WIJNHANDEL J, A. SCHOTERMANN Zn. COGNAC VIEUX XXX OPRUIMING cH°SleSl'S, per flesch f 4.50. LHIRONDELLE 16«18 Langestraat UTR,STRAAT 17 Gevestigd 1873 TELEFOON 145 HET BROOD WAS 01' Moedige redders gered TE CONST ANTINOPEL GELAND Humorhoekje FIETS EN VERKEER De verkeerslantaarns Zeven Markers op een ijsschots in volle zee. Een gezelschap van zeven Markers, be staande uit bakkers- en bakkersgezellen, is gisteravond nauwelijks den verdrin kingsdood ontkomen. Door den plotselin- gen dooi en het wassende water is het ijs rondom Marken gebroken, zoodat alle ver keer met den vasten wal gestremd is. Op het eiland bleek vandaag plotseling, dat de hoeveelheid gist en meel opgeteerd was, zoodat er formeel broodgebrek heerschte, Ondanks de hachelijkheid van een derge lijke onderneming, besloot een zevental in gezetenen van Marken den overtocht te wagen. Van schots op schots springende bereikten zij ook werkelijk Monnikendam. Gedurende hun verblijf aldaar echter, trad de eb in en toen zij op den terugtocht wa ren bemerkten zij op korten afstand van het eiland niet verder te kunnen. Tot hun ontzetting zagen zij zich op een reuzen-schots in Noord-Oostelijke richting naar open zee drijven. Door langdurig schreeuwen wisten zij eindelijk de aan dacht van de in ongerustheid verkeeren- de eilanders te trekken. Een vlet werd bemand en na een ge vaarlijken tocht temidden der drijvende schotsen wist men de geïsoleerde Markers aan wal te brengen. Gelukkig was het weer helder, daar bij mist de zevon stoutmoedigen zeker verlo ren waren geweest. belhngrijk in klank had ingeboet. Daar dit, naar het oordeel des heeren Speenhoff, door een gemeentelijke autobus was ver oorzaakt, requesteerde hij aan het college van B. en W. In dat verzoekschrift wijst adressant er op, dat zijne bruid hem indertijd, zes-cn- twintig jaren geleden, de guitaar schonk dat de botsing aan het instrument den zui veren, mooien klank ontnam en hij „het edelachtbaar college beleefd verzoekt, hem, voor het geleden verlies, een schadevergoe ding toe te kennen van SO.—" Ziehier do ware historie van de guitaar van J. H. Speenhoff Sr. Waarvan het vervolg onzen lezerskring getrouwelijk zal worden medegedeeld. (Hbld.) BURGEMEESTERSVACATURE TE DEVENTER Een vorzoek om mr. De Boer te benoemen. Van Deventer is een adres, van meer dan drieduizend handteekeningen van inwoners voorzien is, naar de Tel. meldt, aan den minister van Binncnlandsche Zaken gezon den, waarin verzocht wordt den oud-wet houder mr. H. F. de Boer, thans te Den Haag wonende, tot burgemeester van De venter te willen benoemen. KOOS SPEENHOF En zijn guitaar. Zóó is het drama gebeurd De dichter- zanger J. H. Speenhof had hier gezongen, kon nog net zijn treintje naar Haarlem ha len, nam een taxi, vlijde zich in het vehi kel neer, legde zijn guitaar nan zijn rech terzijde!... Tot hij op 't Damrak te A'dam plotseling met 'n groote schok van de zit plaats viel, de heer Speenhof, alsmede diens guitaar. De taxi was in botsing ge komen met een gemeentelijke autobus, ko mende uit de richting van het Stations plein do passagiers kwamen met de schrik vrij. Later bemerkte de dichter-zan- ger, dat zijn trouwe kameraad, de guitaar, De tocht van de P.HsA.E.N Bij de K.L.M. is gisteravond het volgen de telegram van de bemanning van de P.H.-A.E.H. ingekomen Te 4.13 uur vertrokken uit Bagdad; 7.32 aangekomen te Aleppo; 9.40 vertrokken van Aleppo; 15.17 aangekomen te Conslantlno- pel. Alles in orde. NIEUWE VOORSTELLEN VAN BELGIE? Nota aan de Nederland- sche regeering overhan digd. Naar uit Brtissel aan de Tel. wordt ge meld, heeft de Belgische regeering Maan dag aan de Nederlandsche regeering een nota doen toekomen, die nieuwe voorstel len bevat betreffende de herziening van het Verdrag van 1839. Nadere meedelingen wenschte men aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken alhier niet te verstekken. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de betrekking van onderwijzer aan do openbare lagere school te Rolde (Dr.) hebben zich 85 sollicitanten aangemeld. Het aantal sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwijzeres te Woudri- chem bedraagt ruim 70. DE HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. Een derde hoogoven? Naar het Hbld. verneemt zullen de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te Vel- sen overgaan tot den bouw van een derde hoogoven, voorloopig als reserve-apparaat. In verband met deze plannen zal ook de cokesfabricage over enkele jaren wellicht moeten worden uitgebreid, door stichting van een derde cokesbatterij. Dan zullen tevens hierdoor grootere hoe- <£rouwStop onmiddellijk, Eduard, De heb er genoeg van (JudeM-J veelheden cokesovengassen ter beschikking komen, welke, hetzij voor de stikstoffabri cage, hetzij voor de gas voorziening van ge meenten zal kunnen worden aangewend. Op het oogcnblik is de toestand zóó, dat vóór het einde van dit jaar de gemeenten Velsen, Beverwijk, Uitgeest, Krommenie, Worrnerveer en Worltter door de hoogovens van gas worden voorzien. Wellicht zal ook Edam zich bij Worrnerveer aansluiten. De stikstoffabriek zal in vol bedrijf ca. 70 rnillioen M3. cokesovengas per jaar kun nen verwerken, en deze behoefte, gevoegd bij de leveringen aan de genoemde gemeen ten, is zóó groot, dat geen gas voor uit breiding van de gemeenschappelijke gas- voorziening beschikbaar is op dit oogenblik. Zooals bekend hebben Haarlem en Zaan dam te vorigen jare besloten hun eigen gasfabricage zoodanig uit te breiden, dat zij de eerste vijf of zes jaren geen belang er bij zullen hebben gas van de hoogovens te betrekken. Heeft de stikstoffabriek succes, dan het niet uitgesloten te achten, dat aan dit bedrijf de grootere uitbreiding wordt ge geven. JUBILEUM DER KONINGIN-MOEDER. Nog steeds gelukwenschen en geschenken. Men schrijft ons uit Den Haag: Zooals gemeld heeft de Koningin-Moeder gistermiddag nog een drietal deputaties ontvangen in verband met Haar 50-jarig jubileum. Van het Roomsch-Katholieke weeshuis te 's Gravenhage kwamen bij Hare Majesteit de moeder-overste Jerome en zuster Fran- cisca, vergezeld van de weesmeisjes Ada Andriga en Toos Duindam. Na hartelijko woorden van gelukwensch werd als geschenk aan Koningin Emma aangeboden eenig fraai borduurwerk, be staande uit kussen-overtrekjes, door in het weeshuis opgenomen meisjes vervaardigd. Daarna werd ontvangen de afvnardigin; van de Heldring-gestichten. Deze bestond uit mejuffrouw I. Esser, directrice van Talitha-Kuml; mevrouw F. C. Scheltema, directrice van Steenbeek mejuffrouw L. C. Dufour, adjunct-directrice van Bethel, die vergezeld waren van meisjes, in de instellingen verpleegd wor dende. Aangeboden werd een zeer fraai bewerkt ontbijtservet met bijbehoorende vingerdoek jes, een en ander geborduurd door in de Heldringgestichten verpleegde meisjes. Ten slotte werd door de Koningin-Moe der uudientie verleend aan de afvaardiging van de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn. Deze instelling werd vertegenwoordigd door oud-minister dr. J. Th. de Visser, pre sident; mr. Van Gybland Oosterhoff, secre taris; den directeur, ds. A. W. Voors; den adjunct-directeur, den heer J. M. Wel vaars, en het hoofd der school, den heer Tuinman. Met een kernachtig woord bood dr. De Visser Hare Majesteit een geschenk der Stichting aan, bestaande uit een album, samengesteld uit voorstellingen betreffende de Stichting en bevattende ook een speciale opdracht aan de Koningin-Moeder, welke opdracht, evenals de band van het album, door een der vroegere leerlingen van de Stichting was vervaardigd. Ook is een foto opgenomen van den gedenksteen, ter eere van de Koningin-Moeder aangebracht bij Haar vroeger bezoek aan de Martha-Stich ting gebracht. De Koningin-Moeder heeft met zeer har telijke woorden alle