WIJNHANDEL J. A. SCKOTERMANN Zn. K M COGNAC VIEUX XXX per fSesch f 4.50. BINNENLAND. zyczycyc?®, UTR.SIRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE VERANDERING IN HET WEER Een warme luchtstroom EEN TREURIG GEVAL Vijftien maanden geeischt KORT NIEUWS VOOR ONZE HUISVROUWEN AL H. van Raalie A Af. H. van Raalie X soos: zyc zyczyczèi Humorhoekje B Oorzaak van de dooi uit het Noorden. De weerkundige medewerker van het .Vad. schrijft: De even plotseling als voor de meesten geheel onverwachte dooi in den nacht van Zaterdag op Zondag, die zoo wreed do ge noegens van de schaatsenrijders verstoor de, is een heel merkwaardig meteorolo gisch verschijnsel geweest Het merkwaar dige is voornamelijk gelegen in het feit, dat de dooi, of liever de oorzaak van de dooi uit het Noorden kwam. Na de sterke vorst in don nacht van Vrijdag op Zaterdag volgde eerst oen sterke stijging van de tem peratuur, maar in den namiddag trad weer een sterke daling in, een volkomen nor maal verschijnsel op een helderen winter dag bij windstil weer. Dien dag was het Vasteland van Europa een gebied van sterke vorst. Nu ziet men in den regel, dat een periodè van vriezend weer verstoord wordt door het doorkomen van een Zu.d- westelljken wind, wanneer in het Westen ©en depressie uit den Ocoaan nadort. Een warme luchtstroom vloeit dan over West en Midden-Europa heen en verdrijft de koude lucht, het vorstgebied. In het geval, dat wij nu beleefden, is het anders gegaan. De depressie, die een einde maakte aan de vorst, verscheen niet in hot Westen maar in het hooge Noorden en daar deze depressie zich ontwikkelde tot een uitge breid storm veld, woei over Skandinavië en het Noordzeegebied een krachtige, breede Noordelijke luchtstroom. Maar iu verband met de luchtdrukverdeeling in het Noord westen was deze Noordelijke luchtstroom afkomstig uit den warmen oceaan, uit het Golfstroomgebied tussclien Noorwegen en IJsland. De Noordelijke wind, die tot diep in het vasteland doordrong, was daardoor vrij warm en daar hij gaandeweg ook meer naar het Westen doordrong, verdreef hij de koude lucht van het vasteland naar het Zuiden van Europa. Het door het Met. In stituut gepubliceerde thermogram toont aan, dat de warme stroom Zaterdagavond tusschen 7 en 10 uur het midden van ons land bereikte, zoodat de temperatuur na een korte stagnatie plotseling begon te stijgen. De stijging ging daarna door tot Zondagnamiddag 2 uur. De dikke mist. welke Zaterdagavond op trad, heeft zich gevormd aan den rand van het vorst- cn dooigebied, waar koude lucht met warme, vochtige lucht in aanraking kwam. Na dit verloop is een geheel gewijzigde luchtdrukverdeeling ontstaan met een nieuwe diepe depressie in het Noordoos ten, waardoor een koude Noordelijke lucht stroom is doorgekomen en het weer buiig met een felle sneeuwjacht, uit het Noord westen er. een temperatuur om het vries punt is geworden. stuur van do Vereeniging voor Vrouwel. Studenten in het Vereenigingsgebouw aan het Rapenburg. Daarna officieel diner in twee groepen. Dinsdag 22 Jan. Vertrek met dan trein van 11.3» voorm. naar Amsterdam. Des namiddags te 2 uur bezoek per boot aan oud-Amsterdam, gevolgd door een thee cn een receptie van do A. V. S. V. en de N. I A. Woensdag 23 Jan. Vertrek met den train van 11 uur 29 voorm. naar Utrecht, waar zit de bijeenkomst van de herdenking van dp. Unie van Utrecht zullen bijwonen Daarna officieel diner, aangeboden