WIJNHANDEL J.A.SCHOTERMAN&Zn. COGNAC VIEUX XXX per fiesch f 4.50. UTR.SIRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 S. LIEBERMANN HIJ HAD EEN VAST ADRES NOODIG Bijtijds ontdekt NIEUW LICHT De berooving te Deventer Humorhoekje DOMELA NIEUWENHUIS OP HET NASSAUPLEIN DOEN OF NIET DOEN? Arbeiders-verzet r UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot lid van het College van Re genten over de gevangenissen te Arnhem Mr. F. R. Crommelin, Griffier der Recht bank te Arnhem. Benoemd tot lid van den Voogdijraad Rotterdam II Mej. P. S. Gransberg, wonen de te Rotterdam. Benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad te Tiel M. W. Klein, lid van dien Raad. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger aan de Rechtbank te Roermond Mr. J. E. Del- kouffne, advocaat en procureur te Roer mond Benoemd tot kantonrechter plaatsvervan ger. te Sliedrecht J. W. F. van Huls. direc teur van het Post- en Telegraafkantoor te Sliedrecht: te Schagen Mr. D. Breekaart, Burgemees ter van Callantsoog; te Zaandam Mr. J. J. Teerf. directeur van het bijkantoor Zaandam der Incasso Bank te Zaandam; en K. N. Houtman, Inspecteur der Directe Belastingen te Zaandam. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is op verzoek eervol ontslagen Dr. Ir. T H. Thung aJs tijdelijk assistent aan de Land bouwhogeschool te Wageningem KONINKLIJKE GIFT. Ean schenking van Prinses Juliana aan de politie te Katwijk. Aan de rijksveldwacht en de gemeente politie te Katwijk heeft Prinses Juliana een gift doen toekomen van drie honderd gul den als bewijs van erkentelijkheid voor de tijdens haar verblijf aldaar bewezen dien sten. MGR. P. STROOMER. 7 Deken van Amsterdam. Gistermiddag is in het Maria-Paviljoen te Amsterdam, waar hij reeds geruimen tijd werd verpleegd, overleden mgr. P. Stroo- mer, deken van Amsterdam. NOODLANDING MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Te Katwijk aan Zee. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Tengevolge van de hevige sneeuwbuien, waardoor het uitzicht was belemmerd, zijn gistermorgen elf uur op het strand vlak tegenover de Boulevard twee militaire vliegtuigen geland, genummerd 548 en 468. Zij kwamen uit Soesterberg en werden be stuurd door de sergeants-vlieger Dia en De Nes. De landing verliep vlot. Zij zullen hedenmiddag weer vertrekken. Heden te Amsterdam aam gekomen Gistermorgen zijn de twee Haagsche in specteurs van de Centrale recherche Hoef- stra en van der Mark met hun anestant Liebermann uit Helsinfors te Amsterdam aangekomen. Woensdagavond hadden zij in Berlijn de trein naar Amsterdam genomen. Te Hilversum stapten de begeleiders met Liebermann evenwel uit den trein en van daar werd de reis naar Amsterdam per auto voortgezet Alereerst stapte een der inspecteurs uit daarna Liebermann met een reisdeken over zijn arm cn vervolgens den tweeden inspecteur. Liebermann werd gebracht naar het par ket waar voor den subst. Officier van Justi tie Mr. Reilingh de eerste formaliteiten werden verricht. Daarna is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. Om een valsche postwissel te innen Op Zaterdag 5 Januari kwam een Duit- scher een kamer huren bij een pensionhou der aan de Wijnstraat Hij vertelde deze kamer alleen te willen gebruiken om een vast adres te Rotterdam te hebben. Per te lefoon informeerde hij de volgende dagen «eregeld of er iets voor hem gekomen was. Een paar dagen later kwamen er twee post wissels uit Keulen voor den pensionhou der. afkomstig van een verzekering-maat schappij, waarvan de Duitscher „vertegen woordiger" was, ten bedrage van 470 en 450. De huurder kwam al gauw vragen of er iets was gekomen. De pensionhouder vertelde hem van de geldzendingen, maar voegde erbij dat deze postwissels aan hem geadresseerd waren. De Duitscher trachtte hem daarna aan het verstand te brengen, dat de postwissels voor hem bestemd wa ren. maar gemakshalve aan het adres van den pensionhouder waren gestuurd. Hij slaarde er evenwel niet in zijn