deputaties bedankt voor de gelukwenschen en de^ geschonken souve- niers, onderhield zich 'met alle bovenge noemde dames en heeren en liet zich be langstellend inlichten over de bijzonderhe den der vervaardiging van de fraaie ge schenken. LIEBERMANN TE RIGA AANGEKOMEN. Enorme belangstelling bij het station. Uit Riga wordt aan de Telegraaf gemeld: Liebermann en zijn geleiders zijn hier gis termorgen half negen per trein van Reval aangekomen. De aanwezigheid van een groote menigte belangstellenden en vele fo tografen bewezen Liebermann's populariteit hier. Buiten het station stond het publiek zoo dicht opeengepakt, dat de politie het gewenscht achtte het gezelschap door een zijuitgang naar buiten te loodsen. De Ne derlandsche vice-consul, de heer W. Endel en de liooge Letlandsclie politie-autoritei- ten waren bij aankomst van den trein aan wezig. Liebermann is terstond onder stren ge bewaking overgebracht naar het com missariaat der politieke politie. Gedurende de treinreis van Reval naar Riga, welke ruim twaalf uur geduurd heeft, heeft het geheele gezelschap in een gere serveerd, gesloten compartiment tweede klas vertoefd. Ofschoon Liebermann na tuurlijk gelegenheid had om te slapen, heeft hij, zoo vernamen wij, den gelieelen nacht geen oog dicht gedaan. Hij klaagde over zware hoofdpijn. Ook de Nederland sche politiemannen moesten den gauschen nacht wakker blijven. Liebermann wordt hier geconfronteerd met de in October gearresteerde Rigasche politiedienaren, den sous-chof Dombrowski en den inspecteur Bergmans. Gelijk bekend, hebben déze twee zich door Liebermann gedurende zijn vorig ver blijf in Riga laten omkoopen, om zijn schuilplaats niet te verraden. HR. MS. „JAVA". Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. „Java" op thuisreis van Java. naar Nederl.-Indië, 15 dezer van Hongkong vertrokken naar Tand- jong-Priok. HET ZILVEREN DOCTORAAT VAN PROF. KEESOM. Men meldt ons uit Leiden: Ter gelegenheid van zijn zilveren docto raat a.s. Zaterdag zal prof. dr. W. H. Keesom des middags van half vier tot vijf uur te zijnen huize receptie houden. Twee nieuwe poliliebepalingen te Amsterdam te wachten Een van de vele moeilijkheden, die te Am sterdam, ln tegenstelling tot het buitenland te overwinnen vallen, schuilt in de vraag welke plaats de wielrijder in het verkeer moet innemen. Het valt niet te ontkennen, dat het buitengewoon groot aantal perso nen, dat een intensief gebruik van de fiets maakt, bepaalde verkeersmoeilijkheden schept, waarvan do oplossing niet zoo een voudig is. Toch staat daarnevens wel vast -— schrijft het Volk dat in vele gevallen verkeersop stoppingen belangrijk verminderd zouden kunnen worden, indien cle wielrijders pre cies wisten welke plaats in het verkeer voor hen is bestemd en indien zij zich, meer dan tot dusverre, stipt aan de verkeersvoor schriften zouden houden. Ten einde vooral dit laatste te bevorderen zijn te Amsterdam twee nieuwe artikelen van de politieverordening in voorbereiding. Deze beoogen voor wielrijders verplicht te stellen om zooveel mogelijk rechts van den rijweg te blijven rijden on daarnevens bevat ten zij een verbod om zonder dringende noodzaak tusschcn de tramsporen te rijden De leiding der verkeerspolitie bekijkt op het oogcnblik ook weer het vraagstuk van de verlichting van de stopborden, waannede op de kruispunten het verkeer geregeld wordt Reeds langen tijd is men overtuigd van het euvel, dat, vooral 's winters, reeds bij invallende duisternis, de stand van het stop bord te Amsterdam niot duidelijk is waar te nemen. In studie is de uitvoering van lichtsigna len, waarbij gebruik zou worden gemaakt van een electrische lantaarn, die afwisselend rood en groen licht rood voor stopzetten en groen voor doorlaten van het verkeer uitstraalt Voorloopig echter zal van de invoering dezer lichtsignalen nog geen sprake zijn. De chef van het bureau Verkeerswezen