door het U. S. C. Donderdag 24 Jan. Vertrek met den trein van 11.48 voorm. naar Amsterdam. Na het noenmaal rondrit met auto-cars door nieuw Arasterdam. Te half 7 receptie door het Dietsch Stud. Verbond en de Zuid-Afrikaansche Unie. Vrijdag 25 Jan. Bezoek aan musea te Amsterdam. Gestolen omdat hij geen cent meer bezat. ke afwikkeling van deze aangelegenheid door het rijk. In deze verwachtingen gevoelen de Sta ten zich ernstig teleurgesteld, niet het minst door het feit, dat omtrent de plaats van de brug te Arnhem nog steeds geen I beslissing is genomen. Mocht uit dit laatste moeten worden af- I geleid, dat Uwe Excellentie nog in twijfel i verkeert, of de door de commissie voorge stelde oplossing de meest wenschelijke is, dan meencn de Staten te mogen verwach ten, dat geen met hun subsidiebesluit strij dige beslissing zal worden genomen, voor en aleer ons college in kennis zal zijn ge steld met de motieven, welke een andere oplossing, boven de door de commissie ann- bevolene, zouden moeten wettigen ei gele genheid zal worden geboden daaromtrent de beschouwingen van het provinciale be stuur mede te deelen. Ingevolge den wensch der Staten stellen wij Uwe Excellentie met het vorenstaande in kennis en verzoeken wij u, ons, zoo mo gelijk, zoodanige inlichtingen omtrent de van uwentwege ter zake gedane etappen te willen verstrekken, dat de ongerustheid, die bij de Staten aanwezig is, ten aanzien van de plaatskeuze van de vaste brug te Arn hem en de spoedige tot standkoming van de drie bedoelde overbruggingen worde weggenomen, cn den indruk verdwijne, dat de aan het commissoriaal onderzoek beste de moeite en kosten, zoowel als bij de be reidverklaring tot belangrijken provincia len steun betrachte spoed vergeefs zijn te achten. RIJKSMUSEUM VOOR OUDREDEN. TE LEIDEN. Het Eoptische zaaltje geopend. Men meldt ons uit Leiden Het Rijksmuseum is een nieuw zaaltje rijker geworden, nieuw in dezen zin, dat er een afzonderlijke afdeeling voor Kop- tische kunst in is ondergebracht. Het zao> tje bevindt zich op de eerste verdieping en is heden voor het eerst voor het pu bliek opengesteld. Vooraf was de pers in de gelegenheid gesteld er een kijkje te ne men, waarbij do conservator van het mu seum, dr. W. D. van Wijngaarden, een cn onder omtrent de aanleiding tot het af zonderlijk onderbrengen van de Koptische voorwerpen mededeelde. De aanleiding daartoe waren voornamelijk de schenking Wii oude Koptische woefsels aan het mu- 'fijin door den heer W. Speyer to Am sterdam en «l^n aankoop, eveneens i-i het vorig jaar, van enkele mummieportretten, houten plankjes, waarop het gelaat van dooden zijn aangebracht en die in de graf kisten werden neergelegd. Het museum zelve bezat reeds tal van andere voor werpen uit het Koptische tijdperk {de eer ste eeuwen na Chr.) doch deze waren mee- Men meldt ons uit Amsterdam lïen 25-jarige jongeman, die de kilheid van zijn schiunele woning had verwisseld met de kilheid van de cel, stond gister in de verdachtcnbnnk. Als bloemem erkooper had hij het lot tien gulden verdienste n de week gebracht, waarvan hij cn zijn gezin moesten rondkomen. Verzoeken om bijstand tot het Burgerlijk Armbestuur, toen het mis was met den handel, werden met do regelmaat van een klok afgewezen. Misschien omdat de om steun smeekende een maal niet had ODcregevcn dat hij twee ciildcn verdiend had met het schillen van uien. cn daardoor onder verdenking