hospes, die eerst een machtiging van de verzekering- maatschappij wilde zien. Hij moest onver- richter zake vertrokken. De kostbaas vertrouwde het zaakje met Je postwissel niet en ging naar de politie. Daar bleek bij het ingesteld onderzoek, dat de wissels kunstig vervalscht waren en waarschijnlijk door den Duitscher zelf W3ren verzonden. De huurder is op reis ge gaan; zijn verblijfplaats is onbekend. Men vermoedt dat de man eerst een post wissel post-restant aan zichzelf gestuurd heeft en daarna de groote wissels heeft ver zonden, waarvoor hij de eerste als model heeft gebruikt. De wissels waren goed, alle stempels keurig nagemaakt. K. VAN K. VOOR GOUDA- Het vaarwater van den Ouden Rijn- In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken is tot algemeen voorzitter herkozen de heer II. A. Schreuder te Schoonhoven. Tot voorzitter van de af deel ing grootbedrijf werd gekozen de lieer J. van Kranenburg en tot voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf werd herkozen de heer P. D. Mu ijl wijk Vervolgens heeft de voorzitter een nieuw jaarsrede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat de toestand van handel en industrie in het district der kamer, vergeleken met den algemeenen toestand, vrij bevredigend is. Op voorstel van den heer Kortland werd besloten om met betrekking tot het ijsvrij houden van den vaarweg Rotterdam—Gou da overleg te plegen met vereenigingen op het gebied van den binnenvaart. Verder werd besloten, aan den minister van arbeid, handel en nijverheid een adres te richten, houdende het verzoek, het daar heen te leiden, dat in de Arbeidswet slagers winkels niet langer tot werkplaatsen wor den gerekend. In afwachting van de bezwaren, die be langhebbenden zullen inbrongen tegen den slechten toestand van het vaarwater van den ouden Rijn tusschen Bodegraven en Utrecht, zal het bureau der Kamer de mo gelijkheid tot verbetering van dit vaarwater in studie nemen. Een zwager van den banklooper gearresteerd. Men meldt ons uit Deventer: Dank zij de activiteit van de gemeente politie is er eenig nieuw licht gekomen ln de raadsel achtige berooving van den kantoorbedien de Stoelinga der firma Stegeman wien j.l Zaterdag 15000 werd ontstolen. De politie heeft namelijk aanleiding gevonden den zwager van S., een zekere IIin voorloo- pige bewaring te stellen Hij zal voor de justitie worden voorgeleid. De kantoorbediende zelf bevindt zich, zooals men weet, reeds in arrest. j Roodkapje„Grootmoeder, wat heb Je groote tanden". I JDat is om reclame voor een tandpasta te maken, mjjn kind*. CLe Rlre> Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins is gister naar Duitsch land vertrokken, vanwaar hij 6 Februari a.s, terug verwacht wordt. MET HOOGSPANNING IN AANRAKING. De 38-jarige J. S., hoogspanningsmonteur bij het G. E. B., te den Haag. is gistermid dag omstreeks 2 uur tijdens zijn werkzaam heden met een hoogspanningsdraad in aan raking gekomen en tegen den grond gesla gen. Door den Geneeskundigen Dienst is hij met een hoofdwond naar het gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidvval overgebracht, waar hij ter observatie is opgenomen. DR. BORMS. Hij mag zich niet vermoeien. Men meldt ons: Op medisch advies moet dr. Aug. Borms zich den eersten tijd niet te veel vermoeien Vandaar dat hij aan zijn aanvankelijk plan om gisteren naar den Haag te reizen, ten einde een bezoek te brengen aan zijn broe der, geen gevolg zal geven. Hij wordt eerst a.s. Zaterdag in de residentie verwacht WET OP HET GEDISTILLEERD Gestrafte overtredingen. De Rechtbank te den Haag heeft terzake van overtredingen van de wet op het gedis tilleerd, veroordeeld: den rijwielhandelaar C. Th. II. uit Delft, tot 5675 subs. 2 dagen hechtenis; den slagersknecht M. C. J. II. uit Rijs- oord, tot 14 dagen gevangenisstraf; den koopman M. J. A. H. uit Den Haag, tot 5676 boete sums 3 maanden hechte nis, en tot 3 maanden gevangenisstraf; den koopman M. J. V. uit Rotterdam, tot 1 maand gevangenisstraf. IN HEETE