is, ten aanzien van verkeersteelcens, verkeersbor den en andere aanwijzingen, op het ver keer betrekking hebbend,e, een groot voor stander van nationale, zoo mogelijk zelfs van internationale uniformiteit Men is nog doende met bet construeeren van de voor dit doel meest geschikte lamp ook al wijl niet alle kruispunten van het verkeer dezelfde eischen stellen terwijl er voorts naar wordt gestreefd, samenwerking te vinden met de verkeerspolitie in andere steden van ons land, opdat overal éénzelfde lamp zal worden gebruikt Op het oogenblik toch vindt men in Don Haag en in Rotter dam reed9 verschillende lichtsignalen toe gepast. EEN VLIEGTUIGENQUAESTIE. Koolhoven ln 't ongelijk. De 3e kamer der Haagsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tusschcn Koolhoven als eischer en de Nationale Vliegtuig-Industrie. Voor Koolhoven was gepleit door mr. van Gigh uit Amsterdam en voor de „Navlin dus" door mr. W. M. Nathans. Koolhoven had tegen de Navlindus een vordering ingesteld tot betaling van twee bedragen, beiden gebaseerd op het tus- schen partijen bestaan hebbende arbeids contract. Eischer was door de Navlindus op vast salaris als vliegtuigconstructeur aangenomen, terwijl hij tevens voor elke afgeleverde machine een bedrag van 1000 zou ontvangen, benevens de helft van de som, welke bij verkoop van licensen zou worden betaald. De tegenpartij .voerde als verweer aan, dat aan Koolhoven niets toekomt, omdat de machines, waarvoor thans betaling wordt gevraagd, niet zijn afgenomen van wege de fouten, welke zij zouden hebben ertoond. Voorts zouden geen licensen zijn afge nomen. De rechtbank heeft thans de ingestelde orderingen van Koolhoven ontzegd. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana zal, in verband met de hervatting der colleges aan de Leidsche universiteit, den 22sten dezer we der haar villa te Katwijk aan Zee betrek ken en tevens voor het eerst na d£ Iverst- acantie de colleges bezoeken. DE BELGISCHE NOTA. Herziening der verdragen van 1839. Hel bericht uit Brussel volgens hetuelk de Belgische regeering aan de Nederland sche regeering een nota heeft doen toeko men betreffende de herziening van de ver dragen \an 1839, wordt ons bij navraag aan het ministerie van buitenlandsche za ken bevestigd. INVOERRECHT VAN EIEREN. Verhooging te Argentinië. De heer Kortenhorst heeft indertijd vra gen gesteld betreffende een voornemen van Argentinië tot. verhooging van het invoer recht op eieren. De ministers Kan en Beelaerts van Blok land antwoorden thans Het is ons bekend, dat in Augustus j.l. de Camara Sindical del Comercio do Abasto een verzoekschrift tot de Argentijnscho Regeering heeft gericht, waarbij die Kamer aandringt op het verhoogen van het invoer- 'echt op eieren. Indien de Argentijnsche Regeering aan dien aandrang gehoor zoude geven, zijn wij van oordeel, dat Nederland sche exportbelangen daardoor zullen wor den geschaad. Blijkens door Harer Majesteits gezant te Buenos-Aires verstrekte inlichtingen, is het intusschen onwaarschijnlijk, dat de stap van de Camara Sindical del Comercio de Abasto, in anderen kring dan in dien van de onmiddellijke belanghebbenden bij dezen tak van productie, steun zal vinden. Het bestuur van de buitenlandsche kamers van koophandel in Argentinië, alsmede een aan tal Argentijnsche kamers van koophandel, hebben zich inmiddels reeds met een tegen- adres tot den Minister van Financiën ge richt. In verband hiermede, alsmede met het oog op de omstandigheid, dat het in Argentinië herhaaldelijk voorkomt, dat bin ncnlandsche belanghebbenden bij den een of anderen lak van nijverheid of productie bij de Regeering aandringen op verhooging van het invoerrecht op een of ander pro duct, zonder dat daaraan eenig gevolg wordt gegeven, schijnen bijzondere stappen voorshands onnoodig. Te minder omdat Ilarer Majesteits gezant te Buenos-Aires zich met deze aangelegenheid