WIJNHANDEL J. A, SGHQTEMÜ Zn COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. ÜTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 BEROEP Vrijspraak geeischt Humorhoekje Van het stoomschip Valcka, dat op de zelfde plaats is blijven zitten waar het gis teren is gestrand werden gedurende den gehoelen nacht noodseinen gegeven. Het schip is zeer waarschijnlijk niet gebroken, doch schijnt, voor zoover van hieruit valt waar te nemen, iets te zijn weggezakt. Tegen 8 uur vertrok de Koningin Wilhel- mina weer naar zee en tegen 10 uur gister morgen kon van hieruit, waar de reddings pogingen met groote spanning worden ge volgd. worden waargenomen dat de Konin gin Wilhelmina naar de haven terugkeerde met de vlag in top. waaruit men opmaakt dat het de opvarenden van de Valcka aan boord heeft. Do geredden worden nog voor 12 uur hier verwacht. Wij vernemen nog verder dat het bericht van het vinden van 2 lijken van de be manning van de Prins der Nederlanden nog niet wordt bevestigd. De Koningin Wilhelmina kon voor de op varenden van de Prins der Nederlanden niets meer doen. De omgeslagen reddings boot werd drijvende gezien en drijft waar- schljniijk het zeegat in. Nader seint men ons uit Stellendam Hedenmorgen te half 12 is de Koningin Wilhelmina in de haven van Stellendam teruggekeerd met 23 van de 25 opvarenden van het stoomschip Valcka dat gisteren by Goeree is gestrand. De kapitein cn de marconist zyn nog aan boord, zij waren reeds op de reddingsboot, doch tot twee maal toe zijn zU aan boord van de Valcka teruggekeerd, omdat de kapitein zijn schip nog niet wilde verlaten. De reddingsboot is weer uitgevaren om zich opnieuw naar de Valcka te begeven om zoo noodig de kapi tein en de marconist vanmiddag van boord te halen. - - x - Wy hebben gedurenden den korten tijd, dat gistermorgen de „Koningin Wilhelmi na" binnen was, een onderhoud gehad met den 52-jarigen plaatsvervangenden kapitein van de reddingboot, den heer A. de Jager. Kapitein op de reddingboot is eigenlijk zijn zoon, de heer W. de Jager. Hij vertelde ons, dat hij gistofn met de boet een zeer moei lijke rei6 heeft gehad. Tweemaal is hij gis teren by de „Valcka" geweest, doch de ka pitein van het schip wenschte toen zijn vaartuig nog niet te verlaten en verbooci zulks ook aan zijn bemanning, die uit on geveer 25 koppen bestaat. De reddingsboot heeft kritieke oogenblikken doorgemaakt toen zij zich langszij de „Valcka" bevond en op dit schip dreigde stuk te slaan. De be manning van de „Koningin Wilhelmina" had vreeselijk van het water te lijden. Nu en dan stonden de moedige mannen tot de borst in het water. Tengevolge van de he vige sneeuwbuien kon vaak niet verder dan vijf meter vooruit worden gezien. Kapitein de Jager was over de reddingboot, een der nieuwste booten van de Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij zeer goed te spreken. Gedurende den afgeloopen nacht heeft de reddingboot droog gezeten. Er bestond voor de opvaronden geen gevaar. Toen het schip hedenmorgen binnen liep. was het 15^ uur op zee geweest. Desniettemin werd, daar de noodseinen van de „Valcka" aanhielden, onmiddellijk na het Innemen van benzine weer uitgevaren. Men meldt d.d. gisteren uit Hoek van Holland aan de N. R. Ct.: In den loop van den ochtend is kapitein Slis, die gisteravond met een vlet is uitge varen om te zien, of hij nog iets kon vin den van de schipbreukelingen van de Prins der Nederlanden, met zijn mannen binnen gekomen. Kapitein Slis heeft in een onder houd meegedeeld, dat het weer vreeselijk was. Den gelieelen nacht en ook gister middag hebben de mannen tot den middel in water cn ijs geloopen bij het zoeken langs het strand, en ook de tocht