VERF GEVALLEN. Ongeval op een chemische fabriek. Terwijl Woensdagnamiddag de heer Z., smid-monteur bij de N.V. Chemische fa briek voorheen dr. Magen, te Roermond bezig was met werkzaamheden boven een der 1200 Liter groote verfkuip, had het on geluk een misstap te doen, waardoor hij in de heete verf terecht kwam en zich tot aan het middel verbrandde. In zorgwekkenden toestand is hij naar het hospitaal overge bracht. VERDUISTERING. Een oneerlijke rijksklerk. De rijksklerk P. J. M. v. A. te Oudenbosch die pl.rn. 30.000, hem door belasting-schul digen afgedragen in den loop der jaren ver duisterde, is door de rechtbank te Breda veroordeeld overeenkomstig den eisch. tot 2 jaar. STEUN AAN MOBILISATIE-SLACHT OFFERS. Installatie der Commissie ter voorkoming van klachten no- pons de uitvoering de? wet. Gisteren is in het kabinet van den Minister van Defensie geïnstalleerd de commissie, welke is samengesteld naar aanleiding van de bij do behandeling van de defensie-be- grooting 1929 in de Tweede Kamer gedanp toezegging nopens de wet van 13 Mei 1927, regelende het verlcenen van steun aan d*> z.g. mobilisatieslachtoffers. Deze commissie zal hebben te onderzoeken in hoeverre de wet van 1927 herziening be hoeft en zal nagaan welke maatregelen eventueel zullen moeten worden genomen ter voorkoming van klachten over de uit voering der wet De Minister zeide o.m. ,dat de omschrij ving van de taak der commissie reeds is geschied in de desbetreffende ministrieele beschikking. Na een overzicht te hebben gegeven van de bestaande wetgeving ter zake. verklaarde de Minister zich gaarne bereid eventueele voor te stellen verbete ringen in ernstige overweging te nemen en daaromtrent met zijn ambtgenoot van fi nancien van gedachten te wisselen De voorzitter der commissie, dr. L. N Deckers, antwoordde. Bij de besprekin gen in de Tweede Karner over Hoofdstuk VIII is voldoende gebleken, verklaarde spr dat een onderzoek door de Kamer wenschp lijk wordt geacht. Velen in den lande, ook buiten de onmiddellijke belanghebbenden zijn van oordeel, dat de staat ten opzicht*» van een aantal dienstplichtigen, die van 1 Augustus 1914 tot 1 Jan. 1920 door ziekt*» waren getroffen en daarvan nog altijd de nadeelige gevolgen ondervinden of ten aan zien van de door zoodanige dienstplicht! gen nagelaten betrekkingen, niet genoeg deed en niet genoeg doet, en dat ook d* wet van 13 Mei 1927 ten deze geen afdoen de verbetering vermocht te brengen De commissie zal hebben te onderzoeken in hoeverre dit oordeel juist is. Merkwaardig debat in den Amsterdamschen Raad Men meldt ons uit Amsterdam: Allereerst lang debat, voornamelijk door de communistische fracties over het ont slag van eenige monteuses bij de gemeente telefoon wegens het automatiseering van dit bedrijf. Deze arbeidsters kunnen geen onder werk verrichten. Besloten werd deze monteuses een uitkeering te geven bij ont slag. Deze uitkeering zal bedragen twee maanden salaris voor elk dienstjaar. Voorts was aan de orde een voordracht om de Ned. Syndicatistische Federatie van Overheidspersoneel in de gelegenheid te stellen een standbeeld voor F. Domela Nieuwenhuis op te richten op het Nassau- plein en dit monument te aanvaarden. Door den heer Kitsz (c.p.) werd met groo te kracht opgekomen tegen zulk een ge denkteken. Hier zal worden uitgeleverd Domela Nieuwenhuis aan de overheid. Het beeld van den man, die was de ontkenning van elk gezag. Geen grooter smaad zou hem kunnen worden aangedaan. Het monu ment voor D. Nieuwenhuis staat in de Alb. Thymstraat waar de nalatenschap voor de arbeiders bijeen is gebracht. Dan zou dat monument komen op het N a s s a u -plein. Als er hier een proletarische staat was zou allereerst de naam Nassau moeten ver dwijnen. Wellicht zou het in de toekomst mogelijk zijn dat dit beeld in bescherming zou moeten worden genomen door t mili tairisme. Het zou een schande zijn voor dezen strijder. Bovendien is het beeld een karikatuur. Spreker kan zich voorstellen dat het gemeentebestuur