WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAM Zn. COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. STADSNIEUWS. L. J. Luycx Zn. Buikbanden UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 AR BEIDS CON FLIC TEN IN DUITSCHLAND SNEEUW EN STORM Verkeersstoringen in Zuid-SIavië BOMAANSLAG TE DETROIT Zeven dooden LUCHTVAART MET SLECHT WEER TE KAMPEN Hedenmiddag op Schiphol DUITSCHLANDS HERSTELSCHULD Commercialiseering der herstel-obligaties UIT DEN OMTREK. GEMEENTERAAD De agenda PLANTSOEN IN HET SOESTERKWARTIER W erkverschaffing Ernstig textielgeschil Ge lira, 18 Jan. (V.D.). De stakingsbe weging in de weverijen in Saksen en Thii- ringcn breidt zich snel uit. Nadat de sta king Donderdag bij een verbandfirma te Gehra begonnen was, zijn er thans 19 fa brieken, waar gestaakt wordt. Indien de werkgevers deze stakingen met een uit sluiting beantwoorden, zullen er 25.000 ar beiders en 230 firma's bij betrokken zijn. De stakende arbeiders eischon een belang rijke loonsverhooging. De contracten waren reeds lang opgezegd en de onderhandelin gen hadden niet tot overeenstemming ge leid. Sedert ecnige maanden bestaat er l eeds geen contract en werden oude tarief- loonen stilzwijgend gehandhaafd. De eischen der arbeiders komen op een loonsverhoo ging van 21 pCt. neer. Ook Roemenië bezocht Boekarest, 19 Jan. (V.D.) Sedert Don derdag woeden in Roemenië hevige sneeuw- stoimen. Op sommige plaatsen in Boeka rest ligt de sneeuw 1 M. hoog. De treinen ondervinden groote vertraging. Telefoon- en telegraaf-verbindingen zijn gedeeltelijk onderbroken. De schepen, die in Constanza binnenkomen, hebben veel te lijden gehad van de stormen ,die op de Zwarte Zee woe den. Belgrado, 19 Jan. (V.D.) In Servië evenals in Kroatië ligt het spoorwegverkeer tengevolge van de enorme hoeveelheid sneeuw, die gevallen is, stil. In Bosnië, Hr- zegowina en Montenegro ligt-het spoorweg verkeer eveneens volkomen stil. Ook tus- schen Ogulin en Spalato is het verkeer ge stremd. De personentrein, die van Ogulin naar Spalato vertrokken is, wacht op het station Jesenica op hulp, daar hij in den sneeuw is blijven steken. In Servië werd het verkeer tusschen Skoplje en Ochridsee stopgezet. De snel trein, die Donderdagavond uit Belgrado over Subotica en Boedapest naar Weenen vertrokken is, moest 5 6 uurop de open baan wachten, tot de rails van sneeuw be vrijd waren. In Serajowo werd in den loop van Vrijdag een temperatuur van 30 gra den onder nul opgeteekend. Daarentegen is in Spalato plotseling een volkomen weers verandering ingetreden. Na de zware sneeuwstormen en de koude heerscht daar op het oogenblik het heerlijkste lenteweer, met een tempratuur van 15 graden boven nul. Een ltaliaansche veete Uit Detroit wordt gemeld, dat tengevol ge van het ontploffen van een bom een huis verwoest werd. Men gelooft, dat zeven per sonen om het leven zijn gekomen. Twee personen, die voor het huis zwaar gewond werden, worden voor de dagers gehouden afhankelijk is en dat de deskundigen geen enkel mandaat van hun regeering kunnen meekrijgen. En aangezien de Amerikaan- sche regeering zelfs niet eens officieel in de commissie vertegenwoordigd is en er zieh toe beperkt heeft eenige van haar staats burgers aan te wijzen, die aan het werk der commissie zullen deelnemen, kan zij al lerminst beperkende bepalingen voor het werk der commissie maken. Het blad zegt verder, dat het duidelijk moet zijn, dat de Fransche regeering geen afstand kan doen van de haar door het Dawesplan ge geven waarborgen. De Duitsche schuld is in werkelijkheid de schadevergoeding voor de door de geallieerden geleden schade, waarvoor het verdrag van Versailles zelfs een eerste hypotheek op alle Dutsche goe deren mogelijk maakt. HET WEER IN ZWITSERLAND. Bern, 19 Jan. 8 uur v.m. De tempera tuur in gr. Cels., de weersgesteldheid en de hoogte der sneeuw 111 c.M. bedroeg onder scheidenlijk in de navolgende plaatsen Adelboden, S, zeer mooi, 5075; Ander- matt, 16, idem, meer dan 1 M.; Arosa. 