kwam 1 rondeel» over de tgyptische en de C.riek- le staan meerdere verdiensten verzwegen s dicling verspreid. zooals Koptisch OR. J. A. NEDERBRAGT. Eanigaa tijd naar Genève. Dr J. A. Nederbragt, chef van de afdeo- ling Economische Zaken aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken, is gister middag naar Genève vertrokken, ter bijwo ning an eonige vergaderingen der Finan- cieele controle-Commissie van den Volken bond, waarvan hij lid is. en van het Comité Economique (wel te onderscheiden van het Comité Consultatif van den Volkenbond, dat na de Economische Conferentie is ge sticht) waarvan hij correspondeerend lid ie. De Financleele Controle-commissie verga dert eenmaal per jaar en wel geregeld in Januari. Het Comité Economique vergadert vier maal per jaar, de eerste keer in Ja nuari. Beide vergaderingen treffen nu sa men, zoodat dr. Nederbragt eenigen tijd in Genève zal blijven. (Hbld.). ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN IN ONS LAND. Het programma van den tocht. Het programma voer de ontvangst der Zuid-Afrikaansche mannelijke en vrouwe lijke studenten aan ons land luidt als volgt Zateroag 19 Januari. Aankomst te Lei den me', den trein 5 u. 9 min. narn, waar na diner in den Vergulden Turk. Zondag 20 Jan. Vertrek naar den Haag per trein des morgens 10 uur 54 min. Be zoek aen het Plein en het Kamergebouw, waarna een noenmaal. Des namiddags bezoek aan het Mau- ritshu' Vredespaleis. Daarna samenkomst in Hotel des Indes. Diner in de City Lunchroom. Des avonds terugkeer naar Lelden. Maandag 21 Jan. half elf Bezoek aam het universiteitsgebouw te Leiden Te 11 uur receptie in de Senaatskamer door den rector-magnificus, prof. Van Eysinga. Daarna noenmaal en rondrit door de stad. Des namiddags receptie door het be te hebben. On 27 October, toon het kapitaal van den ontredderden koopman nog pre cies uit één kwarti? bestond, was hij naar zlin moeder treloonen Manr deze kon van haar schamel beetje niet missen en on- vernchterzake keerde de zoon terug. Zijn weg voerde hem langs een nerceel in de Vondelstraat en do lust bekroop hem, daar binnen te stelen wat hij zich langs eerlijken weg niet \erschaffcn kon. Hij slaagde er in, don kelder binnen te dringen en van daar door het forceeren der kelderdeur de eigenlijke woning te betreden. Daar greep de hebzucht hem aan het arme koopman- npfie. dat niets bezat, gapte links en rechts om zich heen. Ziehier zijn buit een shawl, j twee overhemdsknoopen. een gouden bt-e- rcnhorloge, een blauwe heerenpantalon, een lichtblauwe jas, een paar lage bruine hoc- I rcnschocnen, een gouden armbandhorloge, I een heerenportemonnaie met 40. eon ere- 'liethrief. een étui met naaigarnuuur cn een vingerhoed. .In tranen smeltende" deed de verdachte aan den president van de Vierde Kamer der Rechtbank, mr. Huvsinga, een kort ver haal over het ééne motief van zijn daad armoede. Het O.M. mr. Van Arkel, sloeg enkele don kere bladzijden uit de geschiedenis van verd.'s verleden op. Zoo bleek dat hij op 15-jarigcn leeftijd zich reeds aan diefstal in vereeniging met braak had schuldig ge maakt en in 1928 eon vonnis van zes we ken wegens oplichting heeft uitgezeten. Door een cn ander achtte de officier eon °isch in het thans dienende geval van één laar en drie maanden gevangenisstraf al leszins gerechtvaardigd. De verdediger, mr. Mathuyzen, ging de omstandigheden, welke verd. tot zijn daad hadden