een beeld aan \aard ter versiering van het Nassauplein. Spreker zal zich principeel verzetten tegen deze voordracht. De heer Seegers meent dat er een zucht bij de arbeiders bestaat de figuur van D. Nieuwenhuis te vereeren. Aan dat stre ven moet tegemoet gekomen worden. De naam van het Nassauplein behoort echter veranderd te worden m D. Nieuwenhuys- plein De heer Gulden (S. D.) kan ook niet mee gaan rnet de voordracht Een man als D Nieuwenhuys zou zich nooit met een stand beeld hebben kunnen vereenigen. De arbei dersbeweging had iets anders moeten kie zen voor vereering van dezen pionier van de socialistische beweging dan de burger maatschappij steeds heeft gedaan. De heer Jansen (M. P.) meent dat wan neer de arbeiders tegen een dergelijk mo nument zijn, zij dan wel zouden geadres seerd hebben. De heer Wijnkoop (C. P.) sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Kitsz. Met zijn een aantal intellectueelen die dit monument vragen, maar niet de strijdende arbeidersklasse. Spr hoopt van harte dat deze hoon aan D. Nieuwenhuys niet zal worden aangedaan De lieer Baas (A.R.) zal tegen de voor dracht stemmen. Er zouden vele gronden aan te voeren zijn om tot oprichting van zulk een monument over te gaan. Over het bezwaar dat het monument van D. Nieu wenhuys op het Nassauplein zal komen kan spreker 'zich heenzettcn, als is het met gelukkig gevonden. Spr. ziet in D. N een man van groote kwaliteiten, maar niet zoo groot om in metaal of steen vereeuwigd te worden. Echter spr. weet wel dat het in strijd zou zijn met den geest van D. N. zelf om voor hem een dergelijk gedonktee- ken op te richten. Dit is nog geen rede voor spr. 0111 tegen deze voordracht te stemmen, Maar de heer Kitsz heeft gezegd dat D. N. ontkende elk gezag. De overheid kan daar om niet meewerken zulk een man te eeren. De heer Boekman (s.d.) komt op tegen de rede van den heer Baas. Bij een monu ment voor generaal Van Ileutsz hebben de anti-rev. leden gezegd dat zij op een bree der standpunt staan dan spreker toen hij zich daartegen verklaarde. Nu dit breeder standpunt kan worden ingenomen, komt de heer Baas daartegen op. Bovendien wordt hier geen hulde gevraagd voor D. Nieuwen huis. Er wordt alleen gevraagd aan de bur gerlijke partijen in den Raad toestemming te verleenen de gelegenheid te openen een monument te plaatsen. Ook staat spreker verbaasd over de houding van den heer Kitsz, die doet als of hij het monopolie heeft alleen de ideeën van D. N#, terwijl hij toch wordt beschouwd als een renegaat Bovendien was D. N. hiertegen een beeld van zich zelf. Toen daarvoor in Palermo gelegenheid bestond heeft D. N. zelf toe stemming verleend. De weduwe en de kin deren van D. N. hebben bovendien toe stemming gegeven voor dit monument. De heer Wierdels verklaart namens de R. K. fractie dat zij niet tegen de voor dracht zullen stemmen, omdat hier niet wordt gevraagd een hulde aan dezen revo lutionair. Er wordt slechts een plaats ge vraagd voor de plaatsing van een monu ment. Werd er subsidie gevraagd, dan zou spreker zich verzetten, maar spreker meent zich niet te mogen verzetten tegen een wensch van andersdenkenden. Ook de heer Carels (V. B.) zegt dat deze fractie zich niet tegen den wensch van de aanvragers zal verzetten. Door den heer Rustige (C.H.) wordt ver klaard dat hij in den heer Nieuwenhuis heeft gezien een groot man en 6en eerlijk tegenstander. Zij gaat mee met de Ver klaring van den heer Wierdels en zal voor de voordracht stemmen. Nadat nog de heer KI. de Vries ver klaard heeft niet te zullen tegen-stemmen is de wethouder der Publ. Werken aan het woord. Hij verklaart toen behandeld werd het oprichten van een standbeeld voor ge neraal Van Heutsz dit verzoek reeds bij B. cn W. lag. Hier wordt alleen voorgesteld de gelegenheid te scheppen een dergelijk mo nument te plaatsen. B. en W. zien niet in dat de naam van het plein behoort veran derd te worden en raden dit niet aan. De openbere vergadering wordt gesloten. CONGRES VOOR