OPRUIMING STADSNIEUWS. NEDEBLAND5G1E MIDDENSTANDSBANK Effecten Coupons L. 1. Luycx Zn. Lampekappen. „TIJDZLIJAE AAMEIEDING"! S. H, iVlASSA Humorhoekje LH1RONDELLE 16'18 Langestraat i Wnr.y- CONFECTIE HOEDEN BESTUURDERS VAN MOTORRIJTUIGEN. (w.o. ook begrepen twee- en driewielers). Evenals zulks is geschied voor voetgan gers, wielrijders en wiel rijdsters, zijn ook voor bestuurders van motorrijtuigen ver scheidene bepalingen vastgesteld, welke dienen te worden nageleefd, willen die be stuurders niet de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen en als gevolg daar van met de politie in aanraking komen. Bestuurders van motorrijtuigen (dus ook twee- en driewielers) zorgt le dat ge steeds in het bezit zijt van een te Uwen name staand geldig rijbewijs. 2e dat ge steeds in het bezit zijt van het aan den eigenaar of houder afgegeven nummerbewij8. 3e dat de op het door U bestuurde mo torrijtuig aangebrachte kenmerken steeds duidelijk zichtbaar zijn 4e dat ge steeds, wanneer ge van voor nemen zijt plotseling vaart te verminde ren, stil te houden of van richting te ver anderen, hiervan op duidelijke wijze buiten het voertuig doet blijken. (Dit moet dus ook geschieden, al is er geen ander ver keer). 5e dat ge steeds de rechterzijde van den weg houdt, tenzij ge moet uitwijken bij het inhalen van motorrijtuigen, enz. 6e dat ge niet passeert bij het inhalen, indien van tegenovergestelde richting ver keer nabij is. 7e dat ge niet als bestuurder optreedt, •vanneer ge verkeert onder invloed van alcoholhoudenden drank. 8e dat ge niet rijdt op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat ge daardoor de veiligheid en de vrijheid van het ver keer in gevaar brengt. 9e. dat ge in bochten steeds de rechter zijde houdt (passeeren is dus zoo goed als uitgesloten In bochten! 10e dat ge uw motorrijtuig niet op of nabij hoeken van wegen laat staan. (Plaatst uw motorrijtuig steeds minstens op 10 me ter afstand daarvan). 11e dat ge nimmer uw motorrijtuig zoo danig plaatst, dat ge daardoor het verkeer op den weg belemmert, (Plaatst dus uw motorrijtuig steeds zooveel mogelijk ter rechterzijde op den weg). 12e dat uw motorrijtuig voorzien is van een nauwkeurig werkend stuurtoestel. 13e dat uw motorrijtuig is voorzien van een of meer op duidelijk zichtbare plaats aangebrachte platen, waarop zijn aangege ven de fabriek en het fabrieksnummer van het Onderstel, het vermogen in paarde- krachten van den motor of het aantal en de boring der cylinders en het eigen gewicht van het rijtuig. 14e dat uw motorrijtuig op meer dan drie wielen, van grooteren radstand dan 2 M. of zwaarder dan 350 K.G. voorzien is van een inrichting om achterwaarts te rijden. 15e dat uw motorrijtuig voorzien is van tenminste twee onafhankelijk van elkaar krachtig werkende, onder uw bereik zich bevindende remmen, met elk waarvan het rijtuig ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. 16e dat uw motorrijtuig op meer dan drie wielen is voorzien van eene inrichting in staat orn zelfs bij het bestijgen van steile hellingen terugloopen geheel te beletten, doch alleen in geval een der remmen aan dezen eisch niet voldoet 17e dat uw motorrijtuig op moer dan drie wielen voorzien is van één óéntonigen hoorn met zwaren toon, waarvan het geluid op minstens 100 M. afstands diudelijk hoor baar is. 18e. dat uw motorrijtuig op meer ol drie wielen voorzien is van tenminste één óéntonigen hoorn met schelen toon, waar van het geluid op minstens 100 M. afstand duidelijk hoorbaar is. 19e dat uw motorrijtuig op meer dan 3wee wielen, waarmede gij over een weg rijdt, tusschen een half uur na zonsonder gang en een half uur voor zonsopgang ia voorziens van tenminste twee aan weerszij den van het rijtuig aangebrachte lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstra len en aan de linker=chterzljde van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. (De zijglazen van de hierbedoel- de lantaarns mogen niet een gekleurd licht uitstralen). 