erheen was ontzettend. Wij zijn, aldus kapitein Slis, nu wel met de vlet teruggekomen, maar zy is heelemaal kapot geslagen op de glooiing bij Oostvoorne. Daar stond een ge weldige zee, en eerst vlogen we voor de zee weg in een sneeuwstorm, zooals ik nog nooit meemaakte. Het was zoo donker, dat je geen hand voor oogen kon zien. We zijn nog wel tot dwars voor de lichten van de Valka geweest, maar we moesten ten slotte terug, omdat het te bar werd en omdat we niet opschoten. Toen een van de omstan ders opmerkte, dat het toch eigenlijk te veel was geweest, zeide kapitein Slis, dat men. als het schip goed is, uitgaat, omdat hel om de kameraden te doen is. Ten slotte zijn wij, aldus kapitein Slis verder, het strand opgegaan, en toen be- goö het pas. Ik heb twee rnan bij de boot gelaten en met zyn vieren gingen wij mei een lantaarn het strand op. Zoo is het den geheelen nacht doorgegaan, zonder iets of iemand te vinden. Ik had den loodscom- mis-sari* nog wel een paar maal opgebeld, omdat er geruchten waren gekomen, dat er twee menschen hier op het strand zouden zijn aangespoeld, en hij vertelde mij, dat ook by deze geruchten had gehoord. Wij zijn er toen direct op uitgegaan en toen wij ten slotte ook nog van twee politie mannen hoorden, dat er bij paal drie man nen zouden zijn aangespoeld, gingen wij er wederom op uit. Nogmaals belde ik den commissaris op en die wist ook niet an ders te vertellen, dan dat de politie hel hem had gezegd. Ik heb toen een auto ge nomen en daarmee ben Ik naar den bur gemeester van Rockanje gereden. Hij wist echter van niets en hij verwees mij naar den strandvonder, die al evenmin uitsluit sel kon geven. Toen besloot Ik naar Oost voorne te gaan en na een tocht door een halven meter hooge sneeuw kwam ik daar bij den burgemeester aan, om ook van hem te vernemen, dat er niets bekend was. Hierop heb ik mij tot de politie gewend, die toch zelf het bericht had gegeven, en daar hoorde ik, dat ook zij het maar van hooren zeggen had. Ik ben toen naar mijn mannen teruggekeerd, die op het strand waren blij ven zoeken zonder eenig resultaat. Wij hadden aanvankelijk niet zoo zeer op de Valka gelet, omdat wij genoeg te doen hadden met hetgeen waarvoor wij waren uitgegaan: de reddingsboot en haar man nen. Toen ik weer terugkwam bij de boot. zagen wij, dat de Valka een vuurpijl af schoot Later hebben wij de lichten nog duidelijk gezien en vanochtend kon je hel schip heel goed waarnemen. Zoo te zien, zat zij er veilig, en daarom telefoneerde ik dan ook naar Hoek van Holland, dat de loodscommissaris niet te veel moest wa gen, omdat het schip er nog goed zat. Aan het einde van het onderhoud zei ka pitein Slis bewogen: „Dat zij nou allemaal zijn omgekomen. Wat was het nou eigenlijk voor een zee, vergeleken bij dien van Zon dag, toon wij zijn uitgevaren. En als er toen iets was gebeurd, dan hadden zij tegen mij gezegd: „Je bent gek, dat je bent uit gegaan". Maar nouach, zij zeggen zoo gauw: het is de reddingsboot cn daar ge beurt niets mee, en je ziet hel nu. Na dien Zondag heeft mijn vrouw tegen me gezegd: „Je moet er mee ophouden, je gaat er af" Eigenlijk zou je beter hebben gedaan met vrijgezel te blijven, wat dat betreft. En natuurlijk heeft zij het nu weer gezegd; maar dan zeg ik rnaar: Je kunt op den wal doodgereden worden; het is altijd maar een ongeluk. Als ik gistermiddag mijn boot had gehad, dan was ook ik stel lig weer uitgevaren om te zien, wat er met de mannen nog te doen was. Wat was het nou eigenlijk, vergeleken bij dien nacht, met de Christian Michielsen, en als je ten slotte weet, dat er kameraden in zee lig gen, dan ga je toch, ook al geloof je, dat zij spoedig nadat zij uit de boot