BEHANGSELPAPIEREN STOFFEN Firma J.W. van ACHTERBERGH WIJ EXPOSEEREN: nieuwste dessins in combinatie met COMPLETE MEUBILEERINGEN WESTSINGEL 12-13 TELEFOON 238 JAN G. DE BOER Groot vriend der paardensport DE AANNEMERS KWESTIE EEN GEFINGEERDE AANRANDING? In arrest gehouden LOOPER BEROOFD RADIO-PROGRAMMA Hu morhoek je Stf-rfitó. Een sympathieke figuur op de renbaan overleden De bekende pikeur Jan G. de Boer, die aan zoo tallooze wedstrijden heeft deelge nomen gedurende -een lange reeks van ja ren en steeds een zeer geziene figuur op de baan geweest, is Vrijdag te Den Haag overleden, zoo meldt het Vad. Hij werd geboren 16 Mei 1865 en heeft dus den leeftijd van 64 jaar bereikt Reeds op 9-jarigen leeftijd nam hij, in gezelschap van zijn vader Jan de Boer, die zich als pikeur eveneens een goeden naam had verworven, deel aan een draverij voor paar den van zessen klaar, waaraan 16 paarden deelnamen en won voor zijn vader den prijs van 300. Van dit tijdstip af is het voor den toen nog jeugdigen De Boer een ware zegetocht geworden 55 jaar lang henft hij de paardensport trouw gediend en ge toond een uitmuntend pikeur te zijn. Nadat hij op jeugdigen leeftijd in het huwelijk getreden was, begon hij op voor stel van een bekenden eigenaar van hard dravers, den heer H Brom, het Zuid-Hol landsch Koffiehuis aan de Biltstraat te Utrecht en reed tevens de paarden van g- - noemden heer, o.a. Herman, Shadeland u Nutjan. Zijn goede naam bezorgde De Boer al spoedig de dravers de Vliegende Hollan der, Sef Smulders on Molly F, de moeder van Rheingold, toebehoorende aan Fok van Niekerken, met welke paarden hij veel suc ces oogstte. In 1900 werd hij aangezocht om te rijden voor stal Avanti, waarvan jhr. Bosch van Drakesteyn eigenaar was. Met den Duit- schen rijder wilde het niet vlotten en Jan de Boer moest maar eens probeeren, wat hij met de dravers van dezen stal kon uit richten. Al spoedig wist hij prijzen te win nen, eerst met Sierra een Amerikaan- schen hengt en Polkan, een zoon van Ta bor u Désiré en later met de eigen gefokte dravers Dops, Columbine, Sierrafils, Glen Abdullah, F.very Sympathi Flying Dutch man, Cora II, Axworthy C en nog vele an dere. Als bijzonderheid dient vermeld, dat De Boer in 1919 alle prijzen won op de korte baan van meet. Dat hij in die jaren ook tal van derby's won, behoeft geen nader betoog en velen zullen zich ook nog de spannende ritten herinneren, die hij won met Dops en Columbine in de draverijen voor spannen. Tot 1911 heeft De Boer op de meest eer volle wijze het zwarte buis met de gouden hoefijzers gedragen. In dat jaar kwam jhr. Bosch van Drakesteyn op betrekkelijk jeug digen leeftijd te overlijden en werd de stal publiek verkocht. Toen stal Avanti was opgeheven, heeft de Boer zijn café overgedaan aan zijn broer Piet. Eenlgen tijd daarna begon hij een bui tenkoffiehuis (KouwenhovenRed. A. D.) aan den weg «tusschen de Bilt cn Utrecht. Het spreekt van zelf, dat hem daar weder om harddravers werden toevertrouwd, o.a. Castro, Charlotte, Corday en Frederika B. Enkele jaren later trok hij naar Birkhoven bij Amersfoort, waar hij, behalve de dra vers van v. d. Kroon, in training kreeg, die van J. C. Bennink en Van Deutekom. Wo ningnood deed hem wederom verhuizen en wel naar Duindigt, waar hij thans nog ge vestigd is. In 1921 nam hij met veel succes deel aan de draverijen te Vincennes met Qurville. Toen de Boer in 1924, ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als pikeur, zijn jubt- eumtocht door ons land heeft ondernomen, heeft hij op ondubbelzinnige wijze mogen ervaren hoezeer hij als sportman op prijs werd gesteld. Rotterdam, en vel met name de Paar- densportvereeniging Rotterdam, is de eer te beurt gevallen De Boer