20e dat uw motorrijtuig niet voorzien is van eene verlichting, welke verwarring kan stichten. 21e dat uw motorrijtuig op twee wielen f gedurende den sub 19e aangegeven tijd, aan de voorzijde voorzien is van tenminste één lantaarn, die voorwaarts een helder .wit licht uitstraalt 22e dat uw motorrijtuig op twee wielen, gedurende den sub 19e aangegeven tijd. aan de achterzijde is voorzien van een lan taarn of van een verticaal geplaatste reflec tor, die achterwaarts een rood licht uit straalt onderscheidelijk bij beschenen wor den daarop vallende lichtstralen rood te rugkaatst. (De zijglazen van de sub. 21e en 22e bedoelde lantaarns mogen niet een rood licht uitstralen). 23e dat.wanneer ge met uw motorrijtuig, buiten een bebouwde kom, over een weg ritdt met een snelheid tusschen de 20 en 40 ,K.M. per uur door de lantaarns de weg tenminste tot op 25 M. voor uw motorrijtuie voldoende wordt verlicht en bij een snel heid van meer dan '0 K.M. per uur de weg tenminste tot op 100 M. voor het motorrij tuig voldoende wordt verlicht 24e dat ge in bebouwde kommen nim mer eene verblindende verlichting voert. 25o dat uw motorrijtuig bij stilstaan nimmer eene verblindende verlichting voert 26e dat ge, wanneer ge buiten de be bouwde kom met verblindende verlichting rijdt bij bet tegemoet rijden van een mo torrijtuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig en rij- of trekdier of vee, deze verblindende verlichting dooft vanaf het oogenblik, dat ge het ander verkeer, hier- voren opgesomd, tot op 100 M. bent gena derd tot het oogenblik, waarop de ontmoe ting heeft plaats gehad. 27e dat uw motorrijtuig is voorzien van eene behoorlijk geluidempcnde inrichting waardoor de afgewerkte gassen van het motorrijtuig kunnen worden afgevoerd. 28e dat uw motorrijtuig is voorzien van een spiegel, waardoor ge van uw zitplaats het links achter liggende weggedeelte kunt overzien. (De spiegel is niet noodig, wan neer ge van uw zitplaats het verkeer op het links achter u ligend weggedeelte ge makkelijk zonder spiegel kunt waarnemen). 29e dat ge binnen de bebouwde kom eener gemeente alleen een signaal geeft met den ééntonigen hoorn en dit steeds doet, wanneer de veiligheid van het ver keer zulks .vordert. 30e dat ge bij het ge vein van een rig- naal zooveel mogelijk alles vermijdt, wat het schrikken van rij- of trekdieren of vee tengevolge kan hebben. 31e dat ge, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert, telkens uw mö- rijtuigstilhoudt en de motor in rust brengt. 32e dat ge de overige gebruikers van den weg niet door rook of damp van het motorrijtuig hindert. 33e dat ge uw motorrijtuig niet zonder voldoend toezicht op den weg laat staan. (Wanneer de motor in rust is gebracht is geen toezicht noodig). 34e dat ge op kruispunten van wegen of op punten, waar twee of meer wegen zich vereenigen steeds het verkeer aan uw rech terhand laat voorgaan. 