zijn ge vallen, dood zullen zijn geweest. Van der Klooster is 27 jaar uitgevaren cn nog nooit heeft hij iets gehad, en ik ben er zeker van, dat hij gisteren gelachen heeft om het weer. De schepen zijn goed, maar er kan altijd wat gebeuren; er kan iets aan de machines komen cn dan", zoo besloot kapitein Slis, „hoeveel kracht heeft de zee niet." Gistermiddag omstreeks kwart voor één is op het gebouw van het loodswezen te Hoek van Holland de vlag half-stok gehe- schen ten teek en van rouw om de ramp, welke Hoek van Holland heeft getroffen. Ook uit de woning van kapitein Slis waait de vlag half-stok. Da reddingboot. De omgeslagen reddingboot, welke zoonis bekenrl was, bij Rockanje is aangespoeld, wordt daar weer zeewaardig gemaakt en zal over zee naar Hoek van Holland wor den teruggebracht. In den loop van den middag is de bur gemeester van Rotterdam mr. Drooglee- ver Fortuyn, te Hoek van Holland aange komen, waar hij zich door den loodscom missaris den heer Vruggink en den com missaris van politie den heer Jas uitvoerig over de ramp heeft laten inlichten. De bur gemeester heeft een bezoek van rouwbe klag aan de getroffen gezinnen gebracht. Vijf lijken aangespoeld. Te Rockanje zijn thans aangespoeld de lijken van den schipper van de „Prins der Nederlanden" Van der Klooster en van de matrozen Meuldijk, Sterrenburg, Van Aspe- ren en De Groot. De lijken worden per auto naar Hoek van Holland overgebracht. De nagelaten betrekldngan. In verband met de ramp van de red dingboot Prins der Nederlanden wordt noe de aandacht erop gevestigd dat het Natio naal Steuncomité Stormramp-1927 reeds een bedrag van 10000 ter beschikking van den minister van Waterstaat heeft ge steld. teneinde dit aan de nagelaten be trekkingen van genoemde bemanning ten goede te doen komen. Wat Zeerisico uitkeert De redders aan de kust zijn verzekerd bij Zeerisico. De Zee-ongevallenwet keert niet uit volgens het verdiende loon, maar re kent met standaardloonen. Die standaard- loonen bedragen Voor een schipper 8.— gld. p. dag le machinist 7.25 gld. 2e machinist 5.25 g]d. stuurman 6.75 gld. n matroos 3.75 gld. De weduwen krijgen daarvan 30 zonder kinderen. 45 roet 1 kind - 60 met 2 of meer kinderen. f De weduwe van schipper v. d. Klooster, 'COLLECTANTEN VAN die zes kinderen nalaat, krijgt dus per week officieel slechts 28.80. De weduwe van den 2on machinist Tim- mers, die vier kinderen nalaat, krijgt offi cieel slechts 18.90 per week. De weduwen van de matrozen de Groot (tien kinderen), Meuldijk (vier kinderen) cn Starrenburg (tien kinderen) ontvangen slechts 13.50 per week. Illustreeren deze kleine bedragen niet ieder voor zich duidelijker dan wooraen aldus het Vaderland wat thans plicht is van ieder Nederlander? Men donke slechts even in 10 kinderen en dan 13.50 per week! In overleg met de Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen doet het Hoofdbestuur van het Nederland- Gespeculeerd op de algemeene milddadigheid. Men meldt ons uit Amsterdam: Een kleine gave voor hulpbehoevende blinden in Nederland, wie zou niet gaarne eon steentje bijdragen om het lot van deze bijna uitgestootenen te verzachten? Zoo dachten waarschijnlijk ook enkelo ingeze tenen van Bussum, toen op 23 Mei van het vorige jaar een 28-jarige jongeman aan hun deuren verscheen: „Wilt u dit eens inzien?" sche Roode Kruis Princessegracht 27 te vroeg hij, een boekje overhandigende. En 's-Gravenhage, hiermede een warm beroep de man of de vrouw des huizes, die het op liefdadig Nederland ten behoeve van de boekje aannamen, lazon dan: „Nederland- nagelaten betrekkingen der heldhafiige be-,sche Nijverheid voor Blinden, opgericht manning van de reddingboot „Prins Hen-11895". En