8, betrokken, meer dan 1 M.; Les Avants, —9, zeer mooi, -40—50; Caub ob Montreux, 7, idem, 75—100; Chateau-d'Oex, 13, idem, 4050; Davos, 6, betrokken, 75100; En gelberg, 7, bewolkt, 75100; Flims-Wald- haus, —8, mooi, meer dan 1 M.; Grindel- wald, 10, zeer mooi, 50—75; Gstaad, 13, idem, 5075; Kandersteg, 12, zeer mooi, 50—75; Kleine Scheidegg, 12, idem, meer dan 1 M.; Ivlosters, 5, sneeuw, meer dan 1 M.; Lenzerheide-Parpan. 13, mooi, 75 100; Montana-Vermala, 9, zeer mooi, 50— 75; Muerren, 8, idem, meer dan 1 M.; Pontresina, 12, mooi, 5075; Rigi-Kalt- bad, 6, idem, 75—100; Ste. Croix-Les Ras- ses, 7, zeer mooi, 75—100; St. Moritz, 11, mooi, 5075; Villars-Chesières, —6, zeer mooi, 5075; Wengen, 8, idem, 75100; Zermatt, 15. idern, 50—75; Zweisimmen, —16, id. 40—50. DE ACTIE DER CAMELOTS DU ROY. Botsingen met de politie. Op de groote Parijsche boulevards bij d6 Opéra hadden hevige botsingen plaats tus schen „camelots du roy", die de gendarme-' en de politie-uniform droegen, en de poli tie. Vijf agenten werden gewond. Zes ca melots werden gearresteerd. DE OPSTAND IN DEN CONGO. Twee Europeanen gedood. Parijs, 20 Jan. (II.N.) Omtrent den op stand in den Congo meldt een Parijsch blad, dat de opstandelingen twee Euro peanen hebben gedood cn vijf Europeanen nis gijzelaars hebben meegevoerd. Zij drei gen de gijzelaars terstond te zullen dooden, indien de troepen, die tot onderdrukking \an de opstandelingen uitgezonden zijn, een bepaalde grens overschrijden. Het mi nisterie van Koloniën deelt mede, dat het geen berichten over den opstand heeft ont vangen. Het lndië vliegtuig te Praag geland Volgens een nader bericht zijn de meeste slachtoffers Italianen. Do politie schrijft den aanslag toe aan een veete tusschen fascisten en anti-fascisten. Morgan en Young zeggen ,.ja" Londen, 19 Jan. (V. D.) Uit New York wordt gemeld, dat Pierpont Morgan en Owen Young de door den Britschen gezant te Washington overgebrachte uitnoodiging om als officieuse vertegenwoordigers van de Ver. Staten aan de conferentie van de commissie van deskundigen deel te nemen, hebben aanvaard. Parijs, 19 Jan. (V. D.) Naar aanleiding van de berichten, dat Amerika bezwaren heeft tegen elke commercialiseering der Duitsche schulden, herinnert de officieuse Excelsior eraan, dat de commissie van des kundigen, nadat de betrokken mogendhe den het besluit van Genève van Septem her j.l. hadden onderteekend, volkomen on- De P. II.—A. E. N., het postvliegtuig dat Zaterdag om 10 15 (pl. t.) uit Konstantino- pel is vertrokken, is te 15 uur 10 te. Belgra do geland. De vliegers te Praag. Het Indië-vliegtuig P. H.—A. E. N., be mand met de piloten J. J. E. Duimelaar cn G. M. H. Frijns en den mecarficien G. Brui- nesteyn is vandaag op zijn vlucht van Bel grado naar Amsterdam te Praag geland. Hedenmiddag te ongeveer 4 uur heeft de heer Duimelaar zich vanuit Praag lelefo nisch in verbinding gesteld met den heer Thomson, chef van het vliegveld Schiphol, wien hij mededeelde dat het vliegtuig op het traject Belgrado—Praag met zeer slecht weer heeft te kampen gehad, terwijl boven Praag zelf sneeuwstormen woedden. In dit verbond heeft de bemanning der P. H.