35e dat ge bij het rijden steeds rekening houdt met de gesteldheid van den weg en de weersgesteldheid, m.a.w. met alle om standigheden, welke op de veiligheid van het verkeer van invloed kunnen zijn. 36e dat ge steeds de bevelen en aanwij zingen door de politie gegeven, opvolgt. Uit de veelvuldig voorkomende aanrijdin- dingen, al dan niet met ernstige gevolgen ic voor een aanmerkelijk percentage komen vast te staan, dat de verkeersvoorschriften niet waren opgevolgd, hetzij door onbe kendheid daarmede, het zij door de zucht om maar snel te rijden. Leeft in uw eigen belang en in het be lang van de andere weggebruikers stipt de regels van den weg na. Dat bevordert een veilig verkeer, uw eigen en eens anders veiligheid. SPIRITISTISCHE VEREENIGING „HARMONIA". Lezing Felix OrtL Voor de Spiritistische vereeniging „Har- monia" te dezer stede zal de heer Ir. Felix Ortt a.s. Donderdag een lezing houden over „Openbaring van verleden en toe komst". (Verklaring van de Psychometrie.) De bijeenkomst vangt aan te 8 uur en wordt gehouden in het gebouw der Theoso fische vereeniging aan de Regentesselaan. CINEMA ROYAL. Het programma, De Cinema Royal draait morgen en Maandag als hoofdnummer „Hofschanda len", een filmwerk dat een beeld geeft van het hofleven aan een of ander uitheemsch hof. Eleonor Boardman en Conrad Nagel spelen er de hoofdrollen in. Vanaf Dinsdag gaat „De Middernacht Expres" met Gas ton Glass en Richard Holt in de hoofdrol len. Beide programma's zijn goed verzorgd en een bezoek we! waard. Ook de bijnum mers zijn bezienswaardig. AMERSF. GEM. ZANGVEREENIGXNG „MENDELSSOHN". Concert met medewerking van Jeanne Bacilek. Zooals we reeds vermeldden zal de Amersfoortsche Gemengde Zangvereeniging „Mendelssohn" onder leiding van den heer J. R. van der Glas, op 31 Januari a.6. in Amicitia een concert geven met medewer king van de coloratuurzangeres Jeanne Bacilek. Meerdere malen hoorden we deze kunstzangeres voor de microfoon van den Hilversumschen zender. We lezen over haar in den Radio Luistergids Wie herinnert zich niet haar verrasson de Gildavertolklng? De radio-luisteraars zullen kunnen ervaren, dat haar den naam „Boheemsche nachtegaal", door Hubert Cuypers gegeven ten volle toekomt. Moge deze jonge, innig-muzikale kunstenares, spoedig overal de waardeering vinden wel ke zij zoo ruimschoots verdient. De N.R.Ct. schreef Concertgebouw, groote zaalmej. Jean ne Bacilek een coloratuurzangeres met op merkelijk mooi ontwikkelde stemkwalitei- ten, die zich in edelen wedijver mocht me ten met den fluitist Nic. Klasen in twee aria's voor sopraan met obligaat-fluit. Tenslotte zegt de Telegraaf Mej. Bacilek die een zeer mooie, hooge sopraan bezit Als wij goed gehoord heb' ben zong zij zelfs driegestreept D. De Klokken van Corneville met Jeanne Bacilek als Germaine er zit uitstekende techniek in haar zang. OUDERMIDDAG. Van school 9. Men schrijft ons Terwijl gewoonlijk ouderavonden worden gehouden, had ditmaal een bijzondere bij eenkomst der ouders van School 9 (Meis jesschool) op Donderdagmiddag 24 Januari plaats, na afloop der lessen. Doel van deze samenkomst was, den ouders-contribuan- ten, door wier offervaardigheid in een paar jaar tijds een som kon worden bijeen ge bracht voor een goed klavier, het aange schafte instrument, na overdracht, aan hoofd en onderwijzeressen der school, te laten hooren. Bij do opening der vergadering droeg do voorzitster der Oudercommissie School 9, Mevr. de Marees van Swinderen, mot eon korte toespraak het klavier aan de school over, verklarende, dat de O. L. school zich gelukkig achtte door de samenwerking der ouders in staat te zijn gesteld, dit. blijk van groote waardcering voor en belang stelling in School 9, waar hunne kinderen worden opgeleid, te geven. De voorzitster sprak de hoop uit, dat dit klavier lange jaren tot nut der school dienst zou doen. Mej. Klaassen bracht den hartelijken dank van allen, die aan de school verbon den zijn, voor dit blijk van groote belang stelling. Vervolgens werden door de 5e en Ge klas se, onder de beproefde leiding van Mej. de Jager en met k'avierbegeleiding van Mej. de Groot, een aantal liederen ten gehoore gebracht, voor