bewogen, uitvoerig na, en passent opmerkende, dat, nu zijn client gestolen heeft, diens vrouw door het Burgerlijk Arm bestuur wordt gesteund. PI. drong aan op een voorwaardelijke veroordccling, subs, vroeg hij de uiterste clementie. Uitspraak 29 Januari, half twe® vaatwerk en voorwerpen, bij den Kopti- schen ^eredienst in gebruik. Dit alles wij zeiden het reeds is thans ondergebracht, in een afzonderlijk zaaltje en zal zeker de belangstelling der bezoekers van het museum trekken. MISS HOLLAND. Een schoonhoidsconcours. Het weekblad Het Leven heeft een Schoonheidsconcours georganiseerd ter aanwijzing van „Miss Holland", die op 8 Februari te Parijs moet meedingen in don wedstrijd van 20 landen, wie als „Miss Europa" naar Amerika zal gaan. In de jury hebben zitting genomen de kunst schilders Jan Sluyters en Martin Mon- nickendnm, de letterkundigen Jhr. Jan Feith en mr. Keuls en de tooneelspeler I.ouis Saalborn, terwijl als secretaris zit ting zal nemen de hoofdredacteur van „Met Levën". De jury zal de volgende week uit de tnl- looze inschrijvingen die bij „Het Leven" zijn binnen gekomen, de uitverkorene aanwij zen, die als Miss Holland begin Februari naar Parijs zal gezonden worden door ..Het Leven" op 7 Februari heeft een groot bal plaats in de Parijsche Opera, en den vol genden dag wordt uit de twintig schoon- heidskoninginncn uit twintig verschillende landen door een internationale jury, waar in voor Het Leven de schilder Kees van Dongen zitting heeft genomen. „Miss Euro pa" gekozen die de Oude Wereld op het concours te Galveston in Texas zal verte genwoordigen. gevolgen, voortvloeiende uit de uitvoering van de door Zuidelijke keuringsvereeniging ontworpen regeling, die, volgens dit Hoofd bestuur, geen andere uitwerking kan heb ben dan een vernietiging van het bioscoop bedrijf in de zuidelijke gemeenten. DE RIVIEROVERBRUGGINGEN GELDERLAND. IN Een voorstel van Gedop. Staten. In verband met een motie van den heer IJsselmuidcn inzake de rivieroverbruggin gen in Gelderland stellen Gedep. Staten aan de Provinciale Staten voor, hen te machtigen, onderstaand adres aan den mi nister van waterstaat te richten In de jongste zitting der Staten onzer provincie is met grooten nadruk uiting ge geven ann gevoelens van teleurstelling over het feit, dat aan geen der drie over bruggingen van Waal, Rijn en IJssel nog een begin van uitvoering is gegeven. De Staten hadden zich gevleid, dat het in overleg met de regeering verrichte voor bereidende werk der betrokken commissie, waarin voor de Rijks- en provinciale advi seurs een ruime plaat6 was ingeruimd, de gelegenheid zou hebben geschapen tot een spoedige uitvoering van de met voortva rendheid 6amongestelde overbruggings- j de plannen te gerakon en ook. dat het besluit meenten van films verstoken zullen zijn der Staten, om, overeenkomstig de vuor» 1 Het Hoofdbestuur van den Bioscoopbond 6telïen der commissie, belangrijke bUdra- laat aan bet slot van den brief uitkomen, gen te voteeren, een terugslag zou hebben dat het de Zuidelijke gemeentebesturen aan gevonden in spoedige blijken van energie- sprakelijk zai stellen voor alle nadeeüge NAKEURING VAN FILMS IN HET ZUIDEN Eezwaren in den Nederland- schen Bioscoop Bond. Het hoofdbestuur van den Nederland- schcn Bioscoopbond zendt ons ter publica tie een afschrift van den brief, dien 't aan de „Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeen schappelijke