in verband met dit heugelijk feit het eerst te huldigen. Men heeft hem bil die gelegenheid hartelijk toe gesproken en hem een trouw, eerlijk en kranig sportman genoemd. Te veel is dit ongetwijfeld niet gezegd, want de Boer is zeer zeker een der steunpilaren van de paardensport in Nederland geweest. In De Boer verliest de paardensport dan ook een groot vriend en een waardig strij der en hij zal op de komende draverijen ongetwijfeld noode gemist worden. DE MAASBRUG-PLANNEN. Binnen 3 maanden gereed. Naar thans gemeld wordt zijn de volledige plannen voor de Maasbrug binnengekomen Donderdag zijn er besprekingen geweest tusschen B. en W. en een vertegenwoordi ger var. don minister van Waterstaat. Tot ontwerner van de nieuwe brug ia benoemd de rijksbouwmeester ir. G. C. Bre mer. De brug zul worden uitgevoerd in 6teen, ton einde zooveel mogelijk bij het stadsbeeld aan te sluiten Men verwacht dat de plannen binnen irie maanden gereed kunnen zijn. DE EERSTE CONRECTRICE. Aan het gymnasium te Tlel. De Tielsche Courant meldt Mejuffrouw dr. E. van de Kamer was bij haar benoeming tot leerares aan ons gym nasium, in 1900, de eerste vrouw in Neder land, die als leerkracht tot het hooger onderwijs werd toegelaten. Zij is door haar benoeming in de jongste zitting van den raad eveneens de eerste vrouw in ons land, die conrectrice van een gymnasium is. Een bijeenkomst van vertegen woordigers van provinciale en gemeentelijke besturen Donderdag werd te 's-Gravenhage in de Raadszaal aan de Javastraat een vergade ring gehouden, door vertegenwoordigers van het meerendeel der Provinciale en ver scheidene gemeentelijke besturen naar aan leiding van de bekende eischen, welke de twee landelijke aannemers-organisaties met ingang van 1 Januari j.l. ook aan den Staat en zijn organen hebben gesteld. Deze ver gadering werd mede bijgewoond door een vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat. Besloten werd om voor een uit haar mid den gekozen commissie een audiëntie aan te vragen bij genoemden bewindsman, ten eincle te komen tot de vaststelling van een gemeenschappelijke gedragslijn. PROP. J. C. H. DE MEYERE. Prof. J. C. H. de Meyere, hoogleeraar in de entomologie aan de Universiteit van Am sterdam heeft thans leeropdrachten gekre gen voor erfelijkheidsleer,, toegepaste zoö logie en entomologie aan de zelfde univer siteit. DE JOODSCHE INVALIDE. Minister Kan op bezoek. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, heeft Vrijdag middag een bezoek gebracht aan het ge bouw van de vereeniging „de Joodsche In valide", waar hij werd rondgeleid door do heeren L. Snapper, seer., en I. Gans, direc teur. De minister, die zijn groote voldoening uitsprak over de inrichting van het ge bouw, zegde toe op 17 Febr. a.s. een Radio rede te zullen houden ter propageering van de door de Joodsche Invalide te organisee- ren loterij. NEDERLAND EN TURKIJE. Het ontwerp handelsverdrag. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van het op 25 Juli 1928 te Angora tusschen Nederland en Turkije gesloten handels- en scheepvaartverdrag, verklaar den vele leden zich met het tractaat te kun- non vereenigen. Sommige leden betreurden echter ten zeerste, dat Nederland zich had verbonden tot fixatie van enkele invoer rechten op belangrijke artikelen. Enkele leden betreurden dat in dit ver drag geen arbitrage-clausule is opgenomen Voorts vroegen zij, of bij de onderhande lingen over het tot stand komen van dit tractaat aan vertegenwoordigers van handel en nijverheid om advies is gevraagd cn of die adviezen hier opgevolgd waren. DE ELECTRISCHE TRAM KNOKKE—BRESKENS. Binnen enkele maanden in osploitatie. De correspondent te Brussel der N. R. Ct. verneemt, dat nog vóór het