een deel in verband met een schimmenspel, vertoond door mej. Van Dissel. Als bij vorige gelegenheden, bleek hier weer de hartelijke samenwerking aan deze school ten duidelijkste. Bijzondere vermel ding verdient wel, dat bij het schimmen spel, dus vrijwel zonder zichtbare leiding, de leerlingen de liederen gedisciplineerd en accuraat ten gehoore brachten. Na vertrek der jeugdige executanten hield de voorzitster der O. C. een tweede toe spraak, thans tot de ouders. In zeer goed gekozen bewoordingen zeide spreekster den ouders toch vooral in dezen tijd van on zekerheid en onrust op het hart te willen binden, samenwerking te betrachten mèt de school. Onze kinderen zijn vervuld van school, zij leven in die sfeer, ook na hun dagtaak vertellen ze ons er alles van. Zij ko men ook een enkele maal met een bezwaar of klacht. Mochten de ouders zich toch steeds van één ding onthouden met de kinderen méé te praten Gaat, aldus ongeveer spreekster als uw kinderen met een grief bij u komen, naar het hoofd of de betrok ken onderwijzeres en vraagt inlichtingen, maar begint niet met oordeelen. In onzen tijd wordt het ware belang van onze kin deren alléén bevorderd, wanneer wij ouders het onze doen, om de zware taak, die de school heeft, te verlichten in goede gezind heid en met samenwerking van het werk der onderwijzeressen. Ofschoon aan déze school de verstandhouding over het alge meen niets te wenschen overlaat, meent spreekster toch, in verband met den tijd geest en den algemeen waarneembaren drang naar (averechtsche) bemoeienis met het interne leven der school, op dit gevaar ook in onzen kring te moeten wijzen cn den hartelijken wensch uit te spreken, dat allen zullen meewerken tot dit doel, in het belang van hun kinderen. Deze keurige toespraak werd met on dubbelzinnige blijken van instemming aan gehoord. Mej. Klaassen sloot zich geheel j aan bij het door de voorzitster der O. C. gesprokene en drong nog eens aan „komt, als ge een bezwaar hebt, met ons overleg gen. wij leeren er elkaar en uwe kinderen des te beter door kennen, van alle kanten.'' Te ruim vijf uur werd de vergadering gesloten en keerden de vrij talrijk opgeko- menen blijkbaar voldaan huiswaarts. GARNIZOEN. Leveringen. Gedurende het tijdvak van 1 Februari-- 30 April- 1929 is de levering van de naver- melde artikelen opgedragen aan den heer H Gerritsen, alhier, (stroo tegen den prijs van 33,6 cent per 10 K.G.) en de firma J. Velema en Co., te Emmer-Cornpascum (turf- strooisel tegen den prijs van 16 cent per 10 K.G.V Oefeningen in 1929. Ten aanzien van de in 1929 te houden oefeningen is o.m. het volgende bepaald: Schietoefeningen in de Legerplaats bij Harskamp. De legerplaats wordt betrokken voor schietoefeningen door de zware rnitraillis- ten en de opleiding tot onderofficier van deze specialistische afdeeling van de 8e Ïnf.-Brigade te Amersfoort van 11—16 Fe bruari; verder door de 8e Inf.-Brigade en de School voor res.-officieren der Cavalerie van 27 Mei—1 Junihet Muziekkorps van het 5e R. I. te Amersfoort wordt in de Hars kamp geplaatst: van 27 Mei—1 Juni; en van 1—6 Juli. Groote oefeningen zullen dit jaar worden gehouden bij de Ie, IIe„ Ille en IVe Divisie, al of ni t met de bij die dlvisien in werke- lijken dienst komende herhalingslichtingen. De bereden- en onbereden-artillerie zal schietoefeningen houden in de Legerplaats bij Oldebroek. Het Korps Luchtdoel-artillerie zal schiet oefeningen houden in samenwerking met de Luchtvaartafdeeling in de Legerplaats bij Zeist. In de Legerplaats bij Zeist zullen oefenin gen op meer uitgebreide schaal worden ge houden door het Regiment Genietroepen, terwijl aldaar en in de omgeving van Soes- terberg oefeningen in den verbindingsdienst zullen plaats hebben. Het 5e Regiment Veld-,Artillerie uit Amersfoort zal van 10—28 September schiet oefeningen houden in de Legerplaats bij Oldebroek. EXAMENS. Onze stadgenoot, de heer R. Jonker, slaagde voor het diploma der vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST DER APOTHEKERS. Morgen en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek firma Cramer (Utrechtschéweg). ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Baten burg, Eggink en Van Enst. PREDIKBEURTEN. AMERSFOORT. Zondag 27 Januari. Ned. Herv. Kerk, St. Joriskerk. 10 uur Dienst. 6 uur Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Dienst. 6 uur Ds. Pannebakker. Bethelkerk. 10 uur Ds. Pannebakker. Gasthuiskerk 10 uur Dienst Gebouw „Eben-Haëzer". 10 uur Jeugdkerk. Gebouw „Het Sluisje". 10 uurKinderkerk. Chr. School aan de Rozenstraat. 10 uurKinderkerk. Remonstrantsche Kerk. 10M uur: Dr. R. Miedema. „Vrijzinnige Jeugdkerk' Gebouw Regentesse'aan 21. IOVj uur: Geen dienst. Doopsgezinde Kerk 10!< uur Ds. P. J. Glasz te Utrecht. Vrijzinnig Hervormden. (Doopsgezinde Kerk). Geen dienst. Ev. Luthersche Kerk. 10 JS uur :Ds. Mr. G. J. de Jongh. Geref. Kerk (Langegracht). 10 uur Ds. Schouten. 5K uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Ds. den Boeft W uurDs. den Boeft. Geref. Kerk (Irene). 10 uurDs. A. Hoeneveld te Nijkerk. 5V> uur: de heer N. J. Hommes. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur Ds. van der Woude. 5 uur Ds. van dor Woude. Christ. Geref. Kerk. 10 uur Dienst. 6 uurDienst Vrije Geref. Gemeente. 0'A uurGodsdienstoefening. 5 uurGodsdienstoefening., Oud-Kath. Gemeente (Zand 13)/ 10 uur II. Dienst Vrije Kath. Kerk. (Gebouw Theos. Ver., Regentesselaan). Geen dienst. Leger des Heils (Langestraat 94). Leider P. Bakker. 10 uurHeiligingssamenkomst. 8 uur Heilssamenkomst. Christian Science (Laantje 3). 10y, uur Engelsche Dienst. BUITENGEMEENTEN. BAARN en EEMBRUGGE. 10 uur Ds. Adriani. 6 uur Ds. Kievit. BARNEVELD. 9l/3 uur Ds. van Montfrans. 5 uur Ds. Zijlstra te Kootwijkerbroek. HOEVELAKEN. 9>3 uur: Ds. van Boven. 2% uur: Ds. Bartlema te Zeist. HOOGLAND. 10 uur Ds. Reeser. 6 uurDs. Reeser. HUIS TER HEIDE. Geen opgave ontvangen. Van Perseyn straat 4. LAIMGESTR. 49 - TE L 190 Atelier voor het vervaardigen van Groote keuze Draadvormen en Fournituren. Inniaakbrandewijr, a I 3.50 oer Liter bij SLIJTERIJ - HAVIK 41 TELEFOON 292. LEUSDEN. 10 uur Ds. Schallenberg. NIJKERK. 9'A uur Ds. v. d. Graaft 2 uurGeen dienst. 5 uurDs. van Montfrans te Barneveld. SCHERPENZEEL. 9Vi uur Ds. Warmolts. 6 uurDs. Warmolts. SOEST. 10 uurDienst. 6 uurDienst Ver. van Vrijzinnig Godsdienstigen. Gebouw „Religie en Kunst". Geen dienst. SOESTDIJK. Rembrandtzaal. 10 ijurDienst. 6 uurDienst. SOESTF.RBERG. 10 uur Ds. Tulnstra. 6 uurDs. Tyinstra. DEN DOLDER. Kerkzaal Zeepfabriek. 10 uurDienst DE VUURSCHE. 2 uurDs Gerritsen te Amersfoort. WOUDENBERG. 9Vi uur Ds. Klomp. 6 uurDs. Klomp. MARKTBERICHT. Amersfoort, 25 Januari 1929. Hoen dereieren 7.50—8.20 per 100 stuks, hooi- boter 2.40—2.G0 per K.G., kippen 1.60— 250f hanen 1.40—2, hennen 23, jonge hanen 1—1.75, tamme konijnen 1.50 255, wilde konijnen 0.80—1, jonge tamme eenden 1—1.35, per stuk; tamme duiven 0.50—070 per paar; magere varkens 28 —38, zeugen drachtige 80—125, biggen 12—22, zeugen guste 70—90, per stuk. Aangevoerd waren ongeveer110.000 stuks hoendereieren, 60 K.G. hooiboter, 30 magere varkens, 4 zeugen drachtige, 12S biggen, 3 zeugen guste, 3 geiten, 1 dekbok. O Vernedering der ouders van een driejarig jongetje, dat wer» kelijk in de confectiemaat voor driejarigen paste. (Life)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10