I.TUDELIJAE OPRUIMING £°oNScfS VIER VELDWACHTERS DOODGESCHOTEN AANEIEDING" Inmaakbrandewijn a t 3.5^ iet Liter bij S. H. MASSA Alien vaders van gezinnen L'HIRONDELLE 16=18 Langestraat BRUTALE OVERVAL Winkelierster neergeslagen RADIO-PROGRAMMA Humorhoekje Een vreeselijk drama te Grootegast RECLAMES. Van 1— 4 regels 2.05, elke regel meer 0.50 SLIJTERIJ HAVIK 41 TELEFOON 292 te zullen doodschieten, schijnt de vier poli tiemannen achter elkaar te hebben neerer -choten. Of de politicbeambten nog de tijd 'nebben gehad terug ie schieten, staat nog niet vast. Wel was Wijkstra, die intus- schen te Groningen is gearresteerd, aan zijn rechterhand gewond. Na de vier man nen te hebben neergeschoten, heeft de mis dadiger alle vier slachtoffers aan den hals met een mes bewerkt en getracht hen den hare af te snijden. Daarna heeft hij zijn huis in brand gestoken en is gevlucht. he pihs.vinendeh, de meest nabij gele gen hu.zen staan op eenige honderden meters afstand hebben een aantal scho ten gehaard en zager, daarop het huis in brand staan, waarop zij den burgemeester hebben gewaarschuwd. Bij de sectie, op de lijken van de slacht offers gericht, is komen vast te staan, dat zij door meer dan een kogel waren getrof fen. De lijken zijn per auto naar het Ge meentehuis van Grootegast, op ongeveer een half uur afstand van Doezum gelegen, overgebracht. Onmiddellijk na het bekend worden van den misdaad, heeft de politie de justitie van Men seint ons uit Groningen Gistermorgen te ongeveer acht uur heeft zich te Grootegast (Westerkwartier) een vreeselijk drama afgespeeld. Twee gemeen te-veldwachters en twee rijksveldwachters waren gegaan naar de woning van zekeren Y. Wijkstra om dezen te arresteeren. Deze Wijkstra, een man met anarchistische op vattingen, woonde samen met de vrouw van een zekeren Wobbes, die op het oogenblik in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen vertoeft. De vrouw had haar woning en haar zes kinderen verlaten en was met ge noemden Wijkstra gaan samen wonen. In verband met een cn ander zou Wijkstra he denmorgen op last van den Officier van Justitie te Groningen worden gearresteerd. De arrestatie ging, zooals verwacht werd, met verzet gepaard, een verzet, dat tot een vreeselijk drama heeft geleid. Toen de bei de gemeen te-veldwachters en de beide rijksveldwachters bij de woning van Wijk stra kwamen, werden zij met revolverscho ten ontvangen. Wijkstra heeft achtereen volgens alle vier veldwachters doodgescho ten. Do slachtoffers zijn de gemeente-veld wachter Meyer, die een vrouw en vier kin deren achterlaat en de gemeente-veldwach ter van der Molen, die een vrouw en twee kinderen achterlaat en de beide rijksveld wachters Werkman uit Sebaldeburen, die een vrouw en drie kinderen achterlaat en Hoving uit Opende, vader van twee kinde ren. De onmiddellijk terplaatse verschenen ge neesheer kon bij ille vier slechts den dood constateerer Men seint ons uit Groningen Wij vernemen nader omtrent het drama te Grootegast, dat de dader die voortvluch tig was, aan den Ileereweg te Groningen door twee rechercheurs is gearresteerd. Ilij droeg in elke jaszak een revolver, doch kon er geep. gebruik van .maken. Aan zijn rech terhand was hij gewond. De man is on middellijk naar het Hoofdbureau van Po litie gebracht en in arrest gesteld. Omtrent het vreeselijk drama, dat zich gistermorgen omstreeks acht uur iu de ge meente Grootegast heeft afgespeeld, ver nemen wij nog het volgende Op last van den Officier van Justitie te Groningen begaven gistermorgen tesen acht uur de gemeente-veldwachters Meiier en Van der Molen en de rijksveldwachters Werkman en Hoving zich naar het dorpje Doezum in de gemeente Grootegast om een zekeren Y. Wijkstra over te brengen naar Groningen. Deze Wijkstra woonde, zooals gemeld, samen met de vrouw van een zeke ren Wobbes, wier man in de rijkswerkin richting te Veenhuizen vertoeft en die haar zes kinderen onverzorgd had achtergelaten. Zij woonde ongeveer veertien dagen met Wijkstra samen. Het schijnt vast te staan, dat de ge meenteveldwachter Van der