Filmkeuring" gevestigd te Eindhoven heeft doen toekomen. Aan dezen brief ontleenen wij o.m., dat de Nederlandsche Bioscoopbond allereerst forraeele bedenkingen oppert, tegen de na keuring van film in centraal verband door genoemde vereeniging, daar dit in strijd is met de wet, gelijk ook de minister van Bin- nenlandsche Zaken indertijd moet hebben te kennen gegeven. De Bond, die er tegen opkomt, dat de Zui delijke keuringsvereeniging de beschikking van den minister volkomen negeert en in strijd met de wet handelt, erkent als cen trale keuring uitsluitend de Rijkskeuring en geen andere keuring in centraal verband. Bovendien heeft de Bond onoverkome lijke practische bezwaren tegen de voor de Zuidelijke keuringsvereeniging gedachte re geling met betrekking tot de gecentraliseer de nakeuring van films voor het Zuiden en wel deze, dat bij het in werking treden op 18 Januari a.s., zooals het in de bedoeling ligt de meeste van de circa 60 bioscopen in bt] deze vereeniging aangesloten ge- Woning afgebrand. Gistermiddag is te Bemme! afgebrand de woning van den heer D. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd, behalve een tiental fietsen, die mede een prooi der vlammen werd Door het ijs gezakt. Op de Weerpadsloot te Oostzaan zakten gisteren bij een brug 8 a 10 kinderen door het ijs. Het mocht gelukken de kinderen weer op het droge te brengen, hoewel men nog eerst in het onzekere verkeerde of er nog meer kinderen in het ijs waren gezakt. Kapitale boorderi] afgebrand. Gisteravond omstreeks 6 uur brok brand uit in de kapitale boerderij bewoond door Jilezen, en toebehoorendo aan de Eerw. Ivruisheeren te St. Agatha (gem. Cuyk). De voerderij werd in de asch gelegd, veel vee kwam in de vlammen om. o.a. twee paar den, vier koeien en twee varkens. De brand weer uit de omgeving, waaronder ook de stoomspuit van Boxmeer Iconden niets uit richten. De wind was gunstig, daar anders het klooster in gevaar zou hebben verkeerd De oorzaak van den brand is nog onbe kend. De schade, die in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. De gladheid van den weg. Toen de architect Hamers met zijn zoon in een auto op den Rijksstraatweg tusschen Naarden en Ilakkelaarsbrug reed, geraak*© hij door de gladheid van den weg te water. Beiden konden zich nog bijtijds redden. D® auto zonk. Drie reddingboeien ever boord. De Kon. Ned. Stoomboot-Mij. maakt be kend, dat van haar s.s. „Prins Frederik Hendrik" Maandag tijdens de vaart door het Kanaal bij Dover, drio reddingboeien overboord zijn geraakt, zoodat het vinden \an deze boeien geen aanleiding tot ongc* rustheid behoeft te geven. Branden. Zondagmiddag is te Heer Hugowaard af gebrand een groole koolschuur van den heer Ploeg. De voorraad kool, die er zich in be vond, is geheel waardeloos geworden. Ver schillende gereedschappen zijn verband. Zondagavond heeft een hevige brand ge woed in 10.000 lijnkoekkislen. die op het ter rein van de Friesche Olieslagerij bij Leeuwarden opgeslagen waren. De .motor- spuit uit Huizum heeft verscheidene uren noodig gehad om het vuur te blusscben. Melkvervalsching. De. landbouwersknecht te Noordwijker- hout tegen wien door den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Leiden 6 weken hechtenis was gecischt, wegens melkvervalsching, is veroordeeld lot 8 da gen hechtenis. De diefstallen te Korkrade. De politie to Kerkrade heeft Maandag naar Maastricht overgebracht cn ter be