— A. E. N. besloten, hedennnacht in Praag over te blijven. De heer Duimelaar heeft ook nog even gesproken met den op Schiphol aanwezi gen directeur der Kon. Luchtvaart Mij., den heer Plesman. Van laatstgenoemde verna men wij dat de vliegers nog een stuk voor bij Praag zijn geweest, doch tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden zijn teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling, Maandag om 10 uur v.m. te starten, zoodat onvoorziene omstandigheden voorbehou den de vliegers hedenmiddag te onge veer drie uur op Schiphol kunnen worden verwacht. EEN GEOGRAFISCH INSTITUUT TE UTRECHT. Vrijdagmiddag is het bekende partriciers- huis van wijlen den heer Kol van Ouwer- lcerk te Utrecht, verkocht, voor ƒ90.960. Ei genaresse werd de Planciusstichting, een in stituut dat onlangs in het leven geroepen werd door den secretaris van het curato rium der universiteit cn eenige hoogleera ren. De bedoeling van deze stichting was gelden bijeen te brengen voor den aankoop van genoemde woning, waarin thans de colleges voor geografie zullen worden ge geven. Men is echter bevreesd, dat eenige fraaie wandschilderijen cn een aantal an dere kostbaarheden zullen moeten ver dwijnen. VLIEGTUIG GELAND. N ij kerk. Op een weiland bij Nijkerk, de z.g.n. Holkerpolder, heeft gistermiddag het drie-motorige Duitsche vliegtuig Koolhoven D 1258 een noodlanding moeten maken om dat. er een slagnatie was ontstaan in de olietoevoer naar een der motoren. Het vliegtuig zou dezer dagen enkele reclame- vluchten maken boven de groote steden in ons land. Daarna zou gevlogen worden bo ven Utrecht en Amersfoort, eveneens voor reclamedoeleinden. De noodlanding had een vlot verloop, zoodat er niets beschadigd werd. Ook de inzittende piloten Doorn en Weitzel kwamen er zonder ongelukken af. Vanmiddag heeft het vliegtuig zijn reis voortgezet. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE VEENENDAAL. V eenend aal. Te Veenendaal is Zater dag de Nat. Tentoonstelling voor Pluimvee, Konijnen, enz. door den voorzitter der ver- ecniging W. Roussingh, in het bijzijn van tal van genoodigden, geopend. Ook voerde het woord burgemeester mr. J. J. P. C. van Kuyk. Er waren ruim 900 inzendingen bin nengekomen. In het bijzonder trok de in zending hoenders, enz. de aandacht van mevr. M. A. Th. de Moraaz Imans—Boers uit Baarn. Winnaars der hoogste eereprijzen waren: Zwaluw De Bruin, Gouda, mevr. De Mo raaz Imans-Boers, J. E. do Vries te Zeist en E. Osterman te Baarn. Verder nog vele andere hoofd- en eereprijzen. OFFICIEELE KENNISGEVING. RAADSVERGADERING. De burgemeester v.an Amersfoort; Gezien art. 41 der gemeentewet; brengt ter kenni.^van de ingezetenen, dat de raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 29 Januari aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, den 19 Januari 1929. De burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Openbare vergadering van den Raad op 29 Januari a.s. Blijkens een in dit nummer voorkomende officjeele kennisgeving, zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen komen op Dinsdag 29 Januari a.s., 's avonds te 7 uur. De agenda voor deze vergadering luidt als volgt 1. Ingekomen stukken en mededeelingcn. 