reeds bezig houdt. Mocht het noodig blijken clen ge zant speciale instructies te geven, dan zal daartoe onverwijld worden overgegaan. DE URKER POSTBOOT AANGEKOMEN. Na een moeilijken tocht. Gistermiddag half vier bereikte do post boot „Jhr. van Geusau", na een zeer moei lijken tocht met de post, van drie dagen aan boord, het eiland Urk. PERMANENTE HOF VAN INT. JUSTITIE. De griffier naar Genève. De griffier van het Permanente Hof van Internationale Justitie, de heer Ham- marskjold, heeft zich gisteren naar Genève begeven, waarheen hij is geroepen ter deel neming aan een zitting van de financieele contróle-commissie van den Volkenbond. Tijdens zijn afwezigheid, welke eenige dagen zal duren, zal de griffier van liet Hof on der leiding staan van den heer Garnier- Coignet, secretaris van het bureau van den president. AUTOVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË. De afschaffing dor taxe de sêjour en wegenbelasting formaliteiten. Daar het gebleken is, dat de douanen aan de verschillende posten der Nederlandsch- Belgische grens nog niet op de hoogte van het Koninklijk besluit waren, waarbij in gaande 1 Januari 1929 vrijstelling van wagenbelasting en taxe de séjour verleend werd op basis van wederkeerigheid, heeft het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club een schrijven gericht aan den minister van Financiën te 's Graven hage en tegelijkertijd aan den President de la Commission de Circulation Générale de Douanes du Royal Automobile Club de Belgique te Brussel. In dit schrijven wordt er de aandacht op gevestigd, dat niettegenstaande de afkondi ging in het Staatsblad, waarbij dit Ko ninklijk besluit op 1 Januari werd ver klaard in werking te zijn getreden, nog steeds de betreffende ontvangers betaling der taxe de séjour van Nederlandsche en wegenbelasting van Belgische automobilis ten vorderen. Afgezien van bet feit, dat deze belasting thans dus niet meer gevorderd mag wor den, geeft het invullen cn nazien dei» for mulieren veel noodelooze stagnatie voor het verkeer. Het bestuur der Koninklijke Nederland sche Automobiel Club verzoekt daarom den betreffenden regeeringen ten spoedigste de noodige instructies te geven aan alle Ne- derlandsch-Belgische grensposten, opdat het automobielverkeer niet langer onnoodig op onthoud ondervindt. Ook met het oog op de spoedig plaats hebbende Railley-auto- rnobile de Monaco, waarbij vele deelnemers hun route over Nederland-België nemen, zou het in dit verband wenschelijk zijn, dat deze automobilisten geen noodeloos opont houd ondervinden bij dezen internationalen sterrit. WEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS. Te Arnhem en te Naarden verschillende banen weer geopend. Vrijdag 18 Jan. a.s. zal te Arnhem een wedstrijd om het provinciaal kampioen schap schoonrijden voor dames in Gelder land worden gehouden. Deze wedstrijd wordt gevolgd door een wedstrijd voor pa ren. Gistermiddag zijn de banen van de Mij- drechtsche IJsclub geopend. Hedenmiddag wordt de baan van de Die mensche IJsclub geopend, met een num mer ringrijderij voor leden. De baan is ook voor het publiek toegankelijk. .De banen van cle Naardensche IJsclub werden gisteravond opengesteld. Het ijs is prachtig. Zaterdag a.s. zullen har'* !e- rijen voor mannen gehouden worden over de afstanden 500, 1500 en 3000 M. om den Gooischen wisselbaker. Zondag d.a.v. "al zonder tegenbericht het kampioenschap schoonrijden dames van Nederland verra den worden. Deze wedstrijd wordt gevolgd door een wedstrijd schoonrijden voor pa- en. DE GEMEENTESECRETARIS VAN STOPPELSDIJK. Het ontslag als secretaris door de Kroon niet goedge keurd. Ter secretarie te Stoppelsdijk is thans officieel bericht ontvangen, dat het ontslag an den heer W. van Son als gemeente-se crelaris door den Kroon niet is goedge keurd, wel het ontslag als gemeente-oot-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6