uit de inliggende circulaire wer- drik der Nederlanden". den zij voorts gewaar, dat het hier een in- Giften per postwissel of giro no. 22120) zameling gold, ten doel hebbende aan hulp- worden voor dit doel gaarne in ontvangst behoevende blinden van alle gezindten In genomen onder het motto Prins Hendrik Nederland werk te verschaffen. Wie zou der Nederlanden", DE RETOUR-COMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Geen gorechtelijke vervol ging van den directeur van Schageu. Men meldt uit Schagcn aan de Msb.: zulk een liefdadige instelling niet steunen dachten dan de lezers en zij zetten hun naam in het boekje, of ook wel N. N. en zij vulden daarachter het bedrag van hun gave in. Dan dankte de collectant beleefd en belde even later bij een volgende woning aan. Wat zouden al die liefdadige menschen gedaan hebben, indien zij geweten hadden dat de jongeman tegen een provisie van 25 der collecte-opbrengst, uitsluitend voor zijn stiefvader „werkte", die de overige 75 in den zak stak? Het mag niet ver Bij het gemeentebestuur te Schagen Is van den Officier van Justitie bericht ont- vangen, dat geen termen aanwezig zijn om 'zu'e&en worden cat die stiefvader heel tot gerechtelijke vervolging van den direc-slecbt van gezicht was cn zoo nu cn dan teur der gasfabriek, beschuldigd van het ,0°k wel eens twee lotgenooten een finan aannemen van steekpenningen, over te cieele opbeuring gaf, maar met z'n driecn vormden zij toch niet de hulpbehoevende blinden van alle gezindten in Nederland En omdat de justitie er waarschijnlijk ook zoo over dacht, stelde zij legen den oneer lijken collectant een vervolging in. Gisteren had hij zich te verantwoorden voor de Vierde Kamer der rechtbank alhier. De verdachte ontkende te kwader trouw te zijn geweest, maar die bewering verloor alle waarschijnlijkheid, toen hij er door president mr. Huysinga aan herinnerd werd dat zijn stiefvader h e r h a a 1 d e 1 ij k is veroordeeld voor een gelijksoortige wijze van collecteeren cn dat ook zijn vader, moeder en zwager zich daaraan hebben schuldig gemaakt. Nochtans kwamen de enkele getuigen, gaan. DE MOORD TE ROTTERDAM De rechtbank te Rotterdam heeft de pre ventieve hechtenis van den heer v. O., den procuratiehouder van De I-laas' Handel maatschappij, die aangehouden is als ver dacht van het plegen van verduistering bij die onderneming en van moord op den di recteur, den heer Lans, met 30 dagen ver lengd. HET TEKORT VAN DE GEMEENTE GRONINGEN. Voxhooging pensioensaltrek. De Gemeenteraad van Groningen die de zer dagen de begrooting behandelde en voorstellen besprak tot dekking van. het tekort heeft met 2\ tegen 12 stemmen een voordracht van B. en W. aangenomen om den pensioensaftrek voor het gemeente- personeel te verhoogen op 8*A Tot nog toe was dit Voorts werd' aangenomen een voorstel die gehoord werden, verd.'s wankele positie versterken. Deze menschen hadden, toen zij het boekje van den collectant hadden in gekeken, hun penningske geofferd. Welis waar dachten zij dat het een liefdadige in stelling gold, maar ja. indien verd. hun zou verteld hebben dat het geld «alleen voor t zijn stiefvader bestemd was, ochdan 1 hadden zij wellicht ook wat gegeven, mis scliien iets minder der rechtsche fractie om een kindertoeslag jn verband meende het O. M. mr. te verleenen, terwijl verworpen werd een overbosch slechts vrijspraak te kunnen voorstel der soc. dem. om m plaats van vragen. den pensioenaftrek in te voeren een ver- Dö verdediger, mr. F. Heemskerk, kon hooging van den H. O. BovcmLen werd 2jch natuurlijk geheel bij dezen eisch aan- verworpen een voorstel van de Vrijzinnig sluiten. Alleen wees hij er nog op dat Dem. om den pensiocnaftrek