Molen zich het eerst naar de woning heeft begeven en dat iie drie andere veldwachters op korten ai- stand van de woning stonden te warnlen. Wat er toen precies gebeurd is, is niet be kend. Wijkstra, die een vreemd persoon is. die reeds meermalen gedreigd had de poli tiebeambten, die hem zouden komen halen, het gebeurde in kennis gesteld. Alle maat regelen werden genomen om zoowel Wijk stra als de vrouw, die eveneens verdwenen was, op te sporen. Wijkstra werd door twee rechercheurs aan den Ileereweg te Groningen gearresteerd. Vrouw Wobbes werd in den loop van den middag in de buurt van Doezum aangehouden en naar het Gemeentehuis te Grootegast overge bracht. Het parket uit Groningen is te Grootegast gearriveerd en stelt een onderzoek in. Gis termiddag werd de vrouw op het Gemeente huis gehoord. Naar het ziekenhuis om zich tc laten verbinden. Omtrent het drama te Grootegast verne men wij nog nader, dat Wijkstra, nadat hij den eersten veldwachter had doodgescho ten, om zijn huis is geloopen en vauuit de achterdeur de drie andere veldwachters doodgeschoten heeft, die zich daar verdekt hadden opgesteld. Daarna is hij met een kennis, een zekere H., op de fiets naar*Tol- bert gegaan en daarvandaan per auto naar Groningen. Hij vervoegde zich bij het Acad. Ziekenhuis, om \erbonden te worden. In het ziekenhuis deed men dit echter niet, doch men waarschuwde de politie. Wijkstra Is toen met zijn vriend door de stad gegaan, waar rechercheurs hem spoedig in de gaten hadden en hem arresteerden. Wijkstra is volkomen toerekeningsvatbaar en toont geen berouw. H., die eveneens word gear resteerd, is later weer op vrije voeten ge steld. Een onverschillig heerschap. Uit een onderhoud met een ingezetene van het dorpje Grootegast, laten wij nog het onderstaande volgen De gearresteerde Wijkstra was ongeveer 30 jaren oud. Hij stond als een onverschil lig heerschap bekend. Des zomers verdien de hij de kost als bouwvakarbeider, des winters door met een harmonica langs de herbergen te trekken. Verder stond luj be kend al? een zeer goed schutter. Hij wist zejfs. een lucifersdoosje van een paal te- schieten. Vrouw Wobbes staat eveneens zeer slecht bekend. Haar kinderen, die zij verlaten had, waren reeds in het gemeen telijk armenhuis opgenomen. De vrouw zou door de veldwachters, in verhand met het verlaten harer kinderen, naar Groningen worden overgebracht. De vier slachtoffers waren in de omge ving bijzonder gezien. De veldwachters Meijer en Hoving waren nog jongemannen. Werkman was iets ouder en veldwachter Van der Molen had reeds pensioen aange vraagd. De arrestatie te Groningen. Wij lezen nog in de Prov. Gron. Courant: Omstreeks 1 uur is de dader gevat op den Ileereweg bij de Heerebrug, toen hij zich van het R. K. Ziekenhuis naar de stad be gaf. De recherche wist, dat de dader waar schijnlijk gewond was. Op die plaats liep een man, die zijn gewonde hand in zijn jas droeg. Twee rechercheurs zagen hem. Het eerste wat ze deden was hem in den zak grijpen. Hun vermoeden was maar al te juist! Uit den zak lcwam een browning te voorschijn. Verder had de man nog een groote hoeveelheid, wel 80, scherpe patro nen cn bovendien nog een aantal Duitsche patronen bij zich. De dader was nu weer loos. Onmiddellijk werd hij naar het politie bureau aan het Martinikerkhof overge bracht. Tegelijk met hem arresteerde de recher che eon zekeren H., die don dader waar schijnlijk met een auto van Grootegast naar Groningen heeft gebracht. Hoe hij hierheen is gekomen wist men nog niet zeker. Een woord van hulde moet hier worden gebracht aan de Groningsche recherche, die zoo spoedig den dader heeft weten te pak ken Tactisch en op het juiste moment is hier ingegrepen. F.ven kregen wij den dader te zien: Een man van middelmatige grootte, eerder groot dan klein, met onverschillige, dom me oogen, uitstekende jukbeenderen, en donkerblond, reeds grijzend haar. In hemdsmouwen werd hij van de eene zaal van het politiebureau naar de andere over gebracht. Weerloos, met gebogen hoofd, ecnigszins versuft liep hij, terwijl een