2. Herstemming over het advies van de Commissie van Wetgeving naar aanleiding van het. adres van het Amersfoorlsch Drankweer-comité om een verordening in het leven le roepen, waardoor het invoeren van' een z.g. zwarte lijst verzekerd wordt. 3. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke af treding. 4. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het voorbereidend onderwijs wegens periodieke aftreding. 5. Voorstel van B. en W. om den onder wijzer M. W. Zandbergen over te plaatsen van school 8 naar school 12. 6. Vaststelling van artikel 3 der Verorde ning regelende de ingebruikgeving van lokaliteiten der gemeente Amersfoort en eindstemming over die verordening in haar geheel. 7. Advies van B. en W. naar aanleidin- van het adres van den aannemer van de bestrating van den Ilof. houdende verzoek om kwijtscholding van boete. 8. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Directeur der N.V. Aannemersbedrijf v/h. T. van Iloogevest om vergunning tot het aanloggen van een weg op terrein aan de Kruiskamp. 9. Voorstel van B. en W. om machtiging te verleenen en aanvang te maken met het aanleggen van den plantsoengordel in het Soesterkwartier bij wijze van werkverschaf fing en om een deel van het terrein aan te wijzen voor kinderwerktuinen. 10. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een aanvullingscrediet voor het maken van een overkapping ten behoeve van de verificatie van runderen aan het openbaar slachthuis. 11. Voorstel van B. en W. om aan de woningbouwvereniging „St. Bonifacius" ten behoeve van den aanleg eener nieuwe rioleering etc. voor hare woningen een be drag uit de gemeentekas ter leen te ver strekken. 12. Advies van B. en W. naar aanleiding \an het voorstel van de heeren C. E. van Koetsveld e.a. om het woonwagenkamp te vestigen op het terrein ten Noorden van- en grenzende aan het terrein der Gemeente- reiniging. 13. Voorstel van B. en W. tot het maken van een opslagplaats van materialen voor Openbare Werken. 14. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van subsidie ten behoeve van den stads- autobusdienst. 15. Voorstel van R. en W. tot buitenge wone aflossing der leening 1924. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting 1928. 17. Voorstel van B. en W. tot overname van een strQok grond aan de Bloemendal- schestraat van A. Hartman. 18. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel fabrieksterrein aan de Sluis straat, groot 1216 M3., voor 8000.aan L. Baugatz. 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan den Randenbroekerweg, groot 1075 M2., voor 2.75 per M\ aan G. van den Hul. 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 27 April 1926, no. 232, houdende onderhandsche verhuring van een perceel boschgrond aan de Daam Fockemalaan aan Ir. A. Groothoff. 21. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 28 Augustus 1928, no. 578, tot verkoop van een perceel bouw terrein aan de Barchman.Wuytierslaan aan Tb. de Jonge e.a. 22. Aanvullingskohier schoolgeld Gym nasium, dienst 1927/1928. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Raad B. en W. schrijven aan den Baad Bij de wijziging van het uitbreidingsplan in 1924, voorzooveel het Soesterkwartier betreft, werd door U ingestemd met den aanleg van een plantsoen-gordel ter af scheiding van het industrieterrein van het woningterrein. Een stap in de richting tot verwezenlij king van aanleg van dezen gordel was na dien Uw Goedkeuring tot aankoop van de gronden van het Capittel van St. Joris en van de R. K. Armen. Het komt ons, in verband met de voort schrijdende bebouwing gewenscht voor, dat thans een aanvang met den aanleg van den gordel wordt gemaakt. Reeds werd begonnen met den geprojec teerde verbindingsweg tusschen de Paulus Rorstraat en de Drentschestraat. De rijweg zal een breedte krijgen van 6 Meter. Dit werk geschiedt bij wijze van werk verruiming, dus tegen vol loon, omdat het aanleggen van dezen weg in eene bepaalde, directe behoefte voorziet. Kan Uwe verga dering zich met dien aanleg vèreenigen, dan stellen wij haar voor de kosten te be talen uit den post werkverschaffing. De aanleg van den gordel zelf, voor zoover de grond van de Gemeente is, zal kunnen geschieden bij wijze van werkver schaffing door telken jare een gedeelte te doen uitvoeren en daarvoor een vast be drag te besteden. Het was ons plan thans dat gedeelte te in verband met grondverzet en rioleering Ten slotte deelen wij U mede, dat het in Kruiskamp, in verband met de toekomstige doen aanleggen wat op bijgevoegde teeke- ning met blauw omlijnd is aangegeven. Het ligt in de bedoeling dat gedeelte te be planten met eenvoudig jong boschplant soen (geheel gesloten beplanting), de op teekening aangegeven boomgroepen zijn gedacht van opgaande sierboomen in soor ten, o.a. Inlandsche en Amerikaansche eiken, bruine en groene beuken, moeraseik, diverse acer-soorten, accacia's. berken, lijsterbessen in soorten. Christusdoorn, pla tanen, kastanje, ailanthus, carya alba, Juglas nigra, linden, eenige coniferen, abies douglasi enz. Op de overige opervlakte en onder de hoornen zullen gepoot worden o.a. acacia's, witte els, abeelen, bremsoorten, berk, haag doorn, duindoorn, carpinus betulus, ligus- trum in soorten, ribes floridum, Spaansche aak, gewone en bonte vlier, pinus montn- na. hulst enz enz. Het geheel zal een ge sloten geheel vormen, hetgeen vooral de eerste jaren voor den groei dor planten van het grootste belang is. De boomgroepen zijn zoo gedacht, dat wil men men na verloop van eenige jaren wanneer de hoornen voldoende ontwikkeld zijn, hier een parkaanleg hebben, men al leen de tusschenbeplunling heeft weg te nemen De boomgroepen blijven dus behouden Alvorens de beplanting uitgevoerd kan worden, moet de grond 0.60 M. diep ge spit worden en vervolgen» worden geëgali seerd. De bestaande eikenhoutwallen moe ten gerooid en verwijderd worden. Het geheel heeft een grootte van J 11000 M2. De bewerking inclusief beplan ting zal een uitgaaf vorderen van f 9500. Gerekend naar dit bedrog zullen de kosten van aanleg van den goheelen gordel als volgt kunnen worden berekend. De totale grootte van den gordel is 207420 M2, zoodat do totaalkosten van aaleg zullen bedra gen f 140600.— Daar wij voorstellen tot 142420 M2 worden aangelegd of voor f 95000.—. De aankoopkosten van den grond hebben f 174370.bedragen. Opgemerkt dient te worden dat onder deze som niet zijn begrepen de kosten van aanleg van wegen, zooals thans die tegen over de Paulus Borstraat wordt aangelegd. Voor zoover de wegen langs de eigen dommen van het Grondbedrijf worden aan gelegd, zal de helft moeten worden betaald door het grondbedrijf. De andere helft der kosten dier wegen en de door het plant soen aan te leggen wegen zullen op den ka- pitnnlrliftrw* motion worden - gebracht. LANGESTR. 