook in wollen stoffen voor deua- W pieces ontvingen xvij nouveautés rS bileum hield zij des middags in de kleine zaal van de sociëteit „De Valk"' een recep tie. die druk bezocht werd. Van de gelegen heid tot gelukw enschen werd gebruik ge maakt door den wethouder C. Ruitenberg nemens lint Gemeentebestuur, de A. Z. C. „Neptunus", ,.A. Z en P C.", do V. V. „H. V. C en de A. G. V. „Excelsior". Voorts door dc zustervereenig/ng' O. S. N. O. (Hilver sum) en de G. E. K. B., do A. B. L. O. en de 1'. C. B. waren resp. vertegenwoordigd door de heeren W. C. Oosterman en G. L. Wal pot en kapt. Rijkens met den wethouder C Ruitenberg In den loop van den middag waren vele bloemstukken aangedragen, ter wijl vele telegrafische gelukwenschen waren binnengekomen. De feestavond. Des avonds vond in de groote zaal van genoemde sociëteit de feestavond plaats. En het niet bezet zijn van de zaal moeten wij hoofdzakelijk toeschrijven aan de ijspret. Want al is het spel van bal en mand in de stad onzer inwoning niet zoo populair, de feestavonden van de blauw-witten genie ten daarentegen een goede reputatie. En opnieuw hebben zij deze reputatie bevestigd. De heer Jans, voorzitter van de feestvie rende vereeniging, heette in zijn openings woord allen hartelijk welkom, in het bijzon der de afgevaardigden van do verschillende vereenigingen cn de pers Spreker zal dit maal afwijken van de gewoonte om een feestrede te houden en verwijst daarvoor naar pagina. 3 van het programma, waar een kort overzicht van do korfbalvereni ging voorkomt. Verder roept spreker de medewerking van de aanwezigen in, om mede te werken dat dezen avond wederom mag slagen, daar dezen avond grootsch is opgezet en hoopt dat allen zich zullen amu- seeren. Hierna was het woord aan het eerelid, den neer W. van Achterberg h. Velen hebben de voorzitter op de receptie geluk- gewenscht, aldus spreker, doch thans heb ik een minder prettige mededeeling te doen, n.l. dat onze voorzitter de vereeniging gaat verlaten. „Dick", zoo vervolgt spreker zijn rede, „veel heb je voor onze vereeniging gedaan, steeds heb je door je tactische leiding, lei ding in de vereeniging gebracht, Je beste krachten en kostbaren tijd heb je voor de korfbalsport gegeven en als blijk van waar- .-"Awnt ran «en auto-flnna. na te aaniUding ..Nu. in l«ia ge r.ei ij vfcrfccnrutiseiiifc ouaeiuetsrn om oog ie neieen -n EU u oei neen opgegeven, «at louat u denaen van «en .uw van dit merkt- tHumoriso

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2