her- culesche Groningsche politieman hem bij zijn kraag vasthield. Hij had nog een vuil* zakdoek met gestold bloed om zijn hand, zijn broek was opgestroopt. Zoo juist had de politie zijn been onderzocht, waarin hem een kogel was geschoten. „U kunt wel begrijpen", zei, terwijl we even stonden te wachten, een politieman lot ons. dat je je bij dien man nauwelijks goed kunt houden, dat je trilt, dat je groote lust hebt, dien kerel onder den grond te trappen. Het is toch een onmensch. die zoo maar vier van je collega's neerschiet en ze den keel afsnijdt. Sterk is hij zeker niet: je zoudt hem zoo kunnen breken". Do omstreken van Grootegast zijn dik wijls onveilig. Men hoeft zich niet te ver wonderen, wanneer men daar op klaarlich ten dag, zoo 's morgens om 9 uur, een strooper met een geweer onder den arm tegen komt De politie patrouilleerde juist in de laatste dagen nogal Ijverig. Men zag meermalen vier veldwachters tegelijk. Het was bekend, dat het de laatste da gen bij de Werkverschaffing niet altijd even rustig was geweest, dat enkele „com munisten" daar wel eens herrie hadden gemaakt. Het staat echter niet vast of deze ontzettende misdaad verband houdt met deze ongeregeldheden. ,,Door maatschappelijke tegen' slagen in een toestand van radeloosheid geraakt" Den l?en September werd een winke lierster in de Van Oldenbarneveldtstraat tc Rotterdam door een man in haar wo ning aangevallen, die haar met een hamer neersloeg, teneinde zich meester te maken van het geld, dat zich in de winkellade bev.ond. Als verdacht van deze poging tot dief stal, voorafgegaan door geweld, had zich gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank- te verantwoorden de 44-jarige J. F. T. v. N., thans gedetineerd. Verdachte legdo een volledige bekentenis af. Zijn daad had hem geweldig aange grepen Herhaaldelijk brak hij in snikken uit. In den avond van 17 September was hij uitgegaan, omdat hij er over piekerde hoe hij het. geld bi.ieen zou krijgen om een wissel, die den volgenden dag zou worden aangeboden, te betalen. Verdacnte had n.l. een winkel aan den Malhenesserweg, dlc niet te best ging. en zijn zaken waren er niet beter op geworden sedert aan den overkant van de straat een groote con current een filiaal, geopend had. Zijn woe de had zich dan ook dadelijk tegen dezen concurrent gericht, cn gewapend met een hamer was hij naar den overkant geloopen om bij den concurrent de ruiten in tc slaan. Het was echter zoover niet geko men. Verdachte was doorgeloopcn naar do stad, en was den chocoladcwinkel van juf frouw Van Zessen binnengegaan. Van een nichtje, die aldaar winkeljuffrouw was, wist hij dat juffrouw Van Zessen op dat uur altijd alleen was Zijn bedoeling was deze juffrouw, onder bedreiging met een revolver, het geld afhandig te maken, dat hij voor den wissel noodig had Er is later ook een revolver op hem gevonden, een totaal waardeloos ding. Hij kocht een ons bonbon» en hij vroeg of hij even mocht telefoneeren. Met toestel bevond zich in een kamertje achter den winkel en daar heeft hij de vrouw aangevallen en haat eenige slagen op het hoofd toegebracht. De vrouw viel, maar wist hem den hamei nog afhandig te maken Zij gilde luid om hulp en daarop is verdachte de deur uit geloopen. Over verdachte is een geneeskundig rap port uitgebracht, dat wel concludeert dat verdachte toerekenbaar is, maar dat toch uiteenzet, dat hij tengevolge van maat schappelijke tegenslagen in een geestes toestand van radeloosheid is gebracht Die toestand mag bij de strafbepaling niet bui len beschouwing blijven. Juffrouw Van Zessen bleek nog geheel overstuur. Nadat' zij haar verklaringen af gelegd had, zakte zij tengeovlge van een zenuwaanval ineen en moest buiten de rechtszaal worden gedragen. Nadat nog twee getuigen, die verdachte den winkel hadden zien verlaten, waren gehoord, eischte het O. M. wegens den ernst van het delict 4 jaren gevangenis straf. De verdediger, mr. G. van Geest, gaf een uitvoerige uiteenzetting van den sa menloop der omstandigheden, die ver dachte tot zijn daad hebben gebracht. Deze