aanstaande badseizoen de nieuwe electrische tramlijn tusschen Knokke en Breskens in exploita tie zal komen. Op Belgisch grondgebied volgt de tramlijn de baan van Knokke— Oosthoek naar Retranchement. Bij den kruisweg van de banen op Retranchement en Schapenbrug zal een Belgisch douane kantoor worden gebouwd. Dank zij dit nieuwe verkeersmiddel zul len, aldus b.g. corresp., de betrekkin gen tusschen de Vlaamsche Noordzeekust, Breskens, Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren ongetwijfeld in ruime mate toene men. Ook voor het toeristenverkeer in de zomermaanden wordt veel van deze nieu we tramlijn verwacht. MINISTER BEELASRS. Zijn nieuwe ambtswoning. Naar de „Avondp." bij geruchte vernam, zou minister Beelaerts van Blokland niet veel lust hebben zijn nieuwe ambtswoning in het Voorhout te betrekken. De heer Bee- laerts voelt er niet veel voor, voor de en kele maanden, welke zijn ministerschap nog duurt, de ongerieflijkheden van een dergelijke verhuizing mee te maken. Want er schijnt weinig kans te zijn, dat hij hoe de uitslag der verkiezingen ook zij weer een portefeuille zou ambieeren. De vastgehouden en beroofde banklooper te Deventer Inzake de reeds gemelde aanranding te Deventer gepleegd op den kantoorloopei Stoelinga van de firma Stegeman en Co. te Diepenveen, toen deze een bedrag van f15.000 moest halen van de Nederlandsche Bank kunnen wij nog mededeelen dat de po litie ernstig vermoeden heeft dat S., hetzij zelf, hetzij met anderen den aanval en scène heeft gezet. Zoowel zijn houding tot dus verre alswel de toestand waarin hij werd gevonden geven daartoe aanleiding. S. wordt in arrest gehouden, doch, hoewel hij zelf het geval zeer vreemd vindt, ontkent hij elke schuld aan het gebeurde. Vreemd is nog dat uit zijn brieventasch wel het pa pieren geld doch niet de brieven die hij tevens moest halen voor zijn firma van het postkantoor zijn verdwenen. Ook is noch aan zijn klceren, noch aan zijn rijwiel eenig spoor van aanranding te ontdekken, terwijl de manier waarop hij zoogenaamd was ge bonden aan een boom doet vermoeden dat het geheelc geval te voren is beraamd. Binnenland. HET GEVAAR VOOR WERELD- GELIJKVORMIGHEID. En het polkakopje. In de laatstgehouden vergadering van de Classis Rotterdam der Geref. Gemeenten, onderl eiding van het Tweede Kamerlid Ds. G. H. Kersten, werd door een der gemeenten gevraagd, hoe zij moet optreden tegen het afknippen der haren door de vrouw. In „De Sambinder", onder redactie van Ds. Ker sten, lezen wo daaromtrent nog het vol gende „De moeilijkheid waarvoor bedoelde ker- keraad zich geplaatst ziet, wordt nog ver groot, doordat onder de leden en doopleden zich ook barbiers bevinden. Een hunner opende een dames-salon en adverteerde ook het knippen van polka. Eenparig oordeelt do Classi9, dat het ge vaar van wereldgelijkvormigheid groot is en dat zooveel mogelijk tegen dit kwaad dient gewaakt te worden, opdat des Heeren Geest niet ganschelijk van ons wijke. Ook tegen de modieuse dameskleeding past een ernstig vermanend woord. Bij voortduring waarschuwde de kerkeraad in deze lichtzinnige tijden. Bij het afleggen van belijdenis vooral geve men nauwkeurig acht. Eenparig is de Classis in dit oordeel. Voorts wordt aan elke gemeente overgela ten hoe naar deze regelen met inachtne ming van het kerkrecht te handelen zij." DE RAMP AAN DEN HOEK. Binnen- en buitenlandsche deelneming. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding v. Schipbreukelingen ontvangt van velerlei zijden bewijzen van deelneming. Zoo hebben de commandant der Marine te Wil lemsoord, schout hij nacht Quant, de hoofd inspecteur van de scheepvaart vice-admi- raal Fock, de Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen en de hoofd-inspecteur van het Loodswezen op hartelijke wijze hun deelne ming betuigd met het verlies dat de Maat schappij getroffen heeft. De Engelsche zusterinstelling, het Com mittee of Royal National Lifeboat Institu tion heeft een schrijven gezonden, waarin zij haar diep medegevoel met de ramp uit spreekt en haar medelijden uit met de we duwen en kinderen van de dappere mannen rlie een verheven offer hebben gebracht bij hun poging tot reclcling van schipbreuke lingen. „Onze instelling die onlangs op der gelijke wijze het verlies te betreuren heeft gehad van een dappere bemanning, ziet in deze ramp opnieuw het bewijs van de ge varen waaraan de bemanning van redding booten voortdurend bloot staan en zegent don moed en de humaniteit die de beman ningen der reddingbooten bezielt". ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN IN ONS LAND. Het gezelschap Zuid-Afrikaansche onder wijskrachten, dat sinds December j.l. in ons land vertoeft voor studiedoeleinden, brengt op eenige Donderdagen een bezoek aan 's-Gravenhage tot het volgen van eeni ge Colleges van prof. Casimir over „nieuwe stroomingen in Nèd'eriand met betrekking tot de paedagogie" en van dr. Idenburg over „onderwijspolitiek". Donderdag heb ben de eerste colleges plaats gehad. Het gezelschap zal iederen keer, dat het in Den Haag verblijft, eenige instellingen bezoe ken. Gisteren worden het gebouw van de Haagsche schoolvereeniging en het Mau- ritshuis bezocht. De Zuid-Afrikaners vertrekken 17 Fe bruari naar Berlijn om daar te bezichtigen het gebouw van het Centraal Instituut voor Onderwijs en Opvoeding, onder lei ding van prof. Kohnstamm. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Vragen van het Kamerlid Kampschëer. Door het Tweede Kamerlid den heer Kampschöer zijn aan den Minister van Wa terstaat de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat spoedig een alge- meene maatregel van bestuur, voortvloeien de uit artikel 3ter der Telegraaf- en Tele- foonwet 1904, de radio-distributie betref fende, te verwachten is? 2. Is het juist, dat alsdan ook machtiging noodig is voor het exploiteeren van cen trales uitsluitend op particulier terrein, zooals bij schrijven van 8 November 1928 no. 10699 S afd. 3 door den heer directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie werd kenbaar gemaakt aan het bestuur eener radio-vereeniging? 3. Acht de Minister dit standpunt juist, en geen ernstige inbreuk op de persoonlijke vrijheid? AUTOBUS GEGREPEN DOOR EEN TREIN. Ongeval op een onbowaakten overweg onder St. Annaparochie. Op den overweg van den Frieschen lo- caalspoorweg aan het Grietmanspad, onder St. Anna-Parochie, is Vrijdagavond een autobus door een trein aangereden. De wagen werd 15 Meter ver in een sloot ge slingerd. De chauffeur, Tj. Bouma, bekwam slechts lichte verwondingen aan een der polsen. De chauffeurs Bouma en Dijkstra zouden met de bus een groot gezelschap personen ophalen. Op den overweg caleer- de de motor en Dijkstra steeg uit om te duwen. Er had echter een niet meer te vermijden botsing plaats, waarbij de voor zijde van de bus totaal vernield werd. (Tol.) AVONDPARTIJ TEN HOVE. Ongeveer 500 genoodigden. Zaterdagavond heeft de koningin ten pa- leize, Noordeinde te Den Haag, de eerste van twee ontvangsten gehouden, op welke, in tegenwoordigheid ook van de koningin- moeder, den prins der Nederlanden en prin ses Juliana, aan tal van dames en heeren uit ons land met uitzondering van per sonen uit Noord-Holland, die later ten pa- leize te Amsterdam op een avondreceptie zullen worden ontvangen gelegenheid werd gegeven hun opwachting bij de ko ningin tc maken. De koningin betrad, na vooraf cercle te hebben gehouden voor Nederlandsch civielc- en