op 6 te tegen den naam „Nederlandsche nijverheid stellen cn de rest te vinden uit uitkêe- ringen van de bedrijven. De totale bezuiniging moest dienen tct dekking van een tekort van 120.000. UIT DEN VELSER RAAD. Slechte verhouding onder amb tenaren. Verleden jaar heeft de gemeenteraad van Velsen een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de verhou ding tusschen den boekhouder en den di recteur van de bedrijven gas cn water Deze commissie heeft in de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering haar rapport uitgebracht. Zij schrijft, dat do boekhouder niet vrij is te pleiten van zekere tekort komingen ten aanzien van het administra lief beheer, ook doordat hij ten opzichte van eenige punten een minder juist in zicht had. Hoofdzaak is, dat de verhou ding tusschen den directeur cn don boek houder niet was zooals die behoort te zijn tusschen ambtenaren cn vooral tusschen hen, die leidende functies bekleeden. Die verhoud'ng is thans van dien aard, dat een goedé samenwerking tusschen die amb tenaren als uitgesloten moet worden be schouwd, waarom het noodig bleek, een oplossing te zoeken. De commissie meent, dat het belang der gemeente thans meebrengt, den boekhou der van gas en water werkzaam te stel len bij de verificatie der gemeentefinanciön. De raad heeft in dien geest besloten. EEN MOTORBOOT GERED. Zwaar weer op de Oosier- schelde. I Woensdagavond omstreeks 9 uur werden noodseinen waargenomen, afkomstig van üe Ooste.'schelde. Kapitein Breen. van het bergingsvaartuig „Jannette", firma Hoogeboezem en Van der Tak te Rotterdam, stoomde direct uit en ls erin geslaagd do motorboot „De Onderne- j min", die maehineschade had bekomen, met de drie opvarenden, die in nood verkeerden ie redden Er stonden hooge zeeën en er was moeilijk verbinding met het scheep'e te krijgen, hetgeen tenslotte met een lijn f gelukt is. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TREIN. Bij de Bonneerbrug te Stadskanaal ls een vrachtauto van den heer Sloots. van Gas- seltenveveen gisteravond in botsing geko men met een goederentrein, op weg van Stadskanaal naar Veendam. De eigenaar van den auto, de heer R. Sloots, werd door de voorruit geslingerd en aan het hoofd en een zijner beenen gewond. Zijn knecht bleef in den atuo zitten en bekwam geen letsel ondanks h°t feit, dat de auto over een of- stand van 8 Meter werd weggeslingerd, voor Blinden", waarmede verd. cn zijn tra wanten werkten, reeds vele jaren lang is gewaarschuwd, zoodat men kon weten dat het hier geen recele zaak gold. En zelfs als men bij het lezen van den naam gedacht heeft aan een groote instelling, is dit op zichzelf niet voldoende om daaruit hel element oplichting te distilleeren. Ook pl kon niet anders dan tot vrijspraak conclu- deeren. Uitspraak 31 Januari a.s., te half twee. UIT DE STAATSCOURANT. Bevorderd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek: tot commies J. de R.ave en A. L M. Schmittmann, beiden thans adj commies en tot adiunct-comrnies: J. C. van Venetic, thans klerk. HET AUTO-ONGELUK BIJ HET KALFJE. Uitspraak der Amst. rechtbank De tweede kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 33-jarigen tooneelschrijvcr M A A. A. D., wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Be klaagde heeft in den middag van 19 April van het vorig jaar in de gemeente Nieuwer-' Amstel bij een poging om een voor hem ry- Uende auto te passeeren, deze auto aange reden. waardoor de laatste tegen het hek van de R.