is geen bruut, maar een goed echtgenoot en goed vader, die vol ontzetting ziet wat hij gedaan heeft. Pleiter drong daarom, ondanks den ernst van het feit, aan op oen voorwaardelijke straf. Uitspraak 31 Januari. DIRECTIE DER ORANJE NASSAU- MIJNEN. De heer Delorthe legt zijn functie neer. De heer J. Delorthe zal gevolg geven aan zijn reeds eenigen tijd geleden kenbaa'- ge maakt voornemen om zich wederom in Frankrijk te vestigen en 1 Maart a.s. de functie neerleggen van voorzitter van de directie der Oranje Nassaumijnen, welke hii ruim 20 jaar heeft bekleed. De heer Delorthe zal worden opgevolgd door den directeur der maatschappij, den beer Ir. D. J. Klink, ingenieur van den Rijkswaterstaat met verlof, die met ingang van genoemden datum tot directeur gene raal der Oranje Nassaumijnen zal worden benoemd. MOOI SUCCES VOOR ONZE VLIEGTUIG-INDUSTRIE. Toestellen van vóór 1926 nog in perfecten staat. In 1926, toen de K.L.M. reeds behoefte aan groolere vliegtuigen kreeg, verkocht zij vijf Fokker F Ill-vliegluigcn aan de „Balair de Zwitsersche luchtvaartmaatschappij. Met dez.e toestellen, die voor de K.L.M. eenige jaren dienst gedaan hadden, vervulde de „Balair" haar luchtdiensten in de jaren '26, '27 en 1928. Thans heeft de „Balair", naar de Tel. ver neemt deze toestellen naar Italic verkocht, nadat de Zwiisersche Rijksstudiedienst de vliegtuigen onderzocht en in perfecten toe stand bevonden had. Een mooi compliment aan do Nederlandsche industrie en aan Fok ker in het bijzonder. PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT De vacature Spierings In de vacature, ontsaan door het overlij den van den heer Th. G. A. M. Spierings, te St. Michielsgestel, is tot lid van de Provin ciale Staten van Noord-Brabant benoemd verklaard de heer J. E. A. M. Meyring, te 's Hertogenbosch. Zondag 20 Januari. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. 8.25—9.20 v.m. Morgenwijding, te leiden door Den WelEd. Geb. Heer L. Nieuwpoort, Theol. Student te Haarlem. (Spreker namens de Stichting Radio-Co mité „Amsterdam-Zuid". 10.30—12.00 Uitzending van de Hoogmis uit de parochiekerk v. d. H. Petrus te Gul pen (L.). 12.30 Tijdsein van de K.R.O. Kok. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O. Trio. Piet Lustenhouwer, piano; Heinricb Scholl, viool en Otto Hendriks, cello. 1.30—2.00 Godsdienstonderricht voor oude ren door den Weleenv. Heer D. Bont, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede. 2.002.30 Literair-halfuurtje. Spreker: L. J. M. Feber, „Voorlezing uit eigen werk." 2.304.30 Orgel-concert hij gelegenheid der inwijding van het nieuwe orgel in de kerk van den I-I. Petrus te Gulpen. 4.305.00 Ziekcnluilfuurtje door den Zeer- eervv. Heer P. de Wolf, Rector van het St. Joan .de Deo-ziekenhuis te Haarlem. 5.50 nm.'Kerkdienst, vanuit de Evang. Luthersche Kerk op het Spui te Amsterdam. Voorganger: Ds. J P. van Heest, Evang. Lulliersch Predikant te Amsterdam. 7.30—8.45 Uitzending uit de Wilhelmina- Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heer len. Medewerkers: Dameskoor der school, ge vormd uit de leerlingvroedvrouwen, Spre kers: De geneesheer-directeur Dr. C. Meu- leman. De Zeereenv. Heer Jac. Nyscn, se cretaris van de R. K. Vereeniging Mocder- schapszorg en rector van de Kweekschool. 8.45—10.45 Concertavond met medewer king van de Amsterdamsclie Orkestverecni- ging onder leiding van Frans van Diepen beek: de heer Anton de Leeuw, bariton. 10 uur. Nieuwsberichten van het Pers bureau Vaz Dias. 10.45 Epiloog door het klein Koor onder leiding van den heer Jos. II. Pickkers. Hilversum 1060 M 9.15 V.A.R.A. Cursu^: Zorg voor de mks- gezondheid, door den heer I. G. Keesing, voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht. 3. „De organisatie der openbare gezond heidszorg." 9.45 „Doe het Veilig." Serie voordrachten o.l.v. den heer ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseuin te Amsterdam. Spreker: de heer R. C. van Ree, technisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie in Maas tricht. Onderwerp. Kooloxyde-vergiftiging. Ochtend-concert van liet Amsterdamsclie Strijkkwartet, bestaande uit: Ferd. Helman, viool; Ben Meijer, viool; F. Denayer, alt viool; C. van Leeuwen-Boomkamp, cello. Spreker de heer Jan de Roode, redacteur Dagblad „Het Volk", te Amsterdam. 