DIERENBESCHERMING. De Federatie voor Dierenbescherming in Nederland is voornemens om tijdens de in dit jaar te Amsterdam te houden Interna* tionale tentoonstelling op dierenbescher- mingsgebied een dierenbeschermingscon- gres te organiseeren, eveneens te Amsterr dam. Mr J. G. SCHÜRMANN. HIJ vraagt ontslag. Naar het Hbld. verneemt heeft mr. J. G. Schürmann, advocaat te Rotterdam, bij de orde van advocaten het verzoek ingediend om als ingeschrevene bij deze orde te wor den geschrapt, welk verzoek zou zijn inge willigd. Indertijd heeft naar men zich zal her inneren de deken van de orde van advo caten een onderzoek ingesteld naar de han delingen van mr. Schürmann in verband met de quaestie betreffende de Veendam- mer Hypotheekbank. BIJ VERGISSING FAILLIET VERKLAARD. Ongerechtvaardigd verwijt van een rechtbank. Naar aanleiding van het bericht in ver schillende bladen, dat door de rechtbank te Alkmaar iemand bij vergissing is failliet verklaard, schrijft mr. D. van Houweninge, president die»* rechtbank, in het „Weekblad van het Recht": Ten eerste zou de vordering, waarop de faillissementsaanvrage steunde, kort gele- 1 den zijn betaald en ten tweede zou de op roeping van den gerequestroerde niet naar behooren zijn geschied, waardoor de op roeping hem niet zou hebben bereikt. De Alkmaarsche rechtbank, zoo lezen wij, heeft er niet voldoende voor gezorgd, dat be doelde oproeping aan het juiste adres ver zonden werd. Het komt mij gewenscht voor, de recht bank van dezen blaam te zuiveren. Wat toch is geschied? liet request is ter griffie ingediend op 28 Dec. De griffier heeft daarop per aangeteekenden expresse-brief een oproeping verzonden aan het in het request opgegeven adres van den persoon, wiens faillietverklaring was verzocht, tegen 3 Jan. da.v. Daarop is van wege de poste rijen ter griffie een bericht van ontvangst van bedoelden brief ingekomen, gedateerd 31 Dec. en geteekend met den naam en voorletter van den gerequestreerde. Deze is niet verschenen en het faillisse ment is uitgesproken. Bij de behandeling van het verzet op 10 dezer is namens gerequestreerde verklaard, dat do bedoelde handteekening voor ont vangst niet door dezen is gesteld, maar door een lid van zijn gezin, en dat de op roeping gerequestreerde woont tegen woordig niet meer samen met zijn gezin hem niet is toegezonden. Het komt mij voor, dat hiermede vol doende duidelijk is aangetoond, dat de rechtbank niet kan worden verweten, dat zij bij de behandeling van het verzoekschrift tot faillietverklaring niet voldoende op de belangen van den gerequestreerde zou heb ben gelet. TRAMSTORING TE AMSTERDAM Gedurende een half uur. Woensdag te ongeveer kwart aver acht is een storing in het tramnet op het RokiD te Amsterdam ontstaan cn wel op bet ge deelte van het Muntplein tot de hoogte van hotel Polen. De trams, welke zich op dat oogenblik op bedoeld gedeelte bevonden konden geen stroom krijgen. De 1 ijne i en 10 werden ge durende storing, weike een half uur duur de, over de Reguliersbreestraat geleid. De oorzaak van de storing is tot dusver on bekend. PROF. MR. DR. G. M. VERRIJN STUART. Hooge onderscheiding. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoog- leeraar aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam. DE .STAKING AAN DE HEVEA- FABRIEKEN. Het personeel van de Nederlandsche rub berfabrieken heeft in een Woensdagavond te Oosterbeek gehouden vergadering met groote meerderheid van stemmen besloten de staking voort te zetten. Gisteren zijn de posten in de nabijheid van de fabrieken verdubbeld, alle auto"s met goederen van en naar de fabriek wor den door de stakers aangehouden en tot terugkeeren genoodzaakt. Er zal nog vandaag een nieuwe conferen tie tusschen personeel en directie gehouden worden. Maandag het einde-? Naar wij vernemen zal de staking bij de H6vea-fabrleken door verschillende conc6S^ sies van de zijde der directie zeer waar schijnlijk Maandag a.s. worden opgeheven*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6