-K. school aanbotste. Van de daar spelende kinderen werd een zoo ernstig ge-, troffen, dat het den volgenden dag over leed, terwijl van een ander kind hot been geamputeerd moest worden. De rechtbank achtte het tcnlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen en heeft den looneelsehrijver veroordeeld tot Lecb- tenisstraf van 1 maand en do ontzeggi;:g van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor den tijd van één jaar. liet O M. had geeischt: 2 maanden hech tenis en idem. RANGEERDER DOODGEDRUKT. De 55-jarige spoorwegarbeider J. W. van Toorn is gisterenavond te Tiel bij het ran- gceren van goederenwagens gedood. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Chanffenr veroordeeld. De Haagsche Rechtbank heeft den chauf feur J Pb F. K. uit Den Haag, aan wiens schuld het 1e wijten zou zijn geweest, dat hij in den avond van den lOen Juli van het vorige jaar op de Koninginnegracht niet een door hem bestuurden automobiel in aanrijding is gekomen rnei een motor rijwiel, welks bestuurder ten gevolge daar van ernstig werd gewond, terzake \an het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, veroordfeld tot 2u9 boete subs. 40 dagen htchtenis. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. MARINE OVERPLAATSINGEN. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn óe officieren der administratie der 2e klasse B. G. A. Mahlen en A. D. Loth den 22en Januari as. geplaatst aai* boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den Marinestoom vaartdienst der 2de klasse Ir. II. Buter den Cisten Januari a.s. geplaatst bij de Rijks Werf te Willemsoord. TEVREDENKEIDSBETUIGING De minister van justitie heeft blijken* mededeeling in het Algemeen Politieblad zijn bijzondere tevredenheid te kennen e» geven aan Johannes Melles, inspecteur van politie te Rotterdam, in verband met zün voortvarend en scherpzinnig onderzoek in zake fraude op lotenjgebied WEDSTRIJDEN KON. NED. T-' SCHAATSENRIJDERSBOND. - De Kon. Nederl. Schaatsenrijdersbond heeft, nu de vorst weer is ingevallen, de volgende wedstrijden uitgeschreven. Te Wolphaartsdtjk nationale wed strijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap hardrijden voor de pro vincie Zeeland, afstanden 500, 1500 en 5000 meter op Zaterdag 19 Januari. Te Na arden nationale wedstrijd voor ïmnteurs in het hardrijden, afstanden 500, 1500 en 300 meter op 19 Januari. Te Nieuwe Niedorp nationale wed strijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap schoonrijden voor dame9 voor de provincie Noord-Holland, gevolgd door een wedstrijd voor paren op 20 Ja nuari. Te Na arden nationale wedstrijd voor amateurs orn het kampioenschap voor Ne derland schoonrijden voor dames, gevolgd door een wedstrijd voor paren op 20 Ja nuari. Te Utrecht nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioen schap schoonrijden voor heeren voor de provincie Utrecht, gevolgd door een wed strijd voor paren op 20 Januari. DE OPVOLGER VAN IR. KALF F. Ei| zal vervangen worden door Ir. E. C. van Dijk. Reeds eenigen tijd terug maakten wij mel ding van het aftreden van Ir. J. A. Kalff, als directeur der Ned. Spoorwegen. Naar wU thans vernemen, zal Ir. E. C. W. van Diik. chef van den Dienst der exploitatie, Ir. Kalff opvolgen. In dit geval zal de heer J. D Evers, thans hoofdinspecteur chef van den stationsdienst, aangewezen worden om den heer van Diik als chef van den dienst der Exploitatie te vervangen. i*? juffrouw van het postzegelloket tot naar vriendinnen „En de avondmantel was een redingate-model in pracnug lamó brocaat met vossebont en wfjde pagode-mouwen" Wacnteusmoede klant„Ik zou sraa? willen weten of u een, nette postzegel voor me had lichtrood met een snoezig geper foreerd randje het geheel aan de achteraid* Uch- oewerkfcl met Arabisch com. Iets in den prijs van and*-haiven «tuiver"\j (London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6