10.45 Toespraak van den heer J. J. de Roo de. Onderwerp: 1929: Verkiezingsjaar. 12.00 Scliaakles door J. Davidson. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Boris Lenski-tno. 2.00—2.30 Gramophoonmuziek. 2.30 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Uitzending van het concert uit te voeren door lie Concertgebouw-orkest. Dirigent: Otto Klemprer. 4.00—5.00 Wedstrijduitslagen verstrekt door het Persbureau Vaz Dias. Afgewisseld met gramophoonmuziek. 5.00—6.00 V.A.R.A. Kinderuurtje o.l.v. Wil lem van C^?ellcn, met medewerking o.a. van Jeanne Bacilek. Een uurtje bij de Iamilie Mulder. 20. Bezoek van Meneer Mulder aan Oome Keesje. 6.30 Kerkuitzcnding. Gewijde bijeenkomst in het kerkgebouw der Ned. I-Ierv. Gem*"— te te Zaandam, Westzijde. Spreker: Prof. R. Casimir, Den I-Iaag. On derwerp: De Groote Overwinning. Muzikale medewerking: Mej. Di Moorlag, sopraan. H. W. Flcntrop, orgel. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Pers berichten van Vaz Dias. 8.15 Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, Soliste: Ilenriette Sala (zang). 11.00 Sluiting. Maandag 21 Januari. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. 11.00—pijn. 11.30 v.m. Korte Ziekendienst. te leiden door den heer J. Valk, godsdienst onderwijzer te Hilversum. (Ned. Herv.). 12.30—1.45 n.m. Orgelconcert, te geven door den heer M. Jelgersma, Loosduinen. 2.00—2.30 n.m. Schooluitzending, 2de les practische gezondheidsleer door Drs. H. Schilp, directeur der Chr. Kweekschool te Leiden. 4.00—5.00 n.m. Z:ekenuurtje, te leiden door Ds. G. Laarman, Geref. Predikant to Hil versum. De heei J. H Smit—Duyzentkunst. bariton en kerkorgel. De heer J. H. Smit Duyzentkunst, kerkorgelbegeleiding. 5.30—6.00 n.m. III Literaire Lezing, door Mejuffrouw Diet Kramer. Zij zal voorlezen. Twee schetsjes van haar hand n.l. „Bezoek" en „Bloemen", welko binnenkort in een bun del zullen verschijnen. 7.00—7.30 n.m. N. D. O. Instituut Schoe- vers. Les Stenografie „Groote" door den heer A. A. Schoevers. 7.30—8.00 n.m. Zangcursus, te leiden door den heer Jac. Ph Curo te Utrecht. Vanaf S.00 n.m. Uitzend avond. Spreker De HoogEdclGestr. Heer J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal tc- s-Gravenhagc. Onderwerp „Mr. Groen van Prinsterer. 1-Iet muzikaal gedeelte wordt verzorgd door. Het Christelijk Radio Orkest, onder leiding van den heer J. PouWels, te Amster dam. Daarna Persberichten Persbureau Vaz Diaj. te Amsterdam. Hilversum, 1060 M. 10.00 Tijdsein der A.V.R.O.-klok 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00. Politieberichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek door het Boris Lcnsky-Trio. 2.00—2.45. Grarnophnonmuziek. 2.45—4.45. Aansluiting van de „City" te Bioscoop te Den Haag Uitzending van illus tratieve filmmuziek. Orkest o.l.v. J. de Man. 5.00—6.00. Kinderuurtje door Mevr. Antoi nette van Dijk. 6.00. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00—7.14. Voor-avondconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Tjeep. 7.15—7.45. 12de les Engelsch voor begin ners door Fred Fry. 7.45. Politieberichten. 8.00. Tijdsein der A.V.R.O.-klok. 8.018.30. A. V. R. O. Handelsweten- schappelijke lezingen. 9de spreker Prof. Dr. N. J. Poiak hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool, R'dam. Onderwerp Het ca deau x stelsel. 8.30. Cabaret-avond. Medewerkenden Roosje Kohier v. Gelder, declamatie. Mary en Ernst Frey-Bernhardsgrütter. Zwitser sche Volksliederen. Stella Fontaine niet liedjes cn imitaties. Lamoen, Vlaamsclie lie derzanger. Marchant in zijn repertoire. Pier re Palla met piano-syncopations. Het A. V. R. O. Dansorkest. 10.00. Persberichten van Vaz Dias. 11.00. Sluiting. Tourist in Egyptisch museum ofter Jlm. Een verkeera It* t- Ulej

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6