schikking van de justitie gesteld den 39-ja- rïgen P., die verdacht wordt de laatste we ken te Kerkrade tal van diefstallen met braak te hebben gepleegd. Ook de moeder van P. is wegens heling ter beschikking van de justitie gesteld. In de woning van P. wer den verschillende van de diefstallen afkom stige goederen in beslag genomen Mijnongoval. De mijnwerker J. uit Spekholzerheide, ge raakte in Staatsmijn „Wilhelmina" met het hoofd bekneld tusschen twee kolenwagens. Ernstig gewond werd hij naar het hospitaal gebracht. Zich door den hand goschoten. Bij het schoonmaken van een Jachtgeweer ging Maandagmiddag een landbouwer te Nieuwer-Amstel eenigszins onvoorzichtig te werk, zoodat op een gegeven moment een schot afging en de kogel hem dwars dooi de rechter hand trof. Een groote wonde werd hierdoor veroorzaakt. Na voorloopig B Koffietafel. -ftJBS. jj Gebakken spiering. SL3 Middagtafel. Hl Groentesoep, Kalfsragout me* Hl aardappclpurée, Cellerie au jus. jRT A A AFD. STOFFEN f1 X Voorjaar 1929 Wij ontvingen reeds nu, speciaal IV met 't oog op aanvragen voor ver Vj A zending naar Indie, ren groote Jr\ moderne collectie y FANTASIE VOILES A COTONNETTES en MOUSELINES de LAINE W welke wij U gaarne toonen. U W Ook i n wollen sto/fen voor deux- W A pieces ontvingen wij nouveauté"s A door een geneesheer verbonden te zijn heeft de landbouwer zich ln een ziekeninrichting te Amsterdam', onder behandeling moeten stellen. Een schrander schaap. Door een veehouder te Nieuwer-Amstel werd voor 7 maanden op een der veemark ten een schaap verkocht, dat bijzonder schrander was en eenige kunstjes had aan geleerd. welke men van dergelijke dieren gewoonlijk niet zou verwachten. Toen nu dezer dagen genoemde veehouder oen der markten bezocht passeerde hem een koppel schapen. Op een gege\en moment kwam een dezer dieren plotseling op hem toege- loopen en vertoonde een zijner kunststuk ken aan den verbaasden veekooper, die daardoor het schaap herkende dat ruim 7 maanden geleden door hem werd verkocht. Het dier had zijn ouden baas, die met 4 col lega's stond te onderhandelen, dus direct herkend. Een harretje dat op den straat* weg reed.... De landbouwer M. komende uit de Laan van Oostenburg te Voorburg, die dagelijks met zijn paard en wagen aan het station Rijnstraat te 's-Gravenhage, melkbussen bezorgt en afhaalt, had Zondagmorgen het ongeluk van den wagen te vallen, toen hij den Parkweg wilde oprijden en door de gladheid van den weg zijn wagen in het on gereed© geraakte. Met paard is ovenwei, zoo meldt de N.R Ct. zijn gewonen weg gegaan en is langs Parkweg. Koningin Wilhelmlnalaan, Voor burg, Adelheidstraat, Bezuidenhout, langs de waarschuwingspost van den verkeers agent, hoek Bezuidenhout-RUnstraat door- geloopen tot het station Rijnstraat, waar hot dagelijks zijn vracht heenbracht. De land bouwer die er zonder ongelukken was af gekomen. kon zijn paard cn wagen halen, terwijl het dier op dezen langen afstand hoegenaamd geen hinder heeft bezorgd. Aanvaring. Het Nederlandsche motorschip West- Vlaanderen heeft ten gevolge van een aan varing op de Theems aan stuurboorzijde in de midscheeps een groot gat gekregen. Het is nabij Crayfordness aan den grond gezet, doch naderhand gezonken. .Twlntl* Jaar geleje. Wullem, Krees ik men eerste levesles\ tn dat sunne fcula. Ik vroeg der om een karrcweltle en cc krees jtHumorlsO

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2