49 - TEL. 190 Verschillende modellen op me disch voorschrift. Daar aanleg dezer wegen vooreerst nog niet zal moeten plaats hebben en de kosten in verband met grondverzet en riooleering nog niet met juistheid zijn op te geven, zal daarvoor een nader voorstel worden ge daan. Het beste lijkt ons om per jaar ten dien ste van den aanleg van het plantsoen in werkverschaffing de vaste som van f 15.000 te laten verwerken, zoodat in ongeveer 10 jaren, de gordel geheel voltooid zal zijn',' voorloopig is er werk voor 6 jaar. De kapitaaldienst zal dan alleen heiast worden met de kosten van den grondaan koop tot heden f 174370 en de gedeeltelijke kosten van wegenaanleg. Kan Uwe vergadering zicli met deze wij ze van werken vereenigen, dan stellen wij haar voor ons te machtigen als door ons voorgesteld wordt te handelen. Ten slote deelen wij U mede, dat' het in ons voornemen ligt de kinderwerktuinen dje zich nu bevinden op terrein aan de Kruiskamp, in verband met re toekomstige bebouwing daarvan, over te brengen naar het Soesterkwartier en om voor dat. doel een deel van den gordel te bestemmen. De grootte van het benoodigd terrein zal ongeveer 5000 Ms bedragen. Ook hiervoor vragen wij U bö dezen machtiging. Deze tuinen zullen dan komen in het 2c gedeelte van den gordel waarmede wij be doelen het deel dat loopt vanaf den aan te leggen weg tegenover de Patilus Borstraat in de richting Soest. Een voorstel tot verhuring zal U f.z.t'. be reiken. GARNIZOEN. Becediging van Officieren. Zaterdag had alhier de becediging plaats van de met ingang van 1 Januari j.l. nieuw-benoemde reserve-officieren van het 5e, 16e cn 21e Regiment Infanterie. Daartoe stonden deze Regimenten opge steld op het grasveld voor do kazerne, onder commando van de respectievelijke regiments-commandanten. De becediging had plaats onder leiding van den brigade-commandant, kolonel J. P. J. Verberne. Terwijl de stafmuziek het Wilhelmus speelde, werd door ieder der nieuw-benoemden beurtelings de gebruike lijke eed afgelegd. Na afloop der plechtigheid werden do nieuwe functionarissen met hunne benoe ming geluk gewenscht en werd door de troepen voor hen gedefileerd. Van de gelegenheid, dat Zaterdag tijdens de beeëdiging der nieuw-benoemde officie ren der 8e Infanterie-Brigade alle officieren onderofficieren cn soldaten dier brigade vereenigd waren, werd door den Kolonel, Brigade-Commandant gebruik gemaakt om in een korte toespraak het 50-jarig jubi leum van H.M. de Konining-Moeder te hei- denken. Luid weerklonk hierna een drie werf hoera der verzamelde troepen voor Koningin Emma en het geheele Koninklijke Huis. BRANDEN. Door de politie is in een perceel in de van Mechelenstrant een schoorsteenbrand ge blnscht Eveneens is door de politie in een in aan bouw zijnd perceel in de Vermeerstraat een bluscht. RIJWIEL VERMIST. Uit de kazerne. Ten nadeele van een onderofficier is uit de Willem-Kazerne aan den Leusderweg al hier een nagenoeg nieuw rijwiel ontvreemd. De militaire politie onderzoekt de zaak. DE AMERSFOORTSCHE BOYS JUBILEEREN. Het 12l/i jarige bestaan dezer vcreeniging. Op 26 Januari a.s. zal de voetbalvereeni- ging „Amersfoortsche Boys" herdenken dat zij voor 1244 jaar geleden werd opgericht In verband hiermede zal op Zaterdag 2 Fe bruari a.s. in bet Casino-Tlieaier een feest avond worden gehouden met medewerking van het Casino-strijkje en de humorist Ben Polak. Verder zullen dien avond medewer king verleenen een accordean-virtuoos en een tooneelclubje samengesteld uit de le den, die enkele aardige tooneelwerkj.es-voor het voetlicht zullen brengen. En tot slot een bal onder leiding van den heer Polak.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2