militaire autoriteiten, tc half tien de zaai met do overige leden der kon. familie. Op deze eerste avondpartij verschenen, met de bovenbedoelde autoriteiten, de da mes en heeren van het diplomatieke corps en van het Perm. Hof van Intern. Justitie, benevens vele autoriteiten uit de hofhou dingen der vorstelijke personen, de Staats-, Stads-, en Provinciale besturen, de rechter lijke macht, land- en zeemacht, vertegen woordigers van instellingen op velerlei ge bied, particuliere personen, enz. in totaal ongeveer 550 genoodigden. Evenals vorige jaren geschiedt dc ver deeling over de beide partijen, welke de koningin geeft, van dc laatstgenoemde groepen alphabctlscli. In den loop van den avond onderhielden dc koningin, dc koningin-moeder, dc prins en de prinses zich met vele genoodigden. De Koninkl. Militaire Kapel voerde tij dens de partij, onder leiding van le luit Boer, een muziekprogramma uit. In de ncvcnzalen waren buffetten aange richt. 'Aan een boom gebonden en bewusteloos aangetroffen j Men meldt ons uit Deventer Zaterdag te ongeveer 12 uur is te De venter op den Diepenveenschen weg een banklooper gevonden, die aan een boom was vastgebonden en bewusteloos was ge slagen. Men weet nog niet welk bedrag ge roofd is. De politie onderzoekt de zaak. Nader vernemen wij dat de beroofde een looper was van de firma J. J. P. Stege- mans en Co., een vleeschwarenfabriek te Diepenveen. Ilij had 15.000 van de Ne derlandsche Bank te Deventer gehaald en is op den terugweg overvallen door een tot nu toe onbekend gebleven persoon cn in een plantsoen nabij den Diepenveen schen weg aan een boom gebonden. Latei- vond men hem daar bewusteloos, terwijl de tosch geroofd was. Dinsdag 22 Januari. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1842 M.) 12.30. Tijdsein van do K.R.O. klok. 12.30—1.30. Luchmuziek door het K. R. O. Trio. Piet Lustenhouwer, piano; Ileinrich Sclioll, viool en Otto Hendriks, cello. 5.30—6.30. Dinermuziek. 6.30—7.00. N. D. O. Instituut Schoevevs. Cursus Duitsch voor beginners door don heer C. M Kallmann. 7.00—7.30. K.R.O. Cursus Kerklatijn voor beginners door den heer Leo Speet uit Alk maar. 7.30—8.00. Cursus Kerklatijn voor meer gevorderden door den heer Leo Speet uit Alkmaar. 8.00. Tijdsein van de K. R. O. Klok. 8.00—8.30. Spreker: de heer H. C. M. Wijffels, Hoofdbestuurslid van den Bond en Redacteur-Secretaris van „Het Gezin". Onderwerp: de Nederl. R. K. Bond voor groote gezinnen. .8.30. Studio-opvoering van de Opera „Das Goldene Kreuz" (Ilot gouden Kruis). Hilversum, 1060 M. A. V. R. O. 10.00 Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 10.00—10.15. Morgenwijding. 12.00. Politieberichten 12.15—2.00. Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio. 2.00—2.30. Wenken op het gebied van Kookkunst door P. W. Kers. 2.303.00. Gramophoonmuziek. 3.00—4.00 A.V.R.Ó. Knipcursus door Me vrouw de Leeuw—Van Rees (13e les) 4.00—5.00. Microfoon-debutanten. 5.00—C.00. Orgelrecital door Pierre Palla. 6.00. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.01—7.15. Dinermuziek door het Boris Lensky-Trio. 7.15—7.45. 11de les Engelsch voor gevor derden door Fred Fry. 7.45. Politieberichten 8.00. Tijdsein der A.V.R.O.-klok. 8.01—8.20. Boekbespreking door Mr. R. Houwing: Heiliging, van J. Anker-Larsen. 8.30—9.45. Kamermuziek. Concertgebouw trio, L. Zimmerman, viool. M. Loovcnsohn, cello, J. Spaanderman, piano. 9.45. Concert door het Omroep-orkest o. l.v. Nico Treep. Marg. Blitz—Ditmar, zang. 10.10 Persberichten Vaz Dias. 11.00 Sluiting. - Vrouw, tot haar vriendin „En het prettigste van alles is dat. nu Hendrik uit x'n zaken gegaan ls, hU ailes kan doen wat hij wil". (Humcrist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7